PDA

Επιστροφή στο Forum : ιστιοπλοικα τριημερα της Γραμματειας νεας γενιας



synodigos
06-05-2007, 19:19
Η γραμματεία νεας γενιας οργανώνει ιστιοπλοικά τριήμερα για δεύτερη χρονιά.Τα τριήμερα θα πραγματοποιηθούν τον μήνα Ιούνιο ,το πρωτο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου και τον Σεπτέμβριο.Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι νέοι απο 18 έως 30 ετών,ασχέτως εμπειρίας με την ιστιοπλοία.Έχω συμμετάσχει μια φορά και ήταν υπέροχα!Συμμετοχή μπορείτε να δηλώσετε μέσω της σελίδας της Νέας Γενιάς (http://www.neagenia.gr) .Στην σελιδα μπορείτε να βρείτε επίσης πληροφορείες για τους ομίλους που συμμετάσχουν στο πρόγραμμα.Πληροφοριακά πάντως το κόστος ειναι 50 ευρώ ανά συμμετέχοντα.(περιλαμβάνει το σκάφος, τον skipper, και μικρογεύματα) Δηλώσεις θα γίνονται δεκτες από τις 7/5/2007 στις 8 το πρωί μέχρι τις 11/5/2007 στις 12 το μεσημέρι.

Παναγιώτης
06-05-2007, 20:44
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ


“ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΑ ΤΡΙΗΜΕΡΑ 2007”
ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ



Η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς στο πλαίσιο της πολιτικής της για τη δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου διοργανώνει, σε συνεργασία με Ιστιοπλοϊκούς και Ναυτικούς Ομίλους της χώρας, «Ιστιοπλοϊκά Τριήμερα» κατά τους μήνες Ιούνιο, πρώτο δεκαπενθήμερο Ιουλίου και Σεπτέμβριο 2007.
Στόχοι του προγράμματος αυτού είναι η αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των νέων, η γνωριμία με τις ελληνικές θαλάσσιες ομορφιές, η ανακάλυψη εναλλακτικών τρόπων διακοπών, η εκπαίδευση και η δημιουργία ενδιαφερόντων για την ενασχόληση με αθλητικές δραστηριότητες όπως αυτή της ιστιοπλοΐας.
Οι νέοι που θα συμμετάσχουν θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τρόπους και δυνατότητες να ξεφύγουν από την καθημερινότητα, να απαλλαγούν έστω και για λίγο από το περιβάλλον της πόλης, αλλά και να δημιουργήσουν φιλίες και γνωριμίες καλλιεργώντας αξίες όπως αυτές της ομαδικότητας και της άμιλλας.


ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ


Ιστιοφόρα Σκάφη δυναμικότητας 8 ατόμων.
Δύο διανυκτερεύσεις στα σκάφη.
Πρωινό και 2 ελαφρά γεύματα ημερησίως.
Έμπειρος Καπετάνιος.
Βασικές αρχές Ιστιοπλοΐας, Ναυτιλίας, Προσανατολισμού και Μετεωρολογίας, καθώς επίσης Ναυαγοσωστικής και Διάσωσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


Αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα από τους κατά τόπους Ιστιοπλοϊκούς και Ναυτικούς Ομίλους που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
Επιστροφή Κυριακή βράδυ.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ


Νέες και νέοι ηλικίας 18-30 ετών (που έχουν γεννηθεί από το 1977 μέχρι και 1/6/1989) που κατοικούν μόνιμα στην Ελλάδα και μπορούν να ανταποκριθούν στις αυξημένες απαιτήσεις του προγράμματος.
Επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου στη Γραμματεία των Ιστιοπλοϊκών και Ναυτικών Ομίλων.
Καλή γνώση κολύμβησης.
Συμμετοχή μόνο σε ένα τριήμερο.


ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι νέες και νέοι από 18-30 ετών (δηλ. με έτη γέννησης από το 1977 μέχρι και την 1/6/1989) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής – υπεύθυνη δήλωση που θα βρίσκουν στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς (www.neagenia.gr).

Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται από 7/5/2007 και ώρα 8.00 πμ έως και την 11/5/2007 και μέχρι ώρα 12.00 το μεσημέρι, καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου.

Για να υποβάλει κάποιος αίτηση, αφού διαβάσει προσεκτικά την παρούσα αναλυτική περιγραφή του προγράμματος, συμπληρώνει τα στοιχεία του στην ηλεκτρονική φόρμα που υπάρχει για τον σκοπό αυτό στην ανωτέρω ηλεκτρονική διεύθυνση. Ακολούθως η αίτηση κατατάσσεται αυτόματα και ηλεκτρονικά, ανάλογα με την ημερομηνία και ώρα κατάθεσης. Η κατάθεση πιστοποιείται με την εμφάνιση αντιγράφου της υποβληθείσας αίτησης, το οποίο ο υποψήφιος μπορεί να εκτυπώσει ή να αποθηκεύσει ηλεκτρονικά.

Κάθε υποψήφιος μπορεί να υποβάλει αίτηση συμμετοχής μία μόνον φορά και μόνον για έναν Όμιλο. Οι υποψήφιοι δηλ. δηλώνουν μόνον έναν Όμιλο, αυτόν από τον οποίο επιθυμούν να αναχωρήσουν και όχι συγκεκριμένο τριήμερο-ταξίδι.

Η επιλογή των υποψηφίων που θα συμμετάσχουν στα Ιστιοπλοϊκά Τριήμερα θα γίνει με αυστηρή τήρηση σειράς προτεραιότητας.

Η τελική σύνθεση των συμμετοχών στα τριήμερα θα καταρτισθεί από τους Ιστιοπλοϊκούς Ομίλους. Όσοι υποψήφιοι αποτελούν παρέα (όχι μεγαλύτερη των 8 ατόμων), καλούνται, για διευκόλυνση της διαδικασίας, να υποβάλουν τις αιτήσεις τους τη μια κατόπιν της άλλης.

Τα ονόματα των υποψηφίων για το πρόγραμμα της ιστιοπλοΐας θα δημοσιεύονται καθημερινά στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς www.neagenia.gr (http://www.neagenia.gr/). Καμία αλλαγή, όσον αφορά στην αφετηρία, δεν θα είναι δυνατή από την ώρα δημοσίευσης του ονόματος του υποψηφίου στους πίνακες της Ιστοσελίδας.


ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

Ενημερωτικό υλικό σχετικό με το πρόγραμμα θα διατίθεται στη Γ.Γ.Ν.Γ. Αχαρνών 417 και Κοκκινάκη, στα Κέντρα Πληροφόρησης Νέων και στους συμμετέχοντες Ιστιοπλοϊκούς και Ναυτικούς Ομίλους, ενώ θα βρίσκεται σε ηλεκτρονική μορφή στην ιστοσελίδα της Γ.Γ.Ν.Γ. www.neagenia.gr (http://www.neagenia.gr/).
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλούν στη Διεύθυνση Κοινωνικής Συμμετοχής, Τμήμα Εναλλακτικού Τουρισμού στα τηλέφωνα 210-2599480, 210-2599388.

orck
28-05-2007, 20:13
ποσο ειναι το κοστος για μια αντιστοιχη δραστηριοτητα σε καποιον ιστιοπλοικο συλογο;

synodigos
04-06-2007, 16:31
ποσο ειναι το κοστος για μια αντιστοιχη δραστηριοτητα σε καποιον ιστιοπλοικο συλογο;

φιλε orck το κοστος για μια παρομοια δραστηριοτητα ειναι τις περισσοτερες φορες αρκετα μεγαλυτερο και ποικιλει.το κοστος για εναν επαγγελματια skipper ειναι απο 100-150 ευρω την ημερα συν τα εξοδα για το φαγητο του(μην τον αφησετε να πεθανει απο την πεινα τον ανθρωπο!).Το κοστος του σκαφους τωρα ποικιλει αναλογα με το μεγεθος του και την παλαιοτητα του.Μπορεις να βρεις σκαφος για 7 ατομα(+ ενας ο skipper) απο 100 ευρω την ημερα εως και 300.στα εξοδα προσθεσε και τα πετρελαια(κανα 20 ευρω τουλαχιστον).Αρα στην καλυτερη περιπτωση κατι παρομοιο θα σου κοστισει περιπου 90 ευρω το ατομο για ολο το τριημερο.

mangos
04-06-2007, 19:30
Θα σχολιάσω με 2 παροιμίες:
Ότι πληρώνεις παίρνεις...
Το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι...

synodigos
04-06-2007, 20:16
Θα σχολιάσω με 2 παροιμίες:
Ότι πληρώνεις παίρνεις...
Το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι...

σε ποιο απο ολα αναφερεσαι?

mangos
04-06-2007, 22:43
Αφού είδανε και απόειδαν ότι δεν έβρισκαν και ψάχνανε απελπισμένα για σκάφη, κάποια στιγμή έφτασαν μεσω μεσίτη και σε μένα... Πόσα δίνετε?
800 ευρώ!!!
Τρελοί είσαστε???
Να σου δόσουμε 1000, όσα ακριβώς δίνει το υπουργείο, ας μην βγάλουμε τίποτα, αρκεί να μείνουμε στο παιχνίδι επειδή τους βρήκαμε σκάφος!!!
Ούτε και με 1000 θα το έκανα, εγώ έχω σκάφη, δεν έχω σουρωτήρια για μακαρόνια, για αν βάλω τον καθένα τζαμπατζή...

Ποιό επαγγελματικό σκάφος θα είναι ξενοίκιαστο καλοκαιριάτικα, και θα είναι διαθέσιμο για Παρασκευοσαββατοκύριακο ναύλο των 800 ευρώ, μείον το ΦΠΑ 9%= 730 περίπου (δεν έχω κομπιουτεράκι και βαριέμαι να κάνω πράξεις...) μείον 390 ο σκίππερ (που επίσης είναι δευτεροκλασάτος, διότι κανένας επαγγελματίας αξιόλογος σκίππερ δεν είναι διατεθιμένος να δουλέψει μόνο παρασκευοσαββατοκύριακο)=320 μείον ο καθαρισμός 50-60 ευρώ, μείον το πρωινό κλπ... ενώ μπορεί να βγάλει 2500-3500 την εβδομάδα νετ?

Μιλάμε για νετ στον ιδιοκτήτη 200-250 ευρώ, εκτός και αν ο ίδιος πάει σαν σκίππερ με την νεολαία, να του μείνουν τα λεφτά στην τσέπη, να πάρει και το μάτι του αν κάτσει... Ή αν βρεί ότι πιο άθλιο μπορεί να βρεί σε σκίππερ, για να μην βγάλει περισσότερα ο σκίππερ από το σκάφος, για να μπορεί να του κόψει κα΄τι από το μεροκάματο.

Για ποιά μαθήματα, τα περισσότερα σκάφη που συμμετέχουν είναι σκάφη που δεν μπορούν να σταυρώσουν πελάτη, γιατί είναι άθλια, διότι κανένας που να έχει καλό σκάφος, σωστά συντηρημένο, σωστά εξοπλισμένο, δεν θα άφηνε την περιουσία του να ταξιδέψει για ψίχουλα... Οι δε σκιππεραίοι, είναι οτι πιο άσχετοι, μη επαγγελματίες... Μαθήματα της πλάκας από άσχετους...

Δήθεν είναι μέσω ομίλων... Ποιών ομίλων? Οι όμιλοι δεν νοικιάζουν σκάφη!!!
Μέσω ναυλομεσιτών, προσφέρουν ότι πιο δεύτερο, γιατί τίποτα αξιόλογο δεν θα βρούνε με τα λεφτά που δίνουν.

Δηλαδή για τα ίδια ακριβώς, κάποιοι πληρώνουν 4500-5000 την εβδομάδα, δηλαδη 600-700 ευρώ την ημέρα, λέτε να είναι κορόιδα?

Κορόιδα όσοι ταξιδεύουν με mercedes, ζήτω το ταλαίπωρο Φιατ Πάντα δεκαπενταετίας, αφού το βρίσκουμε φθηνα!!!

Είδα 3 σκάφη να ξεκινάνε, δεν θα πω από που, ούτε τύπους σκαφών, δεν χρειάζεται, αλλά... εγώ τα παιδιά μου εκεί δεν τα έβαζα!!!
Σκάφη που προ πολλού δεν μπορούν να νοικιαστούν, εκτός αγοράς, σε μέτρια κατάσταση... Γι αυτό λέω:

Το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι!!!

synodigos
05-06-2007, 11:26
φιλε mango στα περισσοτερα που λες εχεις δικαιο.Οντως τα σκαφη τα οποια συμμετεχουν στο προγραμμα δεν ειναι σκαφη που στην αγορα θα μπορουσαν να νοικιαστουν.Και ετσι ειναι καθως δεν ειναι επαγγελματικα,αλλα ιδιοκτητα.Ελαχιστα ειναι καλα και επαγγελματικα,τα οποια συμμετεχουν στο προγραμμα κατα τους μηνες Ιουνιο και Σεπτεμβριο που η κινηση ειναι σπασμενη.Ο σκιππερ ειναι ο ιδιοκτητης,(που να βρεθουν τοσοι σκιππερ μονο κατα τα τριημερα).Το θεμα ομως ειναι το κοστος.Για φοιτητες(σε αυτες τις ηλικιες αναφερεται το προγραμμα)ειναι μια καλη ευκαιρια.Να πανε να δουν,να δοκιμασουν,να μαθουν καποια πραγματα και αμα τους αρεσει,το ξανακανουν.Εξαλλου πες μου ποσο ευκολα γενικα(ανεξαρτητα απο την τιμη) βρισκεις σκαφος επαγγελματικο το κατακαλοκαιρο για μονο ενα τριημερο.Δεν εχω καποιο συμφερον απο τα τριημερα,το ξεκαθαριζω.Απλα μου αρεσε σαν κινηση,μιας και ειδα αρκετους γνωστους μου να συμμετεχουν και μετα να πηγαινουν στην σχολη να βγαζουν διπλωμα και να συνεχιζουν την ιστιοπλοια.

mangos
05-06-2007, 18:58
ξέρεις πόσα δίνει ο μέσος φοιτητής για τσιγάρα?
2-3 ευρώ την ημέρα!!!
Για καφέ?
Τουλάχιστον άλλα τόσα!!!

Το πιο ξεφτίλα χαρτζηλίκι σήμερα, είναι 50 ευρώ την εβδομάδα...

Είναι θέμα προτεραιοτήτων... Τα ρούχα του μέσου Έλληνα φοιτητή, ξέρεις πόσο στοιχίζουν??? Πόσα μαζεύουν από δώρα σε γεννέθλια, γιορτές, Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ καθώς και αρπαχτές από θείες, γιαγιάδες παπούδες κλπ???

Με τα τσιγάρα 2-3 μηνών, μπορούν να νοικιάσουν τα πάντα, αν μαζευτούν 7-8 από δαύτους!!!
Κάποτε με πλησίασαν από κάτι νεολαίες, για να οργανώσουμε κάτι για τα Πανεπιστήμια. Ξέρεις ότι για κάθε 7 φοιτητές, έπρεπε να βάλω τζάμπα έναν από τις νεολαίες συν την μίζα... Άστα να πάνε, είπα όχι ευχαριστώ!

Ως προς τα ιδιωτικά που συμμετέχουν σε αυτά τα προγράμματα, προτιμώ να μην μιλήσω, διότι όταν θα γίνει κάποιο ατύχημα, να δούμε με τι GMDS τι life raft, τι epirb, τι φαμακείο, τι σωστικά γενικότερα θα έχουν, και ποιός άραγε θα ευθύνεται για όλα αυτά όταν θα στηθούν τηλεδικαστήρια.
Ιδίως για τα μέχρι 10 μέτρα ιδιωτικά ξέρεις ποιά είναι τα απαραίτητα σωστικά?
Ένα ραδιοφωνάκι, ένας πυροσβεστήρας και κάνα δυο βεγγαλικά!!!
Αυτά...

Θα εκπλαγεί πολύς κόσμος όταν γίνει κάποιο ατύχημα...
Άσε το φορολογικό:
Είναι 1000% παράνομο να μεταφέρει επιβάτες με καταβολή αντιτίμου ένα ιδιωτικό σκάφος, υπάρχει διαφεύγος ΦΠΑ και πολλές άλλες φορολογικές παραβάσεις.

Εγώ περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, όχι γιατί είμαι γουρσούζης, αλλά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάπου θα τον τσακώσουν!!!

mangos
05-06-2007, 19:03
Όταν θα πνιγούν κάποιοι από αυτούς, να δούμε πόσο καλό θα κάνουν στον χώρο των ενοικιαζόμενων σκαφών, καθώς και στο άθλημα γενικότερα...
Όσο καλό έκανε στην ορειβασία και στο τρέκινγκ-ράφτινγκ αυτό πυο συνέβη ατον Λούρο.

Ατυχήματα μπορεί να συμβούν και στα πιο καλά εξοπλισμένα σκάφη, για φαντάσου λοιπόν τι μπορεί να γίνει σε μαϊμού επαγγελματικά ή σε επαγγελματικά ωμέγα διαλογής!!!

synodigos
05-06-2007, 21:04
Θα εκπλαγεί πολύς κόσμος όταν γίνει κάποιο ατύχημα...
Άσε το φορολογικό:
Είναι 1000% παράνομο να μεταφέρει επιβάτες με καταβολή αντιτίμου ένα ιδιωτικό σκάφος, υπάρχει διαφεύγος ΦΠΑ και πολλές άλλες φορολογικές παραβάσεις.

Εγώ περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, όχι γιατί είμαι γουρσούζης, αλλά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάπου θα τον τσακώσουν!!!
mango εδω θα τα χαλασουμε.Καποιες απο τις αποψεις σου ειναι 100% ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και θα συμφωνισουν και αλλοι μαζι μου.Το να παρακαλαμε ποτε θα γινει ατυχημα για να αποδειχθει οτι τα επαγγελματικα σκαφη σου ειναι super wow ειναι οτι πιο χαζο εχω ακουσει ποτε.Μπορει να σου απανταω σε εντονο τονο,αλλα δεν περιμενα ποτε ενας ανθρωπος του χωρου να εκφραζει τετοιες αποψεις.Αν δεν συμφωνεις με την ενεργεια των τριημερων δικαιωμα σου.Και αν ειναι παρανομη να το καταγγειλεις στους αρμοδιους.Εχω φιλους με επαγγελματικα σκαφη αλλα και με ιδιωτικα.Τα ιδιωτικα σιγουρα δεν ειναι τοσο πολυτελη οσο τα επαγγελματικα,αλλα τι να κανουμε.Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσοι εχουν σκαφη δεν πανε για να πνιγουν.Γιατι αυτοι που θα μεταφερουν παιδια στο τριημερο,την επομενη βδομαδα θα πανε με τις οικογενειες τους,με τα δικα τους παιδια.Τωρα το πως ο καθενας διαχειριζεται το χαρτζιλικι του ειναι αλλο θεμα.Αν ησουν ποτε φοιτητης θα το καταλαβαινες καλυτερα...Το να μπορεις να κανεις κατι με 50 ευρω,ενω ως τωρα ηταν απιαστο ονειρο ειναι μεγαλη υποθεση.
Το θεμα απο την μερια μου θεωρειται λιξαν,καθως το θεμα παρεκτραπηκε.Το ΠΣΚ που μας ερχεται παω να πνιγω με το καρυδοτσουφλο του πρωην εκπαιδευτη μου που συμμετεχει στα τριημερα με το σκαφος του...

mangos
05-06-2007, 22:23
Ο πρώτος που δεν θα χαρεί αν γίνει κάποιο ατύχημα, είμαι εγώ, πέραν όλων των άλλων, διότι ο κλάδος μου θα δυσφημιστεί.

Το να θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει κάτι τέτοιο, είναι εντελώς διαφορετικό με το να χαίρομαι που έγινε, ή ακόμα χειρότερα να παρακαλάω να συμβεί. Πιστεύω ότι παρεξήγησες τι λέω. Εναγωνίως, σημαίνει ότι αγωνιώ γι αυτό, όχι ότι θα χαρώ αν συμβεί. Εσύ χαίρεσαι όταν αγωνιάς? Έχω την εντύπωση ότι λέμε διαφορετικά πράγματα χρησιμοποιώντας την ίδια λέξη.

Δεν θεωρώ ότι τα επαγγελματικά είναι σούπερ ντούπερ γουάου, έχω μάλιστα εκφράσει στον σύλογο μου τις διαφωνίες μου για το ότι δεν αντιδράμε όταν διαπιστώνουμε κακούς επαγγελματίες-συναδέλφους. Οι κακοί επαγγελματίες θα έπρεπε να απομονώνονται και να αποβάλλονται από τον χώρο.

Εμείς οι επαγγελματίες ελεγχόμαστε τακτικότερα από τα αναψυχής, και υποχρεούμαστε σε πολύ περισσότερο εξοπλισμό ασφαλείας από αυτά. Ο νόμος τα ορίζει, όχι εγώ. Ο νόμος αφήνει κάποια πράγματα στην διακριτική ευχέρεια του ιδιώτη αν θέλει να κάνει κάτι για την προσωπική του ασφάλεια, ενώ στον επαγγελματία τον αναγκάζει σε πολύ περισσότερες υποχρεώσεις, για την ασφάλεια του κόσμου που χρησιμοποιεί τα σκάφη αυτά.

Για παραδειγμα, μόνο για το φαρμακείο του επαγγελματικού σκάφους, κάθε χρόνο υποχρεούμαι να ξοδεύω μια μικρή περιουσία. Αν δεις την νομοθεσία για τα τσαρτεράδικα, σχεδόν είμαστε έτοιμοι για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς εν πλω!!! Τι φαμακείο έχει ένα σκάφος αναψυχής που νοικιάζεται στην ζούλα?

Να στο θέσω και αλλιώς:
Όταν κάθε χρόνο υποχρεώνουν έναν χασάπη να επιθεωρούνται τα ψυγεία του, να βάζει επιπρόσθετους μηχανισμούς ασφαλείας για την υγεία του κόσμου, ειδικές προδιαγραφές για τις μηχανές του κιμά και τα μαχαίρια, κάθε τόσο και ένα καινούργιο σύστημα ασφαλείας, αυτό δεν σημαίνει ότι τα ψυγεία του σπιτιού μας είναι για πέταμα... Αν όμως, κάποιος αρχίσει να πουλάει κρέας στην γειτονιά, μισοτιμής ή και πιο κάτω, και το ίδιο το κράτος προωθεί και χρησιμοποιεί παράνομους οικιακούς κρεοπώλες, τι λες να συμβεί?

Δεν είναι θέμα να πάθουν κάποιοι δηλητηριάσεις? Αυτό σημαίνει ότι οι επαγγελματίες χασάπηδες θα χαίρονται γι αυτό???

Δεν συμφωνώ με την λογική σου, ότι επειδή κάποιος είναι φοιτητής, πρέπει να εκπαιδεύεται στο να πηγαίνει σαν πρόβατο σε σφαγή με low cost και με μικρότερη ασφάλεια...

mangos
06-06-2007, 07:51
Χάριν στην συζήτηση μας εδώ, έστειλα ήδη το θέμα στο Δ.Σ. του συλόγου επαγγελματικών σκαφών άνευ πληρώματος.
Το ακριβές κείμενο που έστειλα εκφράζει απολύτων την ανησυχία μου και τους φόβους μου.


θεωρώ υποχρέωση μου να θίξω άλλο ένα θέμα που έπεσε στην αντίληψη μου!!!

Αφορά τα τριήμερα του Υπουργείου Νέας Γενιάς.

Aπό ότι γνωρίζω, στους ιδιοκτήτες των σκαφών προσφέρουν για το τριήμερο περί τα 800 ευρώ.

Ποιο επαγγελματικό σκάφος θα είναι ξενοίκιαστο καλοκαιριάτικα, και θα είναι διαθέσιμο για Παρασκευοσαββατοκύριακο ναύλο των 800 ευρώ, μείον το ΦΠΑ 9%= 730 περίπου, μείον 390 ο σκίππερ (ποιος πραγματικός επαγγελματίας αξιόλογος σκίππερ δεν είναι διατεθειμένος να δουλέψει μόνο παρασκευοσαββατοκύριακα?)=320 μείον ο καθαρισμός 50-60 ευρώ, μείον το πρωινό-δυο ελαφριά γεύματα κλπ...
Μιλάμε για νετ στον ιδιοκτήτη ούτε 150-200 ευρώ, εκτός και αν ο ίδιος πάει σαν σκίππερ με την νεολαία, για να του μείνουν κάποια λεφτά στην τσέπη... Ή αν βρει ότι πιο άθλιο μπορεί να βρει σε σκίππερ, για να μην βγάλει περισσότερα ο σκίππερ από το σκάφος, για να μπορεί να του κόψει κάτι από το μεροκάματο.

Για ποια μαθήματα, τα περισσότερα σκάφη που συμμετέχουν είναι σκάφη που δεν μπορούν να σταυρώσουν πελάτη, διότι κανένας που να έχει καλό σκάφος, σωστά συντηρημένο, σωστά εξοπλισμένο, δεν θα άφηνε την περιουσία του να ταξιδέψει για ψίχουλα ούτε θα ήταν ξενοίκιαστο καλοκαιριάτικα... Οι δε σκιππεραίοι, προφανώς είναι μη επαγγελματίες... Μαθήματα λοιπόν σε σκάφη της πλάκας από άσχετους, με την ευγενική χορηγία του Υπουργείου Νέας Γενιάς!!!

Υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα σκάφη που διατίθενται από τους διάφορους ομίλους, είναι ιδιωτικά.

Με τι επιθεώρηση, με τι σωστικά, με τι epirb, vhf , liferaft, φαρμακείο κλπ ταξιδεύουν με την νεολαία τα σκάφη αυτά?

Αποδίδουν ΦΠΑ?

Πληρώνουν ΤΑΝΠΥ, ΤΕΒΕ-ΚΛΕΒΕ, λογιστές, Επιμελητήρια κλπ?

Πως νοικιάζουν οι Όμιλοι σκάφη στο Υπουργείο Νέας Γενιάς, τι φορολογικά παραστατικά εκδίδονται για τα χρήματα που εισπράττουν από τους ομίλους ή τους ιδιώτες και τους "έμπειρους καπετάνιους", και τελικά...
Ποιος θα δυσφημιστεί αν κάποιο μη επαγγελματικό σκάφος με 8 νέους και έναν αμφιβόλου ποιότητας και επαγγελματικής κατάρτισης σκίππερ πάθει κάποιο ατύχημα?

Στα τηλεδικαστήρια που θα ακολουθήσουν, θα δυσφημείται ο κλάδος μας, και προτείνω να αντιδράσουμε προκαταβολικά, γιατί αν αντιδράσουμε κατόπιν εορτής εμείς θα θιγούμε και θα χρεωθούμε την ρετσινιά. Το μόνο που μας λείπει είναι ένας «Λούρος» στις πλάτες μας...

Αντώνης Μάγγος

mangos
06-06-2007, 08:17
το πλήρες κείμενο βρίσκεται εδώ:
http://clubs.pathfinder.gr/sailing_charters/771530?ddA=D

vas
06-06-2007, 09:28
αληθεια πως γινεται κανεις επαγγελματιας??
σορρυ που ξεφυγα λιγο

chrondi
06-06-2007, 16:23
Αγαπητοί φίλοι, μην διαπληκτίζεσθε άσκοπα. Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση. Έχει απόλυτο δίκηο ο Α. Μάγγος που επιμένει ότι το ζήτημα της ασφάλειας δεν επιδέχεται εκπτώσεις. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει ανάγκη να προσφερθούν στους νέους ευκαιρίες γνωριμίας/εξοικείωσης με το άθλημα σε τιμές σχεδόν συμβολικές. Υπάρχουν παληά ιδιωτικά σκάφη καθόλα αξιόπλοα και άρτια εξοπλισμένα και δεν χρειάζεται να είναι κανείς σούπερ επαγγελματίας για να γνωρίσει τη θάλασσα στους ... βουνήσιους. Αυτό όμως δεν θα πει ότι για τις ανάγκες του προγράμματος της Γραμματείας Νέας Γενεάς θα πρέπει να βγούν καρυδότσουφλα από τη ... ναφθαλίνη.
ΥΓ: Τα γράφω αυτά επειδή οι αρμόδιοι στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολλές φορές εντελώς ανίδεοι έως εγκληματικά αδιάφοροι: αν κανένας αμφιβάλλει γι’αυτό ας πάει στη Σκύρο να ρωτήσει για την επιλογή του τόπου κατασκευής της εκεί μαρίνας!

synodigos
06-06-2007, 18:44
Αγαπητοί φίλοι, μην διαπληκτίζεσθε άσκοπα. Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση. Έχει απόλυτο δίκηο ο Α. Μάγγος που επιμένει ότι το ζήτημα της ασφάλειας δεν επιδέχεται εκπτώσεις. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει ανάγκη να προσφερθούν στους νέους ευκαιρίες γνωριμίας/εξοικείωσης με το άθλημα σε τιμές σχεδόν συμβολικές. Υπάρχουν παληά ιδιωτικά σκάφη καθόλα αξιόπλοα και άρτια εξοπλισμένα και δεν χρειάζεται να είναι κανείς σούπερ επαγγελματίας για να γνωρίσει τη θάλασσα στους ... βουνήσιους. Αυτό όμως δεν θα πει ότι για τις ανάγκες του προγράμματος της Γραμματείας Νέας Γενεάς θα πρέπει να βγούν καρυδότσουφλα από τη ... ναφθαλίνη.
ΥΓ: Τα γράφω αυτά επειδή οι αρμόδιοι στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολλές φορές εντελώς ανίδεοι έως εγκληματικά αδιάφοροι: αν κανένας αμφιβάλλει γι’αυτό ας πάει στη Σκύρο να ρωτήσει για την επιλογή του τόπου κατασκευής της εκεί μαρίνας!

συμφωνω απολυτα με οσα αναφερεις φιλε chrondi.Ειναι καθηκον ολων μας να τηρουμε τους κανονες ασφαλειας σε ολους τους τομεις και ιδιαιτερα στην θαλασσα.Και τους επαγγελματιες σεβομαι που εχουν δωσει μια ολοκληρη περιουσια για να εχουν ενα σκαφος και να βγαζουν το ψωμι τους.Απο κει και περα ομως αυτο που τοσες φορες προσπαθω να πω ειναι πως το να ταξιδευεις με εναν καπετανιο ο οποιος δεν ειναι επαγγελματιας δεν ειναι επικινδυνο.Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε ερασιτεχνικα διπλωματα ειμαστε επικινδυνοι;Ολοι γνωριζουμε πως γινεσαι επαγγελματιας:ή απλα βγαινεις απο την γυμναστικη ακαδημια,ή απο την σχολη εμποροπλοιαρχων ή μετα απο χρονια εμπειριας στην θαλασσα το κανεις επαγγελμα.Και οι ανθρωποι που εχουν σκαφη οι περισσοτεροι εχουν φαει την θαλασσα με το κουταλι.Εμενα προσωπικα αυτοι μου εμπνεουν την περισσοτερη εμπιστοσυνη.Και τα σκαφη τα ιδιωτικα με μερακι και αγαπη ειναι συντηρημενα.Αν παρολα αυτα καποιος ειναι φονιας,και αυτο που εχει μονο σκαφος δεν το λες,ειναι καθηκον οποιου τον εντοπισει να τον καταγγειλει.Την οργη του mango για το τζαμπε την συμμεριζομαι.Αλλα πρεπει να ξερει πως κανενας δεν δινει ευκολα 300 και παραπανω ευρω για κατι που δεν ξερει αν θα του αρεσει.Ενω τα 50 ευρω τα χαλαλιζει.Ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ανεβει καν σε σκαφος να δει πως ειναι!Και την επομενη φορα το σιγουρο ειναι πως θα παει και θα νοικιασει ενα επαγγελματικο σκαφος,δεν μπορει να κανει και αλλιως.Το θεμα για μενα ειναι πώς θα βρουμε τις οδους να φερουμε και αλλον κοσμο στην ιστιοπλοια.Και απο αυτο το σημειο πηγαζει καθε μου σκεψη που σας εκφραζω.Και τετοιες κινησεις θα ηθελα να δω απο ολους οσους μπορουν να τις ξεκινησουν.

mangos
06-06-2007, 20:44
Το ότι τα σκάφη αυτά δεν δικαιούνται να ενοικιάζονται, δεν συμμορφώνονται στους κανονισμούς και στις διατάξεις, δεν πληρούν τις προδιαγραφές για την μεταφορά προσώπων με την καταβολή ναύλου, το ότι φοροδιαφεύγουν και εισφοροφεύγουν με κρατικά χρήματα του Υπουργείου Νέας Γενιάς, το ότι πρόκειται περί αθέμιτου ανταγωνισμού, πέραν της ασφάλειας κλπ, δεν παίζουν κανένα ρόλο, το μόνο που έχει αξία είναι η χαμηλή τιμή?

