PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξπρές Πήγασος [Express Pegasus, Express Dionysos, Espresso Malta, Espresso Venezia]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Spyros
17-04-2006, 06:01
Ξεκινησε τα δρομολογια του το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ εδω και 2 μερες...Για πρωτη φορα στην ιστορια του το πλοιο δρομολογειται απο Πειραια για Παρο,Ναξο,Ιο,Σαντορινη κανοντας τα δρομολογια στη θεση του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Παντως προς το παρον το εχουν δει θετικα οι "δυσκολοι" επιβατες της Παροναξιας που με δυο Blue Star καθημερινα..οπως και να το κανουμε εχουν "κακομαθει" πια...

Spyros
24-04-2006, 13:03
Ταξιδι το Μ.Σαββατο Πειραια Παρο και οι παρατηρησεις ηταν οι εξης θετικοτατες...
Το πλοιο εσωτερικα πολυ καλα διατηρημενο, αλλα και τα εξωτερικα του καταστρωματα ηταν πολυ καθαρα...
5 παρα κατι ωρες η διαρκεια του ταξιδιου και ειναι η πρωτη φορα που συμβατικο πεφτει κατω του 5ωρου για Παρο...

Maroulis Nikos
24-04-2006, 13:08
όντως Θετικότατο Σπύρο....
Θα συνεχίσει τα δρομολόγια η θα επανέλθει το καλοκαίρι :confused:

Spyros
24-04-2006, 19:02
Δυστυχως Νικο θα επανελθει Ικαρια Σαμο απο 3 Μαιου...
Τουλαχζιστον επιστρεφει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ οποτε κατι ειναι κι αυτο...

Giorgos_D
02-05-2006, 22:22
Πρόσφατα, μιλώντας με καποιους γνωστούς μου από Σέριφο που είπαν πως αντάξιο πλοίο του Πήγασου, δεν έχει έρθει στη γραμμή των Δ. Κυκλάδων. Άνετο, καθαρό και με όμορφους χώρους και καμπίνες.

parianos
25-04-2007, 20:26
το Εξπρες Πηγασος τελικα θα κανει τα δρομολογια του τα βραδυνα απο Πειραια για Παρο-Ναξο-Ιο-Θηρα στις 22:00 το βραδυ το ερχομενο καλοκαιρι πιθανοτατα απο 1 Ιουλιου. Για Ικαρια-Σαμο αυτη την γραμμη θα αναλαβει το Νησος Μυκονος.

iletal1
28-05-2007, 09:32
Πρόσφατα, μιλώντας με καποιους γνωστούς μου από Σέριφο που είπαν πως αντάξιο πλοίο του Πήγασου, δεν έχει έρθει στη γραμμή των Δ. Κυκλάδων. Άνετο, καθαρό και με όμορφους χώρους και καμπίνες.
Και δεν έχουν άδικο.Πηγαίνω στη Σίφνο κάθε χρόνο το καλοκαίρι από το 1995, τότε που έκανε το δρομολόγιο με το ΕΞΠΡΕΣ ΜΗΛΟΣ, πάντοτε στην ώρα του χωρίς καθυστερήσεις, και δεν καταλαβαίνει τίποτα στη φουρτούνα. Με γεμάτο 8άρι ανάμεσα Σέριφο - Σίφνο και το διασκεδάζαμε. Ακριβώς τα ίδια λένε και στη Σίφνο. Από τότε που το βγάλανε από τη γραμμή η κατασταση έγινε δράμα.

jumpman
16-11-2007, 12:20
Pou vrisketai o Phgasos auth th stigmh?

NAXOS
16-11-2007, 13:07
Aυτη τη στιγμη ειναι δεμενο μεχρι τις 7 Ιανουαριου που θ αντικαταστηση το ΜΥΚΟΝΟΣ στη γραμμη της Σαμου για να παη αυτο στα Χανια.

George
16-11-2007, 13:21
Νέο μόλο Δραπετσώνας είναι.

iletal1
04-12-2007, 19:20
ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΣΠΡΟ ΧΡΩΜΑ?
604

Giorgos_D
05-12-2007, 11:23
Φωτισε το ματι μας...;)

mastrokostas
05-12-2007, 11:27
Φωτισε το ματι μας...;)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!Δεν παιζεσαι !

iletal1
05-12-2007, 12:53
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΦΩΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΜΙΚΡΗΝΕ ΠΟΛΥ.ΙΣΩ Σ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΑΡΩΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.:-(

Roi Baudoin
06-12-2007, 18:58
Στη Σίφνο αγαπήθηκε πολύ. Πολλοί είναι αυτοί που θα το ήθελαν ακόμα και τώρα πίσω. Τη διαδρομή Πειραιά-Σίφνος την έκανε, στο express δρομολόγιο της Παρασκευής, 4 ώρες και 20 λεπτά (φυσικά επί Βεντούρη).
Εδώ στις Καμάρες της Σίφνου.

618

viramola
12-12-2007, 16:34
Σαν τσαρουχι ειναι

Apostolos
12-12-2007, 16:35
Η αλλιώς μπανάνα! (οι φίλοι και εραστές ας μήν με παρεξηγήσουμε πλακα κάνουμε)

AegeanIslands
14-12-2007, 15:38
Kι ομως η Μπανανα φτιαχνει.
Εδω μια λυση που δεν προτεινω αλλα για να
ανοιξει η κουβεντα....
705

Roi Baudoin
14-12-2007, 16:23
Κατά τη γνώμη μου μια τόσο ευρεία μετασκευή όπως η παραπάνω είναι ατυχής. Φυσικά, ο καθένας έχει τις απόψεις του.
Εδώ το "Εξπρές Πήγασος" με τα σινιάλα της "Ventouris Ferries" βγαίνει σιγά σιγά από το λιμάνι του Πειραιά πριν από μια δεκαετία. Η σύγκριση με το παραπάνω πλοίο είναι αναπόφευκτη.

706

Espresso Venezia
14-12-2007, 21:58
Τι όμορφο αυτό το απλό ''PEGASUS'' στην πλώρη του !!!

Και τι ανοησίες όλα αυτά τα ''EXPRESS'', ''FAST'', ''SUPERFAST'', ''HIGH SPEED'', ''FLYING'', κτλ. κτλ. κτλ. :(

Τι πιο όμορφο από ''ΑΦΡΟΔΙΤΗ'', ''ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ'', ''ΠΗΓΑΣΟΣ'', ''ΑΠΟΛΛΩΝ'', ''ΕΡΜΗΣ'' !!!

Ας ελπίσουμε στο μέλλον να ακολουθήσουν περισσότεροι τα παραδείγματα της ΑΡΙΑΔΝΗΣ και του ΕΛΥΡΟΥ. :D

Apostolos
16-12-2007, 21:18
Το θυμάται κανείς έτσι? Εγώ το είχα δεί και στην δεξαμενή, κυριολεκτηκα με την πλώρη σαν ακορντεόν! Απ' ότι λενε η νέα πλώρη έχει διαφορά στο ύψος των όκιων
720

Finnpartner_1966
16-12-2007, 23:57
Παρατα τη μπανανα τωρα! Μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο στην πλωρη?? Δεν μπορω να πω οτι μου θυμιζει κατι απο αυτη τη γωνια...

Apostolos
17-12-2007, 12:07
Στην πλώρη δέν ξέρω αλλα στην πρύμη είναι το Στέλα Σολάρις! Και απορώ πώς και δέν το είχα βγάλει τότε φώτο....

AegeanIslands
17-12-2007, 15:04
Παρατα τη μπανανα τωρα! Μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο στην πλωρη?? Δεν μπορω να πω οτι μου θυμιζει κατι απο αυτη τη γωνια...
.....και να φανταστεις οτι υπαρχουν και καποιοι που τους αρεσει:neutral:

Finnpartner_1966
17-12-2007, 16:03
Τo ξερω και μου κανει εντυπωση!! :roll::roll::roll:

Espresso Venezia
17-12-2007, 22:15
.....και να φανταστεις οτι υπαρχουν και καποιοι που τους αρεσει:neutral:


Τo ξερω και μου κανει εντυπωση!! :roll:

Φίλτατοι AegeanIslands και Finnpartner, θα ήθελα να προτείνω σε εσάς αλλά και στην διαχείρηση του φόρουμ, να ανοιχτεί ένα νέο θέμα με τίτλο :


''Ποιό πλοίο πρέπει να μας αρέσει ???''


Σε αυτό το θέμα θα μπορούν να αναπτύσσονται ενδιαφέροντες διάλογοι του είδους :


- Eμένα μου αρέσει το πλοίο Χ.
- Έεεεεεεεελα !!! Μου κάνει εντύπωση που σου αρέσει !!!
- Γιατί, εσένα δηλαδή πως σου αρέσει το Ψ ???
- Μα είναι δυνατόν να συγκρίνεις το Χ με το Ψ ???
- Και να φανταστείς ότι υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσει το Ζ !!!
- Έεεεεεεεελα !!!


Πιστεύω ακράδαντα ότι με την δημιουργία ενός τέτοιου θέματος, και μέσω ενός εποικοδομητικού διαλόγου όπως ο πιο πάνω, θα μπορέσουμε κάποια στιγμή να συμφωνήσουμε σε ένα και μόνο πλοίο, το οποίο θα είναι και το αγαπημένο όλων μας !!!!! :D

Apostolos
17-12-2007, 22:52
Ελα παραπονιάρη δέν στο είπαμε κι όλας και ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ!!!! Σε πειράζουμε!

Finnpartner_1966
18-12-2007, 11:45
Καλο ειναι και το Ανθη Μαρινα. Απλα ειναι λιγο... Παραξενο (το λιγοτερο!)

AegeanIslands
18-12-2007, 15:35
ESPRESSO VENECIA,
Αν δεν κανω λαθος ειναι η δευτερη φορα
που με παρεμβαση σου κανεις κριτικη με
τροπο που ο ιδιος καυτηριαζεις.
Εγω αφου με κατονομασες απευθηνθηκα
σε καποιον που συμφωνω με κατι με τροπο
που προφανως δεν αντιλαμβανεσαι.
Το τι θα γραψω ,σε ποιον θα απαντησω
ειναι θελω να πιστευω στην δικη μου διακριτικη
ευκαιρια εκτος αν ξερεις κατι που δεν ξερω.
Ακομα και σε ακραιες περιπτωσεις που εχουν προηγηθει
σε αλλα πιο ευαισθητα θεματα προσπαθουσα με επιχειρηματα
να γινει κουβεντουλα,για αυτο κι ολας ειμαστε εδω,αν τωρα
με υφος υπερανω καποιοι προσπαθουν να υποβαθμισουν με
ειρωνιες και τετοια ειναι δικο τους προβλημα,προσωπικα δεν
με αγγιζει,ειναι επιλογη τους δεν με ενοχλει ψιλογελαω ,αλλα οπως λενε εδω στο Χ"κυριακειο δεν τσιμπαω κι ολας.

Apostolos
07-01-2008, 21:23
Και μία φώτο με τα παλιά σηνιάλα του βαποριού. Επιτρέψτε μου να πώ πως του πάει ποιό πολύ το λευκό... Στο "λιμάνι" της Αθηνιού τον Ιανουάριο του 2003
1284

Espresso Venezia
07-01-2008, 23:33
...Επιτρέψτε μου να πώ πως του πάει ποιό πολύ το λευκό...]

Εμένα πάλι επιτρέψτε μου να πω, πως άμα είσαι η ...Μόνικα Μπελούτσι :D, ότι χρώμα και να φορέσεις σου πάει !!! :wink:

1291

scoufgian
08-01-2008, 07:56
συμφωνω με τον espresso venezia πως του παν ολα τα χρωματα.αλλα λιγο πιο ομορφο ηταν με τα χρωματα της hellas ferries

Leo
08-01-2008, 08:15
Την Μόνικα....την πρόλαβε άλλος.... και δεν του πάει:D. Εμένα μ' αρέσει "in blue"... είναι μια αρχόντισσα Κυρία εποχής που δεν ντρέπεται για τα χρόνια της και δεν το παίζει παιδούλα νύφη στα άσπρα :roll:

dimitris!
09-01-2008, 01:39
Για μένα άσπρο δαγκωτό!!

Roi Baudoin
09-01-2008, 18:07
Αυτό που έχει περισσότερη σημασία, για μένα, δεν είναι τόσο το χρώμα όσο το σινιάλο που έχει το πλοίο. Χίλιες φορές καλύτερα με τα μεγάλα μπλε γράμματα της "Ventοuris Ferries", παρά με το σινιάλο της εταιρείας που έστειλε τόσα πλοία στα αζήτητα. Κάποιος από τους παλιούς ακτοπλόους εφοπλιστές είχε πει πολύ εύστοχα ότι για αυτόν αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι η φιλοσοφία του σινιάλου.

Espresso Venezia
13-01-2008, 14:53
ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΟΚ, το δίχως άλλο !!!

