PDA

Επιστροφή στο Forum : Επτάνησος [Eptanissos, Pollux, Valencay]



Σελίδες : [1] 2 3

Spyros
17-04-2006, 06:22
Μια και ξερω οτι καποιος απο δω το περιμενε καιρο...Να δουμε και λιγο την ιστορια του θρυλικου ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..
Κατασκευαστηκε το 1965 (τοποθετηση τροπιδας 1964 τον Οκτωβριο αν δεν κανω λαθος) για λογαριασμο της Γαλλικης SNCF.Το πρωτο του ονομα ηταν VALENCAY και δρομολογηθηκε μεταξυ Αγγλιας και Γαλλιας.
Το 1984 ερχεται στα εγχωρια υδατα με το σινιαλο της παλαι ποτε Strintzis Lines και παιρνει το ονομα που ολοι ξερουμε...ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ...Δρομολογηθηκε στη γραμμη ραφηνα Ανδρο Τηνο Μυκονο στην οποια και εγραψε στην κυριολεξια ιστορια ενω δοκιμασε και την τυχη του στο Ιονιο..
Μετα την αλλαγη της εταιρειας και την πωληση της στις τοτε Επιχειρησεις Αττικης (νυν Attica group) φορεσε κι αυτο για λιγο τα σινιαλα της Blue Ferries μεχρι που το Μαιο του 2000 πωλειται στην Ventouris Ferriesκαι παιρνει το ονομα POLLUX...Κατι που πρεπει να εκτιμησουμε στο Βεντουρη ειναι οτι διατηρησε το μπλε χρωμα του πλοιου με το οποιο ολοι το ειχαν γνωρισει και οι περισσοτεροι αγαπησει...
Μετα απο 3 χρονια στη γραμμη Μπαρι-Δυρραχιο (Αλβανια) ΔΥΣΤΥΧΩΣ το πλοιο μας φευγει..για το γνωστο μαρτυριο...Αφου πρωτα παιρνει το ονομα ΝΙSMA (???)
Kατα τη γνωμη μου ενα απο τα καλυτερα πλοια που εχουν περασει απο την ακτοπλοια και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις για τις οποες αισθανομαι ατυχος που δεν γνωρισα αν και απο δω ερχοταν καποτε το αδελφακι του το ΔΗΛΟΣ.
Συνδεθηκε με το ονομα ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ τοσο που,ενω υπαρχει το νεο πλοιο με αυτο το ονομα,ακομα ολοι θυμουνται και ζητανε το παλιο...
Δυστυχως μας αφησε οπως πολλα αλλα παντα θα το θυμομαστε με αγαπη...Γιατι απλα ηταν το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..

Maroulis Nikos
18-04-2006, 07:15
Μια και ξερω οτι καποιος απο δω το περιμενε καιρο...Να δουμε και λιγο την ιστορια του θρυλικου ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..
Κατασκευαστηκε το 1965 (τοποθετηση τροπιδας 1964 τον Οκτωβριο αν δεν κανω λαθος) για λογαριασμο της Γαλλικης SNCF.Το πρωτο του ονομα ηταν VALENCAY και δρομολογηθηκε μεταξυ Αγγλιας και Γαλλιας.
Το 1984 ερχεται στα εγχωρια υδατα με το σινιαλο της παλαι ποτε Strintzis Lines και παιρνει το ονομα που ολοι ξερουμε...ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ...Δρομολογηθηκε στη γραμμη ραφηνα Ανδρο Τηνο Μυκονο στην οποια και εγραψε στην κυριολεξια ιστορια ενω δοκιμασε και την τυχη του στο Ιονιο..
Μετα την αλλαγη της εταιρειας και την πωληση της στις τοτε Επιχειρησεις Αττικης (νυν Attica group) φορεσε κι αυτο για λιγο τα σινιαλα της Blue Ferries μεχρι που το Μαιο του 2000 πωλειται στην Ventouris Ferriesκαι παιρνει το ονομα POLLUX...Κατι που πρεπει να εκτιμησουμε στο Βεντουρη ειναι οτι διατηρησε το μπλε χρωμα του πλοιου με το οποιο ολοι το ειχαν γνωρισει και οι περισσοτεροι αγαπησει...
Μετα απο 3 χρονια στη γραμμη Μπαρι-Δυρραχιο (Αλβανια) ΔΥΣΤΥΧΩΣ το πλοιο μας φευγει..για το γνωστο μαρτυριο...Αφου πρωτα παιρνει το ονομα ΝΙSMA (???)
Kατα τη γνωμη μου ενα απο τα καλυτερα πλοια που εχουν περασει απο την ακτοπλοια και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις για τις οποες αισθανομαι ατυχος που δεν γνωρισα αν και απο δω ερχοταν καποτε το αδελφακι του το ΔΗΛΟΣ.
Συνδεθηκε με το ονομα ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ τοσο που,ενω υπαρχει το νεο πλοιο με αυτο το ονομα,ακομα ολοι θυμουνται και ζητανε το παλιο...
Δυστυχως μας αφησε οπως πολλα αλλα παντα θα το θυμομαστε με αγαπη...Γιατι απλα ηταν το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..

Καλώς τον Spyro ;)

Τι μας θύμισες χρύσες εποχές.
Όταν το πλοίο ήρθε στην γραμμή Άνδρου, Τήνου, Μυκόνου, το θεωρούσαν μεγάλο πλοίο για την γραμμή και ότι δεν θα τα κατάφερνε το χειμώνα .

triad
18-04-2006, 09:53
πολυ ενδιαφερον θεμα παιδιά, μπραβο.Μηπως να κάναμε και κατι αναλογο για ιστορικα πλοια γενικοτερα?(πολεμικα, κουρσαρικα, ερευνητικα κλπ)?

cortomaltese
04-05-2006, 21:30
Πολυ σωστα τεθηκε το θεμα,
συμπληρωματικα να πουμε οτι το αυτο το βαπορι μονο απο λαθος θα μπορουσε να γινει τοσο καλο οπως ειπε και ο καπτα Μακης ο Παξινος που το καπετανεψε οσο ηταν στη γραμμη της Πατρας Σαμης Ιθακης. Βεβαια εκει που εδωσε τα ρεστα του ηταν στα χρονια της Ραφηνας με το Τζωρτζη να μυθοποιηται, την εταιρεια να γίνεται δυνατοτερη και γνωστη και εμας να ξεροσταλιαζουμε στους ντόκους για την επομενη μανουβρα του. Οσο για τα νερα μας συμπατριωτη πέρασε απο σποντα κανα δυο χειμώνες κάνωντας καποια απο τα δρομολογια του αδελφού ΔΗΛΟΣ οταν αυτο εκανε επισκευη. Στα μεγάλα του πλεονεκτήματα εκτος του Τζωρτζη ηταν η ταχυτητα του 19σκαρτα -για εκεινη την εποχη- η καλη συμπεριφορα του στη θάλασσα και βέβαια η μανιούβρα του που ζωγράφιζε. Επίσης για τους παρατηρητικούς η κόρνα του και ο ήχος απο την τσιμινιέρα, οταν εκανε μανούβρα το καταλαβένανε σε όλο το πλατος του λιμανιού..Επίσης χαρακτηριστική ηταν η καθαριότητα του και το ευκολο γκαράζ. Χαρακτηριστικο trademark η αριστερη στροφή στο μέσα της Τηνου...χάρμα οφθαλμών, λαγνεία για τους λάτρεις του σπορ.
Οταν καταφερα να παω μεσα το 2001 με επιασε η καρδια μου να το βλεπω να χαραμίζεται κυριολεκτικα στο Δυραχιο, παρατημενο σαπισμενο δυστυχισμενο.
Οποιος θέλει να φτιάξει βαπόρι για ολα τα λιμανια του Αιγαίου δεν έχει παρα να βρει και να αντιγράψει τα σχέδια των Γαλλων 41 χρονια πριν και να τα προσαρμοσει στους νέους κανόνες ασφαλείας, και όλα τα υπόλοιπα ας πάνε οπου θέλουν, ο βαπορας ηταν ένας.

capten4
20-05-2006, 01:12
Ti na protopoume gia ayto to yperoxo ploio....pou otan ton Aprilio tou 85 irthe sti rafina oloi emeinan me to stoma anoixto....plori xirafi na sxoizei to kima, mikri aerodinamiki tsiminiera apo tin opoia evgene aytos o yperoxos-ntoukou ntoukou- ixos, gleikia primi.....alla kai esoterika to self service tis primis ,ta aneta poulman seats stis mpantes, alla kai ayta pou vriskontan ena deck kato apo ti gefira-ayta itan akomi pio aneta-.....sta deck dexia -aristera perpatouses pano sto yperoxo xilo, mono i metaskevasmeni primi eixe lamarina kato ,kathos kai to pano katastroma.Sto taxidema itan axios monomaxos tou kavo ntoro kai tou tsiknia.....otan ,de, evgaze ta pterigia kai 9ari na xe to ploio peigene grammi...Tora oson afora tis apithanes manouvres tou Tzortzi, ti na poume...aristeri strofi stin tino se 3 lepta, sti rafina stous 10 pontous apo to faro.....Htan ena vapori pou anedoixe pollous....pou pano tou stoiroixtike i etaireia, kathos evgaze pio polla apo ti grammi tis italias.Mia tapeini diorthosi, to vapori den forese ta siniala tis blue star stis mpantes tou prin poulithei sto ventouri , den prolave...itan pragmati ena apithano ploio ,opos alloste kai to adikimeno adelfaki tou, to delos....Distixos kapoioi den merimnisan na parameinei gia panta konta mas, kai as tou ofeilan TA PANTA....

ramaris
08-06-2006, 12:35
καλησπερα και καλος σας βρηκα....
νεος στο forum....
τοτε που το επτανησος μπηκε στην γραμμη της ανδρου απο ραφηνα ειχα την τυχη να ταξιδεψω στο πρωτο δρομολογιο μαζι με τον πατερα μου και απο οτι μου εχει διηγηθει (γιατι τοτε ημουν περιπου 5 χρονων) ο καπετανιος (τζωρτζης) του ειχε πει οτι ¨εμεις για κανενα μηνα θα κατσουμε στη γραμμη και θα φυγουμε" ειχαν ερθει εκτακτα τοτε γιατι ειχε γινει η ιστορια με τα πλοια του πολεμη και ειχαν κατευει οι ανδριωτες στο λιμανι και δεν αφηναν τα πλοια του πολεμη να δεσουν.... τοτε στο πρψτο δρομολογιο ηταν οι ανδριωτες στο λιμανι και ο τζωρτζης εδεσε το πλοιο λιγο αντισυμβατικα....
το πλαγιασε με την προβλητα και το γυρισε λιγο αποτομα, κατι που δεν το ειχαν ξαναδει τοτε οι ανδριωτες και φοβηθηκαν γιατι εβλεπαν ενα πλοιο να τουσ "σημαδευει" βεβαια εκτοτε το συνηθησαν γιατα παντα ετσι εδενε ο καπεταντζωρτζης.....

Maroulis Nikos
14-06-2006, 08:36
καλησπερα και καλος σας βρηκα....
νεος στο forum....
τοτε που το επτανησος μπηκε στην γραμμη της ανδρου απο ραφηνα ειχα την τυχη να ταξιδεψω στο πρωτο δρομολογιο μαζι με τον πατερα μου και απο οτι μου εχει διηγηθει (γιατι τοτε ημουν περιπου 5 χρονων) ο καπετανιος (τζωρτζης) του ειχε πει οτι ¨εμεις για κανενα μηνα θα κατσουμε στη γραμμη και θα φυγουμε" ειχαν ερθει εκτακτα τοτε γιατι ειχε γινει η ιστορια με τα πλοια του πολεμη και ειχαν κατευει οι ανδριωτες στο λιμανι και δεν αφηναν τα πλοια του πολεμη να δεσουν.... τοτε στο πρψτο δρομολογιο ηταν οι ανδριωτες στο λιμανι και ο τζωρτζης εδεσε το πλοιο λιγο αντισυμβατικα....
το πλαγιασε με την προβλητα και το γυρισε λιγο αποτομα, κατι που δεν το ειχαν ξαναδει τοτε οι ανδριωτες και φοβηθηκαν γιατι εβλεπαν ενα πλοιο να τουσ "σημαδευει" βεβαια εκτοτε το συνηθησαν γιατα παντα ετσι εδενε ο καπεταντζωρτζης.....

καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε ramari ;)

Captain_Nionios
24-04-2007, 15:29
Αρχικα χαιρετω ολα τα μελη του forum.Ειναι η πρωτη μου δημοσιευση και δεν θα μπορουσε να ειναι πουθενα αλλου εκτος απο αυτο το θεμα.Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ (ο προσδιορισμος παλιο δεν χρειαζεται γιατι το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ηταν και παραμενει ενα και μοναδικο και ας προσπαθουν να μας πεισουν οτι το συμπαθες,αλλα μπαουλο πλοιο που κανει Κυλληνη-Πορο πρεπει να λεγεται ετσι.Θελει να λεγεται ετσι ειναι το πιο σωστο).Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ λοιπον μου θυμιζει εξαιρετικα ομορφες στιγμες.Ουσιαστικα σε αυτο μεγαλωσα στα ταξιδια μου για Κεφαλλονια.Ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΒΑΠΟΡΙ σε ολα του:α)Μαγικη αυθεντικη βαπορισια εμφανιση,με πλωρη ψηλη και ξυραφι,καταπληκτικο καθρεφτη,γεφυρα και ομορφη κυκλικη πρυμη.β)Εξαιρετικα καλοταξιδο για το μεγεθος του,ρωτηστε τον Τζωρτζη και τα πληρωματα που δουλεψαν σε αυτο ξερουν...γ)Πολυ καλη εργονομια και εκμεταλευση χωρων.δ)Γρηγορο για τα τοτε δεδομενα,ταχυτατο στη μανουβρα και με πολυ ισχυρες μηχανες,12380 ιπποι δεν ειναι λιγοι.ε)Τελος πολυ αξιοπιστο και καρδοφορο για την εταιρια του.Με εννια γραμματα απλα...ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.;) ;) ;)

capten4
24-04-2007, 22:29
kai mia foto apo ta palia....

Espresso Venezia
21-11-2007, 21:19
Ας θυμηθούμε λίγο το υπέροχο αυτό πλοίο, μέσα από το γνωστό μας FAKTA.

To πλήρες ...βιογραφικό του, καθώς και πολύ όμορφες φωτογραφίες του. :)

http://www.faktaomfartyg.se/valencay_1965.htm

Apostolos
21-11-2007, 21:32
Φοβερό!!!!!

capten4
27-11-2007, 02:28
EDO ENA PROINO TOU IOULIOU TOU 1991.... -DEN EINAI POLI KATHARI- LIGO PRIN TIN ANAXORISI....
520

noulos
11-12-2007, 00:13
Είχα διαβάσει στον Εφοπλιστή ότι πριν αποσυρθεί έκανε ένα πρωινό αποχαιρετηστήριο δρομολόγιο από Ραφήνα για Ανδρο-Τήνο-Μύκονο.
Ξέρει κανείς αν ισχύει; Αν ναι, πραγματικά λυπάμαι που δεν το ήξερα για να πάω. Με αυτό και το Μπάρι μεγάλωσα και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις και από τα δύο.

Apostolos
18-12-2007, 18:22
Εδώ αρχές Ιουνίου 1985... Φοβερό σκαρί!
752
Φώτο: Π. Λελέκης

Giorgos_D
18-12-2007, 18:26
Είχα διαβάσει στον Εφοπλιστή ότι πριν αποσυρθεί έκανε ένα πρωινό αποχαιρετηστήριο δρομολόγιο από Ραφήνα για Ανδρο-Τήνο-Μύκονο.
Ξέρει κανείς αν ισχύει; Αν ναι, πραγματικά λυπάμαι που δεν το ήξερα για να πάω. Με αυτό και το Μπάρι μεγάλωσα και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις και από τα δύο.

Ισως λες για ενα πολύ συγκινητικό αρθράκι πριν αποσυρθει που σαν θεμα ειχε την επιστροφη της ΕΠΤΑΝΗΣΑΡΑΣ εστω και για ενα δρομολογιο από Ραφήνα, πριν τη χάσουμε αυτήν την κούκλα για πάντα....

Giorgos_D
18-12-2007, 18:27
Απόστολε απ'όσο μπορώ να διακρινω. στην φωτογραφία του κ. Λελέκη πρεπει να υπαρχει ακομα η πλωρια κατασκευή για την υποδοχή του καταπέλτη του λιμανιού....

Apostolos
18-12-2007, 18:31
Πραγματικά όσο και να κειτάω την original photo δέν μπορώ να διακρίνω αν υπήρχε η υποδοχή του Link span. Ίσως ο ίδιος να μπορεί να μας διαφωτήσει

Maroulis Nikos
18-12-2007, 19:02
θύμαται κανείς πότε δρομολογήθηκε και τα δρομολόγια του ?

Roi Baudoin
19-12-2007, 00:08
Δρομολογήθηκε το 1985 από Ραφήνα για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.
Το τελευταίο αποχαιρετιστήριο ταξίδι δεν έγινε ποτέ. Είχε αναγγελθεί από τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ, αλλά η πρόταση αυτή δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ.
Εδώ σε μια φωτογραφία στον Πειραιά, λίγο πριν αλλάξει όνομα σε "Pollux".
Να την αφιερώσουμε σε όλους αυτούς που το αγάπησαν, το ταξίδεψαν και το θυμούνται ακόμα.

763

polykas
04-01-2008, 01:08
ΡΕΜΕΝΤΖΟ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΣΤΟ ΜΕΣΑ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ.


1119

Leo
04-01-2008, 09:50
Τέλειαααααααα!!! Βρες μας φίλε polykas και μια με το Χρυσή Άμμος 2 να κλείσει ο "κλύκλος των χαμένων ποιητών" Oh! Captain my Captain!!! :)
και ο νοών νοείτο!!!

Apostolos
04-01-2008, 11:16
Καλά μου έφτιαξες την ημέρα!!!!!! Αριστερή στην Τήνο με το Επτάνησος?
Yeahhhhh!!!!!

Captain_Nionios
17-01-2008, 04:09
Αρχικα να αναφερω πως πολλα απο τα παλια βαπορια της ακτοπλοιας μας ειναι πολυ ψηλα στην εκτιμηση μου και μεσα στην καρδια μου.Επιτρεψτε μου ομως να εχω ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδυναμια σε αυτον το βαποραρο.Το ταξιδεψα απο τα 3 εως τα 11 μου χρονια στην Κεφαλλονια.Πραγματικα το λατρευω.Τετοια ομορφια,αρμονια,βαπορηλα,καλη χωριτηκοτητα,ευεληξια,προσωπικοτητα (Αν μπορεις να πεις κατι τετοιο.Θεωρω πως για το Επτανησος μπορεις),νομιζω βρισκεις σπανια.Θα παρακαλουσα οποιον εχει φωρογραφιες απο το εσωτερικο η απο τα καταστρωματα του αν θελει να μας κανει χαρουμενους.Να ξανανιωσουμε οτι ειμαστε μεσα ετσω και νοητα.:(

Ellinis
19-01-2008, 23:01
Και από ενα περιοδικό της Sealink του 1984 το VALENCAY με τα χρώματα που πιστεύω οτι του πήγαιναν περισσότερο.

