PDA

Επιστροφή στο Forum : Πορφυρούσα (Virtual)



cpt babis
05-12-2009, 18:33
Καλησπερα αγαπητοι μου συμφορουμητες και συμπασχοντες με το virtual sailor.
Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω την κατασκευη του ΕΓ/ΟΓ Πορφυρουσα...
67670
67671
67672
Τωρα ειναι ενταξει

cpt babis
02-02-2010, 18:45
Αυτο το πλοιο που βλεπετε πανω ξεχαστε το....
Επειδη ηταν χαλια ο υπολογιστης χαλασε :mrgreen: και ηθελε φορματ ετσι το παραπανω πλοιο πουληθηκε για scrap αιωνια του η μνημη.....:mrgreen:
ΑΛΛΑ το ξαναφτιαχνω....
Μία φώτο του πλοιου σε πρώιμο στάδιο...

75462

Thanasis89
02-02-2010, 19:51
Η πλώρη είναι απίστευτη και η ομοιότητά της εξαιρετική ! Περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια !

GiorgosVitz
02-02-2010, 20:03
Μπράβο cpt babis! Πολύ καλή δουλειά! Αν και δεν το πάω καθόλου, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. να μη σου πω πως είναι καλύτερο και απ' το πραγματικό;)

cpt babis
02-02-2010, 20:45
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια...!!!!
Μου δινετε θαρρος να συνεχισω...!!!!
Να ειστε παντα καλα...!!!!!

cpt babis
05-02-2010, 17:54
Οι εργασιες συνεχιζονται....;)
75747

basiaras 27
05-02-2010, 18:18
παρα πολυ ωραιο.ανυπομονω να το κατεβασω οταν με το καλο αναιβει

ell
06-02-2010, 00:10
δεν το πετηχες
θελι πολες διορθοσης...

cpt babis
06-02-2010, 00:20
Καλησπέρα φίλε ell,
Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι το μοντέλο είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο γι' αυτό και υπάρχουν πάρα πολλές παραλείψεις!!Θα ήθελα ωστόσο να μου πεις σε ποια σημεία έχω κάνει λάθος για να τα διορθώσω!

manolis132
06-02-2010, 13:00
θες να σου πω εγω που εκανες λαθος???
Πουθενα ειναι τελοιο και θα γινει ακομα καλυτερο μολις τελιωσει
ΜΠΡΑΒΟ καπεταν Μπαμπη!!!

cpt babis
06-02-2010, 13:16
Σε ευχαριστω πολυ Μανωλη για τα καλα σου λογια!!!!

ell
07-02-2010, 00:18
den einai kalo file mou parade3ou to

nautical96
07-02-2010, 00:26
den einai kalo file mou parade3ou to

φίλε μου το πλοίο όπως ανέφεραι και ο ναυπηγος μας παραπάνω ειναι σε πρωιμο στάδιο αρα δεν εχουμε άποψη να πούμε πως ειναι η καταστασή του...
το αν ειναι κακό ή καλό θα φανεί στην συνέχεια...

Nissos Mykonos
07-02-2010, 00:28
Συγνώμη φίλε ell αλλά γιατί το πιστεύεις αυτό ?
Επειδή τυχαίνει να έχω παρακολουθήσει την κατασκευή του πλοίου από την αρχή και ασχολούμαι με τον σχεδιασμό πλοίων στο συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο, κρίνω την ως τώρα δουλειά(το πλοίο είναι σε πρώιμο στάδιο) του φίλου cpt babis εξαιρετική!!Ωστόσο θα ήθελα να αναφέρεις που έχει κάνει λάθος για να το διορθώσει!!
Επιπλέον θέλω να ξέρεις ότι να σχεδιάσεις ένα πλοίο, απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, άπειρες διορθώσεις για να γίνει το πλοίο όσο πιο πιστό γίνεται στην πραγματικότητα!

GiorgosVitz
07-02-2010, 14:00
Θα συμφωνήσω και με τους 2 προλαλήσαντες σε όλα όσα είπαν. Αν έχεις να κάνεις κάποια παρατήρηση επί του μοντέλου ell, τότε στείλε ένα πμ στον cpt babis και πες του σε ποια σημεία έχει πρόβλημα το πλοίο (προσωπικά πιστεύω οτι το πλοίο είναι μια χαρά).

