PDA

Επιστροφή στο Forum : Cat I [Αλκυόνη - Alkioni, Hayabusa]



Σελίδες : [1] 2 3

raflucgr
08-03-2006, 18:48
H NOVA FERRIES αγορασς το Ιαπωνεζικο καταμαραν Ηayabusa το οποιο μετονομασε σε ΑΛΚΙΟΝΗ,εφτασε στην Σαλαμινα στις 02/03/2006 στις 11.30π.μ.Πιθανοτατα θα κανει ταξιδια στα νησια του Αργοσαρωνικου

George
09-03-2006, 17:42
Ρε παιδιά ο Λελάκης ή ο Λεφάκης το αγόρασε αυτό; Για τον πρώτο ξέρω εγώ όχι για τη NOVA.

fcuk
09-03-2006, 17:49
Και εγω οταν το διαβασα μου φανικε περιεργο!:confused:

Ρωτησα κι ολας και κανεις δεν ηξερε κατι τετοιο.

Μπας και εχεις δικιο george?

George
11-03-2006, 19:18
Ο Λελάκης (ιδιωκτήτης του ΑΤΛΑΝΤΙΣ για όσους δεν το ξέρουν) το αγόρασε και το πλοίο είναι στο Αμπελάκι της Σαλαμίνας.

andreas
27-03-2006, 23:45
Για κάτι περίεργα δρομολόγια από Ραφήνα άκουσα ότι προορίζεται το πλοίο. Πιο συγκεκριμένα άκουσα όλον σχεδόν τον κορμό των Κυκλάδων ότι θα έχει προορισμό.

Giorgos_D
28-03-2006, 23:20
Αν γίνει κάτι τετοιο θα εχει πρόβλημα το πλοίο. Τέτοιου είδους σκάφη δεν κάνουν για πολλές αφιξοαναχωρήσεις. Μέχρι 3 σε καθε δρομολόγιο. Ξέρει κανείς αν θα γίνει κάποια αλλαγή στην πλώρη του, για να ανταπεξέλθει στον κυματισμό του Αιγαίου;

raflucgr
15-04-2006, 12:52
here you can find a good photo of her at Ampelaki shipyards at Salamina
http://www.faktaomfartyg.se/alkioni_1994_b_1.htm

andreas
17-04-2006, 10:38
Απ'οσο μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία, το πλοίο είναι δεμένο στα δεξιά του REGENT SKY άρα γι' αυτό δεν φαίνεται καθόλου από το Πέραμα και την ευρύτερη περιοχή. Δεν φαίνεται πάντως εξωτερικά να έχουν γίνει πολλά πράγματα. Πιθανολογώ πως γίνονται εργασίες στο εσωτερικό του πλοίου.

George
17-04-2006, 20:38
Εργασίες γίνονται στο πλοίο. Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω. Εξωτερικά όντως δεν έχεις γίνει τίποτα ακόμα αλλά τα βαψίματα γίνονται τελευταία. Επίσης αυτό που έκανε εντύπωση είναι οι δύο (!!!) καταπέλτες που έχει στην πλώρη.

chrb
29-04-2006, 17:30
Η πλώρη του μου θυμίζει αυτή του Ekaterini p.!
Το πλοίο είναι άψογα , από ότι φαίνεται, διατηρημένο εξωτερικά. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η ταχύτητά του ( 30 κόμβοι). Με την τιμή του μαύρου χρυσού στα ύψη δεν πιστεύω να ξεπερνά του 26. Άρα το πλοίο μπορεί να δουλεψει και ως ημιταχύπλοο;

George
30-04-2006, 14:01
Όντως θα δουλέψει ως ημιταχύπλοο. Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι η πολύ χαμηλή του πλώρη που σημαίνει και άσχημο ταξίδεμα και κοπάνημα όταν έχει καιρό. Μακάρι να βγω ψεύτης. Λογικά από Ιούνιο θα ξεκινήσει. Ξέρει μήπως κανείς ποιος θα το πρακτορεύει στη Ραφήνα;

Giorgos_D
30-04-2006, 19:51
Για την πλώρη είχα και εγώ αυτή την εντύπωση, αλλά το πλοίο είναι αρκετά ψηλό αλλά και κατά την πορεία ανυψώνεται η πλώρη του. Επίσης στη Σαλαμίνα γίνεται μεγάλης έκτασης μετασκευή.

George
01-05-2006, 00:43
Για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του πλοίου σας παραθέτω φωτο που έβγαλα πριν λίγες μέρες στο Αμπελάκι που πήγα να το δω. Από ότι μου είπε φίλος που είδε τα διαφημιστικά φυλλάδια του πλοίου, τα σινιάλα θα παραμείνουν όπως τα βλέπετε στη φωτο δηλαδή αυτά τα οποία είχε κι εκεί που ταξίδευε. Φίλε Γιώργο εγώ δεν διέκρινα μεγάλης κλίμακας εργασίες τουλάχιστον εξωτερικά. Μάλλον εσωτερικά δουλεύουν για την συμμόρφωση του πλοίου στους Ευρωπαϊκούς κανονισμούς. Όσο για την πλώρη εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι πάρα πολύ χαμηλή και ίσως να έχει προβλήματα με τον καιρό. Τι εννοείς ανυψώνεται κατά την πορεία;

Giorgos_D
02-05-2006, 22:45
Έχει δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στο εσωτερικό του πλοίου και σε σχέση με τη φωτόγραφία, έχουν μεγαλώσει οι υπερκατασκευές προς τα πρύμα. Όσο για την πλώρη του, έχω ακούσει οτι ανυψώνεται καθως αυξάνει η ταχύτητά του.

George
03-05-2006, 00:34
Αυτό δεν το ήξερα!!!Δηλαδή κάτι σαν τα δελφίνια σε πιο μικρή κλίμακα. Είναι όμως κάτι τέτοιο εφικτό από τη στιγμή που το βαπόρι έχει τόσο βάρος; Ενδιαφέρον πάντως αν γίνεται. Θα το δούμε εν καιρώ. Οι υπερκατασκευές πρύμα μεγαλώνουν για κάποιον συγκεκριμένο λόγο; Δηλαδή κάποιο σαλόνι;

Maroulis Nikos
03-05-2006, 07:21
Ξέρει μήπως κανείς ποιος θα το πρακτορεύει στη Ραφήνα;

Ακούγεται για την ΧΑΤΖΗ

chrb
05-05-2006, 19:49
Όσο για την πλώρη του, έχω ακούσει οτι ανυψώνεται καθως αυξάνει η ταχύτητά του.

Με 25-26 κόμβους ταχύτητα θα ανυψώνεται όμως η πλώρη;

MIRSINI
07-05-2006, 18:16
To Alkioni θα έρθει στη Ραφήνα στις αρχές Ιουνίου.Έχει μήκος 100μ και πλάτος 20μ και μέγιστη ταχύτητα 35 κόμβους.Θα πηγαίνει Άνδρο,Τήνο,Μύκονο και Πάρο.Η χωρητικότητά του είναι 850 άτομα και 95ι.χ.Ανήκει στην Eagle Ferries.

George
08-05-2006, 12:32
35 κόμβους;:confused: 30 κόμβους εγώ άκουσα για ταχύτητα και μάλλον έτσι είναι γιατί δρομολογείται ως ημιταχύπλοο. Εδώ το ΗS2 πάει με 33-34 και το ΑΛΚΙΩΝΗ θα το πάνε με 35; Επίσης λέει ότι τα σινιάλα θα παραμείνουν ως είχαν στην Ιαπωνία. Κι απ'ότι βλέπω έτσι είναι αν κρίνω από το Eagle Ferries.

andreas
15-05-2006, 11:09
Αυτά τα περί 35 κόμβων είναι διάφορα διαφημιστικά κόλπα. Ποντάρουν στο ότι οι περισσότεροι επιβάτες δεν ξέρουν να υπολογίσουν πόσο πάει το πλοίο, οπότε έγραψαν ένα 35 κόμβοι και όποιος θέλει το πιστεύει. Για να μη φανώ τελείως αρνητικός, μακάρι στο πλοίο να γίνει μια καλή επισκευή / μετασκευή και να πάει καλά. Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει τα ωράριά του;

Spyros
19-05-2006, 14:38
Εχουμε κανενα νεοτερο για το ΑΛΚΥΟΝΗ?

capten4
20-05-2006, 00:30
To palevoun mipos einai etoimo tou Ag.pneymatos , mallon apithano omos....

MIRSINI
20-05-2006, 05:09
Κρίμα γιατί η γραμμή θα έχει πρόβλημα.Φυσικά το μεγαλύτερο θα το έχει η Άνδρος...

apollonas
03-06-2006, 17:44
ti epegine to alkioni lene oti fevgi gia exoteriko emethe kaneis tipota

chrb
03-06-2006, 20:26
Φεύγει για εξωτερικό;;
Δεν νομίζω τώρα ειδικά , πριν το καλοκαίρι..

George
04-06-2006, 19:13
Χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω, κι εγώ να φεύγει το βλέπω. Γνωστό ναυτιλιακό έντυπο έγραψε κάτι για Μαϊάμι κι από ότι θυμάμαι ο Λελάκης είχε στείλει και το ΑΤΛΑΝΤΙΣ κάποτε εκεί. Υπομονή όμως παιδιά! Το καλοκαίρι έχει φτάσει. Θα δούμε...:rolleyes:

Maroulis Nikos
04-06-2006, 19:42
θα συμφωνήσω με τον george

andreas
13-06-2006, 13:07
ο Λελάκης είχε στείλει και το ΑΤΛΑΝΤΙΣ κάποτε εκεί.

Το είχε στείλει ως Tropic Star.

MIRSINI
21-06-2006, 06:34
Το Alkioni έκανε το πρώτο δοκιμαστικό και πήγε πολύ καλά!!Μακάρι να έρθει Ραφήνα.;)

capten4
22-06-2006, 00:14
mallon tha erthei , afou tou etoimazoun diki tou rampa.....

Maroulis Nikos
22-06-2006, 20:34
mallon tha erthei , afou tou etoimazoun diki tou rampa.....

Φίλε capten4 σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση ;)
Μακάρι να μπεί ;)

Maroulis Nikos
27-06-2006, 02:32
όντως έχουν φτιάξει ειδική ράμπα.
ποιά θέση είναι ακριβώς capten4 ?

Paralia
27-06-2006, 12:03
Γιατί χρειάστηκε ειδική ράμπα?
έχει σχέση με κάποια ιδιαιτερότητα του καταπέλτη?

George
27-06-2006, 14:54
Μάλλον θα έχει να κάνει με το ύψος του καταπέλτη και θα τη διαμορφώνουν για να στρώνει καλύτερα.

capten4
27-06-2006, 18:28
eftiaxan tin thesi no 6 ,kai malista arketa psili, dioti oi katapeltes tou einai psila....

MIRSINI
18-07-2006, 05:22
Δευτέρα απόγευμα απέπλευσε από το λιμάνι της Ραφήνας το Alkioni για Λίβανο.

Isidoros
18-07-2006, 14:09
Δευτέρα απόγευμα απέπλευσε από το λιμάνι της Ραφήνας το Alkioni για Λίβανο.

