PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιωνία (2) [Bernicia, Ionia]



Nicholas Peppas
15-01-2010, 14:27
Ιωνία

Προπολεμικο επιβατηγο της Ελληνικης Ακτοπλοιας. Ναυπηγηθηκε το 1923 και ειχε 1,839 τοννους και ταχυτητα 15 κομβων. Αρχικα χρησιμοποιηθηκε σαν επιβατηγο/φορτηγο στην γραμμη Newcastle −Λονδινου απο την εταιρεια Tyne-Tees Shipping Co

Η Miramar γραφει



Name Tons Change Registered Owner
BERNICIA 1923 1839 Tyne-Tees Steam Sg
IONIA 1944 1934 Hellenic Coast Lines


IDNo: 1145530 Year: 1923
Name: BERNICIA Launch Date: 1.5.23
Type: Cargo ship Date of completion: 6.23
Flag: GBR Keel:
Tons: 1839 Link: 1491
DWT: Yard No: 531
Length overall: Ship Design:
LPP: 86.0 Country of build: GBR
Beam: 12.2 Builder: Hawthorn Leslie
Material of build: Location of yard: Hebburn
Number of screws/Mchy/ Speed(kn): 1T-15
Subsequent History: 34 IONIA
Disposal Data: wrecked Arcaki Islet, near Skiathos 14.12.44


Schedule of the ship
72858
Source :http://www.timetableimages.com/maritime/images/tyne.htm

Το πλοιο ηλθε στην Ελλαδα το 1934 και επεζησε του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου αλλα χαθηκε κατα ενα απιθανα κακο τροπο.

4/3/1945
72859

7/3/1945
72860

Ο Τζαμτζης παρουσιαζει αυτη την φωτογραφια... Ακομη προσπαθω να καταλαβω αν αυτο ειναι πραγματι το πρωτο Ιωνια η το πλοιο της ΕΛΜΕΣ με το ιδιο ονομα

72861

Ellinis
16-01-2010, 12:58
Η φωτογραφία είναι πράγματι του πρώτου ΙΩΝΙΑ. Και αυτό ήταν πλοίο τη Ελ.Μες η οποία να θυμίσω οτι είχε δραστηριοποιηιεί πρίν τον πόλεμο ως θυγατρική της Ακτ.Ελ.
Για αυτό και έχει στο φουγάρο τα σινιάλα της Ελ.Μες.
Φωτογραφίες του ως BERNICIA υπάρχουν εδώ (http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20Ba/slides/Bernicia-02.html)και εδώ (http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20Ba/slides/Bernicia-03.html).

Σε ότι αφορά το ναυάγιο, το πλοίο φαίνεται οτι έπεσε θύμα των καταστροφών που προκάλεσε ο πόλεμος στο φαρικό δίκτυο. Η θέση "Ρέπι" που αναφέρει το άρθρο, είναι ένα νησάκι στο οποίο υπήρχε φάρος, που είναι προφανώς δεν λειτουργούσε.
Το "Αρκάκι" που επίσεις αναφέρεται ως τόπος βύθισης είναι ένα διπλανό νησάκι. Ίσως το ΙΩΝΙΑ να προσέκρουσε σε βράχια σε ένα από τα δύο νησάκια και να το προσάραξαν στην παραλία του άλλου.

Μήπως ο φίλος Κώστας Θωκταρίδης, γνωρίζει περισσότερα για την τύχη του ναυαγίου; Αν τελικά βυθίστηκε εκεί ή αν το ανελκύσανε αργότερα για σκραπ;

Να και ο σχετικός χάρτης, όπου το Ρέπι είναι το μικρό νησί στα ανατολικά από το μεγαλύτερο Αρκάκι. Έβαλα στο "περίπου" και τη σωστή και λάθος πορεία.