1628

nautikos
19-01-2008, 23:17
Να σας δωσω και γω μια σπανια φωτο που δεν νομιζω να την εχετε δει ξανα, την καθελκυση του. Παρατηρηστε το ανοιγμα στο ''κορακι'' της πλωρης για το πρωραιο πηδαλιο.

1629

Apostolos
19-01-2008, 23:34
Φοβερές οι φώτο σας! Δέν τις είχα ξαναδεί!

Maroulis Nikos
19-01-2008, 23:52
όντως σε ευχαριστούμε nautikos και ellinis ;)

capten4
20-01-2008, 01:01
edo maio tou 1989 sti rafina.Den einai poli kathari, alla....

1642

Apostolos
20-01-2008, 01:07
Μια χαρά!!!!

Captain_Nionios
20-01-2008, 13:37
Πραγματικα εξαιρετικες οι φωτογραφιες σας.Ειδικα ομως αυτη του ναυτικου ειναι καταπληκτικη.Νομιζω οτι γυμνη η πλωρη του ειναι ακομα καλυτερη,σκετο μαχαιρι.Μαθηματα ναυπηγικης απο τους Γαλλους.Θα ηταν ενδιαφερον να το δουμε και σε δεξαμενισμο του στην Ελλαδα.

Roi Baudoin
20-01-2008, 18:09
Κυκλοφορεί ένα μικρό καταπληκτικό βιβλίο από τις εκδόσεις "Ferry Publications" με τίτλο "Newhaven - Dieppe. The car Ferry Era". Το βιβλίο έχει γραφτεί από τους Miles Cowsill και John Hendy και έχει έρθει και στην Ελλάδα (όπως σε ένα βιβλιοπωλείο στον Πειραιά που βρίσκεται απέναντι από τα διακοσάρια, μετά την Ολυμπιακή στο αριστερό μας χέρι όπως πάμε για τον Άγιο Νικόλαο).
Σε αυτό το βιβλίο υπάρχουν πάρα πολλές εξαιρετικές φωτογραφίες και μοναδικές πληροφορίες για τα πλοία της γραμμής αυτής. Νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπει από κανέναν που αγαπά τα συγκεκριμένα πλοία ("Επτάνησος", "Δήλος", "Απόλλων Εξπρές" και πολλά άλλα).
Εδώ μια φωτογραφία του John May από το βιβλίο αυτό : "Το Valencay" φθάνει το 1981 στο Newhaven.

1651

polykas
21-01-2008, 11:58
Στροφή αριστερή στην Τήνο.




1686

polykas
21-01-2008, 15:27
Και η συνέχεια της μανούβρας περνώντας δίπλα από το Παναγία Τήνου.




1691

Leo
21-01-2008, 15:46
Καπτάν Αργύρης Σαρρής του ΝΑΙΑΣ είχε γίνει "καρδιακός" να βλέπει την πλώρη του Επτάνησος κάθε μέρα να περνάει κατω απο την βαρδιόλα του:o

Captain_Nionios
21-01-2008, 21:28
Να και δυο φωτογραφιες του βαπορα να παιζει με τη θαλασσα.Τις βρηκα στο shipnostalgia.com και πρεπει να ειναι απο το βιβλιο "Newhaven - Dieppe. The car Ferry" των Era Miles Cowsill και John Hendy.Μερικοι ας συνεχισουν να νομιζουν οτι δεν ηταν καλο στον καιρο...Απολαυστε τις.


1725

1726

Apostolos
21-01-2008, 21:40
Τρέλα είναι εκει μέσα!!!! Δέν θα έμεινε τίποτε όρθιο. Μα καλά βλάκας είναι ο Αγγλος και βγήκε με τέτοιο καιρό έξω?

Captain_Nionios
21-01-2008, 22:15
Εχεις δικιο οτι ο αγγλος ειναι για δεσιμο,αλλα απο την αλλη ειχε και βαποραρο.Δεν φανταζομαι πως θα ηταν το μπαρ μετα απο αυτο το ταξιδι...

Ellinis
21-01-2008, 22:26
Οι Άγγλοι έχουν την άποψη οτι τα πλοία φτιάχνονται για να ταξιδεύουν και όχι για να μένουν στα λιμάνια.
Εξάλου μην ξεχνάμε οτι εκεί δεν υπάρχουν απαγορευτικά και οτι τα καράβια αυτά ήταν ο μόνος τρόπος για να περάσεις το "κανάλι".
Εξάλου, αν ο καιρός ήταν εξαιρετικός κακός, ίσως το ταξίδι να γινόταν χωρίς επιβάτες μόνο για τα φορτηγά.

Roi Baudoin
21-01-2008, 22:40
Οι παραπάνω φωτογραφίες υπάρχουν στο Μουσείο του Newhaven και έχουν ανέβει στο shipsnostalgia.com.
Υπάρχει και μία τρίτη, αλλά θα πρέπει να ζητηθεί άδεια για να δημοσιευτεί (δεν έχει ανέβει ακόμα στο shipsnostalgia).
Υπάρχει και μία ανάλογη φωτογραφία της αδελφής του "Γεώργιος Εξπρές", της Πάολας ("Princesse Paola") σε ασπρόμαυρο.
Πάντως, για εκείνες τις θάλασσες η εικόνα αυτή δεν είναι ασυνήθιστη.

scoufgian
22-01-2008, 14:30
το πλοιο στις φωτογραφειες δεν παιζει με τα κυματα..........ειναι ετοιμο να το φανε τα κυματα!!!φοβερες φωτογραφιες ανεβαζουν οι φιλοι μας

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 15:24
Πραγματι ειναι απιστευτες ......... Ειχε θαλασσιτσα εκεινη τη μερα http://forum.nautilia.gr/images/icons/icon10.gif

Giorgos_D
22-01-2008, 19:02
Να σας υπενθυμισω οτι αντιστοιχες στιγμες έζησε και το βαπόρι στην Ελλάδα, αφού ο καπετάν Κώστας με αυτό έσπαγε τα απαγορευτικα με 10 και 11 μποφωρ....

Μάλλον όποιος πλοιαρχούσε αυτό το πλοίο δεν κρατιόταν στο λιμάνι...:D

Ξέρει κανεις για ποιο λόγο πρώρα από τις σωσιβιες λεμβους και προς πλώρα τα καταστρωματα χαμήλωναν? Φαινεται από τη διαταξη των παραθύρων του. Θυμάμαι και στο εσωτερικό του ειχε 3-4 φαρδιά σκαλοπάτια. Στις πρώτες του φωτογραφίες όπως αυτή πριν απο την καθέλκυση (πολύ ωραια φωτογραφια) φαινεται καθαρά οτι ειναι σε ενα επίπεδο. Πρέπει να εγινε καποιου είδους μετασκευή, οπου "ψήλωσε" η τσιμινιέρα, αφαιρέθηκε η πρυμια γέφυρα και επεκτάθηκε το σαλονακι κάτω από αυτή (το πιο δροσερό του πλοίου το καλοκαιρι). Μήπως κόπηκε και ξαναενώθηκε?

Το ίδιο ισχυει και για το ΔΗΛΟΣ.

Apostolos
22-01-2008, 19:04
Ναί φίλε κόπηκε και ψήλωσε το γκαράζ

Ellinis
23-01-2008, 00:59
Και ένα διαφημιστικό του Στρίντζη από τα μέσα δεκαετίας 80.

1833

Captain_Nionios
24-01-2008, 00:28
Απο την παραπανω φωτογραφια φαινεται ξεκαθαρα ο τετραγωνικος χωρος με τα πολλα παγκακια διπλης οψεως που ειχε το πλοιο μετα την μετασκευη που του εγινε πριν ερθει στην Ελλαδα.Πραγματικα ο συγκεκριμενος χωρος ηταν σκετη απολαυση.Ωραια θεα,επαφη με τη θαλασσα και απλετος διαθεσιμος χωρος.Βλεπετε ακομα και οταν το βαπορι ηταν απο το 1992 εως τις αρχες του 1995 στη γραμμη Πατρα-Σαμη που το καλοκαιρι το γκαραζ ηταν παντα γεματο μεχρι τον καταπελτη δεν ειχαμε ποτε προβλημα στο που θα βρουμε να κατσουμε σε αντιθεση με τα επομενα χρονια που δεν μπορουσαμε να καστουμε...Ενα ΒΑΠΟΡΙ πρεπει πρωτα να βολευει τους επιβατες του και μετα ολα τα αλλα και το Επτανησος το εκανε και με το παραπανω.Επισης να πω για μια μοναδικη και σημαδιακη για μενα στιγμη που τη θυμαμαι σαν τωρα.Σε ηλικια 5,5 χρονων το καλοκαιρι του 1994 ημουν στη δεξια βαρδιολα στη αγκαλια του πατερα μου βλεποντας τη καταπληκτικη θεα.Μας βλεπει λοιπον ο καπετανιος και λεει φερε τον πιτσιρικο μεσα.Τη στιγμη που μπηκαμε στη γεφυρα ηταν ωρα για να στριψουμε δεξια και να σημαδεψουμε Πατρα εχοντας μολις περασει τη μυτη του κολπου της Σαμης.Με παιρνει λοιπον αγκαλια ο τιμονιερης και μου λεει στριψ' το δεξια!!!Το στριβω λοιπον και μετα με αφησαν περιπου αλλα πεντα λεπτα να το κραταω ευθεια.Στη ζωη μου εχω μπει σε πολλες γεφυρες,αλλα εχω τιμονεψει μονο ενα βαπορι και τι βαπορι...Πραγματικα ειναι το μονο πραγμα που θυμαμαι τοσο εντονα απο τα πολυ παιδικα μου χρονια...

Apostolos
24-01-2008, 08:45
Και μετά υπάρχει πιθανότητα να μήν αγαπάς ένα βαπόρι?

Giorgos_D
24-01-2008, 17:50
Καπτα-Νιόνιο αντίστοιχα συναισθήματα εχω και εγώ αφού όταν ημουν μμικρός και πηγαιναμε στην Άνδρο, δεν ξεκόλαγα από τη γέφυρα. Εγώ δεν το τιμόνεψα βέβαια, αλλά θυμάμαι ενα Αυγουστιάτικο πρωινό (ήμουν γύρω στα 9), με άσχημο καιρό στον Κάβο-ντόρο, πόσο εντυπωση μου εκανε το πιτσιλισμα από το κυμα, που εφτανε στα παράθυρα της γέφυρας. Καθώς επίσης και το κουμπάκι με το πορτοκαλί λαμπάκι που άναβε (προφανώς) όταν ήταν ανοιχτά τα πτερύγια αφού είχε απάνω του ενα σκιτσο με ένα πλοίο "σταθερό" στο κύμα και λίγο πριν φτάσουμε Γαύριο καποιος αξιωματικός πάτησε κάποια κουμπιά (μπορει και ο καπεταν-Κώστας, δεν το θυμάμαι), έσβησε το λαμπακι αυτό και αρχισε να ταλαντευεται το πλοιο στον καιρό.

Σαν παιδί το εβλεπα με δέος και το αγαπούσα σα φιλο μου. Τα τετράδια και τα μπλοκ ζωγραφικής τα ειχα γεμισει με σκίτσα αυτού του πανεμορφου πλοίου. Και στην επόμενη συνάντηση που θα έρθω, θα τα φέρω, γιατί θα εχει πολύ ενδιαφέρον, το πως το έβλεπα και το απεικόνιζα μικρός αλλά και καθώς μεγάλωνα (και άλλα πλοία αλλά το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ειχε την τιμητική του).

Captain_Nionios
10-02-2008, 21:27
Ηθελα να ρωτησω τους παλιοτερους αν το Επτανησος ερχοταν συχνα Πειραια οταν ακομα βρισκοταν στη γραμμη Ραφηνας-Ανδρου-Τηνου-Μυκονου για σκατζα σε βαπορια του Πειραια που πηγαιναν για ετησια;Το ρωταω αυτο γιατι εχω δει πολλες φωτογραφιες του στον Πειραια και λεω μηπως γινοταν κατι αναλογο με αυτο που κανει το Superferry II στη σκατζα του με τα Blue Star του Πειραια.

karystos
10-02-2008, 21:35
Όχι, το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεν έκανε ποτέ δρομολόγια από τον Πειραιά. Μόνο το αδελφό ΔΗΛΟΣ.

Captain_Nionios
10-02-2008, 21:47
Το Δηλος εκανε μονιμο δρομολογιο ή σκατζα;Δηλαδη το Επτανησος δεν εκανε ουτε ενα δρομολογιο εστω και για αντικατασταση αλλου βαποριου απο Πειραια;

Roi Baudoin
10-02-2008, 23:36
Μια φωτογραφία του "Επτάνησος" από το λιμάνι του Πειραιά. Η φωτογραφία δεν είναι καλή, διότι είναι λεπτομέρεια από άλλη φωτογραφία που θα ανεβεί σο θέμα "Ιστορικές φωτογραφίες από λιμάνια".
Νομίζω, πάντως, ότι λόγω της θέσης που είναι δεμένο το πλοίο έχει ενδιαφέρον να ανεβεί. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη το 1996 ή 1997 και θα ήθελα να τη αφιερώσω στον καλό μου φίλο, τον Captain Nionios.
Από το φουγάρο του πλοίου βγαίνει καπνός....

2693

karystos
11-02-2008, 11:43
Στο διάστημα που το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ έμεινε στη Ραφήνα (1985 - 1992) ο Στριντζης δεν είχε άλλα βαπόρια στον Πειραιά για να τα σκαντζάρει. Το ΔΗΛΟΣ ξεκίνησε με ένα δρομολόγιο από Πειραιά προς Σάμο - Ικαρία στις 9 το πρωί με πλοίαρχο τον Χριστόφορο Κοτσαμπά, Ύπαρχο το Γιώργο Γκριτζάλα και Αρχιλογιστή τον Τάσο Κορφιάτη. Το αποτέλεσμα ήταν καταστροφικό κι έτσι μετετέθη από Ραφήνα για Συροπαρoναξία-Φώκλαντς-Αμοργό ή και Δ. Κυκλάδες, έως τη νέα μετάθεση για Κεφαλονιά.

Η γνωστή φωτογραφία του Πειραιά της εποχής, με το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ πλαγιοδετημένο στου Τζελέπη, είναι στην ακινησία του βαποριού και μάλιστα σε μέρα απεργίας γι αυτό και μέσα είναι και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και το ΝΑΙΑΣ ΙΙ.

Στο διάστημα αυτό στο ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα εκτός από την προέκταση της πρύμης και το σινιάλο. Ούτε δρομολόγιο, ούτε πλήρωμα, ούτε καπετάνιος. Η μόνη αλλαγή έγινε όταν πηρε φωτιά το IONIAN GALAXY και πήγε από τη Ραφήνα να το σκαντζάρει το IONIAN SUN, που έκανε Ανδροτηνομυκονία - Δωδεκάνησα, οπότε πλοίαρχος στο ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ πήγε ο καπτα Διονύσης Βασιλάτος και στη θέση του SUN εμφανίστηκε το IONIAN SEA (μετέπειτα ΔΗΜΗΤΡΑ και ΛΕΡΟΣ) με πλοίαρχο το Τζώρτζη. Δυο επεισόδια από τις μέρες εκείνες :

1) Στην πρώτη επιστροφή του IONIAN SEA από Δωδεκάνησα, στην Τήνο, τρεις τα ξημερώματα με μπόλικο αερίδι, όταν η ιστορία είχε γίνει πια γνωστή, πλήθος κόσμου περίμενε στο έξω λιμάνι για να δει το ρεμέτζο του Τζώρτζη με την κουιμπέκα. Το πλοίο γύρισε απελπιστικά αργά σε σχέση με το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ κι έριξε καταπέλτη αποκαλύπτοντας τη γνωστή εικόνα του εύσωμου αρχιλογιστή στην άκρη του κι ένα καταγεμάτο γκαραζ. Κάποιος φώναξε στο Τζώρτζη "Γιατί δεν το έβαλες μέσα"; κι εκείνος απάντησε με μια χειρονομία "Είσαι τρελός";

2) Την επόμενη Παρασκευή αποκατασταθηκε η τάξη αλλά μέσα στην αναμπουμπούλα το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ έφυγε από Ραφήνα με καθυστέρηση και είχε και απογευματινό. Φτάνοντας λοιπόν στην Τήνο μπήκε σκοτωμένος κι έδωσε stand by στο μέσα κόκκινο για αριστερή. Εμείς κλείσαμε τα μάτια επειδή θα τα έκανε όλα λίμπα, αλλά όταν τα ανοίξαμε το πλοίο είχε δέσει και ξεφόρτωνε. Το στιγμιότυπο πρέπει να το έχει πιάσει αεροφωτογράφος και το επισυνάπτω. Τα απόνερα μιλάνε μόνα τους.

Μετά την μετάθεσή του στο Ιόνιο, το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ γύρισε για μια ακόμη φορά στη Ραφήνα, όταν το μεγάλο SUPERFERRY έπαθε κάτι μια Παρασκευή απόγευμα και ακυρώθηκε το πρωινό του Σαββάτου. Τα άλλα πλοία δε χωρούσαν όσα άφησε έξω το μπαούλο κι έτσι κλήθηκε εκτάκτως το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, που έφτασε χαράματα κι έδεσε στη 13. Το δρομολόγιο ήταν για τις 8 αλλά ίσαμε να τελειώσει η χαρτούρα πήγε 10. Αυτό ήταν το τελευταίο ταξίδι του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ από τη Ραφήνα. Πολλές φορές ανακοινώθηκε έκτοτε, ότι θα ερχόταν για σκάντζα του SUPERFERRY II αλλά δεν ξαναήρθε ποτέ.

Αυτά με όση ακρίβεια μπορώ να τα θυμάμαι.

Επισυνάπτω δυο ακόμη φωτογραφίες, μία τα VILLANDRY και VALENCAY στη Διέππη και μια του VALENCAY.