Το έστηλαν κι αυτό να πάρει κόσμο, όπως το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ;

xara
21-07-2006, 20:00
Πρωτοφανής συνωστισμός παρατηρείται τα τελευταία 24ωρα στο λιμάνι Λάρνακας. Τουλάχιστον για τα δεδομένα της Λάρνακας, η κίνηση που παρατηρείται τις τελευταίες στο λιμάνι της πόλης δεν έχει προηγούμενο. Τα πλοία που μισθώνουν οι διάφορες κυβερνήσεις πάνε κι έρχονται από το φλεγόμενο Λίβανο, μεταφέροντας χιλιάδες αμάχους. Το λιμάνι Λάρνακας έχει καταστεί τις τελευταίες μέρες βάση για δεκάδες ξένα τηλεοπτικά δίκτυα και ειδησεογραφικά πρακτορεία.
Αργά το βράδυ της Τετάρτης, γύρω στις 11.30μ.μ., έφθασε στο λιμάνι Λάρνακας το γαλλικό πολεμικό πλοίο "Jean De Vienne" μεταφέροντας περισσότερους από 300 επιβάτες, οι πλείστοι από τους οποίους ήταν Γάλλοι, Ισπανοί, Λιβάνιοι και Σύροι. Την άφιξη του γαλλικού πολεμικού πλοίου κάλυψαν δεκάδες Γάλλοι δημοσιογράφοι. Ανάμεσα στους επιβάτες του "Jean De Vienne" ήταν και μια έγκυος γυναίκα καθώς κι ένας τραυματίας, οι οποίοι μεταφέρθηκαν για προληπτικούς λόγους με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο Λάρνακας.
Συνεχείς αφίξεις

Χθες, γύρω στις 1μ.μ. τα ξημερώματα, προσέγγισε το λιμάνι Λάρνακας το ελληνικό κρουαζιερόπλοιο "Αλκυόνη", απομακρύνοντας από την κόλαση περίπου 490 επιβάτες, διαφόρων εθνικοτήτων. Μια ώρα αργότερα έφθασε στο λιμάνι το επίσης ελληνικό κρουαζιερόπλοιο "Orient Queen", το οποίο ναύλωσε η Κυβέρνηση των ΗΠΑ, για να μεταφέρει γύρω στους 1066 επιβάτες, κυρίως Αμερικανούς. Στις 6 το πρωί κατέπλευσε το οχηματαγωγό "Ιεράπετρα" με 900 επιβάτες, κυρίως Γάλλους και Λιβάνιους, ενώ γύρω στις 7π.μ. αφίχθη το αρματαγωγό "Ικαρία" με περίπου 660 επιβάτες, μεταξύ των οποίων 68 Κύπριοι και 50 Ελλαδίτες.
Στις 1μ.μ. έφθασε στη Λάρνακα και το καναδικό πλοίο "Μπλου Ντόουν" μεταφέροντας 200 Καναδούς υπηκόους.
Ανάμεσα στους επιβάτες του καναδικού πλοίου ήταν και δύο δίδυμα παιδάκια, ηλικίας μόλις 3 μηνών, τα οποία μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Λάρνακας, αφού παρουσίασαν προβλήματα υγείας.

Απο:http://www.sakopetra.com/

George
30-07-2006, 20:26
Και γαμώ το κρουαζιερόπλοια το ΑΛΚΥΟΝΗ!

Maroulis Nikos
30-07-2006, 20:40
ξέρει κανείς όταν επιστρέψει αν τελικά θα δρομολογηθεί απο Ραφήνα για ΑΝΔΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ όπως διαφημίζεται ?

capten4
31-07-2006, 00:10
Telika, einai poli amfivolo an tha epistrepsei.....

Maroulis Nikos
24-08-2006, 12:39
Έχουμε κανένα νέο για το ALKIONI ???

Giorgos_D
24-08-2006, 13:16
Δεμένη στο Λαύριο με μηχανικό πρόβλημα το οποίο είναι στη φάση της επίλυσης...

Paralia
24-08-2006, 15:08
οπότε φαντάζομαι πως τα Χριστούγεννα... θα κάνει δρομολόγιο... :rolleyes:

Maroulis Nikos
24-08-2006, 19:12
Μονο όι ταμπέλες που έμειναν στην Ραφήνα να διαφημίζουν το πλοίο και τα δρομολόγια που θα έκανε....

apollonas
24-08-2006, 20:06
Μονο όι ταμπέλες που έμειναν στην Ραφήνα να διαφημίζουν το πλοίο και τα δρομολόγια που θα έκανε....
niko mou maimou dromologisi htan gia na mhn mph kamia ektath gia to kalokairi kai xasoun ton maintano alla kapoios prepei apo to ypourgeio na mas pei to giati den mpeike to ploio afou exei dilosi basei ths prokirixeis stis 31/03 kai epiase thn thesei alla pou niko mou

Maroulis Nikos
24-08-2006, 22:13
niko mou maimou dromologisi htan gia na mhn mph kamia ektath gia to kalokairi kai xasoun ton maintano alla kapoios prepei apo to ypourgeio na mas pei to giati den mpeike to ploio afou exei dilosi basei ths prokirixeis stis 31/03 kai epiase thn thesei alla pou niko mou

καλώς τον φίλο μας τον apollona και χαιρετίσματα απο την όμορφη ΝΑΞΟ όπου και βρίσκομαι.
Μην σε χάνουμε ....
όντως μας κοροίδεψαν αν και εγώ απο την αρχή κάτι μου έλεγε πως το πλοίο δεν δρομολογηθεί στην γραμμή τελικά.
πες μου κάτι στην Άνδρο πιο είχαν ορίσει σαν κεντρικό πρακτορείο, γιατί στην Ραφήνα δαφήμιζαν ότι θα προσέγγιζε και Άνδρο.
το σίγουρο είναι ότι αυτόν τον χειμώνα στην γραμμή θα υπάρχουν ανακατατάξεις δεν ξέρω αν συμφωνείς .....;)

apollonas
25-08-2006, 16:40
niko mou kanena praktora giati den eixan andro sto programa megales anakatataxeis stin rafina apo noembrio

Maroulis Nikos
25-08-2006, 23:30
niko mou kanena praktora giati den eixan andro sto programa megales anakatataxeis stin rafina apo noembrio
Είμουν σίγουρος για αυτο και σε ρώτησα απλά για επιβεβαίωση.
Στήν Ραφήνα δεν κατάλαβα ως πρός τί διαφήμιση του πλοίου σκοπιμότητες ???


Για τις ανακατατάξεις που λές στην Ραφήνα θα συνεχίσω την συζήτησή μας στο ακόλουθο link :
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=484&page=11

George
28-08-2006, 12:48
Είχαν κυκλοφορήσει και έντυπα διαφημιστικά για το πλοίο. Πάντως είναι προφανές ότι δεν θα δρομολογηθεί. Εντάξει το έφερε, το μετασκεύασε και τώρα μπορεί άνετα να το πουλήσει σε πολύ καλή τιμή ή να το ναυλώσει.

Maroulis Nikos
28-08-2006, 15:04
και τώρα μπορεί άνετα να το πουλήσει σε πολύ καλή τιμή ή να το ναυλώσει.

έχω την αίσθηση ότι απο την αρχή αυτή ήταν η προθεσή του ...

Giorgos_D
14-09-2006, 16:08
H ΑΛΚΥΟΝΗ κατα τον απόπλου από το Λαύριο προσάραξε στα αβαθή του λιμανιού. Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/09/13/1240736.htm

thalassolykos
22-02-2007, 17:22
pou vrisketai to alkioni twra???

MALLON O K LELAKIS AGORASE TO ADERFAKI TOU SPEEDRUNNER1

shipfan
22-02-2007, 18:13
Το ΑΛΚΥΩΝΗ βρίσκεται ναυλωμένο στη Safaga.

polykas
26-06-2008, 18:12
Nα βάλουμε και μία φωτό του πλοίου όταν ήταν στην Ραφήνα......;)






8321

Stylianos
17-04-2010, 00:42
είναι σίγουρο οτι ειναι ναυλομένο; ή πρεπει να το ξεχασουμε οριστικα:confused:

citcoc
07-05-2010, 11:18
Ε ε ερχεται...... :p

giorgos_249
07-05-2010, 17:25
Ε ε ερχεται...... :p

Τι εννοείς;

Thanasis89
07-05-2010, 17:47
Γιώργη για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=34167&page=4)... Σύμφωνα με τα λεγόμενα του citcoc το πλοίου επιστρέφει στα παλιά του λημέρια... ;)

giorgos_249
07-05-2010, 18:04
Γιώργη για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=34167&page=4)... Σύμφωνα με τα λεγόμενα του citcoc το πλοίου επιστρέφει στα παλιά του λημέρια... ;)

Θανάση σε ευχαριστώ πολύ. Ομολογώ ότι το θέμα αυτό δεν το έψαχνα συχνά.

Super Jet
07-05-2010, 18:07
με ποση ταχύτητα πηγαίνει;

capten4
07-05-2010, 18:27
το νεο του ονομα θα ειναι mycat 1 η 2.προοριζεται για την γραμμη ραφηνα-συρος-παρος-ναξος στις 7 και 45 το πρωι

giorgos_249
07-05-2010, 18:32
το νεο του ονομα θα ειναι mycat 1 η 2.προοριζεται για την γραμμη ραφηνα-συρος-παρος-ναξος στις 7 και 45 το πρωι
Ενδιαφέρον! Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με το όνομα. Τι μανία έχουν αυτοί οι εφοπλιστές όλα τα ταχύπλοα να τα ονομάζουν με ξένα ονόματα...
Το Αλκυόνη νομίζω είναι πολύ καλύτερο.


με ποση ταχύτητα πηγαίνει;
30 (35 max) συμφωνα με το faktaomfartyg

Maroulis Nikos
07-05-2010, 18:36
Έτσι είναι captain4 my cat 1 και My cat 2 απλά το ένα θα είναι αυτό που θα πάει Σποράδες και το άλλο θα είναι αυτό που θα πάει Σύρο (Μύκονο ή Πάρο ) Νάξο.
Για το Δρομολόγιο υπάρχει ενδεχόμενο αντί για Πάρο να πηγαίνει Μύκονο.
Τέλος η τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει θα είναι ώς εξής για την Νάξο 75  το αυτοκίνητο και 30  το επιβατικό εκτός αν θα αλλάξει κάτι την τελευταία στιγμή.
Το δρομολόγιο της Παρασκεύης το πιο πιθανό θα είναι απογευματινό απο Ραφήνα.

Maroulis Nikos
07-05-2010, 18:36
Ενδιαφέρον! Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με το όνομα. Τι μανία έχουν αυτοί οι εφοπλιστές όλα τα ταχύπλοα να τα ονομάζουν με ξένα ονόματα...
Το Αλκυόνη νομίζω είναι πολύ καλύτερο.


30 (35 max) συμφωνα με το faktaomfartyg


θα πηγαίνει με 25 μίλια.

giorgos_249
07-05-2010, 18:38
Έτσι είναι captain4 my cat 1 και My cat 2 απλά το ένα θα είναι αυτό που θα πάει Σποράδες και το άλλο θα είναι αυτό που θα πάει Σύρο (Μύκονο ή Πάρο ) Νάξο.
Για το Δρομολόγιο υπάρχει ενδεχόμενο αντί για Πάρο να πηγαίνει Μύκονο.
Τέλος η τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει θα είναι ώς εξής για την Νάξο 75 € το αυτοκίνητο και 30 € ο επιβάτης.
Το δρομολόγιο της Παρασκεύης το πιο πιθανό θα είναι απογευματινό απο Ραφήνα.

