PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιγαίον [Aegaeon, Artevelde]



Spyros
18-04-2006, 23:22
Μια και μιλησαμε για το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..
Μου ηρθε στο μυαλο ενα πλοιο που δεν ηταν τοσο μεγαλο βεβαια αλλα με μια αξιοπρεπη παρουσια που ομολογω πως ειναι η δικια μου νοσταλγια και αγαπη μια και ειχα ενα "ιδιαιτερο" δεσιμο μαζι του...
Το ARTEVELDE λοιπον ναυπηγηθηκε στο Βελγιο το 1958 για την RTM μια Βελγικη εταιρεια...
Δρομολογηθηκε μεταξυ Αγγλιας-Βελγιου.
Το 1970 ειχε ενα ατυχημα και αναγκαστηκα σταματησε για επισκευες περιπου για ενα χρονο...
1976 και το πλοιο ναυλωνεται στη γνωστη μας Sealink οπου για εκεινο το καλοκαιρι ταξιδευει Dover-Calais
Αμεσως μετα τον Οκτωβρη το πλοιο γινεται το γνωστο ΑΙΓΑΙΟΝ.Πωλειται στο Βασιλη Αγαπητο και ξεκιναει δρομολογια αρχικα απο Περιαια για Παρο Ναξο Καλυμνο Κω Ροδο και Τηνο Μυκονο Κω Ροδο
Το Νοεμβρη του 1977 δρομολογειται μεταξυ Πειραια Συρου Τηνου Μυκονου Ικαριας Σαμου ενω το 78 αρχιζει δρομολογια Συρο Παρο Ναξο Ικαρια Σαμο
που τελικα κατεληξαν σε δρομολογια Παρο Ικαρια Σαμο...
Το 1989 αλλαζει γραμμη και μπαινει σε...γνωστα λημερια!Παρο Ναξο Ιο Σαντορινη..
Και τα διατηρει ακομα και το 1992 που οι εταιρειες των Αγαπητων γινονται δυο και εκεινο αλλαζει σινιαλα και παιρνει εκεινα της Agapitos Express Ferries του Κωστα Αγαπητου.
Το 1993 ομως και μετα την ελευση του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ παροπλιζεται μεχρι που το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ :( (συγωρεστε τον γραφωντα για τις προσωπικες προτιμησεις...αλλωστε το ειπα οτι του ειχα μεγαλη αδυναμια...) και ξεκιναει μετασκευη για κρουαζιεροπλοιο κατα πασα πιθανοτητα μεταξυ Σαντορινης Κρητης κατι που δεν εγινε ποτε ομως αφου το πλοιο επιασε φωτια και τελικα βυθιστηκε κοντα στην Αταλαντη....
Δεν μπορω να πω οτι ηταν το πλοιο θρυλος ποτε του δυστυχως...Μαλλον ο θρυλος περι...τσιμεντων αντι λαμαρινας σε καποια σημεια του σκαριου το ακολουθησε περισσοτερο στην πορεια του στα Ελληνικα νερα...
Παρ'ολα αυτα θυμαμαι ενα πλοιο ομορφο πραγματικα που ητανε σταθερο στην ωρα του...Δουλεψε για 20 χρονια σαν παλικαρι εδω και δεν ξερω για αλλους..εγω παντως το λατρεψα...οπως κανενα αλλο...

vassilisman
14-01-2007, 01:37
¨Εχω ακούσει κι εγώ διάφορα για την ιστορία με τα τσιμέντα. Τι ακριβώς έχει γίνει ?

Giorgos_D
16-01-2007, 16:26
[quote=Spyros;11842] το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ [quote]

Δε θυμάμαι να ονομάστηκε ΚΑΛΛΙΣΤΗ...
Μάλιστα θυμάμαι από φωτογραφίες στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ όταν καιγόταν που ήταν γραμμένο το όνομα ΑΙΓΑΙΟΝ (λες να κάνω λάθος?? )

Spyros_T
16-01-2007, 16:34
Επειδη ειμαι 39αρης και Σαμιωτης, εκανα πολλα ταξιδια με το εν΄λογο πλοιο. Θα μου μεινη και εμενα αξεχαστο.Οσο για τα τσιμεντα ηταν δεν ηταν φημες??? αν ξερει καποιος μας λεει.

Giorgos_D
16-01-2007, 16:41
Το οτι τοποθετούν τσιμέντο στα πλοία ως μόνιμο έρμα είναι δεδομένο και παρατηρείται συχνά σε πολλά πλοία, ίδιως ακτοπλοϊκά μετά από μετασκευή.
Επίσης σε περίπτωση ρήγματος στα ύφαλα χρησιμοπιείται τσιμέντο ταχείας πήξεως για τη στεγανοποίηση του, προσωρινά μέχρι το βαπόρι να πάει δεξαμενή και να επισκευαστεί.
Με την περίπτωση όμως του ΑΙΓΑΙΟΝ δεν ξερω τι συνέβη.

Spyros
23-01-2007, 01:55
Στο Αιγαιον λεγανε οτι συνεβαινε η δευτερη περιπτωση με τη διαφορα οτι ποτε δε διορθωθηκε οπως λεγανε....
Δεν νομιζω να συνεβαινε αυτο το πραγμα ποτε αλλα πολυς κοσμος το πιστευε παρα το οτι ταξιδευανε μαζι του...
Επισης το ονομα ΚΑΛΛΙΣΤΗ το πηρε μονο στα χαρτια...Δεν προλαβανε να το αλλαξουνε και στο πλοιο το ιδιο...(ευτυχως)

vassilisman
01-02-2007, 17:14
Mia aploiki erwtisi... Exw akoysei pws egine fasaria gia to thema twn tsimentwn (se kykloys makrya apo dimisiothta) den to exoyn ereynisei ? me videoskopisi `h anakriseis ?

maidonopoulos
05-06-2007, 10:38
Εχω ταξιδεψει και εγώ αρκετά καλοκαίρια γιά Ικαρία.Ηταν καλοτάξιδο και σταθερό σκαρί.

Apostolos
12-11-2007, 18:28
Πραγματικά βρέ παιδιά άλλες φώτο του πλοίου δέν εχω βρεί. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Finnpartner_1966
13-11-2007, 09:40
To Αιγαιον καθελκυστηκε την 1η Φλεβαρη 1958, και παραδοθηκε στην πλοιοκτητρια εταιρεια RMT (Regie Voor Maritiem Transport), κρατικη εταιρια θαλασιων μεταφορων τον Μαη ττης ιδιας χρονιας. Ξεκινησε ταξιδια συνδεοντας τα λιμανια Oostende-Dover στις 2 Ιουνιου. Το πλοιο ειχε παρει το ονομα του απο τον Jacob Van Artevelde (1290-1345), εναν Βελγο πολιτικο ηγετη, ο οποιος εγινε πλουσιος απο την εκβιομηχανιση της υφαντουργιας στο Βελγιο. Ειχε ναυπηγηθει στο Hoboken, απο τα ναυπηγεια Cockerill-Ougree S.A. με hull number 794.

Στα χρονια που δουλεψε για την Βελγικη εταιρια, δυο ηταν τα αξιοσημειωτα συμβαντα. Το πρωτο εγινε στις 14-11-1967, οταν συγκρουστηκε με το Δανεζικο reefer Alameda, και η επισκευη του Αrtevelde εγινε στην Αμβερσα, απο το ναυπηγειο Beliard & Crichton. Το δευτερο και πιο σοβαρο συμβαν, εγινε στις 7-10-1970, οταν συγκρουστηκε με ενα Αγγλικο πλοιο στο ταξιδι για το Dover. Το αλλο πλοιο βυθιστηκε. Το Artevelde επαθε σοβαρη ζημια στην πλωρη, και οι επισκευες κρατησαν 6 εβδομαδες. Το 1974, χρησιμοποιηθηκε ως εκπαιδευτικο πλοιο, απο την Ναυτικη ακαδημια της Αμβερσας για 4 εβδομαδες. Απο το 1975, χρησιμοποιουταν ως εφεδρικο. Την επομενη χρονια ομως, ναυλωθηκε απο την Αγγλικη Sealink για ταξιδια μεταξυ Dover-Calais, μελος της οποιας ηταν και η RMT απο το 1970. Mε το τελος των ταξιδιων του, παροπλιστικε και λιγες μερες αργοτερα, αγοραστηκε απο τους αδελφους Αγαπητου, που το μετονομασαν ΑΙΓΑΙΟΝ. Ξεκινησε απο την Oostende με προορισμο τον Πειραια στις 6 Νοεμβριου 1976.

Τα πρωτα του ταξιδια εγιναν στα Δωδεκανησα τον Ιουνιο του 1977. Απο τον Νεομβρη του ιδιου ετους, περασε στη γραμμη Πειραια-Κυκλαδων-Ικαριας-Σαμου, γραμμη την οποια υπηρετησε μεχρι το 1989. Τοτε, ξεκινησε δρομολογια στην γραμμη Πειραια-Παρου-Ναξου-Σαντορινης. Μετα την διασπαση της πλοιοκτητριας, περασε στην ιδιοκτησια του Γιαννη Αγαπητου, και συνεχισε τα ταξιδια του μεχρι τον Νοεμβρη του 1993, οποτε και παροπλιστηκε λογω ηλικιας. Το 1995, επαναδραστηριοποιηθηκε παλι, και αρχισαν εργασιες μετασκευης του σε κρουαζιεροπλοιο στο νεο μωλο Δραπετσωνας. Εκει, στις 19 Φλεβαρη του 1996, κατα τη διαρκεια ηλεκτροσυγκολησεων, αρπαξε φωτια ενας σωρος με σωσιβια. Το πλοιο μεταφερθηκε στην Αταλαντη, οπου συνεχιστηκαν οι προσπαθειες για κατασβεση της πυρκαγιας. Σε καποιο αδεξια μανουβρα των ρυμουλκων, αυτο χτυπησε πανω στο μισοβυθισμενο Melody και ανετραπη, με αποτελεσμα να βυθιστει εκει.

Οσο αναφορα το ΚΑΛΛΙΣΤΗ, δεν ξερω αν μετονομαστηκε. Στο internet, ολες οι database, το εχουν ως Αιγαιον. Κι εγω που ειχα περασει απο την Δραπετσωνα, λιγες μερες πριν, Αιγαιον θυμαμαι που εγραφε στην πρυμη!

helatros68
21-11-2007, 16:36
Καλησπερα.

Νομιζω οτι ζητουσες καποια φωτογραφια του ΑΙΓΑΙΟΝ. Στο αρχειο μου βρηκα την συνημμενη.

χαιρετισμους,
Παυλος

414

Maroulis Nikos
21-11-2007, 16:50
να είσαι καλά σε ευχαριστούμε.

Apostolos
21-11-2007, 17:20
Πολύ! Το μικράκι δίπλα ποιό είναι? Το Ελλάς Εξπρες?

Finnpartner_1966
21-11-2007, 17:36
Εγω για καναν Ικαρο το κοβω.....

helatros68
21-11-2007, 17:40
Ειναι το Ικαρος.

Apostolos
23-12-2007, 22:09
Το περίφανο σκαρί βρίσκετε στην αγκαλιά του Σαρωνικού αλλα μία σωσ. λέμβος του βρίσκεται στου Σάβα στην Ελευσίνα!!! Βάζουμε όλοι απο ένα ποσο να την αγοράσουμε????