2721

2723

2724

Captain_Nionios
11-02-2008, 12:32
Ευχαριστουμε παρα πολυ για τις αναλυτικες πληροφοριες,τις φωτογραφιες και την εξαιρετικη σου μνημη.Πραγματικα φαινεται οτι το αγαπουσες πολυ το βαπορι και πολυ καλα εκανες.Αληθεια ποσες φορες εχω την επιθυμια,ξεκινωντας για Κυλληνη μολις φτασω να βρω το βαπορα για να με περασει απεναντι...Δυστυχως ομως καθε φορα που φτανω,ολο και καποιο νεο "πανεμορφο" ( βγαζω εξω το Ιονις) πλοιο της γραμμης θα με περιμενει.Τελευταιο μου ταξιδι ηταν Πορος-Κυλληνη στα τελη Αυγουστου του 1999 (επειδη βιαζοταν μαλλον να φυγει βραδινο για Αργοστολι εκανε καθαρο χρονο 1 ωρα και 10 λεπτα...12380 ιππους ειχε οταν το τωρινο Επτανησος εχει 7800...).Το πιο εντυπωσιακο μου ταξιδι ομως και το μονο με ουσιαστικο καιρο,το οποιο και παρακολουθησα απο τη γεφυρα,ηταν στην περιοδο των Χριστουγεννων του 1997 ή 1998 οταν σε επιστροφη μας απο Πορο για Κυλληνη ειχε ενα γεματο 8αρι οστρια-γαρμπη και οποιος γνωριζει τι σημαινει αυτο για τη γραμμη καταλαβαινει...(μακραν ο μεγαλυτερος κυματισμος).Τελος,λιγο πριν το βαπορι παραδωθει στη Ventouris Ferries πρεπει να εκανε τον Απριλιο του 2000 δρομολογια Πατρα-Σαμη σε μια μεγαλη σκατζα στο Κεφαλονια.

Roi Baudoin
12-02-2008, 00:12
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και εγώ τον καλό φίλο Karystos για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσε. Του αφιερώνω την παρακάτω φωτογραφία που δείχνει το "Επτάνησος", ως "Pollux", δεμένο στο Μπάρι τον Αύγουστο του 2000.
Φαντάσου φίλε Captain Nionios τι νιώσαμε όταν το είχαμε δει λίγο πριν να μπαίνει στο λιμάνι προερχόμενο από Αλβανία.

2782

karystos
12-02-2008, 08:18
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει φωτογραφία του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Ραφήνα με απαγορευτικό δεμένο κάθετα στην 4. Και επίσης του ΔΗΛΟΣ πάλι με απαγορευτικό τραβερσωμένο όπως το SUPERFERRY II στο έξω λιμάνι. Την ημέρα εκείνη είχε δεκάρι στον Ευβοικό και ο Τζώρτζης είχε βγει με το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ να μαζέψει ένα κρις κραφτ.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και τη φωτογραφία. Δυστυχώς από ένα σημείο και ύστερα το POLLUX ήταν ένα επικίνδυνο πλοίο σε άθλια κατάσταση στα βρεχάμενα κι έτσι ζούσαμε συνέχεια με την αγωνία μηπως ακούσουμε κάνενα κακό μαντάτο. Το ΔΗΛΟΣ, έφυγε πολύ νωρίτερα και σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αν και ήταν το καλύτερο από τα δύο αδελφά έμεινε για πάντα στη σκιά του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.

Leo
12-02-2008, 09:37
Φίλε karystos, μαζί με τα ευχαριστήρια των άλλων φίλων θέλω να έχεις και τα δικά μου για τις πληροφορίες/φωτογραφίες που μας δίνεις κατά καιρούς. Ακόμη θέλω να σου πω ότι ο τρόπος γραφής σου είναι εξαιρετικός και ειλικρινά απολαμβάνω να διαβάζω τα γραφτά σου γιατί με πας σ' αυτό που περιγράφεις και το ζω. Να 'σαι καλά.

capten4
12-02-2008, 17:26
DEN EINAI APO APAGOREFTIKO, EINAI FOTOGRAFIMENO KADRO, GIA AFTO KAI I KAKI POIOTITA....TO EPTANISOS KATHETA STIN TOTE 4 KAI STO EXO LIMANI TO DELOS.....NA PO EDO ,OTI TO IONIAN SEA EMEINE MONO 5 MERES STI GRAMMI KAI STIN TINO PEIGENE STO EXO LIMANI. STIS 8 SEPTEMVRIOU 1991 TA MESANIXTA ANAXORISE GIA PATRA....

2806

Apostolos
12-02-2008, 19:10
Η φώτο είναι με το Επτάνησος δεμένο εκεί που τώρα πάει το μικρό καταμαράν???

Espresso Venezia
12-02-2008, 19:47
Η φώτο είναι με το Επτάνησος δεμένο εκεί που τώρα πάει το μικρό καταμαράν???

Aπο όσο μπορώ να καταλάβω, το Επτάνησος είναι δεμένο κάθετα εκεί που δένει σήμερα -οριζόντια- το Superferry.

capten4
12-02-2008, 21:31
opos ta leei o espresso venezia einai

karystos
12-02-2008, 22:06
Η φωτογραφία capten4 είναι καταπληκτική, επειδή δείχνει τη μοναδική πλώρη και τη ναυτική γραμμή του βαποριού και ιστορική, επειδή το δέσιμο αυτό το έκανε το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Και είναι και από τις λίγες που δείχνουν και τα δύο αδέλφια στη Ραφήνα. Από όσα ξέρω υπάρχει σε κάποιο πρακτορείο άλλη μία που τα δείχνει και τα δύο από πλώρη. τραβηγμένη από τη θάλασσα.

Τα απαγορευτικα που ανέφερα εγώ δεν είναι την ίδια μέρα. Άλλη μέρα τραβέρσωσε το ΔΗΛΟΣ και άλλη μέρα (μάλιστα μέρες) έμεινε το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεμένο όπως στη φωτογραφία με το γκαραζ γεμάτο.

Apostolos
12-02-2008, 22:14
Θυμάμαι μία μέρα να είναι πλάι πλάι και μάλιστα το ένα απο τα δύο με ανοιχτό το visor. Μικρός τότε μου έκανε εντύπωση που ήταν ολόιδια...

capten4
12-02-2008, 22:21
Karystos, an ypirxe afti i foto tha tin eixa parei oso-oso !! kai afto to kadro praktoras mou to edose.Ego file Apostole , thimamai to apogevma tis protis afixis tou delos.To Delos edese dipla sto faro, kai stis 1900 irthe to eptanisos kai araxe dipla tou !!sfirizan kai ta dio....mageia....

Captain_Nionios
13-02-2008, 01:23
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και τη φωτογραφία. Δυστυχώς από ένα σημείο και ύστερα το POLLUX ήταν ένα επικίνδυνο πλοίο σε άθλια κατάσταση στα βρεχάμενα κι έτσι ζούσαμε συνέχεια με την αγωνία μηπως ακούσουμε κάνενα κακό μαντάτο. Το ΔΗΛΟΣ, έφυγε πολύ νωρίτερα και σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αν και ήταν το καλύτερο από τα δύο αδελφά έμεινε για πάντα στη σκιά του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.

Θα ηθελα να μας δωσεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες για την κατασταση του βαποριου οταν ηταν στη γραμμη Ιταλια-Αλβανια...Ποσες ωρες εκανε,με ποσα ταξιδευε και γιατι λες οτι ηταν σε τοσο αθλια κατασταση;Παντως οσον αφορα για το Δηλος εφυγε 3 χρονια νωριτερα το 1997 σε πολυ καλη κατασταση,αλλα οσο θυμαμαι το Επτανησος στην Κεφαλλονια ηταν σε κατι παραπανω απο καλη κατασταση για την ηλικια του.Επισης μεσα απο την εταιρεια ελεγαν οταν ταξιδευαν και τα δυο τους στη γραμμη, οτι το Επτανησος ηταν καπου μισο και κατι κομβο ταχυτερο απο το Δηλος,χωρις βεβαια να σημαινει οτι κατι αυτο.Επισης να πω οτι καλος γνωστος του πατερα μου ειναι ο επι χρονια ηλεκτρολογος του βαποριου και επειδη εχω μιλησει με τον ανθρωπο μου ανεφερε οτι το μονο προβλημα που ειχαν τα βαπορια ηταν τα σαπισματα που εβγαζαν και αυτο και το Δηλος και τα συχνα προβληματα με τον αξονα...Ευτυχως ομως η εταιρεια τα φροντιζε πολυ καλα και τα δυο.

karystos
13-02-2008, 08:43
Στη Ραφήνα το ΔΗΛΟΣ ταξίδευε με ένα μίλι περίπου παραπάνω από το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ. Το ό,τι ήταν το καλύτερο από τα δύο αδελφά, το έχουν πει κατά καιρούς άνθρωποι που τα γνώρισαν στο Ιόνιο, όπως ο καπτα Δημήτρης Μαρκέτος ή ο ύπαρχός του και μετέπειτα καπετάνιος στο ΙΟΝΙΑΝ SKY, ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ (νέο) κλπ καπτα Βαγγέλης Γρηγορόπουλος, όπως και αρκετοί από τα πληρώματα. Όσο για την κατάστασή του στην τελευταία του περίοδο την αναφέρεις ήδη. Προσωπικά την έμαθα και από "εσωτερικές" πηγές αλλά και από ανθρώπους, που το έψαξαν όταν βγήκε για πώληση. Δεν έχω κάνει ποτέ το ταξίδι Αλβανία - Ιταλία για να ξέρω κάτι παραπάνω.

Roi Baudoin
13-02-2008, 10:13
Νομίζω ότι για πολλά πλοία ακούγεται (ή έχει ακουστεί) κατά καιρούς ότι είναι (ήταν) σε πολύ κακή κατάσταση και σχεδόν ........ έτοιμα να βυθιστούν. Σε αρκετές από αυτές τις περιπτώσεις, τα περισσότερα από όσα ακούγονται είναι μάλλον υπερβολικά. Και για το "Εξπρές Ολύμπια", και για το "Pollux" αυτά έλεγαν.
Σίγουρα, η συντήρηση που είχε γίνει δεν είναι (ή ήταν) η καλύτερη, αλλά σίγουρα και τα όσα λέγονταν είναι (ή ήταν), μάλλον, υπερβολικά.
Η περίπτωση του "Καπετάν Αλέξανδρος Α" είναι χαρακτηριτική. Και για αυτό έχουν ακουστεί πολλά, αλλά συνεχίζει να ταξιδεύει σε ηλικία 46+.
Ίσως, γιατί αυτά τελικά τα επιβατηγά που πάνε στον πάτο, δεν πάνε μόνο λόγω κακής συντήρησης, αλλά και για κάποιον άλλο πιο σοβαρό λόγο (βλέπε "Νηρεύς", "Ιόνιον").

karystos
13-02-2008, 15:20
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεν ήταν λαμαρίνες και μηχανές, αλλά ένα δημιούργημα που φούντωνε συναισθήματα. Τέτοια συναισθήματα από όλες τις ανθρώπινες κατασκευές μόνο τα πλοία μπορούν και ξεσηκώνουν. Κι από αυτά όχι όλα. Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ανήκε σε αυτή την ξεχωριστή κατηγορία. Κανείς δεν θέλει τα πλοία αυτά, ούτε να γερνάνε, ούτε να παλιώνουν, ούτε να σαπίζουν, ούτε να φεύγουν. Γι αυτό και μένουν ζωντανά. Αυτό είναι που μετράει κι όλα τα άλλα λεπτομέρειες. Άλλωστε τι σημαίνει για εμάς POLLUX; Ή ΑΡΤΕΜΙΣ; Όλοι μας το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ αγαπήσαμε.

Roi Baudoin
13-02-2008, 17:28
Νομίζω ότι όλοι νιώθουμε και καταλαβαίνουμε αυτά που λέει ο φίλος Karystos. Οι θρύλοι δεν πεθαίνουν ποτέ.
Πάντως, να μην ξεχνάμε και κάτι που μπορεί σε κάποιους να φανεί αρχικά μη σχετικό. Η μοίρα πολλών πλοίων μας συνδέθηκε, είτε άμεσα είτε έμεσσα με τις εξελίξεις του 1999, οι οποίες ακόμα ακόμα δεν έχουν εκτιμηθεί δεόντως.
Αυτοί που τότε πίστεψαν, λίγο αλλαζονικά, ότι όλα θα άλλαζαν ριζικά και η ακτοπλοΐα μας θα ακολουθούσε μια άλλη πορεία, νομίζω ότι διαψεύστηκαν σχετικά γρήγορα.
Αυτό ας το σκεφτούμε κάποια στιγμή.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι συμβολικά από εκείνη την εποχή. Είναι Νοέμβριος του 1999 και το "Επτάνησος" είναι δεμένο στη θέση που έδενε το "Αιγαίον". Όλοι τότε νιώθαμε ότι ο κόσμος που ξέραμε ήταν σαν να γυρνούσε ανάποδα. Και πολλοί ήταν αυτοί που φοβόντουσαν ότι οι εξελίξεις μπορεί και να μην ήταν τόσο ρόδινες όσο κάποιοι φαντάζονταν......

2831

karystos
13-02-2008, 17:54
Φίλε Roi αν ρίξεις μια ματια στο "ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ" θα δεις ότι έχουμε μπλέξει σε μια άχαρη κουβεντα, που έχει άμεση σχέση με το 1999 - αν εννοείς βέβαια την MFD. Δεν είναι καθόλου εύκολο να πέσει φως σε αυτήν την ιστορία.

Roi Baudoin
13-02-2008, 18:07
Δυστυχώς, δεν είναι μόνο η MFD και το "Εξπρές Σαμίνα". Αυτά αποτελούν, απλά, την κορυφή του παγόβουνου. Τα παγόβουνα, όμως, κατά κύριο λόγο βρίσκονται μέσα στο νερό και δεν είναι ορατά από μακριά.
Αυτό που βλέπω, ως μια παράλευρη απώλεια όλων των παραπάνω, είναι ότι η ακτοπλοΐκή σύνδεση κατά τη διάρκεια του χειμώνα για πολλά από τα νησιά του Αιγαίου είναι σήμερα χειρότερη, από ότι ήταν πριν από 10 χρόνια. Και, πιθανόν, σε 10 χρόνια να είναι ακόμα χειρότερη.

karystos
13-02-2008, 18:16
Έχεις απόλυτο δίκιο. Να διευκρινίσω επειδή μάλλον έκανα λάθος ότι όταν έγραψα "ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ" δεν εννοούσα το βαπόρι και το ναυάγιο αλλά το λήμμα του forum.

Captain_Nionios
14-02-2008, 00:22
Στη Ραφήνα το ΔΗΛΟΣ ταξίδευε με ένα μίλι περίπου παραπάνω από το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ. Το ό,τι ήταν το καλύτερο από τα δύο αδελφά, το έχουν πει κατά καιρούς άνθρωποι που τα γνώρισαν στο Ιόνιο, όπως ο καπτα Δημήτρης Μαρκέτος ή ο ύπαρχός του και μετέπειτα καπετάνιος στο ΙΟΝΙΑΝ SKY, ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ (νέο) κλπ καπτα Βαγγέλης Γρηγορόπουλος, όπως και αρκετοί από τα πληρώματα. Όσο για την κατάστασή του στην τελευταία του περίοδο την αναφέρεις ήδη. Προσωπικά την έμαθα και από "εσωτερικές" πηγές αλλά και από ανθρώπους, που το έψαξαν όταν βγήκε για πώληση. Δεν έχω κάνει ποτέ το ταξίδι Αλβανία - Ιταλία για να ξέρω κάτι παραπάνω.


Οταν μιλαμε για δυο διδυμα βαπορια πολλες συγκρισεις γινονται και οι γνωμες διαμορφωνονται απο το ποσο δεμενος ειναι καποιος με το ενα η με το αλλο πλοιο,ενω τα βαπορια δεν διαφερουν ουσιαστικα.Οσον αφορα για τις γραμμες της Κεφαλλονιας ειναι σιγουρο οτι το Επτανησος ειχε καπου στο ενα μιλι παραπανω (χωρις αυτο να σημαινει κατι) γιατι το εχω επιβεβαιωσει απο πολλους.Για το Δηλος ακουγοταν οτι ηταν καλυτερο,αλλα οταν ρωτησα σε ποιο τομεα μου ειχαν απαντησει με πολλα γενικολογα που περισσοτερο ειχαν να κανουν με το δεσιμο που ειχαν μαζι του γιατι το βαπορι ηταν πιο πολλα χρονια στη γραμμη παρα με ουσιστικες διαφορες.Ισως εστιαζονταν στην κατασταση που βρισκοταν το Δηλος που ηταν λιγο καλυτερη.Παντως κανενα απο τα δυο δεν ηταν ποτε σε κακη κατασταση οσο βρισκονταν στην ακτοπλοια μας και τα σαπισματα που ανεφερα παραπανω για τα οποια μου ειχε αναφερει ο ηλεκτρολογος του βαποριου δεν ειχαν φτασει ποτε σε ανησυχητικο επιπεδο.Απλα ηθελαν την τακτικη συντηρηση τους πραγμα το οποιο γινοταν παντοτε.Αλλωστε το τελευταιο δρομολογιο που καναμε μαζι το καλυψε σε 1 ωρα και 10 λεπτα ( δυστυχως κρατησε λιγο).Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος ποση ωρα εκανε το ταξιδι Ιταλια-Αλβανια,αν χρειζοταν καμπινες και με ποσο περιπου ταξιδευε.

Roi Baudoin
14-02-2008, 18:47
Το ταξίδι από το Μπάρι για το Δυρράχιο κρατά περίπου 7 ή 8 ώρες. Η ταχύτητα των περισσοτέρων πλοίων είναι σχετικά χαμηλή, αφού συνήθως ταξιδεύουν νύχτα με πρωϊνή άφιξη στο άλλο λιμάνι και παραμονή μέχρι το βράδυ. Την περίοδο της αιχμής γίνονται και πρωϊνά δρομολόγια με αναχώρηση λίγες ώρες μετά την άφιξη.
Εμείς το είδαμε να φθάνει στο Μπάρι, γύρω στις 7 το απόγευμα και θα έφευγε για΄Αλβανία γύρω στις 10 ή 11 το βράδυ. Άρα οι ώρες βγαίνουν άνετα για ένα πλήρες δρομολόγιο alleretour στη διάρκεια της ημέρας.

Baggeliq
14-02-2008, 23:42
Το ταξίδι από το Μπάρι για το Δυρράχιο κρατά περίπου 7 ή 8 ώρες. Η ταχύτητα των περισσοτέρων πλοίων είναι σχετικά χαμηλή, αφού συνήθως ταξιδεύουν νύχτα με πρωϊνή άφιξη στο άλλο λιμάνι και παραμονή μέχρι το βράδυ. Την περίοδο της αιχμής γίνονται και πρωϊνά δρομολόγια με αναχώρηση λίγες ώρες μετά την άφιξη.
Εμείς το είδαμε να φθάνει στο Μπάρι, γύρω στις 7 το απόγευμα και θα έφευγε για΄Αλβανία γύρω στις 10 ή 11 το βράδυ. Άρα οι ώρες βγαίνουν άνετα για ένα πλήρες δρομολόγιο alleretour στη διάρκεια της ημέρας.


ναι γιατί έχω ασχοληθεί για αυτό το πλοίο σίγουρα δεν είναι από τα γρήγορα πλοία αλλά είναι πολύ καλό σε αλλά σημεία του

Roi Baudoin
18-02-2008, 22:12
Υπέροχα ξύλινα καταστρώματα.
Νομίζω ότι δεν χρειάζονται πολλά λόγια.
Καταστρώματα μιας άλλης εποχής και φιλοσοφίας.
Για τον εξαιρετικό φίλο Captain Nionio και για όλους όσους αγάπησαν αυτό το καράβι.