72996

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
17-01-2010, 10:13
*

Επιβατηγό ατμόπλοιο ΙΩΝΙΑ (πρώην BERNICIA), νηολογίου Πειραιώς 802, με ΔΔΣ: SZHZ, ολικ. χωρητ. 1978 κόρων και καθ. 863 κόρων, ναυπηγήσεως του 1923 στα ναυπηγεία HAWTHORN LESLIE AND CO. LTD του GLASGOW. Είχε μήκος 282 πόδες και εκινείτο με τρικύλινδρη παλινδομική μηχανή με ιπποδύναμη 547 ΝΗΡ. Το ΙΩΝΙΑ αγοράστηκε το 1934 από την ΑΚΤΟΠΛΟΪΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε. αντί του ποσού των 30.000 λιρών Αγγλίας και στη συνέχεια περιήλθε στις Ελληνικές Μεσογειακές Γραμμές (ΕΛΜΕΣ).
Το ΙΩΝΙΑ είχε παράσχει πολύτιμες υπηρεσίες κατά τη διάρκεια του Ελληνοϊταλικού πολέμου τελώντας μεταφορές στρατιωτών από Κρήτη προς Αστακό και Πρέβεζα αλλά και μεταφορά τραυματιών.
Στη συνέχεια πραγματοποίησε ταξίδια Αλεξάνδρειας για τη μεταφορά Άγγλων αλλά και Αυστραλών στρατιωτών.
Το πλοίο το 1941 ακολούθησε τον Ελληνικό Στόλο στην Αίγυπτο και κατά τη διάρκεια του πολέμου χρησιμοποιήθηκε μαζί με το ΚΟΡΙΝΘΙΑ ως έδρα των Υπηρεσιών του Πολεμικού Ναυτικού στην Αλεξάνδρεια.
Μετά την επιστροφή του στον Πειραιά το 1944 διατέθηκε για την εξυπηρέτηση των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών.
Τη 14η Δεκεμβρίου 1944 κατά το δρομολόγιο Θεσσαλονίκης-Πειραιά, προσάραξε και βυθίστηκε στη νησίδα Αρνάκι.
Από τους 90 επιβάτες απωλέστηκαν 3.

* Από το βιβλίο ΤΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
1900 – 1950 ΤΟΜΟΣ Α έκδοση 2000 ISBN 960-86590-5-1
Αντιναυάρχου ΝΤΟΥΝΗ σελίδα 280 – 281.
Εκεί υπάρχει και μια ακόμη φωτογραφία του πλοίου.


Έχω την εντύπωση ότι από BERNICIA ως Iωνία έκανε μια σειρά μετασκευών ειδικά στις πρύμνες υπέρκατασκευές.
Το βαπόρι είχε προσαράξει και στην συνέχεια έγινε ανέλκυση & σκραπ.
Είχα ένα φίλο που μου έλεγε την ιστορία από την Σκίαθο.
Πανέμορφο νησί, πεντακάθαρα νερά.
Τα υπόλοιπα νησάκια & βραχονησίδες της Σκιάθου ανατολικά της είναι : Μυρμιγκονήσια (Μυρμήγκια), Σιδεριές, Αρκο, Μαραγκός, Ασπρονήσι, Αραπάκια, Πνιγμένος.

Ellinis
17-01-2010, 11:10
*
* Από το βιβλίο ΤΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
1900 – 1950 ΤΟΜΟΣ Α έκδοση 2000 ISBN 960-86590-5-1
Αντιναυάρχου ΝΤΟΥΝΗ σελίδα 280 – 281.
Εκεί υπάρχει και μια ακόμη φωτογραφία του πλοίου.

Έχω την εντύπωση ότι από BERNICIA ως Iωνία έκανε μια σειρά μετασκευών ειδικά στις πρύμνες υπέρκατασκευές.

Φίλε Κώστα, εδώ ο ναύαρχος έκανε ένα από τα λίγα λάθη που έχει το έργο του, βάζοντας μια φωτογραφία του μεταπολεμικού ΙΩΝΙΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=54481&highlight=ionia).
Το ΙΩΝΙΑ που ναυάγησε στη Σκιάθο είχε πράγματι δεχτεί μια μικρή μετασκευή (ίσως και πριν έρθει στην Ελλάδα) κατά την οποία η γέφυρα ανέβηκε ένα ντεκ ψηλότερα και στην αρχική θέση της δημιουργήθηκε σαλόνι.

Γνωρίζεις πότε έγινε η ανέλκυση;

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
17-01-2010, 11:29
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία για τις ημερομηνίες ανέλκυσης.
Το μοναδικό αξιόλογο στοιχείο είναι ότι το ναυάγιο μετά το 1949 είχε ιδιοκτήτη τον κ. Σταυρίδη.
Πάντως ο φιλαράκος μου από την Σκίαθο μου είχε πει ότι αρκετά αντικείμενα από το πλοίο βρίσκονται στην Σκίαθο.

