PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείτε τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει...



Asterias
09-06-2006, 03:11
Αλήθεια πόσες φορές έχετε συναντήσει γραφικούς τύπους σε διάφορα λιμάνια, ανά την Ελλάδα οι οποίοι δίνουν τις θεωρητικές τους οδηγίες για το πως νομίζουν οτι είναι καλύτερα να δέσεις, πάνω στην ώρα την αναμπουμπούλας του δεσίματος;;;

Βέβαια δεν αναφέρουμε τύπους οι οποίοι, αρχίζουν να έχουν άποψη και για το πως θα ξεσκαλώσεις την άγκυρά σου και καμιά φορά γεννιέται η απορία... Έχουν turbo μάτια και βλέπουν το βυθό;;;

Το αναφέρω λίγο χιουμοριστικά αλλά μου έχει συμβεί αρκετές φορές να τύχει κάποιο τέτοιο περιστατικό πχ με άγκυρα και να έχω κοινό 5-6 Ναυτάρες στο dock και να λέει ο καθένας τη δική του άποψη και να γίνεται έξω γαλατική μάχη για το ποιός έχει δίκιο!!!

Σίγουρα υπάρχει η περίπτωση κάποιο στεριανό μάτι να βλέπει αρκετά πιο καθαρά μια κατάσταση και πιθανόν μια συμβουλή να σου λύσει τα χέρια, αλλά όλα έχουν τα όρια τους...

Mad_k
26-05-2007, 16:41
Ολοι καπεταναιοι τιν ειδανε

mangos
26-05-2007, 18:36
Όταν είναι προφανές από τις κινήσεις σου ότι δεν ξέρεις τι κάνεις, ότι δεν πας εσύ το σκάφος αλλά αυτό σε πάει, η απειρία φωνάζει από μακριά, κάποιοι άνθρωποι που νομίζουν ότι μπορούν αν βοηθήσουν, προσπαθούν μάταια τις περισσότερες φορές να σου πουν τι να κάνεις... Φυσικά αυτό δεν αποκλείει ότι και οι ίδιοι έχουν μεσάνυχτα, και ότι τελικά ακούς τελικά το κοντό και το μακρύ του καθένα!!!

Όταν αποκτάς εμπειρία, γιατί όλοι αυτοί οι περίεργοι άνθρωποι σταματάνε τις υποδείξεις???

Βλέποντας ένα σκάφος να έρχεται να δέσει δίπλα μου, ξέρω πολύ πριν πλησιάσει αν ξέρει ή αν είναι αρχάριος.
Αν το θεωρώ αρχάριο, προσπαθώ να μην τον πρήξω και εγώ με ότι θεωρώ ότι πρέπει να κάνει, αλλά... αν θεωρήσω ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, θα κάνω τα πάντα προκειμένου να παραμείνω ασφαλής.

Michael
29-05-2007, 18:14
Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείται τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει... ,



διοτι κινδυνεύει ύστερα να τον παν δεμένο!!!! :cool:

mangos
29-05-2007, 19:14
Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείται τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει... ,



διοτι κινδυνεύει ύστερα να τον παν δεμένο!!!! :cool:

Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!

Έλεος πια, στα λιμάνια ο χάρος βγήκε παγανιά...

Kyriakos
30-05-2007, 09:29
Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!



Έχεις δίκιο. Αλλά μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.

Δεν μπορούμε απλά να βοηθήσουμε και να δώσουμε απλά κάποιες συμβουλές?

(Αρκεί να μην το παίξει καπεταναράς ο άλλος, και $&^%**$*& το @#&^*&)*& )

Michael
30-05-2007, 10:00
Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!

Έλεος πια, στα λιμάνια ο χάρος βγήκε παγανιά...


Έλα φίλε μου, νομίζω ότι προφανώς αναφέρεσαι σε "καπετάνιους" των ιστιοπλοικών και των μικρών θαλαμηγών. Το αστείο μου αναφερόταν σε Καπετάνιους των πλοίων.

mangos
31-05-2007, 07:46
Δεν γνώριζα ότι και οι καπετάνιοι των μεγάλων πλοίων έχουν υποβολείς!!!
:)

Ναι, μιλούσα για τα μικρά τα σκάφη. Και εμένα με ενοχλούσαν οι διάφοροι μ@λ@κες που έλεγε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του την ώρα που έδενα ή έλυνα, αλλά... τα τελευταία χρόνια δεν μου έχει τύχει να μου συμβεί κάτι τέτοιο!!!
Πιθανολογώ λοιπόν ότι οι κινήσεις μου, ο τρόπος που χειρίζομαι το σκάφος και τις διάφορες καταστάσεις είναι τέτοιος, ώστε να μην μένουν περιθώρια στον κάθε εξυπνάκια... Γιατί δεν μου τυχαίνουν πιά τέτοιοι? Προφανώς εγώ έχω αλλάξει, όχι οι άλλοι όλοι!!!

Πρόπερσυ ήμουνα στην Ύδρα, δεύτερη ντάνα, και από τα δεξιά μου είχα και έναν σε τρίτη ντάνα. Εγώ παρέμενα στο σκάφος, μέχρι να γεμίσω και από την άλλη με κάποιον δεν έφυγα, γιατί δεν ήθελα να στουκάρει πάνω μου ο κάθε άσχετος... Περίμενα...

Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας Ισπανός που είχε νοικιάσει ένα σκάφος... Ρίχνει άγκυρα στην νοητή ευθεία για να δέσει περίπου τρεις θέσεις πιο δεξιά μου, και κάνει ανάποδα και έρχεται από αριστερά μου!!! Ο τύπος έτρεμε σαν το ψάρι... Είχα έτοιμο ένα μπαλόνι και όταν έπεσε πάνω μου, προστάτευσα το σκάφος μου από την επερχόμενη ζημιά... Μόλις του έδεσα το σκοινί, τον ρώτησα ευγενικά πότε φεύγει, και μου απάντησε ότι θα φύγει κατά τις 2 την νύχτα για Κυκλάδες...

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι έχει καβαλήσει τουλάχιστον τρεις άγκυρες, και ότι κατά τις 2 που θα φεύγει θα μας σηκώσει τις άγκυρες και θα τρέχουμε όλοι μαζί βραδυάτικα... Ο τύπος δεν καταλάβαινε τι του έλεγα...

Οπότε του είπα:
Ή ξαναβγαίνεις και ρίχνεις την άγκυρα σου στην σωστή κατεύθυνση, ή θα μας δημιουργήσεις πρόβλημα μέσα στην νύχτα!!!

Ο τύπος δεν ήθελε να κουνήσει με τίποτα...

Με τα πολλά, του εξήγησα ότι τουλάχιστον όταν θα φύγει, να μην βγει τραβώντας την άγκυρα, αλλά να προχωρήσει με την μηχανή, να φτάσει πάνω στο σημείο που έριξε την άγκυρα ώστε να μην την σύρει και σηκώσει τις δικές μας...

Μείναμε σύμφωνοι... Την νύχτα, κατά τις 2 ήμουνα στραβός για ύπνο, αλλά περίμενα να δω τι θα γίνει όταν θα φύγει ο τύπος από αριστερά μου...

Κατα τις 2μιση ξεκίνησε, όντως έφυγε με την μηχανή, αλλά τελικά σήκωσε την άγκυρα του διπλανού μου από δεξιά, τον ξέσυρε, και το σκάφος άρχισε να χτυπάει το δικό μου... Ξύπνησα τον τύπο, και με τα πολλά μέχρι τις 4 βολοδέρναμε για να τακτοποιήσουμε τα σκάφη μας... Τι χρωστούσα να μην κοιμηθώ περισσότερο από 2-3 ώρες εκείνο το βράδυ?

Την επόμενη φορά που μου έτυχε το ίδιο, δεν ήμουνα τόσο ήρεμος και συζητήσιμος... Φεύγεις τώρα!!!!!!! ήταν κατι Εγγλέζοι...
Τώρα!!!!!!!!!!!!
Δεν έχει μα και μου, από την στιγμή που θεωρώ ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, ο ύπνος μου, η ασφάλεια μου, δεν σηκώνω συζητήσεις... Δεν με ενδειαφέρουν τα επιχειρήματα του άλλου, δεν είμαι δάσκαλός του, δεν είμαι υποχρεωμένος να του μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, το μόνο που με ενδειαφέρει είναι να προστατευτώ. Ο Εγγλέζος την ώρα που έφευγε (προφανώς θυμωμένος μαζί μου) κατεβασε το παντελόνι του και μου έδειξε τον κώλο του, σε ένδειξη διαμαρτυρίας!!! Γέλασα, αλλά εγώ το βράδυ κοιμήθηκα κανονικά...

Όταν βλέπω τον άλλον να πλησιάζει, και ξέρει τι κάνει, θεωρώ ότι δεν κάνει κάτι που με θέτει σε κίνδυνο κλπ, δεν έχω κανέναν λόγο να αρχίσω να φωνάζω... Όταν όμως θεωρήσω ότι κινδυνεύω, το πρώτο πράγμα που κάνω πλέον, είναι να του φωνάξω τόσο ώστε να έχω την προσοχή του, και να υπακούσει ή να σηκωθεί και να φύγει από κοντά μου.

Ξέρω ότι σε μερικούς φαίνομαι σαν κανίβαλος, έτσι έβλεπα κι εγώ όσους μου φώναζαν όταν από σύμπτωση τα κατάφερνα, αλλά μέχρι να τα καταφέρω δεν ήμουνα σίγουρος για το τι έκανα... Εγώ δεν καταλάβαινα πόσο ορατή ήταν η ασχετοσύνη μου, αλλά αυτοί το έβλεπαν!!!

mangos
31-05-2007, 07:53
Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ, διαπίστωσα ότι από μόνο του, αποδεικνύει τα γραφόμενα μου:


οι οποίοι δίνουν τις θεωρητικές τους οδηγίες για το πως νομίζουν οτι είναι καλύτερα να δέσεις, πάνω στην ώρα την αναμπουμπούλας του δεσίματος;;;



Όταν την ώρα του δεσίματος, επικρατεί αναμπουμπούλα, μόνος σου ανοίγεις το στόμα όσων αρχίζουν να λένε το κοντό και το μακρύ τους...

jerry_p
31-05-2007, 08:31
Παρά τις σκληρές θέσεις, δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με τον mango.
Πράγματι, όταν δεν είσαι σίγουρος για τις κινήσεις σου, ή ακόμα πιό εύστοχα όταν οι κινήσεις σου δεν είναι ήρεμες, σταθερές και μετρημένες, κατά συνέπεια κινήσε πρός λάθος ή οριακά σωστή κατεύθυνση, τότε αρχίζει ο καθένας να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Σημειώνω ότι όλοι έχουμε περάσει ή βρισκόμαστε σε αυτό το στάδιο απειρίας, κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος.
Πράγματι επίσης όταν το σκάφος μας βρίσκεται σε κίνδυνο από χειρισμούς ή τη θέση άλλου σκάφους, δεν σηκώνει αναστολές.
βέβαια η ναυτική συμπεριφορά επιβάλει, κατά την άποψή μου, να αφήσουμε με τις λιγότερες δυνατές υποδείξεις τον εκάστοτε καπετάνιο να "σιγουρέψει" όπως μπορεί το σκάφος του και κατόπιν ήρεμα να συζητήσουμε το οποιοδήποτε πρόβλημα. Εάν πράξουμε διαφορετικά ο κίνδυνος μεγαλώνει. Εάν μπορέσουμε κατόπιν να τον βοηθήσουμε να διορθωθεί η όποια επικίνδυνη κατάσταση, έχει καλώς, εάν όχι ίσως κάποιο από τα δύο σκάφη πρέπει να φύγει για την ασφάλειά μας. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που τρέχεις βραδυάτικα ή προτιμάς να φύγεις από το να παραμείνεις σε επισφαλή θέση την οποία δημιούργησε άλλο ή άλλα σκάφη. Δυστυχώς το καλοκαίρι τρέμεις να φύγεις από το σκάφος σου. Όλοι έχουμε γίνει μάρτυρες περιστατικών που μέσα σε μία ωρίτσα ένα άριστα αγκυροβολημένο σκάφος έχει μείνει σε επικύνδινη κατάσταση από λάθος χειρισμούς τρίτων.

Εν κατακλέιδι θα σημείωνα:
- Ποτέ δεν ρισκάρουμε επισφαλή κίνηση. Φουντάρουμε σωστά και εάν κάτι δεν πάει καλά, δεν ρισκάρουμε. Ξαναφουντάρουμε και εξασφαλίζουμε την ορθή τοποθέτησή μας.
- Εξασφαλίζοντας τους γείτονές μας, εξασφαλίζουμε το δικό μας σκάφος.
- Πάντα έχουμε στο μυαλό μας ότι μπορεί να έχουμε αγκυροβολήσει σωστά επάνω σε ήδη λάθος αγκυροβολημένα σκάφη. Όταν θα φύγουν θα έχουμε πρόβλημα. Άρα πάντα τσεκάρουμε πότε φεύγουν οι άλλοι ή τσεκάρουμε, εάν μπορούμε, την κατάσταση στο βυθό.
- ακόμα και όλα να είναι τέλεια έχουμε στο μυαλό μας ότι μπορεί να εμφανιστεί κάποιος ο οποίος θα μας δημιουργήσει πρόβλημα, ειδικά εάν υπάρχουν ελεύθερες θέσεις γύρω μας. καλύτερα να είμαστε επάνω στο σκάφος μας όταν θα συμβεί αυτό, μετά μπορούμε να πάμε τη βόλτα μας.
- Στην περίπτωση μπλεξίματος φροντίζουμε να εξασφαλίσουμε όχι μόνο το δικό μας αλλά και τα άλλα σκάφη. κατά κανόνα δεν κάνουμε κινήσεις εάν δεν είναι κάποιος στο σκάφος με το οποίο έχουμε εμπλοκή. καλύτερα να καθυστερήσουμε μισή ώρα το μπάνιο μας παρά να σπάσουμε ένα άλλο σκάφος.

Προφανώς υπάρχουν κα άλλα σημεία άξια προσοχής, αλλά η εργασιακές υποχρεώσεις μας κυνηγάνε. καλές και ασφαλείς πλεύσεις σε όλους ....

mastrokostas
31-05-2007, 10:20
Εντέλει ποιος φταιει ρε παιδιά ? Αυτός που δεν έχει ιδέα από σκάφος ,θάλασσα ... αυτοί πους τους δίνουν τα διπλώματα , η το λιμεναρχείο που τους αφήνει να κυκλοφορούν ελευθέρα ,και το μόνο που ελέγχουν είναι αν έχουν δυο κυκλικά σωσίβια η αν έχουν σουγιά και ραδιόφωνο?
Και άντε στα ιστιοπλοϊκά ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να κάνουν καμιά υλική ζημία, στο δικό τους η σε κάποιο άλλο σκάφος !Με όλες αυτές όμως τις ρουκέτες των 50 και βαλε μιλίων, τα φουσκωτά , τι κάνουμε ? Που ο κάθε τσοπάνης νεόπλουτος παίρνει ένα φουσκωτό με μπόλικους ίππους ,για να είναι ποιο γρήγορος από τον άλλον τσοπάνη, από το απέναντι μαντρί ! Και η πλάκα είναι ότι είναι όλοι ίδιοι ! Λες και είναι από την ίδια οικογένεια !
Ζελέ στο μαλλί ,γυαλιά καθρέπτης ,αντιανεμικό Nautica, παπούτσια Timberland ,ρολόι Rolex oyster, κινητά δυο , τρωνε πάντα αστακομακαρονάδα , και η μπύρα πράσινη ! Αυτοκίνητο ? BMV x5 ,η Cayenne, η WV Touareg. Η σύζυγος πάντα ξανθιά !!!!! λες και με την αγορά κάθε φουσκωτού δίνουν και μια ξανθιά , σαν αξεσουάρ! Τιμονιέρα, πασαρέλα ,δυο ντεπόζιτα καύσιμων................ και μια ξανθιά !! Και μετά βγαίνουν και οποίον πάρει ο χάρος ! Με όλων το δρόμο μπαίνουν και βγαίνουν από τα λιμάνια ,κοιτάνε μόνο μπροστά , χωρίς να ξέρουν γιατί, σύρριζα στους κάβους ,αλλά και από κάνα φουκαρά που κάνει καθετή ,για να του βγάλουν την μέση .
Εντέλει θα καταλήξουμε με όλα αυτά ,σαν τον προφήτη Ηλία ,με ενα κουπί στην πλάτη,
και πάνω για το βουνό!

Michael
31-05-2007, 18:10
Εντέλει θα καταλήξουμε με όλα αυτά ,σαν τον προφήτη Ηλία ,με ενα κουπί στην πλάτη,
και πάνω για το βουνό!

http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon7.gif Επειδή τυγχάνει πριν γίνω ναυτικός να ασχολιόμουν έντονα με την ορειβασία, την εποχή μάλιστα που όποιον έβλεπαν να παίρνει τα βουνά τον κοίταγαν με ένα βλέμμα σαν να λένε "τον κακόμοιρό πάει και αυτός τρελάθηκε και παίρνει τα βουνα..", μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και στα βουνα πλέον παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο. Άρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!

Michael
31-05-2007, 18:13
Πρόπερσυ ήμουνα στην Ύδρα, δεύτερη ντάνα, και από τα δεξιά μου είχα και έναν σε τρίτη ντάνα. Εγώ παρέμενα στο σκάφος, μέχρι να γεμίσω και από την άλλη με κάποιον δεν έφυγα, γιατί δεν ήθελα να στουκάρει πάνω μου ο κάθε άσχετος... Περίμενα...

Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας Ισπανός που είχε νοικιάσει ένα σκάφος... Ρίχνει άγκυρα στην νοητή ευθεία για να δέσει περίπου τρεις θέσεις πιο δεξιά μου, και κάνει ανάποδα και έρχεται από αριστερά μου!!! Ο τύπος έτρεμε σαν το ψάρι... Είχα έτοιμο ένα μπαλόνι και όταν έπεσε πάνω μου, προστάτευσα το σκάφος μου από την επερχόμενη ζημιά... Μόλις του έδεσα το σκοινί, τον ρώτησα ευγενικά πότε φεύγει, και μου απάντησε ότι θα φύγει κατά τις 2 την νύχτα για Κυκλάδες...

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι έχει καβαλήσει τουλάχιστον τρεις άγκυρες, και ότι κατά τις 2 που θα φεύγει θα μας σηκώσει τις άγκυρες και θα τρέχουμε όλοι μαζί βραδυάτικα... Ο τύπος δεν καταλάβαινε τι του έλεγα...

Οπότε του είπα:
Ή ξαναβγαίνεις και ρίχνεις την άγκυρα σου στην σωστή κατεύθυνση, ή θα μας δημιουργήσεις πρόβλημα μέσα στην νύχτα!!!

Ο τύπος δεν ήθελε να κουνήσει με τίποτα...

Με τα πολλά, του εξήγησα ότι τουλάχιστον όταν θα φύγει, να μην βγει τραβώντας την άγκυρα, αλλά να προχωρήσει με την μηχανή, να φτάσει πάνω στο σημείο που έριξε την άγκυρα ώστε να μην την σύρει και σηκώσει τις δικές μας...

Μείναμε σύμφωνοι... Την νύχτα, κατά τις 2 ήμουνα στραβός για ύπνο, αλλά περίμενα να δω τι θα γίνει όταν θα φύγει ο τύπος από αριστερά μου...

Κατα τις 2μιση ξεκίνησε, όντως έφυγε με την μηχανή, αλλά τελικά σήκωσε την άγκυρα του διπλανού μου από δεξιά, τον ξέσυρε, και το σκάφος άρχισε να χτυπάει το δικό μου... Ξύπνησα τον τύπο, και με τα πολλά μέχρι τις 4 βολοδέρναμε για να τακτοποιήσουμε τα σκάφη μας... Τι χρωστούσα να μην κοιμηθώ περισσότερο από 2-3 ώρες εκείνο το βράδυ?

Την επόμενη φορά που μου έτυχε το ίδιο, δεν ήμουνα τόσο ήρεμος και συζητήσιμος... Φεύγεις τώρα!!!!!!! ήταν κατι Εγγλέζοι...
Τώρα!!!!!!!!!!!!
Δεν έχει μα και μου, από την στιγμή που θεωρώ ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, ο ύπνος μου, η ασφάλεια μου, δεν σηκώνω συζητήσεις... Δεν με ενδειαφέρουν τα επιχειρήματα του άλλου, δεν είμαι δάσκαλός του, δεν είμαι υποχρεωμένος να του μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, το μόνο που με ενδειαφέρει είναι να προστατευτώ. Ο Εγγλέζος την ώρα που έφευγε (προφανώς θυμωμένος μαζί μου) κατεβασε το παντελόνι του και μου έδειξε τον κώλο του, σε ένδειξη διαμαρτυρίας!!! Γέλασα, αλλά εγώ το βράδυ κοιμήθηκα κανονικά...

Όταν βλέπω τον άλλον να πλησιάζει, και ξέρει τι κάνει, θεωρώ ότι δεν κάνει κάτι που με θέτει σε κίνδυνο κλπ, δεν έχω κανέναν λόγο να αρχίσω να φωνάζω... Όταν όμως θεωρήσω ότι κινδυνεύω, το πρώτο πράγμα που κάνω πλέον, είναι να του φωνάξω τόσο ώστε να έχω την προσοχή του, και να υπακούσει ή να σηκωθεί και να φύγει από κοντά μου.

Ξέρω ότι σε μερικούς φαίνομαι σαν κανίβαλος, έτσι έβλεπα κι εγώ όσους μου φώναζαν όταν από σύμπτωση τα κατάφερνα, αλλά μέχρι να τα καταφέρω δεν ήμουνα σίγουρος για το τι έκανα... Εγώ δεν καταλάβαινα πόσο ορατή ήταν η ασχετοσύνη μου, αλλά αυτοί το έβλεπαν!!!
http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon7.gif, τέσσερα χρόνια ήμουν στην ύδρα....! Σε νοιώθα απόλυτα.

mangos
31-05-2007, 23:33
Να συμπληρώσω ότι "η μάνα του φεύγα, δεν έκλαψε ποτέ"!!!

Εγώ φροντίζω να είμαι πάντα (εφ όσον είναι εφικτό) έτοιμος να την κάνω, άμεσα και γρήγορα. Πολύ σπάνια απομακρύνομαι από το σκάφος. Αν πρέπει να φύγω, πρέπει οπωσδήποτε να βάλω κάποιον βατσιμάνη.

Μια φορά ήμουνα δεμένος αρόδο, είχα αγκυροβολήσει λάθος, ήταν στραβός και ο γυαλός, και μόλις άλλαξε ο αέρας, με έβγαζε έξω στα ρηχά... Το κατάλαβα αμέσως ότι άλλαξε ο αέρας, πετάχτηκα σαν ελατήριο και έβαλα μπρος την μηχανή, αλλά δεν μπορούσα να λύσω την πρυμάτσα, γιατί κάποια εκ των επιβατών θεώρησε καλό να κρεμάσει το παρεό της πάνω στην δέστρα!!!
Προσπαθώντας να λύσω γρήγορα, πριν με βγάλει έξω, μπλέχτηκε το παρεό με το σκοινί, και δεν λυνόταν με τίποτα, δεδομένων και των βιαστικών μου κινήσεων... Τελικά κατάφερα να σκίσω το παρεό, και να πετάξω την πρυμάτσα στην θάλασσα, και την ώρα που ξεκίνησε το σκάφος ήμουνα ήδη στα ρηχά, αλλά από τύχη πρόλαβα για κλάσματα δευτερολέπτου...

Όσο αλερτ και να είσαι, πάντα το λάθος παραμονεύει, κάθε λάθος σε κάνει πιο έμπειρο, αλλά θέλει και τύχη το πράγμα!!!

Όταν νομίσεις ότι τα έμαθες όλα, τότε είσαι έτοιμος για μεγαλύτερη ζημιά και πιο επικίνδυνα ατυχήματα... Οι άσχετοι, συνήθως κάνουν μικροζημιές... Τις μεγάλες τις ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι.

Kyriakos
01-06-2007, 09:57
http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon7.gif Επειδή τυγχάνει πριν γίνω ναυτικός να ασχολιόμουν έντονα με την ορειβασία, την εποχή μάλιστα που όποιον έβλεπαν να παίρνει τα βουνά τον κοίταγαν με ένα βλέμμα σαν να λένε "τον κακόμοιρό πάει και αυτός τρελάθηκε και παίρνει τα βουνα..", μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και στα βουνα πλέον παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο. Άρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!

Προφανώς είσαι ντεφορμέ... αν συνεχίσεις να πηγαίνεις σε μέρη, που θα σε χαρακτηρίζουν τρελλό, θα βρεις την ηρεμία σου. ;)


Άρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!

Δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά παιδείας. Όταν δεν έχεις μάθει να σέβεσαι τον χώρο που σε δέχεται και φέρεσαι αλαζονικά, (δυστυχώς) βγάζεις λεφτά.
Τους πλούσιους (όχι μόνο σε χρήμα) ανθρώπους που θα βρεις στο βουνό στο κύμα ή στο δρόμο, δεν θα καταφέρεις να τους ξεχωρίσεις.:rolleyes:


Από την άλλη, πως θα αντιδρούσατε όταν κάποιος σας έλεγε "συγνώμη, είμαι λίγο άπειρος ακόμα, μπορείτε να με βοηθήσετε?"

Kyriakos
01-06-2007, 10:07
Όταν νομίσεις ότι τα έμαθες όλα, τότε είσαι έτοιμος για μεγαλύτερη ζημιά και πιο επικίνδυνα ατυχήματα... Οι άσχετοι, συνήθως κάνουν μικροζημιές... Τις μεγάλες τις ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι.


Έτσιιιιι..... πρέπει κανείς να είναι πολύ έξυπνος για να καταλάβει πόσο βλάκας είναι.

mangos
01-06-2007, 18:37
Από την άλλη, πως θα αντιδρούσατε όταν κάποιος σας έλεγε "συγνώμη, είμαι λίγο άπειρος ακόμα, μπορείτε να με βοηθήσετε?"

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας που δεν θα βοηθήσει κάποιον που δηλώνει άπειρος... Άλλωστε και εμάς κάποιοι μας βοήθησαν κάποτε, και ακόμα και σήμερα ανά πάσα στιγμή περιμένουμε βοήθεια...

Γιατί νομίζεις ότι όταν συναντιούνται δυο σκάφη στο πέλαγος χαιρετιόμαστε?
Από ευγένεια?
Δεν νομίζω!!! Ο λόγος είναι γιατί εκείνη στην στιγμή ο μόνος που μπορεί να μας βοηθήσει (εαν χρειαστούμε κάτι) είναι εκείνος, και εμείς αυτόν. Έτσι κοιταζόμαστε, και αφού κοιταζόμαστε ασκαρδαμικτί, χαιρετιόμαστε κιόλας!

mangos
01-06-2007, 18:42
Έτσιιιιι..... πρέπει κανείς να είναι πολύ έξυπνος για να καταλάβει πόσο βλάκας είναι.

αν μετρήσω την εξυπνάδα μου με κριτήριο το πόσο βλάκας νοιώθω, τότε πρέπει να είμαι πανέξυπνος!!!
Αλλά με μπερδεύει αυτή η σκέψη, διότι αφού καταλαβαίνω ότι είμαι πανέξυπνος, πόσο βλάκας είμαι τελικά????????

Πω πω, πολύ πιο βλάκας από ότι νόμιζα αρχικά!!!
Ναι αλλά αφού το κατάλαβα και αυτό, μήπως είμαι πιο έξυπνος από όσο νόμιζα?

Ωχ!!! Ακόμα πιο βλάκας είμαι?????????????????????????

giannis1975
01-06-2007, 23:48
Με αυτά που διαβάζω στην ουσία λέτε ότι και όλοι εμείς οι αρχάριοι που δεν έχουμε τα δικά σας μίλια και τις καταστάσεις που έχετε ζήσει στην θάλασσα καλό θα ήταν να μην πάμε ποτέ να πάρουμε σκάφος και να μην αποκτήσουμε ποτέ την δικιά σας εμπείρια.

Αρχάριοι είμαστε και λάθη θα κάνουμε... Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Αλλά αρχάριοι είμασταν επίσης και όταν βγάλαμε δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, ίσως θα έπρεπε να μην προσπαθήσουμε ποτέ να παρκάρουμε σε ένα στενο μέρος, να ψάχνουμε τίποτα 10 μέτρα για να βάλουμε ένα micra.

Σίγουρα στην θάλασσα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και νομίζω ότι όλοι όσοι θέλουν να μάθουν το έχουν καταλάβει. Όμως όσο ψύχραιμος και να ειμαι εγώ και το πλήρωμά μου όταν πάω να δεσω κάπου και όλοι οι "έμπειροι καπεταναίοι" είναι λιγοτερο ψύχραιμοι από 'μένα που θα πάω διπλα τους, όσο σιγά και αν προσπαθω να δεσω, - γιατι εχω δει και "εμπειρους καπεταναίους" (ξέρουν τι κάνουν αυτοί και το κάνουν πάντα σωστά) που παν πασα δυναμη και βαζουν τα αναποδα και ξερω τι λεω, το έχω δεί - εγώ δεν είναι φυσιολογικό να αγχωθώ; να μην νιώσω τόσο άνετα; και να κάνω το λάθος με μεγαλύτερη ευκολία, λόγω άγχους;

Και από την άλλη εγώ σαν αρχάριος ευχαρίστως να δεχτώ συμβουλή από κάποιον ποιο έμπειρο.. Αλλά μπορεί κάποιος να μου πει πως θα καταλάβω ότι ο συγκεκριμμένος είναι όντως έμπειρος και ξέρει τι μου λέει;

Σίγουρα σεβόμαστε τις περιουσία του άλλου...

mangos
02-06-2007, 17:04
Ποιος υποστήριξε να μην καπετανεύουν αρχάριοι?
Ίσα ίσα που είπαμε ότι τα πιο σοβαρά λάθη τα κάνουν οι έμπειροι!!!

Κακώς θίχτηκες...
Όλοι ήμασταν αρχάριοι, και όλοι εξακολουθούμε να μαθαίνουμε. Και πάντα υπάρχουν εμπειρότεροι, που μπροστά τους (οι και καλά έμπειροι) είμαστε όλοι αρχάριοι. Μόνο οι ηλίθιοι νομίζουν ότι τα έμαθαν όλα!!!

Θεωρείς τον εαυτό σου καλό οδηγό αυτοκινήτου?
Μπροστά σε κάποιον που οδηγάει στο ράλλυ Ακρόπολις, ξέρεις πως φαίνεσαι? Σαν άσχετος!!! Και αυτοί είναι άσχετοι μπροστά στον Σουμάχερ... Η συζήτηση έχει να κάνει με τους υποβολείς, έτσι δεν είναι? Όταν παρκάριζες το Μίκρα σε μια θέση 10 μέτρων, δεν σε άγχωναν όσοι έκαναν υποδείξεις? Τώρα, όταν παρκάρεις, σου κάνει κανένας υποδείξεις? Αλλάξανε οι άλλοι, ή απλώς οι κινήσεις σου δεν προδίδουν ασχετίλα στο παρκάρισμα?

Ούτε είναι απαραίτητο όποιος σου κάνει υποδείξεις σε ένα λιμάνι, ξέρει τι σου λέει... Όσο εσύ αμφιβάλλεις για ότι κάνεις, τόσο σε επηρεάζουν ότι σου λέει ο κάθε βλάκας. Όταν ξέρεις τι κάνεις, δεν σε απασχολεί τι λέει ο καθένας, ιδίως την στιγμή που κάνεις κάτι, και ξέρεις τι κάνεις όταν το κάνεις...
Όταν δέσεις, έχεις όλο τον χρόνο να ακούσεις και άλλη μια άποψη, που από την οποίαν πιθανόν κάτι να μάθεις.

Έχω έναν φίλο, ήταν ταχυπλοάς για πάνω από 10 χρόνια, και τώρα έχει γίνει αστειοπλόος άλλα 10 χρόνια, ποιος θα αμφισβητήσει ότι είναι έμπειρος?
Παρ όλα αυτά, είναι τραγικός στους χειρισμούς του στα λιμάνια, καταφέρνει και επιβιώνει και νομίζει ότι "αυτός ξέρει" και όταν συζητάς μαζί του, δεν ακούει τι του λες...
Φυσικά εγώ δεν ακολουθώ τις δικές του μεθόδους... Όταν αυτός με βλέπει να κάνω χειρισμούς, επειδή δεν κάνω ότι και αυτός, με θεωρεί άσχετο που κάνει βλακείες... Το ότι τελικά δένω μόνος μου, χωρίς να κινητοποιήσω 2-3 να σπρώχνουν, και κάνα δυο να με περιμένουν, αυτό δεν τον προβληματίζει για το ποιος από τους δυο μας έχει κάποιο δίκιο.

Πως μπορείς να πείσεις τον άλλον, όταν τα έχει μάθει στραβά, όταν τελικά επιβιώνει τόσα χρόνια έτσι?

Πως μπορώ να ξέρω ότι τελικά όταν κρίνω εγώ αυτόν, εγώ έχω δίκιο και όχι αυτός, όταν κρίνει εμένα? Το ότι διαφωνούμε είναι προφανές, αφού τελικά όταν εγώ λέω μέρα αυτός λέει νύχτα, και τούμπαλιν...

Στο δέσιμο να δεις γέλιο!!!
Κάνει 2 οχτάρια στην δέστρα, και δεν "κλείνει" τον κόμπο. Του πέφτει δύσκολο να κάνει την ανάποδη κουλουρίτσα που "κλείνει" τον κόμπο και τον ασφαλίζει.

Παρόλα αυτά, και έτσι όπως το κάνει αυτός, δεν του έχει λυθεί το σκάφος, κι έτσι θεωρεί ότι εγώ δεν ξέρω να δέσω!!!

Τι να του πεις? 20 χρόνια ανακατεύετε με σκάφη, έχει φάει τις θάλασσες με το κουτάλι, αυτός εμένα θεωρεί άσχετο!!!
Δένουμε δίπλα δίπλα στο λιμάνι, και μια μέρα που είχε ένα μπουρινάκι, κατέβηκα κάτω να δω ότι όλα είναι εντάξει, και χάζευα το σκάφος του φίλου μου... Δεν είχε κουνήσει πόντο ο "ανοιχτός" κόμπος!!!
Σταμάτησα να επιμένω στις συζητήσεις μας, ο καθένας πρέπει να κάνει ότι έχει μάθει, και αποδεδειγμένα λειτουργεί.
Προφανώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην Ρώμη, όπου Ρώμη είναι η ασφαλής πλεύση μας.

mangos
02-06-2007, 17:32
Ο φίλος μου, είναι χαρακτηριστικότατο παράδειγμα για το ότι ο παλιός γάιδαρος, δεν αλλάζει περπατησιά!!!

Για να δέσει, πέραν την υπόλοιπης επιστράτευσης, βάζει στην πρύμνη ένα μεγάλο μπαλόνι, και ακουμπάει το σκάφος στο μπαλόνι...
Και εγώ βάζω μπαλόνι, αλλά για λόγους ασφαλείας, καλύτερα να προβλέπεις παρά να τρέχεις.

Αυτός, χωρίς το μπαλόνι αυτό, δεν μπορεί να δέσει!!!

Όμως, είναι βέβαιος ότι έτσι πρέπει να δένει ο κόσμος, και θεωρεί όλους βλάκες που δεν κάνουν το ίδιο...

Βέβαια κάθε δεύτερο παρκάρισμα, ναι παρκάρισμα, διότι δεν δένει ο φίλος μου, παρκάρει με την όπισθεν, κόβει και από ένα ρεμενζόσχοινο, έβαλε και κόφτη στην προπέλα για να τα κόβει πιο εύκολα...

Asterias
16-07-2007, 15:39
Είμαι σίγουρος πως όλοι έχουμε συναντήσει κάποιον περιέργο τύπο, γνωστός και ως παντογνώστης της στεριάς, ο οποίος όποτε αντιμετωπίσουμε κάποιο προβληματάκι κυρίως κατά τη διάρκεια που δένουμε κ λύνουμε είναι στη προβλήτα και φωνάζει τις πιθανές λύσεις για το πρόβλημα που έχουμε πχ σκάλωμα άγκυρας.

Τον τελευταίο τον συνάντησαμε με την προχθεσινή 7αρα τραμουντάνα στο λιμανάκι της Παλαιάς Φώκαιας, όπου προσπαθούσαμε να δέσουμε με ένα Hunter 27 με 10hp μηχανή εξωλέμβια και τη στιγμή που κάναμε ανάποδα για να μπούμε στη θέση μας διαπιστώσαμε πως το βάθος δεν ήταν και πολύ κατάλληλο και ξεκινάμε να φύγουμε για έναν όρμο παραδίπλα και έτσι επειδή δεν είχαμε τι να κάνουμε σκαλώνει η άκγκυρά μας και από εκείνη τη στιγμή ο τύπος φώναζε και παράλληλα με μια καλλιτεχνική παντομίμα χτυπιόταν κ έλεγε πως αν δε βουτήξουμε η άγκυρα δε θα βγει ΠΟΤΕ.

Παρόμοιους ξερόλες έχουμε συναντήσει σχεδόν σε όλα τα εν Ελλάδι λιμάνια όπου έχουμε περάσει. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Τι θα κάνουμε με αυτούς;

Βέβαια η αλήθεια πως πολλές φορές τυχαίνει μια βοήθεια από τη στεριά να είναι πολύ σημαντική, όπως πχ του άλλού κλασσικού τύπου που τρέχει για να σου δέσει τις πρυμάτσες μόλις δένεις, τέτοιος είμαι κ εγώ.

mangos
16-07-2007, 20:07
βρε Στράτο, αυτήν την συζήτηση δεν την είχαμε ξανακάνει?
Τι απέγινε???

Παναγιώτης
16-07-2007, 20:21
βρε Στράτο, αυτήν την συζήτηση δεν την είχαμε ξανακάνει?
Τι απέγινε???
Έχεις δίκιο είναι στην ενότητα Σκάφη το θέμα Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείτε τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει... τι λέτε να τα συγχωνεύσουμε εδώ με τον τίτλο "Χειρισμοί προσέγγισης και πρυμνοδέτησης" ή όποιον προτείνετε εσείς; Γιατί είχαν γραφτεί πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στην προηγούμενη κουβέντα.

mangos
17-07-2007, 06:52
Είπα κι εγώ!!!
Deja vu έπαθα???
:D

Θα πρότεινα να ενωθούν τα θέματα...

Στράτο, να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?
Έχεις αντιμετωπίσει ποτέ προβλήματα ενώ ταξιδεύεις? Ανεξαρτήτως καιρού, έχεις ποτέ κινδυνέψει? Έχεις ποτέ βρεθεί σε κάποια κατάσταση που να θεωρείς ότι χρειαζόσουνα περισσότερη εμπειρία για να χειριστείς κάποια κατάσταση? Να βρεθείς σε κάποια κατάσταση (μεσοπέλαγα) που το σκάφος σου ή άλλα σκάφη να κινδύνευαν να πάθουν ζημιά?
(δεν μιλάω απαραίτητα για τώρα, μιλάω για όταν πρωτοξεκίνησες να ταξιδεύεις)

mangos
17-07-2007, 07:00
τεστ για τα smilies...

:D

vas
17-07-2007, 09:55
@Mangos : νομιζω οτι εξυπακουεται οτι ολοι καποια στιγμη βρηκαν δυσκολιες. Μονο ετσι μαθαινεις, κανεις δεν γεννηθηκε καπετανιος.

Κατα τ αλλα θα θελα να σχολιασω οτι στα λιμανια σιγουρα βλεπεις διαφορους γραφικους. Εμενα δε με πειραζει ομως τοσο πολυ να ακουσω ενα σχολιο, και να σκεφτω τι μου λεει ο ανθρωπος αυτος, εφ οσον βεβαια υπαρχει περιθωριο συζητησης...Εχω γνωρισει τετοιους και επισης πολλους εξαιρετικους ανθρωπους που ησυχα και ηρεμα με βοηθησαν μοιραστηκαν την εμπειρια τους μαζι μου και περασαμε διπλα διπλα ησυχες βραδυες.... Ενοχλητικοι ειναι κατι τυποι που σε αντιμετωπιζουν σαν απειλη, που το μονο που τους νοιαζει ειναι να φυγεις και να μη δεσεις κοντα τους, που πριν κανεις οτιδηποτε γκαριζουν για το τιποτα. (κορυφαιος ενας " με σεεεεεεεεεεεερνεις" οταν η αγκυρα ηταν ακομα στο κορακι...) Βεβαια εχω πολυ κατανοηση για ατομα που εχουν δει πολλες καφριλες τα ματακια τους, και αφου εχουν καει στο χυλο φυσανε και το γιαουρτι. ΝΟμιζω ομως οτι ειναι θεμα χαρακτηρα να μην θεωρουμε εκ των προτερων ολους τους αλλους ασχετους και επικινδυνους. Στο κατω κατω οπως λεω και πιο πανω ολοι απο καπου ξεκινησαν και ηθελα να ξερα αυτοι οταν αρχισαν την ενασχοληση τους τι γκαφες εχουν κανει...

Και τελος μια φρεσκια δικια μου ιστορια: Προ ολιγου καιρου και με σουπερ μπουνατσα μπαινω σε μικρο λιμανι του σαρωνικου που ειναι σχετικα γεματο να δεσω. Επειδη δεν υπαρχει χωρος συννενοουμαι με δυο αλλους να πρυμοδετησω διπλοντανα αναμεσα στις πλωρες τους. Ριχνουμε αγκυρα, οπλιζουμε μπαλονια στην πρυμνη, και ενω ολα πανε καλα αρχιζουν τα "αχ,ωχ, δεν εχει πιασει η αγκυρα, αν βγαλει το χ-ψ καιρο και τσουναμι και και και " τελοσπαντων τιποτα απ ολα δεν ισχυσε η αγκυρα με 45 μετρα καδενα στα 4 μετρα βαθος ειχε πιασει και περασαμε μια ησυχη βραδυα.. Το αλλο πρωι παμε σε κοντινο καφενειο και ενημερωνω οτι θα ειμαστε πισω σε μιση ωρα, για οτι ομως χρειαστει ας μας φωναζαν οτι ωρα θελουν. Μετα απο 45 λεπτα που γυρισαμε στο σκαφος βλεπουμε τους τυπους να εχουν κανει ρεσαλτο να μου εχουν λυσει τους καβους να ειναι το σκαφος στη μεση του λιμανιου (χωρις μηχανη) για να βγουνε. Η ερωτηση: αμα εκανα τα ιδια στο δικο τους σκαφους πως θα τους φαινοταν??

mangos
17-07-2007, 12:48
Το αλλο πρωι παμε σε κοντινο καφενειο και ενημερωνω οτι θα ειμαστε πισω σε μιση ωρα, για οτι ομως χρειαστει ας μας φωναζαν οτι ωρα θελουν. Μετα απο 45 λεπτα που γυρισαμε στο σκαφος βλεπουμε τους τυπους να εχουν κανει ρεσαλτο να μου εχουν λυσει τους καβους να ειναι το σκαφος στη μεση του λιμανιου (χωρις μηχανη) για να βγουνε.

Απίστευτο!!!

Αυτό δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει...

mangos
17-07-2007, 12:59
Μεσοπέλαγα, δεν μου έχει τύχει ποτέ να κιδυνέψω... Είχα τις ανασφάλειες μου, είχα τους φόβους μου, έκανα και τα λάθη μου (και προφανώς εξακολουθώ να τα κάνω) αλλά... τα σκάφη τα ιστιοπλοϊκά είναι έτσι φτιαγμένα, που και ο πιο άσχετος, δεν κινδυνεύει!!!

Λάθη της μορφής ότι το σκάφος με ένα καλύτερο τριμάρισμα θα πήγαινε καλύτερα, δεν είναι από αυτά που σε φέρνουν σε κίνδυνο. Αν δεν μουδάρεις την ώρα που πρέπει, εσύ ταλαιπωρείσαι, το σκάφος όμως δεν κινδυνεύει... Όσο δεν στοχεύεις ξέρες ή ρηχά, δεν κινδυνεύεις από κάτι.
Ακόμα και το πανί να σκίσεις από κάποια αδεξιότητα, κίνδυνος δεν υπάρχει...

Οι κίνδυνοι είναι μέσα στο λιμάνι. Εκεί γίνονται οι ζημιές, εκεί γίνονται τα λάθη που θα στοιχίσουν και σε εσένα, αλλά και στον άλλον που κάθεται αμέριμνος να πιει τον καφέ του ή την μπύρα του τέλος πάντων.

gioannis13
17-07-2007, 16:56
Βέβαια κάθε δεύτερο παρκάρισμα, ναι παρκάρισμα, διότι δεν δένει ο φίλος μου, παρκάρει με την όπισθεν, κόβει και από ένα ρεμενζόσχοινο, έβαλε και κόφτη στην προπέλα για να τα κόβει πιο εύκολα...
Καλησπερα,μια φιλικη παρατηρηση,ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ & ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΙΣΘΕΝ......................,ΔΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ. Ευχαριστω. ;)

dimmihel
17-07-2007, 18:04
Καλησπερα,μια φιλικη παρατηρηση,ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ & ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΙΣΘΕΝ......................,ΔΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ. Ευχαριστω. ;)

Έχω την αίσθηση ότι ο mangos ειρωνευόταν την εμμονή του φίλου του να λέει πως παρκάρει και κάνει όπισθεν... ;)

mangos
17-07-2007, 20:11
Καλησπερα,μια φιλικη παρατηρηση,ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ & ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΙΣΘΕΝ......................,ΔΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ. Ευχαριστω. ;)

are you talking to me?
δεν ξαναδιαβάζεις τι έγραψα?
Μάλλον κάπου το έχασες το νόημα αυτού που έγραψα...

mangos
17-07-2007, 20:15
Έχω την αίσθηση ότι ο mangos ειρωνευόταν την εμμονή του φίλου του να λέει πως παρκάρει και κάνει όπισθεν... ;)

Ακριβώς...
Τελευταία τον άκουσα να λέει το καλύτερο: Παρκάρισα με την μούρη!!!
Έδεσες με την πλώρη, τον διόρθωσα...
Ναι, ναι, με την μούρη σου λέω!!! είπε θριαμβευτικά, επιβεβαιώνοντας ότι κατάλαβα καλά...

:!:

Asterias
20-07-2007, 02:11
Ναι, την έχουμε ξανακάνει τη κουβέντα, την είχα ξεχάσει και μου τη θύμησε αυτός ο τύπος το Σ/Κ.

Mango, αν και δεν είναι από τις αγαπημένες μου συζητήσεις έχω κινδυνέψει και όχι μόνο μια φορά.

Είμαι της αυστηρής άποψης πως όταν δένει ένα σκάφος σε λιμάνι, πρέπει να επικρατεί σιγή ιχθύος, σαφώς όλοι βάζουμε σε μια πρωταρχική θέση τη προστασία της περιουσίας μας αλλά θεωρώ πως σε άλλες συνθήκες από τις προαναφερθήσες, το 90% αυτών των τύπων πάσχουν από ξερολίαση υψίστου βαθμού.

Εαν μιλάμε πως φτάνουμε σε σημείο να έρχεται ο Άγγλος Ασθενής με ιστιοπλοϊκό καταπάνω μου εννοείται πως τον πήρε κ τον σήκωσε.

Το «συμβάν» το δικό μου έχει να κάνει με μικρό σκαφάκι το οποίο πάει να δέσει κομματιασμένο από δυνατό καιρό, σκαλώνει η άγκυρά του σε 100% μη προβλέψημο σημείο, σε λιμάνι ανοιχτό στο Βοριά του περασμένου Σαββάτου και ενώ πας να τη βγάλεις έχεις τον τρελό του λιμανιού να ορίεται. Αυτό για μένα είναι η πιο αντιναυτική νοοτροπία η οποία με εξοργίζει.

mangos
20-07-2007, 07:39
Στρατο, ξέρεις ότι σε εκτιμώ, έχουμε γνωριστεί και έχω θετική άποψη για το πρόσωπο σου. Δεν σε θεωρώ "παντογνώστη", ποιός είναι άλλωστε... Όμως είσαι ικανός κυβερνήτης ιστιοπλοϊκού σκάφους, δεν είσαι κάποιος άναυτος ή άσχετος.

Είμαι πολλά χρόνια μεγαλύτερος σου, και δεν ήταν πάντα οι απόψεις μου ίδιες με τώρα. Εκτός από τις απόψεις μου σε ορισμένα θέματα, έχει αλλάξει και η συμπεριφορά μου.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου (ξανα)πω ότι όταν σε επιρρεάζει τι λέει ο κάθε τρελός, ο κάθε βλάκας, ο κάθε ξερόλας, ο κάθε περίεργος που πίνει το καφεδάκι του στον ντόκο και αποφάσισε να το παίξει καπετάνιος από στεριάς κλπ, είναι φυσικό να θυμώνεις και να ενοχλείσαι...

Ο ξερόλας βλάκας πάντα υπάρχει τριγύρω σου, όχι μόνο στην θάλασσα.
Δεν το προσέχεις, γιατί δεν έχεις ανασφάλεια εκεί... Το προσέχεις όταν εσύ δεν είσαι απόλυτα βέβαιος γι αυτό που κάνεις!

Όταν πουλάς ένα οικόπεδο, ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο... ο ξερόλας θα σου πει πως τόδωσες τζάμπα, ήξερε αυτός 5-6 άτομα που περίμεναν με τα λεφτά στο χέρι να αγοράσουν αυτό που πούλησες με δόσεις ίσως, αλλά ξέχασες να του το πεις! Όταν αντιθέτως αγοράσεις σπίτι, αυτοκίνητο κλπ, ο ξερόλας θα σε ειρωνευτεί γιατί το αγόρασες ακριβά, άσε που είναι χάλια, σε κακή κατάσταση, κλπ, θα ανακαλύψει τόσα προβλήματα που θα σε πιάσει ένας κόμπος στο στομάχι για το τι μαλακία έκανες και αγόρασες αυτό!!

Εαν σκέφτεσαι να παντρευτείς, θα σου θάβει τον γάμο, αν δεν σκέφτεσαι να παντρευτείς, θα σου ξεφτιλίζει την εργένικη ζωή... Αυτός ξέρει τα μυστικά της ζωής, εσύ δεν τον ρώτησες για να σε διαφωτίσει, και αυτό είναι τραγικό έγκλημα!

Ο ίδιος άνθρωπος είναι που σου λέει το κοντό και το μακρί του στο λιμάνι!!!

Όταν γνωρίζεις τις ανάγκες σου, ξέρεις γιατί αγόρασες το αυτοκίνητο αυτό, ότι και να σου πει ο τύπος, εσύ δεν του δίνεις σημασία... Έχεις δει έναν αρχάριο οδηγό, τι παθαίνει όταν ο κάθε ξερόλας του λέει το κοντό και το μακρύ του?

Ο ξερόλας των λιμανιών σε ακολουθεί σε κάθε βήμα της ζωής σου, και θα σε κάνει να θυμώνεις μόνο εκεί που εσύ του το επιτρέπεις...

gmav
20-07-2007, 10:59
σε μενα μου εχει τύχει να υπαρχουν ενα δυο μερη μονο για να δεσεις, και εκει να υπαρχουν ψαραδες.

οποτε την ώρα που πλησιάζουμε για να δέσουμε ακούμε το μαγικό....
"φίλε... εδώ ψαρεύω... πανε δίπλα...." χαχαχαχα. του πετάς την άγκυρα στο κεφάλι ή όχι..... :):):)

mangos
20-07-2007, 12:59
κι εμένα, πολλές φορές!!!
Τους συνδέω με Κάϊρο, αλλά ορισμένοι τσαμπουκαλεύονται κιόλας!!!
Εκεί να δεις γέλιο που ρίχνω, και όσο εγώ γελάω, τόσο τσαντίζονται αυτοί...

ninemos
23-07-2007, 13:29
θα παραθεσω μερικα στιγμιοτυπα, για να μην τα ριχνετε στους αλλους καπεταναιους , αλλά στην ιδια μας την φαρα.

1) στην Υδρα , ολοι ξερουν οτι θα μπλεχτουν οι αγκυρες . εξ' ου και θησαυριζει ο κομαντο-βαρκαρης με τη γενειαδα, που φυσικα αντιτιθεται στο να μπουν καποιες τσαμαδουρες για ρεμεντζα, γιατι θα χασει την δουλεια και το αφορολογητο. ποιος μιλα επισημα για αυτο ? ΚΑΝΕΙΣ !!!
2) στο καναλι του Πορου, προς την μερια του Σταυρου, οσοι κανουν κινησεις για πρυμνοδετηση, εχουν 50 % πιθανοτητα να μπλεχτουν με την γιγαντια καδενα ( κατα το μηκος του καναλιου ), που εβαλαν για μια ρεγκατα πριν 10 χρονια και απο τοτε εμεινε εκει.
οι 2 τοπικοι δυτες, παρατηρουν ( σε βαρδιες ΝΑΙ !) με κυαλια απο τα πανω σπιτια και μολις δουν το ανυποπτο θυμα , κατεβαινουν - και προσφερουν την α μ ε ρ ι σ τη βοηθεια τους ......... ποιος εκανε κατι εκει ? ΚΑΝΕΙΣ !
3) στη Σιφνο, φθανεις συνηθως με 6-8 Μποφωρ, εισαι πτωμα απο την ενταση και την ευθυνη που εχεις για οσους κουβαλας, με κλειδωσεις που πονανε απο την διαρκη κλιση, μπαινεις στο μεσα του μωλου και εκει σου απαγορευουν οι ψαραδες να δεσεις γιατι ..."αυριο πρωι-πρωι θα φυγουν ...."
επειδη το εμαθα στα πολλα χρονια που πηγαινω, τους προκαλω λεγοντας οτι θα μπω 1η ντανα ( με χρηση αγκυρας και την πρυμνη μου αναμεσα στις πλωρες τους ), θα σηκωθω ομως κι εγω μαζι τους για να λυσω και να ξαναδεσω.
ξερετε πως πιανει αυτο το κολπο?
οταν μαλιστα δεν εμφανιζονται ποτε το πρωι και ειναι στα καφενεια? γιατι εξω απλα λυσομαναει ..
4) στη Σεριφο , η μεσα μερια του μωλου εχει ενα αμαρκαριστο ξεχωμα απο αμμο.
αν δεν το ξερεις εκατσες επανω του.
ξερετε τι κανουν οσοι σε βλεπουν να μπαινεις και να πηγαινεις προς τα εκει για να παρεις γωνια για πρυμνοδετηση ? ΤΙΠΟΤΑ !!!!

αυτοι ειμαστε λοιπον .

μην περιμενετε αβροφροσυνες σαν απο Αγγλο κ υ β ε ρ ν η τ η ( με ολη τη σημασια ) σκαφους αναψυχης στην Ελλαδα μας .
θελουμε αρκετες δεκαετιες ακομη για αβροφροσυνες.
αλλο η "ναυτικη παραδοση" ( που εχουμε ) και αλλο η "ετικετα" ( που δεν ξερουμε τι ειναι )

αυτων των 2 παραγοντων , ειναι αποτελεσμα οι φωνες του καθε ( καρα@%*&^%$%^)-καπεταναιου στα λιμανια που μπαινουμε.

mangos
23-07-2007, 17:10
θα παραθεσω μερικα στιγμιοτυπα, για να μην τα ριχνετε στους αλλους καπεταναιους , αλλά στην ιδια μας την φαρα.

1) στην Υδρα , ολοι ξερουν οτι θα μπλεχτουν οι αγκυρες . εξ' ου και θησαυριζει ο κομαντο-βαρκαρης με τη γενειαδα, που φυσικα αντιτιθεται στο να μπουν καποιες τσαμαδουρες για ρεμεντζα, γιατι θα χασει την δουλεια και το αφορολογητο. ποιος μιλα επισημα για αυτο ? ΚΑΝΕΙΣ !!!
2) στο καναλι του Πορου, προς την μερια του Σταυρου, οσοι κανουν κινησεις για πρυμνοδετηση, εχουν 50 % πιθανοτητα να μπλεχτουν με την γιγαντια καδενα ( κατα το μηκος του καναλιου ), που εβαλαν για μια ρεγκατα πριν 10 χρονια και απο τοτε εμεινε εκει.
οι 2 τοπικοι δυτες, παρατηρουν ( σε βαρδιες ΝΑΙ !) με κυαλια απο τα πανω σπιτια και μολις δουν το ανυποπτο θυμα , κατεβαινουν - και προσφερουν την α μ ε ρ ι σ τη βοηθεια τους ......... ποιος εκανε κατι εκει ? ΚΑΝΕΙΣ !
3) στη Σιφνο, φθανεις συνηθως με 6-8 Μποφωρ, εισαι πτωμα απο την ενταση και την ευθυνη που εχεις για οσους κουβαλας, με κλειδωσεις που πονανε απο την διαρκη κλιση, μπαινεις στο μεσα του μωλου και εκει σου απαγορευουν οι ψαραδες να δεσεις γιατι ..."αυριο πρωι-πρωι θα φυγουν ...."
επειδη το εμαθα στα πολλα χρονια που πηγαινω, τους προκαλω λεγοντας οτι θα μπω 1η ντανα ( με χρηση αγκυρας και την πρυμνη μου αναμεσα στις πλωρες τους ), θα σηκωθω ομως κι εγω μαζι τους για να λυσω και να ξαναδεσω.
ξερετε πως πιανει αυτο το κολπο?
οταν μαλιστα δεν εμφανιζονται ποτε το πρωι και ειναι στα καφενεια? γιατι εξω απλα λυσομαναει ..
4) στη Σεριφο , η μεσα μερια του μωλου εχει ενα αμαρκαριστο ξεχωμα απο αμμο.
αν δεν το ξερεις εκατσες επανω του.
ξερετε τι κανουν οσοι σε βλεπουν να μπαινεις και να πηγαινεις προς τα εκει για να παρεις γωνια για πρυμνοδετηση ? ΤΙΠΟΤΑ !!!!

αυτοι ειμαστε λοιπον .

μην περιμενετε αβροφροσυνες σαν απο Αγγλο κ υ β ε ρ ν η τ η ( με ολη τη σημασια ) σκαφους αναψυχης στην Ελλαδα μας .
θελουμε αρκετες δεκαετιες ακομη για αβροφροσυνες.
αλλο η "ναυτικη παραδοση" ( που εχουμε ) και αλλο η "ετικετα" ( που δεν ξερουμε τι ειναι )

αυτων των 2 παραγοντων , ειναι αποτελεσμα οι φωνες του καθε ( καρα@%*&^%$%^)-καπεταναιου στα λιμανια που μπαινουμε.

Αγαπητέ Νίνεμε,
καλά τα λες, αλλά έχω μια ένσταση:
Λες ότι κανένας δεν τα λέει!!! Τα λέω εγώ, τα λες κι εσύ, και ξέρω και άλλους που τα λένε... Το θέμα είναι ότι δεν ιδρώνει κανενός το αυτί!!!

Τα έχω ανεβάσει επώνυμα στο ίντερνετ, από εδώ και δυο χρόνια...


Πως να πάμε μπροστά όταν... http://clubs.pathfinder.gr/sailing_charters

11:24 πμ 23/6/2005 Mόλις γύρισα από ένα εξαήμερο ναύλο, στο οποίο ήμουνα σκίππερ.
70 Αμερικανοί, νοικιάσανε 9 σκάφη, και ταξιδεύσαμε σαν φλοτίλα στον Σαρωνικό.
Ξεκινήσαμε από Πόρο, και τελειώσαμε στον Πόρο...
Το δεύτερο απόγευμα, φτάσαμε στο Λεωνίδιο. Λίγο μετά που δέσαμε, ήρθε το λιμεναρχείο, με αυτοκίνητο, και μας ζήτησε να μαζέψουμε τα χαρτιά όλων των σκαφών, και να τα πάμε στο λιμεναρχείο...
Μας ρώτησε επίσης πότε φεύγουμε, του είπαμε αύριο το πρωΐ, και μας είπε πως θα κρατήσουν όλα τα χαρτιά μέχρι την άλλη μέρα, και να πάμε στις 9:00 το πρωΐ να τα πάρουμε.
Ρώτησα να μου πουν την αιτία που ζητάνε τα χαρτιά μας, και μου είπε ο λιμενικός πως τα θέλει για να πάρει τα μέτρα, και να μας χρεώσει τα λιμενικά τέλη... Τότε, του απάντησα, δεν χρειάζεται όλα τα χαρτιά, αρκεί να τους δώσουμε το πιστοποιητικό καταμέτρησης, για να τσεκάρουνε τα μήκη των σκαφών, για να μας χρεώσουν τα λιμενικά τέλη...
Μα πρέπει και να τα ελέγξουμε, μου ανταπάντησε.
Δηλαδή, κάνετε κανονικό κατάπλου!!!
Φυσικά, μου απάντησε ο λιμενικός...
Μα αυτή η διαδικασία έχει καταργηθεί, εφ όσον είμαστε σε ναύλο... Αρκεί να σας δείξουμε την καρτέλα ναύλωσης, να δείτε ότι είμαστε σε ναύλο, και από την καρτέλα, θα δείτε στην καρτέλα ναύλωσης και το μήκος του σκάφους, του ανταπάντησα...
Γιατί να σας δώσουμε όλα τα χαρτιά μας?
Γιατί έτσι πρέπει!!! Αυτό που καταργήθηκε είναι το να σφραγίζουμε το crew list, αλλά αν θέλετε, σας το σφραγίσουμε κιόλας!!!
Δεν ήθελα να φέρω και άλλες αντιρρήσεις, μην θυμώσει ο λιμενικός, και ποιος ξέρει τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει...
Αποτέλεσμα... δεκαπέντε λεπτά περπάτημα στο λιοπύρι, για να πάμε τα χαρτιά στο λιμεναρχείο, και άλλα τόσα για να πάρουμε την άλλη
μέρα!
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε όλη αυτή η διαδικασία, αλλά, Έλληνας είμαι, κάπου είμαι συνηθισμένος σε υπερβάσεις και σε
ψιλο-αυθεραισίες... Όμως σκέφτηκα πως δεν είναι εικόνα αυτή, και διαδικασία για έναν τουρίστα, πόσο μάλλον, αν του έχουν πεί, ότι δεν
χρειάζεται να κάνει κατάπλου ή απόπλου στα κατά τόπους λιμάνια, διότι έχει καταργηθεί...
Το επόμενο λιμάνι που πήγα, ήταν το Άστρος Κυνουρίας. Μπήκαμε στο λιμάνι με 28-30 μιλια αέρα, και οι συνθήκες πολύ κακές... Η μπόρα που ξέσπασε, αν και μπόρα, δεν είπε να περάσει σύντομα... Ενώ επικρατεί αυτή η κατάσταση, νάσου πάλι ένα τζιπάκι του τοπικού λιμεναρχείου...
Καλως ήρθατε στο λιμάνι παιδιά, μόλις ηρεμήσετε, μαζέψτε τα χαρτιά σας να μας τα φέρετε για έλεγχο και κατάπλου!!!
Ρε παιδιά, και χθες στο Λεωνίδιο, το ίδιο έγινε, μας έλεγξε ο Πόρος όταν μας θεώρησε τον απόπλου και τα ναυλοσύμφωνα, μας έλεγξε και το λιμεναρχείο Λεωνιδίου, γιατί να μας ξαναελέγξετε?
Γιατί έτσι πρέπει!!!
ΟΚ! Δεν άντεχα να κάνω τον ίδιο διάλογο, που έκανα 20 μίλια πιο μακριά...
Και, που είναι το λιμεναρχείο βρε παιδιά?
Να, το βλέπεις αυτό το κτίριο, με τα πράσινα παντζούρια? Το λιμεναρχείο είναι από πίσω...
Τουλάχιστον 40 λεπτά περπάτημα (πήγαινε-έλα)!!! Και μάλιστα, μέσα στην βροχή...
Αποφάσισα να πάρω την ευθύνη, και να μην πάω... Το πρωί, όταν αποπλέαμε, το τζιπάκι του λιμεναρχείου ήταν κοντά μας, αλλά,
κανένας δεν μας ζήτησε τον λόγο που δεν πήγαμε τα χαρτιά τελικά!!!
Μπάστε σκύλοι αλέστε, και αλεστικά μην δώσετε... Αν κουβαλούσαμε ναρκωτικά, λαθρομετανάστες ή οτιδήποτε άλλο, πως θα το ελέγχανε?
Παρ όλα αυτά, με περισσή σπουδή, σε υποβάλλουν σε έναν ποδαρόδρομο, και σε καταργημένες διαδικασίες...
Επόμενη μέρα στην Ύδρα...
Στην Ύδρα, λιμεναρχείο απών! Παρών όμως ο γνωστός "Παντελής"... Δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα με τον άνθρωπο αυτό, ενω κονομάει ξεμπλέκοντας άγκυρες που το πιο πιθανόν τις μπλέκει μόνος του όταν δεν τα καταφέρουν μόνοι τους οι διάφοροι αλμπάνηδες, όμως... να χρεώνει 2 ευρώ τα 100 κυβικά νερό, παραπάει!!! (20 ευρώ ο τόνος!!!)
Δεν ξέρω πόσα αποδίδει στην κοινότητα, και πόσα κερδίσει, ή πόσο αισχροκερδεί, αλλά όταν στον Πόρο πληρώνω 5 ευρώ τον τόνο, και πάλι μου φαίνεται ακριβό, τα 20 ευρώ τον τόνο, δεν νομίζω να δίνει την καλύτερη εικόνα... Νερό είναι, δεν είναι χρυσάφι.
Αυτό όμως που με έκανε έξαλλο, ήταν ότι αναζητώντας για ντους στο λιμάνι της Υδρας, οι επιβάτες μου αναγκαστήκανε να πληρώσουν
10 ευρώ το άτομο!!! Χωρίς καμία απόδειξη, κάποιος εισέπραξε περίπου 300 ευρώ (οι 30 από τους 70 τελικά πλύθηκαν), εκβιαστικά,
μέσα σε μια ώρα, γιατί οι περισσότεροι δεν δέχτηκαν να πληρώσουν το μπάνιο με καπέλο, αφού σε όλα τα άλλα λιμάνια,
τα αντίστοιχα ντους στοιχίζουν από 1 μέχρι 3 ευρώ,,,
Το αποτέλεσμα ήταν, μετά από 6 ημέρες διακοπές στην Ελλάδα, οι 70 αμερικάνοι, να συζητάνε και να ξανασυζητάνε τα 10 ευρώ το άτομο,
για ένα μπάνιο...
Έχω γράψει τα γεγονότα ακριβώς όπως συνέβησαν, και ο λόγος που τα έγραψα, είναι γιατί με στενοχωρεί και με εξοργίζει συγχρόνως, κάποιοι άνθρωποι να προσπαθούν για την ανάπτυξη του τουρισμού, κάποιοι να επενδύουν τα χρήματα τους σε προσφερόμενες και πάγια, για να αμαυρώνεται η συνολική εικόνα μας από μεμονωμένα γεγονότα είτε αυθαιρεσίας, είτε αισχροκέρδειας...
Ένα άλλο περιστατικό που είναι ενδεικτικό των καταστάσεων που ζουν οι τουρίστες που νοικιάζουν σκάφη, ήταν αυτό που μου συνέβη στο Άστρος. Μέσα στο λιμάνι (λιμάνι, όχι μαρίνα) ενώ έχουμε πρυμνοδετήσει, με την άγκυρά μας, εμφανίστηκε ένα σκάφος, και απαιτούσε να φύγουμε από εκεί, γιατί η θέση που είχαμε δέσει του ανήκει...
Πως σου ανήκει η θέση, βρε μεγάλε?
Να, έχω βάλει τα ρεμέντζα μου εκεί!
Μα δεν έχει καμία επιγραφή ότι αυτή η θέση σου ανήκει!!! Και με ποιο χαρτί, από πια Υπηρεσία, κατοχυρώνεις την "ιδιοκτησία" της θέσης?
Αν δεν φύγετε τώρα, θα αναγκαστώ αν φωνάξω το λιμεναρχείο, να σας βγάλει με το ζόρι...
Φυσικά δεν κουνήσαμε, και φυσικά, κανένα λιμεναρχείο δεν εμφανίστηκε.
Όμως αν ήμασταν ξένοι, τι θα κάναμε? Πόσο ευάλωτοι είναι στην αυθαιρεσία του καθένα?

Ξέρεις ότι στα διάφορα κοντινά νησιά (πχ Αίγινα) αλλά και σε μακρινά με πρόβλημα θέσεων (όπως η Σίφνος) βγάζουν μεροκάματο φυλώντας μια θέση με ένα ψαροκάϊκο, και όταν σκάσει η θαλαμηγός φεύγουν εναντι αδράς αμοιβής για να δέσει ο κύριος νεοπλουτίδης?

Απίστευτο και όμως Ελληνικό!!!

ninemos
23-07-2007, 20:29
ετσι πανε οι ψαραδες να μου την κανουν καθε φορα στη Σιφνο , αλλά και στην Επιδαυρο.
εκει ομως βαζω το Λιμεναρχειο πρωτη φατσα, να αναλαβει να μου βρει εκεινο την τρυπα που θα μπω.

εκει να δεις το γελιο

προσπαθουν να τα βρουν μεταξυ τους , σε συμβουλιο- ολοι μαζι - και μετα απο λιγο μου δινουν και χωρο .
αηδια !

το πιο ομορφο ομως εγινε περσι σε ενα γνωστο μακρινο νησι ( απορρητο για να μην εκθεσω τα ατομα ).
μεσημερι 2-3 μμ, φθανω στο λιμανι, εξω εχει περιπου 8 Μποφωρ και ενα ασχημο αντιμαμαλο μεσα και εξω.
ολοι εχουν γινει κουρουπι.
πλαγιοδενουμε με κοπο , 6 μπαλονια-με ταβλα κοντρα στο ντοκο, 3 τουλαχιστον springs, και αλλα τοσα πρωρα-πρυμα.
πλενομαστε , παμε στη πολη , γυρναμε γυρω στις 12 μεσανυχτα και το σκαφος .........λειπει.
ψαχνοντας το βρισκω 2η ντανα σε ενα αγγλικο. Ρωτω την skipper του, η οποια μου λεει οτι το ελυσε και το εσυρε με τα χερια το Λιμενικο , για να μπει ενα ταχυπλοο που λογω καιρου ειχε καθυστερησει αρκετες ωρες το δρομολογιο του και το οποιο εφυγε αμεσως.
Φυσικα σηκωσα το Λιμεναρχειο στο ποδι , μεσα στη νυχτα, φυσικα ζητησα τον Λιμεναρχη μεσω του Αξιωματικου υπηρεσιας και του ειπα οτι αυριο με την πρωτη αχτιδα θα παρω φωτογραφιες ολο το σκαφος γυρω-γυρω και αν δω ενα σημαδακι θα κανω καταγγελια στο ΥΕΝ και θα γραφτω μονος μου στο βιβλιο συμβαντων(!).
Μα καλα τους φανταζεστε να συρουν ενα σκαφος 40 ποδια, με καβους απο την προβλητα και μετα να το δενουν σε ενα αλλο με μισο εκτοπισμα και υψος ?
αν τους γλυστρουσε τι θακαναν , χωρις μηχανη ?
με ενα αντιμαμαλο η καποιο κυμα απο μεγαλο σκαφος θα ελιωνα το αγγλικο, χωρις να το ξερω, η το σκαφος θα πηγαινε στην ακτη, σαρωνοντας τα μονιμα αροδου.

γιατι λοιπον να περιμενεις απο τους ($%^&#@^&*)-καπεταναιους να σου κανουν καλες υποδειξεις ?
εχεις τις Αρχες να κανουν πραξη οτι ειναι ....σωστο

ΣΗΜ . φυσικα εκει που πρωτο-εδεσα , δεν υπηρχε καμμια ταμπελα απαγορευτικη , καμμια αγκυρα αναποδα, κανενα καγκελο περιφραξης ουτε καν βαμμενες μπιντες και σημαδια για το εν λογω ταχυπλοο.
Να πω ομως, οτι ο Λιμεναρχης ηταν στο ντοκο μας απο τις 6πμ της επομενης μερας για να ρωτησει αν τελικα βρηκα καποιο προβλημα .
παλι καλα , ας ειναι καλα .







Αγαπητέ Νίνεμε,
καλά τα λες, αλλά έχω μια ένσταση:
Λες ότι κανένας δεν τα λέει!!! Τα λέω εγώ, τα λες κι εσύ, και ξέρω και άλλους που τα λένε... Το θέμα είναι ότι δεν ιδρώνει κανενός το αυτί!!!

Τα έχω ανεβάσει επώνυμα στο ίντερνετ, από εδώ και δυο χρόνια...



Ξέρεις ότι στα διάφορα κοντινά νησιά (πχ Αίγινα) αλλά και σε μακρινά με πρόβλημα θέσεων (όπως η Σίφνος) βγάζουν μεροκάματο φυλώντας μια θέση με ένα ψαροκάϊκο, και όταν σκάσει η θαλαμηγός φεύγουν εναντι αδράς αμοιβής για να δέσει ο κύριος νεοπλουτίδης?

Απίστευτο και όμως Ελληνικό!!!

jerry_p
23-07-2007, 20:56
... @ninemos

τελικά πάντα μπορείς να ακούσεις κάτι πέρα από τη φαντασία σου !!!!

φυσικά ο Λιμενάρχης ήρθε γιατί αντιλαμβανόταν ότι μπορείς να τον "τυλίξεις σε μια κόλα χαρτί" ....

mangos
24-07-2007, 07:42
Έχουμε βγει εκτός θέματος. Παρόλα αυτά, η συζήτηση έχει να κάνει με τα προβλήματα στα λιμάνια... Ας το κάνουμε λοιπόν εντός θέματος, παραμένοντας στο πνεύμα του "εκτός θέματος"!!!

Πριν 2-3 χρόνια, φθάνω στις 5 το πρωί στην Σέριφο, το μελτέμι έχει πέσει στα 4 μποφώρ περίπου... Το προηγούμενο βράδυ είχα κοιμηθεί 1-2 ώρες, ήμουνα πτώμα, και μετά από μια κουραστική μέρα, ξεκίνησα το απόγευμα από Πόρο για Σέριφο...

Φθάνοντας λοιπόν, έκανα το λάθος να μην πάω κατ ευθείαν στο λιμάνι, αλλά έμεινα αρόδο (για να κοιμηθώ λίγο) σε έναν κολπο νοτιοδυτικά του νησιού, δεν θυμάμαι πως τον λένε...

Κατά τις 10 το πρωί ξύπνησα, και ξεκίνησα για το λιμάνι, αλλά ο άνεμος πλέον χτυπούσε 35-40 μίλια μέσα στο λιμάνι.

Δεν είχε θέση σταβέντο, άσε που το λιμανάκι έχει ρηχά και αν γίνει το παραμικρό λάθος, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για να ξεφύγεις, παρόλη την κούραση αποφάσισα να φύγουμε για Σίφνο...

Φθάνοντας στις Καμάρες, είμαι ζόμπι από την κούραση, και μέσα στο λιμάνι γίνεται της κολάσεως, ο αέρας στιφογυρίζει μέσα, και κάθε στιγμή σου έρχεται από άλλη κατεύθυνση...

Με δεδομένη την κούραση που μου επιρρέασε την κρίση, αποφάσισα ότι το πιο σωστό ήταν να μείνω αρόδο και να στριφογυρίζω με ασφάλεια στην μέση του κόλπου. Όποιος ήθελε ας έβγαινε με το φουσκωτό, εγώ δεν κουνούσα από εκεί!!!

Το απόγευμα, ένα ταχύπλοο σηκώνει άγκυρα και φεύγει από το λιμάνι... Υπάρχει ελεύθερη θέση στο λιμάνι!!!!!!!!!!!

Βάζω μπρος, σηκώνω την άγκυρα, και εξηγώ στους επιβάτες ότι λόγω αέρα, έχουμε μια πιθανότητα να βάλουμε το σκάφος στην θέση, μπαλόνια στα χέρια για 2 από αυτούς, ο άλλος στην άγκυρα με σαφείς οδηγίες να κοιτάζει συνέχεια εμένα για να ρίξει την άγκυρα την στιγμή που θα του πω χωρίς να χάσει δευτερόλεπτο, και στην συνέχεια να κοιτάζει εμένα αν θα του πω stop ή up...

Ενώ ο αέρας σαρανταρίζει και συνεχίζει να στριφογυρίζει, κάνω τα πάντα σωστά, και μπαίνω δίπλα σε ένα μεγάλο ταχύπλοο, άγγιχτος...
Ο τύπος έχει στο πλάι μια σκάλα για να κατεβαίνουν στο dinghy.

Φώναξα στους "μπαλονάδες" να πάνε από εκεί, και να φροντίσουν με τα μπαλόνια να μην ακουμπήσουμε την σκάλα...

Ενώ απέχω 3-4 μέτρα από τον ντόκο, είμαι μέσα στην θέση, ο τρελός του λιμανιού αρχίζει και μου φωνάζει να φύγω!!! Η θέση είναι του κυρίου Κοντέλη (φορτν θέλεις?)...

Τον γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και πετάω σκοινι έξω, αλλά κανένας από τους 10 τουλάχιστον τύπους που στέκονται στον ντόκο δεν το πιάνουν για να το δέσουν στην πίντα... Όλοι μαζί μου φωνάζουν να φύγω, εγώ στέκομαι με φουλ ανάποδα και την άγκυρα καργαρισμένη, και τελικά ο τρελός δένει την πρυμάτσα, αλλά συνεχίζει να φωνάζει να φύγω...

Σε 2 λεπτά σκάει και το λιμεναρχείο...
Ξέρετε, μου λέει ο λιμενικός, η θέση αυτή είναι του κυρίου Κοντέλη, που έχει και το διπλανό σκάφος, μόλις βγήκε εξω με το μικρός του ταχύπλοο για να κάνει το μπάνιο του, και σε λίγο θα ξαναγυρίσει, το μικρό ταχύπλοο το δένει δίπλα στο μεγάλο κότερο, και ανεβοκατεβαίνει με την πλαϊνή σκάλα...

Εγώ δεν κουναω από εδώ, απαντάω, εκτός και αν μου φέρετε κάποιο χαρτί ότι η θέση αυτή του ανήκει!!!

Θα κάνεις ζημιά στην σκάλα του σκάφους του, μου απαντάσει ο λιμενικός...

Κι εσύ τι είσαι εδώ? Φύλακας του σκάφους του Κοντέλη?
Να σου πω, συνεχίζω να του λέω, δεν θα κάνω εγώ ζημιά στην σκάλα του Κοντέλη, η σκάλα θα κάνει ζημιά στο δικό μου σκάφος, και να του πεις να μαζέψει την σκάλα τώρα, γιατί αν πάθω κάποια ζημιά από την σκάλα αυτή, θα σου κάνω μήνυση ότι εξ αιτίας σου έγινε!!!

Αποτέλεσμα?

Από την άλλη μεριά είχα ένα σκάφος του λιμενικού, το οποίο έδενε με ρεμέντζο. Με εντολή του λιμενικού, και με το φουσκωτό του μεγάλου κότερου, πέρασαν ένα πεντένι στο ρεμέντζο του λιμεναρχείου, και έτσι εκτός της άγκυρας απέκτησα και ρεμέντζο, έτσι ώστε να μην υπάρξει πιθανότητα (με το γύρισμα του αέρα) να πιεστεί το σκάφος μου στην πλαϊνή σκάλα του κότερου!!!

Κάτσαμε εκεί μιαμιση μέρα, κανένας δεν τόλμησε να μου ξαναμιλήσει... Μάλιστα την άλλη μερα, πιάσαμε την κουβέντα με τον καπετάνιο του Κοντέλη, ο οποίος έλεγξε την σκάλα του, και μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί με τόσο δυνατό αέρα έβαλα το σκάφος μου χωρίς να ακουμπήσω καν την σκάλα αυτήν...

Πόσα να τους χώνει ο τύπος για να τρέχει ένα ολόκληρο λιμάνι και το λιμεναρχείο για να τον υπηρετούν?

Σημείωση:
Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω ποιανού ήταν το σκάφος, εγώ δεν γνώρισα τον ιδιοκτήτη του, εκείνοι έλεγαν και ξανάλεγαν ότι ήταν του Κοντέλη. Εαν το σκάφος δεν ανήκε σε αυτόν, να με συγχωρέσει ο άνθρωπος που τον αναφέρω, δεν τον γνωρίζω, δεν έχω κανέναν λόγο να ασχοληθώ μαζί του, άλλοι τον ανάφεραν συνέχεια...
Έχω κρατήσει φωτογραφίες, το σκάφος είχε ελληνική σημαία-επαγγελματικό!!! Προφανώς ο ιδιοκτήτης του σκάφους αυτού, επειδή ήθελε να συμπληρώσει το εισόδημα του, το έκανε επαγγελματικό για να κερδίζει από τα ναύλα... :cool: Όχι, αποκλείεται να το έκανε για να παίρνει φθηνό πετρέλαιο και για να μην τον πιάσουν τεκμήρια και πόθεν αίσχη, ούτε καν για να μην πληρώσει το ΦΠΑ... Οι μπίζνες με τα φορντ δεν πάνε καλά, και είπε να επεκταθεί και στον τουρισμό!!!:cool:

Άλλωστε δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος...
Βέβαια, ο λιμενικός ήταν πολύ απασχολημένος για να προστατεύσει την θέση του εν λόγω κυρίου, κι έτσι δεν θα βρήκε χρόνο για να ασχοληθεί με τα έγγραφα του σκάφους, με το πόσο νόμιμο είναι να στέκεται εκεί το σκάφος όλο το καλοκαίρι για προσωπική χρήση του ιδιοκτήτη του, τι καύσιμα κατανάλωνε (τράνζιτ ή ελεύθερα) κλπ. Λεπτομέρειες...

Kyriakos
24-07-2007, 09:07
Από την άλλη πλευρά....

Αν έχω ρίξει δικό μου ρεμέτζο μέσα στο λιμάνι για το σκάφος, μπορεί οποιοσδήποτε να πάει να δέσει εκεί? (και να μείνω καραβοφάναρο?)
πως εξασφαλίζομαι?

vas
24-07-2007, 09:30
τα ιδια περσι στη σκιαθο...
ΠΑω να μπω η αγκυρα κολυμπαει και εμφανιζεται στην πρθμνη μου σφηνα ενα 15μετρο κρουζερ με ατακα, "φυγε την εχω κλεισει τη θεση!!!" . Ψαρωσα ανοιχτηκα λιγο αλλα τον ματιαξα τον καρ&^%^λη και καρφωθηκε στο διπλανο σκαφος και τον διωξανε κακην κακως και του φεραν και το λιμενικο...
;-) Μετα οταν εδεσα ομως ο λιμενικος μου ξηγηθηκε καλα οτι δεν παιζουν τετοια και δενω οπου γουσταρω αν δεν ειναι μαρινα κλπκλπ...
Αλητες παντου! Για τη Σιφνο εχω ακουσει και για εναν μπαρμπα που πιανει θεσεις με τη βαρκα του και οταν ερθουν τα φραγκα την αδειαζει.....
Δεν προκαλει εκπληξη ομως. ΚΑφροι ειμαστε και αυτο φαινεται παντου. Στο δρομο, στη θαλασσα οπουδηποτε. Εγω να βολευτω, οι αλλοι να πνιγουνε (κυριολεκτικα).

Kyriakos
24-07-2007, 10:15
Μετα οταν εδεσα ομως ο λιμενικος μου ξηγηθηκε καλα οτι δεν παιζουν τετοια και δενω οπου γουσταρω αν δεν ειναι μαρινα κλπκλπ...




Δηλαδή, έχω αγοράσει άγκυρες, αλυσίδες, τα έχω φτιάξει, τα έχω φουντάρει, και πάει όποιος θέλει και δένει?

mangos
24-07-2007, 11:38
Δηλαδή, έχω αγοράσει άγκυρες, αλυσίδες, τα έχω φτιάξει, τα έχω φουντάρει, και πάει όποιος θέλει και δένει?

Στις μαρίνες, νοικιάζεις με τον μήνα, με τον χρόνο ή τέλος πάντων για όποιο διάστημα συμφωνήσετε μια θέση, και η θέση αυτή σου ανήκει.

Στα λιμάνια, κανένας δεν μπορεί να μου απαγορέψει που θα δέσω. Αυτό έλειπε επειδή έριξες ρεμέντζα να κατοχυρώνεις ιδιοκτησία της θέσης.
Μην σου πω ότι το πιο πιθανόν, είναι παράνομο να ρίχνεις ρεμέντζα... Από ποιον έχεις πάρει άδεια να κάνει κάποια μόνιμη κατασκευή στον βυθό του λιμανιού?
(με ποιά περιβαντολογική μελέτη αλλοιώνεις τον βυθό?)

Μόνο στις θέσεις που εχουν βάλει κίτρινη γραμμή απαγορεύεται να δέουμε, εκεί που δένουν δηλαδή τα σκάφη του λιμενικού και τα καράβια που κάνουν δρομολόγια. Παντού αλλού, κανένας δεν έχει κατοχυρωμένη ιδιοκτησία. Όποιος πρόλαβε...

Ο άγραφος νόμος, είναι να μην δένουμε εκεί που κάποιοι ντόπιοι έχουν μόνιμα ρεμέντζα, φυσικά δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα υπάρχοντα ρεμέντζα, πρέπει να ρίξουμε άγκυρα... Το σκοινί του άλλου, δεν επιτρεπεται να το ακουμπήσουμε...

Στα αλιευτικά καταφύγια, έχουν αμεση προτεραιότητα οι επαγγελματιες ψαράδες να δέσουν.

Kyriakos
24-07-2007, 12:16
Στα λιμάνια, κανένας δεν μπορεί να μου απαγορέψει που θα δέσω. Αυτό έλειπε επειδή έριξες ρεμέντζα να κατοχυρώνεις ιδιοκτησία της θέσης.
Μην σου πω ότι το πιο πιθανόν, είναι παράνομο να ρίχνεις ρεμέντζα... Από ποιον έχεις πάρει άδεια να κάνει κάποια μόνιμη κατασκευή στον βυθό του λιμανιού?
(με ποιά περιβαντολογική μελέτη αλλοιώνεις τον βυθό?)

....Ο άγραφος νόμος, είναι να μην δένουμε εκεί που κάποιοι ντόπιοι έχουν μόνιμα ρεμέντζα, φυσικά δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα υπάρχοντα ρεμέντζα, πρέπει να ρίξουμε άγκυρα... Το σκοινί του άλλου, δεν επιτρεπεται να το ακουμπήσουμε...



Ρωτάω, για να ξέρω, μην φορτώνεις...

εξάλλου σε περίπτωση ανάγκης εγώ θα πω δέσε πάνω μου.

Να διευκρινίσω οτί δεν αναφέρομαι σε μώλο, αλλά αρόδο.

Και δεν μιλάμε και για μόνιμη κατασκευή, αλλά για τρεις σταθερές άγκυρες που κάνουν λιγότερη ζημιά από μία που σέρνεται στο βυθό.

.....Οπότε βασιζόμαστε στον άγραφο νόμο.

Αλλά παράλληλα, ποιός μπορεί να με εμποδίσει να πάρω το ρεμέτζο μου αφού έχει δέσει άλλος? ή να το βάψω κίτρινο? ή να το νοικιάζω?

mangos
24-07-2007, 12:49
Δεν απάντησα τσαντισμένος, δεν φόρτωσα! ;)

Αν επιπλέει ένα τσαμαδουράκι, στην μέση ενός κόλπου ή λιμανιού, κανένας δεν το ακουμπάει... Αγραφος νόμος!
Παρόλα αυτά, αν κάποιος έχει ανάγκη να το χρησιμοποιήσει ενώ λείπεις, πρέπει να είναι τελείως γαϊδούρι για να το κάνει χωρίς την άδεια σου...

Μου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιο ρεμέντζο, στο αγκίστρι, φυσούσε πολύ και ξέσερνα, και για να σιγουρευτώ, πήρα και ένα ρεμέντζο... Το βράδυ εμφανίστηκε ένας ψαράς, και μου έβαλε κωλόχερο!!!

Τελικά γίναμε φίλοι, διότι κατάλαβε ότι δεν του "έκλεψα" το ρεμέντζο του, και πήγα αμέσως να λύσω... Τελικά με άφησε να το χρησιμοποιήσω, και να δένω όποτε θελήσω ξανά.

Kyriakos
24-07-2007, 14:01
Αν επιπλέει ένα τσαμαδουράκι, στην μέση ενός κόλπου ή λιμανιού, κανένας δεν το ακουμπάει... Αγραφος νόμος!
Παρόλα αυτά, αν κάποιος έχει ανάγκη να το χρησιμοποιήσει ενώ λείπεις, πρέπει να είναι τελείως γαϊδούρι για να το κάνει χωρίς την άδεια σου...



Τον άγραφο νόμο όμως τον ξέρουν όλοι? το διδάσκουν στις σχολές ταχυπλόων? (όπως π.χ. προσέχουμε τις σημαδούρες για να μην κονιορτοποιήσουμε κάνα ψαροντουφεκά η δύτη :evil::evil:)

Το λέω αυτό, γιατί είμαι 100% σίγουρος οτί οι ψαράδες θα έχουν και αυτοί τα αντίστοιχα παράπονα, παρόλο που συνήθως η "ψαρόσκαλα" είναι δεδομένη σε κάθε λιμανάκι. (κατά τα άλλα, βέβαια, θα τους έσουρνα τρεις σελίδες...:evil:).

Και χωρίς να είμαι "καπεταναράς" (γιαυτό είμαι κότα στην θάλασσα;)) θα προσπαθούσα να διώξω από κοντά μου οποιονδήποτε π.χ. έδενε το 10μετρο με σχοινί που δεν κάνει ούτε για τσιουάουα.... γιατί προφανώς δεν έχει επεκτείνει την αντίληψή του στις συνθήκες...

ninemos
24-07-2007, 18:00
μολις χθες νομιζω , σκοτωθηκαν 2 ψαροτουφεκαδες απο ταχυπλοα και τραυματιστηκε αλλος ενας σοβαρα.

χωρις να εχω τα απολυτα στοιχεια της ειδησης ειμαι σιγουρος οτι και οι 2 συχωρεμενοι δεν ειχαν τσαμαδουρα με σημαιακι να τους ακολουθει για λογους , που μονον οι φαροτουφεκαδες .......ξερουν (ΟΚ?) :evil:

οποιοδηποτε τετοιο τσαμαδουρακι δεις, πρεπει να "φυλαξεις" τουλαχιστον 150 μετρα μακρια του.

αν δεν υπαρχει ? γιατι πρεπει να γινεις δολοφονος χωρις αιτια ?

η μαγκια της μοτοσυκλετας και του ετσι θελω περασε και στην θαλασσα , πλεον .
αυτος που ανεβαινει αναποδα εναν μονοδρομο η και ενα πεζοδρομιο για να κερδισει χρονο, ειναι ο ιδιος που πηρε μια στολη και καυχιεται για τις επιτυχιες του .
αν θελει να αυτοκτονησει , ας παει εθελοντης στο Λιβανο.
οι αλλοι τι του φταινε ?
εκει επρεπε να υπαρχει η βαρια μποτα του Κρατους . υπαρχει ?
πανε οι καιροι του 1970 και πριν , οπου ο καθενας μεσα στη θαλασσα γουρλωνε μερα-νυχτα τα ματια του μηπως δει κατι παραξενο και ειχε παντα στο νου του πως να βοηθησει αλλους σε κινδυνο.
μην ξεχνατε τον ασυδοτο πατερα που ψαρευε στην μπουκα του λιμανιου Ερμιονης ( στην ανατολη ) και επεσε πανω του το Δελφινι.
χαθηκε ο αδερφος του και κοπηκαν τα ποδια του παιδιου του. ο καπετανιος του Δελφινιου τι εφταιγε ?

ασυδοσια πληρης .







Τον άγραφο νόμο όμως τον ξέρουν όλοι? το διδάσκουν στις σχολές ταχυπλόων? (όπως π.χ. προσέχουμε τις σημαδούρες για να μην κονιορτοποιήσουμε κάνα ψαροντουφεκά η δύτη )

Το λέω αυτό, γιατί είμαι 100% σίγουρος οτί οι ψαράδες θα έχουν και αυτοί τα αντίστοιχα παράπονα, παρόλο που συνήθως η "ψαρόσκαλα" είναι δεδομένη σε κάθε λιμανάκι. (κατά τα άλλα, βέβαια, θα τους έσουρνα τρεις σελίδες...).

Και χωρίς να είμαι "καπεταναράς" (γιαυτό είμαι κότα στην θάλασσα) θα προσπαθούσα να διώξω από κοντά μου οποιονδήποτε π.χ. έδενε το 10μετρο με σχοινί που δεν κάνει ούτε για τσιουάουα.... γιατί προφανώς δεν έχει επεκτείνει την αντίληψή του στις συνθήκες...

ninemos
24-07-2007, 18:25
φιλοι ,

συγγνωμη, αλλά μεχρι το 1821, υπηρχαν αγραφοι νομοι.

η καθε Πολιτεια και κυριως η παγκοσμια κοινοτητα σκαφατων , εχει μετα απο πειρα 100-ετιων ( οπως και για τα πλοια οι Νηογνωμονες ) , βγαλει μερικα συμπερασματα , τα περασε σε Νομους και ευτυχως πανω σε αυτους πλεον βαδιζουμε .
σε ενα δικαστηριο για θεματα που συζηταμε ( απο τον απλο τσαμπουκα , μεχρι το ρεσαλτο και την συγκρουση ) ο δικαστης θα ψαξει τον αντιστοιχο Νομο που καλυπτει την περιπτωση .