3042

Captain_Nionios
18-02-2008, 23:18
Αν και ευχαριστησα προσωπικα το φιλο Αντωνη,θελω να του πω ενα δημοσιο τεραστιο ευχαριστω για τα συναισθηματα που μου εβγαλε με την παραπανω φωτογραφια του (στο λιμανι του Πορου αν βλεπω καλα) και ολοι ξερουμε πως ειναι τα συναισθηματα οταν ξαναβλεπεις μια παλια μεγαλη αγαπημενη μετα απο 8,5 ολοκληρα χρονια...Πραγματικα τοσο καιρο ειχα να δω την περατζαδα του βαποριου,μετα τον Αυγουστο του 1999.Παρατηρωντας τη φωτογραφια εχω να πω οτι μονο τετοια βαπορια μπορουν να βγαλουν τοσο μεγαλα συναισθηματα και επισης να σχολιασω την κατασταση του καταστρωματος του πλοιου σε σχεση με πολλα σημερινα...Θελω να πω οτι το καταστρωμα του φαινεται να ειναι σε κατι παραπανω απο υπεραριστη κατασταση τη στιγμη που κατι ΜιλενοΝταλιανοΡοδανθες του καπτα Μακη ειναι σε πολυ κακη (τα παραπανω πλοια τα συμπαθω πολυ απλα δεν μπορω να κριβω την αληθεια), μονο που αυτα ταξιδευουν ενω το βαποραρο μας τον εφαγε η 35ετια...

Giorgos_D
19-02-2008, 18:18
Καλά εσένα καπτα-Νιόνιο που σε πήγε 8.5 χρόνια πίσω.... Τι να πω και εγω που με πηγε 17 χρόνια πισω.... (ειχα να ανεβω στο βαπορι από τοτε που ταξίδευε από Ραφήνα) :(

nautikos
27-02-2008, 20:34
Να ρωτησω μηπως καποιος εχει κανενα σχεδιακι του Επτανησος (ή του Δηλος)? Ε να μην κανουμε και ενα μοντελακι του αυτου του θρυλου:D

Captain_Nionios
27-02-2008, 21:41
Φιλε ναυτικε αν μπορεις να βρεις τα σχεδια και να το φτιαξεις πραγματικα θα ειναι ονειρο.Αν κρινω απο αυτα που εχεις ηδη φτιαξει θα ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.Δυστυχως εγω δεν εχω τα σχεδια του βαποριου αν και πολυ θα τα ηθελα.Αλλα σε προειδοποιω για κατι.Αν το φτιαξεις θα κινησω γη και ουρανο για να μου το δωσεις.

nautikos
29-02-2008, 01:35
Η κατασκευη του Επτανησος παντως ειναι στα αμεσα ας πουμε σχεδια νεων ναυπηγησεων:mrgreen:. Απλα θελω και ενα σχεδιο ωστε να γινει ''φτυστο''. Πιστευω παντως οτι θα το βρω;).

Βρεθηκε;) Αρκει να βρεθει και χρονος και ορεξη πολυ για να γινει το μοντελο!:lol:

Captain_Nionios
01-03-2008, 22:44
Μετα απο χρονια αναζητησης φωτογραφιων του Επτανησος (δικες μου δεν εχω επειδη μικρος τοτε δεν ειχα καταλαβει την αξια τους) δεν εχω βρει ουτε μια με το βαπορι στη Σαμη,στην Πατρα (στην Πατρα εχω μονο μια) η στην Ιθακη και μιλαμε για μια ολοκληρη τριετια που το βαπορι εκανε το Πατρα-Σαμη-Ιθακη...Μαιος 1992 - Ιουλιος 1995.Λες και αυτη η τριετια ηταν μια μαυρη φωτογραφικη περιοδος για το πλοιο,λες και απαγορευοταν να το βγαλουν...Αν καποιος εχει φωτογραφιες στην Πατρα και ιδιαιτερα στη Σαμη η στην Ιθακη (που δεν εχω βρει ουτε μια) θα ηταν ενα μεγαλο δωρο.;)

Rocinante
01-03-2008, 23:39
Θυμηστε μου κατι. Το διαστημα μετα την αποσυρση των Χρυση αμμος και πριν τη λαμψη του Επτανησος απο τη ραφηνα ποια πλοια εφευγαν. Και ενα χαριτωμενο επισοδιο. Στο λιμανι της Τηνου ο κοσμος περιμενει το πλοιο απο Ραφηνα. Καποιοι Γαλλοι τουριστες δεν ξερω πως εχουν περασει τα καγκελα με τις απσκευες τους για να πανε Μυκονο. Το Επτανησος μπαινει και ερχετε. Ερχετε ερχετε με φορα. Οι Γαλλοι παρατανε τα πραγματα και τρεχουν να σωθουν και ολοι οσοι εχουν σταματησει στην παραλια για να χαζεψουν για πολοστη φορα την θρυλικη επιτοπια μανουβρα πεφτουν κατω απο τα γελια...

Roi Baudoin
02-03-2008, 00:35
Μετά το ναυάγιο του "Χρυσή Αυγή" και την απόσυρση των πλοίων του Πολέμη ("Χρυσή Άμμος ΙΙ, "Χρυσή Άμμος Ι", "Χρυσή Άμμος ΙΙΙ") και πριν έρθει το "Επτάνησος" (1985) τη γραμμή εξυπηρέτησαν ή προσπάθησαν να εξυπηρετήσουν το "Αννα Λ" (μετέπειτα "Παπαδιαμάντης ΙΙ"), το "Νήσος Άνδρος" (μετέπειτα "Μαρμάρι Ι"), το "Πόρτο Λάφια" ("Κάρυστος"), το "Αιγεύς", το "Ατλας ΙΙ" με το Τζώρτζη και με ταχύτητα 8 μίλια (όπως αναφέρεται στη συνέντευξη του πλοιάρχου Μάκη Σκιαδά στον "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ" που κυκλοφορεί).

Rocinante
02-03-2008, 10:26
Δεν θυμαμε να εχω ταξιδεψει με κανενα απο αυτα για Τηνο οποτε η μεταβαση απο τα χρυση αμμος στο επτανησος ηταν πολυ γρηγορη και ηταν ενα πολιτισμικο σοκ

Roi Baudoin
02-03-2008, 18:34
Αυτό που έμεινε, σχετικά αρκετά χρόνια στη γραμμή, ήταν το "'Αννα Λ".
Τα άλλα ήταν κομήτες για τη γραμμή.
Από τα διάφορα πλοία με το όνομα "Χρυσή Άμμος" αυτό που θεωρείτο ιδιαίτερα καλό πλοίο ήταν το "Χρυσή Άμμος ΙΙ" (πλοίο ελληνικής ναυπήγησης).
Αλλά και τα άλλα δύο αποδείχτηκαν καλά και αξιόπιστα πλοία. Από αυτά το ένα ("Μακεδών") ταξιδεύει ακόμα στις θάλασσές μας.

Rocinante
13-03-2008, 23:38
Για σκεφτειτε ρε παιδια οτι αυτη τη στιγμη μπορει να υπαρχει παραπεταμενη καπου σ ενα συρταρι η παταρι ας πουμε στη Φιλανδια βιντεοκασετα με τη μανουβρα του επτανησος απο καποια ξενερωτη τουριστρια που εκανε τις διακοπες τις στα νησια και βρηκε χαριτωμενο να βιντεοσκοπισει ενα πλοιο... Παντος εγω και στο Youtube εψαξα και γνωστους ρωτησα. Τιποτα. Δεν πιστευω να εχει κανεις απο εσας και να βρει ξαφνικα και να μας πει. "ΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ.... "

capten4
14-03-2008, 00:14
kai an exei ?....

Giorgos_D
14-03-2008, 02:20
Ή στο Γαύριο ένα φθινοπωρινο απόγευμα του 1989.....? ;)

Rocinante
14-03-2008, 12:01
Καλα πλακα κανετε... Πως μπορουμε να τα δουμε;

capten4
14-03-2008, 22:14
MAKARI NA IKSERA....

Giorgos_D
15-03-2008, 00:33
Να τα περάσουμε σε DVD και να οργανώσουμε μια συνάντηση με ένα Laptop.;)

esperos
18-03-2008, 17:46
Για όλους τους φανατικούς του, Αιγαίου τε και Ιονίου. Εδώ κατάπλους εις Ραφήνα.


3984

Captain_Nionios
18-03-2008, 18:20
Σε ευχαριστουμε πολυ (εμεις οι φανατικοι του).Βλεπεις ειναι απο τα λιγα βαπορια που εχουν φανατικους σε Αιγαιο και Ιονιο.Αυτη τη φωτογραφια πρεπει να την εχω ξαναδει στο τευχος 3/1997 ή 4/1997 του Εφοπλιστη σε ενα μεγαλο αφιερωμα που ειχε κανει το περιοδικο.Δυστυχως επειδη εχει εξαντληθει δεν εχω αυτο το τευχος...:(

a.molos
18-03-2008, 21:01
Μια ακόμη παρακαλώ!

Rocinante
18-03-2008, 21:17
Ετσι μου ερχεται να βαλω πρωτη και να μπω μεσα... εχει μηπως κανεις φωτο απο το εσωτερικο. Εχουν αρχισει και περναν τα χρονια και σιγα σιγα το ξεχναω πως ηταν. Γιατι το εξωτερικο αν κλεισω τα ματια μου μπορω να το ζωγραφισω...

Captain_Nionios
18-03-2008, 22:58
Ετσι μου ερχεται να βαλω πρωτη και να μπω μεσα... εχει μηπως κανεις φωτο απο το εσωτερικο. Εχουν αρχισει και περναν τα χρονια και σιγα σιγα το ξεχναω πως ηταν. Γιατι το εξωτερικο αν κλεισω τα ματια μου μπορω να το ζωγραφισω...
Λοιπον φιλε rocinante δε γινεται θα τσακωθουμε.Ζηταμε τα ιδια πραγματα και ενθουσιαζομαστε παλι με ιδια πραγματα.Πρεπει να τις μετρησουμε.Να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη,την αδυναμια για το Επτανησος...Λοιπον να σε καλα και να συνεχισεις να σκεφτεσαι οτι αμα καποτε γινεις πλουσιος θα ξαναφτιαξεις το Επτανησος...(ειμαι απολυτα βεβαιως οτι το σκεφτεσαι):wink:

Rocinante
18-03-2008, 23:36
Κατσε captain nionio και κατι σκεφτηκα. ΣΑΤΑΝΙΚΟΟΟ. Θα φερουμε το αδελφακι του ΟΛΥΜΠΙΑ απο την Ερυθρα θα το μετασκευασουμε και θα το κανουμε ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ 2 !!!!!!!

Apostolos
18-03-2008, 23:37
Καλά φίλοι μου έχετε ξεφύγει τελείως!!!!

a.molos
19-03-2008, 21:14
Αναχώρηση !!

4056

Captain_Nionios
20-03-2008, 14:39
Αναχώρηση !!

4056

Φιλε Αντωνη σε ευχαριστουμε παρα μα παρα πολυ για ολες τις φωτογραφιες που εχεις ανεβασει τις τελευταιες μερες.Εγω σου λεω το ευχαριστω σε αυτο το thread για ευνοητους (Επτανησιολατρικους) λογους...Και το πλοιο φευγει για Ανδρο,Τηνο,Μυκονο με ταχυτητα 18,5 κομβων,γεματο απο κοσμο για αλλο ενα καραβολατρικο ταξιδι.Επειδη δεν εχουν αναφερθει,θα μπορουσε καποιος να μας πει τις ωρες των δρομολογιων του στη γραμμη Ανδρου-Τηνου-Μυκονου;

a.molos
22-03-2008, 00:28
Εξαιρετικά για τον Captain Nionio μια φωτογραφία απο το Πλατυγιάλι Αστακού τότε που μπορούσαμε να μπαινουμε ελέυθερα και να φωτογραφίζουμε τα πλοία που ξεχειμωνιάζανε. Δίπλα το Saturnus μετέπειτα Greenfield και τώρα Αlexandra T.

4180

Roi Baudoin
24-03-2008, 00:45
Μια ωραία στιγμή στον Πειραιά του 1999.
Διακρίνονται από αριστερά λίγο το "Πηνελόπη Α", το "Μήλος Εξπρές" με ανοικτό τον πλωριό καταπέλτη (νομίζω ότι τον λένε visor), η πλώρη του "Επτάνησος", ένας γλάρος και το Golden Vergina".
Νομίζω ότι ο γλάρος δένει πολύ με την πλώρη του "Επτάνησος".

Στον καλό φίλο Captain Nionio και στον Α. Μώλο.

4345

Roi Baudoin
24-03-2008, 01:47
Ένα απόγευμα στον Πειραιά του 1999.
Καλή βόλτα για να συναντήσεις παλιούς καλούς φίλους.

4353

polykas
24-03-2008, 09:05
Μπράβο Roi καταπληκτικές φωτογραφίες.

Roi Baudoin
04-04-2008, 22:25
Ο Φεντερίκο Φελλίνι γύρισε κάποτε μια καταπληκτική ταινία με τον τίτλο "Amarcord". Είναι μια ταινία νοσταλγική με βιώματα από την παιδική και την εφηβική του ηλικία. Ο τίτλος της ταινίας σημαίνει "Amare + ricordare". To να θυμάσαι, δηλαδή, είναι συχνά πικρό.
Φωτογραφίες, λοιπόν πριν από μια δεκαετία στον Πειραιά.
Οι εικόνες είναι απίστευτες, σε σχέση με τις αντίστοιχες σημερινές.
Το "Επτάνησος" ανάμεσα στο "Εξπρές Δανάη" και το "Πήγασος".
Είναι κρίμα που τα περισσσότερα από τα όμορφα πλοία μας άφησαν για πάντα. Και μάλιστα ακόμα και αυτή τη στιγμή που ένα από αυτά, το "Γεώργιος Εξπρές" ετοιμάζεται για ........

Οι φωτογραφίες από εκείνη την ημέρα είναι πολλές και νοσταλγικές. Εδώ δύο από αυτές.
Αφιερωμένες αε όλους, αλλά ιδιαίτερα στον polyca και τον Captain Nionio.

4919

4924

Ellinis
04-04-2008, 23:06
Εκπληκτική φωτογραφία φίλε roi. Τι να πεί κανείς για αυτή την πλώρη... πανέμορφη!

Roi Baudoin
04-04-2008, 23:24
Όλα αυτά τα καράβια είχαν απίστευτες ναυπηγικές γραμμές.
Το ερώτημα είναι αν θα μείνει έστω και ένα από αυτή τη μεγάλη γενιά καραβιών. Καλές οι φωτογραφίες, αλλά έστω και ένα για δείγμα.

Captain_Nionios
04-04-2008, 23:24
Για αλλη μια φορα σε υπερευχαριστουμε φιλε Αντωνη.Το κακο ειναι οτι δεν μπορω και εγω να στο ξεπληρωσω σε αυτο το βαθμο.Οι φωτογραφιες σου εχουν τεραστια ιστορικη και ποιοτικη αξια.Το βαπορι αντικειμενικα ηταν ενα απο τα ωραιοτερα που ειδαμε ποτε στην ακτοπλοια μας,αλλα τολμω να πω πως αυτη η πλωρη ηταν η ΚΟΡΥΦΑΙΑ που ειδαμε σε εγ/ογ.Πλωραρες ειχαν και αλλα,Σαπφω,Κνωσσος,Αριαδνη (το παλιο),Γεωργιος Εξπρες ,αλλα αυτη η πλωρη ηταν αλλο πραγμα.Καθετη,μακρια και ψηλη οταν την εβλεπες απο προφιλ,πραγματικο ξυραφι οταν την εβλεπες καταμετοπο.Η ωραιοτερη και η πιο κομψη κατα τη γνωμη μου απο οσες εχουμε δει.

Roi Baudoin
04-04-2008, 23:36
Καλοί μου φίλοι Ellinis και Captain Nionio σας ευχαριστώ πολύ.
Αυτό που έγινε εκείνο το απόγευμα στον Πειραιά ήταν όπως καταλαβαίνετε το εξής απλό. Καθόμουν απέναντι από αυτήν την πλώρη και ένιωθα σαν να με τραβούσε από μακριά κάποιος ισχυρός μαγνήτης. Έβγαλα κάπου δέκα φωτογραφίες με μικρές διαφορές η μία από την άλλη. Και, όμως, κάθε φορά σε κάθε φωτογραφία αποκαλύπτεται και κάτι διαφορετικό από την ομορφιά αυτού του πλοίου.

4928

Roi Baudoin
17-04-2008, 23:47
Νομίζω, ότι την παρακάτω φωτογραφία τη δικαιούνται όλοι οι φίλοι του "Επτάνησος".
Το καμπανάκι της πλώρης "VALENCAY DIEPPE 1965" ........
Σε όλους τους φίλους.

5387

Rocinante
18-04-2008, 21:32
Roi οι φανατικοι οπαδοι του επτανησος σε ευχαριστουμε. Την τυχη του την ξερουμε ολοι. Ηθελα να ξερω αν κανεις σκεφτηκε να παρει αυτη την καμπανα η κατι αναμνηστικο απο το πλοιο πριν το τελευταιο του ταξιδι;

Roi Baudoin
18-04-2008, 22:34
Πιστεύω ότι θα πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα ανθρώπων με σκοπό να κρατά ζωντανές κάποιες μνήμες από τα καράβια αυτά.
Και πέρα από τις φωτογραφίες και τα βιώματα που κουβαλά ο καθένας μας από τα καράβια αυτά, θα μπορούσαν να διατηρούνται κάποια χαρακτηριστικά σημεία από τα καράβια αυτά (όπως είναι για παράδειγμα το καμπανάκι της πλώρης). ϊσως, κάποια στιγμή να φτάσουμε στο σημείο να δημιουργηθεί και ένα μουσείο για την ιστορία της ακτοπλοΐας μας. Το καλύτερο, βέβαια, θα ήταν το μουσείο να ήταν πλωτό και να ήταν κάποιο από τα ιστορικά πλοία της ακτοπλοΐας μας. Όποιο και αν ήταν αυτό.

Karolos
24-04-2008, 02:40
Φίλοι μου, βάλτε έναν ακόμα φανατικό οπαδό με το συγκεκριμένο βαπόρι.
Οί φωτογραφίες μου πού επισυνάπτω είναι αφιερωμένες σε όλους.

Όταν άξιζε νά πηγαίνεις στό λιμάνι πολλές ώρες πρίν ταξιδέψεις

5566

5567

5568

5569

5570

Karolos
24-04-2008, 02:54
Έχουμε καί συνέχεια. Κατά την γνώμη μου καί μία πολύ σπάνια, εσέις το αποφασίζετε.