''Σαν τροχός οδοντογιατρού'' που λέει και ο μεγάλος Σαββόπουλος.

Μετά όμως το σκέφτηκα πιο ψύχραιμα. Μήπως απλά το φρεσκάρουν το πλοίο, και με την μπλέ μπογιά σβήστηκε προσωρινά το όνομα ??? Μακάρι Παναγίτσα μου !!!

Μήπως εσείς ξέρετε τίποτα παραπάνω, και δεν μου το λέτε, γνωρίζοντας ότι είμαι σε ηλικία κρίσιμη για έμφραγμα ???

Σημερινή φώτο του πανέμορφου και ακαταμάχητου (!!!) πλοίου, στη Δραπετσώνα..... :confused::confused::confused:

1406

Apostolos
13-01-2008, 22:23
Ψυχραιμία! Είναι όπως ακριβώς το είπες, το φρεσκάρουν!

iletal1
24-01-2008, 19:06
ΤΟ "ΠΗΓΑΣΟΣ" ΦΘΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΣΙΦΝΟ.;)

scoufgian
24-01-2008, 19:12
ξερω οτι σας πηγαινω σε δυσαρεστα γεγονοτα αλλα εχει κανεις ν ανεβασει κανα αρθρο απο το κωλυμα του τιμονιου στο πηγασος που ειχε σαν αποτελεσμα να φουνταρει στη νησιδα πατροκλος?

iletal1
24-01-2008, 19:29
ΤΟ "ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ" ΦΘΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΣΙΦΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΙΝΙΑΛΑ ΤΗΣ "HELLAS FERRIES" ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ/2002.

kalypso
24-01-2008, 19:41
Λές για το 1996?Δεν γνωρίζω πολλά παρά μόνο ότι είχα ταξιδέψει με αυτό τέσσερεις μέρες πριν γίνει το συμβάν για Μήλο.Την ημέρα που έγινε το συμβάν ταξίδευε και ο πατέρας του Σ.Γονίδη όπου και πέθανε.

scoufgian
25-01-2008, 07:32
ναι γι αυτο το συμβαν μιλαω

kalypso
25-01-2008, 11:15
τι να σου πω φίλε μου...Δεν ξέρω λεπτομέρειες.Πάντως πολλά ακούστηκαν μια και τα δύο αδέρφια είχαν αποτύχει στην αδριατική και ίσως να είχε γίνει σκόπιμα για να εισπραξουν κάποια αποζημίωση από τις ασφαλιστικές εταιρίες.Τα αδέρφια ήταν μπλεγμένα σε "πολλά".....

Espresso Venezia
26-01-2008, 00:28
...και ίσως να είχε γίνει σκόπιμα για να εισπραξουν κάποια αποζημίωση από τις ασφαλιστικές εταιρίες....

Φίλη Καλυψώ δεν λέω, στην Ελλάδα ζούμε, και όπως να το κάνουμε όλους μας έχουν επηρρεάσει τα γεγονότα των τελευταίων ημερών με τις συνωμοσιολογίες και τα λοιπά φαιδρά. :)

Στην συγκεκριμμένη περίπτωση όμως του Πήγασου νομίζω ότι η θεωρία σου είναι λίγο παρατραβηγμένη, από την άποψη και μόνο ότι αν η εταιρεία ήθελε να εισπράξει κάποια αποζημίωση θα έβρισκε κάποιον καλύτερο τρόπο για να το κάνει.

Να πούμε λοιπόν ότι το πλοίο στο συγκεκριμμένο ατύχημα, είχε προσκρούσει με την πλώρη στην νησίδα Πάτροκλος (λίγο πριν το Σούνιο) φεύγοντας από Πειραιά, επειδή είχε κολλήσει αριστερά το τιμόνι. Φυσικά η πλώρη είχε γίνει ''φυσαρμόνικα'' και αντικαταστάθηκε αλλά πέρα τούτου (και του θανάτου βέβαια του άτυχου επιβάτη) ουδέν.

Όσον αφορά τώρα το ότι τα αφελφά πλοία ήταν μπλεγμένα σε πολλά, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι άλλο ''ύποπτο'' τουλάχιστον για τον Πήγασο, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο μιας, και δεν γνωρίζω και τα πάντα περί την άκτοπλοία μας.

kalypso
26-01-2008, 01:03
δεν εννοούσα τα αδελφά πλοία αλλά τα αδέρφια Βεντούρη όπου ήταν μπλεγμένοι σε πολλά ύποπτα κυκλώματα.αυτό ήταν γνωστό 2 χρόνια πριν με αποτέλεσμα το κλείσιμο των 2 εταιρίων στην αδριατική λόγω οικονομικών προβλημάτων και χρέη εκατομμυρίων.το σενάριο που παρέθεσα δεν είναι δικό μου αλλά κοινό γνωστό στο χώρο της ναυτιλίας αλλά και στην περιοχή της Ν.Αρτάκης μια και η συζυγος του ενός καταγώταν από εκεί.Οταν ξέσπασε το σκάνδαλο με το διαζύγιο ειπώθηκαν πάρα πολλά στο δικαστήριο....

Roi Baudoin
26-01-2008, 12:45
Νομίζω ότι ο Espresso Venezia έχει δίκιο.
Αυτός ο οποίος ειδικευόταν σε τέτοιου είδους λοβιτούρες, δεν ήταν ο συγκεκριμένος Γιώργος Βεντούρης.

kalypso
26-01-2008, 13:46
εγώ φίλε Roi δεν είμαι δικαστης για να δικάσω απλά και μόνο παραθέτω αυτά που ακούγονταν εκείνο τον καιρό.είχα την τύχη ή ατυχία να βρεθώ στο συγγενικό τους περιβάλλον και ξέρω αν και πού μπορεί να ήταν μπλεγμένοι και πόσο....

Roi Baudoin
26-01-2008, 14:12
Καλέ μου φίλε, απλά ανάφερα κάτι που πιστεύω. Την εποχή που μπήκε το "Πήγασος" στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων φαινόταν ότι η εταιρεία του ήθελε να το στηρίξει. Είχε έρθει, μάλιστα, στη Σίφνο, και σίγουρα και στα άλλα νησιά, ο Χριστόφορος Κοτσαμπάς για για να βολιδοσκοπήσει την κατάσταση. Και νομίζω ότι το πλοίο πέτυχε, με εξαίρεση ότι έγινε με τη συγκεκριμένη σύγκρουση.
Στην πλώρη του πλοίου (στο γνωστό χώρο της πλώρης) λέγεται ότι βρισκόταν την ώρα της σύγκρουσης ο λοστρόμος του πλοίου. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αυτός που είχε πέσει στο νερό για να σώσει επιβάτες που είχαν πέσει στη θάλασσα με ένα αυτοκίνητο στην Ηγουμενίτσα. Μια αφελής σκέψη είναι ότι ότι αν θέλανε να το στουκάρουνε, καλό θα ήταν ο συγκεκριμένος άνθρωπος να μην βρισκόταν στο χώρο αυτό. Μπορεί, βέβαια, αυτό να είναι αφελές.
Πάντως ο Γιώργος ο Βεντούρης, πέρα από όσα έγιναν με την πρώην γυναίκα του, είναι ένας άνθρωπος που από το 1980 βρίσκεται μέσα στα πράγματα της ακτοπλοΐας. Και παρά τα σκαμπανεβάσματα που περνάει, αυτή τη στιγμή πάει καλά.
Μπορεί, βέβαια, όλα αυτά να είναι αφελή (το επαναλαμβάνω) και ζητώ την κατανόησή σας.

Captain_Nionios
01-02-2008, 03:08
Επειδη ο φιλος Espresso Venezia σε αλλο thread μου εκανε μια πολυ ομορφη αφιερωση θελω να του την ανταποδωσω εστω και με μια πολυ μετρια φωτογραφια.Δυστυχως ειναι η μοναδικη του βαποριου που εχω στη νεα ψηφιακη μηχανη και ειναι ενα πολυ μικρο μερος μια μεγαλυτερης φωτογραφιας...Εστω και ετσι,του την αφιερωνω.Ο Πηγασος το ξημερωμα της 9/7/2007 στον Πειραια.Η φωτογραφια τραβηγμενη απο το Πρεβελη.

nautikos
07-02-2008, 22:16
ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΟΚ, το δίχως άλλο !!!

Για την ιστορια, δεν εχει αποκατασταθει το ονομα του πλοιου στην αριστερη πρυμνια μπαντα.

Espresso Venezia
10-02-2008, 15:48
Για την ιστορια, δεν εχει αποκατασταθει το ονομα του πλοιου στην αριστερη πρυμνια μπαντα.

Η κακία θα σε φάει, οι μπηχτές και τα υπονοούμενα φίλε μου ναυτικέ. :p

Ορίστε που στην δεξιά πρυμνιά μπάντα διακρίνεται καθαρότατα το όνομα του αξιολάτρευτου, θεσπέσιου, υπέροχου, και πανέμορφου σκαριού,
που κοσμεί με την ευγενική και σεμνή (σεμνή βεβαίως, βεβαίως !!!) παρουσία του τις Ελληνικές θάλασσες. :D:D:D

2660

Nautikos II
10-02-2008, 15:50
Να τον περιμενουμαι καπου Ιουνιο?

nautikos
10-02-2008, 18:03
Πως λεμε "ειναι με το ενα ποδι...", ε εδω λεμε ''ειναι με το ενα ονομα...'':D:D

scoufgian
26-02-2008, 18:43
Πως λεμε "ειναι με το ενα ποδι...", ε εδω λεμε ''ειναι με το ενα ονομα...'':D:D
και συνεχιζει να ειναι με το ενα ονομα........:D:D
3268

Espresso Venezia
26-02-2008, 18:57
Πως λεμε "ειναι με το ενα ποδι...", ε εδω λεμε ''ειναι με το ενα ονομα...'':D


και συνεχιζει να ειναι με το ενα ονομα........:D

Τι κακίες είναι αυτές βρε παιδιά, τι μικροπρέπειες, για όνομα του θεού !!!

Μα δεν σέβεστε ούτε τα γκρίζα μου μαλλιά (λέμε τώρα), ούτε καν το ...nickname μου ?

Χάνω πάσαν ιδέαν, πάσαν ιδέαν !!! Και καλά ο nautikos, αλλά και εσύ ...ώ τέκνον scoofgian ??? :(

scoufgian
26-02-2008, 18:59
Τι κακίες είναι αυτές βρε παιδιά, τι μικροπρέπειες, για όνομα του θεού !!!

Μα δεν σέβεστε ούτε τα γκρίζα μου μαλλιά (λέμε τώρα), ούτε καν το ...nickname μου ?

Χάνω πάσαν ιδέαν, πάσαν ιδέαν !!! Και καλά ο nautikos, αλλά και εσύ ...ώ τέκνον scoofgian ??? :(
μια μικρη πλακιτσα σου εκανα!!!:Dκαι βεβαια για να μην ξεχνιομαστε ,η φωτογραφια ,αφιερωμενη σε σενα,εστω κι αν ειναι απο τις επισκευες του....

Nautikos II
27-02-2008, 11:09
Τωρα που θα δρομολογηθει; υπαρχει περιπτωση να παρει τη θεση του Nissos Mykonoς;

Espresso Venezia
10-03-2008, 15:58
Πέντε μήνες σχεδόν από την ημέρα που έδεσε στο μόλο Δραπετσώνας ο πανέμορφος Πήγασος,
εξακολουθεί να περιμένει τις όποιες αποφάσεις παρθούν για το όποιο μέλλον του. :(

Η φώτο είναι αφιερωμένη ...σπέσιαλ, στον φίλο Τσέντζο, μιας και είναι το αγαπημένο του καράβι.

3704

Nautikos II
10-03-2008, 16:23
Πραγματι αυτο το πλοιο το λατρευω, ευχαριστω Γιωργο

esperos
15-03-2008, 15:19
Αυτές οι φωτογραφίες είναι αφιερωμένες στον φίλο Espresso Venezia συνονόματο του και στον φίλο Τσέντζο που το λατρεύει.
Ιούλιος 1977 στο Livorno, έτοιμο προς παράδοση στους πλοιοκτήτες του. Δυστυχώς τα πενιχρά μου φωτογραφικά μέσα τότε δεν μου επέτρεπαν να το φωτογραφίσω ολόκληρο, όμως οι φωτογραφίες αυτές έχουν την σημασία τους καθότι η πλώρη που απέκτησε μετά την τράκα δεν είναι πιά όπως πριν.
3840
3841

scoufgian
15-03-2008, 15:24
Αυτές οι φωτογραφίες είναι αφιερωμένες στον φίλο Espresso Venezia συνονόματο του και στον φίλο Τσέντζο που το λατρεύει.
Ιούλιος 1977 στο Livorno, έτοιμο προς παράδοση στους πλοιοκτήτες του. Δυστυχώς τα πενιχρά μου φωτογραφικά μέσα τότε δεν μου επέτρεπαν να το φωτογραφίσω ολόκληρο, όμως οι φωτογραφίες αυτές έχουν την σημασία τους καθότι η πλώρη που απέκτησε μετά την τράκα δεν είναι πιά όπως πριν.
μπραβο φιλε espere.Πολυ ωραιες φωτογραφιες

Apostolos
15-03-2008, 15:34
Νομίζω πώς η μπάλα είναι ποιό "γλυκά" κομμένη τότε απο τώρα, στο ύψος της waterline

esperos
15-03-2008, 15:54
Το πρόβλημα, Απόστολε, είναι πιο ψηλά...