859

Finnpartner_1966
23-12-2007, 22:26
Και απο την αλλη γραφει Sea Trailer! Διαλεχτε και παρτε!

J.B
14-01-2008, 10:33
[quote=Spyros;11842] το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ [quote]

Δε θυμάμαι να ονομάστηκε ΚΑΛΛΙΣΤΗ...
Μάλιστα θυμάμαι από φωτογραφίες στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ όταν καιγόταν που ήταν γραμμένο το όνομα ΑΙΓΑΙΟΝ (λες να κάνω λάθος?? )

ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΗ ΚΑΛΛΙΣΤΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΗ ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΕΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ -ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.

Roi Baudoin
14-01-2008, 22:31
Σε επβεβαίωση σε όσα αναφέρονται παραπάνω για το "Αιγαίον" από τον J.B.
Φωτογραφία από το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" με το "Αιγαίον που καίγεται.
Η φωτογραφία δημοσιευόταν σε δύο σελίδες του περιοδικού και για αυτό φαίνεται σαν να κόβεται στη μέση.

1462

polykas
17-01-2008, 00:28
Παραθέτω μία φωτό του πραγματικά όμορφου πλοίου στον Αθηνιό της Σαντορίνης παρέα με το Απόλλων Εξπρές 2 για να μην βλέπουμε μόνο φωτό που μας στεναχωρούν.




1525

Leo
17-01-2008, 06:34
Αααααα! Να η αδελφή του Λυδία, εδώ φαίνεται ξεκάθαρα. Polykas...υπέροχη η φωτογραφία:)

Finnpartner_1966
17-01-2008, 09:50
Polyka, εχεις δωσει ρεστα! Τελεια η φωτο με το Αιγαιον!!

maidonopoulos
17-01-2008, 10:13
Παιδιά να στε καλά με γυρίσατε αρκετά χρόνια πίσω και ειδικότερα στην δεκαετία του 80 που το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου ξεκινούσαμε γιά την Ικαρία το νησί που έκανε λουτροθεραπείες ο πατέρας μου.
Το Αιγαίον δεν το άλλαζε με τίποτε και πάντα παίρναμε θέσεις στο σαλόνι της τότε Α θέσεως. Δεν γνωρίζαμε τότε τι θα πει καμπίνα.Εάν θυμάμαι καλά το ταξίδι διαρκούσε 9 - 10 ώρες αναλόγως του καιρού και εγώ με τον αδερφό μου περνούσαμε τον περισσότερο χρόνο του ταξιδιού στην πλώρη του καραβιού όπου υπήρχε πρόσβαση από το γκαράζ του πλοίου η από το επάνω deck.Αρκετές ήταν και οι φορές που γυρίζαμε στο σαλόνι μούσκεμα από το κύμα που έσκαγε. Δεν θα ξεχάσω τις απίστευτες κόντρες που γινόντουσαν από λιμάνι σε λιμάνι (Σύρο & Πάρο) όπυ γινόταν χαλασμός γιά το ποιός θα προλάβει να δέσει.Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά την κλίση πού έπαιρνε το πλοίο όταν έστριβε με πρόσω full και έβγαινε από το λιμάνι της Πάρου.Δεν θα ξεχάσω επίσης τους πανυγιρισμούς που κάναμε όταν περνούσαμε με μεγάλη διαφορά τα Σαμαινα και Ικαρος που τότε ανήκαν στην Ναυτιλιακή εταιρεία Σάμου Ικαρίας και οι ντόπιοι εκεί τα υποστήριζαν σνομπάροντας το ΑΙΓΑΙΟΝ.
Στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτέ και που θα ήθελα να τις έχω σε κάποιο μέσο (video η φωτό ) αλλά δυστυχώς.

Ellinis
19-01-2008, 19:39
Χαρακτηριστικές σκηνές από ένα υπερφωρτομένο ΑΙΓΑΙΟΝ.
Είχα ταξιδέψει μαζί του στο τελευταίο του καλοκαίρι στην ακτοπλοϊα το 1993. Το βαπόρι ήταν εξαιρετικά παραμελημένο, στις τουαλέτες χρειαζόσουν γαλότσες και ασφυξιογόνες μάσκες και στα μπαρ δεν έβρισκες τίποτα αξιόλογο. Ωστόσο το ταξίδεμα του παρέμενε όπως πάντα εξαιρετικό.

113546

113547
Οι φωτογραφίες προέρχονται από εφημερίδες των τελών της δεκαετίας 80.

Maroulis Nikos
19-01-2008, 19:42
καλά ποσό κόσμο είχε το πλοίο ?

scoufgian
19-01-2008, 19:46
φοβερες φωτογραφιες!!!το πλοιο ξεχειλιζει απο κοσμο.......:D:D:D.τι μου λες τωρα για ελεγχο εισιτηριων.εδω κοσμος πρεπει να ειχε μπει και στ αμπαρια

Kalloni
19-01-2008, 20:21
Ποσα προτοκολλα ειχε γεμισει... Α ρε εποχες αξεχαστες.

Apostolos
20-01-2008, 00:19
Πραγματικά είναι φοβερές φώτο. Τις θυμάμαι απο κάποια εφημερίδα!!!! Καλά το παίζαμε και ευρωπαίοι πανάθεμά μας!

Leo
20-01-2008, 09:14
Θυμάστε τα μπλόκα καταμέτρησης επιβατών που γινόταν στον πειραιά για να βρούν τους υπεράριθμους? 4-5 λιμενικοί εγκάρσια στον καταπέλτη και περνούσαν ανάμεσα τους οι επιβάτες και τους μετρούσαν? Ενίοτε διαβάζαμε και μερικές καμπάνες στις εφημερίδες :p. Δεν λέμε ποιοι έτρωγαν τις περισσότερες... φαίνεται...:o

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 20:22
Βρεθηκε και του ΑΙΓΑΙΟΝ το εισιτηριο , τη μια και μοναδικη φορα που μπηκα το 1992 (κατ΄λαθος - ηταν να γυρισω με το ΡΟΔΑΝΘΗ απο Σαντορινη , αλλα χαλασε και μας πηρε το ΑΙΓΑΙΟ ολους που ηταν να μπουμε στο ΡΟΔΑΝΘΗ) για αυτο ειναι και χωρις αξιες το εισητιριο ...

1805

parianos
22-01-2008, 20:51
Δεν ξεχνω ποτε αυτο το πλοιο ταξιδευα ολη την παιδικη μου ηλικια για Παρο....

Finnpartner_1966
23-01-2008, 13:07
Το ΑΙΓΑΙΟΝ ως ARTEVELDE δεμενο στην Οostende και στη θαλασσα....

1849

1850

1851

Roi Baudoin
23-01-2008, 13:10
Εκπληκτικές, πραγματικά φωτογραφίες ενός πλοίου που πιστεύω ότι ήταν ομορφότερο ακόμα και από το "Γεώργιος Εξπρές".......

Finnpartner_1966
23-01-2008, 13:52
Κοιτα, κι εγω το γουσταρω πολυ, αλλα ο Roi εχει πιο μοντερνες γραμμες σε σχεση με το Αιγαιον. Αυτο ηταν ενα Roi Leopold III (http://www.faktaomfartyg.se/roi_leopold_III_1956.htm) (1956)/ Koningin Elizabeth (http://www.faktaomfartyg.se/koningin_elizabeth_1957.htm) (1957)/ Reine Astrid (http://www.faktaomfartyg.se/reine_astrid_1958.htm) (1958 ) με γκαραζ!

arne
30-01-2008, 16:02
The ex-"Artevelde" fitting-out at the shipyard Cockerill Hoboken Antwerp 1957-58
2285

Finnpartner_1966
30-01-2008, 16:40
Excellent photo Arne! Tell me something else... Wasn't Artevelde built at Ougree? Or at Hoboken?

arne
30-01-2008, 17:03
At Cockerill in Hoboken (Antwerp)

arne
31-01-2008, 17:16
The restaurant on board of the "Artevelde" 1967


2317

Ellinis
31-01-2008, 20:53
Was it situated aft? I remember a small restaurant in her Greek days, located aft in the right hand side of the vessel. In the left side pullman seats were fitted.

Ellinis
02-02-2008, 21:27
Και μια φωτογραφία που τράβηξα πριν 20 χρόνια, με το ΑΙΓΑΙΟΝ να αναχωρεί για ένα ακόμη ταξίδι.

Θυμάμαι μια παλιά συνέντευξη του πατέρα Αγαπητού που μίλαγε για το ΑΙΓΑΙΟΝ λέγοντας οτι όποτε κατέβαινε στο λιμάνι ο κόσμος του μίλαγε για το ΑΙΓΑΙΟΝ και πως σε όποιο καιρό και να ταξίδευε το πλοίο κοιμόταν ήσυχος.
Σπάνια ακούς εφοπλιστή της ακτοπλοϊας να λέει τέτοιες κουβέντες για ένα καράβι και είναι ενδεικτικό της κλάσης του πλοίου.

94526

a.molos
19-03-2008, 21:42
Λίγες ώρες πρίν το οριστικό αντίο!
Η φωτό απο περιοδικό ειδικευμενο στις μεταφορές.

4065

Haddock
23-03-2008, 20:02
Δεν ήμουν σίγουρος που να δημοσιεύσω την παρακάτω σεκάνς με την κόντρα Απόλλων Εξπρές και Αιγαίου στη μπούκα του λιμανιού της Ιού.
Θα δημοσιεύσω στο τόπικ του Απόλλωνα το τέλος της σεκάνς με την μανούβρα του Βεντουροβάπορα.

4322

4323

4324


Πηγή Φωτογραφιών (http://flickr.com/photos/tlsdk/)

Haddock
25-03-2008, 06:51
Άλλη μια φωτογραφία από ένα σκαρί που μας έχει λήψει...

Μανούβρα του Αιγαίον στην Πάρο, φωτογραφημένο από το Λήμνος του Νομικού

113548
Πηγή (http://www.flickr.com/photos/coc/)

esperos
29-03-2008, 16:26
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά, όταν ακόμα ανήκε στους ηνωμένους Αγαπητούς.


4631

Νάξος
17-04-2008, 04:25
Το ξαδελφάκι του Γεώργιος Εξπρές κι από μένα σε μία φωτογραφία εξαιρετικά αφιερωμένη στους φίλους του. Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα· το Γεώργιος Εξπρές διαθέτει πιο μοντέρνες γραμμές.

Εδώ, ρεμέτζο του Αιγαίου στο λιμάνι της Πάρου από το Νάξος. Κάπου στο 1990.

Roi Baudoin
17-04-2008, 21:49
Φίλε Naxos σ' ευχαριστούμε πολύ για την πολύ ωραία φωτογραφία.
Η αγία οικογένεια των βέλγικων θαλασσοβάπορων υπήρξε μοναδική.
Ξεκίνησε με το "Athens Express" του Κουσουνιάδη, συνεχίστηκε με το αξεπέραστο "Αιγαίον" και την αδελφή του τη "Λυδία" της ΕΛΜΕΣ και ολοκληρώθηκε με τα ξαδελφάκια τους, το "Μπάρι Εξπρές" και το "Γεώργιος Εξπρές". Πέρασε για λίγο και η αδελφή τους η "Πάολα" αλλά μόνο για τη μετασκευή της στο Πέραμα. Από όλα ζει μόνο το "Γεώργιος Εξπρές" ......