Το άλλο ποιο είναι; Το Al Huda (υποθέτω);

Maroulis Nikos
08-05-2010, 14:15
Σχετικά με αυτά που ανέφερε χτές ο captain4 όντως είναι έτσι το πλοίο θα δρομολογήθει εκτός απροόπτου για ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ ΝΑΞΟ.
Η ώρα αναχώρησης απο Ραφήνα είναι αυτή πάλι που είπε χτές ο captain 4 07:45 Πλήν τις Παρασκευής που θα είναι στις 17:00 Και η ώρα επιστροφής απο Νάξο στις 14:00 εκτός απο την Κυριακή που θα είναι στις 16:00.
Ώστοσο όσπου να κατατεθούν στο υπουργείο τα δρομολόγια και να πάρουν έγκριση που αυτό θα γίνει την εβδομάδα αυτή υπάρχει ενδομένο να αλλάξεί κάτι η προτεραιότητα που έχει δώσει η εταιρεία είναι η δρομολόγηση του άλλου πλοίου που ανέφερ ο Captain4 για τις Σποράδες.΄
όπως έχω αναφέρει το πλοίο θα πηγαίνει με 24-25 μίλια όποτε υπολογίζεται ότι θα προσεγγίχει την Σύρο σε 2 ώρες και 20 λεπτά και την Νάξο σε 4 ώρες.

giorgos_249
09-05-2010, 19:25
Πότε αναμένεται να ξεκινήσουν αυτά τα δρομολόγια περίπου; Προλαβαίνει το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος; Και κάτι ακόμη. Από γκαράζ πως πάμε; Ισχύουν τα στοιχεία του fakta;

Maroulis Nikos
09-05-2010, 19:44
Πότε αναμένεται να ξεκινήσουν αυτά τα δρομολόγια περίπου; Προλαβαίνει το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος; Και κάτι ακόμη. Από γκαράζ πως πάμε; Ισχύουν τα στοιχεία του fakta;
Υπολογίζουν γύρω στα 120 αυτοκίνητα και 1200 άτομα όμως αυτά δεν τα έχω επιβεβαιώσει κρατάω μία επιφύλαξη.
Προσπαθούν για το τριήμερο απλά ακόμα είναι νωρίς να πούμε το οτιδήποτε εξελίξεις θα έχουμε μέσα στην εβδομάδα μην αγνούμε το γεγονός ότι τα δρομολόγια δεν έχουν κατατεθεί ακόμα στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

roussosf
09-05-2010, 21:40
Σχετικά με αυτά που ανέφερε χτές ο captain4 όντως είναι έτσι το πλοίο θα δρομολογήθει εκτός απροόπτου για ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ ΝΑΞΟ.
Η ώρα αναχώρησης απο Ραφήνα είναι αυτή πάλι που είπε χτές ο captain 4 07:45 Πλήν τις Παρασκευής που θα είναι στις 17:00 Και η ώρα επιστροφής απο Νάξο στις 14:00 εκτός απο την Κυριακή που θα είναι στις 16:00.
Ώστοσο όσπου να κατατεθούν στο υπουργείο τα δρομολόγια και να πάρουν έγκριση που αυτό θα γίνει την εβδομάδα αυτή υπάρχει ενδομένο να αλλάξεί κάτι η προτεραιότητα που έχει δώσει η εταιρεία είναι η δρομολόγηση του άλλου πλοίου που ανέφερ ο Captain4 για τις Σποράδες.΄
όπως έχω αναφέρει το πλοίο θα πηγαίνει με 24-25 μίλια όποτε υπολογίζεται ότι θα προσεγγίχει την Σύρο σε 2 ώρες και 20 λεπτά και την Νάξο σε 4 ώρες.

να ευχηθουμε να δεσει το πλοιο σε αυτη την γραμμη και να ειναι αυτη η γραμμη για χρονια

Leo
09-05-2010, 22:00
να ευχηθουμε να δεσει το πλοιο σε αυτη την γραμμη και να ειναι αυτη η γραμμη για χρονια


Τα τερπνά και συμφέροντα......:p

sg3
09-05-2010, 23:35
η εταιρεια πως θα ονομαζεται?
για το 'al huda' υπαρχει καποια φοτο να το γνωρισουμε?

Maroulis Nikos
10-05-2010, 00:09
να ευχηθουμε να δεσει το πλοιο σε αυτη την γραμμη και να ειναι αυτη η γραμμη για χρονια


Μακάρι απλά την θεωρώ δύσκολη γραμμή για όλο το χρόνο είναι καθαρά εποχιακή.

roussosf
10-05-2010, 13:34
Τα τερπνά και συμφέροντα......:p

εγω παντα ημουν Fun των δρομολογιων και του λιμανιου της Ραφηνας
απο τοτε που ο χρονος Αθηνα Ραφηνα ηταν μιαμιση ωρα

roussosf
10-05-2010, 13:41
Μακάρι απλά την θεωρώ δύσκολη γραμμή για όλο το χρόνο είναι καθαρά εποχιακή.
το αν θα πιασει η γραμμη εξαρταται καθαρα απο τα νησια που θα εξυπηρετει
αν οι κατοικοι αυτων των νησιων τους αρεσει το μονοπωλιο του Πειραια και οι τιμες του Πειραια τοτε αδιαφορισουν
παντως σε συζητησεις σε τοπικους ραδιοσταθμους συνεχει αναφερουν ως προβλημα την μη συνδεση των νησιων αυτων με την Ραφηνα
δεν νομιζω οι τηνιακομυκονιατες να ειναι μοζοχιστες και να φευγουν απο τα νοτια και δυτικα προαστια για να ταξιδεψουν με τα πλοια της Ραφηνας

Maroulis Nikos
10-05-2010, 15:58
Λοιπόν κάποια καινούρια Νέα για το πλοίο στόχος της εταιρείας είναι να δρομολογήθει την πρώτη εβδομάδα του Ιούνη να πώ ότι κεντρικό πρακτορείο στην Ραφήνα είναι η Χατζή και στην Νάξο ο Δεδρινός.

Ergis
10-05-2010, 16:46
Λοιπόν κάποια καινούρια Νέα για το πλοίο στόχος της εταιρείας είναι να δρομολογήθει την πρώτη εβδομάδα του Ιούνη να πώ ότι κεντρικό πρακτορείο στην Ραφήνα είναι η Χατζή και στην Νάξο ο Δεδρινός.

Ola ok νικο...το καραβι ηρθε,δρομολογειται τις επομενες ημερες,
εγω με κανενα 5-6 δεν το βλεπω να αραζει καν στο "ριμαδι" που θελουμε να νομιζουμε οτι ειναι λιμανι εδω στην ΑΞΑ!:mad::-(
Μακαρι να διαψευσθώ....
οπως επισης πιστευω οτι θα υπαρχει και ενα θεματακι με τον καταπελτη.:confused:
οψομεθα....
οι μερες περνανε..

GiorgosVitz
10-05-2010, 17:32
Δε μου αρέσει αυτό που θα πώ, αλλά δεν το βλέπω να πιάνει το πλοίο στη Νάξο (για όλο το χρόνο). Καλώς ή κακώς, όσοι δεν έχουμε αυτοκίνητο προτιμάμε τον Πειραιά. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία η διαδρομή Ραφήνα- Αθήνα με το κτελ. Όσες φορές την έχω κάνει είναι περίπου 2 ώρες και κάτι. Αν δεχτούμε ότι η τιμή του εισιτηρίου του είναι κοντα στην τιμή των BS και ότι θα κάνει 4 ώρες περίπου Νάξο- Ραφήνα, Τότε έχουμε: BS: Νάξος- Πειραιάς 5.30 ώρες, Alkyoni: Νάξος- Ραφήνα 4 ώρες + 2 ώρες Ραφήνα- Άθήνα= 6 ώρες περίπου. Άρα, κατ' εμέ, συμφέρουν πιο πολύ τα BS σε σχέση με την Αλκυόνη, για τον λόγο ότι ο ταξιδιώτης γλιτώνει την ταλαιπωρία του κτελ. (Αυτό αλλάζει, αν κάποιος δεν μένει Αθήνα). Αν δρομολογούνταν από Πειραιά, τότε σίγουρα θα είχε πολλές περισσότερες ελπίδες.

Όσο για το αν μπορεί ή όχι να δέσει στο λιμάνι της Νάξου με καιρό, το πιο πιθανό είναι ότι θα δυσκολευεται πολύ. Έχει δίκιο ο Έργης.

roussosf
10-05-2010, 17:52
Δε μου αρέσει αυτό που θα πώ, αλλά δεν το βλέπω να πιάνει το πλοίο στη Νάξο (για όλο το χρόνο). Καλώς ή κακώς, όσοι δεν έχουμε αυτοκίνητο προτιμάμε τον Πειραιά. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία η διαδρομή Ραφήνα- Αθήνα με το κτελ. Όσες φορές την έχω κάνει είναι περίπου 2 ώρες και κάτι. Αν δεχτούμε ότι η τιμή του εισιτηρίου του είναι κοντα στην τιμή των BS και ότι θα κάνει 4 ώρες περίπου Νάξο- Ραφήνα, Τότε έχουμε: BS: Νάξος- Πειραιάς 5.30 ώρες, Alkyoni: Νάξος- Ραφήνα 4 ώρες + 2 ώρες Ραφήνα- Άθήνα= 6 ώρες περίπου. Άρα, κατ' εμέ, συμφέρουν πιο πολύ τα BS σε σχέση με την Αλκυόνη, για τον λόγο ότι ο ταξιδιώτης γλιτώνει την ταλαιπωρία του κτελ. (Αυτό αλλάζει, αν κάποιος δεν μένει Αθήνα). Αν δρομολογούνταν από Πειραιά, τότε σίγουρα θα είχε πολλές περισσότερες ελπίδες.

Όσο για το αν μπορεί ή όχι να δέσει στο λιμάνι της Νάξου με καιρό, το πιο πιθανό είναι ότι θα δυσκολευεται πολύ. Έχει δίκιο ο Έργης.

επειδη την γραμμη πεδιον του Αρεως -Ν Μακρη την κανω σχεδον καθε μερα θα ηθελα να σε πληροφορησω οτι ειναι στην χειροτετη περιπτωση μια ωρα εως μια ωρα και δεκα λεπτα , η Ραφηνα ειναι δεκα λεπτα γρηγοροτερα
χωρια που εξηπηρετει και το μετρο μεσω Εθνικης Αμυνας
αλλου ειναι το προβλημα
ειναι στα φορτηγα και στην τιμη του εισητηριου

giorgos_249
10-05-2010, 18:23
η εταιρεια πως θα ονομαζεται?
για το 'al huda' υπαρχει καποια φοτο να το γνωρισουμε?

http://www.faktaomfartyg.se/seacat_scotland_1992.htm (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=103825)
Μπορείς να βρεις από εδώ. Είναι αδερφό του sea runner

giorgos_249
10-05-2010, 18:44
Μακάρι απλά την θεωρώ δύσκολη γραμμή για όλο το χρόνο είναι καθαρά εποχιακή.

Βασικά το πλοίο θα δουλεύει όλο το χρόνο, όχι μόνο το καλοκαίρι όπως τα άλλα ταχύπλοα;


Alkyoni: Νάξος- Ραφήνα 4 ώρες + 2 ώρες Ραφήνα- Άθήνα= 6 ώρες περίπου.

Επειδή αρκετούς μήνες το χρόνο μένω στη Ραφήνα, από Αθήνα (Π. Άρεως) για Ραφήνα δεν κάνει ποτέ πάνω από 1 ώρα και 10 λεπτά ενώ από Ραφήνα για Αθήνα όταν δεν κατεβαίνει κάποιος νομισματοκοπείο όπως πολλοί κάνουν και μετά παίρνουν το μετρό, το πολύ να κάνει 1 ώρα και 15 λεπτά για το Πεδίο Άρεως . Επιπλέον το κτελ παρατηρώ ότι προνοεί , περιμένουν 2 λεωφορεία και μόλις το πλοίο δένει, τσούρμο ο κόσμος μπαίνει στα λεωφορεία και φεύγουν για Αθήνα, ανεξάρτητα από τα προγραμματισμένα δρομολόγια Αθήνα- Ραφήνα.

Dimitrisvolos
10-05-2010, 18:58
Ναι , αλλα σκεφτείτε οτι δεν υπαρχει κόσμος μονο στην Αθήνα ... Η Ραφήνα πιστευω οτι βολευει πολύ για ταξιδιώτες απο Βόρεια ...