Kalloni
15-03-2008, 16:02
e peite kai se mas pou den exoume paratiritikotita

Espresso Venezia
15-03-2008, 16:31
Eυχαριστώ πολύ φίλτατε έσπερε, τόσο για τις υπέροχες φωτογραφίες, όσο και για την αφιέρωση.

Κατά την δική μου (φυσικά) αισθητική, ήταν και παραμένει ένα πανέμορφο πλοίο.

Νομίζω ότι η πλώρη του πριν το τράκο, ήταν πιο ''σπαθάτη'', ή κάνω λάθος ?

esperos
15-03-2008, 17:02
Αγαπητέ Espresso Venezia, αλλά και οι υπόλοιποι που ζήτησαν να μάθουν, η υποψία μου δημιουργήθηκε όταν κάποια στιγμή βρέθηκα στα Λεμονάδικα με το πλοίο πλευρισμένο στην θέση που πάει συνήθως τώρα το Χαϊσπηντ 5. Παρατηρώντας λοιπόν την ΄νέα του πλέον πλώρη είδα να λείπει η ελαφρά κύρτωση που είχε πριν, στο ύψος περίπου των όκιων. Βλέπωντας καλύτερα ΄παρατήρησα ότι το κορδόνι ηλεκτροσυγκόλλησης που έρχεται πρύμα από το όκιο κάνει μία γωνία μόλις προχωρά στην περιοχή της νέας πλώρης δίνοντας την αίσθηση ασυνέχειας του τμήματος της νέας πλώρης με το υπόλοιπο της κατασκευής. Σε κάποιο ταξίδι μου προς Σίφνο παλαιότερα είχα την ευκαιρία να το κουβεντιάσω στην γέφυρα και εκεί άκουσα ότι υπήρχε πρόβλημα πράγματι με την νέα πλώρη καθότι τα όκια ήταν στραβά τοποθετημένα και πρόβλημα με τις άγκυρες. Αυτά για το γεγονός.3846

kalypso
18-03-2008, 00:37
(15/3/2008)
σαν πολύ δεν κάθισε στην Δραπετσώνα???

Captain_Nionios
23-03-2008, 20:35
Κεραυνος το νεο για την πωληση του βαποροιυ σε εταιρεια ξενων συμφεροντων!Δεν ξερω αν ειναι σιγουρο,αλλα επειδη ειναι σχεδον θεωρω οτι μετα και απο αυτο εχουμε χασει ολη την παλια καλη ακτοπλοια μας.Η αποψη μου δεν διαφερει απο αυτα που εχω γραψει στο thread για το Apollon.Φερνουμε τα εκαστοτε Vera και τα καμαρια μας τα πουλαμε ειτε στο εξωτερικο,ειτε για σκραπ,ειτε σε εταιρειες που τα εχουν μεταξυ φθορας και αφθαρσιας (βλεπε Απολλων στον Αρκουμανη και Εξπρες Λημνος στη ΣΑΟΣ)...Για να δουμε τι θα δουμε...

Bari_Express
24-03-2008, 09:20
Απο που προκειπτει αυτο φιλε νιονιο γιατι εγω ψαχνω απο χθες αλλα δεν εχω μαθει τιποτα.

Nautikos II
12-04-2008, 20:10
Μια σημερινη φωτογραφια του πλοιου, που παραμενει στο ιδιο σημειο, γνωριζει καποιος κατι σιγουρο για την τυχη του;

μιχαλης79
11-05-2008, 21:04
Το πλοιο ετοιμαζεται να "ξαναζωντανεψει μετα απο μηνες υπνο" :) Θα αντικαταστησει σε λιγες μερες το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ που θα βγει για την ετησια επιθεωρηση του.

despo
12-05-2008, 13:00
Το ζήτημα ειναι εχει παει καθολου το καραβι στη δεξαμενη, η ξεκιναει αρον-αρον ?.

Apostolos
12-05-2008, 13:03
Το πλοιο ειναι δεμένο στο κεφάλι της προβλήτας Καραϊσκάκη εκει που συνήθως δένει το Highspeed 1. Πραγματικά είχα να δώ κλασσικό βαπόρι σε αυτήν την θέση απο το 1996 που έφυγα με το Αριάδνη (το παλιο φυσικά)
Στο openseas ομως δεν το λεει για κανενα λιμανι!

Espresso Venezia
12-05-2008, 13:32
Το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, ΥΠΕΡΟΧΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, ΟΝΕΙΡΙΚΟ :mrgreen::mrgreen::mrgreen: πλοίο, είχε σταματήσει από τα περσινά του δρομολόγια τέλη Οκτωβρίου και είχε δεξαμενιστεί στο Πέραμα τον Δεκέμβρη, μόλις 4 μήνες δηλαδή πριν.

Όσο για το που θα δρομολογηθεί, θα αντικαταστήσει το Μυρτιδιώτισσα στα Κύθηρα όπως μας έχει πει πιο πάνω και ο φίλος μιχαλης79. Για πόσο χρονικό διάστημα δεν γνωρίζω μιας και το Μυρτιδιώτισσα μας έχει συνηθίσει σε επισκευές - αστραπή (2-3 ημέρες). Για μετά, ...άγνωσται αι βουλαί..... :(

Leo
12-05-2008, 13:42
Να μια πρόταση για ταξίδι να πούμε στο αφεντικό.... Κύθηρα,... Αντικύθηρα κλπ. Με τον Πήγασο φυσικά, κι επιστροφή απο τα Χανιά (με τον Πήγασο μέχρι Καστέλι) με μεεεεε μεεεεεε τον άλλο βάπορα. Καλά ονειρεύομαι εγώ.... Αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός κι ακόμη είναι Ανοιξη :D

Nautikos II
12-05-2008, 15:21
Το Mirtidiotissa παει Δραπετσωνα τωρα, αραγε να βγει σημερα ο Express Pegasus;

Espresso Venezia
12-05-2008, 17:08
Φτου .... την ατυχία μου μέσα. :(

Έξι μήνες και βάλε έχω να το φωτογραφήσω εν πλω. Το Μυρτιδιώτισσα βρήκε να αντικαταστήσει ??? Να φεύγει στις 10 το βράδυ (άγρια σκοτάδια),
και να επιστρέφει στις 6 το πρωί ??? (...ημιάγρια σκοτάδια).

Μπήκε επιτέλους και ...ένα :mrgreen: όμορφο καράβι στο λμάνι, και να μην το έχουμε σε μια φώτο κινούμενο ??? :(

Finnpartner_1966
12-05-2008, 18:22
Πουντο το ομορφο καραβι να το θαυμασω κι εγω??? Ουυπς, σε λαθος topic ειμαι... :p:mrgreen::rolleyes:

μιχαλης79
12-05-2008, 18:35
Αυτη την ωρα κανει μεθορμηση και πηγενει στην θεση που θα φορτωσει για κυθηρα

Apostolos
12-05-2008, 19:04
Λιγο πριν την μεθόρμιση...
6235

Espresso Venezia
12-05-2008, 22:08
Kαι ΝΑΙ, είναι γεγονός !!!

Ξεκίνησε το χρυσό μου :D:D:D, και βρίσκεται και πάλι εν πλω μετά από 6 μήνες απραξίας στο ΝΜΔ.

Καθυστέρησε μόνο λίγο βγαίνοντας από τα φανάρια, κι αυτό γιατί όπως έμαθα χιλιάδες φανατικοί θαυμαστές του είχαν μαζευτεί στο ''κόκκινο''
για να το ξεπροβοδίσουν, και σημειώθηκαν μάλιστα και ακραίες εκδηλώσεις λατρείας αφού δεν ήταν λίγοι αυτοί που βούτηξαν στη παγωμένη
και σκοτεινή - πλανεύτρα θάλασσα για να μπορέσουν έστω να το αγγίξουν !!!!!

Αυτή τη στιγμή το βλέπω στο AIS, ανοιχτά της Αίγινας, να ταξιδεύει με την διαστημική -και άκρως καραβολατρική- ταχύτητα των 14,5 !!!!!

GLORY, GLORY, ESPRESSO VENEZIA !!!!!!!

Rocinante
12-05-2008, 22:40
Γιωργο πραγματικα χαιρομαι που σε βλεπω σε αυτη την κατασταση. Μακαρι να βλεπεις τον Βαπορα σου για πολυ καιρο

Leo
12-05-2008, 22:40
Και πάλι καλά, μετά τόση ακηνισία??? Μόνο εγώ θα λείπω από κάτω... Μια χαρά πάει ;)

Roi Baudoin
12-05-2008, 22:47
Καλά ταξίδια στο "Espresso Venezia".
Αν συνεχιστεί η άνοδος τη τιμής του πετρελαίου, το βαπόρι θα γίνει περιζήτητο. Στις Δυτικές Κυκλάδες, πάντως, η επιστροφή του θα χαροποιούσε πολλούς. Αλλά όπου και να πάει το βαπόρι θα δουλέψει.
Μακάρι κάποιοι στην εταιρεία του να το καταλάβουν διότι η εμμονή τους στις υψηλές ταχύτητες μπορεί και μην είναι τελικά τόσο επικερδής όσο προσπαθούν να παρουσιάσουν στους ισολογισμούς τους.

Espresso Venezia
12-05-2008, 23:00
Γιωργο πραγματικα χαιρομαι που σε βλεπω σε αυτη την κατασταση. Μακαρι να βλεπεις τον Βαπορα σου για πολυ καιρο

Ευχαριστώ φίλε Αντώνη, να είσαι καλά. :D


Και πάλι καλά, μετά τόση ακηνισία??? Μόνο εγώ θα λείπω από κάτω... Μια χαρά πάει ;)

Μμμμμμμ ...κακιούλες !!! Τι έχει μπρε από κάτω το πλοίο ??? Άντε το πολύ πολύ κάνα στρείδι, κάνα μύδι, καμμιά ...γαριδούλα !!! Στο μόλο Δραπετσώνας ήταν που τα νερά είναι ...κρυστάλλινα και γάργαρα. Μέχρι και το ...ΙΤΑΛΙΑ ΕΞΠΡΕΣ διακρίνεται από κάτω !!! :mrgreen:



Αν συνεχιστεί η άνοδος τη τιμής του πετρελαίου, το βαπόρι θα γίνει περιζήτητο......

Μακάρι κάποιοι στην εταιρεία του να το καταλάβουν διότι η εμμονή τους στις υψηλές ταχύτητες μπορεί και μην είναι τελικά τόσο επικερδής όσο προσπαθούν να παρουσιάσουν στους ισολογισμούς τους.

Πέστα χρυσόστομε Αντώνιε. Με τον ρυθμό που ανεβαίνει το ρημάδι το πετρέλαιο προβλέπω πολλά ...λιβανισμένα σπιντάτα να παροπλίζονται σε λίγο καιρό !!! ;)

Finnpartner_1966
12-05-2008, 23:06
Ευχαριστώ φίλε Αντώνη, να είσαι καλά. :D

Με τον ρυθμό που ανεβαίνει το ρημάδι το πετρέλαιο προβλέπω πολλά ...λιβανισμένα σπιντάτα να παροπλίζονται σε λίγο καιρό !!! ;)


Kαλα και Αγια... Αλλα... Απ΄το στομα σου και στου πετρελαιου το αυτι!!!

Captain_Nionios
13-05-2008, 01:55
Φιλε Γιωργο καλωσορισε η βαποραρα σου και παλι στα νερα που του αξιζουν,στα βαθια.Να σε ενημερωσω για κατι;Τωρα κανω μια εργασια και ρειχνω κατι ματιες στον Πηγασο.Παει εδω και ωρες με 16,5 μεση ενω εχει φτασει και 17,1 και μιλαμε για δρομολογιο μετα απο μεγαλη ακινησια.Ειπε κανεις τιποτα;Κατα αλλα (θα γινω για ακομα μια φορα κουραστικος) Απολλωνας,Εξπρες Πηγασος και Εξπρες Αθηνα (Αθηνα το λεει ακομα και ο καπτα Μακης Σκιαδας) ειναι ΕΚΤΟΣ ακτοπλοιας...Α ρε βρεγμενη βεργα που θελουν...

mandiam
19-05-2008, 21:25
Καλησπερα σε ολους σας....η Πηγασαρα ξεκινησε για Κυθηρα-Αντικυθηρα..Εξω απο το λιμανι μολισ βγηκε ανεβηκε ευκολα στα 17,4 μιλια...