Ellinis
17-01-2010, 12:28
Άρα κάπου στη δεκαετία του '50 θα έγινε η δουλειά.
Σου είπε τελικά σε ποιό από τα δύο νησάκια είχε προσαράξει, Ρέπι ή Αρκάκι;

Nicholas Peppas
17-01-2010, 21:41
...........
Πάντως ο φιλαράκος μου από την Σκίαθο μου είχε πει ότι αρκετά αντικείμενα από το πλοίο βρίσκονται στην Σκίαθο.


Οπως ισως ξερεις, λεγεται οτι κατοικοι απο την Σκιαθο λεηλατησαν το πλοιο. Μηπως ξερουν οι γνωστοι σου αν αυτο ειναι σωστο;

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
18-01-2010, 14:31
Τον φιλαράκο μου τον χάσαμε σε τροχαίο πριν μερικά χρόνια 1998 ?.
Υπηρετούσαμε μαζί στην ίδια μονάδα και με είχε βοηθήσει όταν είχα επισκεφθεί το νησί το 1997 ? με αντικειμενικό στόχο να εντοπισμό το ναυαγίου του Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ.
Τότε μου είχε αναφέρει μαζί με κάτι γέροντες την ιστορία για το ΙΩΝΙΑ.
Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή δεν έχω περισσότερα στοιχεία για να απαντήσω στις απορίες σας.
Σήμερα τηλεφώνησα σε ένα συνάδελφο που έχει κέντρο καταδύσεων στην Σκιάθο όμως δεν γνωρίζει κάτι για το ΙΩΝΙΑ.
Μου είπε ότι αργότερα ένα ακόμη βαπόρι προσάραξε στο Λεχούνι και ότι υπάρχει ακόμα το άλμπουρο του εκεί.

Ένα συμπληρωματικό στοιχείο είναι ότι τότε εντόπισα ένα μικρό βαποράκι που είχε πέσει σε νάρκη (εντόπισα και το αγκυροβόλιο της νάρκης λίγα μέτρα από το ναυάγιο) είχε διαλυθεί όλη η πλώρη και βρίσκεται στο μπουγάζι μεταξύ Σκιάθου και ακτών Πηλίου σε βάθος 80 μέτρα. Ποτέ δεν κατάφερα να μάθω το όνομα του.
Μήπως γνωρίζεται κάτι ? :confused:

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
18-01-2010, 15:01
Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή δεν έχω περισσότερα στοιχεία για να απαντήσω στις απορίες σας.
Σήμερα τηλεφώνησα σε ένα συνάδελφο που έχει κέντρο καταδύσεων στην Σκιάθο όμως δεν γνωρίζει κάτι για το ΙΩΝΙΑ.
Μου είπε ότι αργότερα ένα ακόμη βαπόρι προσάραξε στο Λεχούνι και ότι υπάρχει ακόμα το άλμπουρο του εκεί.

Τελευταία Νέα ...
Το βαπόρι στο Λεχούνι, (είναι ένας κόλπος βόρεια).. γύρω στο ’90 προσάραξε ένα φορτηγό με φορτίο σίδερα.
Ο Παππούς του φίλου μου είπε ότι όντως ήταν στο Αρκο (Αρκάκι) το ναυάγιο.

Nicholas Peppas
18-01-2010, 15:45
Τον φιλαράκο μου τον χάσαμε σε τροχαίο πριν μερικά χρόνια 1998 ?.
Υπηρετούσαμε μαζί στην ίδια μονάδα και με είχε βοηθήσει όταν είχα επισκεφθεί το νησί το 1997 ? με αντικειμενικό στόχο να εντοπισμό το ναυαγίου του Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ.
..........



Φιλε Κωστα

Οταν μπορεσεις σε παρακαλω να μας πεις αν εχεις βρει τιποτε απο τον Λαμπρο Κατσωνη. Οντας Ελευσινιος, εχω μεγαλο θαυμασμο για τον Βασιλη Λασκο που ηταν Ελευσινιος και φιλος του πατερα μου, και για το θρυλικο αυτο υπιβρυχιο μας. Κοιταξε εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=298863&postcount=9

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
18-01-2010, 16:40
Αγαπητέ φίλε Νικόλα
Θα σου ποστάρω υλικό.
Και για μένα είναι θρυλικό πρόσωπο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει το βιβλίο του ΤΣΟΥΚΑΛΑ Υ1 !!
Διαβάζοντας για πρώτη φορά στην ζωή μου τυχαία το Υ1 ήταν η αφορμή να αγαπήσω την ναυτική ιστορία.
Στην συνέχεια αγόραζα βιβλία και άρχισα να ασχολούμαι με μεγάλο ενδιαφέρον με την ναυτική ιστορία.