Maroulis Nikos
10-05-2010, 19:52
Ola ok νικο...το καραβι ηρθε,δρομολογειται τις επομενες ημερες,
εγω με κανενα 5-6 δεν το βλεπω να αραζει καν στο "ριμαδι" που θελουμε να νομιζουμε οτι ειναι λιμανι εδω στην ΑΞΑ!:mad::-(
Μακαρι να διαψευσθώ....
οπως επισης πιστευω οτι θα υπαρχει και ενα θεματακι με τον καταπελτη.:confused:
οψομεθα....
οι μερες περνανε..
Το εξετάζει η εταιρεία το συγκεκριμμένο θέμα περισσότερα θα ξέρουμε τις επόμενες μέρες και για το λιμάνι της Νάξου και της Ραφήνας

roussosf
10-05-2010, 22:15
Βασικά το πλοίο θα δουλεύει όλο το χρόνο, όχι μόνο το καλοκαίρι όπως τα άλλα ταχύπλοα;



Επειδή αρκετούς μήνες το χρόνο μένω στη Ραφήνα, από Αθήνα (Π. Άρεως) για Ραφήνα δεν κάνει ποτέ πάνω από 1 ώρα και 10 λεπτά ενώ από Ραφήνα για Αθήνα όταν δεν κατεβαίνει κάποιος νομισματοκοπείο όπως πολλοί κάνουν και μετά παίρνουν το μετρό, το πολύ να κάνει 1 ώρα και 15 λεπτά για το Πεδίο Άρεως . Επιπλέον το κτελ παρατηρώ ότι προνοεί , περιμένουν 2 λεωφορεία και μόλις το πλοίο δένει, τσούρμο ο κόσμος μπαίνει στα λεωφορεία και φεύγουν για Αθήνα, ανεξάρτητα από τα προγραμματισμένα δρομολόγια Αθήνα- Ραφήνα.
και κατι ακομα σε αυτα που αναφερει ο φιλος giorgos_249
η ραφηνα ισως ειναι το μονο λιμανι που η συγκοινωνια ειναι σχεδον απεναντι απο τον καταπελτη και χωρις να πρεπει να διασχισεις καποια οδικη ατηρια
εκεινο που λιγο με προβληματιζει ειναι η συμπεριφορα του συγκεκριμενου πλοιου λογω των γραμμων του στους καιρους και οχι τοσο πολυ στα λιμανια οσο κροσαροντας το Καβο Ντορο περισοτερο στην επιστροφη για Ραφηνα
αλλα ας ερθει με το καλο και οπως γνωριζουμε ολοι το πλοιο το στηριζει ο επιβατης κατα μεγαλο ποσοστο

giorgos_249
11-05-2010, 19:33
Το πλοίο πέρασε τη διώρυγα του Σουέζ και αυτή τη στιγμή είναι νοτιοανατολικά της Κρήτης λίγο πάνω από την Αφρική.

Αύριο κατά το απόγευμα στον Πειραιά;):D

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89163&stc=1&d=1273599099

Maroulis Nikos
11-05-2010, 19:38
Άντε με το καλό να το υποδεχτούμε....

capten4
11-05-2010, 20:53
Αφου λοιπον μας ερχεται, ας την δουμε 4 χρονια πριν, στο λιμανι της ραφηνας...προσεξτε ποσο ψηλα ειναι το γκαραζ....
89177

89178

89179

89180

giorgos_249
11-05-2010, 20:59
Και πλέον εμφανίζεται κανονικά στο αις και όχι κατά διαστήματα. Σε κανα 7ωρο με πρόχειρους υπολογισμούς (5 τα ξημερώματα περίπου) , θα είναι ανατολικά της Κρήτης.

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89182&stc=1&d=1273604300

BEN BRUCE
11-05-2010, 21:00
Μοναδικες φωτο ω κομη της ραφηνας capten4!Nα συμπληρωσω οτι το σκαφος ειχε κανει μονο δοκιμαστικο δρομολογιο με πλοιαρχο τον Γιαννη Σκλαβουνο.

GiorgosVitz
11-05-2010, 21:05
Tελικά έχετε δίκιο για την διάρκεια της διαδρομής απο Αθήνα μέχρι Ραφήνα. Ζήτω συγγνώμη για το λάθος μου. Αν συνυπολογίσουμε και τα εργα του ηλεκτρικού, που κανείς δεν ξέρει πότε θα τελειώσουν, τότε η Ραφήνα συμφέρει καλύτερα. :D;)

thanos75
11-05-2010, 22:23
Άντε καλώς να το δεχτούμε:D Μακάρι να τα πάει καλά στη γραμμή Ραφήνας-Σύρου-Νάξου την οποία προσωπικά πάντα θεωρούσα αναγκαία έστω και για το καλοκαίρι

noulos
11-05-2010, 22:24
Αφου λοιπον μας ερχεται, ας την δουμε 4 χρονια πριν, στο λιμανι της ραφηνας...προσεξτε ποσο ψηλα ειναι το γκαραζ....

Επιβλητικό το βρίσκω!

Maroulis Nikos
11-05-2010, 23:58
Αφου λοιπον μας ερχεται, ας την δουμε 4 χρονια πριν, στο λιμανι της ραφηνας...προσεξτε ποσο ψηλα ειναι το γκαραζ....
89177

89178

89179

89180

όπως πάντα μοναδικός ο μάγος της Ραφήνας....

Super Jet
12-05-2010, 12:33
Κοντά στην Σητεία βρίσκεται το πλοίο αυτη την στιγμή. Συμφωνα με το AIS το πλοίο θα είναι στον πειραιά αύριο κατα τις 7:00.

giorgos_249
12-05-2010, 19:44
Μπορεί να μας πει κάποιος γιατί ενώ το πλοίο θα μπορούσε τώρα να μπαίνει στο Σαρωνικό, είναι ακόμα στη Σαντορίνη; Για κάποιο λόγο καθυστερεί επίτηδες σίγουρα , αλλά γιατί; Δεν μπορεί από τις 1 το μεσημέρι που ήταν στη Σητεία να κάνει 8 ώρες ως τη Σαντορίνη. Κάτι δεν πάει καλά ή για κάποιο λόγο καθυστερούν επίτηδες. Ξέρει κάποιος κάτι;

Super Jet
12-05-2010, 19:49
Με 14 κόμβους πλέει αυτην την στιγμη.

Apostolos
13-05-2010, 03:06
Τα πλοία ξεκιναν να πέρνουν πλοηγό μετα της 7 το πρωι. Ιδικά αυτά που πάνε για επισκευές συνήθως μπαίνουν τελευταία. Γι αυτό και το πλοίο πάει κομένο και κάνει βόλτες. Τίποτε δεν γίνετε για πλάκα...
Το να έρθει στις 2 τα χαράματα και να περιμένει δέν έχει κανένα νόημα...
Μη ρωτήσει κανεις γιατι πέρνει τώρα πιλότο, εχει Πάναμα σημαία!

Super Jet
13-05-2010, 07:08
Στην ρόδα πειραια περιμένει ακινιτοποιημένο απο τις 5:00.

Leo
13-05-2010, 07:09
Αυτό δεν είναι αλήθεια.... Το πλοίο έφθασε λίγο πριν τις 8 και αγκυροβόλησε στην ράδα.

dokimakos21
13-05-2010, 08:35
Το ΑΛΚΥΟΝΗ εκανε την εμφανιση της στις 7:45....

89394

και ενω την περιμενα με περασει απο τον ΝΜΔ εμαθα οτι αγκυροβολισε...!

89395

BULKERMAN
13-05-2010, 09:01
Το ΑΛΚΥΟΝΗ εκανε την εμφανιση της στις 7:45....

89394

και ενω την περιμενα με περασει απο τον ΝΜΔ εμαθα οτι αγκυροβολισε...!

89395


Παντού είσαι ρε φίλε!!!!!:D Δεν σου ξεφεύγει τίποτα!!!!

Leo
13-05-2010, 09:28
Δοκιμάκο, πολλά ευχαριστούμε για την ανταπόκριση. Πάντα τέτοια! :D

Maroulis Nikos
13-05-2010, 10:25
Σε ευχαριστούμε Δοκιμάκο.
Καλώς μας ήρθε το πλοίο.

Nissos Mykonos
13-05-2010, 11:40
Φώτη σε ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες! Καλώς ήρθε το πλοίο και πάλι στα νερά μας!

dokimakos21
15-05-2010, 12:50
Μα καλα δεν το πηρε κανεις χαμπαρι οτι πηγε στο Περαμα...???:rolleyes:

89599

89600

89601

Thanasis89
15-05-2010, 13:08
Ωραίος Φώτη ! Μπράβο ! ;)

giorgos_249
15-05-2010, 13:08
Σε πολύ άσχημη κατάσταση μας ήρθε. Ελπίζω τουλάχιστον εσωτερικά και μηχανικά να είναι σε καλύτερη κατάσταση, για να μπορέσει να πετύχει στη νέα του γραμμή που το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου ρόλο παίζει το σαλόνι και η ταχύτητα.

Apostolos
15-05-2010, 15:25
Τι έχει το εργαλείο??? Λίγο βάψιμο θέλει και ειναι έτοιμο...
Κακή συνήθεια να κρίνετε ενα πλοίο με τα λίγα τρεξίματα του ή την κακή κατάσταση την μπογιάς!!!

capten4
15-05-2010, 15:28
καθιστε να καταθεσει δρομολογια και να παρει εγκριση πρωτα....υπομονη....

Maroulis Nikos
15-05-2010, 15:45
καθιστε να καταθεσει δρομολογια και να παρει εγκριση πρωτα....υπομονη....

Σωστός ο captain4 καθημερινά ανατρέπονται τα πράγματα για την δρομολόγηση του ;)

Maroulis Nikos
15-05-2010, 15:46
Μα καλα δεν το πηρε κανεις χαμπαρι οτι πηγε στο Περαμα...???:rolleyes:

89599

89600

89601

Αν ξεκινήσει με το καλό το σίγουρο θα είναι αλλαγή ονομασίας εταιρείας σημαίας και όνομα πλοίου.

Σε ευχαριστούμε dokimako παντού παρόν ;)

roussosf
15-05-2010, 18:24
Σε πολύ άσχημη κατάσταση μας ήρθε. Ελπίζω τουλάχιστον εσωτερικά και μηχανικά να είναι σε καλύτερη κατάσταση, για να μπορέσει να πετύχει στη νέα του γραμμή που το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου ρόλο παίζει το σαλόνι και η ταχύτητα.

οχι μονο και η τιμολογιακη πολιτικη της εταιρειας η οποια μαλλον πρεπει να βγει συμφωνα με την ταχυτητα που θα ταξιδευει

aegeanspeedlines
16-05-2010, 19:05
Το πλοίο έχει δηλώσει τη Πάρο ή τη Μύκονο ως ενδιάμεση στάση???

αιγαιοπλόος
16-05-2010, 21:31
Εάν (λέω εάν, διότι μέχρι στιγμής τίποτα βέβαιο δεν υπάρχει) δρομολογηθεί στη γραμμή Ραφήνα - Σύρο - Μύκονο - Νάξο, θεωρώ σίγουρο ότι θα πάει πολύ καλά και θα δημιουργήσει κοινό.
Είναι μια γραμμή χωρίς ανταγωνισμό.
Συνδέει τη Μύκονο με τη Νάξο με ΙΧ (το Flying Cat 3 που θα το κάνει από 18-6 είναι μόνο για επιβάτες και είναι και πανάκριβο)
Ανοίγει τη Ραφήνα, τη βορειοανατολική Αττική αλλά και την επαρχία με τη Σύρο και τη Νάξο, οι οποίες μέχρι σήμερα ουσιαστικά μόνο από Πειραιά εξυπηρετούνται, κάτι που τους καλοκαιρινούς μήνες είναι πολύ κουραστικό. Χίλιες φορές να πάω και να έρθω από Ραφήνα από το να "πήξω" στον Πειραιά.
Το πλοίο λοιπόν έχει λόγο ύπαρξης στη γραμμή που ακούγεται ότι θα μπει.

Apostolos
16-05-2010, 22:04
Μέχρι να μάθουμε που θα ταξιδευει η παράξενη Γιαπωνέζα ας το δούμε στο Πέραμα να ξεκουράζετε μετα την επιδρομή των Αράβων
89764

GiorgosVitz
16-05-2010, 22:17
Στην φωτογραφία του Απόστολου φαίνεται να έχει μια (πόλυ) μικρή κλήση πρός τα εμπρός. Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλες φωτογραφίες. Είναι εμπροσθόβαρο ή είναι ιδέα μου?

Υ.Γ.: Με το καλό να δρομολογήθει και να το δούμε στα λιμάνια μας, γιατί το έχουμε πολύ μεγάλη ανάγκη!!!

