PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευαγγελινή [Evangeline]



Nicholas Peppas
27-12-2009, 17:43
Το Ευαγγελινή ητο μικρο πλοιο που εξυπηρετησε τας νησους των Κυκλαδων γυρω στο 1900. Αναφερεται σαν ενα ξυλινο πλοιο ναυπηγημενο στην δεκαετια 1870 στο Νεωριο Συρου. Το βρισκουμε σε δυο ανακοινωσεις απο την εφημεριδα Σκριπ στις 13 Σεπτεμβριου και 14 Δεκεμβριου 1898.

Το πλοιο ανηκε στην Ατμοπλοια Τ. Τσοτρα και ειχε μονο 58 τοννους (!). Στο ενθετο του Εφοπλιστη του Φεβρουαριου 1997, ο Α. Τζαμτζης αναφερει την ατμοπλοια σαν Γ. Τσοτρα. Οπως αναφερεται στις 14 Δεκεμβριου 1898, το Ευαγγελινη εκανε την ταχυδρομικη συγκοινωνια στις Κυκλαδες απο την Συρο στην Θηρα. Φυσικα ο δαιμων του τυπογραφειου κτυπησε και εδω... Το Κορθιο εγινε ... Κορινθια!

70358

Evangeline was a small ship that served Cyclades around 1900. She is mentioned as a wooden ship built in the 1870s in the shipyards of Neorion, Syros. We find her in two announcements from Skrip on September 13 and December 14, 1898.

Evangeline belonged to the T. Tsotras Shipping Co and had only 58 tons! In the insert from Efoplistis of February 1997, A. Tzamtzis mentions the same company as G. Tsotras. As mentioned in the clip from December 14, 1898, Evengeline was doing the mailing service to Cyclades, from Syros to Thera.

70359

Nicholas Peppas
27-12-2009, 17:53
Το Ευαγγελινή ηταν μικρο πλοιο που εξυπηρετησε τις νησους των Κυκλαδων γυρω στο 1900. Αναφερεται σαν ενα ξυλινο πλοιο ναυπηγημενο στην δεκαετια 1870 στο Νεωριο Συρου. Το βρισκουμε σε δυο ανακοινωσεις απο την εφημεριδα Σκριπ στις 13 Σεπτεμβριου και 14 Δεκεμβριου 1898.

Το πλοιο ανηκε στην Ατμοπλοια Τ. Τσοτρα και ειχε μονο 58 τοννους (!).

Εχω την θεωρια οτι το Ταχυδρομος της Συρου (που ανηκε στην περιοδο 1918−30 στην Ατμοπλοια Λυκουρη) και το Ευαγγελινή ηταν το ιδιο πλοιο! Εχω συζητησει το θεμα αυτο με τον Αρη στο παρελθον αλλα δεν βγαλαμε τελικη αποφαση... Πιθανως να ξερει κατι παρα πανω.

70360

Nicholas Peppas
27-12-2009, 18:07
Στην ιδια ανακοινωση αναφερονται ωρισμενα πλοια της εταιρειας Μιχαλινου που εκαναν την ταχυδρομικη γραμμη στις Ελληνικες κοινοτητες το Ευξεινου και στην Ανατολικη Μεσογειο. Τρια απο τα πλοια που αναφερονται, περιεχονται στο Miramar. Για το Δεσποινα Μιχαλινου υπαρχει και πινακας στο Ναυτικο Μουσειο. Τον παρουσιαζω εδω και καποιους ενδοιασμους μια και μπορει να ειναι το δευτερο πλοιο με το ιδιο ονομα

70361

70362



Name: DESPINA G.MICHALINOS Launch Date: 19.11.88
Type: Cargo ship Date of completion: 1.89
Flag: GRC Keel:
Tons: 1763 Link: 1415
DWT: Yard No: 62
Length overall: Ship Design:
LPP: 79.4 Country of build: GBR
Beam: 11.2 Builder: Irvine
Material of build: Location of yard: Harbour Dock
Subsequent History: 03 IRMA
Disposal Data: wrecked Almadia Reef, Cape Verde 21.4.10