Και για επιστρέψουμε στο ερώτημα του φίλου ellinis η προσάραξη του ΙΩΝΙΑ έγινε στο ΑΡΚΟ (ΑΡΚΑΚΙ) στην νοτιοανατολική πλευρά και από τότε η παραλία ονομάζεται από τους ντόπιους ¨Ιωνία¨.
Το πλοίο έχει ανελκυθεί και δεν υπάρχει ίχνος του στην περιοχή.

http://img210.imageshack.us/img210/7083/ioniaparalia.jpg (http://img210.imageshack.us/my.php?image=ioniaparalia.jpg)

Ellinis
19-01-2010, 16:50
Kosta, se euharisto poly gia tin antapokrisi!

Niko, einai sinithes na leilatountai ta nauagismena karavia, einai kati poy ginetai mexri simera pantou (p.x me to AMERICAN STAR-AUSTRALIS sta Kanaria nisia)

p.s. sorry gia ta greekenglishm, den eho ellinika autin tin evdomada.

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
19-01-2010, 19:07
Να είσαι καλά Άρη και καλή επιστροφή.!
Εξάλλου να μην ξεχνάμε ότι ο κόσμος τότε πεινούσε είναι μεταπολεμική περίοδος δύσκολες εποχές..
Ο παππούς λέει ότι είχαν πάρει κουτάλια και κουβέρτες από το βαπόρι.
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ αυτές τις ενέργειες απλά έγιναν κάτω από δύσκολες εποχές και κατά την γνώμη μου χρίζουν αντίστοιχης κατανόησης.

Ellinis
27-09-2010, 12:56
Το ΙΟΝΙΑ επέζησε των καταστροφών του 2ου παγκοσμίου, επέστρεψε στην απελευθερωμένη Ελλάδα, για να χαθεί λίγους μήνες αργότερα σε ένα ναυτικό ατύχημα.

Παρακάτω σε μια φωτογραφία από το ένθετο "Ιστορία της ακτοπλοϊας" που είχε γράψει ο Α. Τζαμτζής για τον Εφοπλιστή.

107932

Dimitris K.
20-11-2010, 11:29
Καλημερα και απο εμενα, να κανω μια μικρη παραθεση εδω. Στο Ιωνια ηταν μηχανικος ο παππους (Παναγιωτης Καλιακουδας η Μπαρμπα Τακης) μου και απο οσο ξερω απο ιστοριες της γιαγιας μου, το πλοιο πρωτα χτυπησε σε ναρκη και μετα κατεληξε στην ξερα οπου και εγινε η βυθιση του. Πολλα απο τα μελη του πληρωματος πνιγηκαν γιατι ειχαν δεμενα επανω τους σε ζωνες σε αιγυπτιακες χρυσες λιρες ολους τους μισθους απο τον πολεμο καθως το πλοιο μολις ειχε επιστρεψει απο την Αιγυπτο. Διασωθηκαν κυριως οσοι καταφεραν και ελυσαν τις ζωνες με τις λιρες. Θα ψαξω το αρχειο με τις οικογενειακες φωτογραφιες γιατι υπαρχουν καποιες απο το Ιωνια στην Αιγυπτο απο οσο θυμαμε και θα τις αναρτισω

Ellinis
20-11-2010, 12:24
Καλως ήρθες στο φόρουμ Δημήτρη Κ. και σε ευχαρισούμε για τις προσωπικές αναμνήσεις που μοιράστηκες μαζί μας.
Αναμένουμε με ενδιαφέρον!