Apostolos
16-05-2010, 22:36
Μετά την μετασκευή στην Ελλάδα πήρε μερικά "κιλάκια" παραπάνω, αλλα όντως ειναι λίγο εμπλωρο, ισως λόγω του ότι έτσι αποκτά μεγαλύτερη ταχύτητα, ή έχει γεμίσει bunker απο νότια που είναι φθηνα...

Maroulis Nikos
16-05-2010, 23:41
Εάν (λέω εάν, διότι μέχρι στιγμής τίποτα βέβαιο δεν υπάρχει) δρομολογηθεί στη γραμμή Ραφήνα - Σύρο - Μύκονο - Νάξο, θεωρώ σίγουρο ότι θα πάει πολύ καλά και θα δημιουργήσει κοινό.
Είναι μια γραμμή χωρίς ανταγωνισμό.
Συνδέει τη Μύκονο με τη Νάξο με ΙΧ (το Flying Cat 3 που θα το κάνει από 18-6 είναι μόνο για επιβάτες και είναι και πανάκριβο)
Ανοίγει τη Ραφήνα, τη βορειοανατολική Αττική αλλά και την επαρχία με τη Σύρο και τη Νάξο, οι οποίες μέχρι σήμερα ουσιαστικά μόνο από Πειραιά εξυπηρετούνται, κάτι που τους καλοκαιρινούς μήνες είναι πολύ κουραστικό. Χίλιες φορές να πάω και να έρθω από Ραφήνα από το να "πήξω" στον Πειραιά.
Το πλοίο λοιπόν έχει λόγο ύπαρξης στη γραμμή που ακούγεται ότι θα μπει.


Για να να δούμε τελικά που δρομολογηθεί και ποιές θα είναι οι ώρες του γιατί μάλλον έχουν αλλάξει τα σχέδια του....

roussosf
17-05-2010, 13:53
Παντως μεχρι σημερα η Ραφηνα δεν γνωριζει τιποτα
και εννοω τα πρακτορεια

Leo
17-05-2010, 14:02
Παντως μεχρι σημερα η Ραφηνα δεν γνωριζει τιποτα
και εννοω τα πρακτορεια


Η Ραφήνα εγνώριζε και γνωρίζει, αλλά τα προβλήματα δεν ξεπερνιούνται έτσι εύκολα.

roussosf
17-05-2010, 15:01
Η Ραφήνα εγνώριζε και γνωρίζει, αλλά τα προβλήματα δεν ξεπερνιούνται έτσι εύκολα.

κριμα και εγω ακουγοντας αυτες τις μερες τους διαφορους πολιτικους μας να λενε οτι η γραφειοκρατεια θα ελατωθει κατα πολυ για να γινει η χωρα ποιο ανταγωνιστικη και να προσελκυσουμε επενδυτες σκευτηκα οτι θα ξεπεραστουν και αυτα τα προβληματα
αλλα μαλλον αυτα ειναι για δυνατους λυτες..........

polykas
21-05-2010, 14:33
Στην μεγάλη πλωτή Περάματος το ταχύπλοο....;)

murzazeal
21-05-2010, 18:38
Άκουσε κανείς τι θα γίνει τελικά με το πλοίο ;

nkr
23-05-2010, 12:42
Για να δουμε τι θα γινει με αυτο το πλοιο παντως οι εργασιες ειναι στο φουλ.

citcoc
24-05-2010, 16:16
Ξερουμε τιποτα για το χρωμα που θα εχει???? Θα αλλαξει ή θα παραμεινει αυτο που ειναι ηδη???

Maroulis Nikos
25-05-2010, 19:57
Τα τελευταία νέα λένε ότι θα πηγαίνει ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ ΝΑΞΟ και θα φέυγει καθημερινά απο Ραφήνα στις 07:20 και απο την Νάξο θα έχει άμεση αναχώρηση πλήν Σαββάτου και Κυριακής που θα έχει τετράωρη παραμονή στο λιμάνι της Νάξου και αναχώρηση στις 16:00 για Νάξο, Πάρο, Σύρο Ραφήνα.

Maroulis Nikos
25-05-2010, 19:58
Στην μεγάλη πλωτή Περάματος το ταχύπλοο....;)

Αύριο κατεβαίνει και πάει να ετοιμαστεί για να ξεκινλησει δρομολόγια εκτός απροόπτου στις 15/06/2010.

nkr
25-05-2010, 19:59
Σε ποια εταιρεια ανηκει το πλοιο?

Maroulis Nikos
25-05-2010, 20:02
Σε ποια εταιρεια ανηκει το πλοιο?

Mε κάθε επιφύλαξη το όνομα της εταιρείας θα είναι myferries.

giorgos_249
25-05-2010, 20:09
Και όνομα; My cat 1 τελικά; Σημαία υποθέτω ελληνική, είναι έτσι;

Maroulis Nikos
25-05-2010, 20:22
Και όνομα; My cat 1 τελικά; Σημαία υποθέτω ελληνική, είναι έτσι;


Ναι giorgos_29 σωστά υπέθεσες.

αιγαιοπλόος
26-05-2010, 21:50
Τα τελευταία νέα λένε ότι θα πηγαίνει ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ ΝΑΞΟ και θα φέυγει καθημερινά απο Ραφήνα στις 07:20 και απο την Νάξο θα έχει άμεση αναχώρηση πλήν Σαββάτου και Κυριακής που θα έχει τετράωρη παραμονή στο λιμάνι της Νάξου και αναχώρηση στις 16:00 για Νάξο, Πάρο, Σύρο Ραφήνα.
Εξαιρετικό δρομολόγιο.

Maroulis Nikos
26-05-2010, 21:53
Εξαιρετικό δρομολόγιο.

και εγώ νομίζω πως είναι καλό και το χρειαζόμαστε ένα δρομολόγιο τέτοιο απο Ραφήνα.
Μην ξεχνάμε ότι οι προθέσεις της εταιρείας είναι να έχει και καλή τιμολογιακή πολιτική για ΙΧΕ και Επιβατικά.
Να δούμε τι θα πεί και το ΣΑΣ για τα δρομολόγια που έχει ζητήσει υπομονή σε λίγες μέρες θα γνωριζούμε τα οριστικά του δρομολόγια.

roussosf
26-05-2010, 23:30
και εγώ νομίζω πως είναι καλό και το χρειαζόμαστε ένα δρομολόγιο τέτοιο απο Ραφήνα.
Μην ξεχνάμε ότι οι προθέσεις της εταιρείας είναι να έχει και καλή τιμολογιακή πολιτική για ΙΧΕ και Επιβατικά.
Να δούμε τι θα πεί και το ΣΑΣ για τα δρομολόγια που έχει ζητήσει υπομονή σε λίγες μέρες θα γνωριζούμε τα οριστικά του δρομολόγια.

το θεμα ειναι θα εχει τιμες ταχυπλοου η συμβατικου
σε προηγουμενες σελιδες αναφερθηκαν ταχυτητες της ταξης των 24-25 μιλιων
αυτο δεν ειναι ταχυπλοο
αν σκευθουμε οτι το BS2 εχει τα 26 στο τσεπεκι του
εκτος και αν η συγκεκριμενη εταιρεια ηρθε για να τσιμπησει οτι προλαβει

roussosf
26-05-2010, 23:40
και εγώ νομίζω πως είναι καλό και το χρειαζόμαστε ένα δρομολόγιο τέτοιο απο Ραφήνα.
Μην ξεχνάμε ότι οι προθέσεις της εταιρείας είναι να έχει και καλή τιμολογιακή πολιτική για ΙΧΕ και Επιβατικά.
Να δούμε τι θα πεί και το ΣΑΣ για τα δρομολόγια που έχει ζητήσει υπομονή σε λίγες μέρες θα γνωριζούμε τα οριστικά του δρομολόγια.
το θεμα ειναι οι τιμες επιβατων θα ειναι ταχυπλοου η συμβατικου
σε προηγουμενες σελιδες αναφερθηκαν οτι θα ταξιδευει με ταχυτητες της ταξεως των 24-25 μιλιων
αυτες δεν ειναι για ταχυπλοο
τα BS 1-2 τα Χιος &Μυκονος αυτες τις ταχυτητες τις εχουν για οικονομικες
τωρα αν η εταιρεια θελει να το θεωρησει ταχυπλοο και να παρει οτι προλαβει απο την πιτα μαλλον εχασε
παντως καλο ειναι να περιμενουμε και οι υπευθυνοι των τιμολογιακων πολιτικων της εταιριας να βλεπουν το αυριο και οχι μεχρι τις 31/8/2010

Maroulis Nikos
26-05-2010, 23:42
το θεμα ειναι θα εχει τιμες ταχυπλοου η συμβατικου
σε προηγουμενες σελιδες αναφερθηκαν ταχυτητες της ταξης των 24-25 μιλιων
αυτο δεν ειναι ταχυπλοο
αν σκευθουμε οτι το BS2 εχει τα 26 στο τσεπεκι του
εκτος και αν η συγκεκριμενη εταιρεια ηρθε για να τσιμπησει οτι προλαβει

Συμβατικού θα έχει για την Νάξο το Blue έχει 35 αριθμημενη και το Αλκυονη 30 το ΙΧΕ 85 BLUE και 75 το Αλκυόνη αντιστοιχα θα είναι και στα υπόλοιπα νησιά όλα αυτά ήτανε στις σκέψεις τις εταιρείας ελπίζω να μην αλλάξουν τα σχέδια .

capten4
27-05-2010, 16:27
παιδια , σημερα το βαπορι βαφεται, δεν ειναι κανεις σας εκει κοντα να δουμε το βραδυ καμια φωτο ??

BEN BRUCE
27-05-2010, 17:40
παιδια , σημερα το βαπορι βαφεται, δεν ειναι κανεις σας εκει κοντα να δουμε το βραδυ καμια φωτο ??

Αυτο ειναι πολυ σημαντικη ειδηση φιλε capten4 και φυλαρχε βεβαια της ραφηνας!

giorgos_249
28-05-2010, 14:06
Έπεσε από τη δεξαμενή και ήρθε να δέσει εκεί που φαίνεται στην φωτογραφία. Έχουμε καμιά φωτογραφία από τα νέα σινιάλα;

capten4
28-05-2010, 21:15
Κανενας Χριστιανος μια φωτο ρε παιδιααααααααααααααααααααααααα !!!!να δουμε και εμεις που απεχουμε καπως απο την περιοχη !!

pantelis2009
28-05-2010, 21:26
Φίλε capten4 κοίτα σε λίγο στους δεξαμενισμούς:rolleyes::rolleyes:

BEN BRUCE
28-05-2010, 21:31
Εχεις δικαιο πρεσβη της ραφηνας capten4!Και εγω θα ηθελα να δω φωτο απο το αυτο πλοιο οπως και ο αμεσα ενδιαφρομενος φιλος, αλλα και φυλαρχος της ραφηνας;)

capten4
28-05-2010, 21:46
mea culpα παντελη !!!!κοιμομουν τον υπνο του δικαιου....υπεροχες φωτο, ευχαριστουμε πολυ !!!!

pantelis2009
29-05-2010, 10:13
Aς το δούμε απο άλλο μέρος που βρισκόμουν όταν έπεσε. Μετά πήγε στη ΝΑΥΣΙ και αμέσως αρχίσανε με το γερανό να ετοιμάζουν με μονοτική ταινία τις γραμμές που θα σχεδιαστούν.Ελπίζω να σας άρεσαν και να μην κούρασα. Χαρισμένες σε όλους τους φίλους.

91501

91502

91503

91504

91505

Maroulis Nikos
29-05-2010, 11:03
Aς το δούμε απο άλλο μέρος που βρισκόμουν όταν έπεσε. Μετά πήγε στη ΝΑΥΣΙ και αμέσως αρχίσανε με το γερανό να ετοιμάζουν με μονοτική ταινία τις γραμμές που θα σχεδιαστούν.Ελπίζω να σας άρεσαν και να μην κούρασα. Χαρισμένες σε όλους τους φίλους.