"αγραφος ", δεν θα υπαρχει για να στηριξει κανενα !

δεν τα εχω ειδικα με τους ψαραδες . αλλά τα εχω με τους ψαραδες , που περιφρασουν τα λιμανια και τους κολπους με οτιδηποτε βρουν ( μπουκαλια, κανατες, μπιτονια - ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΣΑΜΑΔΟΥΡΑΚΙΑ !) για να οριοθετησουν την ηλιθιοτητα τους.
κατι αντιστοιχο με τα συρματοπλεγματα και τα "απαγωρεβαιτε" στα χωραφια .
οι μεγαλυτεροι "ξερολες" και υποψηφιοι αντιπαλοι , σε καθε λιμανι που παω ειναι μονον αυτοι .
εχει κανεις αντιρηση ?

δεν δεχομαι λοιπον τις μπουρδες ( εστω και λογω αβροφροσυνης ) κανενος τετοιου $^%#%&$#, που πηγαινοερχεται π.χ. στα νερα της Λιμνης Ευβοιας (μεσα!) και "ξερει", την ιδια ωρα που εγω τρωω φ ρ ε σ κ α Μποφωρ στο Αιγαιο απεξω(!), μερα και νυχτα.

τωρα στο τυπικο κομματι.
ουδεις μπορει να φουνταρει ρεμεντζο σε λιμενα.
στην δε μαρινα, πρεπει να ειναι συμφωνα με τις κοινες πρακτικες ασφαλους διελευσης (οχι οπου θελει).

σε εναν κολπο , τωρα , οπου καποιος εχει την βιλλα του και θελει να εχει και δικο του προσωπικο ρεμεντζο για το σκαφος του , τοτε το κανει με "Ιδίαν Ευθυνην" , οπως ελεγαν και οι παλιοι .
ενα πολυ κακο παραδειγμα για ολους μας ειναι το Μανδρακι της Υδρας.
Θυμιζει ναρκοπεδιο με τις ναρκες στον αφρο ....., απο τα πολλα τσαμαδουρακια.
ποιος, πότε και γιατι θα μου απαγορευσει να δεσω σε οποιοδηποτε βρω μπροστα μου?
γιατι αν δεν το κανω και ριξω αγκυρα κοντα στην ακτη, θα παρω μαζι μου και 1-2 απο αυτα . σωστα ?


αρκετα γιατι τα πηρα :evil: ( .... απο μονος μου )




Ρωτάω, για να ξέρω, μην φορτώνεις...

εξάλλου σε περίπτωση ανάγκης εγώ θα πω δέσε πάνω μου.

Να διευκρινίσω οτί δεν αναφέρομαι σε μώλο, αλλά αρόδο.

Και δεν μιλάμε και για μόνιμη κατασκευή, αλλά για τρεις σταθερές άγκυρες που κάνουν λιγότερη ζημιά από μία που σέρνεται στο βυθό.

.....Οπότε βασιζόμαστε στον άγραφο νόμο.

Αλλά παράλληλα, ποιός μπορεί να με εμποδίσει να πάρω το ρεμέτζο μου αφού έχει δέσει άλλος? ή να το βάψω κίτρινο? ή να το νοικιάζω?

mastrokostas
24-07-2007, 22:12
Το 1955 το χωριουδάκι μου ήταν ένας κόλπος με πέντε σπίτια .Ο πατέρας μου ψαράς τότε ,για να μην πέφτουν στην θάλασσα τον χειμώνα όταν θα έπρεπε να βγάζουν έξω παραγάδια δίκτυα κτλ ,αφιέρωσαν είκοσι μέρες δουλείας, σπάζοντας πέτρες σε έναν κάβο, της φόρτωναν μετά στην βάρκα, και μετά με τα κουπιά της πήγαιναν στην παραλία μπροστά από το σπίτι μας.Eφτιαξαν έτσι έναν μόλο .Κάθε χρόνο η φουρτούνα τον γκρέμιζε και άντε πάλι εμείς να τον ξανά κτίζουμε και να προσθέτουμε πέτρες κάθε τόσο . Πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια προσπαθήσαμε να τον επισκευάσουμε με τσιμεντο ,και με την βοήθεια της κοινότητος ,αλλά ήρθε το λιμεναρχείο και είχαμε , δηλαδή ο πατέρας μου, 76 ετών τότε, αυτόφωρα , δικαστήρια κτλ .
Ο μόλος σήμερα υπάρχει όπως και ο πατέρας μου που έχει ένα βαρκάκι για παρηγοριά ,αλλά δεν μπορεί να το βάλει εκει,διότι έχει γίνει κατάληψη από πέντε φουσκωτά και δυο ιστιοπλοϊκά, !Και να πεις ότι δεν υπάρχει λιμάνι να πω εντάξει .Αλλά έχει νοικιάσει ένας νεόπλουτος σπίτι κοντά στον μόλο ,και έχει απλώσει τα παιχνιδάκια του .Το ένα φουσκωτό και τα δυο ιστιοπλοϊκά ανήκουν σε αυτόν .
Ο μόλος δεν ανήκει στον πατέρα μου φυσικότατα ,αλλά όλοι τον ξέρουν σαν τον μόλο του Μπαρμπαγγελη , και η βάρκα του λέγετε Μπαρμπαγγελης! Τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά ? Τι να εξηγήσω εγώ σε έναν άνθρωπο 91 ετών, και τι να πω στον τύπο με τα παιχνιδάκια ?
Και για να μην ξεχνιόμαστε .Η θάλασσα ανήκει στα ψάρια !Όλοι εμείς είμαστε επισκέπτες ,και πρέπει να την σεβόμαστε !

Kyriakos
25-07-2007, 09:51
μολις χθες νομιζω , σκοτωθηκαν 2 ψαροτουφεκαδες απο ταχυπλοα και τραυματιστηκε αλλος ενας σοβαρα.

χωρις να εχω τα απολυτα στοιχεια της ειδησης ειμαι σιγουρος οτι και οι 2 συχωρεμενοι δεν ειχαν τσαμαδουρα με σημαιακι να τους ακολουθει για λογους , που μονον οι φαροτουφεκαδες .......ξερουν (ΟΚ?) :evil:

οποιοδηποτε τετοιο τσαμαδουρακι δεις, πρεπει να "φυλαξεις" τουλαχιστον 150 μετρα μακρια του.

Ένας από τα θύματα είχε τσαμαδουράκι. Από την άλλη, ψαροντουφεκάδες χάνονται γιατί μπλέκει το σκοινάκι κάτω...

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δύο άνθρωποι που πάνε να κάνουν το κέφι τους, είτε ψάρεμα είτε σκαφάδα, πρέπει να τα κάνουν έτσι σατκά....



......Τι να εξηγήσω εγώ σε έναν άνθρωπο 91 ετών, και τι να πω στον τύπο με τα παιχνιδάκια ?
Και για να μην ξεχνιόμαστε .Η θάλασσα ανήκει στα ψάρια !Όλοι εμείς είμαστε επισκέπτες ,και πρέπει να την σεβόμαστε !


Θα πρέπει να εξηγήσεις (πρώτα μιλάμε, μετά....) στον στολάρχη.

Στον πατέρα σου, να εξηγήσεις για την θεωρία του χάους......

στα ψάρια να ζητήσεις συγνώμη...

ninemos
25-07-2007, 22:48
συμφωνω σ'αυτα που γραφεις .

χαθηκαν οι ισορροπιες σε ολα .

πηγαινε ομως σε ενα Αγγλικο παραθαλασσιο χωριο και δες τι κανουν ,
1) οι επαγγελματιες ψαραδες
2) οι ερασιτεχνες ψαραδες
3) οι yachtsmen ( οι αληθινοι ) .......
....εδω και 100 τουλαχιστον χρονια

φροντιζουν ο ενας τον αλλον !

αν ανηφορισεις δε για Σκωτια τα πραγματα ειναι μονο πλεον ΙΔΑΝΙΚΑ-εξωπραγματικα για εμας τους Νοτιους.

ΟΚ?
;)


Το 1955 το χωριουδάκι μου ήταν ένας κόλπος με πέντε σπίτια .Ο πατέρας μου ψαράς τότε ,για να μην πέφτουν στην θάλασσα τον χειμώνα όταν θα έπρεπε να βγάζουν έξω παραγάδια δίκτυα κτλ ,αφιέρωσαν είκοσι μέρες δουλείας, σπάζοντας πέτρες σε έναν κάβο, της φόρτωναν μετά στην βάρκα, και μετά με τα κουπιά της πήγαιναν στην παραλία μπροστά από το σπίτι μας.Eφτιαξαν έτσι έναν μόλο .Κάθε χρόνο η φουρτούνα τον γκρέμιζε και άντε πάλι εμείς να τον ξανά κτίζουμε και να προσθέτουμε πέτρες κάθε τόσο . Πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια προσπαθήσαμε να τον επισκευάσουμε με τσιμεντο ,και με την βοήθεια της κοινότητος ,αλλά ήρθε το λιμεναρχείο και είχαμε , δηλαδή ο πατέρας μου, 76 ετών τότε, αυτόφωρα , δικαστήρια κτλ .
Ο μόλος σήμερα υπάρχει όπως και ο πατέρας μου που έχει ένα βαρκάκι για παρηγοριά ,αλλά δεν μπορεί να το βάλει εκει,διότι έχει γίνει κατάληψη από πέντε φουσκωτά και δυο ιστιοπλοϊκά, !Και να πεις ότι δεν υπάρχει λιμάνι να πω εντάξει .Αλλά έχει νοικιάσει ένας νεόπλουτος σπίτι κοντά στον μόλο ,και έχει απλώσει τα παιχνιδάκια του .Το ένα φουσκωτό και τα δυο ιστιοπλοϊκά ανήκουν σε αυτόν .
Ο μόλος δεν ανήκει στον πατέρα μου φυσικότατα ,αλλά όλοι τον ξέρουν σαν τον μόλο του Μπαρμπαγγελη , και η βάρκα του λέγετε Μπαρμπαγγελης! Τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά ? Τι να εξηγήσω εγώ σε έναν άνθρωπο 91 ετών, και τι να πω στον τύπο με τα παιχνιδάκια ?
Και για να μην ξεχνιόμαστε .Η θάλασσα ανήκει στα ψάρια !Όλοι εμείς είμαστε επισκέπτες ,και πρέπει να την σεβόμαστε !

synthiaii
04-09-2007, 12:39
νομιζω οτι αρχιζουμε να φερομαστε στην θαλασσα οπως με τα αυτοκινητα μας στο δρομο .φυσικα και υπαρχουν πρωταριδες οπως και σαν πρωταρης μπορει να συμπεριφερθει και ενας εμπειρος , η θαλασσα καταπονει σωμα και μιαλο θελει ηρεμες κινησεις και καθε κινηση πρεπει να ειναι μελετημενη οι πιο εμπειροι θυμαστε τις πρωτες σας βολτες μηπως ετσι πρεπει να αντιμετωπιζουμε καθε προσεγκιση μας-αναχωρηση και πλευση μας με το μηπως συμβει και αυτο , ενα μικρο ψειγμα εμπειρικης αβεβαιοτητας παντα πρεπει να υπαρχει.
τωρα με τα ελληνικα λιμανια το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν απεχει πολυ ο εμπειρος απο τον αρχαριο. οι εγωισμοι πρεπει να πανε περιπατο και ο νομος της ναυτοσινης να υπερισχισει νομιζω οτι ειμαστε ιστιοπλοοι ενα κλικ η και δυο πιο πανω σε ναυτοσυνη απο τους γρηγορους.
τι θελω να πω ηρεμια παληκαρια παντα υπαρχει ο εμπειροτερος του εμπειρου και βεβαια καποιος που τους οριζει ολους η θαλασσα και αυτη θελει συνεργασια. το οτι εχω πιασει θεση στον ντοκο δεν με κανει ιδιοκτητη του αυτος που προσεγκιζει μπορει να εχει καποιο προβλημα
πρωτα ρωταμε εαν θελει βοηθεια και μετα βγαζουμε το ελληνικο ταπεραμεντο μας ( λαθος μεγαλο).
τωρα εαν θελουμε ασφαλεια και να μην παθει κατι το πολυτιμο μας σιγουρεψε αροδο να εχεις και την ηρεμια σου τα λιμανια μας ειδικα το καλοκαιρι ειναι για γρηγορο ανεφοδιασμο.
στον ιστιοπλοο σημασια εχει η ροτα και οχι ο προορισμος.
υπαρχει και ενα εγγλεζικο ρητο . σωστο η λαθος εγω ειμαι ο καπετανιος
ευχαριστω

mangos
11-09-2007, 08:35
Ήμουνα πλαγιοδετημένος στο λιμάνι των Συβότων Θεσπρωτίας, και κοιμόμουνα... Ξυπν'αω από τις φωνές, και βγαίνω εξω να δω τι παίζεται, και βλέπω έναν τύπο με μια γυναίκα και 2 παιδάκια, που έχει νοικιάσει ενα μπενετώ οκεανίς 390, να παλεύει να ξεμπλέξει με την άγκυρα που έχει σηκώσει...

Σε λίγα δευτερόλεπτα μαθαίνω ότι ο τύπος πάλευε μισή ώρα να αγκυροβολήσει, με ένα πολύ ελαφρύ αεράκι από πίσω, στην πρώτη απόπειρα τα έκανε όλα σωστά αλλά... έριξε την άγκυρα πολύ μακριά και δεν του έφτασε η αλυσίδα για να φτάσει στην θέση, και μετά κόμπλαρε, και άρχισε να κάνει ταρζανιές...

Όταν ξέμπλεξε με την άγκυρα που είχε σηκώσει, έκανε άλλη μια απόπειρα, αλλά... την ώρα που είπε στην γυναίκα του να αμολύσει την άγκυρα, αυτή αρνήθηκε!!! αυτός έχασε την ευθεία του σκάφους, και ξαφνικά ανώ το σκάφος κινιότανε λοξά, η γυναίκα του άρχισε από μόνη της να ρίχνει την άγκυρα (!!!) και από τα άλλα σκάφη άρχισαν όλοι μαζί να φωνάζουν για να μην σηκώσει και τις δικές τους άγκυρες...

Εγώ δεν μιλούσα, άλλωστε δεν κινδύνευα...

Εν τω μεταξύ, έφτιαξα κι έναν καφέ, και α΄ρχισα να παρακολουθώ το θέαμα...

Ένας γερμανός που είχε ένα μηχανοκίνητο σκάφος με μηχανικό πρόβλημα, και αγωνιούσε να μην του σηκώσει ο τύπος την δικιά του άγκυρα, γιατι δεν μπορούσε να βγει και να ξαναρίξει άγκυρα, φώναζε ασταμάτητα: You are CRAZY MAN!!!

Ο τύπος τα είχε χαμένα...

Κάποια στιγμή, μετά από εατελείωτες μανούβρες βρέθηκε κοντά μου, και του είπα:
Καπετάνιε, μην ακους κανέναν, πήγαινε με ανάποδα μέχρι την θέση που θέλεις να δέσεις, χωρίς άγκυρα, και μετά βάλε πρόσω, προχώρα 3-4 μήκη σκάφους, στην ευθεία της θέσης, και ρίξε άγκυρα. Μετά κάνε ανάποδα, και δέσε!!!

Μα... τραβάει η προπέλα!!! μου είπε...

Κάνε αυτό που σου λέω, και μην ασχολείσαι με την προπέλα, θα ισιώσει το σκάφος όταν θα πάρεις τα μπόσικα της αλυσίδας... του είπα. Μην στρίβεις το τιμόνι, όταν βάλεις τα ανάποδα, άσε το τιμόνι στην μέση!!!