Name Tons Change Registered Owner
DESPINA G.MICHALINOS 1763 1888 1763 A.Michalinos
IRMA 1763 1903 Otto Banck





Name: GEORGIOS MICHALINOS Launch Date: 3.12.92
Type: Cargo ship Date of completion: 2.93
Flag: GRC Keel:
Tons: 3060 Link: 1543
DWT: Yard No: 380
Length overall: Ship Design:
LPP: 98.4 Country of build: GBR
Beam: 12.8 Builder: Dixon (Raylton)
Material of build: Location of yard: Middlesbrough
Subsequent History: 14 GEORGIOS
Disposal Data: wrecked Ushant 7.2.18


Name Tons Change Registered Owner
GEORGIOS MICHALINOS 3060 1892 Michalinos & Co
GEORGIOS 3060 1914 M.Livanos




Name: SEA GULL Launch Date: 1.73
Type: Cargo ship Date of completion: 1.73
Flag: GBR Keel:
Tons: 1002 Link: 1536
DWT: Yard No: 59
Length overall: Ship Design:
LPP: 66.0 Country of build: GBR
Beam: 8.9 Builder: Iliff Mounsey
Subsequent History: 75 BETTY - 83 SEA GULL - 83 BETTY - 85 ARIETTA ZIGOMALA - 93 ARIADNE MICHALINOS - 99 GENEVIEVE
Disposal Data: wrecked Lavezzi Is, Corsica 31.3.03

Name Tons Registered Owner
SEA GULL 1002 1873 Walker & Jennings
BETTY 1002 1875 Helmsing & Grimm
ARIETTA ZIGOMALA 1002 1885 J.Costalas
ARIADNE MICHALINOS 1002 1893 Michalinos & Co
GENEVIEVE 1002 1899 VF.Coste

Ellinis
28-12-2009, 22:54
Εχω την θεωρια οτι το Ταχυδρομος της Συρου (που ανηκε στην περιοδο 1918−30 στην Ατμοπλοια Λυκουρη) και το Ευαγγελινή ηταν το ιδιο πλοιο! Εχω συζητησει το θεμα αυτο με τον Αρη στο παρελθον αλλα δεν βγαλαμε τελικη αποφαση... Πιθανως να ξερει κατι παρα πανω.

70360

Κρίνοντας από τη φωτογραφία του Ταχυδρόμος Σύρου (αν όντως αυτό είναι το σωστό όνομα του εικονιζόμενου πλοίου), θα έλεγα οτι είναι μεγαλύτερο από του 50-60 τόνους του Ευαγγελινή. Επίσης το Ταχυδρόμος μου φαίνεται για καράβι ναυπήγησης πρό του 1880, και νομίζω οτι εκείνη την εποχή οι δυνατότητες των ναυπηγείων της Σύρου δεν ήταν τότε αρκετές για τόσο μεγάλα ατμόπλοια.

Nicholas Peppas
28-12-2009, 23:00
Κρίνοντας από τη φωτογραφία του Ταχυδρόμος Σύρου (αν όντως αυτό είναι το σωστό όνομα του εικονιζόμενου πλοίου), θα έλεγα οτι είναι μεγαλύτερο από του 50-60 τόνους του Ευαγγελινή. Επίσης το Ταχυδρόμος μου φαίνεται για καράβι ναυπήγησης πρό του 1880, και νομίζω οτι εκείνη την εποχή οι δυνατότητες των ναυπηγείων της Σύρου δεν ήταν τότε αρκετές για τόσο μεγάλα ατμόπλοια.