91501

91502

91503

91504

91505

Να είσαι καλά φίλε pantelis2009 δεν μας κούρασες.
Σε ευχαριστούμε πολύ.
Πιιστεύω πώς του πάνε πιο πολύ τα μπλέ απο τα προηγούμενα χρώματα.

giorgos_249
29-05-2010, 11:17
Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω πως του πάνε πιο πολύ τα μπλε, αλλά είναι υπέροχο και έτσι. Καλή του αρχή στη νέα γραμμή που θα μπει....

Nissos Mykonos
29-05-2010, 11:39
Παντελή σε ευχαριστούμε πολύ για όλη σου την δουλειά!! Το πλοίο είναι μία κούκλα με αυτά τα χρώματα!!

GiorgosVitz
29-05-2010, 12:18
Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες Παντελή! Νομίζω ότι του πάνε πιο πολύ τα μπλέ... Αναδείχτηκε η ομορφία του! Καλοτάξιδο να είναι!!!!

T.S.S. APOLLON
29-05-2010, 14:29
Αλκυονη... 29-5-2010.

91522

Maroulis Nikos
29-05-2010, 17:03
Για τον φίλο TTS τον rafina-lines, giorgos249, pantelis2009 και τον μάγο της Ραφήνας.
Απο την πλευρά των εργασιών ;)
91548

91549

Maroulis Nikos
29-05-2010, 17:07
και το όνομα αυτού MAIKAT
91551

speedrunner
29-05-2010, 17:58
Δεν το συζητώ ότι το πλοίο είναι πολύ καλύτερο με αυτά τα χρώματα, αλλά το όνομα ....καλύτερα να το άφηναν Αλκυόνη μια χαρά ήταν.

giorgos_249
29-05-2010, 19:32
Για τον φίλο TTS τον rafina-lines, giorgos249, pantelis2009 και τον μάγο της Ραφήνας.
Απο την πλευρά των εργασιών ;)
91548

91549

Να ευχαριστήσω πάρα πολύ για την αφιέρωση στις φωτογραφίες. Θα ανταποδώσω όταν έρθει στη Ραφήνα. Αλλά όμως για το όνομα θα προτιμούσα να έμενε όπως ήταν. Πάντως τα νέα σινιάλα του του πάνε πολύ και μοιάζουν κάπως με το σχέδιο για τα σινιάλα που έκανε η Austal για το Auto Express 102 , απλά αντί για κίτρινη κάνανε γαλάζια μια λωρίδα, όπως μπορείτε να δείτε και στο παρακάτω σχέδιο, και το κάνανε χωρίς τα αστεράκια.

Σχέδιο:
http://gcaptain.com/maritime/blog/interesting-ship-austals-auto/ (http://gcaptain.com/maritime/blog/interesting-ship-austals-auto/)

Φωτογραφία για να συγκρίνετε: http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=350932&postcount=149 (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=350932&postcount=149)

Maroulis Nikos
29-05-2010, 20:14
Να ευχαριστήσω πάρα πολύ για την αφιέρωση στις φωτογραφίες. Θα ανταποδώσω όταν έρθει στη Ραφήνα. Αλλά όμως για το όνομα θα προτιμούσα να έμενε όπως ήταν. Πάντως τα νέα σινιάλα του του πάνε πολύ και μοιάζουν κάπως με το σχέδιο για τα σινιάλα που έκανε η Austal για το Auto Express 102 , απλά αντί για κίτρινη κάνανε γαλάζια μια λωρίδα, όπως μπορείτε να δείτε και στο παρακάτω σχέδιο, και το κάνανε χωρίς τα αστεράκια.

Σχέδιο:
http://gcaptain.com/maritime/blog/interesting-ship-austals-auto/ (http://gcaptain.com/maritime/blog/interesting-ship-austals-auto/)

Φωτογραφία για να συγκρίνετε: http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=350932&postcount=149 (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=350932&postcount=149)


όντως giorgos_249 το κίτρινο θα ήταν ένας ωραίος συνδιασμός με το μπλέ .

pantelis2009
29-05-2010, 20:43
Eυχαριστώ Νikos Maroulis & T.S.S. APOLLON για την συνέχεια των εξελήξεων;)

thanos75
30-05-2010, 18:02
Όντως ωραία χρώματα, αν και συμφωνώ ότι το κίτρινο θα ήταν ίσως λίγο καλύτερο. Αλήθεια πότε ξεκινάει δρομολόγια? Χίλια συγγνώμη που το post αναρτήθηκε άλλες δύο φορές αλλά υπήρχε πρόβλημα στη σύνδεση μου. Και πάλι χίλια συγγνώμη

giorgos_249
30-05-2010, 21:04
Επίσης μια σημαντική έλλειψη που παρατηρώ από τις φωτογραφίες είναι το ότι του λείπει ένας ηλεκτρονικός πίνακας ανακοινώσεων για τα δρομολόγια , όπως έχουν όλα τα ταχύπλοα. Καλό θα ήταν να τοποθετηθεί γιατί δίνει επιπλέον επιβάτες, και το κόστος είναι μηδαμινό. Βέβαια καλύτερα θα ήταν τέτοιου είδους πίνακες να υπήρχαν στα λιμάνια αλλά υπάρχουν μόνο στον Πειραια.......

rafina-lines
31-05-2010, 09:44
Για τον φίλο TTS τον rafina-lines, giorgos249, pantelis2009 και τον μάγο της Ραφήνας.
Απο την πλευρά των εργασιών ;)
91548

91549

Ευχαριστώ πολύ Maroulis Nikos για την αφιέρωση! Με το καλό να το υποδεχτούμε στη Ραφήνα! Χρειαζόμαστε καράβι που να παίρνει ΙΧ σ' αυτή τη γραμμή, και επιτέλους άλλος ένας τολμηρός επιχειρηματίας το βάζει. Εύχομαι να στεριώσει στη γραμμή, και να πάει όσο το δυνατό καλύτερα!!! Καλές θάλασσες, και καλά ταξίδια! Ο Άι Νικόλας μαζί του! :) :)

Apostolos
03-06-2010, 12:32
Αντε να δούμε και τα σινιάλα της ΝΕΛ να χαρούμε :)

Giovanaut
03-06-2010, 12:38
Παντως το εχουν παρακανει με τα ΚΑΤ και τα ΓΑΤΕΣ, λειπουν τα ομορφα ονοματα απο τη γλωσσα μας, αλλα και την Αγγλικη...???

giorgos_249
03-06-2010, 14:00
Τα σινιάλα της Νελ; Τι εννοεί ο ποιητής;;;;;;;;;;

BULKERMAN
03-06-2010, 14:22
Παντως το εχουν παρακανει με τα ΚΑΤ και τα ΓΑΤΕΣ, λειπουν τα ομορφα ονοματα απο τη γλωσσα μας, αλλα και την Αγγλικη...???


Από ότι φαίνεται μετά το MY CAT ακολουθεί το MY DOG ή το MY MOUSE κ.λ.π...:-D Φαντασία ''μηδέν εις το πηλίκον'' που λένε!!

nikolasg
03-06-2010, 19:02
Παιδιά γεια σας. Είμαι πολύ καιρό μέλος του φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω. Μήπως ξέρετε αν τελικά το πλοίο θα μπει στη γραμμή Ραφήνα-Σύρος-Πάρος-Νάξος, από ποια εταιρεία και με τι δρομολόγια; Ευχαριστώ πολύ.

Thanasis89
03-06-2010, 19:10
Καλώς όρισες πρώτα απ' όλα ! Είναι λίγο νωρίς για να γνωρίζουμε, ωστόσο μερικά πράγματα έχουν ειπωθεί σε προηγούμενες σελίδες, στις οποίες μπορείς να ανατρέξεις. Τώρα αν κάποιο μέλος γνωρίζει περισσότερα, σίγουρα θα τα μοιραστεί μαζί μας... ;)

Καλή σου συνέχεια !

nikolasg
04-06-2010, 17:40
Σ'ευχαριστώ πολύ! Τις προηγούμενες σελίδες τις έχω διαβάσει. Απλώς επειδή πλησιάζει ο καιρός (σε 2 βδομάδες είχε ειπωθεί ότι ξεκινάει) και οι εργασίες τελειώνουν [;] ρωτούσα μήπως έμαθε κανείς κάτι νεότερο και πιο συγκεκριμένο. ;)

pantelis2009
04-06-2010, 19:48
Όπως φαινόταν εχθές πάνω απο τη γέφυρα του Άρης ΙΙΙ. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους.:p

92295

Leo
04-06-2010, 19:49
Δυο φωτογραφίες απο την πρόοδο εργασιών/χρωματισμών στο πλοίο για τον dokimakos21 και τον Βoss! Φυσικά και σε όλους εσάς που περιμένετε να το δείτε.....

92296

92297

Super Jet
04-06-2010, 19:53
Πανεμορφο θα μας ερθει. ευχαριστούμε και τους δυό σας!

giorgos_249
04-06-2010, 20:07
Μήπως όμως, λέμε τώρα , μήπως η γραμμή στο πάνω deck το "βαραίνει";

dokimakos21
04-06-2010, 20:45
Captain σ'ευχαριστω πολυ...!Αντε να ξεκινησει και να το ταξιδεψουμε...!

navigatormike
07-06-2010, 18:12
pantos aneksartitos an exei navlothi apo tin nel san na exei kanei ligo megalo anigma mexri twra exei navlosei 4 ploia k an ontos isxiei kati pou ipothike prin paei sta 5.........

xidianakis
07-06-2010, 19:07
λιγο παλιο δεν ειναι?

giorgos_249
07-06-2010, 20:21
Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο παλιό. Είναι πιο νέο από άλλα όπως το Sea Runner και το Al Huda κατά 4 και 3 χρόνια αντίστοιχα. Αλλά εσωτερικά δεν φαίνεται καθόλου. Είναι πολυτελέστατο , ήταν τουλάχιστον, δεν ξέρω σε τι κατάσταση γύρισε από τους Αιγυπτίους , δηλαδή αν έγιναν τίποτα φθορές...

pantelis2009
11-06-2010, 18:49
Πρωϊνές φωτο του Mycat. Χαρισμένες σε dokimakos21, Τηανασισ89, LEO, giorgos_249, Super Jet και όλους τους φίλους του πλοίου:p

93185

93186

giorgos_249
11-06-2010, 19:01
Βλέπω μπήκε και το σινιάλο της νέας εταιρείας. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αφιέρωση. Θα ανταποδώσω από τη Ραφήνα όταν έρθει. Το περιμένουμε...

EDIT: Δοκίμασα το λινκ στα πλαινά του πλοίου. Δεν βγάζει τίποτα ακόμα, άντε να δούμε και τη σελίδα της εταιρείας.

Super Jet
11-06-2010, 21:27
Πρωϊνές φωτο του Mycat. Χαρισμένες σε dokimakos21, Τηανασισ89, LEO, giorgos_249, Super Jet και όλους τους φίλους του πλοίου:p

93185

93186
Ευχαριστω ΠΑντελη. αντε να μας ερθει στην Ραφηνα και θα έχω πολύ υλικό. Ομορφηνε πολύ.

pantelis2009
11-06-2010, 22:27
Εγώ απλά θα περιμένω και απο τους δύο σας:rolleyes::p

Maroulis Nikos
11-06-2010, 22:29
Υπέροχες φίλε Pantelis2009 σε ευχαριστούμε πολύ.

Thanasis89
12-06-2010, 01:44
Μπράβο Παντελή ! Σ' Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανταπόκρισή σου ! Το καραβάκι γίνεται αγνώριστο σιγά σιγά ! ;)

speedrunner
12-06-2010, 10:06
Το πλοίο ομόρφυνα πάρα πολύ, βλέπω ότι το όνομά του στην πρύμη ειναι στα ελληνικά αυτό σημένει ότι θα υψώσει και την ελληνική σημαία έτσι???

giorgos_249
12-06-2010, 10:16
Δεν ξέρω αν το ελληνικό όνομα στην πρύμνη γενικά σημαίνει ελληνική σημαία (μάλλον όμως σημαίνει) αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σηκώσει Ελληνική όπως αναφέρθηκε και παραπίσω.