Nicholas Peppas
20-11-2010, 15:42
Απο το 1905 μεχρι το 1930 οι διαφορες εταιρειες τσιγαρων προσθεταν στα πακετα τους καρτες με φωτογραφιες η σχεδια. Αυτες οι καρτες εγιναν σπουδαιο συλλεκτικο υλικο και εχουν μεγαλο ενδιαφερον για τους συλλεκτες γιατι παρουσιαζουν πως ηταν η ζωη στις αρχες του 20ου αιωνος. Βρισκουμε αναμεσα τους φωτογραφιες ηθοποιων της εποχης εκεινης, κτιριων, ιστορικων γεγονοτων κλπ. Ιδε πϖ εδω http://www.flickr.com/groups/cigarettecards/ Αναμεσα τους ακομη και καρτες με την ιστορια (κια ιστορικα γεγονοτα) πολλων χωρων. Αναμεσα τους και πολλες καρτες για επιβατηγα της εποχης εκεινης. Ιδε πχ http://www.flickr.com/groups/cigarettecards/pool/with/4489449394/

Εδω η καρτα για το Bernicia το οποιον ειχε σπουδαια ιστορια στην Αγγλια σαν ενα απο τα κλασσικα πλοια που εκαναν το ανατολικο δρομολογιο (απο το Newcastle στο Λονδινο)... Η καρτα βρισκεται στο http://www.flickr.com/photos/44841559@N03/4489893683/ που εχει και πολλες αλλες καρτες απο πλοια της εποχης. Το κειμενο λεει για το Bernicia



Built in 1923 for the Tyne-Tees Shipping Co at Hebburn-on-Tyne.
Carried up to 440 passengers from Newcastle to London in 23 hours (today the train takes 3 hours)


116175

Σε μια σελιδα για γενεαλογικα θεματα (http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~stormrhb/steamships.htm) βρισκουμε φωτογραφιες τριων απο τα πλοια της Tyne-Tees Shipping Co...

116177

Dimitris K.
25-11-2010, 13:28
116723

Αξιωματικοι του Ιωνια - Αλεξανδρεια 7-8-1941

Nicholas Peppas
19-04-2011, 07:57
Το ΙΟΝΙΑ επέζησε των καταστροφών του 2ου παγκοσμίου, επέστρεψε στην απελευθερωμένη Ελλάδα, για να χαθεί λίγους μήνες αργότερα σε ένα ναυτικό ατύχημα.
...........

Πραγματι το ΙΩΝΙΑ αυτο επεζησε του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου. Εδω στις 24 Νοεμβριου 1944 εκανε ταξιδι απο την Θεσσαλονικη στον Πειραια

130099

τοξοτης
05-02-2013, 23:24
Το BERNICIA

http://www.wrecksite.eu/wreck.aspx?156514

http://www.tynebuiltships.co.uk/B-Ships/bernicia1923.html


(http://www.tynebuiltships.co.uk/B-Ships/bernicia1923.html)

Nicholas Peppas
06-02-2013, 01:06
Το Ιωνια ηταν γνωστο για τα μεσογιακα ταξιδια του. Εδω ανακοινωση απο τις 31 Οκτωβριου 1939.

137250

Nicholas Peppas
02-09-2013, 04:43
Απο την Σφαιρα της 16ης Σεπτεμβριου 1934 η ανακοινωση της αγορας του Bernicia αντι 30,000 λιρων Αγγλιας.

148442

Ellinis
19-09-2013, 22:38
To ΒΕRNICIA σε μια καρτ ποστάλ από το e-bay.

149063

Το ναυάγιο του ΙΩΝΙΑ έμεινε για αρκετά χρόνια στα ρηχά της νησίδας Αρκάκι. Το 1952 πέρασε από εκεί συνεργείο της ιταλικής εταιρίας ναυαγιαιρεσιών Tripcovich για να εκτιμήσει το ναυάγιο αλλά δεν προχώρησε στην ανέλκυση του.

Nicholas Peppas
21-09-2013, 05:27
Τρεις καταχωρησεις για μεγαλα ταξιδια του Ιωνια απο τις 3 Οκτωβριου και 1 Δεκεμβριου απο το Φως της Μυτιληνης και απο την 1η Ιανουαριου 1940 απο τον Ελευθερον Βημα.

Οι δυο πρωτες εχουν ιδαιτερη σημασια γιατι μας δειχνουν ολα τα δρομολογια των πλοιων του ΚΔΑΣ της εποχης εκεινης (απο την Μυτιληνη).

149102149103149104

τοξοτης
21-09-2013, 06:04
Τρεις καταχωρησεις για μεγαλα ταξιδια του Ιωνια απο τις 3 Οκτωβριου και 1 Δεκεμβριου απο το Φως της Μυτιληνης και απο την 1η Ιανουαριου 1940 απο τον Ελευθερον Βημα.