5571

5572

5573

Haddock
24-04-2008, 05:00
Καταρχήν καλώς ήρθες C.Κάρολε στην παρέα μας! :)

Να 'σαι καλά για τα σπάνια ντοκουμέντα που μοιράζεσαι μαζί μας. Οι φωτογραφίες θα τρελάνουν όλους τους φανατικούς οπαδούς του Επτάνησος... :)

Έγραψες ιστορία με αυτές τις εικόνες και είμαι σίγουρος ότι πολλοί εδώ μέσα θα χάσουν τα λογικά τους με το θησαυρό σου. :mrgreen:

Apostolos
24-04-2008, 07:31
Κάνει και απεργία το τρελάδικο και ποιός θα μαζέψει τους ερωτευμένους φίλους του!!!!

Rocinante
24-04-2008, 21:28
ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ????
Καρολε σε υπερευχαριστουμε.
Ολα μαζι λιγο αποτομα μου επεσαν. Και χειριστηρια και φουγαρο και πλωρη και ΓΕΦΥΡΑ !!!! Αλλα η πιο απιθανη ειναι με το Visor ανοιχτο. Εως σημερα νομιζα οτι ηταν κολημενο.Και παλι ευχαριστουμε

Roi Baudoin
25-04-2008, 07:56
Ένα θερμό καλωσόρισες και από μένα φίλε C.Κάρολε.
Όλες αυτές οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές.
Καλή συνέχεια.

Καπτακώστας
27-04-2008, 16:01
Σας ευχαριστώ, που με βοηθήσατε να καλύψω τα κενά της μνήμης μου. Τέλη της δεκαετίας του ΄70 - αρχές ΄80 ταξίδευα τακτικά με τα Χρυσή Άμμος από Ραφήνα για Σύρο. Μετά το Ναυάγιο του Χ. Αυγή και την απόσυρση του Πολέμη από τη γραμμή δεν θυμόμουν ποια πλοία τα διαδέχθηκαν.
Δυστυχώς, από το 1983 που εγκαταστάθηκα στη Γερμανία ταξίδεψα πλέον μετρημένες φορές με καράβι.
Με τα αφιερώματά σας στα Επτάνησος και Δήλος μου θυμήσατε αυτές τις δύο πανέμορφες αδελφές, τις οποίες δυστυχώς δεν γνώρισα πολύ καλά, όμως έχουν αποτυπωθεί μόνο θετικά μέσα μου.
C.Κάρολε, η δεύτερη φωτογραφία σου του κειμένου της 24ης Απριλίου 2.54, αυτή με την πλώρη εν πλω να σκίζει το νερό, είναι άφταστη! Λιτή, "φτωχή" σε ποσότητα αντικειμένων, όμως πλούσια σε ποιότητα, τα λέει όλα! Άσε που δεν μπορεί ο καθένας να σκύψει και να τραβήξει αψηφώντας τον ίλιγγο και τον κίνδυνο να πάει φούντο η μηχανή! Συγχαρητήρια!
Χριστός Ανέστη!

Karolos
29-04-2008, 23:57
Αγαπητοί μου φίλοι.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Σάς ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Δύο φωτογραφίες σας στέλνω πού είναι τό μεγάλο ατού τού βαποριού.

Captain_Nionios
30-04-2008, 07:24
Δεν ειναι να φευγει κανεις για Πασχα και να επιστρεφει 13 μερες μετα.Η κατασταση ειναι για ανακοπη καρδιας.Φιλε Καρολε αφου σε καλωσορισουμε στην παρεα μας πρεπει να σε υπερ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ για τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ φωτογραφιες του ΒΑΠΟΡΑ.Οτι και να πουμε ειναι λιγο.Χρονια πολλα,καλο Πασχα και υγεια σε ολους σας.

Roi Baudoin
11-05-2008, 22:28
Μια αεροφωτογραφία του "Επτάνησος", την οποία βρήκα στο πρακτορείο της Χώρας της Άνδρου το 2000. Παρά το γεγονός ότι το πλοίο είχε φύγει χρόνια από τη γραμμή, εντούτοις η φωτογραφία του πλοίου παρέμενε στη θέση της.
Φυσικά δεν είναι σε πολύ καλή απόδοση αφού έχει φωτογραφηθεί με απλή μηχανή, αλλά νομίζω ότι είναι σημαντική για κάποιον που δεν την έχει.

Captain_Nionios
12-05-2008, 00:45
Φιλε Αντωνη καμια φορα οι καραβολατρες εχουν παρομοιες εμπειριες.Εγω βρηκα αυτη τη φωτογραφια το 2004 σε πρακτορειο του Ληξουριου.Ειχε κρατησει καμια 15αρια και να φανταστεις οτι το βαπορι δεν επιανε συχνα Ληξουρι...Τοσα χρονια μετα και ομως τις ειχε ακομα.Αν παρατηρησεις το ντεκ πανω απο το ρεμετζο της πρυμης δεν εχει επεκταθει εντελως ως την τελικη του μορφη...;)

Giorgos_D
12-05-2008, 13:17
Η ιδια φωτογραφια υπήρχε και σε καρτ-ποστάλ.

nautikos
22-05-2008, 22:29
Η κατασκευη του Επτανησος παντως ειναι στα αμεσα ας πουμε σχεδια νεων ναυπηγησεων:mrgreen:. Απλα θελω και ενα σχεδιο ωστε να γινει ''φτυστο''. Πιστευω παντως οτι θα το βρω;)

Βρεθηκε τελικα;) Αρκει να βρεθει και χρονος και ορεξη πολυ για να γινει το μοντελο (για το τελευταιο ειμαι σιγουρος παντως:lol:)

Captain_Nionios
22-05-2008, 22:42
Φιλε ναυτικε το περιμενουμε με τεραστια λαχταρα.Μας αναβεις φωτιες.;)

Rocinante
23-05-2008, 21:17
Βρεθηκε τελικα;) Αρκει να βρεθει και χρονος και ορεξη πολυ για να γινει το μοντελο (για το τελευταιο ειμαι σιγουρος παντως:lol:)
Ναυτικε το μηνυμα αυτο το περιμενα καιρο. Ειδικα οταν εβλεπα νεο ποσταρισμα στο θεμα ελεγα ΝΑΤΟ ΕΓΙΝΕΕΕΕ...

Rocinante
24-05-2008, 18:16
Φιλε Ναυτικε μια παρακληση. Οταν ειναι ετοιμο να κανεις προαναγγελια του στυλ " Την ταδε του μηνα και ωρα ταδε εχουμε την αναγενηση". Να μην μας ερθει ξαφνικα και παθουμε και τιποτα...

nautikos
24-05-2008, 19:19
Εχεις δικιο, δεν θα το παραβλεψω:lol:. Βλεπω οτι ειναι πολλοι οι φιλοι του Επτανησος που το περιμενουν με αγωνια. Αυτο σημαινει οτι και το μοντελο θα πρεπει να ειναι ανταξιο των προσδοκιων τους. Θα βαλω τα δυνατα μου παντως, αν και μαλλον θα αργησει λιγακι.

Captain_Nionios
24-05-2008, 22:11
Αργησε οσο θες,σου εχω τεραστια εμπιστοσυνη.Ειμαι σιγουρος οτι θα το εχουμε ζωντανο μπροστα μας.

polykas
26-05-2008, 22:50
Eπτάνησος στο Ν.Μ.Δ




6840

Roi Baudoin
19-06-2008, 23:32
Ας πάμε οκτώ χρόνια πριν.
Είναι Αύγουστος του 2000.
Βρισκόμαστε στο Μπάρι της Ιταλίας, aboard στο "Superfast I".
Περιμένουμε να εμφανιστεί το "Επτάνησος", ως "Pollux" με τα χρώματα του Βεντούρη.
Το βλέπουμε από μακριά να έρχεται.
Μεγάλες πραγματικά στιγμές.
Ο φακός καταγράφει τις κινήσεις.
Από μακριά και ολοένα να πλησιάζει.
Σκίρτημα της καρδιάς.
Το φως παίζει παράξενα παιχνίδια, αλλά και αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι.
Αν πιστεύετε ότι οι φωτογραφίες αυτές ενδιαφέρουν κάποιους, θα ήθελα να τις πάρει ο καλός φίλος Espρεσσο Venezia, να τις διορθώσει και μετά να δοθούν σε μεγάλη ανάλυση σε όσους ενδιαφέρονται.
Εδώ θα τις δείτε σε μια πρώτη μορφή και σε χαμηλή ανάλυση.
Αφιερωμένες σε όλους και με μια μόνο σκέψη. Δείτε τι είχαμε και τι χάσαμε. Όταν τα λάθη επαναλαμβάνονται παύουν να είναι λάθη.....

Σε μια πρώτη ανεπεξέργαστη μορφή

Θριαμβευτική είσοδος

7880

Μπαίνοντας στο λιμάνι του Μπάρι

7881


Γυρίζοντας μέσα στο λιμάνι

7882

Captain_Nionios
19-06-2008, 23:46
Φιλε Αντωνη τα λογια ειναι περιττα...Σε υπερ-ευχαριστουμε και εννοειται πως υπαρχει τεραστιο ενδιαφερον για τις φωτογραφιες.Τι ειχαμε και τι χασαμε...Χασαμε ενα διαμαντι αλλα τουλαχιστον εχεις-εχετε φροντισει να πηγαινει καλα ο δρομος της σωτηριας ενος αλλου διαμαντιου...Δυστυχως τετοια βαπορια δεν επαναλαμβανονται...


ΥΓ:Μεχρι και στο Μπαρι διδασκε τι θα πει μανουβρα...

Maroulis Nikos
19-06-2008, 23:47
Τι μας κάνεις απόψε φίλε Αντώνη πραγματικά το λέω πόσα χρόνια μας γυρίζεις πίσω τι αναμνήσεις μας κάνεις να θυμηθούμε αυτό το πλοίο είναι μία ιστορία ολόκληρη πραγματικά άφησε πραγματική ιστορία.
Δεν ξέρεις τι αναμνήσεις μου ξυπνάς...

Roi Baudoin
20-06-2008, 00:00
Φίλε Νίκο, πιστεύω ότι με μια αναγκαία διόρθωση και σε μεγαλύτερη ανάλυση η σειρά αυτή των φωτογραφιών αποτελεί καλό δώρο για όλους ανεξαιρέτως τους φίλους του "Επτάνησος".

Ας ξορκίσουμε τη λήθη ......

7883

Roi Baudoin
20-06-2008, 00:25
Και μια ακόμα φωτογραφία που αν φτιαχτεί μπορεί να γίνει πολύ ωραία.
Μάλιστα αυτή έχει και μια επιπλέον συναισθηματική αξία.
Στα αριστερά του "Επτάνησος" είναι ο "Ορέστης", δηλαδή το αγαπημένο μας "Σίφνος Εξπρές" του Βεντούρη. Τότε ήταν παροπλισμένο στο Μπάρι. Σήμερα αποτελεί ένα ακόμα κεφάλαιο της "Ιστορίας της Ελληνικής Ακτοπλοΐας".
Το "Σίφνος Εξπρές" είχε το προσωνύμιο "Ζολώτας" είτε για την ηλικία του, είτε για τη γνωστή παροιμιώδη του ταχύτητα.

7884

Rocinante
20-06-2008, 12:46
Αντωνη για ακομα μια φορα προξενεις αναστατωση στο Forum και αφορμη για ομορφα ταξιδια αναμνησεων. Σε ευχαριστω προσωπικα για τα δωρα που μας προσφερεις αλλα δεν μπορω να αρνηθω πως αυτες οι εικονες μου δημιουργουν και αισθηματα θλιψης για ενα καραβι που αφησε το στιγμα του απο οπου και αν περασε.Αλλα θα παραμεινει ζωντανο για παντα. Σου υπενθυμιζω τις Cart postal που ειδαμε στην χωρα της Ανδρου στο προσφατο ταξιδι μας και ας εχουν περασει τοσα χρονια που μας αφησε. Το ομορφο λιμανι του Γαυριου και το επτανησος εκει. Πιθανον να υπαρχουν αναλογες στην Τηνο και στη Μυκονο. Και ειναι λογικο να ειναι εκει. Γιατι καποια πραγματα θελουν και το στολισμο τους. Και το Επτανησος ηταν το στολιδι των λιμανιων μας.

Apostolos
20-06-2008, 19:42
Ρε παιδιά τι καταπληκτικά πράγματα βλέπω και διαβάζω??????

Espresso Venezia
20-06-2008, 20:54
...θα ήθελα να τις πάρει ο καλός φίλος Espρεσσο Venezia, να τις διορθώσει και μετά να δοθούν σε μεγάλη ανάλυση σε όσους ενδιαφέρονται.

Έχω γεννηθεί στην Αγία Σοφία στον Πειραιά. Σε ηλικία 5 χρόνων μετακομίσαμε με τους γονείς μου στο Πασαλιμάνι και εκεί μεγάλωσα και έζησα μέχρι τα 26 μου χρόνια.

Η αγαπημένη μας αλάνα ήταν στον Άι Νικόλα στο τελωνείο, όπου κάθε Σαββατοκύριακο κατεβαίναμε και παίζαμε μπάλλα, εκεί που τώρα βρίσκεται το μεγάλο πάρκινγκ στην παγόδα.

Απ' το 1981 ασχολούμαι με την φωτογραφία. Κι όμως. Άρχισα να φωτογραφίζω καράβια μόλις 1 χρόνο πριν (αν και από παιδί τα λάτρευα), όταν και ανακάλυψα τα φόρουμ που υπάρχουν για την Ναυτιλία και τα πλοία.

Συζητάγαμε κάποια στιγμή με τον Roi, και του έλεγα ότι ίσως αυτό οφειλόταν στο ότι τα έβλεπα κάθε μέρα τα καράβια δίπλα μου, τα ζούσα, τα ''ανάσαινα'', και γι αυτό ίσως δεν είχα ποτέ σκεφτεί να τα φωτογραφήσω.

Δεν είναι όμως αυτό (ή καλύτερα μόνο αυτό). Ο βασικός λόγος, τώρα που το σκέφτομαι, ήταν ότι δεν είχα κανέναν για να μοιραστώ αυτές τις φωτογραφίες, θα τις έβλεπα όταν θα τυπώνονταν και μετά θα τις έκλεινα σε κάποιο συρτάρι. Προτιμούσα λοιπόν να κατεβαίνω στο λιμάνι και να θαυμάζω από κοντά τα πλοία που τόσο αγάπαγα.

Τώρα πια όμως δεν ισχύει αυτό. Τώρα η μεγάλη μου χαρά είναι να τραβάω φωτογραφίες όποτε μπορώ. Γιατί αυτές τις φωτογραφίες τις μοιράζομαι πια με τόσους και τόσους φίλους, και μέσα από αυτές γεννιούνται σχόλια, συζητήσεις, ακόμα και αντιπαραθέσεις μερικές φορές. Οι φωτογραφίες μου ''ζούνε'', ''ανασαίνουν'', δημιουργούν συναισθήματα. Και αυτό μου δίνει πολύ μεγάλη χαρά.

Η τέχνη (γιατί και η φωτογραφία ΤΕΧΝΗ είναι), έχει αξία μόνο όταν έρχεται σε επαφή με το ευρύ κοινό. Τι αξία θα είχε ένα εξαίσιο ζωγραφικό έργο για παράδειγμα, αν ο δημιουργός του το είχε κλειδωμένο σε ένα μπαούλο και το είχε δει μόνο αυτός ???

Και βέβαια εξαίσιε άνθρωπε και μοναδικέ Roi, και βέβαια να διορθώσω με τις όποιες γνώσεις μου ότι φωτογραφίες θέλεις, και μετά να τις ''δώσουμε'' σε όλο τον κόσμο. Και δικές μου φωτογραφίες (αν και δεν μπορούν να συγκριθούν με τις μοναδικές δικές σου) να δώσω σε όποιον φίλο τις θελήσει, είτε σε χαμηλή είτε σε υψηλή ανάλυση.

ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ.

(Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων απο τους διαχειριστές του φόρουμ για το off topic μήνυμα......)

Roi Baudoin
21-06-2008, 14:44
Κατάθεση ψυχής από τον εξαιρετικό φίλο Espresso Venezia.
Είναι σαν να τον βλέπουμε μπροστά μας να παίζει μπάλα και να περνούν από πίσω όλα αυτά τα μοναδικά πλοία που σήμερα νοσταλγούμε.
Το υλικό, λοιπόν, θα είναι διαθέσιμο με τις φωτογραφίες του "Επτάνησος" στο Μπάρι μετά από τη σωτήρια επέμβαση του ανθρώπου που έπαιζε μικρός στις αλάνες του Πειραιά και τράβαγε μάλιστα και καλό κουπί κάποια εποχή ...

Captain_Nionios
21-06-2008, 19:53
Αντωνη δεν εχουμε λογια.Οχι μονο για το παραπανω,αλλα για ΟΛΑ οσα εχεις προσφερει στο forum.Μακαρι να υπηρχε τετοια διαθεση για προσφορα και στην καθημερινοτητα μας...;)

Roi Baudoin
21-06-2008, 22:34
'Οταν ξέρεις ότι μπορείς να προσφέρεις χαρά σε κάποιον με μια απλή φωτογραφία, τότε είναι χαζό και εγωϊστικό να μην το κάνεις.
Και μάλιστα όταν έχεις και εσύ τη χαρά να βλέπεις τις αγαπημένες φωτογραφίες τόσων φίλων, αλλά και να διαβάζεις τα σχόλια τους.
Σε ένα γνωστό τραγούδι λέει:

"Ζωή που δε μοιράζεται, είναι ζωή χαμένη".
Αν το παραφράσουμε λίγο:

"Φωτογραφία που δεν μοιράζεται, είναι φωτογραφία χαμένη".

Εδώ μια πρώτη εκδοχή μιας φωτογραφίας, λίγο πριν δοθεί στον φίλο Espresso Venezia για τα περαιτέρω.

Για όλους εσάς το "Επτάνησος" φθάνει στο λιμάνι του Μπάρι τον Αύγουστο του 2000 και το ομορφαίνει με την παρουσία του ...

8007

Captain_Nionios
21-06-2008, 22:42
Φιλε μου Αντωνη εχεις απολυτο δικιο σε οσα γραφεις.Οτιδηποτε εχουμε,απο συναισθηματα και σκεψεις μεχρι φωτογραφιες και αναμνηστικα αντικειμενα,ολα ειναι για να μοιραζονται.Απλα μια διορθωση.Το τραγουδι της Ελευθεριας Αρβανιτακη "Μη με αποφευγεις ματια μου" εχει στιχο:"Ζωη που δεν μοιραζεται , ειναι ζωη κλεμενη" (και οχι χαμενη).Η ουσια του πραγματος βεβαια ειναι η ιδια και ολοι καταλαβαινουμε τι θελεις να πεις.;)

Roi Baudoin
24-06-2008, 21:44
Ξαναγυρνάμε στο Μπάρι του 2000.
Το "Επτάνησος" περνάει δίπλα από το "Palladio" της Adriatica και δένει.
Ένα γλυκό αυγουστιάτικο απόγευμα.
Κάπου εκεί δίπλα είναι και ο φίλος Rocinante και κάπου παραδίπλα ο Captain Nionios. Στέκουν από μακριά σαν καλοί φύλακες του καραβιού.
Η ζωή είναι ένα όνειρο. Τα καράβια είναι η συντροφιά στο όνειρο. Η θάλασσα είναι η ελευθερία και εμείς............

