PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγία Τριάς-Κάλαμος [Agia Trias-Kalamos]



Nicholas Peppas
30-12-2009, 17:05
Εδω προσθετω μερικα στοιχεια για το Αγια Τριας, ενα πλοιο που αρμενιζε στην Αδριατικη προ 100 ετων!

Το Αγια Τριας ανηκε στην Ατμοπλοια Β. Μανιανή και ειχε 494 τοννους συμφωνα με τα στοιχεια μου η 1500 συμφωνα με την αγγελια παρα κατω.

Η εταιρεια αυτη ειχε και ενα αλλο πλοιο, το Αγιος Ιωαννης−Ελπις, για το οποιον εχουμε μιλησει ο Ellinis και εγω εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=69399&highlight=ioannis. Το Αγια Τριας αναφερεται επισης και σαν Αγια Τριας−Καλαμος. Η οικογενεια Μανιανή ηταν Ηπειρωτες που μετα την Επανασταση ειχαν εγκατασταθει αρχικα στο νησι Καλαμος.

Απο μια αγγελια στο Σκριπ της 3ης Φεβρουαριου 1902, βλεπουμε εδω τα μεγαλεπιβολα δρομολογια του Αγια Τριας. Για φαντασθειτε!

Πειραευς, Γυθειον, Καλαμαι, Κατακωλον, Ζακυνθος, Πατραι, Κερκυρα, Τεργεστη! Και επιστροφη μεσω των ιδιων λιμενων με προσθηκη της Κρητης! Ολα αυτα το 1902!

70781

Nicholas Peppas
30-12-2009, 17:06
Εδω προσθετω μερικα στοιχεια για το Αγια Τριας, ενα πλοιο που αρμενιζε στην Αδριατικη προ 100 ετων! Το Αγια Τριας ανηκε στην Ατμοπλοια Β. Μανιανή και ειχε 494 τοννους συμφωνα με τα στοιχεια μου η 1500 συμφωνα με την αγγελια παρα κατω.

Και εδω ανα αρθρο για καποια προβληματα του πλοιου Αγια Τριας στις 29 Νοεμβριου 1902, οπου ειχε προστεθει η Θεσσαλονικη στα δρομολογια της...

70782
70783