Maroulis Nikos
19-05-2008, 22:20
Για τον φίλο μου τον Venezia την Παρασκευή στο λιμάνι του Περαιά στις 16/05/2008 σε πλήρη ετοιμότητα....

6588

Espresso Venezia
19-05-2008, 22:25
Φίλε Νικόλα είσαι απίστευτος !!! :eek::D:shock:

Είμαι τόσο μπλεγμένος με δουλειές από το Πάσχα και μετά που ούτε μια μέρα δεν άδειασα να κατέβω να τον δω στον Πειραιά.

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ...... :D

Nautikos II
19-05-2008, 22:44
Τοτε και μια σημερινη του Pegasus για σενα φιλε Γιωργο;)

Espresso Venezia
19-05-2008, 23:06
Σε ευχαριστώ επίσης πολύ, φίλε μου Σάκη. :D
Όλα εξάλλου σ' αυτόν τον ...ψεύτη κι άδικο ντουνιά :confused:, δανεικά είναι. Ελπίζω μια μέρα να σας το ανταποδώσω. :cry:

Όσο για τον πανέμορφο Πήγασο, ας (μην) επαναλάβω τις ...συγκριτικές απόψεις μου περί κουτιών, πολυκατοικιών και άλλων συναφών, ούτε και την πρόβλεψη ότι σε καμμιά δεκαριά χρόνια θα κοιτάμε αυτά τα πανέμορφα πλοία μόνο σε φώτο πλέον και θα αναπολούμε τους παλιούς, καλούς καιρούς. :(

nautikos
20-05-2008, 00:06
Και μια νυχτερινη φωτο απο μενα για το Γιωργο που το αρεσει το βαπορι αυτο τοσο πολυ.

6600

Espresso Venezia
20-05-2008, 00:10
Ε Ξ Ο Χ Η !!!

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους ειλικρινά πάρα πολύ για τις αφιερώσεις και την ανταπόκριση σας. :D:D:D

jumpman
20-05-2008, 02:05
Η όμορφη πηγασάρα φαίνεται στο ais ότι έχει και ταχύτητα μετά από τόσο καιρό ακηνισίας.18.5 κόμβοι και το πλοίο αυτό κάθεται τόσο καιρό;;;;;;έλεος.Κάποιοι πρέπει να το ξανασκεφτούν και να το βάλουν ξανά να ταξιδεύει στο Αιγαίο.

mandiam
20-05-2008, 10:24
Καλημερα σας,σας παραθετω μια φωτο του πανεμορφου Πηγασου στο Καρλοβασι Σαμου
6610

Apostolos
20-05-2008, 10:29
Μία απο τις ομορφότερες φώτο του Πήγασου... Φίλε μία συμβουλή... Βγάλε την ημερομηνία απο την μηχανή σου!

scoufgian
20-05-2008, 12:13
πανεμορφη φωτο!!!!μπραβο σου!!!

Espresso Venezia
20-05-2008, 17:05
Ένα μπράβο και από μένα φίλε mandiam. Εξαιρετική φωτογραφία. :D

Αλλά ...τι έγινε ρε παιδιά ??? Έχω την εντύπωση πως πολύ ομόρφηνε (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=79422&postcount=95) το φόρουμ (http://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=6593&d=1211229804) μας χθες (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=79459&postcount=99) και σήμερα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=79492&postcount=102) !!! :D:D:D

Vortigern
22-05-2008, 08:50
Παιδια αυτες φωτογραφιες του πλοιου που εχεται βαλει μεσα πραγματικα με κανουν να δακρυζω διοτη ειμαι 17 χρονων κ το εχω ζησει αυτο το καραβι τουλαχιστον 10 χρονια....μαζι με το αγαπημενο μου κ αξεχαστο ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ......θυμαμαι κιολας οτι οταν ειχε ερθει το μηλος για το τελευταιο του ταξιδι στην Σιφνο κ μαλιστα με το ονομα Νησος Λημνος ειχα κλαψει πολυ......Μακαρι φετος τον χειμωνα να ξαναμπει στην γραμμη το υπεροχο πλοιο ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ γιατι η κατασταση δν παλευεται με το Αγιος Γεωργιος....

Espresso Venezia
26-05-2008, 23:26
Ας τον δούμε και σε μιά σημερινή φώτο, μιας και το πλοίο σε λίγες ημέρες από ότι φαίνεται θα επιστρέψει στο μόλο Δραπετσώνας (άγνωστο το μέλλον του),
αφού μέχρι τέλος του μήνα (το πιθανότερο) η Μυρτιδιώτισσα θα επιστρέψει από την ετήσια της.

Τι να πει κανείς, αφού το καταντήσανε το καραβάκι να αντικαθιστά την ...Μυρτιδιώτισσα... :(

6844

plori
27-05-2008, 07:45
Η Πηγασάρα επέστρεφε από Κύθηρα με 19,1knots :p Καταπληκτικό!!!!!!!

mandiam
27-05-2008, 10:04
Ας δουμε αλλη μια φωτο του Πηγασου μας μιας που σε λιγο καιρο θα το ξαναχορτασουμε στο μωλο Δραπετσωνας...εδω το πλοιο στο Κρλοβασι Σαμου!!!!!!

NAXOS
29-05-2008, 06:02
TΙ πληροφορια σας εχω σημερα για το ΠΗΓΑΣΟ!!!!!
Ετοιμαζεται λοιπον για ενα διμηνο ιστορικο ταξειδι μεσα στο καλοκαιρι.
Ακουστε καλα . Θα κανει ταξειδι ως συνοδευτικο πλοιο μιας τριηρης που θα κανει ταξειδι απο Ελλαδα(δεν ξερω απο πιο λιμανι) στην Οδησσο.
Ετσι λοιπον η ΠΗΓΑΣΑΡΑ θα γραψη ιστορια τελειωνοντας τη καριερα της.

Leo
29-05-2008, 06:32
Ευχαριστούμε για την άκρως ενδιαφέρουσα πληροφορία και θα παρακαλούσαμε αν έχουμε κάποια νέα για το θέμα να μας τα ανακοινώνεις!
Ξέρω τουλάχιστον ένα που θα πάει μαζι!!
Ετσι δεν είναι Espresso Venezia :D ?

Haddock
29-05-2008, 06:47
Η Ελευθερία Κόλλια γράφει στο Βήμα (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15340&m=A49&aa=1): η «Αργώ», αυτοτελές πρόγραμμα πειραματικής αρχαιολογίας του Ινστιτούτου «Ναυδόμος», θεωρείται κατά τον δήμαρχο Βόλου κ. Αλέκο Βούλγαρη η «πολιτιστική προίκα του Βόλου που θα αξιοποιηθεί στους Μεσογειακούς». Σύμφωνα με το σχέδιο, και εφόσον η Τουρκία δεν παρουσιάσει διπλωματική αντίρρηση, θα ξεκινήσει το ταξίδι στις αρχές του προσεχούς Ιουνίου για να ελλιμενιστεί σε 25 σημεία της Μεσογείου αλλά και της Μαύρης Θάλασσας, μεταξύ άλλων στο Ερντέκ (αρχαία Κύζικο), στα Μουδανιά (αρχαία Κίο), στο Τσανάκαλε (αρχαία Αβυδο), στο Ερεγκλί (Ποντοηράκλεια) και να καταλήξει στο Πότι της Γεωργίας, την αρχαία Κολχίδα.

Μακάρι να ξεκινήσουν διότι διάβασα (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8470&pubid=1004452) ότι αντιμετωπίζουν (http://www.taxydromos.com/article_detail.asp?node_serial=001001&node_id=2&article_id=10355) αρκετά προβλήματα (http://www.e-thessalia.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=34%3Atopikanea&id=155431%3Al----r&Itemid=78) με τη γραφειοκρατία. Τελευταίο ταξίδι του Πήγασσου; Από που εξάγεται το συμπέρασμα;

Espresso Venezia
29-05-2008, 20:37
...Ξέρω τουλάχιστον ένα που θα πάει μαζι !!!

Καλέ μου φίλε Leo θα ήταν καλύτερα να έλεγες πως ''ξέρεις κάποιον που θα ήθελε σαν τρελλός να πάει μαζί''. Δυστυχώς ο ελεύθερος μου χρόνος είναι ελάχιστος,
έστω και για οληγοήμερες διακοπές το φετινό καλοκαίρι. :cry:

Τώρα όσον αφορά το σχόλιο του φίλου μας NAXOS,


Ετσι λοιπον η ΠΗΓΑΣΑΡΑ θα γραψη ιστορια τελειωνοντας τη καριερα της.

ξέρει άραγε κάτι σίγουρο ή απλώς κάνει μια υπόθεση ???

Haddock
30-05-2008, 08:03
Αν δεν είχε πρόβλημα χρόνου, ο Γιώργος τρελαίνεται για την κωπηλασία και έχει όρεξη για πολύ κουπί. Για να δει την Πηγασαρα του, μας εκμυστηρεύτηκε ότι είναι διατεθειμένος να κωπηλατεί 1.200 ναυτικά μίλια :mrgreen:

Αυτό θα πει αγάπη για ένα σκαρί. Να τραβάς κουπί από Τρίκερι-Σποράδες-Ισθμός Κορίνθου-Πάτρα-Πειραιάς-Κέρκυρα-Αλβανία-Σλοβενία-Σερβία-Ιταλία με κατάληξη στη Βενετία για να χαρείς τις όμορφες Ιταλικές γραμμές του :-) :-)

Τελικά, το ταξίδι προς Κολχίδα αναβλήθηκε (http://xrl.us/bk9cm), και το Espresso Venezia επιστρέφει στη γενέτειρα του!!! Συνωμοσία μου φαίνεται όλη αυτή η ιστορία. Το ταξίδι δεν έγινε για την αναπαράσταση της Αργοναυτικής Εκστρατείας αλλά για να επανέλθει ο Πήγασος εκεί που γεννήθηκε. :-)

Espresso Venezia
30-05-2008, 16:55
Φίλε μου Νικόλα αν σου πω ότι έπεσες ''διάνα'' χωρίς να το ξέρεις, τι θα πεις ???
Έχω ασχοληθεί ως νεαρός πολύ με την κωπηλασία, έχω τρέξει σε αγώνες (ημερίδες και Πανελλήνιους) ως αθλητής του Ολυμπιακού ( φυσικά;) ),
έχω ''οργώσει'' με σκιφ, τετράκωπους και δίκωπους όλο το Πασαλιμάνι και όλη την παραλία από Παρασκευά μέχρι Δέλτα Φαλήρου και έχω στην κατοχή μου
αρκετά μετάλλια και διπλώματα.

Μπορώ ακόμα να καμαρώνω ότι στην Λέσχη του Θρύλου στο Πασαλιμάνι, στις βιτρίνες με τις εκατοντάδες κύπελλα από όλα τα αθλήματα, κάπου υπάρχει
και ένα κύπελλο που το έχω ''πάει'' εγώ. :oops:

Είναι λοιπόν αυτό που λένε : ''Μάαααααντης είσαι ???'' :lol: Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς, καμμία σχέση τα κουπιά της Αργούς με τα σκάφη της κωπηλασίας.....

Τώρα όσον αφορά το ταξίδι του πανέμορφου Πήγασου μας, μου φαίνεται απίστευτη η επιστροφή του μετά από τόσα χρόνια στην Βενετία.

Μακάρι να βρισκόμουν από μια μεριά να φωτογράφιζα και να έβλεπα ξανά το VENEZIA στην Βενετία !!! :D

mandiam
30-05-2008, 17:25
Καλησπερα σας..θελω να μοιραστω μαζι σας μερικες φωτο ακομα απο την πανεμορφη ΠΗΓΑΣΑΡΑ μας στη Σαμο!!

Espresso Venezia
30-05-2008, 17:50
Φίλε μου mandiam είσαι άπαιχτος !!!