Στην πρώτη φωτογραφία ας δώσουμε τον συμβολικό τίτλο "Για τον Rocinante" ....

8151

8153

Rocinante
24-06-2008, 21:51
Αναρωτιεμαι αν θα πρεπει απο εδω και στο εξης να σε αποκαλω ROI ANTOINE...
Αισθανομαι σαν μικρο παιδι που το γεμιζουν δωρα...

Captain_Nionios
25-06-2008, 02:41
Φιλε Αντωνη δεν μπορω αλλο.Αισθανομαι οτι με υποχρεωνεις και οτι δεν θα μπορεσω να στο ανταποδωσω ουτε στο 1% των οσων μας εχεις προσφερει.Ο ΒΑΠΟΡΑΡΟΣ ΖΕΙ και θα ζει οσο υπαρχουν ανθρωποι που το ταξιδεψαν και το αγαπησαν.Μετα απλα θα φανταζονται πως θα ειναι να ταξιδευεις μαζι του μεσα απο φωτογραφιες...Ακομα και αυτο ομως φτανει οταν μιλαμε για το Επτανησος...

Roi Baudoin
04-07-2008, 00:02
Η αιώνια "Κατρίν Ντενέβ" στο Πέραμα.
Η μοναδική "Ωραία Της Ημέρας" της Ακτοπλοΐας μας.
"Ελαφρώς" αφτιασίδωτη δέχεται κάποιες μικρές περιποιήσεις στο Περαμα το φθινόπωρο του 2000.
Στον Captain Nionio και καλή επιτυχία στο μάθημά του.


8730

8729

karystos
15-07-2008, 18:21
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Χώρα της Άνδρου από μια παλια καρτ ποσταλ του "ΕΚΔΟΣΕΟΣ ΤΕΧΝΗ"

9631

scoufgian
15-07-2008, 18:30
φοβερη ,καρτ ποσταλ ,φιλε καρυστος...........

marsant
15-07-2008, 18:51
Πολυ ομορφη καρτ ποσταλ.Και το τοπιο ωραιο και το πλοιο απλα ζωγραφια..

f/b kefalonia
04-08-2008, 13:32
megalh entupwsh mou ekane se auto to ploio otan phgaina kefalonia me auto o thorivos pou evgazan ta fougara tou....kai o hxos ths mhxanhs tromeros...thumamai kathomoun konta sta fougara kai ta thaumaza!!!!!

Roi Baudoin
13-08-2008, 23:42
Να καλωσορίσουμε τον φίλο Captain Nionio από την Κάσο με κάτι ιδιαίτερο.
Η πλώρη του "Επτάνησος" με φόντο τα βουνά της Κεφαλλονιάς κάπου στα 1998.
Από τις λίγες φορές που ταξιδέψαμε μεγάλο μέρος του ταξιδιού στην πλώρη του πλοίου
Από την φωτογραφία έχει αφαιρεθεί συγγενικό πρόσωπο και για αυτό η φωτογραφία παραμορφώνεται σε κάποιο σημείο.
Αυτή τη νύχτα ας φανταστούμε ότι ταξιδεύουμε στην πλώρη του "Επτάνησος" με προορισμό όπου επιθυμεί ο καθένας (Άνδρο-Τήνο-Μύκονο, Κεφαλλονιά, Ιταλία) ή και καλύτερα χωρίς προορισμό ....

Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους και ιδιαίτερα στους Captain Nionio, Rocinante, Leo, polyka, Γιώργο Δ και Capten4.

11897

f/b kefalonia
14-08-2008, 06:50
τελευταιο μου ταξιδι με αυτο το πλοιο ηταν το πασχα του 1999 απο το αργοστολι για κυλληνη!!!!!καθε ταξιδι και απολαυση..!!!!

Roi Baudoin
14-08-2008, 10:13
Στην πλώρη του Επτάνησος.
Ταξίδι από Κυλλήνη για Πόρο τον Ιούλιο του 1998.
Νομίζω ότι αξίζει να δούμε την πλώρη του θρυλικού "Επτάνησος" σε λεπτομέρεια. Ένα μικρό μειονέκτημα είναι ότι οι φωτογραφίες σε κάποια σημεία "παραμορφώνονται" καθώς αφαίρεσα τα πρόσωπα από τις φωτογραφίες. (στη δεύτερη φωτογραφία μάλιστα αφαίρεσα τον εαυτό μου)

Το λιμάνι του Πόρου με το "Δήλος" και το "Επτάνησος" ήταν σκέτη ζωγραφιά.
Σήμερα ο "Πίνακας" του λιμανιού έχει χάσει κάποιες σημαντικές πινελιές.
Το ίδιο και η Ραφήνα με το "Μπάρι Εξπρές".

11923

11924

Captain_Nionios
14-08-2008, 12:31
Φιλε Αντωνη δεν εχω λογια,πραγματικα καθε στιγμη εχεις κατι νεο να μας παρουσιασεις ακομα καλυτερο απο το προηγουμενο.Το σημαντικο βεβαια δεν ειναι οτι ειναι καλυτερο ,αλλα μονο και που το μοιραζεσαι μαζι μας.Ευχαριστουμε πολυ και εγω ειδικα για την αφιερωση.

Rocinante
14-08-2008, 21:46
Αντωνη πολλα ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες που μοιραζεσε μαζι μας.
Καποιοι θα πουν "σιγα τις φωτογραφιες δεν δειχνει τιποτα το σπουδαιο"
Οχι αν δεν εχεις ζησει και δεν εχεις αγαπησει ενα καραβι δεν μπορεις να καταλαβεις πως μπορει να προκαλεσει συγκινηση. ενα τμημα της πλωρης, ενα κομματι της αλυσιδας ακομα και ενα κομματι βρωμικης και σκουριασμενης λαμαρινας μπορει να σε ταξιδεψει στο παρελθον.
Γιαυτο και εγω πλεον οταν ταξιδευω με καποια πλοια προσπαθω να αποτυπωσω στο φακο σημεια χαρακτηριστικα για καθε πλοιο. Καποια στιγμη στο μελλον ισως με βοηθησουν να πραγματοποιω νοερα ταξιδια πισω στο τωρα...

artzuna
14-08-2008, 23:02
Aγαπημενο πλοιο των Ανδριωτων για πολλα χρονια
Εφερε την ηρεμια στην γραμμη μετα την εποχη Πολεμη με τα Χρυση αμμος κτλ

Ραφηνα-Ανδρος 2 ωρες ακριβως και κοντριτσες με το Μπαρι Εξπρες το οποιο εκανε καποιες φορες 1ωρα και 45 λεπτα για Ανδρο.
Δεν ξερω τι ηταν αυτο που το εκανε τοσο αγαπητο στον κοσμο της Ανδρου.
Τα απλα και ευρυχωρα σαλονια? η ταχητητα του? οι μανουβρες του? ο θορυβος που εκανε?
Σιγουρα ολα μαζι..κριμα που μας αφησε:(

Leo
15-08-2008, 06:41
Θα αφήσω να το πούν άλλοι τι έκανε αγαπητό το πλοίο στην Άνδρο. Όμως θα πώ ότι ήταν αγαπητό και στην Τήνο και στην Μύκονο εξίσου, ακόμη ακόμη το ίδιο αγαπητό ήτα και στα Επτάνησα όσο δούλεψε εκεί έ φίλε Captain Ninios?.

Captain_Nionios
15-08-2008, 12:59
Αυτο εχει συζητηθει και στο θεμα του αδερφου Δηλος και ναι ειναι οπως το λες φιλε Λεο.Το Επτανησος αγαπηθηκε παρα πολυ (αν και οχι οσο το Δηλος) στις γραμμες μας και ειδικα στον Πορο υπαρχουν πολλοι που θυμουνται τα δυο αδερφα...Αν σκεφτεις οτι τα επομενα βαπορια που ηρθαν στη γραμμη (πλην του Ιονις) ειναι απο καραβολατρικης αποψης η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τις δυο εντυπωσιακες γαλλιδες τοτε καταλαβαινεις γιατι ακομα ειναι στις μνημες ολων...

Roi Baudoin
04-09-2008, 17:30
Το "Επτάνησος" στον Νέο Μώλο Δραπετσώνας το 1999.
Δίπλα στον "Όμηρο" ("Νήσος Κύπρος") και το "Ακταία".
Τι να πει κανείς για αυτόν τον Νέο Μώλο.
Είναι σκέτη μαγεία.
Εδώ συναντάς δίπλα δίπλα τη σκουριά και την ομορφιά.
Και εδώ θα δεις πάντα τα ομορφότερα πλοία μας όπου και αν αυτά ταξιδεύουν.
Και το "Επτάνησος" να ετοιμάζεται για την τελευταία του αποστολή ως "Επτάνησος", καθώς σε λίγους μήνες θα μετονομαζόταν σε "Pollux" ...

14506

Captain_Nionios
04-09-2008, 17:54
Και μαλιστα σημαντικη τελευταια αποστολη...Το Πασχα του 2000 να ξανακανει για λιγο το Πατρα-Σαμη σκατζα στην αλλαγη σινιαλων του Κεφαλονια (σε Blue Ferries και οχι Blue Star Ferries αρχικα).Δυστυχως πως τα φερνει η μοιρα.Το 2000 δεν πηγαμε για Πασχα στη Κεφαλλονια οποτε το τελευταιο ταξιδι μου με το ΒΑΠΟΡΑΡΟ ηταν ενα βραδινο Πορος-Κυλληνη στα τελη Αυγουστου του 1999.Θυμαμαι δεν ειχα μπει για πανω απο 5-10 λεπτα μεσα.Πως να το κανω αλλωστε οταν ειχα τοσο ξυλινο καταστρωμα,ανοιχτες βαρδιολες και απειρες εξωτερικες θεσεις για να απολαυσω;

Roi Baudoin
04-09-2008, 23:42
Υπάρχουν κάποιες στιγμές που είναι πραγματικά μοναδικές.
Κάποιες στιγμές που η λήθη δεν μπορεί να τις αγγίξει.
Και τυχαίνει καμιά φορά κάποιες τέτοιες στιγμές να βγαίνουν και κάποιες όμορφες φωτογραφίες.
Φωτογραφίες που τις αγαπάμε λίγο περισσότερο γιατί μας θυμίζουν αυτές τις στιγμές.
Μια τέτοια στιγμή, μια τέτοια φωτογραφία είναι και η παρακάτω.
Το "Επτάνησος" φθάνει στην Κυλλήνη αργά το απόγευμα.
Το βλέπουμε να έρχεται από μακριά, να μπαίνει, να γυρίζει, να δένει.
Κλικ, κλικ, κλικ και κάποιες στιγμές από το ρεμέτζο αποτυπώνονται σε film (μάλιστα σε film slide).
Αυτές οι φωτογραφίες ανήκουν δικαιωματικά σε όλους όσους αγάπησαν αυτό το καράβι.
Μάλιστα η παρακάτω φωτογραφία ποιυ τραβήχτηκε από μένα, επεξεργάστηκε από τον Espresso Venezia ανέβηκε και στην gallery του και τώρα ανεβαίνει και εδώ. Δάνεια και αντιδάνεια.
Αυτό που έχουμε πει ότι θα γίνει κάποια στιγμή είναι η προβολή των slides, όπου το "Επτάνησος" θα ζωντανέψει για τα καλά.
Και μαζί του και τα υπόλοιπα 99 πλοία που πέρασαν και έφυγαν για αλλού.

Φίλε Captain Nionio, όταν με το καλό δεις την προβολή, και εφόσον έχεις πιει και ένα ποτηράκι κρασί, τότε θα ξαναζήσεις ολοζώντανη τη στιγμή που το "Επτάνησος" μπαίνει στην Κυλλήνη, γυρνά και δένει.
Το ίδιο θα νιώσετε, σίγουρα, καλοί φίλοι Rocinante, vinman, Giorgo D, Captain 4, Νίκο, Leo, Polyka, paroskayak, Νάξος, Appia 1978, dimitris, Kalypso, Speedkiller, Speeedrunner, marsant, iletal I και Ναυτικέ.
Τι χρειάζεται μόνο: ένας τοίχος, πολύ κρασί και καλή διάθεση ....

14601

Captain_Nionios
05-09-2008, 01:17
Φιλε Αντωνη οταν γινει η προβολη θα κανω οτι μπορω να ειμαι εκει,αρκει να μου το πεις νωρις ωστε να μπορω να ανεβω απο τα μακρινα Χανια.Να εισαι παντα καλα για τις στιγμες και τις σκεψεις που μας προσφερεις...

Roi Baudoin
05-09-2008, 07:06
Φυσικά και θα είσαι εδώ φίλε Captain Nionio.
Και τα ενενήντα εννέα και ένα πλοία θα ξαναζωτανέψουν και πάλι μέσα από τις εικόνες, από τα συναισθήματα και τα βιώματα όλων ...

marsant
05-09-2008, 08:28
Αχ φιλε Αντωνη...να ξερες μονο καθε φορα οταν ανεβαζεις τα αριστουργηματα σου με τις μοναδικες περιγραφες σου,οχι μονο ζωντανευεις την εικονα αλλα δημιουργεις και ενα απιστευτο συναισθημα....:wink:

Rocinante
05-09-2008, 15:44
Αντωνη εκτος απο την φωτογραφια του ιδιου του πλοιου εκπληκτικη ειναι και η ωρα που φωτογραφηθηκε με ολα αυτα τα χρωματα με τις λεπτομερειες του πλοιου να φαινονται αλλα και τα αναμενα του φωτα που πραγματικα σε μεταφερουν εκει πανω.

Giorgos_D
12-09-2008, 00:17
Τη διάθεση την έχουμε.... ο τοίχος και το κρασί μας λείπει....

Αν θέλετε βάζω τον τοίχο.... Κρασί ποιος????

mastropanagos
12-09-2008, 01:49
Βαζω εγω το κρασι.........:D:D

Captain_Nionios
12-09-2008, 02:09
Εγω βαζω οτι εχω και δεν εχω για να ξαναδω το Επτανησος στην πραγματικοτητα, αλλα δυστυχως δεν επιστρεφει...:(

vinman
20-09-2008, 23:13
Μια φωτογραφια του Επτανησος λειπει και παω νοσοκομειο


Φίλε Captain Nionios την ανεβάζω με την ελπίδα να μην την έχει ανεβάσει και κάποιος άλλος φίλος,και με την ευχή να μην πάς νοσοκομείο..:D


16884


(σκαναρισμένη απο τεύχος του Εφοπλιστή)

Captain_Nionios
20-09-2008, 23:15
Πηγαινε για υπνο πηγαινε Μανωλη.Δεν μπορω αλλο δεν ειμαι καλα.Σου χρωσταω για μια ζωη.Μετα απο ολα οσα ειδα σημερα να και η καψουρα η μεγαλη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΥΓ:Κοιτα προφιλ που εχει το ναυπηγικο αυτο ποιημα...

Haddock
20-09-2008, 23:16
Ο Ζιοβάννι σου στέλνει πάσα... Παίξε μπάλα Νιόνιο...

http://img367.imageshack.us/img367/2591/eptanisosiht7.th.jpg (http://img367.imageshack.us/my.php?image=eptanisosiht7.jpg)http://img367.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Νικόλας
20-09-2008, 23:19
καλά ο ένας μετά τον άλλον καλά τον στείλατε τον άνθρωπο πια μπάλλα μ λέτε:D

Captain_Nionios
20-09-2008, 23:31
Λοιπον σημερα εχω δει Θιακι,Δηλος,Κεφαλληνια,Επτανησος σε μια μερα.Η σας εχει βαλει αυτη η μουσιτσα ο Λεο να με τρελανετε η πρεπει να παω να παιξω τζοκερ με την τυχη μου.Για να παιξω μπαλα φιλε Ζιο με τοσες μπαλες πρεπει να γινω Μαραντονα.Χιλια ευχαριστω...

sylver23
20-09-2008, 23:33
ο νιονιος μεταφερεται αυτη την στιγμη με ασθενοφορο στο νοσοκομειο χανιων.των τρελλανατε.

Rocinante
20-09-2008, 23:34
Πω πω τη μερα ηταν αυτη δεν με βλεπω να πηγαινω για υπνο...
Ρε συ Paroskayak εσυ μαγε που ολα τα ξετρυπωνεις βρες μας ενα βιντεακι με το πλοιο (που οταν σχεδιαζοταν καποιοι θεοι σιγοψιθηριζαν στο αυτι του σχεδιαστη μυστικα απο αλλες διαστασεις) και ο Διονυσης και εγω μεχρι προτομη θα σου κανουμε (Που λεει ο λογος βεβαια γιατι δεν ειναι και τοσο απιθανο να βρεις κατι:D

vinman
20-09-2008, 23:40
Διονύση δεν πιστεύω να πήγες για ύπνο??:D


16887


(φωτογραφία του Σπ.Θεοδωράκη απο τον Εφοπλιστή)

Captain_Nionios
20-09-2008, 23:44
Φυγε οπως εισαι φυγε.Θα σαμποταρω το σκανερ.Rocinante πως πανε οι παλμοι, η πιεση;Μας βρηκαν αδυναμους επειδη αγαπαμε την ιδια εκπληκτικη γυναικα και μας χτυπανε κατακουτελα.Ειστε καταπληκτικοι.;)

Haddock
20-09-2008, 23:46
Το βιντεάκι θα έρθει στην ώρα του γιατί το καλό πράγμα αργεί να γίνει... Όσο για τις προτομές, εσύ Ρόσι, μόνο προτομή στην Πόπη είσαι ικανός να φτιάξεις... :mrgreen:

Captain_Nionios
20-09-2008, 23:49
Οπα οπα οπα.Νικο εχεις βιντεο;Τα εγκεφαλικα δεν θα τα γλιτωσουμε.Αμα κανεις και αυτο το θαυμα δεν θα εισαι Ζιοβανι θα εισαι ολη η εθνικη Βραζιλιας μαζι.Πω πω δεν θα παω για υπνο μετα απο αυτο που εγραψες.

Rocinante
20-09-2008, 23:50
Φυγε οπως εισαι φυγε.Θα σαμποταρω το σκανερ.Rocinante πως πανε οι παλμοι, η πιεση;Μας βρηκαν αδυναμους επειδη αγαπαμε την ιδια εκπληκτικη γυναικα και μας χτυπανε κατακουτελα.Ειστε καταπληκτικοι.;)
Αποψε σημερα και χτες ολες οι πορτες ειν κλειστες και γω ειμαι απ οξω
Και μες το θαμπος το θαμπο παιρνω αμπαριζα να μπω και με πετανε οξω
Ολος ο κοσμος με μισει βαρεθηκα πια τη ζωη τους πονους και τα μιση
Αλι αλι και τρισαλι φωναχτε αμεσως τον Αλη να με καρατομησει
Απο την βραβεβμενη με οσκαρ ταινια "Τυφλα να χει ο Μαρλον Μπραντο"...

vinman
21-09-2008, 17:46
Καλοί μου φίλοι Captain Nionio και Rocinante...
Το Επτάνησος απο διαφήμιση του περιοδικού Εικόνες πρίν απο πάρα πολλά χρόνια!!!