Πολύ ευγένεια έχει πέσει στη συγκεκριμένη ενότητα...:x

ell
07-02-2010, 22:44
peite oti 9elete emena den mou aresei ka9oloy
den moiazei me to pragmatiko

diagoras
07-02-2010, 22:47
Φιλε μου περιμενε πρωτα να τελειωσει και μετα εξεφρασε την αποψη σου.Οταν χτιζεται ενα κτηριο η ακομα και ενα πραγματικο πλοιο αρχικα δεν μας φαινεται σε πολλους ασχημο???Και οταν τελειωνε λεμε τι ωραιο σε πολλες περιπτωσεις???Περιμενε..μονο αυτο

Nissos Mykonos
07-02-2010, 22:54
Φίλε ell αν δεν σου αρέσει μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου!Όμως ακόμα και αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να σεβαστείς την προσπάθεια που κάνει ο cpt babis!!Επαναλαμβάνω πως δεν είναι κάτι το εύκολο να σχεδιάσει κάποιος πλοία!!Και επειδή έχω σχεδιάσει πολύ δυσκολότερα πλοία απ' ότι το Πορφυρούσα σου λέω ότι χρειάζονται άπειρες διορθώσεις για να μοιάσει το μοντέλο όπως το πραγματικό πλοίο και πάλι μπορεί το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το ιδανικό!!
Ο cpt babis είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα στον τομέα αυτόν και κρίνω την δουλειά του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!
Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει....

GiorgosVitz
07-02-2010, 23:00
δεν το πετηχες
θελι πολες διορθοσης...



peite oti 9elete emena den mou aresei ka9oloy
den moiazei me to pragmatiko

Ell, γιατί δε γράφεις με ελληνικά, όπως όλοι οι υπόλοιποι??? Μήπως πρέπει να κάνεις κι εσύ μερικές διορθώσεις και μετά να ξαναγράψεις εδώ???? Και στην τελική φιλαράκι, αν δε σου αρέσει σταμάτα να παρακολουθείς το θέμα... Μη μας ζαλίζεις συνέχεια...Άσε αυτούς που ξέρουν καλύτερα να κρίνουν.

ell
07-02-2010, 23:20
den pana einai kai sta teleutaia vhmata to ploio einai xalia

diagoras
07-02-2010, 23:22
Τωρα ουτε και να σου απαντησει κανεις δεν αξιζει.Μαλλον θα σου απαντησουν μια και καλη

Nissos Mykonos
07-02-2010, 23:25
Λοιπόν ως εδώ φίλε ell!!!Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει!!!!!!Αν θεωρείς ότι το πλοίο είναι χάλια σε προκαλώ να το φτιάξεις να δούμε τι θα καταφέρεις!!!Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα για το τι θα πει να σχεδιάζεις θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις να παρακολουθείς το θέμα αυτό!!!
Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι δεν είναι καλό αλλά μπορείς να πεις που έχει κάνει λάθος ο cpt babis για να το κάνει όσο καλύτερο γίνεται!
Ευχαριστώ...

ell
07-02-2010, 23:33
exei kanei pantou la8os gi auto kai einai xalia

f/b delfini
07-02-2010, 23:37
κοιτα φιλε:
1. σταματα να γινεσαι ενοχλητικος
2. αν δεν σου αρεσει ή μην το κατεβεσεις ή φιαχτω μονος σου
3. αρχεισε να γραφεις ελληνικα
4. προσεξε τα λογια σου γιατι ο μπαμπης εχει βαλει πολυ κοπο για το πλοιο και μας ειπε οτι ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο
Λοιπον κατσε στα αβγα σου και ασε μας ησυχους

ορφεας
08-02-2010, 07:08
Ell για προσπάθησε και εσύ να φτιάξεις ένα πλοίο; Δεν ξέρω πως γίνεται αλλα φαντάζομαι οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρονοβόρο.

Ergis
08-02-2010, 09:15
[QUOTE=ell;310753]exei kanei pantou la8os gi auto kai einai xalia[/QUO

ειναι φανερο νομιζω οτι το παιδι το κανει σκοπιμα για να μας κοντραρει παιδια,ας μην ασχοληθουμε.εγω απλα θα προτινω να "κανουν κατι" οι modereators γι'αυτο......

manolis132
08-02-2010, 15:28
ρε παιδια απο δω και περα μην του δινουμε σημασια
το σιγουρο ειναι το τ κανει σκοπιμα.......αν δεν σου αρεσει φιλε ell το πλοιο του μπαμπη φτιαχτο μονο σου να δουμε αν θα ειναι καλυτερο...
θα σου αρεσε να σου τα ελεγαν αυτα εσενα ???
λυπαμαι, πραγματικα λυπαμαι που μερικοι μερικοι δεν σεβονται την προσπαθεια των αλλων...
λιγος σεβασμος δεν βλαπτει...:(:confused::mad:

Leo
08-02-2010, 16:08
Εντάξει δίκιο έχτε παιδιά, το θέμα το χειριζόμαστε εμείς. Πάμε Μπάμπη δυνατά.... :D

giorgos_249
11-02-2010, 20:35
ρε παιδια απο δω και περα μην του δινουμε σημασια
το σιγουρο ειναι το τ κανει σκοπιμα.......αν δεν σου αρεσει φιλε ell το πλοιο του μπαμπη φτιαχτο μονο σου να δουμε αν θα ειναι καλυτερο...
θα σου αρεσε να σου τα ελεγαν αυτα εσενα ???
λυπαμαι, πραγματικα λυπαμαι που μερικοι μερικοι δεν σεβονται την προσπαθεια των αλλων...
λιγος σεβασμος δεν βλαπτει...:(:confused::mad:

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν θέλουμε να μας χαιδεύουν τ' αυτιά , θέλουμε την αλήθεια για τα μοντέλα μας , ώστε να γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι , αλλα μπορούμε να την πούμε και χωρίς να προσβάλλουμε το ναυπηγό , όπως συνέβη μερικές φορές τις τελευταίες μέρες . Μπορούμε ευγενικά να του πούμε σε προσωπικό μήνυμα τα προβλήματα που έχει το μοντέλο ώστε να τα κοιτάξει. Αν και η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν μπορούμε να κρίνουμε ένα μοντέλο ενώ δεν έχει φτάσει ούτε καν στη μεση των εργασιών (.......)

opelmanos
01-03-2010, 23:00
cptbabis έχουμε καμία πρόοδο εγρασιών για την Πορφυρούσα?

Giwrgos1980
02-03-2010, 08:41
Πάμε γερά cpt_babis........μην μασάς.....πάρα πολύ καλή προσπάθεια!!!!!!! Εγώ προσωπικά δεν θα πώ απλά οτί χρειάζεται σεβασμός στα παιδιά.......απλά τουμπέκα......σπαταλάνε απίστευτες ώρες που μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν κάτι άλλο.........και στην τελική κανένα από τα παιδιά δεν είναι υποχρεωμένο να ανεβάσει τίποτα από ότι φτιάχνει.......και το κάνουν με την καλή τους την καρδιά και ένα απλό ευχαριστώ δεν φθάνει γι'αυτο!

erenShip
02-03-2010, 22:10
cpt babis είναι πολύ καλό...συνέχισε! ανυπομονώ να το τελειώσεις!!! ;)

nikolasher
03-03-2010, 01:36
Ειναι μια παρα πολυ καλη προσπαθεια, καθε αρχη εχει και προβληματα τα οποια τα ξεπερνας με τον καιρο. θα δεις οτι θα φας πολλες ωρες για να βγαλεις ενα καλο αποτελεσμα αλλα ολα αυτα θα τα δεις στη πορεια.
συνεχισε να κανεις το μοντελο σου και μην ακους ουτε τα αρνητικα ουτε τα θετικα αλλα μονο αυτο που εσυ βλεπεις.
για να φτιαξω πλωρη εκανα παρα πολυ καιρο, μονο αυτο σου λεω και αν δεις τα πρωτα μοντελα μου θα γελας ( νομιζω οτι βελτιωθηκα στη πορεια) .
Παντα θα ανακαλυπτουμε κατι παραπανω που μπορουμε να προσθεσουμε για ενα καλυτερο αποτελεσμα οσα χρονια και να φτιαχνεις μοντελα.
το πας πολυ καλα το μοντελο παντος και θα το περιμενω να ταξιδεψω μαζι του .
περιμενουμε νεα για τις εργασιες

sparti
31-03-2010, 11:42
ποτε θα ανεβει πειριπου

dimitris10
25-05-2010, 12:54
το πλοιο ειναιΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol ::lol:μπραβο. μηπως ο ell ζηλευει λιγακι .:confused: θα στηριζω τον ναυπηγο τηςπορφυρουσας.

dimitris10
05-07-2010, 16:14
δεν θελω να ειμαι κουραστηκος . ποτε θα ανεβει.:confused:παντοσ ειναι ομορφο!!!

nautical96
05-07-2010, 16:26
δεν νομίζω φίλε μου να ανέβει..;)

dimitris10
05-07-2010, 17:38
ooooooo.giati:confused:malon tha iparchi kapio problima:!:den pirazei . mia alli fora isos