Υπέροχες φωτογραφίες, σε ευχαριστούμε πολύ !!! :D:D:D

mandiam
31-05-2008, 14:50
Και ακομη λιγες...συγχωρηστε μου τις 3 απο αυτες που ειναι απο κινητο...

mandiam
31-05-2008, 14:52
κ τελειωνω....

scoufgian
06-06-2008, 08:52
απ οτι φαινεται ,αυτη την ωρα ,το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ,εβαλε πλωρη ,για το Νεο Μωλο Δραπετσωνας

sylver23
13-06-2008, 01:13
επειδη εχω μια διαφωνια.το πηγασσος πηγαινε μπαταριστο???(σαν το ολυμπια ας πουμε)

sylver23
13-06-2008, 01:56
http://www1.picturepush.com/photo/a/808999/640/808999.jpg (http://www.picturepush.com/public/808999)



http://www3.picturepush.com/photo/a/809001/img/809001.jpg (http://www.picturepush.com/public/809001)

http://www2.picturepush.com/photo/a/809000/640/809000.jpg (http://www.picturepush.com/public/809000)


ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΕΥΔΗΛΟΥ
σορυ για την ποιοτητα αλλα ειναι απο κινητο

sylver23
13-06-2008, 01:58
το πηγασσος μπαινοντας στον ευδηλο-φωτο απο τον φαρο της προβλητας

http://www4.picturepush.com/photo/a/808997/640/808997.jpg (http://www.picturepush.com/public/808997)

http://www5.picturepush.com/photo/a/808998/640/808998.jpg (http://www.picturepush.com/public/808998)

sylver23
13-06-2008, 02:00
κ τελος απο την παραλια του καμπου (κοντα στον ευδηλο).στον δρομο προς πειραια.
οι φωτο αφιερωμενες στον venezia.Αυτη ειναι του 2007

http://www3.picturepush.com/photo/a/808996/640/808996.jpg (http://www.picturepush.com/public/808996)

Nautikos II
14-06-2008, 11:55
Και εδω μια φωτο του Express Pegasus που εβγαλε ενα δικο μου ατομο προχτες, την ωρα που εκαναν τεστ στα σωστικα, γνωριζει καποιος που πηγε το πλοιο;;; γιατι ημουν εκτος Αθηνων και εχασα επεισοδια

7626

No Name
14-06-2008, 12:10
Απο οτι άκουσα μάλλον είναι Βόλο ίσος για συνοδεία του " ΑΡΓΩ" αν γνωρίζει κανείς περισσότερα...

noulos
14-06-2008, 13:17
Συμφωνα με το syros-observer βρίσκεται στον Παγασιτικό και κόβει βόλτες με πολύ μικρές ταχύτητες.

Nautikos II
14-06-2008, 14:09
Απο οτι άκουσα μάλλον είναι Βόλο ίσος για συνοδεία του " ΑΡΓΩ" αν γνωρίζει κανείς περισσότερα...
Πραχματι το observer λεει οτι ειναι στο Βολο

Espresso Venezia
14-06-2008, 14:35
Αχ βρε παιδιά, αχ !!!!!

Αδιάβαστους σας πιάνω !!! Για διαβάστε ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=80902&postcount=110), ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=80905&postcount=112) και ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=81072&postcount=114)..... ;)

dimitris
14-06-2008, 16:37
Απ' οτι διαβασα μολις τελειωσει απο την συνοδεια που θα κανει στην "Αργω" και γυρισει και το Εξπρες Σαντορινη απο την Πορτογαλια μαλλον θα βγουν προς πωληση

Vortigern
14-06-2008, 16:39
Απ' οτι διαβασα μολις τελειωσει απο την συνοδεια που θα κανει στην "Αργω" και γυρισει και το Εξπρες Σαντορινη απο την Πορτογαλια μαλλον θα βγουν προς πωληση

Αυτο δν θα το αντεξω να το δω....

Leo
15-06-2008, 08:53
Αχ βρε παιδιά, αχ !!!!!

Αδιάβαστους σας πιάνω !!! Για διαβάστε ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=80902&postcount=110), ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=80905&postcount=112) και ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=81072&postcount=114)..... ;)

Εγώ έχω μπερδευτεί φίλοι, ο βάπορας τι κάνει και γυρνοβολάει στη είσοδο του Παγασιτικού με προορισμό τον κόλπο των Ωραιών αν δεν συνοδεύει την Αργοναυτική Εκστρατεία? Πάντως να ψαρεύει αποκλείεται :D. Το ταξίδι πραγματοποιείται αλλά δεν θα πάει στην Κολχίδα? Παρκαλώ τα φώτα σας τι γίνεται?
7645
7646

Ellinis
15-06-2008, 09:36
Όπως έγραψε και ο Espresso Venezia, το πλοίο θα συνοδέψει την Αργώ αλλά σε ένα ταξίδι με κατάληξη τη Βενετία. Εκείνο προς την Κολχίδα ακυρώθηκε.

Leo
15-06-2008, 11:23
Ευχαριστώ Ελληνίς, έχω αρχίσει να χάνω το φώς μου σιγά σιγά (απότομα)..;). Να παρακαλέσω τον Espresso Venezia ή όποιον άλλον φίλο γνωριζει το ακριβές πρόγραμμα να μας δώσει τα φώτα του? Όχι το δρομολόγιο .... Πρόγραμμα αν υπάρχει με ημέρες και ώρες. Ευχαριστώ

Espresso Venezia
15-06-2008, 11:37
Φίλε μου Leo δεν γνωρίζω δυστυχώς κάτι παραπάνω, εκτός από αυτά που διάβασα στα links που μας έχει παραθέσει σε προηγούμενα του
μηνύματα στο παρόν thread o Νίκος (paroskayak).

Ίσως λίγο ψάξιμο (που δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να το κάνω) σε πιό πρόσφατες σελίδες από τα links που μας είχε παραθέσει ο Νικόλας,
να δώσει κάποιες απαντήσεις.

Leo
15-06-2008, 11:41
Αυτό που βασικά με καίει βασικά είναι ο ισθμός ή/και η Πάτρα... οι λόγοι ευνόητοι :D, σ' ευχαριστώ πάντως.

Espresso Venezia
15-06-2008, 11:50
Πάτρα ??? Ισθμός ??? Oh my god !!!

Βοηθάτε βρε παιδιά, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο βαπόραρος ???

Σε κάνα δίωρο φεύγω για δουλειά - φωτογράφηση στη Πάτρα.....

Βρε λες να τον πετύχω ??? Oh my god !!!

Leo
15-06-2008, 11:51
Μακρυά ειναι ακόμη μην αγχώνεσαι... κουπί κάνουνεε :D

gvaggelas
15-06-2008, 15:54
Από το περιοδικό big fish της εφημερίδας το θέμα, αντιγράφω το πρόγραμμα.

15/6 Αταλάντη
16 και 17/6 Χαλκίδα
18 και 19/6 Μαρμάρι
20/6 Σούνιο
21 και 22/6 Πειραιάς
23 και 24/6 Λουτράκι
25 και 26/6 Γαλαξίδι
27 και 28/6 Πάτρα
29/6 ΟΞΥΑ
30/6 - 3/7 Ιθάκη
2 και 3/7 Πρέβεζα
4/7 Παξοί
5 και 6/7 Κέρκυρα

Leo
15-06-2008, 18:08
Πολυ ωραία, ευχαριστούμε Γιώργο.... Οι υπόλοιποι ετοιμάστε μηχανές :D

Haddock
15-06-2008, 19:56
Για όσους θέλουν περισσότερες λεπτομέρειες με τα λιμάνια, ημέρες, και μίλια, εδώ υπάρχει αναλυτική δημοσίευση (http://www.e-thessalia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=157835:----lr&catid=34:topikanea&Itemid=54). Εννοείται ότι περιμένουμε καλύτερες φωτογραφίες απ' αυτή (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=80678&postcount=88).

Rocinante
17-06-2008, 15:00
Σημερα που εκανε αυτο ελπιζω να μην εσερνε και την Αργω γιατι εφτασε να πηγαινει και με 19.5:)

7777

Captain_Nionios
17-06-2008, 16:01
Φιλε Rocinante λες να εγινε το αναποδο και να το εσερνε η Αργω με 19,5 κομβους;Εχει προχωρησει η τεχνολογια...:D

Leo
17-06-2008, 17:49
Είχα μιά ελπίδα ότι θα πέρναγε ο Πήγασος τη Χαλκίδα... και υπέθεσα μήπως ή εξαφάνιση του Espresso Venezia είχε σχέση μ αυτό... εκτός και αν τον συνεπήρε η Πάτρα :D...

Espresso Venezia
17-06-2008, 20:15
Φίλε μου Leo εδώ είμαι !!!

Λίγο off topic βέβαια αλλά πράγματι με συνεπήρε η Πάτρα (είχα να πάω από μαθητής λυκείου) !!!
Και μιλάω βέβαια για το λιμάνι της, όπου (Κυριακή απόγευμα) και τι πλοίο δεν είδαν τα μάτια μου !!!

Δυστυχώς όμως δεν έβγαλα ούτε μία φώτο :cry::oops: (αν και είχα όλον τον επαγγελματικό εξοπλισμό μαζί), μιας και η δουλειά για την οποία πήγα Πάτρα,
δεν μου άφηνε χρονικά περιθώρια.:(

kalypso
17-06-2008, 21:39
χτες το απόγευμα κάτι φαινόταν πεεεεεεέρα μακρυά αλλά σήμερα δεν υπήρχε τίποτα στον ορίζοντα....και η Αργώ εμφανίστηκε δεμένη στην προβλήτα που δένουν τα ρυμουλκά Αλέξανδρος και Φίλιππος.

Speedkiller
20-06-2008, 17:21
Δυστηχώς δεν έχω πολλές φωτογραφίες του Πήγασου αλλά δύο που έχω λιγάκι πιο καλές απ τις άλλες...Αφιερωμένες στον Espresso Venezia και το βαπόρι του!!!

7889

7890

polykas
23-06-2008, 22:51
Aφιερωμένες οι παρακάτω φωτό στον φίλο Εspresso Venezia.

O Πήγασος στο Λιμάνι του Λαυρίου.




8106










8107














8108











8109

Espresso Venezia
23-06-2008, 23:44
Γιώργη σε ευχαριστώ πολύ.

Όλες πολύ ωραίες φωτογραφίες, αλλά ειδικά η πρώτη ''όλα τα λεφτά''. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ !!!

Leo
24-06-2008, 14:19
'Ολες οι δημοσιεύσεις που είχαν σχέση με την Αργώ και το ταξίδι της μέχρι την Βενετία με την συνοδεία του Εξπρές Πήγασος έγιναν αντιγραφή σε αυτό το θέμα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=86523#post86523) που αφορά την Αργώ. Δεν σβήστηκε κανένα πόστ από εδλω για να υπάρχει συνοχή και σ' αυτό το θέμα του πλοίου Εξπρέςς Πήγασος ώστε να μην χαθούν όμορφες φωτογραφίες του πλοίου (αλοίμονο μας τι θα μας έκανε μετά ο Espresso Venezia ;)). Απο εδώ και πέρα τα όσα αφορούν την Αργώ μέ/ή χωρίς τον βάπορα θα γράφονται στο θέμα Αργώ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=86523#post86523).

sylver23
25-06-2008, 13:59
το πηγασσος εφυγε απο λαυριο κ τραβαει προς πειραια???τωρα ειναι εξω απο το σουνιο.


ακυρο παλι για καρυστο παει

Espresso Venezia
26-06-2008, 18:02
Τελευταία απεικόνιση (πριν δύο λεπτά) της πορείας (???) :confused: του πλοίου τις τελευταίες ώρες, από το Syros Observer.

Αχ τι τραβάει το καυμένο τώρα στα ...γεράματα...:cry:

8316

sylver23
26-06-2008, 19:51
καλα να σαι καλα.εχω ψοφησει στο γελιο.-γυρω γυρω ολοι στην μεση.......

Espresso Venezia
26-06-2008, 22:22
Να πουμε ότι απόψε το πλοίο διανυκτερεύει στα ανοικτά της Αναβύσσου.

Αύριο το απόγευμα στις 7 ταξιδεύω για Χίο με τον Θεόφιλο. Λέτε να το πετύχω στο ανέβασμα του για Πειραιά ??? Περιμένω προβλέψεις.....

Πάντως αν είμαι τόσο τυχερός, αναμείνατε φωτογραφίες εν πλω με Πήγασο και Αργώ !!! :rolleyes:

parianos
26-06-2008, 23:59
Και εγω φευγω αυριο για Παρο με το BLUE STAR στις 17:30 αν το δω θα το φωτογραφισω αμεσως....

scoufgian
27-06-2008, 06:10
Αύριο το απόγευμα στις 7 ταξιδεύω για Χίο με τον Θεόφιλο.
βρε το τυχερο!!!εκανες κι εσυ το ιδιο λαθος που εκανα κι εγω πριν 15 ημερες!!!θα φας καλα!!!!!προσεχε που πατας στο καταστρωμα..........:D:D

Leo
27-06-2008, 06:19
Εσείς που ταξιδεύτε προς τα νησιά δεν έχετε παρά ελάχστες πιθανότητες να δείτε ούτε τον Πήγασο, ούτε την Αρργώ, εκτός κι αν αυτή την ώρα είναι έξω από το λιμάνι (χλωμό). Ο λόγος είναι ότι τα αναχωρούντα απομακρύνονται απο την ακτή αρκετά πηγαίνοντας προς το VTS. Αντίθετα πολλές πιθανότητες έχουν οι επιβάτες που επιστρέφουν στον Πειραιά. Εύχομαι όμως καλά περάσετε όπου κι αν πάτε με ή χωρίς φωτογραφίες :)

kalypso
27-06-2008, 20:28
Σήμερα που μίλησα με κάποιους λιμενικούς και καβοδέτες ουδείς γνωριζε κάτι για την άφιξη του πλοίου στην Πάτρα

sylver23
29-06-2008, 19:21
http://www5.picturepush.com/photo/a/869233/640/869233.jpg (http://www.picturepush.com/public/869233)



k μια συναντηση των συνονοματων που αποθηκευσα αν θυμαμαι καλα την παρασκευη 27-6

sylver23
30-06-2008, 10:15
το πηγασσος ποτε γυρισε πειραια???ποσο θα μεινει??ξερει καποιος?μην την κανω σημερα για λιμανι με τη φωτο στο χερι γιατι εχω δουλειες..

nautikos
30-06-2008, 10:21
το πηγασσος ποτε γυρισε πειραια???ποσο θα μεινει??ξερει καποιος?μην την κανω σημερα για λιμανι με τη φωτο στο χερι γιατι εχω δουλειες..