16993

Captain_Nionios
21-09-2008, 17:52
Καντε τον Ban αυτη τη στιγμη...;)

vinman
21-09-2008, 17:52
...και άλλη μία με την κοφτερή του πλώρη σε πρώτο πλάνο...!!!


16998


(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Captain_Nionios
21-09-2008, 17:55
Μανωλη για να σε προκαλεσω λιγο.Δες το τευχος του εφοπλιστη 3/1997 η 4/1997 ενα απο τα δυο.Δυστυχως εχει εξαντληθει και δεν το εχω...

vinman
21-09-2008, 18:13
Μανωλη για να σε προκαλεσω λιγο.Δες το τευχος του εφοπλιστη 3/1997 η 4/1997 ενα απο τα δυο.Δυστυχως εχει εξαντληθει και δεν το εχω...

Πολύ φοβάμαι φίλε Διονύση ότι πρέπει να είναι μέρος του χαμένου αρχείου απο την μετακόμιση του 2002...
Θα ψάξω όμως μήπως κάνω λάθος...

Captain_Nionios
21-09-2008, 18:19
Μην αγχωνεσαι οτι εχεις κανει ειναι ηδη πολυ.;)

vinman
21-09-2008, 19:05
Φίλε μου Διονύση θα σε αποζημιώσω όμως φαντάζομαι με μία εκπληκτική του φωτογραφία μέσα απο τις σελίδες του υπέροχου βιβλίου ''Greek sea bridges''...!!!
Εκτός απο τον φίλο μας τον Διονύση θα ήθελα να την αφιερώσω και στους Roi Baudoin,Nikos,Ellinis,Esperos,Leo,Tsentzos,Trakman ,
Rocinante,Orion v,Polykas,capten4,Paroskayak,Νάξος,Αρη,
Sea serenade,Appia 1978,scoufgian,marsant,mastrovasilis,και σε όλο το φόρουμ!!


17017

Trakman
21-09-2008, 19:43
Φίλε μου Διονύση θα σε αποζημιώσω όμως φαντάζομαι με μία εκπληκτική του φωτογραφία μέσα απο τις σελίδες του υπέροχου βιβλίου ''Greek sea bridges''...!!!
Εκτός απο τον φίλο μας τον Διονύση θα ήθελα να την αφιερώσω και στους Roi Baudoin,Nikos,Ellinis,Esperos,Leo,Tsentzos,Trakman ,
Rocinante,Orion v,Polykas,capten4,Paroskayak,Νάξος,Αρη,
Sea serenade,Appia 1978,scoufgian,marsant,mastrovasilis,και σε όλο το φόρουμ!!


17017

vinman με τιμάς με μία ακόμη αφιέρωση από ένα καταπληκτικό καράβι! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Captain_Nionios
21-09-2008, 19:48
Μανωλη εχω ηδη γινει κουραστικος.Τι αλλο να σου πω καλε μου φιλε;;)

Rocinante
21-09-2008, 22:39
Φιλε Vinman με αυτα που μου εχεις κανει αυτες τις μερες τελικα αποφασισα τουλαχιστον για αυτο το θεμα να το ανοιγω τελευταιο το βραδυ και να κοιμαμε βλεποντας κυανα ονειρα.
Σε ξαναμαναευχαριστουμε.

karystos
22-09-2008, 19:46
Τα περιεχόμενα των τευχών 3 και 4 του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ. Τι ακριβώς ζητάμε;


17188


17189

Captain_Nionios
22-09-2008, 20:26
Φιλε Karystos σε ευχαριστω πολυ για την προθεση σου.Εγω μιλουσα για ενα απο τα δυο τευχη 3/1997 η 4/1997 δηλαδη Μαρτιος η Απριλιος του 1997 και οχι τα τευχη 3 η 4.Σε καποιο απο αυτα τα δυο τευχη ο Εφοπλιστης ειχε αφιερωμα στο βαπορι.;)

karystos
22-09-2008, 22:54
Στο 4/1997 του Νίκου του Χάλαρη.

robo
02-10-2008, 00:11
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Χώρα της Άνδρου από μια παλια καρτ ποσταλ του "ΕΚΔΟΣΕΟΣ ΤΕΧΝΗ"

9631

Μάλλον πρόκειται για μοντάζ... Το λιμάνι της Άνδρου δεν βρίσκεται στη Χώρα, αλλά στο Γαύριο! Στη Χώρα δεν πηγαίνουν πλοία γραμμής εδώ και δεκαετίες! Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι υπήρχε κάποιος λόγος να πάει εκεί, δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να χωρέσει στο λιμάνι!

capten4
02-10-2008, 01:53
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΩΤΟ.ΤΟ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΑΝΔΡΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΗΣ ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΟΥ.Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1989, ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΝΤΕΚ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΑΠΡΥΜΑ

Roi Baudoin
05-10-2008, 15:02
Το "Επτάνησος" στον Πόρο της Κεφαλλονιάς.
Είναι η φωτογραφία από το περίφημο αφιέρωμα του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (τεύχος: 50, Απρίλιος 1997) για το "Επτάνησος".
Το αφιέρωμα το έκανε ο Νίκος Χάλαρης και του έδωσε τον χαρακτηριστικό τίτλο "Το αντικείμενο του πόθου".
΄
Σκοτεινό ή μη, αντικείμενο του πόθου σίγουρα για πολλούς πολλούς καραβολάτρες.


Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Captain Nionio, τον Leo, τον vinman, τον ΑΡΗ, τον karystos, τον Giorgo D, τον Capten4, τον Rocinante, τον paroskayak, τον scoufgian, τον mastrovasili, τον dimitris, τον Appia 1978, τον f/b Kefalonia και τον Mytilene (που αγαπά όλα τα ωραία πλοία).
Να ευχαριστήσουμε τον Νίκο Χάλαρη για το πολύ όμορφο αφιέρωμα.


Η φωτογραφία αυτή στο περιοδικό εμφανιζόταν σε δύο σελίδες. Εδώ έγινε μια προσπάθεια "ενοποίησης" (όχι και τόσο επιτυχημένης).


18814

vinman
05-10-2008, 15:04
Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη για την αφιέρωση!!
Φανταστική φωτογραφία!!
Captain Nionio,τα υπογλώσσια..:D

ΑΡΗΣ
05-10-2008, 15:23
Να σε ευχαριστήσω και γω με τη σειρά μου Αντώνη για την αφιέρωση.Το βαπόρι σε όποια φώτο και να το δούμε είναι υπέροχο.

Roi Baudoin
05-10-2008, 15:35
Φίλε ΑΡΗ, το ξέρεις πολύ καλά ότι το αφιέρωμα αυτό ήταν ένα από τα καλύτερα που έγιναν ποτέ (θα συμπλήρωνα και αυτό που έγινε για το "Μπάρι Εξπρές" και το "Σαπφώ").
Νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να είμασταν στο ταξίδι αυτό από την Κυλλήνη για τον Πόρο. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έγινε και διανυκτέρευση στο πλοίο (φαίνεται από τις φωτογραφίες).

Φίλε vinman φοβάμαι ότι τα υπογλώσσια θα χρειαστούν.
Το ανησυχητικό είναι ότι σήμερα είναι Κυριακή.

Ακολουθεί η γέφυρα του πλοίου ....

18815

vinman
05-10-2008, 15:47
Φίλε ΑΡΗ, το ξέρεις πολύ καλά ότι το αφιέρωμα αυτό ήταν ένα από τα καλύτερα που έγιναν ποτέ (θα συμπλήρωνα και αυτό που έγινε για το "Μπάρι Εξπρές" και το "Σαπφώ").

Νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να είμασταν στο ταξίδι αυτό από την Κυλλήνη για τον Πόρο. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έγινε και διανυκτέρευση στο πλοίο (φαίνεται από τις φωτογραφίες).


Φίλε vinman φοβάμαι ότι τα υπογλώσσια θα χρειαστούν.
Το ανησυχητικό είναι ότι σήμερα είναι Κυριακή.


Ακολουθεί η γέφυρα του πλοίου ....



18815



Όντως θα χρειαστούν με αυτά που μας κάνεις Αντώνη...

ΑΡΗΣ
05-10-2008, 17:04
Φίλε ΑΡΗ, το ξέρεις πολύ καλά ότι το αφιέρωμα αυτό ήταν ένα από τα καλύτερα που έγιναν ποτέ (θα συμπλήρωνα και αυτό που έγινε για το "Μπάρι Εξπρές" και το "Σαπφώ").

Νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να είμασταν στο ταξίδι αυτό από την Κυλλήνη για τον Πόρο. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έγινε και διανυκτέρευση στο πλοίο (φαίνεται από τις φωτογραφίες).


Φίλε vinman φοβάμαι ότι τα υπογλώσσια θα χρειαστούν.
Το ανησυχητικό είναι ότι σήμερα είναι Κυριακή.


Ακολουθεί η γέφυρα του πλοίου ....



18815


Συμφωνώ και επαυξάνω.Από έναν άνθρωπο που γεννήθηκε για να υπηρετεί τη θάλασσα και τα βαπόρια της,το αποτέλεσμα δε θα μπορούσε να είναι και διαφορετικό!Για το Επτάνησος είχα την τύχη και ατυχία δηστυχώς να ταξιδέψω μόνο μια φορά από Τήνο για Σύρο σε ένα απογευματινό δρομολόγιο(αναχώρηση στις 19:15) αν θυμάμαι καλά.Βαπόρι πραγματικό.Και θυμάμαι όταν δέσαμε οι κάβοι δεν χρειάστηκαν.Το συνήθιζε ο καπτα Κώστας!

Leo
05-10-2008, 21:17
O Captain Nionios επέζησε?..... άργησε να πάρει το υπογλώσσιο? :mad:

capten4
05-10-2008, 22:55
ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ !!ΜΑΡΤΙΟΣ 1991 ...ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...

18866

vinman
05-10-2008, 23:00
ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ !!ΜΑΡΤΙΟΣ 1991 ...ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...

18866

..και όχι μόνο αυτός...:D
Εκπληκτική φίλε Capten4!!!

dimitris
05-10-2008, 23:00
Αντωνη εισαι καταπληκτικος και σε Ευχαριστουμε!!!

Captain_Nionios
05-10-2008, 23:49
Ωχ ωχ ωχ ωχ, δεν αισθανομαι καλα. Ελειπα ολη μερα και μου ηρθε κεραμυδα.Ολες μαζι αυτες οι καταπληκτικες φωτογραφιες παει πολυ. Αντωνηδες να ειστε καλα φιλοι μου σας ευχαριστω παρα πολυ.Α ρε βαποραρε, α ρε βαποραρε... Στην τελευταια φωτογραφια φαινονται και τα χαρακτηριστικα λαστιχα για την προστασια της πρυμης.Τα θυμαμαι αυτα τα λαστιχα απο τα ματια του παιδιου Διονυση,χερι χερι με τη μανα μου, μεσα στη νυχτα να περιμενουμε τον πατερα μου να βγει με το αυτοκινητο απο τη στενη πορτα του βαποριου, τοτε που φταναμε με το βραδινο απο Πατρα για Σαμη......

capten4
06-10-2008, 01:00
ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ .Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ, ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ , ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 1990 , ΚΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ ΤΟ 1991 ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΤΑ "ΤΟΥ"....ΝΙΟΝΙΟ, ΚΑΝΑ LEXOTANIL ? !!!!

18885

18886

18887

Captain_Nionios
06-10-2008, 01:30
Ευχαριστω παρα πολυ Αντωνη. Αν και δεν το δειχνεις πολυ αγαπας αυτο το βαπορι ισως περισσοτερο απο καθε αλλο.

capten4
06-10-2008, 02:03
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΝΤΩΝΗ , ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΒΑΦΤΙΣΕ Ο ΠΑΠΑΣ !!

marsant
06-10-2008, 13:51
Αυτο το σκαρι παντως ρε παιδια επρεπε να υπαρχει ακομα ως εργο τεχνης με τις γραμμες που εχει...

Rocinante
07-10-2008, 22:26
Τι εγινε ρε παιδια εδω 3 μερες εκανα να μπω συνενοημενοι ησασταν; Δηλαδη δεν θα με αφησετε να δω με ησυχια τα αλλα θεματα;

vinman
11-10-2008, 10:25
Καλημέρα Captain Nionios...:cool:
Kαλό Σαββατοκύριακο!!!!!

19620

http://www.webalice.it/mlulurgas/epteng_file/image006.jpg

Captain_Nionios
11-10-2008, 12:14
Εξαιρετικος ο Μανωλης, φιλε μου σκετη ομορφια...

Haddock
11-10-2008, 19:32
Ο Michele Lulurgas ως γνήσιος καραβολάτρης έχει μια υπέροχη συλλογή απο φωτογραφικό υλικο, συμπεριλαμβανομένων αεροφωτογραφιών του κου Γιαννακή. Για όσους δε γνωρίζουν το σύνδεσμο (http://www.adriaticandaegeanferries.com/), αξίζει να θαυμάσετε το πλούσιο φωτογραφικό υλικό του.

Roi Baudoin
14-10-2008, 23:42
Μια μεγάλη πραγματικά στιγμή.
Το αφιέρωμα του Νίκου Χάλαρη για το "Επτάνησος" στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (τεύχος: 50, Απρίλιος 1997).
Ένα σπουδαίο αφιέρωμα από ένα σπουδαίο πλοίαρχο (σήμερα).
Εδώ, το δισέλιδο άνοιγμα του αφιερώματος.
Έχει σκαναριστεί καταπληκτικά από τον καλό μου φίλο, τον Γιάννη Π., εδώ στη Ραφήνα. Αν το δείτε στην κανονική ανάλυση, είναι κάδρο κανονικό.
Ευχαριστούμε πολύ τον Νίκο Χάλαρη και το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" που έκαναν αυτό το αφιέρωμα.
Και θα έλεγα ότι θα ήταν μεγάλη χαρά αν κάποια στιγμή δημοσιεύονταν στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" κάποιες από τις πρωτότυπες φωτογραφίες που έχουμε ανεβάσει και εδώ και στα υπόλοιπα θέματα.
Σαν μια μικρή ανταπόδωση για τη μεγάλη προσφορά του περιοδικού.


Για όλους τους καλούς φίλους και βέβαια για τον Captain Nionios, τον ΑΡΗ, τον Rocinante, τον Έσπερο, τον Α. Μώλο, τον Νίκο, τον Leo, τον Ellinis, τον Polyca, τον Capten 4, τον vinman, τον Appia 1978, τον f/b Kefalonia, τον marsant, τον Giorgo D, τον Paroskayak, τον Νάξος, τον Karystos, τον mastrovasilι, τον dimitris, τον scoufgian, τον moutsokwstas, τον Ναυτικό ΙΙ, τον sylver 23, τον mastropanago, τον manoli m, τον ΩΡΙΩΝ V, τον navigation, τον Απόστολο, την Kalypso, τον ΣΤΡΑΤΗΓΟ και τον Finnpartner 1966.


To φανερό "Αντικείμενο του Πόθου" από το Νίκο Χάλαρη και το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ".
Στον υπέροχο Πόρο της Κεφαλλονιάς.


20132

Captain_Nionios
14-10-2008, 23:55
Πραγματικα εξαιρετικο σκαναρισμα.Μια δισελιδη φωτογραφια φαινεται τοσο αρμονικη. Η δουλεια που κανεις Αντωνη ειναι εξαιρετικη γιατι οχι μονο βρηκες το τευχος που ειχα πει οτι υπαρχει αφιερωμα στο βαπορι αλλα εκατσες και σκαναρες εκληκτικα αυτη την πανεμορφη φωτογραφια. Πολλα ευχαριστω σε εσενα αλλα και τεραστια νοσταλγια. Θυμαμαι πρεπει να ηταν Πασχα του 1999 η του 1998 οταν καθομασταν με τους γονεις μου σε ενα καφε του Πορου σε σχετικο υψωμα. Εκεινο το απογευμα ειχαμε απολαυσει τοσο πολυ το βαπορα. Ηρθε, μανουβραρε, εδεσε, ξεφορτωσε, καθησε, φορτωσε, ελυσε και εφυγε... Η μητερα μου δεν εχει τη δικια μου τρελα σε καμια περιπτωση ουτε ειναι καμια ιδιαιτερη fun των βαποριων αλλα εκεινο το απογευμα κοιτουσε και κοιτουσε και κοιτουσε το βαπορα εχοντας πει τουλαχιστον πεντε φορες "Μα τι ομορφο που ειναι το Επτανησος;"... Αντωνη ευχαριστω και παλι...

ΑΡΗΣ
15-10-2008, 14:56
Μια μεγάλη πραγματικά στιγμή.

Το αφιέρωμα του Νίκου Χάλαρη για το "Επτάνησος" στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (τεύχος: 50, Απρίλιος 1997).
Ένα σπουδαίο αφιέρωμα από ένα σπουδαίο πλοίαρχο (σήμερα).
Εδώ, το δισέλιδο άνοιγμα του αφιερώματος.
Έχει σκαναριστεί καταπληκτικά από τον καλό μου φίλο, τον Γιάννη Π., εδώ στη Ραφήνα. Αν το δείτε στην κανονική ανάλυση, είναι κάδρο κανονικό.
Ευχαριστούμε πολύ τον Νίκο Χάλαρη και το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" που έκαναν αυτό το αφιέρωμα.
Και θα έλεγα ότι θα ήταν μεγάλη χαρά αν κάποια στιγμή δημοσιεύονταν στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" κάποιες από τις πρωτότυπες φωτογραφίες που έχουμε ανεβάσει και εδώ και στα υπόλοιπα θέματα.
Σαν μια μικρή ανταπόδωση για τη μεγάλη προσφορά του περιοδικού.


Για όλους τους καλούς φίλους και βέβαια για τον Captain Nionios, τον ΑΡΗ, τον Rocinante, τον Έσπερο, τον Α. Μώλο, τον Νίκο, τον Leo, τον Ellinis, τον Polyca, τον Capten 4, τον vinman, τον Appia 1978, τον f/b Kefalonia, τον marsant, τον Giorgo D, τον Paroskayak, τον Νάξος, τον Karystos, τον mastrovasilι, τον dimitris, τον scoufgian, τον moutsokwstas, τον Ναυτικό ΙΙ, τον sylver 23, τον mastropanago, τον manoli m, τον ΩΡΙΩΝ V, τον navigation, τον Απόστολο, την Kalypso, τον ΣΤΡΑΤΗΓΟ και τον Finnpartner 1966.


To φανερό "Αντικείμενο του Πόθου" από το Νίκο Χάλαρη και το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ".
Στον υπέροχο Πόρο της Κεφαλλονιάς.



20132


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Roi για την αφιέρωση.Όσο για το βαπόρι και για το αφιέρωμα τα λόγια περτιτεύουν.

Appia_1978
15-10-2008, 16:50
Ευχαριστώ πάρα πολύ ακριβέ φίλε Roi για την αφιέρωση!