Νάξος
17-04-2008, 23:08
Δέν είπα ακόμα την τελευταία μου λέξη για το Αιγαίον!

Δυστυχώς τότε δεν είχαμε στην διάθεσή μας SLR και ψηφιακές με 10x οπτικό ζουμ... Είχαμε φτωχότερα τεχνικά μέσα αλλά πιο ανθρώπινους και φίνους βάπορες. Νιώθαμε ταξείδι. Αντώνη είναι όλη δικιά σου!

Να συμπληρώσω ότι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το Νάξος στο λιμάνι της Πάρου τον Αύγουστο του 1990. Το πρώτο έχει μολάρει για Νάξο και το Αιγαίο που μόλις αφήνει κι αυτό το λιμάνι της Πάρου πρέπει να συνεχίζει για Ικαρία και Σάμο (με μικρή επιφύλαξη Ιο-Θήρα).

Roi Baudoin
17-04-2008, 23:16
Τώρα τι να πούμε.
Είναι σαν να το βλέπουμε μπροστά μας.
Το ευχαριστώ δεν λέει τίποτα.
Και κάθε τέτοια φωτογραφία είναι τραβηγμένη από καρδιάς, οπότε
η συναισθηματική της αξία είναι τεράστια.
Προσωπικά, μπορεί να είμαι δεμένος πολύ με το "Γεώργιος Εξπρές", αλλά πιστεύω ότι το ωραιότερο καράβι που ταξίδεψε ποτέ στο Αιγαίο ήταν το περίφημο "Artevelde", το "Αιγαίο" των αδελφών Αγαπητού.
Αυτό, μάλιστα, το γλύτωσε και το διαλυτήριο .......

arne
04-06-2008, 22:38
Artevelde at Ostend 1962

arne
06-06-2008, 14:19
Plan of "Artevelde" it is a bit small, sorry

Finnpartner_1966
06-06-2008, 14:21
A favourite ship!!! Many thanks for the plan!

zamas
09-06-2008, 21:39
Παιδιά 1000 ευχαριστώ για της όμορφες φωτογραφίες

Ellinis
27-07-2008, 21:07
Κόμποι ναυτικοί, δίχτυ και ένας μηχανισμός με τη πατέντα Wellin, όπως και γράφει. Σε ποιό ποστάλι ανήκε αυτή η βάρκα που θύμιζε άλλες εποχές?

10694

nautikos
27-07-2008, 21:55
Μηπως ειναι το Ελλη? Αν οχι τοτε θα ελεγα το Αιγαιο.

kastro
27-07-2008, 23:17
Κόμποι ναυτικοί, δίχτυ και ένας μηχανισμός με τη πατέντα Wellin, όπως και γράφει. Σε ποιό ποστάλι ανήκε αυτή η βάρκα που θύμιζε άλλες εποχές?

10469

Πάντως όχι σίγουρα στο Μίνως.

Haddock
28-07-2008, 01:15
Ελληνίς, ωραία σπαζοκεφαλιά μας έθεσες για την αρχή της εβδομάδας! :razz:

Στο Έλλη, τα καπόνια και οι λέμβοι αντικαταστάθηκαν με νεότερα στις αρχές των golden 80s. Αργότερα, ως Πάρος Εξπρές, οι τροχαλίες στα καπόνια βάφτηκαν πορτοκαλί. Ειλικρινά δε θυμάμαι να υπάρχει δίχτυ έξω από το κουπέ της τουριστικής που ήταν πρύμα. Συμπεραίνω, λοιπόν, ότι δεν είναι το Έλλη.

Μια και ο Χάρης έκανε την αρχή, δε γνωρίζω άλλο ακτοπλοϊκό με παρόμοια καπόνια (η Ambriabella είχε αντιστήριγμα σε κάθε καπόνι).

Η φωτογραφία θυμίζει αρχές της δεκαετίας του 1990, συνεπώς, θα ψηφίσω το θρυλικό Artevelde των αγαπημένων κινηματογραφιστών... ;-)

Ellinis
28-07-2008, 11:17
Συγχαρητήρια nautikos και paroskayak το βρήκατε. Είναι το ΑΙΓΑΙΟΝ, στην τελευταία του χρονιά που είχαμε τη χαρά να μας ταξιδέψει. Στο εσωτερικό η κατάσταση ήταν τραγική αλλά σε αυτό δεν έφταιγε το καράβι αλλά η νοοτροπία των πλοιοκτητών του σε σχέση με την ύπαρξη της γελοίας 35-ετίας.

vinman
24-08-2008, 15:53
...1990,δρομολόγια και τιμές επιβατών και οχημάτων...!!
http://img387.imageshack.us/img387/1221/aegeonfq0.jpg (http://imageshack.us)

marsant
24-08-2008, 18:16
Φιλε Vinman εισαι πραγματικα απιστευτος!Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για το μοναδικο υλικο σου που ανεβαζεις καθε μερα!Να σαι καλα:wink:.Παντως παιδια τα πραγματα δυστηχως εχουν αλλαξει τραγικα,το αμαξι για Σαντορινη εκανε τοτε 12.000δρχ(χοντρικα) και τωρα 94ε!Μιλαμε για μια αυξηση σχεδον 200%!!!

Leo
24-08-2008, 18:18
Ερώτηση! Φίλε vinman, εξακολουθείς να συλλέγεις ακόμη και τώρα μπροσούρες?

vinman
24-08-2008, 19:09
Ερώτηση! Φίλε vinman, εξακολουθείς να συλλέγεις ακόμη και τώρα μπροσούρες?

Όχι όπως εκείνες τις εποχές....
Συλλέγω όποτε πέσουν στα χέρια μου...
Κάποτε όταν άλλαζε η χρονιά ζάλιζα στα τηλέφωνα τα κεντρικά πρακτορεία των ναυτιλιακών για να δώ αν είχαν κυκλοφορήσει οι νέες μπροσούρες...
Και μόλις μου απαντούσαν θετικά έπρηζα τον πατέρα μου να με κατεβάσει στα πρακτορεία να τις πάρω....
Και τις ξεφύλιζα ώρες και ώρες...και κοίταζα με μανία τα καινούρια πλοία...
Τώρα τι να συλλέξεις?
Στον κόσμο της πληροφορικής,της ψηφιακής τεχνολογίας,του ίντερνετ...
Εξάλου πέντε,έξι εταιρειες είναι όλες κι όλες...τις βρίσκεις εύκολα...

vinman
24-08-2008, 22:23
Φωτογραφία απο το αρχείο του Καπτά Σιδερή Μαμίδη δημοσιευμένη στον εφοπλιστή...
Αιγαίον και Γκόλντεν Βεργίνα τα λένε δίπλα δίπλα κάπου στο Αιγαίο...!!!

http://img300.imageshack.us/img300/6678/aegeonvsgoldenverginaeg9.jpg[/

Haddock
25-08-2008, 20:00
Αιγαίον, πλοίο και πέλαγος, παρέα με το Γεώργιος Εξπρές, κουβαλούσαν τη φήμη των «πρώην κορβετών». Πέρα από τις γνωστές εικασίες περί τσιμέντων (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=11842&postcount=1), πολλοί ταξιδευτές θεωρούσαν ότι το Artevelde ήταν πρώην πολεμικό. Θυμάμαι πολλούς «σχετικούς» να προσπαθούν να μας υποδείξουν τα μικρά χαρακτηριστικά που έδειχναν την προηγούμενη ιστορία του, ως πολεμικό. Το ίδιο συνέβαινε με το Γεώργιος Εξπρές. Ήταν σκαριά που εντυπωσίασαν για το καλλίγραμμο της εμφάνισης τους και τη συνέπεια στα ωράρια τους.

Στην αρχή, αντιπάθησα τα ξαδερφάκια από το Βέλγιο διότι είχαν παραγκωνίσει την «Ελληνική Παλιοπαρέα». Το Νάξος είχε αρχίσει να χάνει την αίγλη του πρωτοκλασάτου σταρ και το Έλλη ήταν ήδη κομπάρσος. Ντάλα μεσημέρι, ανεβαίναμε στην Αγ. Άννα πάνω από το Πάνδροσος, με αυτή τη θέα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=94807&postcount=220), στήναμε καρτέρι για να δούμε ποιος θα κόψει το νήμα στη μπούκα του λιμανιού. Το Αιγαίον πραγματικά ήταν σπρίντερ και δεν άφηνε περιθώρια αμφιβολίας σε κανένα. Πρώτο και καμαρωτό περνούσε τις Πόρτες και αδιαμφισβήτητα έριχνε καταπέλτη με διαφορά. Οι μανούβρες του είχαν χειρουργική ακρίβεια με μαϊτζεβελικές πινελιές.


Όταν το πλήρωμα του χρόνου έφερε την ωριμότητα και την επιθυμία για ένα ταξίδι, τότε συνειδητοποίησα γιατί ο κόσμος προτιμούσε ένα γνήσιο καραβόσκαρο. Έφερε τα πάνω κάτω στην Ικαροσαμία, όπως και στην Πάρο. Παρόλο το πορτοκαλή αγαπημένο μας, με το Αιγαίον κάναμε αρκετά ταξίδια που ήταν γεμάτα ιστορίες που θα φάνταζαν ουτοπικές και αλλόκοτες.

Πέρα από το μεράκι του vinman να σκανάρει το αρχείο του, ο λόγος της αναφοράς μου ήταν η παρακάτω φωτογραφία. Στις αρχές της καριέρας του στην Ελλάδα, το Artevelde, στην όμορφη Ρόδο φωταγραφημένο από το Azur.

http://img261.imageshack.us/img261/8918/aegeonfs7.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=aegeonfs7.jpg)
Πηγή: flickr.com

Roi Baudoin
25-08-2008, 23:22
Η φωτογραφία με το "Αιγαίο" στη Ρόδο είναι πραγματικά πανέμορφη.
Οι Αγαπητοί με το πλοίο αυτό έπιασαν λίρα εκατό.
Για μένα είναι το πιο όμορφο πλοίο που ταξίδεψε ποτέ στην Ελλάδα.
Ταξίδεψα μόνο μια φορά μαζί του, αλλά το ταξίδι αυτό δεν ξεχνιέται.
Φύγαμε στις 22:30 το βράδυ από Πειραιά για Πέρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη-Ανάφη την τελευταία χρονιά που ταξίδεψε στην Ελλάδα (1993).
Το πλοίο ήταν γεμάτο κόσμο, ίσα-ίσα βρήκαμε λίγο χώρο στο πάνω κατάστρωμα για να στρώσουμε τα sleeping-bags.
H καθαριότητα στους διάφορους χώρους του πλοίου ήταν αμφιλεγόμενη, αλλά τι σημασία μπορεί να είχε. Ήταν το "Αιγαίο" και αυτό τα έλεγε όλα.

Συχνά μάλιστα έλεγαν για τα βέλγικα ότι ναυπηγήθηκαν κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να μπορούν να μετατραπούν σε πολεμικό. Αυτό, σύμφωνα με όσα λέγονταν, έγινε γιατί ναυπηγήθηκαν κατά την περίοδο του ψυχρού πολέμου.