Ειμαι βεβαιος οτι το εικονιζομενο πλοιο ειναι ο Ταχυδρομος της Συρου. Τωρα για το αν το Ευαγγελινη ειναι το ιδιο πλοιο εχω την βοηθεια ενος γνωστου απο το Μουσειο Μπενακη ο οποιος μου λεει οτι ειναι. Αυτα ειναι οσα ξερω.... Γραφουν τιποτε τα κιταπια σου;

Ellinis
28-12-2009, 23:28
To πρόβλημα είναι οτι η μόνη -γνωστή σε εμένα- πηγή που έχει αναφερθει στο "Ταχυδρόμος Σύρου" είναι η εκδοση του Τζαμτζή για τα 100 χρόνια ακτοπλοϊας. Ο μακαρίτης είχε βασιστεί σε αναφορές τευχών των Ναυτικών Χρονικών της δεκαετίας του '30. Σε αυτά δεν υπάρχει καμία αναφορά σε πλοίο με αυτό το όνομα.
Επίσης, καθ'οτι μιλάμε για δευτερογενείς πηγές, δεν είναι απίθανο να πρόκειται για παρανόηση και κάποια αναφορά σε Ταχυδρόμο της Σύρου να θεωρήθηκε ως όνομα "Ταχυδρόμος Σύρου", ενώ θα μπορούσε να είναι "Ταχυδρόμος" με νηολόγια Σύρου ή ακόμη χειρότερα ένα ταχυδρομικό της Σύρου...

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η επαφή σου με το μουσείο Μπενάκη σε ποιές πηγές βασίζει το πιστεύω του.

Nicholas Peppas
28-12-2009, 23:35
To πρόβλημα είναι οτι η μόνη -γνωστή σε εμένα- πηγή που έχει αναφερθει στο "Ταχυδρόμος Σύρου" είναι η εκδοση του Τζαμτζή για τα 100 χρόνια ακτοπλοϊας. Ο μακαρίτης είχε βασιστεί σε αναφορές τευχών των Ναυτικών Χρονικών της δεκαετίας του '30. Σε αυτά δεν υπάρχει καμία αναφορά σε πλοίο με αυτό το όνομα.
Επίσης, καθ'οτι μιλάμε για δευτερογενείς πηγές, δεν είναι απίθανο να πρόκειται για παρανόηση και κάποια αναφορά σε Ταχυδρόμο της Σύρου να θεωρήθηκε ως όνομα "Ταχυδρόμος Σύρου", ενώ θα μπορούσε να είναι "Ταχυδρόμος" με νηολόγια Σύρου ή ακόμη χειρότερα ένα ταχυδρομικό της Σύρου...

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η επαφή σου με το μουσείο Μπενάκη σε ποιές πηγές βασίζει το πιστεύω του.


Το οονομα Ταχυδρομος της Συρου ειναι παραξενο. Οτι γραφεις παρα πανω ειναι πιθανον. Το παραδοξο ειναι οτι οι εφημεριδες που εχουμε στα χερια μας (ΕΒΕ) δεν αναφερουν τετοιο πλοιο. Λοιπον στελνω μηνυμα στον γνωστο του Μπενακη και θα σου πω

Nicholas Peppas
29-12-2009, 00:12
Κατα τον Τζαμτζη, το Ταχυδρομος της Συρου ανηε στην ... Ατμοπλοια Λυκουρη!

τοξοτης
17-03-2014, 21:07
Στην ιδια ανακοινωση αναφερονται ωρισμενα πλοια της εταιρειας Μιχαλινου που εκαναν την ταχυδρομικη γραμμη στις Ελληνικες κοινοτητες το Ευξεινου και στην Ανατολικη Μεσογειο. Τρια απο τα πλοια που αναφερονται, περιεχονται στο Miramar. Για το Δεσποινα Μιχαλινου υπαρχει και πινακας στο Ναυτικο Μουσειο. Τον παρουσιαζω εδω και καποιους ενδοιασμους μια και μπορει να ειναι το δευτερο πλοιο με το ιδιο ονομα

70361

70362

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρω κάτι σχετικό με το θέμα με σκοπό τον εμπλουτισμό του και συγκεκριμένα ενω έψαχνα για το < Arietta Zigomala > έπεσα επάνω στην παρακάτω ιστοσελίδα :
http://www.aplotaria.gr/tag/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%AF%CE%B4%C E%B7%CF%82/page/2/

όπου βρήκα την παράγραφο με θέμα : < Χιώτες και Aιγνουσιώτες πλοιοκτήτες τους τελευταίους δύο αιώνες > αρκετά ενδιαφέρουσα μιας και μέσα σε αυτή αναφέρονται τόσα και τόσα γνωστά ονόματα.