Οι δυο πρωτες εχουν ιδαιτερη σημασια γιατι μας δειχνουν ολα τα δρομολογια των πλοιων του ΚΔΑΣ της εποχης εκεινης (απο την Μυτιληνη).

149102149103149104

Εντύπωση μου κάνουν τα δρομολόγια των <Κέρκυρα> και <Κρήτη> αν και θα μου πείς την εποχή εκείνη έτσι <περίπλοκα> ήταν τα δρομολόγια.

Ellinis
20-05-2014, 10:56
Να και το μοντέλο του πλοίου που βρίσκεται στο Ναυτικό Μουσείο.

155507

Πρόσφατα μιλούσα με ένα βετεράνο δύτη και μου ανάφερε πως το πρώτο ναυάγιο που θυμάται από μικρός - στα μέσα της δεκαετία του 50 - ήταν του ΙΩΝΙΑ καθώς είχε πάει εκεί με το καταδυτικό συνεργείο του πατέρα του για να κάνουν τη διάλυση του ναυαγίου.

Gallos952
06-06-2014, 19:41
Crowded Stern of Ionia at Port.
[email protected]

156093

Nicholas Peppas
07-06-2014, 00:29
Δρομολογια των Ιωνια, Αττικη και Θρακη για την Αλεξανδρεια και την Ανατολικη Μεσογειο απο την Πρωινη της Μυτιληνης. Μαζι τους και τα "εσωτερικα" Κρητη, Λεσβος και Σαμος.

156099

Ellinis
23-12-2017, 16:48
Το πιστοποιητικό που έκδωσε η προξενική αρχή μας στο Λονδίνο, όταν αγοράστηκε το πλοίο το 1934. Ταξίδεψε για επτά χρόνια στη Μεσόγειο, πρόσφερε τις υπηρεσίες του ως οπλιταγωγό στον πόλεμο του 40-41 και ως έδρα διαφόρων υπηρεσιών στην Αλεξάνδρεια το 1941-44. Δυστυχώς μόλις δυο μήνες μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα ναυάγησε στη Σκιάθο...

185983

και μια εικόνα από το μοντέλο του πλοιου στο Ναυτικό Μουσείο

185986

Ellinis
24-02-2019, 20:27
Η προσάραξη του ΙΩΝΙΑ τον Δεκέμβρη του 1944 απασχολούσε τον τύπο μήνες αργότερα, όπου περιγραφόταν ως "πολυτελής θαλαμηγός" :moody:
Στο άρθρο αναφέρεται οτι το πλοίο προσαράχθηκε από τον Πλοίαρχο εκούσια σε αμμώδη παραλία προκειμένου να μη βυθιστεί εξαιτίας της πρόσκρουσης που είχε προηγηθεί, ενώ ο συντάκτης αμφιβάλει για το οτι ήταν "ολική απώλεια".
192337

Ωστόσο η παρακάτω αναφορά του Π.Ν. μιλάει για προσάραξη σε βράχια και ανεπανόρθωτες ζημιές.
192338

Ellinis
23-07-2020, 17:29
Η προσάραξη του ΙΩΝΙΑ τον Δεκέμβρη του 1944 απασχολούσε τον τύπο μήνες αργότερα, όπου περιγραφόταν ως "πολυτελής θαλαμηγός" :moody:
Στο άρθρο αναφέρεται οτι το πλοίο προσαράχθηκε από τον Πλοίαρχο εκούσια σε αμμώδη παραλία προκειμένου να μη βυθιστεί εξαιτίας της πρόσκρουσης που είχε προηγηθεί, ενώ ο συντάκτης αμφιβάλει για το οτι ήταν "ολική απώλεια".
192337

Ωστόσο η παρακάτω αναφορά του Π.Ν. μιλάει για προσάραξη σε βράχια και ανεπανόρθωτες ζημιές.
192338


Mια αεροφωτογραφία του 1945 δείχνει το ναυάγιο του ΙΩΝΙΑ προσαραγμένο στην Ν.Α. ακτή της νησίδα Αρκάκι, μπροστά σε μια αμμώδη ακτή. Αυτό επιβεβαιώνει την θέση του πλοιάρχου, μιας και το σκάφος ερχόταν από Θεσσαλονίκη προς νότο και εδώ είναι φανερό οτι προσάραξε με Β.Δ. κατεύθυνση, άρα εκκούσια για να σωθεί.

197769
πηγή (http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx)