PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητή φιάλη οξυγόνου



alkiviadis
25-02-2010, 21:04
Δεν ξέρω αν το έγραψα στο σωστό θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση..Στα πλοία της ποντοπόρου μπορείς να έχεις μαζί σου μια μικρή φιάλη οξυγόνου σε περίπτωση πυρκαγιάς??Το λέω επειδή τα περισσότερα θύματα σε περιπτώσεις πυρκαγιάς είναι απο ασφυξία..Αν μπορούσε να μου πει κάποιος θα το εκτιμούσα..

Natsios
26-02-2010, 10:17
Δεν ξέρω αν το έγραψα στο σωστό θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση..Στα πλοία της ποντοπόρου μπορείς να έχεις μαζί σου μια μικρή φιάλη οξυγόνου σε περίπτωση πυρκαγιάς??Το λέω επειδή τα περισσότερα θύματα σε περιπτώσεις πυρκαγιάς είναι απο ασφυξία..Αν μπορούσε να μου πει κάποιος θα το εκτιμούσα..

Καλημέρα Αλκιβιάδη,
όλα τα βαπόρια έχουν εγκεκριμένες και πιστοποιημένες αναπνευστικές συσκευές για χρήση σε αντιμετώπιση ή διαφυγή από χώρους πυρκαγιάς κτλ. Δεν χρειαζεται να έχεις μαζί σου καμία μικρή φιάλη

Roger Rabbit
26-02-2010, 14:45
Δεν ξέρω αν το έγραψα στο σωστό θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση..Στα πλοία της ποντοπόρου μπορείς να έχεις μαζί σου μια μικρή φιάλη οξυγόνου σε περίπτωση πυρκαγιάς??Το λέω επειδή τα περισσότερα θύματα σε περιπτώσεις πυρκαγιάς είναι απο ασφυξία..Αν μπορούσε να μου πει κάποιος θα το εκτιμούσα..

Κατα τη γνώμη μου, αν τηρούνται :cool: οι κανόνες ασφαλείας δεν κινδυνεύεις απο τίποτα.-

axos
26-02-2010, 15:00
Υπάρχουν σε διάφορα σημεία επάνω στο πλοίο...Emergency Evacuation Breathing Device ονομάζονται και υπάρχουν στο μηχανοστάσιο, στο pump room και στους χώρους του κομμοδεσίου...

alkiviadis
26-02-2010, 20:04
Σας ευχαριστώ πολύ!