Το σκάφος δεν τραβούσε, αυτός είχε σαστίσει και ενώ κόμπαρε τα ανάποδα το σκάφος εξακολουθούσε να προχωράει μπροστά, και αυτός έστριβε το τιμόνι κι έχανε τον έλεγχο.

Ο τύπος έκανε ότι του είπα, και όταν είπε στην γυναίκα του να ρίξει την άγκυρα, αυτή έκανε νόημα "'οχι"!!!
Τότε φώναξα κι εγώ στην γυναίκα του να ρίξει την άγκυρα, και αυτή το έκανε...

Αφού έδεσε, του είπα πως το λάθος του όλο, ήταν στην γυναίκα του!!! Πρέπει όταν της λέει να κάνει κάτι, αυτή να το κάνει...
Κανένας δεν μπορεί να κάνει κάποιον χειρισμό και το πλήρωμα του να έχει γνώμη και να ενεργεί κατά την δικιά του κρίση...
.................................

Ένας άλλος (Ολλανδός) έβαλε το σκάφος που είχε νοικιάσει (μπαβάρια 32) λες και είχε ρεμένζο, έδεσε και τις πρυμάτσες, και μετά έριξε το φουσκωτό (χωρίς εξωλέμβιο) με ένα κουπί, και έριξε την άγκυρα στο ντίκυ προκειμένου να προχωρήσει με το κουπί και να ρίξει την άγκυρα... Εν των μεταξύ το σκάφος είχε διπλώσει, 2-3 περαστικοί έσπρωχναν την πρύμνη για να μην χτυπήσει έξω, και η πλώρη χτυούσε το διπλανό σκάφος...

Τι να του εξηγήσω... Τον ρώτησα αν θελει να του δέσω εγώ το σκάφος, ο τύπος δέχτηκε με ανακούφηση, και πήδηξα μέσα με την γυναίκα μου, αυτή σήκωσε την αγκυρα από το ντίνκυ, βγήκαμε περί τα 40 μέτρα έξω, ρίξαμε την άγκυρα, δέσαμε το σκάφος και ο τύπος μας παρακολουθούσε καθισμένος μέσα στον ντίκυ λες και κάναμε κατι μαγικό!!!
Το τύπο τον πέτυχα στο Μογκονήσι, στους Παξούς.

2 μερες μετά, στο λιμάνι των Συβότων, όπως έκανα την βόλτα μου, νάσου ο Ολλανδός με το μπαβάρια. Με κάλεσε για μπυριτσα, και περήφανος μου έδειξε ότι η άγκυρα του ήταν στην ευθεία, μακριά, και το σκάφος του δεμένο σαν το γαϊδούρι!!!

Ο τύπος έκανε πολλά χρόνια ιστιοπλοΐα, αλλά στην χώρα του ποτέ δεν έκανε αγκυροβολία, και πρώτη φορά είδε πως γίνεται, παρακολουθώντας εμένα!!!

Μετά από λίγες πρόβες, την μεθεπόμενη μέρα είχε γίνει εξπέρ και καμάρωνε γι αυτό!!!

:p

Κουμπαρος
29-01-2008, 09:16
Καλημέρα.
Θέλω την άποψη σας για το ακόλουθο....
Είμαι δεμένος προδέτηση (ιστιοπλοικό) και για να βγω από την θέση μου πρέπει να κάνω ανάποδα με λίγο τιμόνι αριστερά (όσο μου επιτρέπει ο λιγοστός χώρος από το διπλανό σκάφος αφού περάσω το πιο πλατύ του σημείο) και μετά πρόσω και όλο δεξιά για να φύγω. Η απόσταση που έχω για να κάνω αυτή την μανούβρα είναι περίπου 1,5 φορά το μήκος του σκάφους. Έχω άνεμο γύρω στους 20 κόμβους δεξίνεμα άρα μια ανάποδα και μια πρόσω και δεξιά για να φύγω δεν γίνεται ούτε και στα πιο τρελά μου όνειρα. Χρειάζεται αρκετά πρόσω και ανάποδα για να νικήσω τον άνεμο και να γυρίσω την ‘ασθενική’ μου πλώρη εκεί που θέλω με το κακόμοιρο 2-φτερο προπελάκι μου.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού κάνω ανάποδα για να βγω από την θέση μου, μετά το πρώτο πρόσω που έχω το τιμόνο όλο δεξιά στα επόμενα ανάποδα και πρόσω διατηρώ το τιμόνι δεξιά ή στο ανάποδα το γυρίζω αριστερά. Γνωρίζω πως στο ανάποδα δεν στρίβει ιδιαίτερα το σκάφος ειδικά σε τόσο στενό χώρο άρα να υποθέσω πως δεν έχει σημασία αν το αφήνω δεξιά;
Ελπίζω η ερώτηση μου να ήταν σαφής ....αλλιώς θα χρειαστεί να το ζωγραφίσω.
Ευχαριστώ


ΥΓ: Υπάρχει νομίζω ένα thread για "tips κτλ" που θα έπρεπε να βάλω αυτή την ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Ας το μεταφέρει ο υπεύθυνος παρακαλώ αν κρίνει πως χρειάζεται.
Και πάλι ευχαριστώ

jerry_p
30-01-2008, 11:52
Καλημέρα.
Θέλω την άποψη σας για το ακόλουθο....
Είμαι δεμένος προδέτηση (ιστιοπλοικό) και για να βγω από την θέση μου πρέπει να κάνω ανάποδα με λίγο τιμόνι αριστερά (όσο μου επιτρέπει ο λιγοστός χώρος από το διπλανό σκάφος αφού περάσω το πιο πλατύ του σημείο) και μετά πρόσω και όλο δεξιά για να φύγω. Η απόσταση που έχω για να κάνω αυτή την μανούβρα είναι περίπου 1,5 φορά το μήκος του σκάφους. Έχω άνεμο γύρω στους 20 κόμβους δεξίνεμα άρα μια ανάποδα και μια πρόσω και δεξιά για να φύγω δεν γίνεται ούτε και στα πιο τρελά μου όνειρα. Χρειάζεται αρκετά πρόσω και ανάποδα για να νικήσω τον άνεμο και να γυρίσω την ‘ασθενική’ μου πλώρη εκεί που θέλω με το κακόμοιρο 2-φτερο προπελάκι μου.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού κάνω ανάποδα για να βγω από την θέση μου, μετά το πρώτο πρόσω που έχω το τιμόνο όλο δεξιά στα επόμενα ανάποδα και πρόσω διατηρώ το τιμόνι δεξιά ή στο ανάποδα το γυρίζω αριστερά. Γνωρίζω πως στο ανάποδα δεν στρίβει ιδιαίτερα το σκάφος ειδικά σε τόσο στενό χώρο άρα να υποθέσω πως δεν έχει σημασία αν το αφήνω δεξιά;
Ελπίζω η ερώτηση μου να ήταν σαφής ....αλλιώς θα χρειαστεί να το ζωγραφίσω.
Ευχαριστώ


Αν κατάλαβα καλά, έχεις σκάφη και δεξιά και αριστερά σου και στενό κανάλι μανούβρας μέχρι τα απέναντι σκάφη/προβλήτα (μαρίνα Καλαμακίου μυρίζει αυτή η στενότητα).
Έχεις αφήσει τη σημαντικότερη πληροφορία αδιευκρίνιστη, δηλαδή την φορά περιστροφής της προπέλας.
Υποθέτω, για την απάντησή μου, ότι είναι δεξιόστροφη (στην αντίθετη περίπτωση η μανούβρα που περιγράφεις σχεδόν δεν γίνεται με αέρα, οπότε πρέπει να βγείς ανάποδα δεξιά και να συνεχίσεις πορεία ανάποδα).
Κατ' αρχήν θέλεις χώρο στην αριστερή σου μπάντα, γιατί καθώς κάνεις μανούβρες θα πρέπει να περιμένεις πλαγιολίσθηση αριστερά από τον αέρα. Άρα ξεκινάς να ανοίγεσαι, όσο μπορείς δεξιότερα, πρίν ξεκινήσεις την κίνηση αριστερά και το πρώτο πρόσω.
Τώρα, η διαδικασία που περιγράφεις, δηλαδή πρόσω - ανάποδα με το τιμόνι σου συνέχεια δεξιά, είναι ο κλασσικός χειρισμός ελάχιστου κύκλου στροφής για σκάφος με δεξιόστροφη προπέλα. Δεν αφήνεις το σκάφος να κινηθεί ουσιαστικά προς τα πίσω, απλά του ανακόπτεις την κίνηση εμπρός με προπέλα ανάποδα. όσο κάνεις ανάποδα και το σκάφος ανακόπτει την κίνηση εμπρός και σταματάει πρίν αρχίσει να κινείται προς τα πίσω, το τιμόνι δεξιά λειτουργεί σωστά λόγω της κίνησης του σκάφους (το ρεύμα της προπέλας είναι προς τα πλώρα) και η προπέλα με την έντονη πλάγια ροπή της σου τραβάει την πρύμνη αριστερά). μόλις το σκάφος αρχίζει να κινείται προς τα πίσω πίσω, πρέπει να ξαναβάλεις προπέλα πρόσω, άμεσα το ρεύμα της προπέλας θα δεί το τιμόνι δεξιά και θα σε στρέψει συνεχίζοντας την επιθυμητή κλειστή στροφή, μέχρι να εξαντληθεί ο χώρος σου και να επαναλάβεις τη διαδικασία. Το τιμόνι αριστερά μόνο στην οριακή περίοδο που το σκάφος κινείται προς τα πίσω σε βοηθάει, εάν όμως προσπαθήσεις να το χειριστείς θα χάσεις πολύ σημαντικότερο όφελος τη στιγμή των πρόσω από το πιθανό κέρδος σου, οπότε το κρατάς όλο δεξιά.
Δοκίμασε το πρώτα σε ελεύθερο χώρο, έτσι ώστε να αντιληφθείς και την ελάχιστη ακτίνα στροφής που έχεις (φυσικά μόνο δεξιά).
Οι αντίθετοι χειρισμοί γίνονται για κλειστή αριστερή στροφή σε σκάφος με αριστερόστροφη προπέλα.

chrondi
06-02-2008, 15:05
Ο ασφαλέστερος χειρισμός στην περίπτωσή σου είναι να βάλεις κάποιον στην πρώρα σου να την κρατάει με πλωριό κάβο περασμένο μπεντένι σε κάποιο δαχτυλίδι στο αγκυροβολημένο δεξιά σου σκάφος όσο γίνεται μακρύτερα από την αποβάθρα (έστω και γύρω από την καδένα της άγκυράς του ή τον κάβο του μόνιμου ρεμέτζου) και όσο εσύ κάνεις ανάποδα η πρώρα σου να γυρίζει στον καιρό χωρίς να σπρώχνεται προς τα αριστερά (στο ανάποδα δεν ακούει το τιμόνι, αλλά επηρεάζει μόνο η προπέλα, που μπορεί μεν να βοηθάει τη μανούβρα αν είναι δεξιόστροφη, όντας όμως δεξήνεμος αυτό που χρειάζεσαι κυρίως είναι να έχεις άξονα περιστροφής τη σταθερή πλώρη σου). Στη διάρκεια του χειρισμού ανάποδα, ένα τρίτο άτομο πρέπει να σε κρατάει με μπαλόνι σε απόσταση ασφαλείας από το σκάφος που είναι αριστερά σου και όταν πλέον βρίσκεσαι σχεδόν πάνω στον καιρό μπορείς να φύγεις πρόσω δεξιά!

ikom
27-07-2009, 17:32
Αγαπητοί,

μια παρεά από Θεσσαλονίκη σχεδιάζουμε να κάνουμε μια 7ήμερη εκδρομή στο Σαρωνικό 8-15/8 με προορισμούς φυσικά τα Πόρο-Ύδρα-Σπέτσες ξεκινώντας από Άλιμο με ενοικιασμένο σκάφος. Ξέρουμε ότι η εποχή δεν είναι η καλύτερη και τα λιμάνια δύσκολα, αλλά έλα που θέλουμε και εμείς να τα δούμε και τότε έχουμε άδεια :)

Ήδη προβληματιζόμαστε για το πως θα δένουμε σε λιμάνια από θέμα θέσεων χώρου ή ποιες είναι οι καλές θέσεις για αρόδο εναλλακτικά των λιμανιών και ψάχνοντας βρήκα αυτό το θέμα όπου οι περιγράφες για τα παραπάνω λιμάνια είναι σχεδόν τρομακτικές :)

Δε μας ενδιαφέρει αποκλειστικά λιμάνι, αλλά και αρόδο, αλλά να μπορέσουμε να δέσουμε και 2-3 φορές για νερό κτλ

Μπορείτε παρακαλώ να στείλετε συμβουλές και εναλλακτικά αγκυροβόλια αν υπάρχουν κυρίως για Πόρο-Ύδρα-Σπέτσες, αλλά φυσικά και γενικότερα για την περιοχή?

Ευχαριστώ,
Γιάννης.

Παναγιώτης
27-07-2009, 23:54
Στις Σπέτσες γενικά καθημερινές μπορέις να βρεις θέση στο Παλιό Λιμάνι (Μπάλτιζα) αλλά κυρίως στο ανατολικό τμήμα. Στο κρηπίδωμα στο δυτικό τμήμα μπου έχει παροχές νερού κ.λπ. δύσκολα θα βρεις χωρίς να είσαι σε ντάνα σε κάποιο καίκι. Εναλακτικά μπορείς να δέσεις στο μώλο του Ποσειδωνίου (δυτικά από το μώλο που δένουν τα πλοία της γραμμής, λίγο ακόμα και θα λέγαμε "μώλλος γιοκ¨" στο χάρτη παρακάτω) αλλά τον πιάνει ο πουνέντης (πιάνει συχνά τα βράδια) και στη μέσα μεριά σε κουνάνε τα απόνερα από τα θαλάσσια ταξί που πηγαινοέρχονται στην Κόστα όλη νύχτα. Επίσης Αν δεν σε ενδιαφέρει να είσαι κοντά στην πόλη πάιζει και η Ζωγεριά αλλά κι εκέι επικρατεί συνωστισμός, θα πρότεινα και Αγίους Αναργύρους που έχουν και κανα δυο ταβέρνες, ή Αγία Παρασκευή καλύτερα (έχει μια καντίνα στην ακτή). Σχετικά καλό αγκυροβόλιο είναι η Αγία Μαρίνα αλλά έχει ξερίτσες που θέλουν προσοχή (βράχοι Εκάτη).
Η κατάσταση είναι δύσκολη Σαββατοκύριακα και τον Δεκαπενταύγουστο.
50801

ikom
28-07-2009, 15:20
Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη και για την όμορφη φωτογραφία! Αν είχαμε αντίστοιχες πληροφορίες και για Ύδρα θα ξεκινούσαμε πολύ πιο ήσυχοι. Από ότι κατάλαβα, τον Πόρο δεν είναι ανησυχούμε τόσο.

Γιάννης.

Παναγιώτης
04-08-2009, 22:27
Στην Ύδρα είναι λίγο δύσκολο να βρεις να δέσεις αλλά όχι αδύνατο αν δεν είναι Σαββατοκύριακο, διάβασες πιο πριν ιστορίες. Εγώ θα πρότεινα στα δύσκολα αγκυροβόλιο στο νησάκι Δοκός 7 μίλια περίπου δυτικά της Ύδρας αν και ειναι ξερονήσι.

ikom
07-08-2009, 07:46
Ευχαριστώ και πάλι Παναγιώτη! Ξεκινάμε αύριο και θα γράψω εντυπώσεις.

ikom
16-08-2009, 13:38
Οι συμβουλές ήταν πολύ χρήσιμες. Έβαλα την απάντησή μου στο http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=241613&posted=1#post241613 που νομίζω είναι πιο κατάλληλο για περιγραφές λιμανιών - αγκυροβολίων.

Γιάννης.