Haddock
11-09-2008, 19:26
Μετά το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=WzhGhRO9m1U) του Σαντορίνη των Καρρά/Ποντικού ας πάμε πίσω στο 1992. Ταξίδι με το Artevelde στις Ανατολικές Κυκλάδες. Σε αυτό το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=w2QGmWIcEZI) μεταξύ άλλων, θα δούμε:

0:29 Ακτή Τζελέπη
0:44 Το Αλκαίος
0:56 Ρεμέτζο του Artevelde! Οι προπέλες στο φουλ, τεζάρουν οι καβοι, κατεβαίνει ο καταπέλτης...

1:18 Στο ψηλότερο πρυμνιό ντεκ του Artevelde

1:59 Γκρο πλαν της Πειραϊκής από το Artevelde. Ακούμε την ανακοίνωση και ακολουθεί σεκάνς 180 μοιρών με τα γνωστά κάγκελα και την τσιμινιέρα.

Μακάρι κάποιος να έχει ηχογραφήσει τον ήχο της μπουρούς του Αιγαίον...

Συνέχεια στο ταξίδι μας, στο θέμα του Εξπρές Ολύμπια (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=174)

mastrokostas
11-09-2008, 19:54
Μας έστειλες πάλι ρε φίλε Νίκο .Να σαι καλά !

parianos
12-09-2008, 13:32
Τι μου θυμισες ρε vinman την φωτο σου....thanks....

Haddock
21-09-2008, 01:54
Απόψε λέω να μη κοιμηθούμε... Σκαναρισμένη από τον «Ε» από συγγενικό μου καραβολάτρη... Δώρο στους Vinman, Νάξος, Roi, Άρη, καπετάν αντρέα, django, esperos, Ellinis, sylver, cpt Nionio, Leo και σε όλην την παρέα του φόρουμ...

http://img519.imageshack.us/img519/5539/aigaiolt6.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=aigaiolt6.jpg)http://img519.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

vinman
21-09-2008, 01:59
Η συνέχεια μιας ονειρεμένης βραδιάς...!!
Σε ευχαριστούμε φίλε Νίκο!!

ΑΡΗΣ
21-09-2008, 02:11
Απόψε λέω να μη κοιμηθούμε... Σκαναρισμένη από τον «Ε» από συγγενικό μου καραβολάτρη... Δώρο στους Vinman, Νάξος, Roi, Άρη, καπετάν αντρέα, django, esperos, Ellinis, sylver, cpt Nionio, Leo και σε όλην την παρέα του φόρουμ...

http://img519.imageshack.us/img519/5539/aigaiolt6.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=aigaiolt6.jpg)http://img519.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Δε πάω στο κρεβάτι μου tonight!Mας πέταξες στη μούρη τη πλωράκλα.. άντε τώρα εγώ να πω καλά είναι αύριο πάλι!Σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση!

marsant
21-09-2008, 08:43
Πανεμορφη ειναι!

Captain_Nionios
21-09-2008, 08:45
Μπορει λογω της μικρης μου ηλικιας να μην εχω δει καν το Αιγαιον με τα ματια μου, αλλα μεσα απο τις περιγραφες σας εχω μπει μεσα σε αυτο το πραγματικο βαπορι. Ενα βαπορι που φαινται να ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του. Ενα μεγαλο μπραβο στο βραζιλιανο μαγο του nautilia για την υπεροχη φωτογραφια...

sylver23
21-09-2008, 16:24
Απόψε λέω να μη κοιμηθούμε... Σκαναρισμένη από τον «Ε» από συγγενικό μου καραβολάτρη... Δώρο στους Vinman, Νάξος, Roi, Άρη, καπετάν αντρέα, django, esperos, Ellinis, sylver, cpt Nionio, Leo και σε όλην την παρέα του φόρουμ...

http://img519.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)κοινως την αφιερωσε σε οσους ξενυχτησανε χτες .σε ευχαριστουμε πολυ

vinman
08-10-2008, 22:41
Πανέμορφη φωτογραφία του πλοίου,σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή.
Αφιερωμένη σε όλους σας!!


19261

Rocinante
08-10-2008, 22:46
Μου αρεσεις Μανωλη. Την ωρα που αρχιζουν ολοι να σκεφτονται το κρεβατι τους πετας κατι τετοιο. Σαν να σε βλεπω να κρυφογελας και να περιμενεις αντιδρασεις. Ευχαριστουμε τρομοκρατη:D

dimitris
08-10-2008, 22:49
ΠΩΛΕΙΤΑΙ scaner ΜΙΣΟΚΑΜΕΝΟ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑΣ
πληροφοριες vinman:p
ΚΑΙ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΑΠΟ ΚΟΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ:p
Μπραβο Μανωλη!!!:)

Captain_Nionios
09-10-2008, 00:06
Και τι δεν θα εδινα για να κανω Πειραιας-Παρος με αυτο το βαπορι...Μανωλη εξαιρετικος...

vinman
13-10-2008, 21:44
Και τι δεν θα εδινα για να κανω Πειραιας-Παρος με αυτο το βαπορι...Μανωλη εξαιρετικος...

Για τον Captain Nionios,ένα ταξίδι για Πάρο μέσα απο την μπροσούρα της Agapitos Lines του 1987..!!!
Αναχωρούμε στις 08.15...!!!

20028

καπετάν αντρέας
13-10-2008, 22:13
Για τον Captain Nionios,ένα ταξίδι για Πάρο μέσα απο την μπροσούρα της Agapitos Lines του 1987..!!!
Αναχωρούμε στις 08.15...!!!

20028


Προσέξτε πώς στην μπροσούρα η λευκή πορεία από Ικαρία για Βαθύ έχει χαραχθεί από την κάτω πλευρά της Σάμου, ενώ ορθή πορεία είναι από βορά.:p

sylver23
13-10-2008, 23:23
σωστος.τα πλοια που πιανουν αγιο μετα περνανε αναμεσα τραβανε τα παραλια της ικαριας με κατευθυνση ανατολικα και μετα το κοβουν προς βορεια αναμεσα σε ικαρια σαμο

esperos
18-11-2008, 16:52
Και η ανάμνηση της ημέρας σήμερα πάει Ακτή Τζελέπη

22761

marsant
18-11-2008, 17:16
Πραγματικα ξεχωριστη φωτογραφια, σε ευχαριστουμε φιλε espere:wink:

Ellinis
18-11-2008, 18:50
Yπέροχη φωτογραφία ενός υπέροχου καραβιού. 22767

Ειδικά το φουγάρο του ήταν το φετίχ μου. Κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο φουγάρο του λιμανιού!

Finnpartner_1966
18-11-2008, 21:59
Ειδικά το φουγάρο του ήταν το φετίχ μου. Κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο φουγάρο του λιμανιού!

Kι εγω τα ιδια λεω!! Το σχεδιο Lascroux ηταν απο τα καλυτερα!!! Αλλα γουσταρα και τις αλλες, απο το ομωνυμο!

Ellinis
26-11-2008, 16:55
Kαι μια βραδυνή του φουγάρου-φετίχ, γυρίζοντας από Σαντορίνη την τελευταία του χρονιά που ταξίδεψε. Ασυντήρητο και βρώμικο αλλά πάντα καλοτάξιδο και περήφανο.
Για τους παρατηρητικούς εχει γίνει και λίγο photoshop για να βγάλω κάποια πρόσωπα...

23365

Roi Baudoin
17-01-2009, 17:36
Ας δούμε μια εικόνα από τον Πειραιά των αρχών του '90.
Λίγο τριτοκοσμική η εικόνα με φορτηγά, ψαράδικα και ferries.
Για τις ανάγκες της ταινίας "Κυνηγητό σε 3 Ηπείρους" του Ruby Cairo στην οποία πρωταγωνιστούσαν η Αντι Μακ Νταόυελ, ο Λίαμ Νίσον και ο Βίγκο Μόρτενσεν.
"Αιγαίον", "Κνωσσός" ή "Φαιστός" και "Καπετάν Σταμάτης" στο λιμάνι του Πειραιά.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

27161

arne
27-01-2009, 15:20
"Artevelde" come into Ostend

27946

Django
25-03-2009, 02:31
Hey. I came across this video a few minutes ago.
I don t know if it has been uploaded before in here.
Oostende 1961.

http://www.youtube.com/watch?v=qIXNkV_DhZc&feature=related

It s going to be a long night tonight!

Finnpartner_1966
25-03-2009, 09:45
Hey. I came across this video a few minutes ago.
I don t know if it has been uploaded before in here.
Oostende 1961.

http://www.youtube.com/watch?v=qIXNkV_DhZc&feature=related

It s going to be a long night tonight!

Ι have never seen it!! About halfway, Artevelde is shown, passing another older RMT ship. It could be Koning Albert/ Prince Philippe. The ship that also passes near the camera later on, could be Roi Leopold III (the name is long, it is 2 words-the first word very small), or Koningin Elizabeth/ Reine Astrid.

Haddock
25-03-2009, 20:18
Kudos to Django! http://img519.imageshack.us/img519/5881/clapoa2.gif Nostalgic 8mm footage is always welcome, especially, when you discover this kind of beautifully shot film. The elegance of the RMT ferries at their finest! Thanks for sharing.

harlek
05-04-2009, 01:00
Χωρίς καμία διάθεση να κάνω διαφήμιση, αξίζει νομίζω να πω ότι στο τρέχον τεύχος του περιοδικού Εφοπλιστής υπάρχει ένα εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου "Αφιέρωμα" στο συγκεκριμένο πλοίο.
Μακάρι να γραφτεί σύντομα κάτι ανάλογο και για το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

Ellinis
07-04-2009, 12:36
H συζήτηση γύρω από την αρθογραφία για το Γεώργιος Εξπρές μεταφέρθηκε στο κατάλληλο θέμα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=19919).

T.S.S. APOLLON
22-04-2009, 22:29
F/B Αιγαίον...χωρίς λόγια...

36431

T.S.S. APOLLON
22-04-2009, 22:33
Ακόμα μια φωτογραφία από το Αιγαίον...

36432

.voyager
23-04-2009, 00:48
Φίλε T.S.S. Apollon, νομίζω "γράφεις ιστορία" με τα ιστορικά και μη πλοία που μας παραθέτεις σε καταπληκτικές φώτος...

Ellinis
23-04-2009, 17:57
Αν δεν ήταν η φωτιά και είχε μπεί ως ΚΑΛΛΙΣΤΗ στις κρουαζιέρες της Σαντορίνης, θα είχαμε φοβερή κόντρα ανάμεσα σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και ΑΙΓΑΙΟΝ!

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 22:53
Το F/B Αιγαίον στο έξω λιμάνι της Τήνου.
37138

polykas
29-04-2009, 22:59
Το F/B Αιγαίον στο έξω λιμάνι της Τήνου.

Είσαι καταπληκτικός...:D

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 23:04
Η Φωτο του Αιγαιον στην Τηνο ειναι Χαρισμενη στον Φιλο Polyka.

Rocinante
30-04-2009, 22:17
Το F/B Αιγαίον στο έξω λιμάνι της Τήνου.
Απιστευτη φωτογραφια απο απιστευτη γωνια :shock:

Maroulis Nikos
30-04-2009, 23:06
Ότι καινα πώ είναι λίγο φίλε TSS, να είσαι καλά που μας ταξιδευείς και σε ευχαριστούμε για αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας.

T.S.S. APOLLON
01-05-2009, 00:25
Ότι καινα πώ είναι λίγο φίλε TSS, να είσαι καλά που μας ταξιδευείς και σε ευχαριστούμε για αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας.
Φιλε ΝΙΚΟ εγω Eυχαριστω! που μπηκα σε μια υπεροχη παρεα και μοιραζομαστε ολοι μαζι κοινα ενδιαφεροντα!