Θυμάμαι που πήγαινα στον Πόρο, μόνο και μόνο, για να δω τη μανούβρα του στο παλιό λιμάνι ;) Άλλο πράγμα ...

sylver23
15-10-2008, 18:34
σε ευχαριστω και εγω αντωνη και μπραβο και στον γιαννη για το σκαναρισμα.κ εγω θεωρω το επτανησος απο τα πιο ομορφα καραβια (αν οχι το πιο ομορφο).επισης αυτο που με τρελενει ειναι η καταπληκτικη του πλωρη.

Giorgos_D
17-10-2008, 15:44
Πολύ όμορφο Roi...!!!

Sylver23 μην ξεχνας και την πανεμορφη τσιμινιερα με τον μελωδικό ήχο των Pielstick.

Roi Baudoin
24-10-2008, 18:44
Λεπτομέρεια από μια φωτογραφία που ανεβάσαμε στην gallery.
Το "Επτάνησος" στον Πειραιά.
Η πλώρη του πλοίου που φαίνεται στα αριστερά είναι το "Ρόδος" (φαίνεται σε ολόκληρη τη φωτογραφία στη gallery).


Η φωτογραφία είναι ιστορική, μιας και πρέπει να είναι από τις τελευταίες του φωτογραφίες ως "Επτάνησος".
Είναι άνοιξη του 2000.
Το πλοίο έχει γυρίσει από την Κεφαλλονιά και περιμένει να αλλάξει σινιάλα.
Στο ίδιο film slides υπάρχει μια ακόμα φωτογραφία που δείχνει το "Εξπρές Σαμίνα" (έχει αλλάξει σινιάλα), το "Μήλος Εξπρές", το Εξπρές Ερμής" και το "Εξπρές Ολύμπια".
Σε μια άλλη φαίνεται το "Ναϊάς Εξπρές" (με τα σινιάλα της Hellas Ferries).
Οι φωτογραφίες αυτές θα ανεβούν στην gallery.

To "Επτάνησος" το είχα φωτογραφήσει και τον Νοέμβριο του 1999, λίγο πριν φύγει για την Κεφαλλονιά.
Τότε, τα περισσότερα από τα παραπάνω πλοία είχαν διαφορετικά σινιάλα.
Τόσε πολλές αλλαγές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.....


Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Captain Nionios, τον Α. Μώλο, τον Έσπερο, τον Ellinis, τον Rocinante, τον polyka, τον Νίκο, τον Leo, τον Giorgo D, τον ΑΡΗ, τον Sylver 23, τον mastropanago και τον Capten 4.


21165

Captain_Nionios
25-10-2008, 00:21
Αντωνη ευχαριστουμε παρα πολυ για την εξαιρετικη φωτογραφια του βαπορα. Για τους παρατηρητικους η αριστερη βαρδιολα του βαποριου εχει κοπει. Ξερει καποιος το λογο και που ειχε γινει το ατυχημα; Ειμαι σχεδον βεβαιως οτι ειναι κομμενη...

Giorgos_D
25-10-2008, 17:34
Ευχαριστούμε "βασιλιά"!!!

vinman
26-10-2008, 10:12
Για τον Captain Nionio,τον Roi Baudoin,τον Trakman και για όσους φίλους λάτρεψαν αυτό το σκαρί,μία ακόμα φωτογραφία του απο την κοινή μπροσούρα Minoan-Strintzis του 1996!

21301

Trakman
26-10-2008, 11:10
Για τον Captain Nionio,τον Roi Baudoin,τον Trakman και για όσους φίλους λάτρεψαν αυτό το σκαρί,μία ακόμα φωτογραφία του απο την κοινή μπροσούρα Minoan-Strintzis του 1996!

21301

Μα δεν τελειώνει ποτέ αυτό το αρχείο σου?!?!?! Να'σαι καλά Μάνο!!!

Captain_Nionios
26-10-2008, 17:13
Μανο ενα μεγαλο ευχαριστω για αλλη μια φορα. Το βαπορι εχει γινει αντικειμενο λατρειας απο παρα πολλους...

Nick_Pet
03-11-2008, 22:31
Με μεγάλη χαρά ανακάλυψα αυτό το θέμα για το πλοίο-θρύλο. Θυμάμαι σαν όνειρο ταξίδια που έκανα μικρός προς Άνδρο και τις υπέροχες ξύλινες περατζάδες του. Θυμάμαι επίσης όταν είχε 7-8 μποφώρ τον κόσμο να συζητάνε μεταξύ τους για τα πτερύγια που άνοιγε στον Κάβο-Ντόρο για να μην κουνάει. Είχαν μεγάλη εμπιστοσύνη στο πλοίο και τον καπετάνιο του. Ίσως και η αγάπη που υπάρχει σήμερα για το Superferry II να οφείλεται εν μέρει στο Επτάνησος, καθώς τα χρώματα είναι παρόμοια και το SF II είναι κάτι σαν διάδοχος του Επτάνησος στη γραμμή της Ραφήνας.

BULKERMAN
04-11-2008, 11:34
α ρε Επτανησαρα!!!
ενας ηταν ο Βαπορας!!
καθε πρωι που ερχοτανε στο Γαυριο(εποχη που πηγαινα μικρος για καλοκαιρι)θυμαμαι οτι κατεβαινα στο λιμενοβραχιονα και περιμενα να δω την πλωρη του και να ακουσω τις μηχανες του...και παντα στις 10 ΑΚΡΙΒΩΣ!!
Απολαυση...Δεν συζηταω για τις μανουβρες του ετσι?

Leo
04-11-2008, 12:38
Μας υποσχέθηκες φίλε BULKERMAN, να τακτοποιήσεις το αρχείο σου και να μας αιφνιδιάσεις με ένα άπαιχτο ζευγάρι ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ και ΤΖΩΡΤΖΗ?? Να υποθέσω στο Γαύριο? Κάνουμε υπομονή και σε περιμένουμε :D.

BULKERMAN
04-11-2008, 12:48
leo λογω του οτι ειναι φωτο απο αρχες δεκαετιας 90 πρεπει να τις σκαναρω.
μην τις εμφανισω χαλια στο φορουμ!ειναι και οι πρωτες μου εδω!

Captain_Nionios
04-11-2008, 14:10
Nick_PEt και BULKERMAN ευχαριστουμε πολυ για τις αναμνησεις απο το βαπορα και ειδικα εσυ φιλε Nick_Pet δεν θα επρεπε να ευχαριστεις που υπαρχει θεμα για το βαπορα. Ειναι δυνατον σε ενα ναυτικο forum να μην υπαρχει θεμα και μαλιστα πλουσιο για ενα εκ των κορυφεων καψουρων καθε καραβολατρη και ενος εκ των κορυφεων βαποριων που περασαν ποτε απο τα νερα μας; Αν θες κανε τον κοπο να δεις ολες τις προηγουμενες σελιδες θα σου αρεσουν και μεσα σε αυτες θα βρεις εντυπωσιακες φωτογραφιες. Επισης ψαξε και το θεμα του αδερφου Δηλος. Φιλε BULKERMAN περιμενουμε με μεγαλη αγωνια τις βομβες σου αλλα σε παρακαλουμε μην παθουμε και τιποτα κακο στην υγεια. Μην μου βαλεις καμια μανουβρα του Τζωρτζη με χιλια στο Γαυριο... ;)

Nick_Pet
04-11-2008, 20:23
[quote=Captain_Nionios;133247]Nick_PEt και BULKERMAN ευχαριστουμε πολυ για τις αναμνησεις απο το βαπορα και ειδικα εσυ φιλε Nick_Pet δεν θα επρεπε να ευχαριστεις που υπαρχει θεμα για το βαπορα. Ειναι δυνατον σε ενα ναυτικο forum να μην υπαρχει θεμα και μαλιστα πλουσιο για ενα εκ των κορυφεων καψουρων καθε καραβολατρη και ενος εκ των κορυφεων βαποριων που περασαν ποτε απο τα νερα μας; Αν θες κανε τον κοπο να δεις ολες τις προηγουμενες σελιδες θα σου αρεσουν και μεσα σε αυτες θα βρεις εντυπωσιακες φωτογραφιες. Επισης ψαξε και το θεμα του αδερφου Δηλος.

Captain_Nionios, εννοείται ότι απόλαυσα όλες τις σελίδες για το Επτάνησος μία προς μία. Το ευχαριστήθηκα πολύ βλέποντας τόσες πολλές φωτογραφίες του πλοίου. Ήταν ανέλπιστο :D. Ήδη πήρα και μία και τη χρησιμοποιώ ως υπογραφή. Δε θέλω να υποκλέψω πνευματικά δικαιώματα, αλλά ενθουσιάστηκα:D:D:D.

Captain_Nionios
04-11-2008, 21:24
Η φωτογραφια ειναι του εξαιρετικου φιλου και μελους του forum, Roi Baudoin. Δε νομιζω να εχει προβλημα που την εβαλες ως υπογραφη. Ισα ισα τον τιμας που εβαλες δικια του. Α ρε βαποραρε.

Roi Baudoin
04-11-2008, 23:44
Σας ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για όλα όσα γράφετε για το "Επτάνησος".
Με όλα αυτά καταφέρνουμε να ξορκίσουμε σιγά σιγά τη λήθη.
Και ευχαριστώ τον φίλο Nick Pet για τη χρησιμοποίηση της φωτογραφίας του "Επτάνησος", ως υπογραφή.
Είναι χαρά και τιμή να μοιραζόμαστε ότι έχουμε.
Και, ευτυχώς, έχουμε ακόμα πολλά να δώσουμε ....

Giorgos_D
08-11-2008, 20:30
α ρε Επτανησαρα!!!
ενας ηταν ο Βαπορας!!
καθε πρωι που ερχοτανε στο Γαυριο(εποχη που πηγαινα μικρος για καλοκαιρι)θυμαμαι οτι κατεβαινα στο λιμενοβραχιονα και περιμενα να δω την πλωρη του και να ακουσω τις μηχανες του...και παντα στις 10 ΑΚΡΙΒΩΣ!!
Απολαυση...Δεν συζηταω για τις μανουβρες του ετσι?

φίλε Bulkerman θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω?
9.45 ακριβώς κάθε μέρα πέρναγε τον πράσινο φάρο του Γαυρίου, αφού η ώρα αναχώρησης ήταν 7.45...;)
Και όπως λεγεται, οι κάτοικοι των νησιών Ανδρου - Τηνου - Μυκονου και Ραφήνας, όταν έβλεπαν το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ έφτιαχναν την ώρα στα ρολόγια τους!!!

BULKERMAN
09-11-2008, 13:01
φιλe giorgo d ξερεις ποσα πρωινα εχω κατσει στο φαρο μονο κ μονο για να δω την ΠΛΩΡΑΚΛΑ του αγαπημενου μου πλοιου και να ακουσω τον ηχο των μηχανων του??
θυμαμαι οτι σε σχεση με τα Κυθνος(νυν μακεδων),Νησος Ανδρος( μετεπειτα μαρμαρι) και για λιγο το Θεοσκεπαστη εμοιζε με θηριο.τι να πρωτοθυμηθει κανεις απο εκεινες τισ ΩΡΑΙΕΣ εποχες?
οσοι εχουν ταξιδεψει με το Θεολογος απο ραφηνα θα καταλαβουν τι θα πω. οποτε βλεπω το παλικαρι που ειναι στο πρωτο μπαρ οπως μπαινεις στο σαλονι μου θυμιζει το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ αφου ηταν ο ιδιος παλι στο πρωτο μπαρ για χρονια στο βαπορα.

Υ.Γ ΣΥΓΝΩΝΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΒΑΠΟΡΑΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ!!

yiotamina
09-11-2008, 21:26
Πόσο δίκιο έχετε Bulkerman και Giorgo D!
Στην αγαπημένη Άνδρο πηγαινοερχόμουν και μαζί με το Bari express ήταν τα δυο πλοία που σημάδεψαν την πιο συναρπαστική ώρα του ταξιδιού, το ίδιο το ταξίδι! Είναι τόσο συγκινητικό να ξαναβλέπω φωτογραφίες του Επτάνησος...Πόσες φορές περιμένοντας στη Ραφήνα βλέπω από μακριά το SF II και νομίζω πως θα ξαναμυρίσω εκείνην την αξέχαστα απαράδεκτη μυρωδιά του γκαράζ του Επτάνησος...
Να στε καλά για όλα αυτά τα ταξίδια πίσω στο χρόνο!

Rocinante
09-11-2008, 23:37
Στην σημερινη μας εκδηλωση ειχαμε την χαρα να γνωρισουμε και τον διασημο Επνανησολογο Captain Nionios οπου θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την ομορφη κουβεντα που ειχαμε καθως και για την υπενθυμηση που μου εκανε σχετικα με τους εσωτερικους του αγαπημενου μας καραβιου. Μενω με την υποσχεση οτι στην επομενη επισκεψη του θα συνεχισουμε την περιπλανηση στο παρελθον στο καταληλοτερο περιβαλον. Την Ραφηνα...

Captain_Nionios
11-11-2008, 06:23
Στην σημερινη μας εκδηλωση ειχαμε την χαρα να γνωρισουμε και τον διασημο Επνανησολογο Captain Nionios

Οπως καταλαβαινεται αν ο φιλος μου ο Roci ειχε την τιμη να γνωρισει εμενα τοτε εγω ειχα την ακομα μεγαλυτερη τιμη να γνωρισω εκεινον. Επισης να τον ευχαριστησω για τον ορο "Επτανησολογος" , αλλα με τοσους αρρωστους εδω μεσα με το ΒΑΠΟΡΑΡΟ δεν μπορω παρα να ειμαι ενας απο τους πολλους "Επτανησολογους" και αυτο φιλε Rocinante ειναι ακομα μεγαλυτερη χαρα για μενα, γιατι αποδεικνυει πως αυτο το ναυπηγικο θαυμα δεν εχει πεθανει, αλλα ζει στα ματια, στα αυτια και στη μυτη πολλων (βλεπε μυρωδια γκαραζ). Θα τα ξαναπουμε συντομα λοιπον φιλε Αντωνη.




Πόσες φορές περιμένοντας στη Ραφήνα βλέπω από μακριά το SF II και νομίζω πως θα ξαναμυρίσω εκείνην την αξέχαστα απαράδεκτη μυρωδιά του γκαράζ του Επτάνησος...

Δεν μπορουσες να το θεσεις πιο ευστοχα. Οταν παω στην Κυλληνη και εγω με τη σειρα περιμενω να δω το ΒΑΠΟΡΑΡΟ, αλλα απο τον Αυγουστο του 1999 δεν τον εχω ξαναδει... Τον ειδα ομως ολοζωντανο μπροστα μου στην εκδηλωση που εγινε και γι'αυτο θα ηθελα να ευχαριστησω ολους τους καλους φιλους που εργαστηκαν για την εκδηλωση.

Appia_1978
13-11-2008, 16:32
Δύο παλιές αναλογικές φωτογραφίες του ομορφότερου Ελληνικού βαποριού!


Μέσα δεκαετίας του 1990, στον Πόρο:


22407


Και το γενικό πλάνο:


22408

Captain_Nionios
13-11-2008, 16:41
Δύο παλιές αναλογικές φωτογραφίες του ομορφότερου Ελληνικού βαποριού!




Φιλε Appia θα με ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ τελειως, λιγο πριν βαζεις σπανεις φωτογραφιες του Ιονις και τωρα βαζεις εκληκτικες του Επτανησος να μπαινει ,κλασικα, με χιλια πριν κανει οριακο αναποδα με την πλωρη λιγα μετρα απο τα βραχια... Τελος δεν φτανει που τα κανεις ολα αυτα, γραφεις και το παραπανο σχολιο. Βαλτος εισαι; Που να συγκεντρωθω στο διαβασμα τωρα... ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΑΠΟΡΙ.

Appia_1978
13-11-2008, 16:51
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Ήταν θεαματικό να το βλέπεις να πηγαίνει ολοταχώς πάνω στα βράχια και λίγο προτού τα φιλήσει, να κάνει ανάποδα και να τρέμει σύσσωμο όλο το πλοίο.


Και που να έβλεπε κανείς τους τουρίστες που ταξίδευαν πρώτη φορά για τον Πόρο, πιστεύανε κάθε φορά ως την τελευταία στιγμή, ότι θα πέσουμε στα βράχια :D

Captain_Nionios
13-11-2008, 17:06
Και που να έβλεπε κανείς τους τουρίστες που ταξίδευαν πρώτη φορά για τον Πόρο, πιστεύανε κάθε φορά ως την τελευταία στιγμή, ότι θα πέσουμε στα βράχια :D


Rocinante βλεπεις τι γραφει ο φιλος Appia; Τελικα οι τρομαγμενοι τουριστες απο μανουβρα του Επτανησος ηταν γενικο φαινομενο και παρουσιαζοταν παντου. Ποτε στην Τηνο ποτε στον Πορο και γενικα οπου επιανε ο βαπορας...

Rocinante
13-11-2008, 23:42
Rocinante βλεπεις τι γραφει ο φιλος Appia; Τελικα οι τρομαγμενοι τουριστες απο μανουβρα του Επτανησος ηταν γενικο φαινομενο και παρουσιαζοταν παντου. Ποτε στην Τηνο ποτε στον Πορο και γενικα οπου επιανε ο βαπορας...
Ειναι εκπληκτικο Διονυση που την Κυριακη ψαχναμε για στυλο για να μου ζωγραφησεις και να μου εξηγησεις αυτο ακριβως που μας χαριζει σημερα ο Appia_1978. Σε υπερευχαριστουμε

Captain_Nionios
14-11-2008, 00:13
Ακριβως απο την περιγραφη στην πραγματικη εικονα... Πραγματικα ειναι συγκινητικο που μολις λιγες μερες αργοτερα ο Appia μας χαριζει αυτο το ντοκουμεντο.;)

Appia_1978
14-11-2008, 00:51
Δεν είναι ανάγκη να με ευχαριστείτε ... Αφού όλοι, το ίδιο πάθος μοιραζόμαστε! :D

Appia_1978
16-01-2009, 19:20
Καρτ-ποστάλ του θρυλικού καραβιού στο Αργοστόλι. Εάν έχει ξαναεμφανιστεί στο παρόν θέμα, ζητώ συγγνώμη!


27095

polykas
18-01-2009, 09:39
Καρτ-ποστάλ του θρυλικού καραβιού στο Αργοστόλι. Εάν έχει ξαναεμφανιστεί στο παρόν θέμα, ζητώ συγγνώμη!


27095


Αppia σε ευχαριστούμε πολύ....:D

Haddock
30-01-2009, 03:06
Κάποιοι περίμεναν, καρτερικά, τη δημοσίευση για την ακριβοθώρητη Γαλλίδα. Αν δεν το έχουν μυριστεί οι «Επτανησιολόγοι», είναι καιρός να μπουν ξανά στα χαρακώματα. :) Το Magnum Opus (http://www.efoplistis.gr/pdf/EF_0209_094.pdf) του κου Μαρτίνου...