PDA

Επιστροφή στο Forum : ο ''Τάκος'' τι ταχύτητα μπορει να αναπτύξει?



diaplous
22-11-2009, 23:13
Γεια σας φιλοι της θάλασας ειμαι πρωτοεμφανιζομενος... και περιμενω ενα θερμο χειροκρότημα για να μου φυγει το τρακ.!http://www.nautilia.gr/forum//images/smilies/icon_smile.gif Λοιπον, εχω κανα χρονο που ψάχνω να βρω τι τυπο σκαφους να παρω. Δεν εχω καταληξει ακομα. Ισως με τη βοηθειά σας βρω το δρομο μου. Με μαγευουν και λατρευω ολα τα ξύλινα παραδοσιακα σκαριά αλλα δεν ξέρω αν μπορω να ανταποκριθω στις απαιτησεις τους. θελω να παρακαλεσω οποιον γνωριζει να μου δωσει μερικες πληροφοριες για τον συγκεκριμενο τυπο ξύλινου τον ''τακο'' . θεωρείται παραδοσιακο ελληνικο σκαρί? μεχρι πιο μήκος δεν θεωρείται τεκμήριο? Η υπερκατασκευη στο παραδοσιακό, πρεπει να εχει συγκεκριμενη μορφη? ενα 10 μετρο με μεγαλη μηχανη (200hp) με τι ταχυτητα μπορει να ταξιδευει? σε ποια ναυπηγεία το κατασκευάζουν ? Πως ειναι η πλευση του? καθε πληροφορια σχετικη θα μου ειναι χρησιμη και αν υπαρχει καμια φωτογραφια. ευχαριστω

στελιος
23-11-2009, 17:15
Γεια σας φιλοι της θάλασας ειμαι πρωτοεμφανιζομενος... και περιμενω ενα θερμο χειροκρότημα για να μου φυγει το τρακ.!http://www.nautilia.gr/forum//images/smilies/icon_smile.gif Λοιπον, εχω κανα χρονο που ψάχνω να βρω τι τυπο σκαφους να παρω. Δεν εχω καταληξει ακομα. Ισως με τη βοηθειά σας βρω το δρομο μου. Με μαγευουν και λατρευω ολα τα ξύλινα παραδοσιακα σκαριά αλλα δεν ξέρω αν μπορω να ανταποκριθω στις απαιτησεις τους. θελω να παρακαλεσω οποιον γνωριζει να μου δωσει μερικες πληροφοριες για τον συγκεκριμενο τυπο ξύλινου τον ''τακο'' . θεωρείται παραδοσιακο ελληνικο σκαρί? μεχρι πιο μήκος δεν θεωρείται τεκμήριο? Η υπερκατασκευη στο παραδοσιακό, πρεπει να εχει συγκεκριμενη μορφη? ενα 10 μετρο με μεγαλη μηχανη (200hp) με τι ταχυτητα μπορει να ταξιδευει? σε ποια ναυπηγεία το κατασκευάζουν ? Πως ειναι η πλευση του? καθε πληροφορια σχετικη θα μου ειναι χρησιμη και αν υπαρχει καμια φωτογραφια. ευχαριστω
Φιλε diaplοus καλως ηρθες στην παρεα μας.Δεν υπαρχει λογος να εχεις τρακ.Για τον "τακο" που ρωτας δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω τον τυπο(ισως μια φωτο να βοηθουσε).Για το τεκμηριο ηταν 10 μετρα και πανω αλλα νομιζω εχει παει στα 7.5 ή 8 μετρα.Υπερκατασκευη κατατην γνωμη μου καλο ειναι να μην υπαρχει και λογο αισθητικης και κυριως λογο ασφαλειας.Εαν διαβασεις με την ησυχια σου οσα εχουν γραφτει σε αυτο το φορουμ για τα ξυλινα σκαφη θα σου λυθουν πολλες απο τις αποριες που εχεις.;)

