PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιασμός και τοποθέτηση λιμανιών στο VS 7



GiorgosVitz
20-01-2010, 16:51
8elw na kanw mia erwthsh kai opoios 3erei parakalw na mou lusei thn aporeia...An 8elw na ftia3w to limani enws nhsiou, pws vriskw tis suntetagmenes tou shmeiou 'h kalutera ths perioxhs, sthn opoia 8elw na mpei to limani???

fourtounakis
20-01-2010, 17:44
loipon akou,anoigeis to vs pigaineis me to ploio sto simeio akribws pou 8es tou nisiou kai anoigeis ton xarti.DEN KANEIS TPT ALLO,kai meta bgaineis apo to paixnidi kai anoigeis ena simeiwmatario kai patas deksi klik + epikollisi.kai exeis tis akribeis syntetagmenes pou 8es.O,ti allo 8es rwta me:)

GiorgosVitz
20-01-2010, 17:46
Euxaristw file fourtounaki!!!!!

giorgos_249
31-03-2010, 10:17
Έχω φτιάξει μερικά λιμάνια, ως την παραμικρή λεπτομέρεια , και τα έχω τοποθετήσει, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Έχω φτάξει και ιστούς
ηλεκτροφωτισμού (σαν αυτόν της φωτογραφίας στη Ραφήνα) . Θα ήμουν ευγνώμων, αν κάποιος μπορούσε να μου πει πως να τους φωτίσω.

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=82045&stc=1&d=1270023393

nautical96
31-03-2010, 13:20
έχω φτιάξει ένα λιμάνι στο sketchup αλλα δέν ξέρω πως να το βάλω στο vs ξέρει μήπος κανείς?

Stylianos
31-03-2010, 14:17
ειναι πολύ απλο,αφού το κανεις 3d,το μετατρέπεις σε αρχείο x με το convds και του δίνεις το όνομα του νησιού που θελεις (αντικαθιστάς το παλιο λιμανι του vs με το δικό σου στον φάκελο ''aegean sea'') και έτοιμο!,τωρα αν εμφανίζεται ήτε πιο πισω,ήτε πιο μπροστά απο το έδαφος πρέπει να το ρυθμίσεις ή στο sketchup ή στις συντεταγμένες του λιμανιού που βρίσκονται στον ίδιο φάκελο (aegean sea) και έχουν ίδιο όνομα με τα αρχεία χ των λιμανιων.Ελπίζω να βοηθησα...;)

nautical96
09-04-2010, 14:18
ειναι πολύ απλο,αφού το κανεις 3d,το μετατρέπεις σε αρχείο x με το convds και του δίνεις το όνομα του νησιού που θελεις (αντικαθιστάς το παλιο λιμανι του vs με το δικό σου στον φάκελο ''aegean sea'') και έτοιμο!,τωρα αν εμφανίζεται ήτε πιο πισω,ήτε πιο μπροστά απο το έδαφος πρέπει να το ρυθμίσεις ή στο sketchup ή στις συντεταγμένες του λιμανιού που βρίσκονται στον ίδιο φάκελο (aegean sea) και έχουν ίδιο όνομα με τα αρχεία χ των λιμανιων.Ελπίζω να βοηθησα...;)

σύγνωμη αλλα πώς το μοντέλο στο sketchup το κάνω 3d?
παρεπηπτόντος έχω την έκδοση 7 του sketchup....

Stylianos
11-04-2010, 15:15
το sketchup pro αν δεν κάνω λάθος στο file>export>3d αλλά εαν δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα μπορείς να βρεις exporters σε διαφορα sites που ασχολούνται με το θεμα...;)

nautical96
11-04-2010, 19:07
το sketchup pro αν δεν κάνω λάθος στο file>export>3d αλλά εαν δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα μπορείς να βρεις exporters σε διαφορα sites που ασχολούνται με το θεμα...;)

οκ...το έκανα 3d αλλα τώρα πως το κανω σε μορφή x ?

Stylianos
15-04-2010, 14:26
Λοιπόν ειναι και αυτό απλό.Κατεβάζεις απο εδω :http://www.hangsim.com/vs/ download.php το conv3ds(τριτο απο το τελος της στηλης) και με αυτό ανοίγεις τα 3d αρχεία σου και τα κάνεις x,μετά τα τοποθετείς στον φάκελο aegean sea δινοντας τους το όνομα των τοπίων που ειναι μεσα (αν προκειται για λιμανι) αλλιως αν προκεται για πλοίο βαζεις το x σε έναν φάκελο μαζί με το boat.cfg ενώς άλλου και τον βαζεις στον φακελο ''boats''.ελπίζω να βοήθησα....;)

giorgos_249
15-04-2010, 18:32
οκ...το έκανα 3d αλλα τώρα πως το κανω σε μορφή x ?

Βασικά αν έχεις Vista η λύση που δίνει ο Στέλιος είναι ανέφικτη. Πρέπει να κατεβάσεις κάποιο άλλο converter που λέγεται shell. Με λιγάκι ψάξιμο θα το βρεις. Δεν είναι δύσκολο...

nautical96
15-04-2010, 19:03
σας ευχαρηστό πολύ....το βρήκα!!!!!:D

GiorgosVitz
15-04-2010, 19:32
Βασικά αν έχεις Vista η λύση που δίνει ο Στέλιος είναι ανέφικτη. Πρέπει να κατεβάσεις κάποιο άλλο converter που λέγεται shell. Με λιγάκι ψάξιμο θα το βρεις. Δεν είναι δύσκολο...

Ο τρόπος του Στέλιου μπορεί να δουλέψει σε vista. Πρεπει να κατεβάσετε το αρχείο d3drm.dll από το internet και να το προσθέσετε στο φάκελο "boat sample". Μετά από αυτή την πολύ εύκολη διαδικάσια, ο converter θα δουλέψει κανονικά. Έχω vista και ο converter αρχικά δε δούλευε. Μετά από αυτό, όμως, δούλεψε κανονικά.

giorgos_249
15-04-2010, 19:44
Το ίδιο είχα κάνει και εγώ, αλλά για να βρεις αυτό το αρχείο πρέπει να κατεβάσεις κάποιο άλλο converter , όπως και έκανα. Δύσκολα βρίσκεις μεμονωμένο το αρχείο. Και φυσικά δεν δουλεύει σε όλους τους υπολογιστές...

Super Jet
18-05-2010, 18:21
Kαλησπερα! εχω ενα προβλημα και δεν μου εμφανιζει ουτε τα λιμάνια ούτε τα νησια. τι μπωρώ να κάνω για αυτό;

basiaras 27
25-05-2010, 17:51
καλησπερα.θελω κ εγω αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε πως μπορω να φτιαξω ενα λιμανι.

Stylianos
31-05-2010, 10:30
Mε το Google Sketchup,πρώτα βάζεις μια φωτο για να βγει ρεαλιστικό κ'ύστερα σχεδιάζεις το λιμάνι που θες...:wink:

combra
31-10-2010, 15:00
Καλησπέρα φίλοι μου ναυτικοί,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα δημιουργήσω το txt αρχείο με τις συντεταγμένες του σημείου όπου θα τοποθετηθεί το λιμάνι?
Το έχω έτοιμο σε .x μορφή, έχω τις συντεταγμένες με copy-paste πάνω από τον χάρτη, αλλά δε γνωρίζω πώς θα τα δηλώσω μέσα στο txt αρχείο. Βλέποντας από άλλα αρχεία λιμανιών έχει και κάτι άλλα στοιχεία δίπλα από τις συντεταγμένες, αυτά τι είναι? Μόλις είναι έτοιμο θα τοποθετηθεί μέσα στο forum μας μιας και απουσιάζει αυτό το λιμάνι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

thanos19
03-11-2010, 15:44
kalispera paides...tha ithela na rwtisw kati sto youtube yparxei ena binteo pou legetai piraeus work in progress.auto to limani tou peiraia uparxei sto paixnidi????

chiotis
03-11-2010, 18:25
Mε το Google Sketchup,πρώτα βάζεις μια φωτο για να βγει ρεαλιστικό κ'ύστερα σχεδιάζεις το λιμάνι που θες...:wink:
τι φωτογραφια??????????απο το google earth την περιοχη απο ανω οπως φενεται??

giorgos_249
03-11-2010, 18:50
Google Earth πάντα ή τη δορυφορική εικόνα από το ais η ίδια ακριβώς εικόνα είναι

chiotis
04-11-2010, 15:03
ok, ευχαριστω.