T.S.S. APOLLON
25-05-2009, 00:22
F/B Aιγαίον... Σε μια νοσταλγική φωτογραφία...

40611

Ellinis
25-05-2009, 13:15
λίγη νοσταλγία δεν βλάπτει, και πως να την αποφύγεις άλλωστε όταν συγκρίνεις τέτοια σκαριά με τα σημερινά κουτάκια.

T.S.S. APOLLON
11-07-2009, 18:12
Το Αιγαίον σε σκίτσο...

48826

T.S.S. APOLLON
13-07-2009, 12:17
F/B Αιγαιον...

49007

a.molos
13-07-2009, 20:08
Γιατί άραγε ταξιδευει με ανοικτή την πλαινή του πόρτα?

karystos
14-07-2009, 07:49
Το μπαρκαρίζο αυτό ήταν απέναντι ακριβώς από την πόρτα του case στο γκαράζ που κατέβαινε στο μηχανοστάσιο. Δεν υπηρχε ενδιάμεσο κατάστρωμα και από την πόρτα αυτή φαίνονταν από κάτω οι δύο κύριες μηχανές. Επειδή λοιπόν η πόρτα αυτή δεν έκλεινε ποτέ κι έβγαζαν ζέστη και τη σχετική μπόχα στο γκαράζ, αφήνανε, όταν το επέτρεπε ο καιρός, το μπαρκαρίζο ανοιχτό για εξαερισμό. Όταν στεκόσουνα εκεί η ταχύτητα που ταξίδευε το βαπόρι σου φαινόταν τρομερή. Πολλές φορές, όταν το βαπόρι ταξίδευε στο πέλαγος, ανέβαινε μάλιστα και ο μηχανικός που είχε βάρδια και καθόταν σε μια πλαστική καρέκλα που είχαν δίπλα στην πόρτα και από τη μία παρακολουθούσε τις μηχανές και από την άλλη έβλεπε και λίγο θάλασσα και ουρανό από το μπαρκαρίζο και ανέσαινε φρέσκο αέρα. Για τους ανθρώπους αυτούς που δουλεύουνε μέσα στη ζέστη και τη φασαρία, με το φώς του νέον και τον ανεμιστήρα εκεί κάτω, αυτό ήταν πολύ μεγάλη ξεκούραση. Έχω κάνει ταξίδι με μηχανικό δίπλα στην πόρτα στο γκαράζ, όχι με το ΑΙΓΑΙΟΝ αλλά με το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, που ήταν ίδιο και το έχω καταλάβει από πρώτο χέρι τι πάει να πει λίγη θάλασσα και καθαρός αέρας.

sea_serenade
14-07-2009, 19:15
Έχω κάνει ταξίδι με μηχανικό δίπλα στην πόρτα στο γκαράζ, όχι με το ΑΙΓΑΙΟΝ αλλά με το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, που ήταν ίδιο και το έχω καταλάβει από πρώτο χέρι τι πάει να πει λίγη θάλασσα και καθαρός αέρας.

..και μας το λες έτσι απλά??? Και τι δεν θα δείνα για ένα τέτοιο ταξίδι.......τυχερέ karystos!!!!!

a.molos
15-07-2009, 21:27
Αγαπητέ Κarystos ήσουν κάτι παραπάνω απο σαφής ! Σ΄ευχαριστώ γιατι μου έλυσες την απορία.

arne
13-08-2009, 11:35
"Artevelde" enter Ostend late 50's early 60's.
Rgds,
Arne

52208

Leo
13-08-2009, 12:03
Arne, thank you very much for continuous support and wonderful photos form the past. Appreciate!:)

Rocinante
30-08-2009, 12:18
Το Artevelde ναυπηγηθηκε στο Βελγιο το 1958.
Στο συγκεκριμενο ναυπηγειο τα προηγουμενα χρονια ειχαν ναυπηγηθει 3 πανομοιοτυπα πλοια. Θεωρουνται προγονοι του Αιγαιον.
Roi Leopold III (1955)
Koningin Elizabeth (1956)
Reine Astrid (1957)
Προσφατα ψαχνοντας σε ενα χωρο οπου ειχαν προηγουμενος ενοπισει απιστευτους θησαυρους Arne και Apostolos βρηκα ενα μικρο βιντεακι.
Δειχνει ενα πλοιο να προσεγγιζει το λιμανι του Ντοβερ. Προλαβαινουμε να δουμε ενα πανεμορφο πλοιο. Ειναι ενα απο τα τρια αδελφια. Ειναι αδυνατον να διακρινει κανεις ομως ποιο.
Για την ιστορια το Koningin Elizabeth δυαλθηκε το 1982 στην Ελλαδα ως NAJD II.
Την αναγνωρηση εκανε ο καλος φιλος Roi Baudoin, μεγας γνωστης της Βελγικης ναυπηγικης.
Το ενστικτο του λεει οτι ειναι το Roi Leopold III. Θα το εμπιστευτω. Roi ειναι και αυτος κατι ξερει παραπανω...:D
http://www.britishpathe.com/record.php?id=72746

arne
30-08-2009, 12:35
Hi,
The ship that you see sailing is the "Lord Warden" a British ferry go to Dover around 1960's
It is possible taht at the end you can see "Artevelde" in the dock.....
Grts,
Arne

Rocinante
30-08-2009, 12:56
I saw again the video and i must say that first i and second Roi Baudoin we had a wrong recognition.
Yes arne the ship is Lord Warden. Thank you.

Φιλε Αντωνη για Βελγικο δεν το περασαμε?
Ε μολις ειχαμε ενα μικρο Βατερλω :D:D
Δεν πειραζει ομως συνεχιζουμε.

Εμ βεβαια τι περιμενεις το Lord Warden δεν ηταν που καποτε πηγε και τρακαρε με τον θρυλο Horsa...

arne
11-09-2009, 12:21
"Artevelde" have a small problem to enter Ostend....
rgds, Arne

56110
56111
56112

Apostolos
11-09-2009, 13:45
The Captain use the bow like a turning arm???

Ellinis
11-09-2009, 15:14
it seems to me like she is powerless...

BEN BRUCE
21-11-2009, 20:43
AEGEON στο Ν.Μ.Δ το καλοκαιρι του 1995 εχοντας ξεκινισει εργασιες για μετασκευη του σε κρουαζιεροπλοιο.

65744

Αφιερωμενη στους TSS APOLLON, Ellinis ,AΡΗΣ και giorgos........

Ellinis
21-11-2009, 22:02
Aν είχαν ολοκληρωθεί οι εργασίες, η ΚΑΛΛΙΣΤΗ -όπως θα μετανομαζόταν το καράβι- πιθανότατα να ταξίδευε ως σήμερα. Καράβι από τα λίγα που το μόνο που του έλειπε ήταν λίγη φροντίδα...

woodaki
22-11-2009, 18:01
Εχει κανεις υλικο απο την βυθιση του πλοιου στην αταλαντη η καποιο φωτογραφικο υλικο κατω απο το νερο που βρισκεται τωρα???

karystos
27-11-2009, 00:17
Δύο φωτογραφίες του ΑΙΓΑΙΟΝ το 1991, που ανήκουν στον πλοίαρχο Ισίδωρο Μαμίδη. Στην πρώτη έξω από την Κύθνο ανεβαίνοντας για Πειραιά και στη δεύτερη στο Σαρωνικό στα απόνερα του ΝΑΙΑΣ ΙΙ την ώρα που το προσπερνάει μετά την πλαστικοποίηση των υφάλων.

66411

66412

BEN BRUCE
27-11-2009, 17:55
Ο καπτα σιδερης ειναι γνωστο οτι εκτος απο κορυφαιος πλοιαρχος της ακτοπλοιας, ειναι και μεγαλος καραβολατρης.Γνωστες οι εκθεσεις στη συρα. Εχει πολυ μεγαλο αρχειο και αντικειμενα απο πλοια.Οι δε διηγησεις του σε κανουν να ταξιδευεις.Ολα σε ενα δηλαδη.

Panos80
30-11-2009, 13:38
Παλαιοτερα θυμαμαι οτι ειχα κανει πολλα ταξιδια για παρο με το αιγαιο. Ηταν το πρωτο πλοιο που με εκανε να αγαπησω τα πλοια γενικοτερα. Μ'αρεσε η πλευση του παρα πολυ και η αισθηση σκαριου που δε χαμπαριαζει απο θαλασσα. Το καλυτερο του ομως ηταν οτι μπορουσες να πας μεχρι τερμα μπροστα στη πλωρη. Με πηγαινε ο πατερας μου εκει γιατι τοτε ημουν πιτσιρικι. Στενοχωρηθηκα για οτι εγινε με το γεωργιος εξπρες και την καταληξη του, αλλα μπορω να πω οτι αγαπησα πολυ περισσοτερο το αιγαιο και λυπηθηκα παρα πολυ οταν ακουσα εκτακτο δελτιο ειδησεων και ειδα το αιγαιο να ρυμουλκειται για να βυθιστει τελικα τοσο αδοξα.

Επισης κατι που ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα περιστατικο που ειχε γινει (αν ειχε γινει) ειναι το εξης: Οταν ηταν στις δοξες του το πλοιο λεγεται οτι το καπετανεψε για λιγα ταξιδια και ενας νεος καπετανιος, πολυ ταλαντουχος, γνωστος στο λιμανι και οτι καταφερνε να μανουβραρει πανευκολα ενα τοσο δυσκολο πλοιο οπως το αιγαιο. Λεγεται λοιπον οτι ενω ηταν ετοιμο το πλοιο να σαλπαρει απο πειραια προς παρο υπηρξε καθυστερηση. Ο πλοιαρχος εκνευρισμενος ρωτα τον δευτερο τι συμβαινει και εκεινος απαντα οτι ο Κος Αγαπητος (ο πλοιοκτητης τοτε) που βρισκοταν στον καταπελτη του πλοιου, εδωσε εντολη να περιμενουν για ενα φορτηγο που ερχοταν αλλα ειχε κολλησει καπου. Τοτε εκνευρισμενος ο πλοιαρχος δινει εντολη στον δευτερο να λυσει καβους (με τον αγαπητο πανω στον καταπελτη ακομα) και το πλοιο ξεκινα το ταξιδι του παρα τις φωνες του αγαπητου ο οποιος πηδησε απο τον καταπελτη την ωρα που σηκονοταν. Βεβαια αυτο ηταν και το τελευταιο ταξιδι του συγκεκριμενου πλοιαρχου με το αιγαιο, κατι που ομως δεν τον πτοησε γιατι βρηκε αμεσως δουλεια σε αλλο πλοιο επειδη ηταν περιζητητος.
Ισχυει κατι τετοιο; το ξερετε; ή ειναι ραδιο αρβυλα;

arne
13-12-2009, 15:36
Artevelde in Ostend (1967-68 ;)

68625

68626

T.S.S. APOLLON
13-12-2009, 15:46
arne the photos are very nice! Thank you very much.

helatros68
16-12-2009, 23:33
Αφιξη του πλοιου στον Πειραια (καλοκαιρι του 1989 εαν δεν κανω λαθος).