Τωρα....Το εχω πει (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=87717&postcount=49)εδω και 2 μερες...;)

sylver23
30-06-2008, 10:57
ουπς.σορυ .δεν παρακολουθουσα το θεμα για καμποσες μερες.ας εριχνες κ μια ενημερωση εδω.δηλ ο πηγασσος που γυρισε κ αυτος στο πηγαδι κατουρησε?να μην γραψουμε στο θεμα του?:D:D:D

nautikos
30-06-2008, 12:02
ουπς.σορυ .δεν παρακολουθουσα το θεμα για καμποσες μερες.

Τι να σου κανω, απο εδω και μπρος παρακολουθησε τα θεματα πιο πολυ για να εισαι πληρως κατατοπισμενος στα διαφορα τεκτενομενα:D.

Espresso Venezia
30-06-2008, 19:01
Ξημερώματα στον Πειραιά. Σημερινή φωτογραφία.

8545

JASON12345
30-06-2008, 19:05
Πανεμορφη φωτογραφία!!

sylver23
30-06-2008, 22:39
πραγματικα αψογη

parianos
02-07-2008, 19:32
Την περασμενη Παρασκευη, καπου μακρια στην Αναβυσσο....

8637

gioannis13
03-07-2008, 08:09
Και απο χτες το απογευμα στην Κορινθο μεσω Ισθμου.................:shock: Ο λογος ?????????????

Leo
03-07-2008, 08:49
Συνοδεύει την ΑΡΓΩ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=696&page=6&highlight=%C1%D1%C3%D9)

Roi Baudoin
04-07-2008, 00:18
Ας κάνουμε μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν.
Καλοκαίρι του 1999, το τελευταίο καλοκαίρι με τα πολλά σινιάλα στο λιμάνι του Πειραιά. Από εκεί και πέρα τα σινιάλα λιγόστεψαν και μαζί και τα δρομολόγια για κάποια από τα νησιά μας (ιδιαίτερα το χειμώνα).
Εδώ το "Πήγασος" ταξιδέυει για Δυτικές Κυκλάδες.
Λίγο πριν είχαν περάσει για Πειραιά το "Εξπρές Ολύμπια", το "Ναϊάς Εξπρές", το "Μήλος Εξπρές", το "Μυτιλήνη" και το "Super Naias".

Στον καλό μου φίλο Espresso Venezia, τιμής ένεκεν ....

8731

Νικόλας
04-07-2008, 00:28
φίλε Roi άψογη φότο τέλεια και είχα ψάξει για φότο αλλά δεν έβρισκα με τα σινιάλα του BENTOYΡΗ μπράβο και πάλι μπράβο
αν δεν κάνω λάθος είχε στουκάρει πάνω σε βράχο η είχε πάρει φωτιά???

Roi Baudoin
04-07-2008, 14:30
Φίλε μου έχουμε πολλές φωτογραφίες με το "Πήγασος" και τα χρώματα του Βεντούρη. Κάποιες έχουν, ήδη, ανέβει και μπορείς να τις δεις σε προηγούμενες σελίδες. Κάποιες άλλες θα τις ανεβάσουμε σύντομα.
Το "Πήγασος" είχε πέσει με όλη την ταχύτητά του πάνω στο Γαϊδουρονήσι.
Ευτυχώς ο βολβός απορρόφησε μεγάλο ποσοστό της ενέργεις κρούσης και απφεύχθηκαν τα πολύ χειρότερα. Διότι, δυστυχώς, υπήρξε ένα θύμα και αρκετοί τραυματίες. Αυτό έγινε το 1996 και έχουν αναφερθεί πολλά σχετικά με αυτό σε προηγούμενες σελίδες.

Espresso Venezia
04-07-2008, 16:46
Ευτυχώς βέβαια τότε τα τηλεδικαστήρια δεν είχαν ανακαλύψει ακόμα τον γνωστό ''καπετανοξερόλα'' που έχει δώσει σόου
και στο ατύχημα του Θεόφιλος και στo ναυάγιο του Sea Diamond.....

Αυτός θα ήταν σε θέση να ισχυριστεί ότι το πήγαιναν για φούντο το καράβι αλλά τους ''ξέφυγε'' και τράκαρε με την πλώρη.

poliv21
10-07-2008, 15:45
το εξπρες πηγασος εδεσε σημερα 15:00 στην πατρα ξερει κανεις κατι για αυτο?

sylver23
10-07-2008, 15:47
φυσιολογικα συνοδευει την αργω προς βενετια

mandiam
14-07-2008, 09:37
Μια καταπληκτικη φωτο την οποια βρηκα απο το site του ''εφοπλιστη'' και οποιος δεν την εχει για αυτο την παραθετω εδω.Μια ξεχωριστη στιγμη του ΜΙΛΕΝΑ με την ΠΗΑΓΑΣΑΡΑ μας δεμενα σε απαγορευτικο στη Συρο!

Roi Baudoin
17-07-2008, 23:22
Και από τη Σύρα να πάμε στη Σίφνο.
Το "Εξπρές Πήγασος" στη Χρυσοπηγή της Σίφνου μεταφέροντας την θαυματουργή εικόνα από το λιμάνι του νησιού (τις Καμάρες) στο βράχο της Χρυσοπηγής.
Εδώ το πλοίο έχει φτάσει και ετοιμάζεται να γίνει η αποβίβαση της εικόνας.
Στα αριστερά της φωτογραφίας διακρίνεται ο Συατρός του Φάρου και η ιστορική λάντζα '"Αγιος Σπυρίδωνας" (και στα δεξιά ο Δήμαρχος Σίφνου).
Η φωτογραφία είναι του περίφημου Κυριάκου Σ (έχουμε ξαναανεβάσει φωτογραφίες του), του οποίου το υλικό αν ποτέ δινόταν προς τα έξω θα έκανε πάταγο (πολλών μάλιστα μεγατόνων).
Αφιερωμένη σε όλους και βέβαι στον μοναδικό φίλο Espresso Venezia.

9733

Espresso Venezia
18-07-2008, 17:25
Από τις πιό όμορφες φωτογραφίες του Πήγασου που έχω δει.

Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ. :D

noulos
19-07-2008, 00:10
Τελικά τα λευκά του πήγαιναν πολύ περισσότερο!

Sorokxos
19-07-2008, 00:50
Ειναι πραγματικα κριμα ενας τετοιος βαπορος να μην αλωνιζει στο Αιγαιο και στα νησια μας....

nautikos
20-07-2008, 20:17
Τελικα espresso το καμαρι σου ξαναγυρισε στο μεγαλο λιμανι πριν λιγη ωρα. Απο οτι φαινεται αυτα που λεγαμε (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=93796&postcount=76)για ελλειψη πληρωμων η HSW απερσυρε το καραβι της (και ειναι οντως ετσι καλα και εκανε, δεν φταει αυτη για την ανοργανωσια των αλλων...);)

zamas
20-07-2008, 21:24
Μια φώτο και απο μένα του Express Pegasus στο λιμάνι Βαθύ της Σάμου
Έτος: 2006
Μήνας: 10ος
9904

Espresso Venezia
20-07-2008, 21:27
Τελικα espresso το καμαρι σου ξαναγυρισε στο μεγαλο λιμανι πριν λιγη ωρα.

Φίλε το είδα το απόγευμα ''ιδίοις όμμασι'' από καθαρή σύμπτωση.

Βρισκόμουν στους Αγίους Θεοδώρους κατά τις 6 παρά (μάλιστα μόλις είχα φθάσει), και εκείνη την ώρα είχε περάσει τον Ισθμό και κατευθυνόταν προς Πειραιά. Δυστυχώς η απόσταση ήταν πολύ μεγάλη για καλή φωτογραφία, κι αν είναι να ανεβάζουμε μακρινές και θολές άστο καλύτερα.....

Πάντως... δεν ξέρω, ίσως να είναι και καλύτερα που το πλοίο επέστρεψε. Το έβλεπα τόσο καιρό να πηγαίνει με 5 μίλια και να κάνει σβούρες γύρω από τον εαυτό του, και κάτι δεν μου πήγαινε καλά, στεναχωριόμουνα...

Θα μου πεις καλύτερα δεμένο σε κανά λιμάνι, ή σε κανά μώλο ??? Δεν ξέρω...:???:

marsant
20-07-2008, 21:36
Φιλε ZAMAS ειναι πανεμορφη η φωτο σου οπως και το νησι.

zamas
20-07-2008, 21:38
Φιλε ZAMAS ειναι πανεμορφη η φωτο σου οπως και το νησι.
Να'σε καλα marsant για τα καλά σου λόγια. ;)

mandiam
21-07-2008, 09:37
Υπαρχει η πιθανοτητα το πλοιο μεχρι τελη ιουλιου η αρχες αυγουστου να δρομολογηθει σε καποια γραμμη?απο πληρωμα πως παει?γιατι ξερω οτι τα περισσοτερα μελη του πληρωματος (μαγειρες,καμαρωτοι)αποροφηθηκαν στο ΝΗΣΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.δε γνωριζω κατι αλλο.οποιος ξερει ας μας πει..

sylver23
24-07-2008, 14:03
23-7 στον πειραια.δυστυχως τον εκρυβε ο ερμης κ απο την αλλη μερια ειναι το λιμεναρχειο αρα δεν ειχα προσβαση κ επισης δεν βοηθουσε ο ηλιος

http://www2.picturepush.com/photo/a/928145/640/928145.jpg (http://www.picturepush.com/public/928145)

http://www1.picturepush.com/photo/a/928144/640/928144.jpg (http://www.picturepush.com/public/928144)

http://www4.picturepush.com/photo/a/928142/640/928142.jpg (http://www.picturepush.com/public/928142)

Finnpartner_1966
24-07-2008, 14:13
EYXTYXΩΣ που τον εκρυβε ο Ερμης!! :cool::cool::p

esperos
24-07-2008, 14:15
Ε, από αυτή την θέση δεν πρέπει να φωτογραφίζεις το απόγευμα γιατί έχεις τον ήλιο κόντρα.

sylver23
24-07-2008, 14:20
το κακο ειναι οτι δεν μπορουσα απο αλλου.αλλα μιας κ το ειδα μετα απο πολυ καιρο στο πειραια δεν γινοταν να αντισταθω.
γιατι ευτυχως που το εκρυβε το ερμης??????

esperos
24-07-2008, 14:23
Αγαπητέ μου φίλε, ο φίλος μας Finnpartner είναι αλλεργικός στην πλώρη του!

sylver23
24-07-2008, 14:30
ελα ομως που η πλωρη προεξεχει του ερμη κ φαινεται:D:D:D

Speedkiller
24-07-2008, 14:45
Χθες στον Πειραιά από άλλη γωνία...

10245

Φαίνεται αρκετά ταλαιπωρημένος...

sylver23
24-07-2008, 14:55
α να σαι καλα.ταλαιπωρημενος αλλα κουκλος

plori
24-07-2008, 16:03
Τελικά το μέλλον του πλοίου το γνωρίζουμε ,τι θα γίνει ;:confused:

Espresso Venezia
24-07-2008, 17:08
Χωρίς να γνωρίζω κάτι έγκυρο, θα τολμήσω να προβλέψω ότι δύσκολα το πλοίο θα περάσει και δεύτερη χρονιά χωρίς κάποια δρομολόγηση, περιμένοντας να αντικαταστήσει την ...Μυρτιδιώτισσα (αν είναι δυνατόν !!!) ή κάποιο άλλο πλοίο στην ετησία του. :(

Πιστεύω πως η HSW (ή όπως αλλιώς θέλετε νε την λέτε) θα δρομολογήσει την πώληση του πλοίου μαζί θεωρώ με το Εξπρές Σαντορίνη.