Leo
12-06-2010, 10:46
Εγώ είμαι σκεπτικός στο θέμα σημαία διότι ούτε ο ιστός δείχνει κάτι ούτε λιμάνι νηολογίου έχει γραφεί. Προφανώς ακόμη είναι υπό σκέψη.

polykas
12-06-2010, 15:03
Σήμερα που πέρασα μία γρήγορη βόλτα τα ονόματα πλώρα,93340 πρύμα είχαν σβηστεί???

roussosf
12-06-2010, 17:13
εμενα κατι απο γεφυρι της Αρτας μου θυμιζει...............

Super Jet
12-06-2010, 19:36
ΑΡα ΠΑντελη συγνωμη αλλα φωτογραφίες ... γιοκ!!! εκτος και εαν παω θεσσαλονικη που δεν νομιζω..... Σε λίγο μονο η νελ θα υπαρχει αφου ολα τα πλοία τα εχει πάρει. Ουτε και γω δεν ξερω ποσα ειναι. (αληθεια ειναι 5 ή 6;)

mitilinios
12-06-2010, 19:43
Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνεται ο MYTILENE ;) καθώς το πλοίο ναυλώθηκε από τη NEL για ένα χρόνο :D , θα φοράει την αγαπημένη τριήρη :D και θα εκτελεί δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Σποράδες. Καλορίζικο και καλά ταξίδια!!! Άντε να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει η εταιρεία με τις ναυλώσεις τόσων πλοίων.:p

Super Jet
12-06-2010, 20:03
Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνεται ο MYTILENE ;) καθώς το πλοίο ναυλώθηκε από τη NEL για ένα χρόνο :D , θα φοράει την αγαπημένη τριήρη :D και θα εκτελεί δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Σποράδες. Καλορίζικο και καλά ταξίδια!!! Άντε να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει η εταιρεία με τις ναυλώσεις τόσων πλοίων.:p
οχι και αγαπημενη τριηρης!!!!!!!!!! για εμενα η νελ δεν ευπαρχει. μας πηρε την μπουκια απο το στόμα.

capten4
12-06-2010, 21:01
Εγω θα κρατησω μια πισινη, μηπως τελικα παει σποραδες το αλλο καταμαραν, το al huda και κρατηθει το αλκιονη ραφηνα...θα περιμενουμε....

capten4
15-06-2010, 00:11
τελικα, μαλλον δεν ηταν γραφτο , αυτο το βαπορι να κανει δρομολογια στην ραφηνα....

Leo
15-06-2010, 05:08
τελικα, μαλλον δεν ηταν γραφτο , αυτο το βαπορι να κανει δρομολογια στην ραφηνα....

Ίσως και για καλό του capten. Στην πρώτη του άφιξη στην Ραφήνα στις 9 Ιουλίου 2006 είμουνα εκεί, δεν ήταν και εύκολο το ρεμέτζο....

thanos75
17-06-2010, 14:52
Υπάρχει μήπως περίπτωση να έρθει στην Ραφήνα το άλλο καταμαράν (το πρώην Al Huda) γιατί στο πρόσφατο ΣΑΣ έχει υπάρξει αίτηση της εταιρείας για δρομολόγια από Ραφήνα (Άνδρο-Τήνο-Μύκονο, Σϋρο-Πάρο-Νάξο)

Leo
20-06-2010, 06:11
Και ενώ είχαμε πάρει φόρα με τα MY KAT, η όλη ιστορία βάλτωσε, τα χρώματα έμειναν κι αυτά μετέωρα και παραμένουμε στην Ναυπηγοεπισκευαστική, χωρίς προοπτική?

Χθες το απόγευμα το ΑΝΩΝΥΜΟ (Αλκυόνη)... περιμένοντας το όνομα του και την τύχη του? Θα δείξει τις επόμενες μέρες.

94318

Super Jet
20-06-2010, 11:52
Και ενώ είχαμε πάρει φόρα με τα MY KAT, η όλη ιστορία βάλτωσε, τα χρώματα έμειναν κι αυτά μετέωρα και παραμένουμε στην Ναυπηγοεπισκευαστική, χωρίς προοπτική?

Χθες το απόγευμα το ΑΝΩΝΥΜΟ (Αλκυόνη)... περιμένοντας το όνομα του και την τύχη του? Θα δείξει τις επόμενες μέρες.

94318
Μακαρι να γινει κάτι και να ερθει εδω. Εγω το περιμενω.

Ergis
21-06-2010, 10:42
Αλκυονη για που το εβαλες;;;;

sg3
21-06-2010, 10:56
για δοκιμαστικο το εβγαλαν?

giorgos_249
21-06-2010, 11:50
Πάντως σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες δεν θα έρθει Ραφήνα , αλλά και εγώ κρατάω μια κρυφή ελπίδα. Δοκιμαστικό στο Σαρωνικό έκανε και τώρα επιστρέφει πίσω με 18 κόμβους.

rafina-lines
21-06-2010, 12:23
Πάντως σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες δεν θα έρθει Ραφήνα , αλλά και εγώ κρατάω μια κρυφή ελπίδα. Δοκιμαστικό στο Σαρωνικό έκανε και τώρα επιστρέφει πίσω με 18 κόμβους.
Όλοι μας παρακαλάμε να έρθει Ραφήνα, αλλά δυστυχώς δεν κανονίζουμε εμείς τα σχέδια των ακτοπλοϊκών εταιριών... :( :(

STRATHGOS
21-06-2010, 17:57
http://www.dimokratis.gr/index.php?id=14635&view_option=subject

speedrunner
21-06-2010, 18:15
Να ρωτήσω ποια είναι η ταχύτητα του πλοίου?? στο site του Σουηδού (http://www.faktaomfartyg.se/hayabusa_1994.htm) αναφέρει 30 knots με μέγιστη τα 35. αλλα αν θέλει 4μιση ώρες απο Θεσσαλονίκη για Σκιάθο η ταχύτητα υπολογίζετε στα 23-24 knots.

pantelis2009
22-06-2010, 19:39
Η αναχώρηση του Αλκυόνη εχθές το πρωΐ για το δοκιμαστικό του. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους:p

94636

94637

94638

94639

94640

giorgos_249
22-06-2010, 19:50
Όλες είναι πάρα πολύ ωραίες , ειδικά 2η είναι όλα τα λεφτά. Ευχαριστούμε πολύ!

polykas
23-06-2010, 10:27
Η αναχώρηση του Αλκυόνη εχθές το πρωΐ για το δοκιμαστικό του. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους:p

94636

94637

94638

94639

94640

Πανταχού παρών ο καλός φίλος Παντελής.Ευχαριστούμε πολύ...:D

giorgos_249
25-06-2010, 11:55
Και από σήμερα χωρίς σημαία στο ais. Λέτε να σηκώσει Μάλτας;

owner
25-06-2010, 13:03
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ .ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΑNΕΒΕΙ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ;

giorgos_249
25-06-2010, 13:45
Σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε όλοι ως τώρα ναι, από 1η ιουλίου Θεσ/νίκη, αλλά κρατάω μια επιφύλαξη προσωπικά για το αν θα ανέβει αυτό........

Natsios
29-06-2010, 09:59
Η αναχώρηση του Αλκυόνη εχθές το πρωΐ για το δοκιμαστικό του. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους:p

94636

94637

94638

94639

94640

Είναι πάντως περίεργο σουλούπι. Έχει μια συνεχή έμπλωρη διαγωγή αλλά με όλη την πλώρη στον αέρα!

Thanasis89
29-06-2010, 11:26
Όντως... Μου κάνει το εξής σκηνικό η πλώρη του, (στα γιαπωνέζικα πάντα η κουβέντα, έτσι ; )
Εταιρεία : "Βάλε λίγο γκαραζάκι ακόμα βρε παιδί μου"
Ναυπηγός : "Έγινε, βουουουουπ"
Και να σου η πλώρη στον αέρα... :D

Natsios
29-06-2010, 13:28
Πως να ειναι άραγε το ταξίδεμά του με τον καιρό κατάπλωρα? Θα βουτάει όλος αυτός ο όγκος
μέσα στη θάλασσα? Θα το νιώθεις σαν φρενάρισμα το χτύπημα στο κύμα

Leo
29-06-2010, 15:35
Δεν νομίζω ότι ταξιδεύουν αυτά τα πλοία με καιρό κατάπλωρα.... ούτε για πλάκα. Όχι μόνο η Αλκυόνη.

lostromos
02-07-2010, 12:42
Ακόμη στο Πέραμα και χωρίς σημαία στο AIS. (;)

Leo
03-07-2010, 10:35
Μετά από αυτό (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=364099#post364099) πήγα σφαίρα στην Αλκυόνη (τι όμορφο όνομα, ελπίζω να το καρατήσουνε...)
Αριστερή πλευρά.... 3 πουκλάκια κάθονται :cool:
95826

Δεξιά πλευρά άλλο σοκ... προχωρημένα πράγματα αλλά χωρίς σημάδι μπλέ της ΝΕΛ ακόμη... ελπίζουμε μέχρι αύριο να το δούμε κι αυτό.
95827

το καλύτερο το άφησα για το τέλος..... Να μην αγωνιά και o καλός μας lostromos..... Η γαλανόλευκη κυματίζει :D
95828

speedrunner
03-07-2010, 11:03
Αχ βαρέθηκα με αυτό το πλοίο όλο γράψε(βάψε) σβήσε είναι!!!! και τι είναι αυτο το γκρίζο, για πολεμικό το προορίζουν:D:D

Leo
03-07-2010, 11:08
Αχ βαρέθηκα με αυτό το πλοίο όλο γράψε(βάψε) σβήσε είναι!!!! και τι είναι αυτο το γκρίζο, για πολεμικό το προορίζουν:D:D

Καλόοοοοοο! Μπράβο :D

plori
03-07-2010, 11:12
"Φαιό καταστρώματος" στην ορολογία του Π.Ν όσοι υπηρέτησαν θα το έχουν ακούσει!!!!!

pantelis2009
03-07-2010, 19:24
To Αλκυόνη στις 28/06/2010. Χαρισμένη σε όλους τους φίλους του:p

95934

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
05-07-2010, 00:50
pantelis2009 σε ευχαριστουμε πολυ για την ανταποκριση...

Leo
05-07-2010, 05:54
Κι εδώ πάμε φούλ για τα χρώματα της ΝΕΛ, χθεσινή φωτό, αλλά με καθυστέρηση λόγω μεγέθους επιφανειών. Αυτό που θέλω να ξαναπώ είναι ότι τα χρώματα της ΝΕΛ δεν πέφτουν πάνω στα βαπόρια που ναυλώνει έτσι άντε να σκεπάσουμε τα παλιά, κάνουν μια προεργασία αρκετά σοβαρή και προσεγμένη γενικά σε όλα, ανεξάρτητα αν είναι ρο-ρο, συμβατικό ή ταχύπλοο, γενικά διακρίνω μια ναυτική δουλειά. Πήρατε μια γεύση για όλα αυτά που γράφω μέσα στο σ/κ. Δεν θα γκρινιάξω... εύχομαι όλα να πάνε καλά και να βρεί το δρόμο της η εταιρεία, αλλά είναι μεγάλο το άνοιγμα και δεν βλέπω τα πλοία να κινούνται, ενώ έχουμε φθάσει στο φούλ της σεζόν και ανησυχώ.

96163

johnny7b
05-07-2010, 06:27
Στο συγκεκριμένο καράβι που ήταν ήδη φρεσκοβαμμένο σε μπλε-ασπρο, θα μπορούσε κάλλιστα απλώς να σβήσει το myferries και να γράψει ΝΕΛ. Ελάχιστους θα πείραζε που συνυπάρχουν καράβια με διαφορετικό χρωματικό συνδυασμό στο στόλο της εταιρίας. Εμένα προσωπικά μου άρεσε με τα προηγούμενα χρώματα, είναι κουτί απο μόνο του και τα χρώματα χωρίς φαντασία το αναδεικνύουν ακόμα περισσότερο. Προς τιμήν της πάντως που κάνει τα πράγματα όπως πρέπει να γίνουν.