stefos
23-11-2009, 23:24
Πρωτα το χειροκροτημα. Κλαπ Κλαπ Κλαπ! Τακο λεμε ενα σκαφος που εχει ενα επιπεδο (καθρεφτη, αβακα) στην πρυμνη. Τετοια σκαφη ειναι οι βαρκαλαδες, οι παπαδιες και αλλα σκαφη που μαλλον δεν κατασκευαζονται σημερα. Κατασκευαζεται και ενα πιο καινουργιο σκαφος με βαθυ και φαρδυ τακο και το τιμονι κατω απο το σκαφος και οχι εξω απο αυτο. Για ποιο απο ολα ενδιαφερεσαι? Για το θεμα της μηχανης διαβασε το κοματι "ιστιοφορια και φλαπς σε τρεχαντηρι". Οσο για την υπερκατασκευη οσο λιγοτερη τοσο καλυτερα.

diaplous
24-11-2009, 16:01
Στελιο & Stefo ευχαριστώ για την υποδοχή στην παρέα .Θα προσπαθήσω να
Δώσω μερικές πληροφορίες σχετικά με την παρουσία μου εδώ.
Βρίσκομαι στη διαδικασία απόκτησης ενός πλεούμενου –στο στάδιο της ερευνάς – εδώ και ένα περίπου χρόνο . Επειδή μου αρέσουν πολύ τα ξύλινα σκάφη και ταιριάζουν περισσότερο στη γενικότερη στάση μου απέναντι στα πράγματα ,στο περιβάλλον κλπ, προσπαθώ να διερευνήσω αν μπορώ να αποκτήσω και να συντηρήσω ένα τέτοιο.
Ο τάκος λοιπόν, είναι ένα σκαρί που κατασκευάζει ο Ιωάννου στην Ιερισσό
Με σχεδόν τετράγωνη πρύμη, το τιμόνι εσωτερικά από κάτω, ψαράδικο κυρίως .-μάλλον αυτό που λες κι εσύ stefo- έχω δει ένα 12μετρο δικό του στο νερό αλλά δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες. Όπως λέει ο ίδιος η γάστρα του λειτουργεί ως ημιεκτοπίσματος και έτσι μπορεί να ταξιδεύει με 15-18 μιλια.(10μετρο με 200 hp).
Αναρωτιέμαι λοιπόν και ρωτώ όποιον γνωρίζει αν ένα τέτοιο σκαρί χαρακτηρίζεται ως παραδοσιακό , και θα ήθελα επίσης να ακούσω γνώμες και απόψεις για το αν είναι κατάλληλο να διαμορφωθεί για αναψυχή.(δεν εννοώ πολυτέλειες )
Επίσης παρακαλώ όποιον γνωρίζει , να με πληροφορήσει σχετικά με τα τεκμήρια και τις ισχύουσες φορολογικές διατάξεις (η να με παραπέμψει σε έγκυρες πηγές.)
Έχω ήδη παραγγείλει την έκδοση του Ψαθέρη περί ναυπηγοξυλουργικής
για να έχω ένα μπούσουλα .
εις το επανακουειν

Hellenarc
29-11-2009, 10:36
Καλωσόρισες στην παρέα
Ένα σκάφος που για να ταξιδέψει έχει την ανάγκη μιας τέτοιας ιπποδύναμης σε αυτά τα μέτρα δεν μπορεί λογικά να είναι Ελληνικό παραδοσιακό.
Σήμερα παραδοσιακά είναι μοντέλα σκαφών τα οποία προϋπήρχαν στον Ελλαδικό χώρο και συνηθιζόταν η ναυπήγηση τους στα μικρά ναυπηγεία.
Λογικά θα έπρεπε να ήταν και ένα τέτοιο σκάφος, που αναφέρεις παραδοσιακό μιας και κατασκευάζεται από την αρχή του 20ου αιώνα ενώ τα Liberty τα οποία τα αναφέρουν ως παραδοσιακά ναυπηγούνται μόνο από το 1945 και μετά.
Ο τρόπος της Κατασκευής του μπορεί να θεωρηθεί παραδοσιακός ή μοντέρνος .
Το νομικό πλαίσιο που καθορίζει το τι είναι παραδοσιακό είναι γελοίο αλλά ξεκάθαρο.
Η ταχύτητα των 15 με 18 κόμβων σε ημιεκτοπίσματος σκάφη είναι υπερβολικά ενεργοβόρα

Ένα παρόμοιο σκάφος στα 8,70 μ (δες συνημμένα) πιάνει 27κομβους με 200 SHP
Η υπερκατασκευή είναι υποχρεωτική σε ένα τέτοιο σκάφος αρκεί να είναι μελετημένη και καλαίσθητη.
Τώρα το πώς ένα τέτοιο σκάφος μπορεί να τα βγάλει πέρα στο πέλαγος είναι άλλο θέμα.
Τέτοια σκάφη συναντάμε παλαιότερα σαν λάντσες σε λιμάνια και γενικά σε κλειστές θάλασσες χωρίς μεγάλο κύμα.
Στο επανυδείν


66793

66794

66795

66889

diaplous
29-11-2009, 23:26
Καλησπέρα Hellenarc Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. έχω διαβάσει αρκετά από τα μηνύματα σου και τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα. Να σημειώσω επιπροσθέτως ότι το σκάφος στο οποίο αναφέρομαι κατασκευάζεται όλο από πεύκο, και με παραδοσιακό τρόπο υποθέτω. Το σκαρί στις φωτογραφίες έχει ολοκληρωθεί? Θα ήθελα πολύ να το δω σε μεταγενέστερα στάδια αλλά και στη τελική του μορφή .το κατασκευάζει ερασιτέχνης η επαγγελματίας ? Πες μου και κάτι άλλο αν ξέρεις . 1) το νομικό πλαίσιο περί παραδοσιακών μπορώ να το βρω κάπου δημοσιευμένο αυτούσιο ? 2) τα ισχύοντα σχετικά με τη φορολογία, τεκμήρια κλπ ?

Hellenarc
29-11-2009, 23:40
Αυτό το συγκεκριμένο σκάφος είναι υπό κατασκευή , έχουν κατασκευαστεί και άλλα πριν από αυτό.
Κατασκευάζεται από ερασιτέχνη με καθοδήγηση από έμπειρο για τα ξελασπώματα.
Ο συγκεκριμένος καθοδηγητής ας πούμε είναι ορκισμένος ιστιόλατρης και δεν αναλαμβάνει την κατασκευή τους.
Οι τεχνικές πληροφορίες και οι καθοδηγήσεις όμως πρέπει να δύνονται με ευχαρίστηση και ιδικά σε φίλους ή σε ανθρώπους με μεράκι .

Στην εφημερίδα της κυβερνήσεως μπορείς να βρεις όλους τους νόμους.

diaplous
30-11-2009, 16:48
Ένας ωραίος βαρκαλάς του Ιονίου που είδα το καλοκαίρι στα Σύβοτα
Δεν ρώτησα . Που τον κατασκεύασε άραγε?

Παναγιώτης
30-11-2009, 16:55
Εμένα η πλώρη του μου κάνει για λίμπερτυ και όχι βαρκαλάς, αλλά εν έχει την καμπύλη πρύμη του λίμπερτυ (αν και συνηθίζονται συνδυασμοί πλώρη λίμπερτυ με πρύμη καραβόσκαρο για παράδειγμα). Ο βαρκαλάς έχει διαφορετικό κοράκι αν δεν κάνω λάθος

Hellenarc τι λες κι εσύ;

Hellenarc
30-11-2009, 19:23
Φίλε Παναγιώτη που είσαι? Δεν βλέπω τα σινιάλα σου εδώ και καιρό, δεν περνάς ταχτικά από αυτά τα νερά?
Σωστά τα λες Παναγιώτη.
Είναι ένα συχνό πάντρεμα στους τύπους των παραδοσιακών σκαφών για διαφόρους λόγους .
Ένα τέτοιο σκάφος, μπορεί όμως να περάσει σαν παραδοσιακό..
Εντάξει! Με λίγη δουλεία παντός μπορεί.
Αυτή η γάστρα, όπως δείχνει, δεν πρόκειται ποτέ να περάσει σε ταχύτητα το μήκος της ισάλου του.
Εκτός και από κάτω έχει μια γάστρα ταχυπλόου.
Αυτού του είδους οι παπαδιές τραβάμε πολλά νερά μαζί τους, οπότε καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη ιπποδύναμη χεριάζετε για να πάει κάποια μίλια.