68954

T.S.S. APOLLON
25-01-2010, 23:26
F/B Aιγαιον...στο λιμανι του Πειραια.
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

74443

BEN BRUCE
25-01-2010, 23:31
Πρεπει να ειναι απο την εποχη που πηγαινε σαμο περιπου 1981.Δεν εχει και την τελευταια μετασκευη με την προεκταση του τελευταιου ντεκ προς τα πρυμα.

BEN BRUCE
05-02-2010, 12:22
ΑEGAION στο ΝΜΔ κατα τη διαρκεια της μετασκευης του σε κρουαζιεροπλοιο

75723


Ειδικα αφιερωμενη στον καπτα Σιδερη Μαμιδη

arne
05-02-2010, 16:22
The "Artevelde" had on 14/11/1967 a collision with Danisch ship "Alamada"
between Ostend-Dover, here a photo token in Ostend of the damage.
Rgds, Arne;)

75745

ΑΡΗΣ
05-02-2010, 17:23
Ο cpt Σιδερής αγάπησε το Αιγαίον και το Παναγία Τήνου πάρα πολύ.Γαιδουράκια και τα δύο.Τυχαίο Κώστα?

Ellinis
21-06-2010, 19:53
Tι λέτε να πάμε ένα ταξιδάκι πίσω στο 1993;

Περιμέναμε στο λιμανάκι του Αθηνιού για 2-3 ώρες μιας και το ΑΙΓΑΙΟΝ δεν έλεγε να φανεί, και μιας και ήταν μεσημέρι δεν λέω οτι ήταν και η καλύτερη στιγμή των διακοπών... Το καράβι ερχόταν από την Ανάφη, οπότε όταν φάνηκε να ξεπροβάλει η πλώρη του πίσω από τα βράχια στα αριστερά ήταν ήδη αρκετά κοντά και το θέαμα δεν λέει να το ξεχάσω από τότε...
Ήξερα πως ήταν η τελευταία χρόνια που ταξίδευε το καράβι πριν αποσυρθεί λόγω 35-ετίας και το περίμενα πως και πως.
Το ΑΙΓΑΙΟΝ έδεσε γρήγορα, δεν βγήκε και κανείς και όλοι ορμήξανε στο γκαράζ. Οι πλαϊνοί ξύλινοι καταπέλτες των επιβατών δεν μπήκαν στο κόπο να κατέβουν...

94534

Από το κυρίως γκαράζ ανεβήκαμε τη ράμπα στο πατάρι και εκεί στη μέση του καραβιού υπήρχε ένα κλιμακοστάσιο για να ανέβουμε στα καταστρώματα επιβατών. Εκεί στη σκάλα υπήρχε και ένα πλάνο του πλοίου που προσπάθησα να αντιγράψω...

94539

συνεχίζεται....

Ellinis
25-06-2010, 20:37
... αφού ανεβήκαμε τις σκάλες ως το κυρίως κατάστρωμα του πλοίου βρεθήκαμε στο χώρο της μικρής ρεσεπτιόν. Πιο πλώρα ήταν το σαλόνι της πρώτης θέσης απ'όπυ πρέπει να υπήρχε η πρόσβαση στο πλωριό μπαλκόνι... αλλά η είσοδος στο σαλόνι ήταν διαρκώς φυλλασόμενη οπότε δεν το είδα και καλά.
Καθώς προχωρήσαμε προς τα πρύμα περάσαμε από το σαλονάκι της β' θέσης για να φτάσουμε στο χώρο με τα καθίσματα πούλμαν και το μπαρ.
Η σκέψη να καθήσουμε στα pullman δεν κράτησε και πολύ μιας και ο εξαερισμός ήταν ασθενικός και σύντομα ίδρωνε κανείς (ίσως για αυτό ένα από τα παράθυρα ήταν μόνιμα μισάνοιχτο). Μια παλιά τηλεόραση με ξύλινη επένδυση πρόσφερε ψυχαγώγηση στους ανθεκτικούς, ενώ το ντεκόρ συνέθεταν οι ξύλινες κολώνες που στήριζαν μια ψευδοροφή από κάτι σαν χαρτόνι που έφτανε ως ενα σημείο και από εκεί και πέρα ήταν γυμνή λαμαρίνα.

Όσο για το μπαρ... τα τυποποιημένα προϊόντα ήταν ελάχιστα και ο καταβεβλημένος ναύτης πρότεινε κάτι σουβλάκια που είχε σε ένα ταψί πάνω στο ξύλινο πάγκο. Τα σνόμπαρα και βρήκα το δρόμο μου προς τα ανοιχτά καταστρώματα μιας και το καράβι ήταν έτοιμο να φύγει από τα Φηρά...

94992

BEN BRUCE
25-06-2010, 20:58
Ωραια η ιστορια ellinis περιμενουμε και την συνεχεια του θρυλικου,σημερα, και μαλλον απαραδεκτου τοτε,λογω καταστασης, ΑΙΓΑΙΟΝ

Ellinis
29-06-2010, 21:46
Πραγματικά ben, το καράβι ήταν απίστευτα παραμελλημένο, ειδικά για τις τουαλέτες ήθελες στολή κατάδυσης για να μπεις μέσα...
Όμως το ταξίδεμα του πλοίου ήταν υπέροχο, και το θυμάμαι με μεγάλη ευχαρίστηση.

Τα ανοιχτά ντεκ του πλοίου πρόσφεραν αρκετές λύσεις για όσους δεν προτιμούσαν τις θέσεις πούλμαν-σάουνα. Στο πρυμνιό κυρίως ντέκ κυριαρχούσαν τα μηχανήματα της πρύμνης, από εκεί μια σκάλα με φθαρμένα ξύλινα σκαλοπάτια ανέβαζε στο παραπάνω κατάστρωμα όπου και βρίσκονταν οι δέκα σωστικές λέμβοι του Αιγαίον. Το κατάστρωμα αυτό ήταν χωρισμένο στα δύο από κάγκελα μιας και το πλωριό τμήμα προοριζόνταν μόνο για τους έχοντες εισητήρια α' θέσης.
Προς τα πρύμα υπήρχε και ένα σαλονάκι με κόκκινους καναπέδες αλλά προς απογοήτευση μας παρέμεινε κλειστό για όλο το ταξίδι. Από εκεί ξεκινούσε και μια σκαλίτσα που ανέβαζε στο top deck όπου υπήρχαν και άλλα πλαστικά καθίσματα.

Κάποια στιγμή και αφού είχε βραδυάσει, είπαμε με ένα φίλο να δοκιμάσουμε να ανέβουμε στη γέφυρα. Πραγματικά αφού περάσαμε προς τα πλώρα ανεβήκαμε μια στενή σκαλίτσα και βγήκαμε στη σκοτεινή γέφυρα.
Ο αξιωματικός βάρδιας μας δέχτηκε και κουβεντιάσαμε για λίγη ώρα σχετικά με το καράβι. "ίσως το πουλήσουν και το πάνε στην Αφρική" ήταν η απάντηση του στο τι θα απογίνει το Αιγαίον μετά και τα τελευταία του ταξίδια το φθινόπωρο. Μας έκανε και τη χάρη να ανάψει τα φώτα για λίγα δευτερόλεπτα προκειμένου να βγάλουμε και μια φωτογραφία.
Νάτη λοιπόν, κοιτάζοντας προς τα πρύμα με κύριο στόχο το τιμόνι του πρυμνιού πηδάλιου.

95416

T.S.S. APOLLON
29-06-2010, 22:23
Οι αναμνησεις ξαναγυριζουνε και εξιστορουνται δια χειρος Ellinis, ευελπιστω οτι υπαρχει και συνεχεια.

Nicholas Peppas
03-07-2010, 04:37
Για μενα ενα "μεταγενεστερο" πλοιο (και οι φιλοι που με ξερουν καταλαβαινουν τι εννοω), το Artevelde


95784

Panos80
03-07-2010, 08:05
Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ηταν πιο καλοταξιδο, πιο γρηγορο και πιο καθαρο, αλλα για καποιο λογο προτιμουσα το Αιγαιον οσες φορες ταξιδευα για Παρο παλια. Ισως γιατι στα ματια μου φαινοταν πιο ομορφο (γνωμη μου, μη πυροβολειτε φιλοι του Roi). Ισως γιατι για καποιο λογο το προτιμουσε και ο πατερας μου και επηρεαστηκα.
Περα απο αυτο, ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μας πει αν η μετασκευη στη πρυμνη (με τα decks) εγινε με το που ηρθε Ελλαδα και αν ηταν ολοκληρωτικη με την πρωτη ή εγινε και δευτερη αργοτερα.

Ellinis
03-07-2010, 11:42
Φίλε Πάνο, για κάποιο λόγο και εγώ θεωρούσα το ΑΙΓΑΙΟΝ πιο "βαπόρι" από το ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Ίσως να με επηρέαζε στο οτι μου άρεσαν οι γραμμές του περισσότερο από του νεότερου ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

Τώρα, για τη μετασκευή νομίζω πως έγινε μια και έξω όταν ήρθε στην Ελλάδα. Το μόνο που θυμάμαι να άλλαξε κανα-δυο φορές ήταν ο τρόπος χρωματισμού της ίσαλλου γραμμής στην πλώρη.

Captain_Nionios
03-07-2010, 15:06
Χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια νομιζω οτι αρχικα εγινε μια κομψη μετασκευη πρυμα, η πλεον στην χωρα μας, κλασικη πανω απο πρυμιο ρεμετζο, αλλα στη συνεχεια πρεπει αν προσθεσαν και κατι απο πανω. Νομιζω οτι εχει αναφερθει σε αυτο το θεμα.

Προσθηκη:

Πιο συγκεκριμενα στη σελιδα 13 σε αυτο το ποστ http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=305674&postcount=128 του φιλου T.S.S. APOLLON φαινεται καθαρα ποσο ομορφοτερο ηταν το βαπορι χωρις τη δευτερη προσθηκη πανω απο το πρυμιο ρεμετζο.

Ellinis
03-07-2010, 16:10
Σωστος ο cpt nionios! το sun deck :rolleyes: επεκτάθηκε προς τα πρύμα και πίσω από το πρυμνιό κατάρτι

Τώρα για να εξηγήσω τι εννοώ με το διαφορετικό χρωματισμό στην ίσαλο, ας δούμε τρια διαφορετικά σχέδια:

1. ο χρωματισμός ακολουθεί την κατεύθυνση του ζωναριού ως την πλώρη
2. στην πλώρη αρχίζει χαμηλά και ανεβαίνει στο ζωνάρι στο ύψος του πλωριού σαλονιού
3. εδώ ανεβαίνει μετά το ύψος του σαλονιού αλλά το ζωνάρι παραμένει βαμμένο μπλε για δυο-τρια μέτρα προς τα πλώρα

95876

Ellinis
11-07-2010, 18:12
Στην καρτ-ποστάλ που ανέβασε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=367114&postcount=29)ο TSS Apollon, φαίνεται αυτό που περιέγραφα παραπάνω, δηλ. ο χρωματισμός που είχε ως την πλώρη το ΑΙΓΑΙΟΝ στα πρώτα του χρόνια στην ακτοπλοϊα.
Μάλιστα φαίνεται οτι το χρώμα ήταν μπλέ.

Ας το δούμε και σε μια άλλη πόζα, τραβηγμένη μάλλον από τον ιταλό καραβολάτρη Α. Scrimali.

97241

Nicholas Peppas
11-07-2010, 18:32
Στην καρτ-ποστάλ που ανέβασε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=367114&postcount=29)ο TSS Apollon, φαίνεται αυτό που περιέγραφα παραπάνω, δηλ. ο χρωματισμός που είχε ως την πλώρη το ΑΙΓΑΙΟΝ στα πρώτα του χρόνια στην ακτοπλοϊα.
Μάλιστα φαίνεται οτι το χρώμα ήταν μπλέ.

Ας το δούμε και σε μια άλλη πόζα, τραβηγμένη μάλλον από τον ιταλό καραβολάτρη Α. Scrimali.

97241


Ωραια πραγματα!

Για οσους δεν το ξερουν, το ARTEVELDE φιγουραρει εδω http://www.doverferryphotos.co.uk/pastandpresent/artevelde.htm με ωραιες φωτογραφιες οπως αυτη η... βασιλικη!

97242

Roy Thornton Collection

Ellinis
13-07-2010, 20:40
Για να δούμε και μια λεπτομέρεια από τις σωσίβιες λέμβους του ΑΙΓΑΙΟΝ. Καλυμμένο από πολλά στρώματα άσπρης μπογιάς, παρέμεινε ως το τέλος το σήμα με την "εστεμένη" άγκυρα και τις λέξεις: ARTEVELDE - ΟΟSTENDE

97578

BEN BRUCE
13-07-2010, 20:43
Να ειχαμε αυτην την κονκαρδα σημερα καλα θα ηταν!

Ellinis
13-07-2010, 20:51
Πόσο κρατάς την αναπνοή σου; στα 30 μέτρα είναι, θα σου δώσω και ένα κατσαβίδι και την κάναμε τη (βρωμο)δουλειά :mrgreen::mrgreen:

Ellinis
28-09-2010, 13:22
Eίπα να βάλω αυτή τη φωτογραφία σε αυτό το θέμα, και ας έχει και άλλα καράβια. Όταν βλέπω το ΑΙΓΑΙΟΝ έχω μια τάση να μην κοιτάω τα υπόλοιπα...

Στον Αθηνιό λοιπόν, το 1993 που ήταν και το κύκνειο άσμα του πλοίου.

108103

Nicholas Peppas
11-10-2010, 21:38
Το Αιγαιον απο επικαιρα του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειο.
http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3423&thid=11167

Ημερομηνια Παραγωγης
22/11/1977

110815



Τίτλος

Μετακίνηση ετεροδημοτών από την Αθήνα ενόψει των βουλευτικών εκλογών της 20ής Νοεμβρίου 1977.

Περιγραφή

Χρησιμοποιώντας τρένα, λεωφορεία, πλοία και κάθε άλλο διαθέσιμο μεταφορικό μέσο, οι ετεροδημότες εγκαταλείπουν την Αθήνα προκειμένου να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στις βουλευτικές εκλογές της 20ής Νοεμβρίου 1977. Υπολογίζεται ότι περισσότεροι από 500.000 ετεροδημότες εκλογείς μετακινήθηκαν από την πρωτεύουσα προς τους τόπους καταγωγής τους.
Θεματικές κατηγορίες

Εκλογές | Μέσα Μαζικής Μεταφοράς | Σιδηρόδρομος | Λεωφορείο | Πλοίο | Θαλάσσια συγκοινωνία | Ακτοπλοϊκή γραμμή

Περίοδος γεγονότων

14/11/1977 - 19/11/1977
Τοποθεσίες

Ελλάδα Αθήνα Σιδηροδρομικός σταθμός Λαρίσης | Σταθμός υπεραστικών λεωφορείων | Πειραιάς Λιμάνι του Πειραιά

yiannisdj
23-10-2010, 18:19
πραγματικα ενα αξιοπλοω πλοιο οχι απο τους θρυλους οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω αλλα ενα πλοιο απ'αυτα που εχεις να θυμασε κατι.ιδιαιτερα οι κοντρες καποιες φορες που ειχε στο λιμανι της παρου με το ναξος για το ποιο θα δεσει πρωτο.

yiannisdj
24-10-2010, 23:36
και εδω το καλοταξιδο ΑΙΓΑΙΟΝ

esperos
05-11-2010, 23:28
Για τον Απόστολο να μην παραπονιέται:)

114202

T.S.S. APOLLON
06-11-2010, 00:08
Ευχαριστουμε τον φιλο esperos που μας χαρισε ακομη μια πανεμορφη φωτογραφια απο το ανεκτιμητης αξιας φωτογραφικο του αρχειο!!!

Apostolos
06-11-2010, 02:46
Για τον Απόστολο να μην παραπονιέται:)

114202

Τι μπορεις να πεις...
Χαρην μερικών ανθρώπων σαν εσας αξίζει και υπαρχεις σαν καραβολάτρης!

Ellinis
11-12-2010, 12:22
Πιστεύω οτι η παρακάτω φωτογραφία θα ξυπνήσει αναμνήσεις στους φίλους του όμορφου σκαριού...
Καλοκαίρι του 1981 και ένας αμερικανός ταξιδεύει με το ΑΙΓΑΙΟΝ στη Σάμο.
Η φωτογραφία του πρυμνιού καταστρώματος μας φέρνει στο μυαλό γνώριμες εικόνες... συνηθισμένες για τα χρόνια εκείνα.

118440
πηγή: flickr (http://www.flickr.com/photos/snaebyllej2)

Apostolos
11-12-2010, 12:25
Τι ωραία η εποχή του κοντού σόρτσ!

f/b delfini
13-03-2011, 20:50
Το Αιγαίον στη Σαντορίνη, διακρίνετε από πίσω το Εξπρές Ολυμπία. http://img851.imageshack.us/img851/4223/aigeonkolympiasantorini.th.jpg (http://img851.imageshack.us/i/aigeonkolympiasantorini.jpg/)

T.S.S. APOLLON
21-03-2011, 17:08
Το Αιγαιον στο λιμανι του Πειραια τον Ιουλιο του 1983, παρεα με το Σαμαινα
127247

despo
21-03-2011, 20:08
Ωραιότατη φωτογραφία απο τον φίλο Απόλλων, που μας θυμίζει μαζι με το διπλανό Σάμαινα, το ζευγάρι που φεύγανε μαζι για τη γραμμή της Σάμου.

esperos
21-03-2011, 20:47
Από μακριά μας χαιρετά. Εν πλω 9 Αυγούστου 1982.

127265

T.S.S. APOLLON
16-04-2011, 14:46
F/B Αιγαιον...στην υπηρεσια της Ακτοπλοιας μας απο τον Ιουνιο του 1977 εως τον Νοεμβριο του 1993
129796
Αεροφωτογραφια Γ.Κουρουπης

idrohoos
24-02-2013, 01:46
φθινόπωρο τού 1986 μέ γρέγο στόν Αγιο κήρυκο. 138961 138962 138965

idrohoos
03-03-2013, 22:59
Στόν Αγιο κήρυκο,συνέχεια μέ τις προηγούμενες.Στήν τρίτη φωτογραφία ο πράκτορας Αντώνης Ρουστάς.


139563 139564 139568

Captain_Nionios
03-03-2013, 23:05
Φανταστικες πραγματικα. Πεντακαθαρες και ολοζωντανες.

Ποιος αραγε να εκανε τη μανουβρα με μονοτιμονο, τουμπαριστο, μακρυ και στενο βαπορι που δεν ειχε προπελακι με τετοιο καιρο;

idrohoos
03-03-2013, 23:28
Φανταστικες πραγματικα. Πεντακαθαρες και ολοζωντανες.

Ποιος αραγε να εκανε τη μανουβρα με μονοτιμονο, τουμπαριστο, μακρυ και στενο βαπορι που δεν ειχε προπελακι με τετοιο καιρο;

Φίλε Captain Nionos νομίζω ότι πλοίαρχος ήταν ο capt.Δημήτρης Ζάραγκας.

MesogeiosG
04-03-2013, 17:31
Φίλε Captain Nionos νομίζω ότι πλοίαρχος ήταν ο capt.Δημήτρης Ζάραγκας.

Ο οποίος είχε την ατυχία να είναι πλοίαρχος στο ΜΙΑΟΥΛΗ όταν πήρε την κλίση στο λιμάνι του Πειραιά, όταν έδεσε με μεγάλη κλίση στην "Ξυλεία", μετά από ατύχημα που ήταν και το τελευταίο του πλοίου...

idrohoos
05-03-2013, 23:19
καί η συνέχεια τών προηγούμενων φωτο.

139732 139733 139734

Aquaman
05-03-2013, 23:34
Καταπληκτικη παρτιδα φωτογραφιων αυτες οι ασπρομαυρες του Αιγαιον..αν και βλεπουμε κατα καιρους φωτογραφιες απο την εποχη αυτη,οι συγκεκριμενες εχουν καταπληκτικη λεπτομερεια και εχουν αποτυπωσει την ενταση της μανουβρας και του κλιματος...ευχαριστουμε τον φιλο που τις ανεβασε!

BEN BRUCE
05-03-2013, 23:50
Πραγματικα καταπληκτικες φωτο εποχης!

Apostolos
06-03-2013, 23:10
Και τώρα με τα πλοία - ταχνολογικα θαυματα γκρινιάζουν κάποιοι για τα "αδύνατα" προπελάκια των 1500 KW τα διπλά τιμόνια των 55, και τις "αργές" προπέλες μεταβλητού βήματος...

Apostolos
06-03-2013, 23:16
Απ ότι βλέπω αρχικα είχε δώσει ένα λογκάδο και ένα απίκου απο δεξια. Φαίνετε σε μια φώτο ότι έσπασε ο κοντός και ξέπεσε το βαπόρι. Σε μία φώτο μάλιστα φαίνετε οτι και ο λογκάδος έχει αντι για γάσα για μάτι κόμπο καντηλίτσα που προυποθέτει και σ αυτόν κάποιο κοντινά χρονικό κόψιμο. Καταστάσεις που απαιτεί ναυτική παιδία και τέχνη απο όλους στην κουβέρτα και μηχανή για να μπορεσει αυτο το πλοίο να δένει στα μη-λιμάνια του τότε, που φυσικά δέν έχουν αλλάξει και πολύ τώρα!

proussos
07-03-2013, 11:42
Και τώρα με τα πλοία - ταχνολογικα θαυματα γκρινιάζουν κάποιοι για τα "αδύνατα" προπελάκια των 1500 KW τα διπλά τιμόνια των 55, και τις "αργές" προπέλες μεταβλητού βήματος...

Το ότι γκρινιάζουν κάποιοι , οφείλεται στο ότι , σαν λαός , με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι και συνεχώς θέλουμε κι άλλα...
Τώρα , αν η τεχνολογία έκανε προόδους και τα ανεξάρτητα τιμόνια στρίβουν πιο πολύ και τα bow thrusters βγάζουν περισσότερα απόνερα , χρειάζεται κι αυτό μια "μαγκιά" να μπορείς να τα δουλέψεις και να τα εκμεταλλευτείς όσο πρέπει , εκεί που πρέπει.
Σίγουρα σε κάποιους θα περισσεύουν...και σε κάποιους άλλους δεν θα αρκούν !
Έκαστος στο είδος του...αλλά ο κόσμος προχωράει μπροστά...αλλιώς ας ξαναβγούν τα καΐκια μεσοπέλαγα να μαζεύουν τους επιβάτες από τα βαπόρια που τώρα στριμώχνονται στα "λιμάνια" και τις τσιμεντένιες προεκτάσεις...αυτές που αποκαλούν προβλήτες !