Δεν λέω ότι τα ιδιωτικά σκάφη είναι αναξιόπλοα. Ούτε το ΙΧ αυτοκίνητο μου είναι μη ασφαλές, αλλά με το ερασιτεχικό μου δίπλωμα, δεν δικαιούμαι να στηθώ στον δρόμο και να πληρώνομαι για να κουβαλάω κόσμο!!! Δηλαδή όταν οδηγάω το αυτοκίνητο μου και επιβαίνουν τα παιδιά μου ή οι φίλοι μου, κινδυνεύουν? Δεν νομίζω!!!
Όμως είναι ΠΑ-ΡΑ-ΝΟ-ΜΟ να πληρώνομαι για να μεταφέρω επιβάτες.

Πόσο περισσότερο στα σκάφη, που ο εξοπισμός ασφαλείας και σωστικών είναι πιο πλήρης (υποχρεωτικά από τον νόμο) από ότι στα Ιδιωτικά.

Για όνομα του Θεού, δεν πνίγονται οι αναψυχάδες, όταν έλεγα για τηλεδικαστήρια μιλάω για όταν κάποιοι τηλε-εισαγγελείς ανακαλύψουν (προφανώς μέσω κάποιου ατυχήματος) την παρανομία.

Και για όσους δεν το κατάλαβαν, είναι παράνομο!!!!!!!!!!!

:)

spiros K
07-06-2007, 10:42
Το υπουργείο ξεκίνησε το πρόγραμμα και έδωσε κίνητρα και επιδοτήσεις για να γνωριστούν οι νέοι με την ιστιοπλοΐα. Αυτό είναι υπέροχο και προς την σωστή κατεύθυνση. Είναι κατά την γνώμη μου (όπως έχει ήδη αναφερθεί) και πολύ καλό για τους επαγγελματίες διότι πολλοί από αυτούς που συμμετέχουν στο πρόγραμμα θα νοικιάσουν στην συνέχεια σκάφος για διακοπές. Δεν είναι εύκολο να συνδυαστούν και να πληρώσουν 8 άτομα ένα ταξίδι πολυήμερο χωρίς να γνωρίζουν αν τους αρέσει. Με αυτό το πρόγραμμα τους δύνεται αυτή η δυνατότητα.
Από εκεί και πέρα ο φίλος mangos έχει απόλυτο δίκιο. Συμβαίνουν τραγελαφικά πράγματα. Όμως αυτά είναι ευθύνη των ομίλων που έχουν αναλάβει την διοργάνωση. Μπορεί το υπουργείο να έπρεπε να θέσει αυστηρές προδιαγραφές και ελέγχους όμως έκανε κάτι άλλο. ανέθεσε στους ομίλους να διοργανώσουν αυτοί τα τριήμερα μια και είναι οι μόνοι που ενδιαφέρονται να "αναπτυχθεί το άθλημα" και γνωρίζουν το τρόπο να το κάνουν σωστά. Παρέκαμψε δηλαδή γραφειοκρατικά κολλήματα που μπορεί να έκαναν το πρόγραμμα μη εφαρμόσιμο.
Πολλοί όμιλοι είδαν σε αυτήν την διοργάνωση την ευκαιρία να βγάλουν χρήματα και αδιαφορώντας για την ευκαιρία να αναπτύξουν το άθλημα άρπαξαν την ευκαιρία να γεμίσουν τις τσέπες τους. Με την απουσία ελέγχου και με το ελληνικό δαιμόνιο σε λειτουργία βρήκαν τον τρόπο ξεφτιλίσουν την πρωτοβουλία του υπουργείου.
Συμπερασματικά : Δεν υποστηρίζω ότι το υπουργείο δεν έχει ευθύνη για το αποτέλεσμα του προγράμματος. Υποστηρίζω ότι ο κύριος και βασικός υπεύθυνος είναι ο όμιλος που διοργανώνει τα τριήμερα. Είναι απαράδεκτο ένας όμιλος που θα έπρεπε να υποστηρίζει το άθλημα και την ζωή στην θάλασσα γενικότερα να αδιαφορεί για την ευκαιρία που του δίνεται, να θέτει σε κίνδυνο την ζωή των ανθρώπων που συμμετέχουν και να δυσφημεί την ιστιοπλοΐα γενικότερα. (Όταν λέω όμιλος προφανώς εννοώ τους ανθρώπους που τον διοικούν)

mangos
07-06-2007, 11:57
Spyro K, καλά τα λες.

Στην πραγματικότητα όμως, το πρόβλημα ίσως ξεκινάει από το ότι τα χρήματα που διαθέτει το υπουργείο δεν αρκούν για κάτι καλύτερο.
Με 800 ευρώ, δεν νοικιάζεις σκάφος 9 ατόμων, με τα καύσιμα, με το ΦΠΑ, με τον σκίππερ, με πρωϊνο και 2 ελαφριά γεύματα κλπ.
Μέ 1800 ίσως και να νοίκιαζες...Και πάλι, πόσα επαγγελματικα σκάφη θα παρέμεναν ξενοίκιαστα καλοκαιριάτικα και θα χάνουν εβδομαδιαία ναύλα ή διβδόμαδα για να ενταχθούν στο πρόγαμμα της Νεάς Γενιάς?

Το Ελληνικό δαιμόνιο βρήκε όμως την λύση:
Στέλνοντας μη επαγγελματικά σκάφη χαμηλών απαιτήσεων!!!

Όταν λοιπόν θα προκυρήξει κάποιο άλλο υπουργείο ή και το ίδιο, εκδομές στα Μετέωρα, αν τα χρήματα δεν φτάνουν για τα πούλμαν που θα τους μεταφέρουν εκεί και οι πουλμανατζήδες δεν δελεαστούν, πιθανόν να δούμε φοιτητές και νέους να στοιβάζονται σε καρότσες αγροτικών αυτοκινήτων, και όποιος πουλμανατζής διαμαρτυρηθεί γι αυτό, τότε θα λέμε επιχειρήματα για το πόσο καλό είναι να πάνε φθηνά οι νέοι στα Μετέωρα και να γνωρίσουν τις Ελληνικές ομορφιές...
Και όταν κάποιος διαμαρτυρόμενος πουλμανατζής πει ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει κάποιο ατύχημα, θα κινδυνεύει να θεωρηθεί ότι είναι χαιρέκακος...

Σε αντίθεση λοιπόν με εσένα, θεωρώ κύριο υπεύθυνο το υπουργείο. Δεν μπορείς να προκυρήσεις ένα πρόγραμμα, πριν μάθεις το κόστος, πριν συμφωνήσεις με τους επαγγελματίες του χώρου, πριν βρεις διαθεσιμότητα για την εποχή που το προκυρήσεις.
Για ψηφοθηρικούς λόγους, και ποιος ξέρει για τι άλλο (διότι πιθανόν τα χρήματα να προέρχονται από τίποτα κονδύλια της ΕΟΚ, να φάγανε και να ήπιανε όσοι το διοργάνωσαν, και να αφήσανε τα περισεύματα για να πληρωθεί το τελικό κόστος...) εξαγγείλανε ένα πρόγραμμα, αποφασίσανε μόνοι τους το κόστος, και... το οργανώνουνε με ότι καταφέρανε να βρούνε!!!

Αυτό πιστεύω ότι έγινε.

spiros K
07-06-2007, 12:51
Είναι γεγονός ότι κάποιοι όμιλοι παίρνουν μίζα από τους ιδιοκτήτες προκειμένου να τους δώσουν ναύλο. Άρα υπάρχουν σκάφη που ικανοποιούνται και με λιγότερα χρήματα. Σίγουρα υπάρχουν σκάφη ιδιωτικά που θα ενδιαφέρονταν να πάρουν το ναύλο, πληρούν τις προδιαγραφές και επειδή δεν είναι επαγγελματικά και δεν έχουν άλλο ναύλο θα μπορούσαν να πάνε το διήρερο (Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή απόγευμα) με τον ιδιοκτήτη ως σκίπερ. Νομίζω ότι αντίθετα με αυτό που λες (δεν υπάρχουν σκάφη αυτή την περίοδο) γίνεται σκοτωμός για το ποιος θα συμμετέχει.
Το υπουργείο έχει μεγάλη ευθύνη διότι δεν οργανώνεται έτσι μια δραστηριότητα. Αφήνει ουσιαστικά τους ομίλους να κάνουν ότι θέλουν. αλλά μέχρι εκεί.
Οι όμιλοι θα μπορούσαν να ωφεληθούν από αυτή την διοργάνωση και να αποκτήσουν μαθητές για τις σχολές τους, νέα μέλη που θα πληρώνουν τις εισφορές τους, πληρώματα για τους αγώνες κλπ. Όμως κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά και προσπαθούν να κονομήσουν. Αν οι ίδιοι οι όμιλοι δεν περιφρουρούν την διοργάνωση από ποιον περιμένουν ανταπόκριση. Στο κάτω κάτω αν δεν έφταναν τα χρήματα να μην δέχονταν να διοργανώσουν τα τριήμερα και να ζήταγαν περισσότερα. Αν το είχαν κάνει αυτό πέρσι και δεν γινόταν τίποτα τότε φέτος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αντίθετα όμως τους φτάνουν από ότι φαίνεται και τους περισσεύουν υποβαθμίζοντας την ποιότητα και θέτοντας σε κίνδυνο, όπως πολύ σωστά λες, τους επιβαίνοντες. Ας αρχίσει να εξετάζεται το ποιόν του κάθε ομίλου και σίγουρα να φανεί ότι πολύ λίγοι είναι αυτοί που λειτουργούν με διαφάνεια και για το καλό του αθλήματος. Το γεγονός ότι οι νέοι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για την θάλασσα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους είναι ευθύνη των ομίλων.

synodigos
07-06-2007, 15:26
Είναι γεγονός ότι κάποιοι όμιλοι παίρνουν μίζα από τους ιδιοκτήτες προκειμένου να τους δώσουν ναύλο. Άρα υπάρχουν σκάφη που ικανοποιούνται και με λιγότερα χρήματα. Σίγουρα υπάρχουν σκάφη ιδιωτικά που θα ενδιαφέρονταν να πάρουν το ναύλο, πληρούν τις προδιαγραφές και επειδή δεν είναι επαγγελματικά και δεν έχουν άλλο ναύλο θα μπορούσαν να πάνε το διήρερο (Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή απόγευμα) με τον ιδιοκτήτη ως σκίπερ. Νομίζω ότι αντίθετα με αυτό που λες (δεν υπάρχουν σκάφη αυτή την περίοδο) γίνεται σκοτωμός για το ποιος θα συμμετέχει.
Το υπουργείο έχει μεγάλη ευθύνη διότι δεν οργανώνεται έτσι μια δραστηριότητα. Αφήνει ουσιαστικά τους ομίλους να κάνουν ότι θέλουν. αλλά μέχρι εκεί.
Οι όμιλοι θα μπορούσαν να ωφεληθούν από αυτή την διοργάνωση και να αποκτήσουν μαθητές για τις σχολές τους, νέα μέλη που θα πληρώνουν τις εισφορές τους, πληρώματα για τους αγώνες κλπ. Όμως κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά και προσπαθούν να κονομήσουν. Αν οι ίδιοι οι όμιλοι δεν περιφρουρούν την διοργάνωση από ποιον περιμένουν ανταπόκριση. Στο κάτω κάτω αν δεν έφταναν τα χρήματα να μην δέχονταν να διοργανώσουν τα τριήμερα και να ζήταγαν περισσότερα. Αν το είχαν κάνει αυτό πέρσι και δεν γινόταν τίποτα τότε φέτος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αντίθετα όμως τους φτάνουν από ότι φαίνεται και τους περισσεύουν υποβαθμίζοντας την ποιότητα και θέτοντας σε κίνδυνο, όπως πολύ σωστά λες, τους επιβαίνοντες. Ας αρχίσει να εξετάζεται το ποιόν του κάθε ομίλου και σίγουρα να φανεί ότι πολύ λίγοι είναι αυτοί που λειτουργούν με διαφάνεια και για το καλό του αθλήματος. Το γεγονός ότι οι νέοι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για την θάλασσα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους είναι ευθύνη των ομίλων.

σωστα τα λες.Οντως περσυ παρατηρηθικαν "παρτυ" με τα λεφτα του υπουργειου.Δεν θα πω σε ποιον/ποιους ομιλους.Γιναν καποια παραπονα απο τους συμμετεχοντες και φετος κοπηκαν θεσεις απο αυτους και δοθηκαν σε αλλους ομιλους,που τα παιδια εμειναν ευχαριστημενα.Αυτα που λεω τα ακουσα απο ατομο μεσα απο ομιλο.
Να θεσω ομως ενα αλλο ερωτημα:θα μπορουσε μια τετοια διοργανωση να πραγματοποιηθει απο επαγγελματικα σκαφη χωρις την αναμιξη ομίλων;Διοτι οι απαιτησεις σε σκαφη ειναι σχετικα μεγάλη και απαιτειται συντονισμος.το υπουργειο εδωσε την οργανωση σε ομιλους ωστε να γλιτωσει απο τον συντονισμο.Αν ζητουσε απο επαγγελματιες να συμμετασχουν στο προγραμμα,θα επρεπε να βαζει υπευθυνους ανα περιοχη να συντονιζουν το ταξιδι,να επιλεγουν τους σταθμους,την συσταση των πληρωματων των σκαφων κτλ.Επαγγελματικα σκαφη συμμετεχουν στο προγραμμα.Αλλα ειναι λιγα.και οι λογοι ειναι δυο: 1)τις περιοδους οπου δεν ειχαν κοσμο θελαν να ειναι στο προγραμμα,αλλα την full season δεν θελαν.Πραγμα που δεν βολευε τους ομιλους,καθως θελουν να εχουν σταθερα σκαφη. 2) ελαχιστοι επαγγελματιες ειναι μελη ομιλων.οι περισσοτεροι ειναι εκτος.και ειναι φυσιολογικο ο ομιλος,ο οποιος εχει αναγκες απο συνδρομες,τωρα που εχει την ευκαιρια να προσφερει κατι στα μελη του να το κανει.Και ειναι σωστο για μενα.Γιατι δεν μπορεις να θυμασαι τον ομιλο που ανηκεις μονο οταν εχεις συμφερον.
Απο κει και περα το τι γινεται με την φορολογια δεν γνωριζω.Οι ομιλοι εχουν κανονικα ΑΦΜ και σε αυτους πηγαινουν τα χρηματα.κατοπιν αυτοι δινουν το ποσο που αναλογει σε καθε σκαφος.Αρα υπαρχει τροπος να γινει η φορολογηση,καθως οι ομιλοι διαθετουν μπλοκ αποδειξεων παροχης υπηρεσιων.Δεν ειμαι λογιστης για να ξερω περισσοτερα.Απλα υποθεση κανω.

chrondi
07-06-2007, 16:41
Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!

mangos
07-06-2007, 19:18
Έχω σκοπό να μαζέψω στοιχεία (ποιά σκάφη ναυλώνονται παρανόμως, ποιοί φοροδιαφεύγουν, με τι σωστικά και για πόσους επιβάτες είναι τα σκάφη και πόσοι τελικά επιβαίνουν κλπ) και εφ όσον προκύψουν βάσει στοιχείων ότι οι όμιλοι διακινουν μαύρο χρήμα σε μέλη τους, και γενικά υπάρχει όλη η παρανομία που φαίνεται ότι τελικά υπάρχει, θα πέσει πολύ γέλιο!!!

Έχω σκοπό να το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν πάει...

mangos
07-06-2007, 20:16
αληθεια πως γινεται κανεις επαγγελματιας??


Για να γίνεις επαγγελματίας που εκμεταλλεύεσαι τουριστικά σκάφη άνευ πληρώματος (μέχρι 20 μέτρα δηλαδή), πρέπει συζτήσεις εταιρεία ή ατομική επιχείρηση, να εγγραφείς στο Ναυτικό Επιμελητήριο, να κάνεις έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ αφού μισθώσεις κάποια έδρα, να θεωρήσεις βιβλία και στοιχεία, να αποκτήσεις σκάφος, και αφού το εξοπλίσεις με επιπλέον εξοπλισμό από τα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής της ίδιας κατηγορίας (με VHF DSC, Epirb, life raft, περισσότερους πυροσβεστήρες, περισσότερα καπνογόνα βεγγαλικά και αλεξιπτώτου, υποχρεωτικές ζώνες ασφαλείας για τους μισούς τουλάχιστον επιβαίνοντες, ψαλίδι ξαρτιών, πλήρες-πανάκριβο φαρμακείο και Ιατρικό οδηγό κλπ) και αφού περάσεις τα 40 κύματα από επιθεωρήσεις και από το ΥΕΝ για να βγάλεις σχετική άδεια... μετά γίνεσαι επαγγελματίας στα χαρτιά!!!

Στην πράξη, πρέπει να στρώσεις κώλο στο λιμάνι, κοντά σε κάποιον άλλον που να έχει ήδη γράψει πολλά χιλιόμετρα, και με τα χρόνια να μάθεις τι πρέπει να κάνεις για την συντήρηση, πως πρέπει να φερθείς στους πελάτες, τι πρέπει να αποφεύγεις και τι πρέπει να κάνεις με τα γραφεία και πολλά πολλά άλλα...

mangos
07-06-2007, 20:19
Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!

Είπες συνοπτικά ότι λέω εγώ με πολλά λόγια, και χάνεται το νόημα όσω θέλω να πω!!!
http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon14.gifhttp://forum.naytilia.gr/images/icons/icon14.gifhttp://forum.naytilia.gr/images/icons/icon14.gif

synodigos
07-06-2007, 21:10
Έχω σκοπό να μαζέψω στοιχεία (ποιά σκάφη ναυλώνονται παρανόμως, ποιοί φοροδιαφεύγουν, με τι σωστικά και για πόσους επιβάτες είναι τα σκάφη και πόσοι τελικά επιβαίνουν κλπ) και εφ όσον προκύψουν βάσει στοιχείων ότι οι όμιλοι διακινουν μαύρο χρήμα σε μέλη τους, και γενικά υπάρχει όλη η παρανομία που φαίνεται ότι τελικά υπάρχει, θα πέσει πολύ γέλιο!!!

Έχω σκοπό να το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν πάει...

Δεν θα ειναι κακη προσπαθεια.Να μαθουμε τελικα αν οντως υπαρχει παρανομια στα χρηματα,καθως το να κλεβουνε με εμμεσο τροπο χρηματα που τα δικαιουσθε,οπως λες,ειναι καθ' ολα παρανομο.Αν και κατα την αποψη μου ολα θα το βρεις νομοτυπα(διαφορετικο απο το νομιμο,αλλα οχι αρκετο για να τους κατηγορησεις για κατι)


Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!

το θεμα ομως ειναι να απαντησει ο συλλογος των επαγγελματιων αν θα μπορουσε να οργανωσει κατι σαν αυτο που πολυ ευστοχα προτεινει ο chrondi.τουλαχιστον να διαλεξει μια μερα και να επιτρεπει απλα στη νεολεα να ξεναγηται στα σκαφη,οσων μπορουν.Διοτι το να σταματησει μια καλη ομολογουμενως προσπαθεια μονο και μονο επειδη αντιβαινει στα συμφεροντα μας ειναι ακομα πιο παρανομο στα ματια του κοσμου.Να ακουσουμε μια αντιπροταση και μετα συζηταμε...Το προγραμμα της νεας γενιας διαθετει περιορισμενες θεσεις.Θα μπορουσαν οι επαγγελματιες να κανουν μια προσφορα και να προσφερουν μια τετοια εκδρομη με χαμηλο κοστος;(κατι σαν δειγμα δωρεαν,σαν διαφημηση!)Γιατι και αυτο το προγραμμα διαφημηση ειναι,αλλα δεν θελεις να το δεις.

mangos
07-06-2007, 22:48
Προφανώς ο νομότυπος τρόπος είναι ότι το παρουσιάζουν σαν δραστηριότητα των ομίλων για την εκμάθηση ιστιοπλοΐας σε νέους. Γι αυτό το προγραμμα παρουσιάζει το όλο εγχείρημα σαν μάθημα ναυαγωσωστικής, διάσωσης, μετεωρολογίας, προσανατολισμού κλπ και όχι σαν εκδρομή!!!

Αν όμως το "σκαλίξουμε", πιστεύω πως θα βγάλει πολύ πύον!!!(φορολογικό και νομικό)

Δεν θέλω να αραδιάσω ξανά τις φορολογικές παραβιάσεις, ούτε την καταστρατήγηση του νόμου περί της μεταφοράς προσώπων.
Έτσι και αλλιώς, όσες σχολές δεν χρησιμοποιούν επαγγελματικά σκάφη, τελικά παρανομούν.
Γι αυτό οι περισσότεροι όμιλοι που έχουν σχολές, πληρώνονται από τους μαθητές μεν, παίρνει δε σχετικό ναυλοσύμφωνο ότι νοικιάζει το επαγγελματικό σκάφος στον όμιλο για την επίτευξη του σκοπού της σχολής, και φυσικά εκδίδεται σχετικό τιμολόγιο.

Εαν ο όμιλος χρησιμοποιεί δικά του σκάφη, ή δωρεάν σκάφη μελών του, τότε δεν παρανομεί. Αλλά τότε αξίζει να δούμε ποιοί παιρνουν τα λεφτά!!!
Γιατί τζάμπα δεν γίνεται, και το ξέρω καλά.

---------------------

Επειδή τυχαίνει να είμαι ενεργό μέλος του ΣΙΤΕΣΑΠ, του συλόγου επαγγελματιών, σας διαβεβαιώ ότι ουδέποτε έγινε κάποια προσέγγιση από το Υπουργείο για προτάσεις μας. Η ιδέα που προτείνεται, είναι πολύ καλή, και θα την εισηγηθώ. Άσχετα από το πρόγραμμα του Υπουργείου, θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε κάποιες εκδρομές γνωριμίας με νέους ή φοιτητές.

Θα το προτείνω.

jerry_p
08-06-2007, 16:53
Δυστυχώς, ο φίλος mangos και αρκετοί από τους γράφοντες, έχουν δίκιο. Και για τις σχολές των ομίλων ακόμα, πρέπει το σκάφος να είναι επαγγελματικό, δεν μπορεί να είναι ιδιωτικό (εξ όσων γνωρίζω τηρείται ευλαβικά). Γενικά είναι παράνομο να μεταφέρεις ανθρώπους για οποιοδήποτε σκοπό επί πληρωμή χωρίς το μέσο να πληρείς τις προϋποθέσεις που τίθενται σχετικά. Αλήθεια, το δικό μου ασφαλιστήριο το αναφέρει ρητά, δεν μπορώ να μεταφέρω επιβάτες με ναύλο !!! Τα ασφαλιστήρια των σκαφών που χρησιμοποιούνται τους καλύπτουν με ειδική επιπρόσθετη συμφωνία ή ούτε ασφαλιστική κάλυψη υπάρχει ???
είμαι από την πλευρά αυτών που δραστηριοποιούνται εντός ομίλων και έχει ιδιωτικό σκάφος, αλλά δεν νομιμοποιούμαι να συντάσομαι με μια μη παραδεκτή κατάσταση (ευτυχώς ο όμιλος μου δεν έχει αναμιχθεί).

mangos
08-06-2007, 20:50
Δυστυχώς, ο φίλος mangos και αρκετοί από τους γράφοντες, έχουν δίκιο.

Κι εγώ λυπάμαι που έχω δίκιο, εύχομαι (αν και δεν το ελπίζω) να έχω άδικο.

Συνάντησα έναν φίλο πυο ανήκει σε κάποιον όμιλο, και τον "ψάρεψα" αν ο όμιλος του συμμετέχει στο φαγοπότι...
Στον όμιλο του έχουν μόνο 2 επαγγελματικά, και αυτά είναι για την σχολή τους.

Ο Όμιλος του φίλου μου δεν παίζει μπάλα στο θέμα...

Όμως ο φίλος μου έχει μάθει, ότι κάποιοι άλλοι όμιλοι (που δεν θα κατονομάσω/δεν έχω αποδείξεις και δεν νομίζω ότι εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για τέτοιες καταγγελίες έτσι και αλλιώς) όχι μόνο κάνουν όσα είπαμε πιο πάνω, αλλά κάνουν και το ακόμα καλύτερο:
Βάζουν δικούς τους ανθρώπους 18-30 χρονών να δηλώσουν συμμετοχή, ποτέ δεν γίνεται η εκδομή, και τρώνε τα χρήματα.

Για 1000 ευρώ? Τον ρώτησα?
Για 1000 ευρώ επί 100 γκρουπ τον χρόνο, είναι 100,000 ευρώ. Δεν είναι κακή μπιζνα!!!

Πρέπει να μαζέψουμε στοιχεία. Εγώ θα ξαμολυθώ.

---------------------------

Πάντως θεωρώ πολύ χρήσιμη την συζήτηση που κάναμε, με έχει βοηθήσει πολύ για να αποφασίσω να ψάξω το θέμα, και αν τελικά βρω τα στοιχεία, η γενεσιουργός αιτία είναι αυτή η συζήτηση που κάναμε εδώ. Αν δεν το είχαμε κουβεντιάσει, δεν θα το έψαχνα...

Παναγιώτης
13-06-2007, 11:38
Συμφωνώ με τον Mango να σμπληρώσω ότι όσο και καλή ιδέα να είναι η ιστιοπλοΐα με χαμηλό κόστος σε ένα πράγμα δεν πρέπει να γίνεται έκπτωση ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (εκπαιδευμένο προσωπικό κ.λπ.), ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (σωσίβια, VHF κ.λπ.) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ. Η λογική του δε βαριέσαι δεν έχει πνιγεί μέχρι τωρα κανείς δεν έχει θέση στη θάλασσα. Ας με διρθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά στην έρευνα για τον Κανονισμό Λιμένα προκειμένου να γράψω στο θέμα Δίπλωμα Ταχυπλόου ανακάλυψα ότι ένα ιδιωτικό σκάφος δεν υποχρεώνεται να έχει VHF (όπως μου είχε πεί πριν χρόνια ένας συνάδελφος που είχε σκάφος "τι να το κάνω έχω το κινητό"!) και μπορεί να μην έχει σχεδία (Life raft) αρκεί να έχει δεύτερο κυκλικό σωσίβιο και να μην απομακρύνεται περισσότερο από 6 μίλια από την ακτή (!!!). Θυμίζω ότι και το Σάμαινα και το Sea Diamond βυθίστικαν κοντά στην ακτή (ίσως και κοντύτερα από 6 μίλια).
Και μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει για τον εαυτό του αλλά από τη στιγμή που βάζει ανθρώπους μέσα το πράγμα σοβαρεύει. Για την φορολογική παρανομία το λογο έχει ο Έφορος και δεν πρεπει να μείνει έτσι στο κάτω κάτω λεφτά που δινουμε εμείς από τους φόρους μας σπαταλώνται.
Η ιδέα για κάποια κίνηση από τους επαγγελματίες για φτηνές εκδρομές για φοιτητές δεν μου φαίνεται άσχημη θα μπορούσε να γίνεται το Μάιο (τον Ιούνιο έχει εξεταστική και μετά οι πολλοί φεύγουν στα χωριά τους) γιατί αν μου έλεγε κάποιος όταν ήμουν φοιτητής να μην καπνίσω ή να μη βγώ για δύο μήνες για να πάω ιστιοπλοΐα θα τον έβριζα:D
Θα παρακαλέσω τον Mango αν βρεί χρόνο να γράψει στο θέμα "Ενοικίαση Ιστιοπλοϊκού" τι πρέπι να προσέξει κάποιος πρωτού νοικιάσει σκάφος δηλαδή τι πρέπει να έχει το σκάφος, ο σκίπερ κ.λπ. για να ενημερωθούμε όλοι.
http://www.nmm.ac.uk/sailsafe/images/help_lifeRafts02.jpg
Πηγή εικόνας: National Maritime Museum (http://www.nmm.ac.uk/sailsafe/index.html)

gmav
15-06-2007, 08:21
Για 1000 ευρώ? Τον ρώτησα?
Για 1000 ευρώ επί 100 γκρουπ τον χρόνο, είναι 100,000 ευρώ. Δεν είναι κακή μπιζνα!!!

Πρέπει να μαζέψουμε στοιχεία. Εγώ θα ξαμολυθώ.


100 group το χρόνο?
το ετος έχει 52 βδομάδες και απο όσο ξέρω, τα συγκεκριμένα 3ήμερα γίνονται ιούνιο, ιούλιο και σεπτέμβριο... χ 4 σκ το μήνα = 12 group (για κάθε διαθέσιμο σκάφος...

ο κάθε ενδιαφερόμενος εχει δυνατότητα για μόνο μια συμμετοχή σε 3ήμερο. αν το σκάφος του παιρνει 8 άτομα πανω, θα πρέπει να έχει 8χ12= 96 εικονικούς διαφορετικούς ενδιαφερόμενους που να προλάβουν να καταθέσουν τις αιτήσεις τους για να πανε...

δε ξέρω ποσο ευκολο ειναι να γινει...
και αν ειναι αλήθεια, ειτε αφορά 500 ευρώ είτε 500.000 ευρώ είναι απαράδεκτο.

evridiki
15-06-2007, 08:28
Έχω σκοπό να μαζέψω στοιχεία


Πολυ καλο οσον αφορα την συλλογη στοιχειων....και μονο ως ενημερωση θα ειναι πολυ διαφωτιστικο.
Αλλωστε εισαι στον χωρο και καθε πληροφορια σου ειναι σεβαστη.

mangos
28-06-2007, 18:59
28/6/2007

Έμαθα καινούργιες πληροφορίες σχετικά με τον χορό μαύρου χρήματος και την κονόμα των ομίλων, με τις ευλογίες του Υπουργείου Νέας Γενιάς…

Έχουμε και λέμε:

Το Υπουργείο Νέας Γενιάς πληρώνει 175 ευρώ το κεφάλι, δηλαδή για ένα σκάφος που επιβαίνει ένα γκρούπ 8 ατόμων, πληρώνει 1400 ευρώ.
Αυτά τα χρήματα δίδονται στους Ομίλους, και αυτοί με την σειρά τους έπρεπε να τα δίνουν σε τετρακάμπινα επαγγελματικά σκάφη. Επισήμως οι Όμιλοι δεν έπρεπε να κρατάνε προμήθεια, διότι δεν έχουν δικαίωμα ναυλομεσιτείας.

Οι Όμιλοι τώρα, με την ανοχή των χρηματοδοτών τους, δίνουν από 500 μέχρι 800 ευρώ σε διάφορα παλιά επαγγελματικά σκάφη, σε σκάφη αναψυχής, σε διάφορα σαπάκια, και καρπούνται την διαφορά οι ξύπνιοι που έχουν αναμιχθεί, πιθανόν με συνεργούς κάποιους κοπρίτες του Υπουργείου Νέας Γενιάς.

Το θράσος τους φτάνει σε τέτοιο σημείο, που εκτός από σαπάκια ή από σκάφη αναψυχής που δεν έχουν το δικαίωμα να εκτελούν τέτοια ταξίδια, σε ορισμένες περιπτώσεις έχουν «νοικιάσει» σκάφη 30-32 ποδών, δικάμπινα, και έχουν στριμώξει εκεί 8 νέους+ τον σκίππερ (που είναι κάποια τζιμάνια του ομίλου που δεν έχουν καμία κατάρτιση για κάτι τέτοιο, ούτε φυσικά εκδίδουν κάποιο παραστατικό για τα χρήματα που εισπράττουν, ούτε φορολογούνται γι αυτό)…

Στην καλύτερη περίπτωση, το γκρούπ των 8 νέων+ τον σκίππερ, νοικιάζουν 35άρια ή 37άρια-38άρια σκάφη, που έχουν άδειες για 6 ή το πολύ πολύ για 8 άτομα.

Από ότι προέκυψε από τις πληροφορίες που μάζεψα, ακόμα και όσοι όμιλοι χρησιμοποιούν πραγματικά επαγγελματικά σκάφη, δεν πληρώνουν με τίποτα πάνω από 800-1000 ευρώ. Έτσι 400-600 ευρώ καταλήγουν μαύρα στις τσέπες κάποιων.

Επειδή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, και επειδή βοά ο τόπος, προκαλώ κάποιον εισαγγελέα να ερευνήσει το θέμα, και να διαπιστώσει τον χορό του μαύρου χρήματος, καθώς και το μέγεθος της παρανομίας ενοικίασης σκαφών που δεν έχουν τις προϋποθέσεις ασφαλείας κλπ για τέτοια ταξίδια. Θα τρομάξετε από το αποτέλεσμα.

Αντώνης Μάγγος

vas
29-06-2007, 12:30
πολυ ενδιαφεροντα αν και οι πιθανοτητες να διαβαζει εισαγγελεας το φορουμ ειναι λιγες....

Η πλακα παντως ειναι οτι στην Ελλαδα θα βρεθει καποιος που θα σε χαρακτηρισει "εχθρο του ναυταθλητισμου " μετα απο αυτα...Περιμενε!!!!

jerry_p
29-06-2007, 14:17
πολυ ενδιαφεροντα αν και οι πιθανοτητες να διαβαζει εισαγγελεας το φορουμ ειναι λιγες....

Η πλακα παντως ειναι οτι στην Ελλαδα θα βρεθει καποιος που θα σε χαρακτηρισει "εχθρο του ναυταθλητισμου " μετα απο αυτα...Περιμενε!!!!

Φυσικά και θα υπάρξουν αυτοί οι κάποιοι. Είναι αυτοί που καρπούνται τα οφέλη, αυτοί που εκμεταλλεύονται τον χαρακτηρισμό αυτό, και όπως πάντα, αυτοί που κάνουν το πιο πολύ θόρυβο. Αυτό που μπορώ να πώ σίγουρα και με λύπη μου είναι ότι δεν είναι οι πολλοί δεν είναι αυτοί που αγαπούν τον ναυταθλητισμό και βλέπουν να καπελώνονται οι θέσεις αποφάσεων και ισχύος από τους εκάστοτε επιτήδειους.

mangos
29-06-2007, 20:26
Όποιος ψάχνει, βρίσκει!!!

Λοιπόν, τα νεώτερα:

Στον ΝΟΤΚ, υπάρχει ένα σκάφος ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, κάποιου Ηλία Γεωργιάδη, είναι ένα παμπάλαιο Μoody, 10,21 m.

Αυτό το σκάφος συμμετέχει στα τριήμερα...
Είναι επαγγλεματικό?
Αν ναι, πως είναι στην ναυταθλητική μαρίνα, σαν ναυταθλητικό, αφού ο ΝΟΤΚ δεν δέχεται επαγγελματικά σκάφη. Αν όχι, για πόσα άτομα έχει ΠΓΕ?
Και με πόσα άτομα ταξιδεύει???

Έχω φωτογραφίες και υλικό, με το σκάφος να ταξιδεύει. Οι νέοι που συμμετείχαν, θα τους μείνουν αξέχαστες οι φωνές, οι προσβολές του υπέργηρου ιδιοκτήτη που εκτελούσε τα χρέη του έμπειρου καπετάνιου.

--------------------------------------

Ναυτικός όμιλος Καβάλας:

Αυτοί είναι τόσο άνετοι, που έχουν ανεβάσει λίστες με τους επιβάτες των σκαφών που συμμετέχουν στα τριήμερα:
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
http://www.nokavalas.gr/anakoinwseis/anakoinws64.htm

(τα έχω ήδη σώσει, πριν τα κατεβάσουν...)

Τα σκάφη όμως, αν και επαγγελματικά (από ότι φαίνεται), είναι παμπάλαια τρικάμπινα. Πως βάζουν 8 και εννιά επιβάτες σε τρικάμπινα σκάφη + τον σκίππερ?
Αποκλείεται να έχουν πρωτόκολλα για 10 άτομα αυτά τα σκάφη...

Ψαξτε το κι εσείς, έχει γέλιο, έχουν ανεβάσει και φωτογραφίες...

Φωτογραφίες επίσης βρήκα από άλλους Ομίλους, 8 και 9 άτομα σε 35άρια σκάφη... Έπεται συνέχεια.

Ο Εισαγγελέας δεν θα ασχοληθεί με το naytilia.gr
Έχω κάνει επίσημη καταγγελία στον ΣΙΤΕΣΑΠ, και θα απαιτήσω να γίνει επιστολή διαμαρτυρίας-καταγγελία στο Υπουργείο Νέας Γενιάς. Θα απαιτήσω τα crew lists των συμμετεχόντων σκαφών και τα πρωτόκολα τους.

mangos
30-06-2007, 07:45
O ναυτικός όμιλος Σάμου, διαθέτει 6 σκάφη για 50 νέους.
Οι νέοι που προλάβανε είναι οι:

ΑΑ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ
1 ΤΑΤΣΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΣΩΤΗΡΙΟΣ
2 ΠΑΤΕΡΙΑΝΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
3 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ
4 ΧΑΤΖΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
5 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΖΩΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
6 ΚΟΥΤΟΥΛΑ ΕΙΡΗΝΗ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
7 ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗ ΑΡΙΣΤΕΑ ΛΑΜΠΡΟΣ
8 ΧΑΤΖΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
9 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΥΛΟΣ
10 ΧΑΤΖΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11 ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
12 ΚΟΥΜΠΟΥΛΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
13 ΓΙΟΥΝΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
14 ΛΑΡΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΙΜΙΛΙΟΣ
15 ΛΑΡΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΑΙΜΙΛΙΟΣ
16 ΒΡΥΩΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
17 ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΟΦΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
19 ΑΛΙΦΕΡΗ ΣΟΦΙΑ ΠΕΤΡΟΣ
20 ΣΑΡΡΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
21 ΚOPΩΝΑΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
22 ΤΣΙΜΟΥΡΑ ΣΩΤΗΡΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
23 ΖΑΒΑΚΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
24 ΤΣΟΤΣΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΣ
25 ΠΑΝΟΥΣΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
26 ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
27 ΚΑΤΑΧΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
28 ΓΕΡΑΠΕΤΡΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
29 ΚΛΟΥΒΑΤΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
30 ΘΑΝΟΥ ΣΟΦΙΑ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
31 ΠΑΝΟΥΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
32 ΚΩΤΣΙΑ ΑΛΚΗΣΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
33 ΚΟΚΚΟΡΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
34 ΚΑΝΤΖΑΒΕΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΑΝΤΡΕΑΣ
35 ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
36 ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
37 ΜΑΝΙΩΡΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΙΩΑΝΝΗΣ
38 ΚΑΡΖΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
39 ΚΟΥΡΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
40 ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
41 ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΚΡΙΒΟΥΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
42 ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΒΕΝΕΤΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
43 ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
44 ΤΣΙΚΡΙΚΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
45 ΜΕΛΕΤΙΟΥ ΑΘΗΝΑ ΙΩΑΝΝΗΣ
46 ΣΑΡΑΝΤΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
47 ΣΕΡΚΕΖΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
48 ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
49 ΘΡΗΣΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΓΓΕΛΟΣ
50 ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Δεν δίνει πληροφορίες για τα σκάφη, αλλά...
Πάλι βλέπω ότι η διαίρεση βγάζει 8 με 9 νέους+τον σκίππερ.
Αναρωτιέμαι τι σκάφη είναι αυτά που έχουν 10άρια ΠΓΕ, είναι επαγγελματικά, κλπ.

Δυστυχώς δεν έχουν ούτε φωτογραφίες για να δούμε. Τους βρίσκω πιο ανοργάνωτους από την Καβάλα ή πιο μακριά από την τεχνολογία...

gmav
02-07-2007, 07:40
Έχω κάνει επίσημη καταγγελία στον ΣΙΤΕΣΑΠ, και θα απαιτήσω να γίνει επιστολή διαμαρτυρίας-καταγγελία στο Υπουργείο Νέας Γενιάς. Θα απαιτήσω τα crew lists των συμμετεχόντων σκαφών και τα πρωτόκολα τους.

Σωστός!!!!!! :)



ΥΓ.
Τί ειναι το "ΠΓΕ"??????

jerry_p
02-07-2007, 10:42
Όλα τα αναφερθέντα είναι πράγματι άξια επισήμανσης.

Διευκρινιστικά αναφέρω ότι ένα επαγγελματικό σκάφος μπορεί κάλλιστα να είναι ναυταθλητικό, 'Αλλωστε πολλά είναι ήδη. Το κριτήριο για τον χαρακτηρισμό του, το οποίο είναι η συμμετοχή σε αγώνες (δεν σας κουράζω με λεπτομέρειες), αν και κατά καιρούς έχει γίνει αντικείμενο ταλαιπωρίας από την ΓΓΑ, μπορεί να υφίσταται ανεξάρτητα από την ιδιότητά του ως ιδιωτικό ή επαγγελματικό.
Σχετικά με την ύπαρξη μη ναυταθλητικών σκαφών στη Μαρίνα Δέλτα, δεν είναι ανάγκη να στρέψεις τα μάτια σε ιστιοπλοικά, καθώς οι εξαιρέσεις θα είναι ελάχιστες και ανάξιες να συγκριθούν με τα πολλές δεκάδες (ίσως πρέπει να βάλω τριψήφιο αριθμό) ταχύπλοα που φυσικά δεν μπορούν να είναι ναυταθλητικά και τα απαραίτητα βοηθητικά σκάφη για τις ναυταθλητικές ανάγκες των ομίλων θα έπρεπε να μετριούνται σε 2-3 δεκάδες πολύ πλούσια.

mangos
02-07-2007, 14:04
χα!!!
Τα κρούιζερ τα έχουν εφοδιάσει με άδειες ερασιτεχνικής αλιείας, και τα παρουσιάζουν σαν ερασιτεχνικά αλιευτικά κάποιων χομπιστών ψαράδων!!!
Έλληνες είναι, δεν θα έβρισκαν τρόπο να κάνουν τα παράλογα λογικά???

Τα σοβαρά ναυταθλητικά, είναι επαγγελματικά, για να μπορούν να παίρνουν χορηγία. Τα ιδιωτικά δεν μπορούν να πάρουν χορηγία.

Έτσι στο Δέλτα, οι μόνο νομότυποι είναι κατι κρούιζερ ερασιτέχνες ψαράδες(!!!) και κατι μικρά παμπάλαια ιστιοπλοϊκά που δεν έχουν χορηγό ή ελπίδα για χορηγία. Τα σοβαρά ναυταθλητικά είναι εκτός!!!Πρόσφατα άκουσα έναν ναυταθλητή να λέει:
Έκανα και την έκτη μου συμμετοχή, από του χρόνου ξανά!!!
Μιλάμε για μεγάλο αθλητικό πνεύμα...

Οι τυχούσες εξαιρέσεις, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

mangos
02-07-2007, 14:06
Το ΠΓΕ είναι το πρωτόκολο Γενικής Επιθεώρησης, το χαρτί αξιοπλοΐας δηλαδή.
Χωρίς αυτό σε ισχύ κανένα επαγγελματικό σκάφος (ανεξαρτήτων μήκους) και κανένα ιδιωτικό άνω των 10 μέτρων δεν μπορεί να κινηθεί.

Kyriakos
03-07-2007, 13:50
χα!!!
Τα κρούιζερ τα έχουν εφοδιάσει με άδειες ερασιτεχνικής αλιείας, και τα παρουσιάζουν σαν ερασιτεχνικά αλιευτικά κάποιων χομπιστών ψαράδων!!!
Έλληνες είναι, δεν θα έβρισκαν τρόπο να κάνουν τα παράλογα λογικά???


Ασχέτως των τριημέρων, δεν είναι και τίποτα τρομερό να βγάλεις άδεια ερασιτεχνικής αλιείας για το σκάφος. Φαντάζομαι οτί όλα έχουν, ώστε να μπορεί ο κάτοχος να πάει και για κάνα ψάρεμα το καλοκαίρι.

mangos
03-07-2007, 21:02
Ασχέτως των τριημέρων, δεν είναι και τίποτα τρομερό να βγάλεις άδεια ερασιτεχνικής αλιείας για το σκάφος. Φαντάζομαι οτί όλα έχουν, ώστε να μπορεί ο κάτοχος να πάει και για κάνα ψάρεμα το καλοκαίρι.


δεν είναι κακό να έχει ένα σκάφος άδεια ερασιτεχνικής αλιείας, αλλά όχι να θεωρούνται ναυταθλητικά τα σκάφη αυτά!!! Είναι επιεικώς σκανδαλώδες.

Παναγιώτης
03-07-2007, 21:48
Ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα, αλλά το παράδειγμα με τα αλιευτικά κρούιζερ είναι ενδεικτικό πώς με κάποιο νομότυπο τρόπο γίνεται η παρανομία. Και το λέω παρανομία με πλήρη συνείδηση των λόγων μου γιατί στο νόμο για τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις στο Δέλτα έλεγε ρητά ότι μεταολυμπιακά οι εγκαταστάσεις θα δοθούν για χρήση στα ναυταθλητικά σωματεία, τους ερασιτέχνες αλιείς και τους ναυτοπροσκόπους, αλλά με την "τρύπα" της ερασιτεχνικής άδειας (ίσως και με τη βοήθεια κάποιου σωματείου) προφανώς βρήκαν τρόπο κάποιοι να ελλιμενίζουν φτηνά (ή μήπως δωρεάν;;; ) τα σκάφη τους κι "άσε τα κορόιδα να πληρώνουν σε μαρίνες".
Το παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό (από ότι κατάλαβα) του αλαλούμ που επικρατεί στο χώρο γενικότερα. όλα γίνονται αρκεί να βρείς την σωστή "τρύπα"
Όπως είπε πριν ο mangos μπορεί να βάλει κάποιος 9 άτομα σε σκάφος με άδεια για 6 (ίσως για αυτό ο νόμος λέει ότι το επαγγελματικό σκάφος πρέπει να έχει σωστικά για τα άτομα της άδειας και 50% παραπάνω)
Όπως ανακάλυψα ψάχνοντας για να γράψω στο θέμα Δίπλωμα Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης μπορώ αν γραφτώ σε μια σχολή ομίλου αύριο θα μπορώ τον Αύγουστο να το παίζω επαγγελματίας κυβερνήτης σκάφους (ίσως να χρειάζεται να κάνω και μια έναρξη στην Εφορία και να ασφαλίζομαι στο ΤΕΒΕ). Και να κάνω ιστιοπλοϊκές κρουαζιέρες με επιβάτες, χωρίς να έχω ιδέα από σωστικά μέσα (τη στιγμή που όπως διαβάζω στην ενότητα της ποντοπόρου είναι απαραίτητα για να μπαρκάρεις σε ένα πλοίο που όλοι οι επιβαίνοντες είναι επαγγελματίες). Βέβαια υπάρχει και η άποψη "το ιστιοπλοϊκό βουλιάζει πολύ δύσκολα", εδώ το μόνο που έχω να πω ότι το ίδιο λέγανε πριν από 95 χρόνια για ένα πλοίο που λεγότανε Τιτανικός.
Επειδή από τα πρώτα πράγματα για τη θάλασσα που έμαθα από τον πατέρα μου που ήταν ναυτικός είναι ότι τη θάλασσα δεν πρέπει να τη φοβάσαι, αλλά πρέπει να τη σέβεσαι, επαναλαμβάνω ότι με την ασφάλεια στη θάλασσα δεν πρέπει να παίζει κανένας. Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο στα τριήμερα είναι το πρώτο που πρέπει να ελέγξει ο Εισαγγελέας. Και μία απορία το Λιμεναρχείο δεν ελέγχει τα σκάφη των τριημέρων; Δεν παίρνουν απόπλου τα ιστιοπλοϊκά; Κι αν ναι τι δηλώνουν σαν επιβάτες.
Επαναλαμβάνω την παράκληση στον mango και σε όποιον άλλο είναι σε θέση να βοηθήσει για ενημέρωση στο θέμα Ενοικίαση Ιστιοπλοϊκού τι πρέπει να προσέχει κάποιος προκειμένου να νοικιάσει ένα σκάφος (στο σκάφος και τον εξοπλισμό του, στο σκίπερ, στα χαρτία κ.λπ.).

mangos
04-07-2007, 08:19
Ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα, αλλά το παράδειγμα με τα αλιευτικά κρούιζερ είναι ενδεικτικό πώς με κάποιο νομότυπο τρόπο γίνεται η παρανομία. Και το λέω παρανομία με πλήρη συνείδηση των λόγων μου γιατί στο νόμο για τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις στο Δέλτα έλεγε ρητά ότι μεταολυμπιακά οι εγκαταστάσεις θα δοθούν για χρήση στα ναυταθλητικά σωματεία, τους ερασιτέχνες αλιείς και τους ναυτοπροσκόπους, αλλά με την "τρύπα" της ερασιτεχνικής άδειας (ίσως και με τη βοήθεια κάποιου σωματείου) προφανώς βρήκαν τρόπο κάποιοι να ελλιμενίζουν φτηνά (ή μήπως δωρεάν;;; ) τα σκάφη τους κι "άσε τα κορόιδα να πληρώνουν σε μαρίνες".
Το παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό (από ότι κατάλαβα) του αλαλούμ που επικρατεί στο χώρο γενικότερα. όλα γίνονται αρκεί να βρείς την σωστή "τρύπα"
Όπως είπε πριν ο mangos μπορεί να βάλει κάποιος 9 άτομα σε σκάφος με άδεια για 6 (ίσως για αυτό ο νόμος λέει ότι το επαγγελματικό σκάφος πρέπει να έχει σωστικά για τα άτομα της άδειας και 50% παραπάνω)
Όπως ανακάλυψα ψάχνοντας για να γράψω στο θέμα Δίπλωμα Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης μπορώ αν γραφτώ σε μια σχολή ομίλου αύριο θα μπορώ τον Αύγουστο να το παίζω επαγγελματίας κυβερνήτης σκάφους (ίσως να χρειάζεται να κάνω και μια έναρξη στην Εφορία και να ασφαλίζομαι στο ΤΕΒΕ). Και να κάνω ιστιοπλοϊκές κρουαζιέρες με επιβάτες, χωρίς να έχω ιδέα από σωστικά μέσα (τη στιγμή που όπως διαβάζω στην ενότητα της ποντοπόρου είναι απαραίτητα για να μπαρκάρεις σε ένα πλοίο που όλοι οι επιβαίνοντες είναι επαγγελματίες). Βέβαια υπάρχει και η άποψη "το ιστιοπλοϊκό βουλιάζει πολύ δύσκολα", εδώ το μόνο που έχω να πω ότι το ίδιο λέγανε πριν από 95 χρόνια για ένα πλοίο που λεγότανε Τιτανικός.
Επειδή από τα πρώτα πράγματα για τη θάλασσα που έμαθα από τον πατέρα μου που ήταν ναυτικός είναι ότι τη θάλασσα δεν πρέπει να τη φοβάσαι, αλλά πρέπει να τη σέβεσαι, επαναλαμβάνω ότι με την ασφάλεια στη θάλασσα δεν πρέπει να παίζει κανένας. Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο στα τριήμερα είναι το πρώτο που πρέπει να ελέγξει ο Εισαγγελέας. Και μία απορία το Λιμεναρχείο δεν ελέγχει τα σκάφη των τριημέρων; Δεν παίρνουν απόπλου τα ιστιοπλοϊκά; Κι αν ναι τι δηλώνουν σαν επιβάτες.
Επαναλαμβάνω την παράκληση στον mango και σε όποιον άλλο είναι σε θέση να βοηθήσει για ενημέρωση στο θέμα Ενοικίαση Ιστιοπλοϊκού τι πρέπει να προσέχει κάποιος προκειμένου να νοικιάσει ένα σκάφος (στο σκάφος και τον εξοπλισμό του, στο σκίπερ, στα χαρτία κ.λπ.).

ας τα πιάσουμε με την ανάποδη σειρά...
Δεν είναι δυνατόν από έναν υποψήφιο ενοικιαστή να κάνει επιθεώρηση σωστικών, αξιοπλοΐας, και γενικότερης νομιμότητας ενός σκάφους προς ενοικίαση. Αλοίμονο αν πρέπει να γίνουμε ειδικοί σε κάθε θέμα, για να συναλλαχτούμε με κάποιους.

Αυτή είναι δουλειά του λιμεναρχείου. Το λιμεναρχείο οφείλει να ελέγχει τα χαρτιά, και να κάνει και έκτακτες επιθεωρήσεις για να ελέγχει ότι αυτά που λένε τα χαρτιά υπάρχουν όντως και στην πράξη...

Φυσικά, κυρίως λόγω έλειψης προσωπικού και λόγω φόρτου εργασίας, και κάποιες φορές λόγω ασχετοσύνης ή λόγω ωχαδελφισμού... αυτοί οι έλεγχοι δεν γίνονται!!!

Αλλά στην σπανιότατη περίπτωση που κάποιος λιμενικός αποφασίσει να κάνει τέτοιους ελέγχους, 99,9% θα το κάνει για να βρει προβλήματα που θα στοιχειοθετήσουν κάποιο πουρ μπουάρ για να μην δει ότι είδε!!!

Στην ακόμα σπανιότερη περίπτωση που όλα αυτά δεν γίνονται για το πουρ μπουάρ, τελικά λόγω πιέσεων, ο λιμενικός αυτός θα καταλήξει σε κάποιο πόστο ανεπιθυμήτων, σε δυσμενή μετάθεση. Αυτά έχουν συμβεί, με αποτέλεσμα ο επόμενος να ξέρει ότι αν τολμήσει να κάνει επιεικώς σωστά την δουλειά του, θα τιμωρηθεί τελικά...

Στο εντελώς θεωρητικό ενδεχόμενο κάποιου λιμεναρχείου που θα λειτουργούσε υποδειγματικά και θα έκανε όλους τους προβλεπόμενους ελέγχους, τότε αυτό θα ζημίωνε πραγματικά την τοπική κοινωνία εκείνου του νησιού, διότι θα έπεφτε σύρμα ότι εκεί όποιοι πάνε μπλέκουνε, και θα αποφεύγανε οι σκαφάτοι το νησί εκείνο, όπως ο διάολος το λιβάνι!!!
(έχει συμβεί και αυτό στο παρελθόν...)

Ως προς τα δήθεν ερασιτεχνικά αλιευτικά σκάφη, είναι γεγονός ότι υπάρχει κανονικότατη καταστρατήγηση της χρήσης της συγκεκριμένης μαρίνας, με ένα νομότυπο τέχνασμα. Έτσι τα ναυταθλητικά σκάφη διώχνονται ως επαγγελματικά (διότι αναγκαστικά τα πιο σοβαρά σκάφη είναι επαγγελματικά για να πάρουν τις σχετικές χορηγίες), και τα διάφορα κότερα βαπτίζονται σαν ναυταθλητές ερασιτέχνες ψαράδες...

Το ΠΓΕ καθορίζει το σύνολο των επιβαινόντων. Απαγορεύεται κάθε υπεράριθμος. Είναι γεγονός ότι τα σωσίβια είναι 10% περισσότερα του αριθμού των επιβαινόντων (και όχι 50%), αλλά αυτό γίνεται για ασφάλεια, όχι για να δικαιολογηθούν κάποιοι υπεράριθμοι. Αυτό ισχύει μόνο για τα σωσίβια όμως. Για το life raft για παράδειγμα, ο ακριβής αριθμός των επιβαινόντων πρέπει να καλύπτεται από το σωστικό αυτό, δεν υπάρχει κάποιο "περίσσευμα".

-----------------------

Για να κάνεις έναρξη επιτηδεύματος σαν σκίππερ, αρκεί να εγγραφείς στο επαγγελματοβιοτεχνικό επιμελητήριο (με μοναδικό δικαιολογητικό το χρηματικό ποσόν της εγγραφής), να εγγραφείς στο ΤΕΒΕ, και να κάνεις έναρξη στην ΔΟΥ της περιοχής σου.

Ούτε καν το απλό δίπλωμα της ιστιοπλοΐας δεν δείχνεις για να κάνει έναρξη επιτηδεύματος.

Όμως, υπάρχει ένα νομικό κενό με το θέμα των σκίππερς. Εαν θεωρηθούν πλήρωμα, τότε θα πρέπει να ναυτολογηθούν, να πληρώνουμε ΝΑΤ, να εχουν διπλώματα εμπορικού ναυτικού (που δεν υφίστανται για τέτοια σκάφη), και φυσικά να ανέβει τρομερά το κόστος. Όσοι ασφαλίζονται στο ΝΑΤ, όσο ταξιδεύουν είναι ουσιαστικά ανασφάλιστοι, και οποιαδήποτε ασθένεια ή ατύχημα βαρύνει τον πλοιοκτήτη, όταν ξεμπαρκάρουν, τότε καλύπτονται από το ΝΑΤ. Είναι λοιπόν προφανές ότι κάτι τέτοιο θα "τελείωνε" αυτομάτως το επάγγελμα του σκίππερ.

Έτσι οι μειοψηφία των σκίππερς απλώς είναι νομότυποι με την Εφορία, οι πλειοψηφία τους είναι παράνομα εργαζόμενοι, μαύρα κι άραχνα. Ακόμα και όσοι έχουν διπλώματα του εξωτερικού, και έχουν τα qualifications ως προς την ικανότητα τους για να είναι σκίππερς, εξακολουθούν να είναι ψιλοπαράνομο όλο το καθεστώς διότι δεν θεωρούνται ως εργαζόμενοι για λογαριασμό του πλοιοκτήτη... Κάποτε οι σκίππερς κάνανε ένα σωματείο για να προστατεύσουν το επάγγελμα τους, αλλά τίποτα δεν άλλαξε ποτέ.

Αυτό είναι εν γνώσει του ΥΕΝ, και για να απλοποιηθεί το θέμα, θεωρούν ότι ο σκίππερ είναι παρέα των πελατών, ενσωματώνεται στους πελάτες και δεν προσλαμβάνεται από τον πλοιοκτήτη. Ο πελάτης λοιπόν πληρώνει ξεχωριστά τον σκίππερ, επισήμως εν αγνοία του ιδιοκτήτη.

Το θέμα είναι ακόμα πιο πολύπλοκο, προσπάθησα να το παρουσιάσω όσο πιο απλά γίνεται.

---------------------------------

Σημείωση:
Παρατηρώ ότι οι άλλοι (πλην εμού) έχουν δικαίωμα επεξεργασίας των μηνυμάτων τους. Προφανώς μου έχει στερηθεί αυτό το δικαίωμα, από επιλογή των διαχειριστών. Αν ενοχλώ, πείτε το μου ξεκάθαρα.
Αλλιώς, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί άλλοι έχουν αυτό το δικαίωμα, και εγώ όχι???
Εαν πρόκειται για τυχαίο γεγονός, παρακαλώ να αποκατασταθεί το τεχνικό πρόβλημα που με αποκλείει από αυτήν την επιλογή.

mangos
04-07-2007, 08:30
Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα:

Εχθές είχαμε συνεδρίαση στο Δ.Σ. του ΣΙΤΕΣΑΠ. Συζητήθηκε το θέμα, και αποφασίσαμε να μαζέψουμε και άλλα στοιχεία, και μετά θα δράσουμε επί του θέματος των τριημέρων.

Κάποιο μέλος μας, μας είπε πως κάποιος όμιλος συνάπτει ναυλοσύμφωνο αξίας 1000 ευρώ, για τις 8άδες των επιβατών. Άρα κατακρατεί 400 ευρώ. Αυτό αποτελεί στοιχειοθετημένη εμπορική πράξη, και είναι 100% παράνομο για ναυταθλητικό σωματείο. Εκτός και αν το σωματείο αποτελεί κερδοσκοπική επιχείρηση, και μέσα στους σκοπούς της έχει και την ναυλομεσιτεία!!!

Τελικά, η χρήση της συγκεκριμμένης μαρίνας του Δέλτα, μήπως έχει παραδοθεί σε κερδοσκόπους? (επίσημους ή στην ζούλα)

Απορία εκφράζω!

gmav
04-07-2007, 09:42
Σημείωση:
Παρατηρώ ότι οι άλλοι (πλην εμού) έχουν δικαίωμα επεξεργασίας των μηνυμάτων τους. .

δε ξέρω για αλλους, αλλα ούτε και εγώ μπορώ να κανω edit...

jerry_p
04-07-2007, 09:58
Τα ταχύπλοα που λυμαίνονται ή ελλιμενίζονται (διαλέξτε ότι σας ταιριάζει) τις/στις ναυταθλητικές μαρίνες δεν έχουν, εξ όσων γνωρίζω, κανένα χαρακτηρισμό ναυταθλητικού, ούτε αυτόν που αναφέρεται εδώ σαν ερασιτεχνικής αλιείας και δεν γνωρίζω καν εάν υφίσταται πλέον (εάν δηλαδή μετά από τη συμμετοχή σε αγώνες αλιείας δίνει τέτοιο χαρτί η ΓΓΑ). Κάποια από αυτά είναι πράγματι απαραίτητα ως βοηθητικά σκάφη για τη διοργάνωση αγώνων, ειδικά δε για την ανοιχτή θάλασσα πρέπει να είναι και σχετικά μεγάλα για να ανταποκρίνονται στις ανάγκες παρακολούθησης - μετακινήσεων σε μεγάλα μπράτσα με δύσκολες καιρικές συνθήκες. Όταν όμως ο αριθμός τους ανεβαίνει πολύ, τότε κάποιοι βολεύονται. Από την άλλη άποψη εάν δεν υπάρχουν σκάφη οι όμιλοι δεν θα έχουν μέλη και έσοδα και δεν θα μπορούν να χρηματοδοτούν την ιστιοπλοία τριγώνου, γιατί όπως καταλαβαίνεται η πολιτεία επιχορηγεί με ψίχουλα που συχνά δηλώνει ότι δεν τα έχει (και ας τα έχει εγκρίνει) γιατί απλά τα έφαγε. Εξυγίανση είναι η λέξη κλειδί, όπως συμβαίνει και σε άλλες δραστηριότητες της ελληνικής πραγματικότητας, απλά δε συμφέρει αυτούς που λυμαίνονται τους χώρους αυτούς (από το υπουργείο μέχρι τον κάθε παραγοντίσκο). Εξαιρέσεις υπάρχουν αρκετές, απλά δυσκολεύονται να επιβιώσουν.
Όσο για τα περί τριημέρων, με έχει καλύψει ο mangos συμπληρώνοντας απλά ότι δεν θα είναι όλοι παράτυποι ή εκτός κανόνων, κάποιοι όμως είναι.

chrondi
04-07-2007, 11:05
Μην ανησυχείς αγαπητέ Αντώνη, δεν είσαι ο μόνος που δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου! Δεν αποτελείς λοιπόν αντικείμενο μεροληπτικής μεταχείρισης στο φόρουμ. Για τα όσα ορθότατα έχουν επισημανθεί παραπάνω σχετικά με τις νομότυπες παρατυπίες, τα παραθυράκια και την έλλειψη αποφασιστικότητας και ορθού χειρισμού από την πλευρά της πολιτείας, αναρωτιέμαι πότε τέλος πάντων η Ελλαδίτσα μας θα πάψει να αποτελεί τη χώρα της λαμόγιας.

chrondi
04-07-2007, 11:06
... και διορθώνω με νέο μήνυμα: νομότυπες παρανομίες ...

mangos
04-07-2007, 12:01
Μην ανησυχείς αγαπητέ Αντώνη, δεν είσαι ο μόνος που δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου!

ok, είναι περίπου 1 μήνα τώρα που δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία (για να διορθώσω μικρολάθη συντακτικά , τυπογραφικά ή ορθογραφικά) και επειδή είδα ότι ο Παναγιώτης μπόρεσε να επεξεργαστεί το δικό του μήνυμα, υπέθεσα ότι η μη δυνατότητα επεξεργασίας ίσως να ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα.