Παναγιώτης
01-12-2009, 14:35
Πέρνούσα αλλά σας έβλεπα από τη ράδα... Ήμουν στην Κρήτη και η πρόσβαση στο δίκτυο εκεί δεν με διευκόλυνε να γράφω αλλά διάβαζα τα θέματα, τώρα που γύρισα είναι πιο εύκολο.

diaplous
04-12-2009, 17:59
Για τη σωστή πληροφόρηση όλων μας έψαξα και βρήκα τον ιδιοκτήτη της βάρκας στη φωτογραφία και έμαθα τα παρακάτω.
Καραβόσκαρο 9,20m ολο απο Ιρόκο , 12 χρονων κατασκευασμένο καπου στην Αττική.Βαρύ και καλοτάξιδο οπως λεει ο κώστας ,κόστισε πολυ ακριβα και η συντηρηση του ειναι δύσκολη και χρονοβόρα.
Αλλα απ οτι κατάλαβα του δινει μεγαλη ευχαριστηση και τον εχει αποζημιώσει με πολούς τρόπους.

Hellenarc
04-12-2009, 18:21
Για τη σωστή πληροφόρηση όλων μας έψαξα και βρήκα τον ιδιοκτήτη της βάρκας στη φωτογραφία και έμαθα τα παρακάτω.
Καραβόσκαρο 9,20m ολο απο Ιρόκο , 12 χρονων κατασκευασμένο καπου στην Αττική.Βαρύ και καλοτάξιδο οπως λεει ο κώστας ,κόστισε πολυ ακριβα και η συντηρηση του ειναι δύσκολη και χρονοβόρα.
Αλλα απ οτι κατάλαβα του δινει μεγαλη ευχαριστηση και τον εχει αποζημιώσει με πολούς τρόπους.

Καλέ μου φιλέ
Αυτό τας σκαρί δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ονομάζεται καραβόσκαρο. Ούτε η πλώρη ούτε η πρύμνη. Αν ο ιδιοκτήτης θέλει να είναι καραβόσκαρο τότε καλώς έχει! Αυτό το σκαρί είναι κάτι μεταξύ, από πλώρη Λίμπερτι και πρύμνη ας το ονομάσουμε τάκο βαρκαλά.
Σχετικά με το κόστος μπορεί να ξοδέψεις μια και δυο περιουσίες και να πουλήσεις και την γυναίκα σου και αν καλό ψάξεις το αποτέλεσμα να είναι για κλάματα στα μάτια ενός εμπείρου ναυτικού.
Πράγματι πιστεύω πως πρέπει να ξοδεύει αρκετά λεφτά για να συντηρεί ένα σκάφος σε αυτή κατάσταση με Βερνίκι η με λαδί όλο το σκάφος.

Μπαρμπαρόσα
06-12-2009, 07:56
Ειμαι σιγουρος hellenarc οτι ο καθοδηγητης εισαι εσυ αν κρινω απο το τελειο της κατασκευης.

Hellenarc
17-12-2009, 00:45
Τριμμένο, έτοιμο για Epoxy, και τούμπα. :D Μετά από τρία χρόνια δουλειάς ο Μάστορης που δεν είναι μάστορας είναι ταχυδρόμος. :cool: Θα δει το έργο του και θα τραβήξει τα μαλλιά του τα μισά από αυτά που είχε όταν ξεκίνησε! Τα υπόλοιπα θα τα ξεριζώσει όταν θα πάει στο βενζινά.:cry:
68972

mastrokostas
17-12-2009, 18:51
Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου αρέσει πολύ αυτό το σκαρί !!Και δυο φωτογραφίες!
69055
69056

diaplous
19-12-2009, 22:58
ειναι ομορφα ειδικα το δευτερο ξερεις να πουλιεται κανενα?