Apostolos
07-03-2013, 11:47
Συμφωνώ απόλυτα! Θεωρώ οτι έχουμε πολλά βήματα ακόμα μπροστά μας! Τέτοιες εικόνες θα πρέπει να μας προβληματίζουν, να μας κάνουν να σκευτόμαστε διαφορετικά και να μας μαθαίνουν. Η γνώση και η εμπειρία ειναι κάτι που μας πάει μπροστά, η μουρμούρα, και ο εγωισμός πολύ πίσω!

ΑΡΗΣ
08-03-2013, 16:27
Το ότι γκρινιάζουν κάποιοι , οφείλεται στο ότι , σαν λαός , με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι και συνεχώς θέλουμε κι άλλα...
Τώρα , αν η τεχνολογία έκανε προόδους και τα ανεξάρτητα τιμόνια στρίβουν πιο πολύ και τα bow thrusters βγάζουν περισσότερα απόνερα , χρειάζεται κι αυτό μια "μαγκιά" να μπορείς να τα δουλέψεις και να τα εκμεταλλευτείς όσο πρέπει , εκεί που πρέπει.
Σίγουρα σε κάποιους θα περισσεύουν...και σε κάποιους άλλους δεν θα αρκούν !
Έκαστος στο είδος του...αλλά ο κόσμος προχωράει μπροστά...αλλιώς ας ξαναβγούν τα καΐκια μεσοπέλαγα να μαζεύουν τους επιβάτες από τα βαπόρια που τώρα στριμώχνονται στα "λιμάνια" και τις τσιμεντένιες προεκτάσεις...αυτές που αποκαλούν προβλήτες !



Συμφωνώ απολύτως.

maidonopoulos
08-03-2013, 17:41
Ψάχνοντας για περισσότερα στοιχεία για το πλοίο βρήκα την παρακάτω ιστοσελίδα που είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.Σας την παραθέτω.http://www.doverferryphotosforums.co.uk/wordpress/mv-artevelde-past-and-present/

idrohoos
09-03-2013, 10:38
Οί τελευταίες φωτογραφίες τής σειράς,πού βλέπουμε ότι τελικά έδεσε καί επιβιβάζεται ο κόσμος.


139915 139916

BEN BRUCE
09-03-2013, 10:43
Παρα πολυ ωραιες φωτο που σε βαζουν στο κλιμα της εποχης

idrohoos
31-03-2013, 01:13
Αύγουστος 1978 στόν Αγιο κήρυκο.

141505

Nicholas Peppas
31-03-2013, 01:44
Ψάχνοντας για περισσότερα στοιχεία για το πλοίο βρήκα την παρακάτω ιστοσελίδα που είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.Σας την παραθέτω.http://www.doverferryphotosforums.co.uk/wordpress/mv-artevelde-past-and-present/

Μπραβο. Εξαιρετικη ιστοσελιδα.... Μολις την ειδα.

Ellinis
31-03-2013, 15:10
Αύγουστος 1978 στόν Αγιο κήρυκο.

141505
Από οτι βλέπω, είναι τότε που η "μπότα" (ο χρωματισμός της ίσαλου) συνεχιζόνταν προς τα πλώρα ως κάτω από τα όκια. Μετά τη χαμηλώσανε και συνέχιζε παράλληλα με τη θάλασσα.

T.S.S. APOLLON
31-03-2013, 18:31
Μετα την πανεμορφη φωτογραφια που μας χαρισε ο φιλος idrohoos ας μεταφερθουμε εντεκα χρονια αργοτερα στο λιμανι του Πειραια το 1989, οταν ο Αυγουστιατικος απογευματινος ηλιος ελουζε με τις ακτινες του το πανεμορφο κατασπρο Βελγικο σκαρι!

141575

Nicholas Peppas
14-07-2013, 20:08
Ανακοινωση για το Αιγαιον απο την Φωνη της Παρου του Ιουνιου 1977.

146815

Ellinis
12-10-2013, 14:09
Κατά τη γνώμη μου το ΑΙΓΑΙΟΝ είχε ένα από τα πιο εντυπωσιακά "ανφάς" που πέρασαν από τον Πειραιά. Εδώ το βλέπουμε μέσα από το φακό του A.Sparrow και τις σελίδες του περιοδικού Ship's Monthly σε τεύχος του 1992.

149619

idrohoos
30-11-2014, 02:06
Στόν Αγιο κήρυκο τό 1979.

162187

Nicholas Peppas
30-11-2014, 02:47
Αιγαιον και Artevelde

Dream Star Glaros
30-11-2014, 11:18
Στόν Αγιο κήρυκο τό 1979.

162187


Ήταν τότε των Αγαπητών; Δεν μπορώ να ξεχωρίσω διακριτικά. :uncomfortableness:



...λίγο πιο πριν, όμως, υπάρχει μία δημοσίευση από ανακοίνωση του Peppas από το 1977, οπότε λύθηκε η απορία ...(!)

Ellinis
30-11-2014, 12:23
To ΑΙΓΑΙΟΝ ταξίδεψε μόνο για τους Αγαπητούς στην Ελλάδα. Αρχικά για τα δυο αδέλφια και στο τέλος για την "ΚΑΙ" Κωνσταντίνος - Ιωάννης Αγαπητό. Φίλε idrohoos στη φωτογραφία σου βλέπουμε το πράσινο χρώμα που είχε στην "μπότα" - πάνω από την ίσαλο δηλαδή - να ανεβαίνει πλώρα μέχρι τα όκια. Από τις λίγες φωτογραφίες που το έχουμε δει έτσι.
Και δυο εικόνες από εφημερίδες με τις γνωστές -για όσους τις πρόλαβαν- καταστάσεις της δεκαετίας του ογδόντα...

162199 162198

BEN BRUCE
30-11-2014, 13:46
Τρομερες φωτο εποχης, που επαιζαν ξυλο οι επιβατες με τα πληρωματα .που κρατησαν μεχρι τις αρχες της δεκαετιας 90 και που εκοβαν ακομα εισιτηρια πανω στο πλοιο

Ellinis
19-12-2015, 17:55
Μιας και σήμερα θυμήθηκα το προηγούμενο (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?53877-%C1%E9%E3%E1%DF%EF%ED-Aegaeon-Princess-Alice)και το πιο-προηγούμενο (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?74572-%C1%E9%E3%E1%DF%EF%ED-%C5%FD%E2%EF%E9%E1-Aegaeon-Evoia-Glengarnock) ΑΙΓΑΙΟΝ, να δούμε και αυτό που ζήσαμε οι περισσότεροι, εδώ στο φόντο μιας φωτογραφίας του καλού φίλου esperos.

171351

BEN BRUCE
19-12-2015, 18:37
Τοσο μακρυα και τοσο κοντα στον χρονο ειναι πια αυτη η φωτογραφια....μυθολογια για τους σημερινους 20αριδες και κοντινο παρελθον για εμας.Στην ντοκο που δειχνει η πρυμη του υπηρχε του ο κλασικος, τοτε, εφημεριδοπωλης με τον παγκο του και αποθηκη το παλιο μολυβι σιροκο

threshtox
22-06-2016, 13:35
Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα παιδιά..

Για ένα πλοίο αγαπημένο και συνδεδεμένο με πολλές παιδικές και εφηβικές αναμνήσεις. Με ταξίδια ξαπλωμένοι στα σχοινιά, με βόλτες μέχρι κατάπλωρα (τι τραγικό, να βλέπεις πια την πλώρη μόνο από φωτογραφίες), με το νερό να ψεκάζει όλο το πλοίο (βόλτες στην περατζάδα κάτω από τη γέφυρα, με πάνω από 5 μποφόρ, ήθελαν αδιάβροχο), με, με, με..

Με αφορμή τις φώτο τoυ Ellinis με το συνωστισμό, μια μικρή ιστορία, κατακαλόκαιρο του 86. Αναχώρηση οκτώ και τέταρτο για Πάρο (νομίζω ότι τότε έκανε ακόμα Ικαρία-Σάμο). Με τον πατέρα μου από τις έξι στο πλοίο. Χωρίς εισιτήριο, εννοείται, θα βγάζαμε μέσα, σύμφωνα με το "έθιμο" της εποχής. Κόσμος; Ο ένας πάνω στον άλλον. Παντού. Οκτώ παρά τέταρτο σήκωσαν τους καταπέλτες.. Και οκτώ και πέντε, λύσαμε κάβους..
Ωραία χρόνια, αλήθεια..

Κρίμα που δεν είχα τότε πάθος με τις φωτογραφίες...

T.S.S. APOLLON
22-06-2016, 14:29
Φιλε threshtox καλως ηρθες στην μεγαλυτερη θαλασσινη παρεα!!!
Ευχομαι μεσα απο τις σελιδες του nautilia.gr να πραγματοποιησεις πολλα ταξιδια εχοντας ροτα αλλες φορες στο παρον και αλλες στο παρελθον παρεα με τις θυμισες και τις αναμνησεις!!!

BOBKING
15-08-2016, 19:45
Μια αεροφωτογραφία του Αιγαίον ,ένα εξίσου όμορφο βέλγικο σκαρί μαζί με το αδερφάκι του το Λυδία!!!!!
177122
(κομμένη από τεύχος του Εφοπλιστή)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-01-2017, 13:40
180369

Aπό το Ships Monthly.

BOBKING
11-01-2017, 15:38
180369

Aπό το Ships Monthly.
Από τις πιο ζωντανές που έχω δει πραγματικά είναι λες και το βλέπεις μπροστά σου.

T.S.S. APOLLON
11-01-2017, 16:52
Πανεμορφη και νοσταλγικη φωτογραφια!!!

T.S.S. APOLLON
06-02-2017, 12:00
To ΑΙΓΑΙΟΝ στο λιμανι του Πειραια διπλα στο ΣΑΠΦΩ και στο βαθος απεναντι τα ΟΡΦΕΥΣ και STELLA MARIS II, σλαιντ στο ebay

http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-COLOUR-SLIDE-OF-THE-PASSENGER-FERRY-AEGEON-/122340668936?hash=item1c7c127608:g:YdoAAOSw5cNYlMB Y

Ellinis
29-04-2017, 09:53
Το όμορφο και στιβαρό ΑΙΓΑΙΟΝ σε φωτογραφία του P.Stafford που ανέβηκε στο ebay

182758

idrohoos
31-05-2018, 15:18
Καρτποστάλ τής εταιρείας του.


188556 188557

threshtox
31-05-2018, 15:43
...ο μεγάλος μου έρωτας..

arne
27-07-2019, 12:27
Artevelde just before leaving Ostend with Greek Flag in 1976

threshtox
27-07-2019, 13:43
...what a beauty...

T.S.S. APOLLON
27-07-2019, 22:25
Very nice photos!!!

npapad
12-11-2019, 11:03
Το ΑΙΓΑΙΟΝ στο λιμάνι του Πειραιά σε φωτογραφία που μας έστειλε ο Peter Fitzpatrick
195886

T.S.S. APOLLON
18-11-2019, 21:09
Εξαιρετικη εικονα!!!

T.S.S. APOLLON
11-01-2021, 18:23
Και μια διαφημιστικη καρτποσταλ του ΑΙΓΑΙΟΝ

198578198579