Ας ελπίσουμε πως κάποια Ελληνική εταιρεία θα ενδιαφερθεί και δεν θα μας φύγουν δύο όμορφα και κλασσικά ποστάλια που έχουν γράψει την δική τους ιστορία στις θάλασσες μας.

Επαναλαμβάνω βέβαια πως όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές μου εκτιμήσεις.

speedrunner
24-07-2008, 19:09
Εγώ έχω την υποψία ότι θα το δούμε να κάνει δρομολόγια τον χειμώνα.

mandiam
24-07-2008, 19:10
Φιλε Venezia να σε ρωτησω κατι?πως μπορει να γινει κατι τετοιο?και οταν τα Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ και Ν.ΧΙΟΣ δεσουν για την ετησια τους?συμφερει την εταιρεια να ναυλωσει βαπορι εκεινη την περιοδο ενω εχει τις εναλλακτικες αυτες?βεβαια μεσα μου πιστευω οτι ετσι θα γινει και η ΠΗΓΑΣΑΡΑ και το ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΚΙ θα φυγουν μακρια....και φυσικα κατα πασα πιθανοτητα η πολιτικη που ακολουθει η συγκεκριμενη εταιρεια θα προτιμησει να τα πουλησει εξω!εκτος και αν γινει η εκπληξη και κατα τον Οκτωμβρη ξεκινησουν και τα δυο καποιο ακτοπλοιοκο δρομολογιο

Espresso Venezia
24-07-2008, 20:15
Φίλε μου mandiam αφού τονίσω (ξανά) ότι λέω την προσωπική μου γνώμη χωρίς να γνωρίζω κάτι εκ των έσω, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.

1ον. Ο Πήγασος πέρυσι ''έβγαλε'' όλο τον χειμώνα στο μώλο Δραπετσώνας χωρίς να αντικαταστήσει κανένα εκ των Χίος - Μύκονος (και που να τα αντικαταστήσει ??? Δύο - τρεις ημέρες μόλις, σταμάτησε το καθένα (αν θυμάμαι καλά), καινούργια πλοία γαρ). Το ίδιο σχεδόν και το Σαντορίνη, που έκανε από ότι θυμάμαι τις ετήσιες των Επτάνησος και Κεφαλονιά, και σκάτζαρε για λίγες ημέρες και τα Μυρτιδιώτισσα - Εξπρές Σκιάθος. Με τα περσινά δεδομένα για ποιό λόγο να τα κρατήσουν τα πλοία ??? Για να κάνουν τις ετήσιες σε πλοία άλλων εταιρειών ???

2ον. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει πολύ από πέρυσι. Η παντοδύναμη τότε HSW τώρα δεν είναι μόνη της (βλέπε ΑΝΕΚ - SEA STAR). Εδώ ακούγαμε πριν το ατύχημα του Θεόφιλος (και ακούμε ακόμα δηλαδή) για κατέβασμα του Χίος στην Παροναξία και σκατζάρισμα του Πρέβελη στη γραμμή Χίος - Μυτιλήνη. Σίγουρα για τίποτα δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος, προσωπικά όμως πολύ δύσκολα βλέπω στο νέο ''σχήμα'' να έχουν θέση ο Πήγασος και το Σαντορίνη.

3ον. Τα δρομολόγια των χειμώνα δεν είναι τόσο ''ασφυκτικά'' όπως το καλοκαίρι. Μπορεί κάλλιστα να σκατζάρει το ένα το άλλο (Χίος - Μύκονος), ή και να κάνει την ετήσια τους (αν είναι τόσο μεγάλη χρονικά) το Πρέβελης ή και το Λισσός.

Τελειώνω λέγοντας ότι μακάρι να δούμε και τον Πήγασο και το Σαντορίνη (μετά την λήξη της ναύλωσης του) να μπαίνουν σε κάποια δρομολόγια. Αλλά αν δεν έγινε αυτό πέρυσι τον χειμώνα δεν βλέπω κάποιον λόγο που θα μπορούσε να γίνει τον εφετινό. Δυστυχώς...

Εκτός πια και αν αποκτηθούν από κάποια άλλη εταιρεία της ακτοπλοίας μας. :confused:

Haddock
24-07-2008, 20:20
Εκτός πια και αν αποκτηθούν από κάποια άλλη εταιρεία της ακτοπλοίας μας.

Γιώργο, μακάρι να τα δούμε παρέα στο Αιγαίο ή στο Ιόνιο, αλλά η HSW πάτησε την μπανανόφλουδα μια φορά με το Αγ. Γεωργιος και την Πηνελοπη...

Μη ξεχνάμε τις αυστηρές ρήτρες που έθεσε στο συμβόλαιο πώλησης του Εξπρες Αθηνά. Μακάρι να είμαι λάθος αλλά μια εταιρεία τέτοιας εμβέλειας δεν επαναλαμβάνει τα ίδια λάθη.

Συνεπώς, το μέλλον για τα δύο ιστορικά ποστάλια φαίνεται δυσοίωνο. :(

Espresso Venezia
24-07-2008, 20:23
Πολύ σωστά φίλε μου Νικόλα, πολύ σωστά.

panpeggy
25-07-2008, 10:53
Το πλοίο θα αντικαταστήσει πάλι το Mυρτιδιώτισσα το οποίο προσέκρουσε τα μεσάνυχτα σε βραχώδη ακτή στο λιμάνι Αγίας Πελαγίας Κυθήρων με αποτέλεσμα να υποστεί ρήγματα.

mandiam
25-07-2008, 13:42
Φιλε μου Venezia θα σου θυμησω λιγο κατι οσο αφορα τον περσινο χειμωνα.καταρχην συμφωνω απολυτα σε ολα με την προσωπικη σου γνωμη γιατι το ιδιο πιστευω κι εγω για το μελλον των βαποριων αυτων.απλα θα σου θυμισω οτι οταν το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ σταματησε για να κανει την ετησια του αντικατασταθηκε απο το Ν.ΧΙΟΣ απο τα Χανια,το οποιο αντικατασταθηκε απο το ΑΡΙΑΔΝΗ.Τελος το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ αντικαταστησε το Πηγασος μεχρι και αυτη τη στιγμη.και αυτα τα αναφερω γιατι αναφερθηκες πριν για τις αντικαταστασεις.αντικαταστασεις ισως να μη γινουν για τα βαπορια της HSW αλλα ΠΗΓΑΣΟΣ και ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ θα ηταν οτι πρεπει για την αντικατασταση τλχ στη γραμμη ΙΚΑΡΙΑΣ-ΣΑΜΟΥ γιατι και παλι απο την GA FERRIES ειναι πιο γρηγορα...γιατι ακομη για τους χειμμερινους μηνες δε ξερουμε τι θα κανει η kallisti με το SARDINIA

Leo
25-07-2008, 14:16
Το πλοίο θα αντικαταστήσει πάλι το Mυρτιδιώτισσα το οποίο προσέκρουσε τα μεσάνυχτα σε βραχώδη ακτή στο λιμάνι Αγίας Πελαγίας Κυθήρων με αποτέλεσμα να υποστεί ρήγματα.

Από τις ειδήσεις επιβεβαιώθηκε η ππληροφορία του φίλου panpeggy. Το πλοίο ξεκινά δρομολόγια σήμερα στις 17.00 από Πειραιά

mandiam
25-07-2008, 14:34
Τελεια,οποτε να ευχηθουμε καλα ταξιδια στο βαποραρο,με γαληνιες θαλασσες και ασφαλη ταξιδια!!!

sylver23
28-07-2008, 01:42
me 18.8 κομβους ανεβαινει το πηγασσος.βρε ξαναβαλτε το μου για ευδηλο.σας παρακαλω.

Django
03-08-2008, 17:39
Μπορει να τσεκάρει και καποιος άλλος εδώ;

http://www.yachtworld.com/boats/1885292/0

Μαλλον το σπρώχνει η HSW ..

stelios_ag
03-08-2008, 20:00
Μπορει να τσεκάρει και καποιος άλλος εδώ;

http://www.yachtworld.com/boats/1885292/0

Μαλλον το σπρώχνει η HSW ..

Ακριβώς αυτό γράφει το link σου φίλε....

vinman
03-08-2008, 20:01
Το εξπρές Πήγασος φωτογραφημένο απο το Κλήμα στη Μήλο...
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/pegasus1.jpg

Django
03-08-2008, 23:13
Αντε τωρα να βρεις πλοιο με ανοιχτό καταστρωμα ρε γαμωτο.

Σημερα έβλεπα το Ρομιλντα με το μπαλκονακι κατω από την γέφυρα και σκεφτόμουν πως είναι ένα από τα τελευταία και οτι και αυτό οπου να ναι την κάνει.

Τώρα μαθαίνουμε και για το Πηγασος.
Πάντως ειναι άξιο απορίας αν θα τα πιάσει τα 10 μυρια που ζηταει η HSW.
Να δουμε που θα καταλήξει κι αυτό..

sylver23
03-08-2008, 23:42
προσωπικα επειδη ταξιδευα με αυτο οσα χρονια ηταν στην γραμμη της ικαροσαμιας στεναχωρηθηκα πολυ.οχι οτι δεν ηταν αναμενομενο αλλα....
πανε κ τα μπαλκονακια ,πανε κ τα καταστρωματα για περαντζαδα.τι να κανουμε??η εποχη της κλειστης γεφυρας.αμα ξαναδουμε πλωρη ενω ειμαστε on board εμενα να μου τρυπησετε την μυτη.τι εμεινε?δημητρουλα /ρομιλντα/κορναρος κ κανα 2 ακομα

Django
04-08-2008, 00:13
Με βρίσκεις σύμφωνο. Καλό θα είναι να αρχίσουμε να συμβιβαζόμαστε στην ιδέα οτι η φήμη πως η GA Ferries τα έσπρωξε όλα είναι γεγονός. Οπότε Ρομίλντα - Δημητρούλα σε ένα δύο μήνες φεύγουν. Τελος Εποχής.

Roi Baudoin
14-08-2008, 16:50
Πειραιάς, μια Παρασκευή στα τέλη Αυγούστου του 1997.
Εμπρός από το "Πρέβελη" της Ρεθυμνιακής περνούν το ένα μετά το άλλο τα ποστάλια της γραμμής για τα απογευματινά και βραδινά τους δρομολόγια.
Εδώ το "Πήγασος" με τις άγκυρές του σηκωμένες.

Φωτογραφία αφιερωμένη στον Espresso Venezia.

11978

kastro
15-08-2008, 16:02
Που πήγαινε τότε;

Roi Baudoin
15-08-2008, 19:36
Το "Πήγασος τότε πήγαινε στις Δυτικές Κυκλάδες.
Από Πειραιά για Κύθνο-Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο-Μήλο.
Τη συγκεκριμένη ημέρα (Παρασκευή) το δρομολόγιο ήταν για Σίφνο-Μήλο-Κίμωλο.
Το "Πήγασος" ήρθς στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων το 1996 και έμεινε ως το 2003.
Μετά το "Μήλος Εξπρές", νομίζω ότι ήταν το καλύτερο και συνεπέστερο πλοίο στη γραμμή.

vinman
18-08-2008, 16:25
http://img178.imageshack.us/img178/4180/005ph2.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=005ph2.jpg)

ndimitr93
21-08-2008, 22:30
Τραγικό θάνατο βρήκε 40χρονος ναυτικός, μέλος του πληρώματος του επιβατηγού-οχηματαγωγού πλοίου "Εξπρές Πήγασος".
Kατά τη διάρκεια χειρισμών πρόσδεσης του πλοίου στο λιμάνι του Γυθείου, έσπασε ο πρυμναίος κάβος, με αποτέλεσμα να χτυπήσει τον άτυχο ναύτη που βρισκόταν όρθιος στο κατάστρωμα πάνω από την πρύμνη.

Το "Εξπρές Πήγασος" που αντικαθιστούσε το "Μυρτιδιώτισα" της ΑΝΕΚ στο οποίο γίνονται επισκευαστικές εργασίες, εκτελούσε το τοπικό δρομολόγιο Κύθηρα- Γύθειο- Κύθηρα.

Με εντολή του Εισαγγελέα Γυθείου έχει συλληφθεί ο πλοίαρχος του "Εξπρές Πήγασος" που έχει και το γενικό πρόσταγμα των χειρισμών πρόσδεσης, καθώς επίσης και ο αξιωματικός που είχε βάρδια στην πρύμνη.

ΩΡΙΩΝ
21-08-2008, 22:43
Τι λέτε ρε παιδιά... κι' άλλο κακό φέτος;

Τα συλλυπητήρια μου στους ανθρώπους του άτυχου ναύτη.

Μα καλά... τους συνέλαβαν πράγματι, ή ασκήθηκε απλά δίωξη εναντίων των δυο αξιωματικών;

Το έχουν παραξεφτιλίσει τώρα τελευταία με τις συλλήψεις πλοιάρχων και αξιωματικών και την διαπόμπευσή τους με χειροπέδες μπροστά στις κάμερες... σαν να ναι τιποτα Παλαιοκώστες....

giannisk88
22-08-2008, 00:39
Αν και έκανα ένα γρήγορο ελεγχο, δε βλέπω να έχει υποθεί κάτι οπότε βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να σας ανακοινώσω οτι απόψε είχαμε το θάνατο ένος Ελληνα ναυτικού απο ατύχημα στο πλοίο Εξπρες Πήγασος.
Εδώ περισσότερα
http://www.zougla.gr/news.php?id=6761

Leo
22-08-2008, 05:35
Κι όμως φίλε μου giannisk88 αναφέρθηκε εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=103468&postcount=217) δηλαδή δυό πόστς παραπάνω. Οπότε μεταφέρθηκε και το δικό σου εδώ.

vazelo
22-08-2008, 10:39
Ποιος ειναι ο πλοιαρχος του Πηγασος?

Leo
22-08-2008, 10:50
Γιατί αυτή η ερώτηση φίλε vazelo τώρα? Πρόκειται να αρχίσουμε ανακριτικό?

vazelo
22-08-2008, 11:08
Οχι απλα αν ειναι ο κυρ Σπυρος Θ., ειναι οικογενειακος μας φιλος... anyway.

yannisa340
22-08-2008, 18:12
Οχι απλα αν ειναι ο κυρ Σπυρος Θ., ειναι οικογενειακος μας φιλος... anyway.

Και άμα είναι οικογενειακός φίλος σου ρωτάς εμάς να σου πούμε τι κάνει; Εσύ έπρεπε να ξέρεις και να μας πεις και σε μας.:lol:

giannisk88
22-08-2008, 18:24
Το θέμα με το φίλο Βάζελο τελείωσε.Όποιος έχει κάποια πληροφορία για αυτό που ρωτάει ας ποστάρει, όποιος δε ξέρει ας μη ποστάρει.Είναι ασχημο να κάνουμε χαβαλε με τέτοια θέματα φίλε yannisa340 (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=2661)
Συλλυπητήρια πραγματικά στον άνθρωπο.Κρίμα.:(

japan
22-08-2008, 23:28
Λίγες μέρες πριν το ατυχές συμβάν στη Νεάπολη.

12621

Nautikos II
23-08-2008, 11:02
15 Αυγουστου
12656

queen
25-08-2008, 10:38
αγροτικο γιατρό δεν είχε το πλοίο;

Leo
25-08-2008, 14:04
Το ατύχημα έγινε στο πλοίο και αυτό έγινε σε λιμάνι. Χρειάζεται να έχει γιατρό το πλοίο σε λιμάνι? Και ο αγροτικός γιατρός τι θα έκανε στην προκειμένη περίπτωση??

queen
25-08-2008, 19:35
μπορεί και να μπορούσε μπορεί και να μην μπορούσε να κάνει κάτι. Ρώτησα γιατί σε κανένα άρθρο δεν διάβασα ότι έσπευσε ο αγροτικός ιατρός του πλοίου, και ξέρω ότι οφείλει η γραμμή κυθηρα - πειραιάς να διαθέτει.

jvrou
25-08-2008, 19:56
Συνήθως σε τέτοια ατυχήματα ο θάνατος δεν έρχεται ακαριαία; Το θέμα είναι πόσο θα ζοριστούν οι κάβοι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Είχα την ατυχία να είμαι πριν λίγα χρόνια μπροστά σε ένα τέτοιο περιστατικό στην Νάξο. Καράβι ήταν ή ο Ποσειδώνας ή το Σαντορίνη

marsant
25-08-2008, 20:22
Μαλλον το Εξπρες Σαντορινη θα εννωεις,πριν 5-6 χρονια αν θυμαμαι καλα που εσπασε καβος μεσα στο λιμανι του πειραια και τραυματισε ενα ανθρωπο που ηταν κοντα στην μπιντα θανασιμα.

jvrou
25-08-2008, 20:30
Το περιστατικό που λέω εγώ συμβαίνει σίγουρα στην Νάξο όπου τραυματίζεται θανάσιμα ή κάποιος από το πλήρωμα του καραβιού ή ο καβοδέτης (το λέω σωστά;). Η χρονολογία είναι κάπου εκεί. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι πως συμβαίνει στο λιμάνι της Νάξου

Leo
25-08-2008, 20:45
Συνήθως σε τέτοια ατυχήματα ο θάνατος δεν έρχεται ακαριαία; Το θέμα είναι πόσο θα ζοριστούν οι κάβοι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. .............................

Φίλε μου ναι υπάρχει περίπτωση να είναι ακαριαίος ο θάνατος απο το κτύπημα σπασμένου κάβου. Όσο για τα αίτια και λοιπά ας μην το πάμε παρακάτω με υποθέσεις. Θα έρθει η ώρα που θα βγεί η αλήθεια. Για την ώρα εδώ είναι το θέμα του Εξπρές Πήγασος και να μην ξεφεύγουμε με συζητήσεις για τρίτα πλοία, λιμάνια κλπ...

karystos
25-08-2008, 20:51
Είναι σίγουρο ότι πρόκειται για σπασμένο κάβο; Μήπως το περιστατικό στη Νάξο είναι το ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ΙΙ όπου δεν κόπηκε κάβος αλλά ξεκόλλησε από το ζόρι ολόκληρη η δέστρα από το κατάστρωμα και σκότωσε ένα ναύτη, αν θυμάμαι καλά λεγόταν Καράς.

jvrou
25-08-2008, 23:22
Είναι σίγουρο ότι πρόκειται για σπασμένο κάβο; Μήπως το περιστατικό στη Νάξο είναι το ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ΙΙ όπου δεν κόπηκε κάβος αλλά ξεκόλλησε από το ζόρι ολόκληρη η δέστρα από το κατάστρωμα και σκότωσε ένα ναύτη, αν θυμάμαι καλά λεγόταν Καράς.

Το θέμα είναι ότι χάθηκε άλλη μία ζωή. Τα υπόλοιπα δεν έχουν τόση σημασία. Ήταν ή ο Ποσειδώνας ή το Σαντορίνη τώρα δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς. Ταξίδευα και εγώ τότε και βγήκα συγκεκριμένα στην Νάξο όταν άκουσα φωνές και γύρισα πίσω και τον είδα κάτω. Ο κάβος κόπηκε. Όσο για τις δέστρες στις μισές κυκλάδες είναι σαπισμένες και πολλές φορές κόβονται και δεν τις αλλάζουν αλλά τις ξανακολλάνε

Roi Baudoin
26-08-2008, 01:04
Το ένα περιστατικό είναι όπως το περιγράφει ο karystos και συνέβη στο "Αίολος Εξπρές ΙΙ", όπου ξεκόλλησε, νομίζω, ο οδηγός από τον οποίο περνάει ο κάβος (το απέδωσαν τότε σε αστοχία υλικού) .
Ένα άλλο περιστατικό συνέβηκε στο "Ιεράπετρα Λ" το χειμώνα του 1999 στο λιμάνι του Πειραιά, όπου ο κάβος που έσπασε προκάλεσε το θάνατο, ή το σοβαρό τραυματισμό, ενός ναύτη.
Οι συνθήκες εργασίας στα πλοία, δυστυχώς, συχνά είναι οριακές.

Leo
26-08-2008, 09:40
Έχω την αίσθηση ότι το περιστατικό του Αίολος Εξπρές ΙΙ ήταν στην Πάρο και όχι στην Νάξο.

Roi Baudoin
26-08-2008, 12:40
Ο Leo έχει δίκιο για το περιστατικό στο "Αίολος Εξπρές ΙΙ".
Τέτοια, όμως, περιστατικά έχουν συμβεί, δυστυχώς, σε πολλά ακόμα πλοία. Και αυτό δείχνει πολλά.
Έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό και στο "Superferry II" πιο παλιά, αλλά ευτυχώς αναίμακτο. Νομίζω, ότι το θύμα τότε ήταν ο ύπαρχος που τραματίστηκε από κάβο ευτυχώς όχι τόσο σοβαρά.

marsant
26-08-2008, 12:50
Οντως στην Παρο ηταν το ατυχημα του Αιολος εξπρες ΙΙ που τραυματησε θανατηφορα ενα μελος του πληρωματος του, ο οποιος ειχε και 3 παιδια ο ανθρωπος:sad:.Η κηδεια μαλιστα ειχε γινει εδω στη Σαντορινη που ηταν η γεννετηρα του.Το χειροτερο ομως ειναι οτι συνεχιζονται να γινονται αυτα τα θανατηφορα ατυχηματα...

Leo
26-08-2008, 13:53
Έχουμε κάνει το θέμα του Πήγασου χάλια με όλα αυτά που γράψαμε φίλοι, δεν θα πρέπει να το συνεχίσουμε, αλλιώς θα αναγκαστώ να τα μεταφέρω όλα τα εκτός θέμαστος σε νέο θέμα.

dimitris!
26-08-2008, 17:41
Δε ξέρω γιατί αλλά αυτο το βαπόρι μου αρέσει παρα μα πάρα πολύ...φοβάμαι όμως οτι όπου να ναι θα μας αποχαιρετήσει.

kastro
26-08-2008, 23:10
Δε ξέρω γιατί αλλά αυτο το βαπόρι μου αρέσει παρα μα πάρα πολύ...φοβάμαι όμως οτι όπου να ναι θα μας αποχαιρετήσει.

Και στα Κύθηρα ποιός θα πηγαίνει.

scoufgian
27-08-2008, 05:39
Και στα Κύθηρα ποιός θα πηγαίνει.
o φουφουτελης...........:D:D

frangie
29-08-2008, 13:44
Χθες ταξιδεψα με τον πηγασο και δυστηχως απογοητευτηκα απο την κατασταση του πλοιου(στο σαλονι της πρωτης θελεις ομπρελα)και απο την συμπεριφορα καποιων μελων του πληρωματος

sylver23
29-08-2008, 15:31
τι εννοεις θες ομπρελα?

frangie
29-08-2008, 15:50
Oτι κατα τη χρηση των κλιματιστικων δεν απομακρινονται τα νερα με αποτελεσμα στο σαλονι της πρωτης θεσης να σταζει απο την οροφη σε 3-4 σημεια

Vortigern
29-08-2008, 15:52
οταν ερχοταν δυτικες το πλοιο σαφως ηταν ποιο καλο...το παραμελησαν πολυ αποτι καταλαβα.....οταν ηταν στης δοξες του το προσεχαν τωρα.....

vinman
29-08-2008, 16:11
Το 2004 που είχα ταξιδέψει απο Μήλο προς Πειραιά το πλοίο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση...
Τώρα για το πως το καταντήσανε είναι μια πονεμένη ιστορία της hsw...

sylver23
29-08-2008, 18:51
κ για ικαρια το πλοιο ηταν καλα συντηρημενο (εσωτερικα τουλαχιστον)και καθαρο κ το πληρωμα ηταν ευγενεστατο κ εξυπηρετικο

antonymam
01-09-2008, 11:53
παιδια το πηγασος εκτελει το δρομολογιο κυθηρα-νεαπολη-πειραιας απο εκει ειμαι και τελευταια φορα το ειδα στις 31/8/08 μετα εφυγα.αντικατεστησε το μυρτιδιωτισσα.μηπως μπορει καποιος να μου πει τι θα απογινει?

Trakman
01-09-2008, 20:56
Πειραιάς 1/9/08

http://www.imageshack.gr/files/ca2ilyjxhavjtbo8eys5.jpg (http://forum.nautilia.gr/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=ca2ilyjxhavjtbo8eys5.jpg%5D%5BIMG%5D http://www.imageshack.gr/files/ca2ilyjxhavjtbo8eys5.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

nikolas200
05-09-2008, 10:26
Τον πρώτο χρόνο που δρομολογήθηκε στο
Αιγαίο σαν ΠΗΓΑΣΟΣ14631

scoufgian
05-09-2008, 13:26
Τον πρώτο χρόνο που δρομολογήθηκε στο
Αιγαίο σαν ΠΗΓΑΣΟΣ14631
μπραβο βρε Νικολα μας εφερες πολλα χρονια πισω......ωραιος ο Πηγασος και με τα λευκα του........

vinman
05-09-2008, 17:19
Μιας και αναφερθήκατε στον Πήγασο με τα σινιάλα της Ventouris ferries ας δούμε ένα κολάζ που έφτιαξα το 1996,χρονιά δρομολόγησης του πλοίου στο Αιγαίο...
(Φωτογραφίες απο τέυχος του Εφοπλιστή - 1996)
Αφιερωμένο σε όλους τους καλούς φίλους του Ναυτιλία...


14699

grangelo
09-09-2008, 20:05
Και μια προσφατη φωτογραφια του πλοιου κατα την διαρκεια του ταξιδιου του στα κυθηρα (η φωτογραφια ειναι τραβιγμενη πανω απο το speedrunner2)

15527