Όσο για την καθυστέρηση, από ό,τι καταλαβαίνω οφείλεται στο ΣΑΣ και τον ΟΛΠ (με εξαίρεση στο European Express). Η εταιρία φέτος τα παίζει όλα για όλα κατα το πως φαίνεται και απορώ πως κατάφερε να φρει κεφάλαια κίνησης για τόσες ναυλώσεις. Μακάρι να της βγει σε καλό, αν μη τι άλλω γιατί αν φαληρήσει ακόμα μια ακτοπλοϊκή εταιρία, όλοι θα βγουν χαμένοι εκτός από 3-4 ανταγωνιστές.

aegeanspeedlines
06-07-2010, 10:40
Δοκιμαστικό (???) εκτελεί αυτή την στιγμή το πλοίο

Leo
08-07-2010, 08:24
Η πρόοδος των χρωματισμών της Αλκυόνης, χθες.

96603

96604

pantelis2009
08-07-2010, 08:29
Ευχαριστούμε Κάπτεν :p υπέροχες

Leo
08-07-2010, 12:30
Με αφορμή το σχόλιο του giorgos_249 εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=365859&postcount=53) θα ήθελα να του θυμίσω ότι στην πρώτη του άφιξη στη Ραφήνα στις 9 Ιουλίου 2006 ώρα 10.00 το πρωί, με τα σινιάλα της Eagle Ferries, είδε κι έπαθε να δέσει. Ήταν λίγο φρέσκος ο καιρός και η μανούβρα ήταν προσεκτική αλλά με πολύ καθυστέρηση. Ήταν μόνο του στον ντόκο και το έπαιρνε ο αέρας πολύ εύκολα και γρήγορα. Η τότε προσωπική μου εκτίμηση ήταν ότι ίσως δεν έκανε για την Ραφήνα. Μετά διάφορες συγκυρίες και διαφορετικές δουλειές το απομάκρυναν από εκεί μέχρι και σήμερα που όλο Ραφήνα πάει αλλά ποτέ δεν του κάθεται.

giorgos_249
08-07-2010, 12:54
Τότε ήταν όμως το πρώτο ρεμέτζο με ένα δύσκολο πλοίο με ιδιαίτερα ψηλή γάστρα και μεγάλο μήκος καταπελτών ,πολύ μεγαλύτερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει, σε ένα λιμάνι όχι και ότι το καλύτερο , οπότε η καθυστέρηση στο ρεμέτζο ήταν ως ένα βαθμό απόλυτα δικαιολογημένη. Και άλλα πλοία αντιμετώπισαν δυσκολίες στα πρώτα ρεμέτζα και όχι μόνο όπως πχ το διαμάντι των Στύρων στην Αγία Μαρίνα που είχε πέσει στον ντόκο μερικές φορές . Με τον καιρό όμως αυτό σταδιακά διορθώνεται. Πιστευώ πως για να υπάρξει ένα ασφαλές συμπέρασμα για το αν ένα πλοίο κάνει για μια γραμμή ή όχι , θα πρέπει να μείνει στη γραμμή αυτή τουλάχιστον ένα με ενάμισι μήνα.

hayabusa
08-07-2010, 13:15
η ουσία είναι πως το βαπόρι ήρθε με προοπτικές αλλά με τα βάλε-βγαλε και γράψε-σβήσε έχει χάσει σχεδόν το μισό καλοκαίρι και ειναι κρίμα.

Leo
08-07-2010, 13:21
η ουσία είναι πως το βαπόρι ήρθε με προοπτικές αλλά με τα βάλε-βγαλε και γράψε-σβήσε έχει χάσει σχεδόν το μισό καλοκαίρι και ειναι κρίμα.

Αυτό ξαναπές το.

Γιώργο δεν έχω καμιά αντίρρηση σε όσα αναφέρεις.

STRATHGOS
08-07-2010, 14:41
Pantos poli niologio peiraia peuti kai den m aresi ka8iol :mad:
Pou ine to niologio mytilinis inea diikisi malon to exi ksexasi?

Leo
08-07-2010, 15:00
Το νηολόγιο Στρατή το βάζει ο πλοιοκτήτης και όχι ο ναυλωτής. Δηλαδή υπάρχει ή συμφωνείται πριν την ναύλωση.

gasim
08-07-2010, 20:18
Αυτό ξαναπές το.

Γιώργο δεν έχω καμιά αντίρρηση σε όσα αναφέρεις.

και αυτό ισχύει για όλες σχεδόν τις νέες προσπάθειες της ΝΕΛ. Φτάσαμε στα μισά του Ιουλίου (δηλαδή έμεινε λιγότερο από 45 μέρες από το peak της τουριστικής περιόδου) και ακόμα δεν έχουμε δει δρομολογησεις...

T.S.S. APOLLON
10-07-2010, 16:31
F/B Aλκυονη...Περαμα 10-7-2010.
97092

Giovanaut
11-07-2010, 12:01
Κουκλα....!!!!!!!!!!
Ευχαριστουμε...!!!!

owner
14-07-2010, 13:48
ΑΠΟ 23 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ .

pantelis2009
14-07-2010, 17:42
Να δούμε και 2 φωτο απο το αλκυόνη τραβηγμένες 13/07/2010. χαρισμένες σε όλους τους φίλους της ΝΕΛ.;):D Γιατι είναι και πολλοί

97749

97750

Thanasis89
15-07-2010, 14:46
Άρχισαν οι περικοπές ήδη πριν την δρομολόγιση του πλοίου. Σύμφωνα με το άρθρο που βρήκε ο καλός φίλος Δημήτρης και το διαβάζουμε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=368515&postcount=70), το πλοίο θα ταξιδεύει με 22 knots.
Βέβαια αυτό δεν είναι αρνητικό για το όλο εγχείρημα. Κινείται στην σωστή κατεύθυνση για την διατήρηση της κερδοφορίας του.

Το ευχάριστο θα είναι να υπάρχει συνέχεια !

Akis Dionisis
22-07-2010, 17:36
ΑΠΟ 23 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ .
Ισχύει αυτό για αύριο, ή μούφα ήταν και αυτή η πληροφορία??

samurai
23-07-2010, 08:25
Ισχύει, με επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας. Απο 23/7 μέχρι 7/9 το ΑΛΚΥΟΝΗ θα μας ταξιδεύει απο Θεσσαλονίκη για Αλόνησσο - Σκόπελο - Σκιάθο - Βόλο.:D

ΑΝΔΡΟΣ
23-07-2010, 10:00
Το βλεπει κανεις πουθενα εχει ξεκινησει απο Θεσσαλονικη?

despo
23-07-2010, 11:12
Στα χαρτιά ... μπορεί να έχει ξεκινήσει, στην πραγματικότητα ομως ουτε που φαινεται για την ωρα πουθενά.

Akis Dionisis
23-07-2010, 13:11
Στα χαρτιά ... μπορεί να έχει ξεκινήσει, στην πραγματικότητα ομως ουτε που φαινεται για την ωρα πουθενά.
Ακριβώς... Μόνο στα χαρτιά ξεκινάει από σήμερα...

ΑΝΔΡΟΣ
23-07-2010, 13:56
Καταλαβα ελπιζω το ξεκινημα απο Θεσσαλονικη να μην ειναι σαν αυτο της Ραφηνας

despo
23-07-2010, 20:47
Επειδή ειναι η ΝΕΛ αυτη τη φορά στο παιχνίδι, λογικά καποια στιγμή θα ξεκινήσει. Δεν ξέρω τι κίνηση θα μπορούσε να μαζέψει απο Θεσσαλονίκη, αλλά ηδη ο Πήγασος απο/προς Αγιο Κωνσταντίνο εμφανίζει πληρότητες στο γκαραζ, οχι βέβαια και στους επιβάτες και θα μπορουσε να βοηθήσει εκει.

Giovanaut
23-07-2010, 21:07
Επειδή ειναι η ΝΕΛ αυτη τη φορά στο παιχνίδι, λογικά καποια στιγμή θα ξεκινήσει. Δεν ξέρω τι κίνηση θα μπορούσε να μαζέψει απο Θεσσαλονίκη, αλλά ηδη ο Πήγασος απο/προς Αγιο Κωνσταντίνο εμφανίζει πληρότητες στο γκαραζ, οχι βέβαια και στους επιβάτες και θα μπορουσε να βοηθήσει εκει.

Απο Θεσσαλονικη εχει να παρει κοσμο....!!!
Ο κοσμος ζηταει για Σποραδες...!!!

Akis Dionisis
24-07-2010, 01:22
Eάν έρθει εγκαίρως, θα πάρει κόσμο, αλλά πράγμα πολύ απίθανο προς στιγμήν για μένα...

Ήδη ο κόσμος [λόγω πολλών γνωριμιών μου στον Ο.Σ.Ε.] πέρνει το τρένο και κατεβαίνουν στον Βόλο και δεν μπορώ να πω...είναι αρκετοί αυτοί που το κάνουν απ'όσα έχω δει...

Άλλοι περιμένουν την Άγια αυτή μέρα που θα ξεκινήσει τα δρομολόγια το πλοίο...

Είδωμεν...

Πάντως για την ώρα είμαι επιφυλακτικός, για το τι κινηση θα έχει από επιβάτες και οχηματα από εδώ από Θεσσαλονίκη...:rolleyes:

Leo
24-07-2010, 10:34
Η Αλκυόνη σήμερα στην ίδια θέση και μια έκπληξη ;)....

η θέση/κατάσταση (κούκλα απαστράπτουσα)
99372

η έκπληξη, απέκτησε τριήρη :D
99373

ΑΝΔΡΟΣ
24-07-2010, 10:47
Η Αλκυόνη σήμερα στην ίδια θέση και μια έκπληξη ;)....

η θέση/κατάσταση (κούκλα απαστράπτουσα)
99372

η έκπληξη, απέκτησε τριήρη :D
99373
Δεν θελω να φανω κακος ωραια η τριηρη αλλα επιβατες να δουμε ποτε θα αποκτηση

pantelis2009
25-07-2010, 17:25
Ωραίες φίλε Leo, ευχαριστούμε:D

speedrunner
25-07-2010, 18:31
το πλοίο έφυγε απο το Πέραμα και αυτή την ώρα κατευθύνεται προς το λιμάνι του Βόλου όπου απο 29/07 σύμφωνα με το openseas (http://www.openseas.gr/OPENSEAS/chooseOutwardRoute.do?lang=el&routeCode=07/29/2010VOLSKGNNL0001908:1517:35) ξεκινάει δρομολόγια

Dimitrisvolos
25-07-2010, 21:23
το πλοίο έφυγε απο το Πέραμα και αυτή την ώρα κατευθύνεται προς το λιμάνι του Βόλου όπου απο 29/07 σύμφωνα με το openseas (http://www.openseas.gr/OPENSEAS/chooseOutwardRoute.do?lang=el&routeCode=07/29/2010VOLSKGNNL0001908:1517:35) ξεκινάει δρομολόγια

Με το καλό να μας έρθει να βγάλουμε και καμια φωτο ....:p

Dimitrisvolos
26-07-2010, 08:14
Το πλοίο βρίσκεται πλέον δεμένο στο λιμάνι του Βόλου ...

περισσοτερες φωτο στη συνέχεια ...
99638

Dimitrisvolos
26-07-2010, 08:57
Για να δούμε την είσοδο του στο λιμάνι σήμερα πριν απο λίγη ώρα ...

αφιερωμένες σε όλο το φόρουμ και τους λατρεις του πλοιου

99641
99642
99643
99644
99645

συνεχίζεται...

Dimitrisvolos
26-07-2010, 09:01
....η συνέχεια
99647
πολύς καπνος ...
99648
τώρα βγαίνει απο μπροστα
99649
99650
99651

πολύ ψηλά είναι το γκαράζ ρε παιδί μου ....:p