Παρ όλα αυτά, θεωρώ ότι ήταν χρήσιμο εργαλείο, και ζητώ την δυνατότητα αυτή (όχι μόνο σε εμένα, σε όλους μας), γιατί πολλές φορές γράφοντας, κάνουμε λάθη, και όταν ξαναδιαβάζουμε τι γράψαμε (αργότερα), διαπιστώνουμε ότι δεν βγαίνει το νόημα που θέλουμε ή ότι έχουμε κάνει λαθάκια.

Εαν οι διαχειριστές φοβούνται ότι σκοπίμως κάποιοι θα αλλοιώνουμε τα κείμενα μας, υπάρχει πολύ αύκολη λύση: Να κάνουμε quote ότι απανταμε, ώστε να μην κινδυνεύει να χαθεί αυτό στο οποίο απαντάμε...

mangos
04-07-2007, 12:03
Εξυγίανση είναι η λέξη κλειδί, όπως συμβαίνει και σε άλλες δραστηριότητες της ελληνικής πραγματικότητας, απλά δε συμφέρει αυτούς που λυμαίνονται τους χώρους αυτούς (από το υπουργείο μέχρι τον κάθε παραγοντίσκο). Εξαιρέσεις υπάρχουν αρκετές, απλά δυσκολεύονται να επιβιώσουν.


που λυμαίνονται ή ελλιμενίζονται???

lol

mangos
04-07-2007, 12:06
δε ξέρω για αλλους, αλλα ούτε και εγώ μπορώ να κανω edit...



Thanks

ο Παναγιώτης όμως μπορεί!!!
(Συμπάθα με Παναγιώτη, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί σου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 14 Ώρες πρίν στις 19:54.

Petros
04-07-2007, 12:54
Ισως αν το βαζατε στην καταλληλη ενοτητα καποιος αντμιν θα μπορουσε να το εντοπισει ευκολοτερα.

mangos
06-07-2007, 07:55
test test test

Παναγιώτης
06-07-2007, 17:21
ο Παναγιώτης όμως μπορεί!!!
(Συμπάθα με Παναγιώτη, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί σου)

Από ότι ξέρω το edit έχει "ανοίξει" πάλι από τις 28/5 όπως λέει και η σχετκή ανακοίνωση, μάλλον υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα σε συγκεκριμένα κομμάτια του φόρουμ που θα λυθεί σύντομα. Αν υπάρχει και αλλού το ίδιο πρόβλημα παρακαλώ να ενημερώσετε στην ενότητα με τα σχόλια μελών.

Για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα, να διευκρινήσω ότι μιλούσα ειρωνικά όταν έγραφα ότι έχουν παραπάνω σωσίβια τα ιστιοπλοϊκά για τους υπεράριθμους, δεν πρέπει να γίνει παρανόηση. Δεν επιτρέπεται κανένας παραπάνω, τα παραπάνω σωσίβια είναι γιατί δεν ξέρεις αν θα μπορεί ο καθένας να τα φτάσει σε μια κρίσημη στιγμή.

Βέςβαια δεν ξέρω αν ο σκίπερ ενός ιστιοπλοικού ξέρει τη χρήση των σωστικών (πως φοράμε ένα σωσίβιο για να δέιξει στους επιβάτες, πως ανοίγει το βαρελάκι, πως χρησιμοποιήται ο πυροσβεστήρας κ.λπ.).
Για αυτό νομίζω ότι θέλει μεγάλη προσοχή για την επιλογή του ναυλωτή (περισσότερη πάντως από αυτή του Υπουργείου), ώστε να είναι σωστός επαγγελματίας και όχι αεριτζής που για παράδειγμα βάζει 9 άτομα σε σκάφος για 6 (από ότι έδειξε η κουβέντα υπάρχουν αρκετοί).
Ας μου επιτραπέι να κάνω στονΕπαγγελματικό Σύνδεσμο των Ναυλωτών Σκαφών, άφού οι κρατικοί έλεγχοι γίνονται όπως έιδαμε και τις πρισσότερες φορές ο πελάτης δεν μπορέι να ελέγξει παρά μετά το ταξίδι μήπως θα έπρεπε να υπάρχει ένα είδος πιστοποίησης από το Σύνδεσμο ότι ο συγκεκριμένος πληροί καποια στάνταρντ που θα έχουν θεσπιστεί, και να ξέρει ο υποψήφιος ενοικιαστής ότι έχει ελέγξει και κάποιος τρίτος κάποια πράγματα, και χωρίς να είναι υποχρεωτικό (καταλαβάινω ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις του στυλ "και ποιος είσαι εσύ που θα με ελέγξεις τι είσαι λιμεναρχείο") κανένας δεν εμποδίζει τον καθένα να πάει και στον άλλο (που μπορεί να είναι και πιο φτηνός) και να μπουν 8 σε σκάφος για 4.
Δεν ξέρω βέβαια αν το Υπουργείο θα ζητούσε το πιστοποιητικό προκειμένου να κάνει δεκ΄τα σκάφη για τα τριήμερα.

mangos
07-07-2007, 08:26
Το Υπουργείο δεν πρέπει να έχει ιδέα από αυτά...
Προφανώς έχει αναθέσει το θέμα στους ναυταθλητικούς ομίλους, γιατί υποτίθεται ότι είναι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί (άρα καλοί άνθρωποι...) και προφανώς γνωρίζουν από σκάφη, από νόμους που διέπουν την συγκεκριμένη ασχολία, κλπ.

Με ποιές γνώσεις ένας υπάλληλος του Υπουργείου Νέας Γενιάς θα έλεγχε την νομιμότητα ή την νομιμοφάνεια έστω ενός σκάφους?

Στην Ελλάδα, έχουμε έναν ιδιότυπο "κομμουνισμό"!!!
Οι δημόσιοι υπάλληλοι κατ αρχάς, και οι υπόλοιποι υπάλληλοι εν συνεχεία, είναι οι καλοί... Όποιος είναι ελεύθερος επαγγελματίας ή επιχειρηματίας είναι ο κακός!!! Διότι οι επιχειρηματίες κάνουμε ότι κάνουμε για να κερδίσουμε χρήματα, και... αυτό στην Ελλάδα είναι συνώνυμο του εγκλήματος!!!

Αν και στην Ελλάδα ανέκαθεν είχαμε καπιταλισμό, έχει περάσει στον κόσμο αλλά και στους κρατικούς λειτουργούς ότι το εμπορικό κέρδος είναι κάτι σαν κλοπή...

Έτσι οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί φαίνονται σαν κάποιοι καλοί άνθρωποι, που για την ψυχή της μάνας τους προσφέρουν αφιλοκερδώς υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο... Αυτό όμως απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Οι όποιες εξαιρέσεις απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

-----------------------

Εχθές, συζητούσα μια ώρα με τον Λιμενάρχη κάποιου μεγάλου λιμεναρχείου των Αθηνών, στον οποίον κατέληξε μια διαμαρτυρία ενός ενοικιαστή κάποιου επαγγελματικού σκάφους. Η διαμαρτυρία απευθύνθηκε στο Υπουργείο Τουριστικής ανάπτυξης, αλλά αυτοί δεν ξέρανε τι να κάνουν, και παρέπεμψαν το θέμα (2 μήνες μετά) στο τοπικό λιμεναρχείο...

Ο Λιμενάρχης είχε την πρόθεση να διατάξει την απαγόρευση του απόπλου του συγκεκριμμένου σκάφους και την άμεση επαναεπιθεώρηση του από τον αρμόδιο Νηογνώμωνα.

Το θέμα έχει ως εξής:
Κάποιος νοίκιασε ένα σκάφος, και αφού τελείωσε τον ναύλο, ζήτησε πίσω κάποια χρήματα με την δικαιολογία ότι κάποια πράγματα στο σκάφος δεν λειτουργούσαν καθώς έπρεπε. Προφανώς δεν τα βρήκανε με τον ιδιοκτήτη του σκάφους, και έκανε καταγγελία ότι το σκάφος ήταν άθλιο και αναξιόπλοο.

Κατήγγειλε λοιπόν ότι:
Ο ηλεκτρικός εργάτης δεν λειτουργούσε καλά
ο αυτόματος πιλότος δεν λειτουργούσε καθόλου
το vhf πότε λειτουργούσε, πότε ήταν εντελώς νεκρό!!!
υπήρχε διαρροή σε ένα ντους
το ένα μάτι της κουζίνας δεν λειτουργούσε σωστά
και το σκάφος ήταν βρώμικο όταν του το παρέδωσαν...

Πιθανόν να είχε τα δίκια του ο άνθρωπος, δεν ξέρω, δεν ήμουνα εκεί, αλλά...
Με εξαίρεση το θέμα του vhf, όλα τα άλλα δεν έχουν να κάνουν με την αξιοπλοΐα του σκάφους. Δεν είναι ναξιόπλοο ένα σκάφος αν τα μαχαιροπίρουνα για παράδειγμα δεν ήταν καλά καθαρισμένα!

Ο εργάτης δεν είναι σωστικό... Ούτε ο αυτόματος πιλότος.
Είναι εξοπλισμός για την διευκόλυνση του σκίππερ. Δεν τα επιβάλλει καμμία νομοθεσία σαν υποχρεωτικό εξοπλισμό.
Όταν σου παραδίδουν ένα σκάφος, οφείλεις να το ελέγξεις, και πάνω απ όλα υπογράφεις ένα χαρτί ότι το παρέλαβες με τάδε εξοπλισμό και όλα είναι εντάξει... Παρόλα αυτά, είναι πολύ πιθανόν να διαπιστώσεις προβλήματα και δυσλειτουργίες μετά την παραλαβή του σκάφους. Ειδικά σε θέμα σωστικών (όπως το vhf) εφ όσον διαπιστώσεις ότι τα πράγματα δεν λειτουργούν, ωφείλεις να σταματήσεις το σκάφος όπου βρίσκεται, και να ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη και το τοπικό λιμεναρχείο, και να απαιτήσεις την άμεση επισκευή ή την αντικατάσταση του σκάφους και φυσικά μετά έχεις κάθε δίκιο να ζητάς πίσω και τα λεφτά σου (για όσο διάστημα ταλαιπωρήθηκες ή έχασες από τις διακοπές σου κλπ)

Υπάρχει όμως και μια κατηγορία πελατών, οι οποίοι αφού κάνουν τις διακοπές τους, προσπαθούν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους παρουσιάζοντας το σκάφος το οποίο τελικά τους μετέφερε με ασφάλεια (εκ του αποτελέσματος) σαν επικίνδυνο...

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος οργανισμός, κάποιος αρμόδιος φορέας, που να πιστοποιεί την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών των επαγγελματιών,δεν υπάρχουν προστατευτικοί μηχανισμοί από κακούς επαγγελματίες. Πιθανόν το σκάφος που παρέλαβε ο τύπος, να ήταν όντως μπουρδέλο. Δεν το ξέρω!!!

--------------------------------

Όταν κάποιος έχει μεγάλα λειτουργικά έξοδα για να συντηρήσει σωστά ένα σκάφος, να ανανεώνει εγκαίρως τον ξενοδοχειακό του εξοπλισμό αλλά και τα διάφορα όργανα του σκάφους, κάνει λεπτομερή χειμερινή συντήρηση κλπ, δεν μπορεί να νοικιάζει το σκάφος αυτό μπιρ παρά, γιατί όλα τα πιο πάνω σημαίνουν χρήμα και χρόνο-κόπο.

Το ακριβότερο σκάφος, κάνει λιγότερα ναύλα (διότι όλοι σχεδόν προτιμουν τα φθηνότερα), με αποτέλεσμα να έχει ακόμα λιγότερα περιθώρια για εκπτώσεις...

Ενώ κάποια κακοσυντηρημένα σκάφη, κάνουν περισσότερα ναύλα, διότι είναι φθηνότερα και οι ιδοκτήτες τους πάνε για ότι βγάλουν...

Αυτό δημιουργεί μια συνεχή υποβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών, ανταγωνισμός στην φθήνια!!!

Μέσα σε αυτό το κλίμα, χωρίς ουσιαστικούς ποιοτικούς ελέγχους, χωρίς προδιαγραφές, χωρίς αρμόδιους ελεγκτικούς μηχανισμούς... είναι φυσικό να γίνονται αρπαχτές, να προσφέρονται κακές υπηρεσίες και κακοσυντηρημένα σκάφη.

--------------------------------

Μακάρι το μοναδικό πρόβλημα να ήταν αυτά τα ιστιοπλοϊκά τριήμερα... Δυστυχώς τα όποια προβλήματα (παλαιών σκαφών, μη επαγγελματικών σε ορισμένες περιπτώσεις, με περισσότερους επιβάτες από ότι επιτρέπεται, με μίζες και με μαύρο χρήμα κλπ) αυτών των τριημέρων είναι μόνο μια μικρή κορυφή από ένα τεράστιο παγόβουνο το οποίο ισοπεδώνει χρόνια τώρα τον θαλάσσιο τουρισμό. Έχουμε την πιο προνομιακή χώρα για θαλάσσιο τουρισμό, αλλά δεν έχουμε:
λιμάνια
μαρίνες
υπηρεσίες
σωστά συντηρημένα σκάφη με πλήρη εξοπλισμό
σωστούς ελέγχους
σκουπίδια στις θάλασσες και στις ακτές
κλπ
(μην αρχίσουμε να λέμε και για την τιμή του καφέ, κάποιους ταξιτζήδες και ταβερνιάρηδες που κατακλέβουν, και άλλα χίλια μύρια που μας δυσφημούν)

Αν δεν αλλάξουμε εμείς νοοτροπία, δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ τίποτα, όλο το θέμα είναι φαύλος κύκλος, και στο τέλος φταίει πάντα ο Χατζηπετρής.

mangos
14-07-2007, 06:58
Από ότι παρατήρησα το edit αποκαταστάθηκε. Χαίρομαι γι αυτό γιατί έτσι θα μπορούμε να διορθώνουμε τυπογραφικά, ορθογραφικά που "βγάζουν μάτια" αλλά δεν τα προσέξαμε την ώρα που γράφαμε μια απάντηση, καθώς και λάθη στην απόδοση του νοήματος αυτού που θέλαμε να πούμε.

Ευχαριστώ που λήφθηκαν υπ όψιν τα παράπονα...

mariner
03-09-2007, 08:46
Φίλε mangos γιατί είσαι τόσο εμπαθής με το πρόγραμμα;
Ο χαρακτηρισμός "δαύτους" είναι ολίγον ρατσιστικός και προκλητικός.
Σκέψου ότι πολλοί από αυτούς θα είναι μελλοντικοί σου πελάτες.
Εμείς στη Χαλκίδα ολοκληρώσαμε χτες το πρόγραμμα με απόλυτη επιτυχία και με ευχαριστημένα τα παιδιά που συμμετείχαν.
Θα έλεγα ότι το βλέπεις ανταγωνιστικά. Κακώς.
Όσο για τους όμιλους που απευθύνονται σε επαγγελματίες για να ολοκληρώσουν το πρόγραμμα έχω να πω πως απλώνουν τα πόδια τους πέρα από και που φτάνει το πάπλωμα.
Η φιλοσοφία του προγράμματος είναι να φέρει τους νέους κοντά στην Ιστιοπλοία.
Και όπως γραφει το site της Νέας Γενιάς:

"Στόχοι του προγράμματος αυτού είναι η αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των νέων, η γνωριμία με τις ελληνικές θαλάσσιες ομορφιές, η ανακάλυψη εναλλακτικών τρόπων διακοπών, η εκπαίδευση και η δημιουργία ενδιαφερόντων για την ενασχόληση με αθλητικές δραστηριότητες όπως αυτή της ιστιοπλοΐας."

mangos
11-09-2007, 08:55
Η πρωτοβουλία του Υπουργείου Νέας γενιάς είναι στο σωστό δρόμο, και την επικροτώ.

Οι προθέσεις είναι καλές, και πιθανόν να πραγματοποιείται σε πολλές περιπτώσεις και με σωστόν τρόπο.

Αλλά γνωρίζω ότι κάποιοι όμιλοι βγάζουν μίζα από τα σκάφη, κάνουν παράνομη ναυλομεσιτεία, και χρησιμοποιούν ακατάλληλα σκάφη για τον σκοπό αυτό. Σκάφη χωρίς τα απαραίτητα σωστικά για να πραγματοποιούν ναυλώσεις, χωρίς άδεια για τον σκοπό αυτό, ή σκάφη που έχουν πρωτόκολο για 6άτομα και αυτοί βάζουν 8 και 9.

Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός να νοικιάζονται παράνομα σκάφη, που οι ιδιοκτήτες τους δεν πληρώνουν ΤΕΒΕ, επιμελητήριο, λογιστές, ΦΠΑ κλπ και πάνω απόλα με λιγότερο σωστικό εξοπλισμό. Δεν το βλέπω ανταγωνιστικά από κάποια μανία καταδίωξης, είναι παράνομος και αθέμιτος ανταγωνισμός να αμοίβονται σαν ναυλομεσίτες κάποιοι όμιλοι, και να νοικιάζονται σκάφη αναψυχής. Οι δε σκιπεραίοι που δήθεν θα τους μάθουν προσανατολισμό, ναυτιλία, και τα υπόλοιπα βαρύγδουπα, μπορεί να είναι ένας ξινός γεράκος που βγάζει ένα χαρτζηλίκι (με παράνομη εργασία), και δεν τους μαθαίνει τίποτα άλλο περαν από βρισιές και την ιδιοτροπία του...

Αυτό δεν σημαίνει ότι βλέπω με μισό μάτι την πρωτοβουλία, καταγγέλω όμως την κακή του εφαρμογή όποτε και αν συμβαίνει.

mangos
11-09-2007, 09:01
Ο χαρακτηρισμός "δαύτους" είναι ολίγον ρατσιστικός και προκλητικός.
Σκέψου ότι πολλοί από αυτούς θα είναι μελλοντικοί σου πελάτες.


που έγραψα αυτό το "δαύτους"?
Το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω... Μπορείς να με βοηθήσεις παραθέτοντας τι έγραψα?

:rolleyes:

mariner
11-09-2007, 09:06
ξέρεις πόσα δίνει ο μέσος φοιτητής για τσιγάρα?
2-3 ευρώ την ημέρα!!!
Για καφέ?
Τουλάχιστον άλλα τόσα!!!

Το πιο ξεφτίλα χαρτζηλίκι σήμερα, είναι 50 ευρώ την εβδομάδα...

Είναι θέμα προτεραιοτήτων... Τα ρούχα του μέσου Έλληνα φοιτητή, ξέρεις πόσο στοιχίζουν??? Πόσα μαζεύουν από δώρα σε γεννέθλια, γιορτές, Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ καθώς και αρπαχτές από θείες, γιαγιάδες παπούδες κλπ???

Με τα τσιγάρα 2-3 μηνών, μπορούν να νοικιάσουν τα πάντα, αν μαζευτούν 7-8 από δαύτους!!!
Κάποτε με πλησίασαν από κάτι νεολαίες, για να οργανώσουμε κάτι για τα Πανεπιστήμια. Ξέρεις ότι για κάθε 7 φοιτητές, έπρεπε να βάλω τζάμπα έναν από τις νεολαίες συν την μίζα... Άστα να πάνε, είπα όχι ευχαριστώ!

Ως προς τα ιδιωτικά που συμμετέχουν σε αυτά τα προγράμματα, προτιμώ να μην μιλήσω, διότι όταν θα γίνει κάποιο ατύχημα, να δούμε με τι GMDS τι life raft, τι epirb, τι φαμακείο, τι σωστικά γενικότερα θα έχουν, και ποιός άραγε θα ευθύνεται για όλα αυτά όταν θα στηθούν τηλεδικαστήρια.
Ιδίως για τα μέχρι 10 μέτρα ιδιωτικά ξέρεις ποιά είναι τα απαραίτητα σωστικά?
Ένα ραδιοφωνάκι, ένας πυροσβεστήρας και κάνα δυο βεγγαλικά!!!
Αυτά...

Θα εκπλαγεί πολύς κόσμος όταν γίνει κάποιο ατύχημα...
Άσε το φορολογικό:
Είναι 1000% παράνομο να μεταφέρει επιβάτες με καταβολή αντιτίμου ένα ιδιωτικό σκάφος, υπάρχει διαφεύγος ΦΠΑ και πολλές άλλες φορολογικές παραβάσεις.

Εγώ περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, όχι γιατί είμαι γουρσούζης, αλλά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάπου θα τον τσακώσουν!!!

Την καλημέρα μου.

mangos
11-09-2007, 09:51
Thanks

Το "δαύτους" στην προκειμένη περίπτωση έχει μπόλικη δόση ειρωνίας, λόγω ότι εκτος που έχω 3 παιδιά φοιτητές (η μια μόλις τελείωσε και έφυγε για μεταπτυχιακό στην Αγγλία), εκτός ότι ξοδεύουν μια περιουσία στο κάπνισμα και στους καφέδες αλλά διαμαρτύρονται κατά τα άλλα για το χαρτζηλίκι τους, ενώ μόνο με τα έξοδα του καπνίσματος για 2-3 μήνες, θα κάνανε διακοπές σε σκάφη.

Εν τω μεταξύ, όλοι τους ζητούσαν μίζες!!!

Το κείμενο τελειώνει λέγοντας ότι περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, αυτό δεν σημαίνει ότι το επιθυμώ ούτε ότι το εύχομαι.

Η διάθεση μου όταν έγραφα το πιο πάνω κείμενο ήταν να προβληματίσει όποιον το διαβάζει, γι αυτό ήταν σκληρό και ειρωνικό.

mariner
11-09-2007, 12:20
Thanks

Το "δαύτους" στην προκειμένη περίπτωση έχει μπόλικη δόση ειρωνίας, λόγω ότι εκτος που έχω 3 παιδιά φοιτητές (η μια μόλις τελείωσε και έφυγε για μεταπτυχιακό στην Αγγλία), εκτός ότι ξοδεύουν μια περιουσία στο κάπνισμα και στους καφέδες αλλά διαμαρτύρονται κατά τα άλλα για το χαρτζηλίκι τους, ενώ μόνο με τα έξοδα του καπνίσματος για 2-3 μήνες, θα κάνανε διακοπές σε σκάφη.

Εν τω μεταξύ, όλοι τους ζητούσαν μίζες!!!

Το κείμενο τελειώνει λέγοντας ότι περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, αυτό δεν σημαίνει ότι το επιθυμώ ούτε ότι το εύχομαι.

Η διάθεση μου όταν έγραφα το πιο πάνω κείμενο ήταν να προβληματίσει όποιον το διαβάζει, γι αυτό ήταν σκληρό και ειρωνικό.

Φίλε (και το εννοώ) mangos,
H διαφορά μας είναι η οπτική γωνία που βλέπουμε το θέμα.
Εσύ ψυχρά επαγγελματικά. Το πρόγραμμα θεωρείς ότι σου κάνει ζημιά.
Εγώ από αγάπη για την ιστιοπλοϊα, ρομαντισμό και επιθυμία να φέρω όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο σε επαφή με τα πανιά.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μια ένεση για τους ομίλους. Είναι ένας τρόπος να πάρουν χρήματα ώστε να αναπτύξουν τα τμήματά τους και κυρίως αυτά του τριγώνου. Τώρα, αν μερικοί ναυλώνουν επαγγελματικά σκάφη άσχετα με τον όμιλό τους για να φέρουν σε πέρας το πρόγραμμα μάλλον καλό κάνουν στον κλάδο σας. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Φυσικά δεν συμφωνώ με με αυτή την πρακτική.

mangos
12-09-2007, 08:25
Τα παράνομα κέρδη των ομίλων (όποτε και αν συμβαίνει αυτό) καταλήγουν στις τσέπες του προέδρου ή του Δ.Σ., δεν καταλήγουν στην ανάπτυξη του αθλήματος!!! Σε βρίσκω πολύ ρομαντικό.

Οι όμιλοι δεν παρανομούν όταν χρησιμοποιούν επαγγελματικά σκάφη, όταν μεσολαβούν στην ενοικίαση μη επαγγελματικών σκαφών παρανομούν, και όταν κρατάνε προμήθεια γι αυτό.

jerry_p
12-09-2007, 09:29
Τα παράνομα κέρδη των ομίλων (όποτε και αν συμβαίνει αυτό) καταλήγουν στις τσέπες του προέδρου ή του Δ.Σ., δεν καταλήγουν στην ανάπτυξη του αθλήματος!!! Σε βρίσκω πολύ ρομαντικό.


φίλε mango, γνωρίζεις την άποψή μου για το θέμα και ξέρεις ότι είμαι σύμφωνος αναφορικά με την πολύ κακή διαχείριση της οποίας τυγχάνει η πρωτοβουλία αυτή από κάποιους - όχι όλους - ομίλους. Σχετικά όμως με τα "παράνομα" κέρδη, οφείλω να πώ ότι το καθεστώς των ομίλων, όπου ούτε οικονομική στήριξη έχουν, ούτε ορθολογικό τρόπο να βρίσκουν πόρους χωρίς να τα παίρνει πίσω το κράτος, αναγκάζονται στη χρήση "παραθύρων" για να δικαιολογήσουν πόρους. Είμαι δε μάρτυρας πλείστων όσων περιπτώσεων που όχι μόνο πάνε τα χρήματα στην ιστιοπλοία τριγώνου, αλλά μέλη και διοικούντες "ξηλώνονται" για εξοπλισμό, συμμετοχή σε πρωταθλήματα κ.α., χωρίς να έχουν δικά τους παιδιά κ.λ.π.. Φυσικά και γνωρίζω και τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι, προέδρων - δεινοσαύρων με σαφή συμφέροντα, μίζες και αυθαιρεσίες, απλά πρέπει να πολεμάμε αυτές τις περιπτώσεις και να στηρίζουμε τις πρώτες.
είμαι σίγουρος ότι ο φίλος mariner είναι σε θέση να με επαληθεύσει, από πρώτο χέρι.

mariner
12-09-2007, 10:13
φίλε mango, γνωρίζεις την άποψή μου για το θέμα και ξέρεις ότι είμαι σύμφωνος αναφορικά με την πολύ κακή διαχείριση της οποίας τυγχάνει η πρωτοβουλία αυτή από κάποιους - όχι όλους - ομίλους. Σχετικά όμως με τα "παράνομα" κέρδη, οφείλω να πώ ότι το καθεστώς των ομίλων, όπου ούτε οικονομική στήριξη έχουν, ούτε ορθολογικό τρόπο να βρίσκουν πόρους χωρίς να τα παίρνει πίσω το κράτος, αναγκάζονται στη χρήση "παραθύρων" για να δικαιολογήσουν πόρους. Είμαι δε μάρτυρας πλείστων όσων περιπτώσεων που όχι μόνο πάνε τα χρήματα στην ιστιοπλοία τριγώνου, αλλά μέλη και διοικούντες "ξηλώνονται" για εξοπλισμό, συμμετοχή σε πρωταθλήματα κ.α., χωρίς να έχουν δικά τους παιδιά κ.λ.π.. Φυσικά και γνωρίζω και τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι, προέδρων - δεινοσαύρων με σαφή συμφέροντα, μίζες και αυθαιρεσίες, απλά πρέπει να πολεμάμε αυτές τις περιπτώσεις και να στηρίζουμε τις πρώτες.
είμαι σίγουρος ότι ο φίλος mariner είναι σε θέση να με επαληθεύσει, από πρώτο χέρι.

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!
Επιφυλάσσομαι να απαντήσω λεπτομερώς όταν βρω χρόνο.

evridiki
12-09-2007, 10:34
ΠΑΝΤΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ......:D

mangos
12-09-2007, 19:00
Υπάρχει όμιλος του Σαρωνικού, που συμμετέχει στο πρόγραμμα, που εκτός των παράνομων χρημάτων που ειπράττει σαν ναυλομεσιτεία στα τριήμερα (και φυσικά κανένας δεν μπορεί να το αποδείξει διότι οι ιδοκτήτες των σκαφών υπογράφουν ναυλοσύμφωνο με όλο το ποσό, παρόλο που δεν το εισπράττουν) τσεπώνει από 5 μέχρι 15 χιλ ευρώ για ελλιμενισμό σκαφών σε θέσεις που ουσιαστικά δεν τους ανήκουν...

Ο κόσμος τόχει τούμπανο, κι αυτοί κρυφό καμάρι...
Αυτοί είχαν και την λαμπρή ιδέα των ναυταθλητικών κρούιζερς για ναυταθλητές ερασιτέχνες ψαράδες!!!

Νασαι βέβαιος ότι αν έβλεπα έναν όμιλο που παράγει έργο, και συμπληρώνει τα πενιχρά του έσοδα με κάποια μιζούλα από τα τριήμερα, δεν θα μιλούσα...
(όσο και να διαφωνούσα με την πρακτική αυτή)

jerry_p
12-09-2007, 19:12
@mangos
Φυσικά και υπάρχει, ακριβώς όπως το αναφέρεις, αλλά υπάρχουν και άλλοι, όπως προανέφερα και εγώ σε προηγούμενο post. Υπάρχει όλη η γκάμα, από τον ρομαντισμό μέχρι τους νονούς.

@ mariner
για να μην αδικήσουμε την προσπάθεια τόσων ομίλων, μην κρίνεις εξ' ιδίων ... και δικαιολογήσουμε και τους "νονούς", στους οποίους αναφέρθηκε, όχι άδικα, ο mangos

mangos
21-10-2007, 17:43
Τον τελευταίο καιρό έχω μιλήσει από κοντά αλλά και τηλεφωνικά, με κάποιους προέδρους Ομίλων, οι οποίοι έχουν ενημερωθεί για τις απόψεις που έχω εκφράσει στο συγκεκριμμένο φόρουμ.

Κατ αρχάς όλοι παραδέχονται (φυσικά άντε να το αποδείξεις...) ότι κρατάνε μίζα από τα τριήμερα, φυσικά αυτά τα χρήματα δεν εμφανίζονται στα βιβλία του Ομίλου, αλλά υποτίθεται (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) ότι τα χρήματα αυτά πάνε για το καλό των ομίλων, σε έξοδα για την ανάπτυξη των υπολοίπων δραστηριοτήτων των ομίλων τους. Βέβαια κανένας δεν είναι σε θέση να ελέγξει αν καταλήγουν και στις τσέπες ορισμένων!

Για λόγους ηθικής τάξης, αφού οι συζητήσεις μας ήταν οφ δη ρέκορντ, και επειδή αυτοί επικοινώνησαν μαζί μου (δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιας έρευνας), δεν θέλω να αποκαλύψω ποιοί ήτανε. Τι θα άλλαζε άλλωστε?

Αλλά εξ αιτίας τους έμαθα ότι κάνουν και κάτι ακόμα:
Και στα τριήμερα, αλλά και στις σχολές τους χρησιμοποιούν πολλές φορές σκάφη αναψυχής, και για τα βιβλία τους, βρίσκουν ιδιοκτήτες επαγγελματικών σκαφών που χρησιμοποιούν τα επαγγελματικά τους σκάφη σαν σκάφη αναψυχής, και επειδή χρειάζονται να κάνουν εικονικά ναύλα για να δικαιολογούν την επαγγελματική άδεια των σκαφών τους, συνεργάζονται και παίρνουν τιμολόγια από τέτοιους ανθρώπους και προσφέρουν στους μαϊμού επαγγελματίες ημέρες ναύλωσης...
Το ένα χέρι νίβει το άλλο, και τα δυο το πρόσωπο.

----------------

Είμαι πολύ απογοητευμένος, λυπάμαι που το παραδέχομαι αλλά... ένα μπουρδέλο είμαστε! Από όπου και να εξετάσεις τα θέματα, παρανομίες, παρατυπίες, ωχαδελφισμός, πολυνομία και αντικρουόμενοι νόμοι, μη τήρηση νόμων, ατιμωρησία κλπ.
Πραγματικά, αν έπρεπε και οι Όμιλοι να λειτουργούν σύμφωνα με τον νόμο, ίσως να έπρεπε να μην υπάρχουν!!!

Ένας φαύλος κύκλος, μια κοινωνία βαθειά διεφθαρμένη, κρατικός μηχανισμός διεφθαρμένος, προβλήματα από παντού, έχουμε συνηθίσει το περίπου, το όπως όπως, το πασάλειμα.

Είμαι πολύ απογοητευμένος, ένας κατακλυσμός του Νώε ίσως είναι η λύση, να πάμε όλοι να πνιγούμε, να ησυχάσουμε.

mariner
22-10-2007, 07:19
Τον τελευταίο καιρό έχω μιλήσει από κοντά αλλά και τηλεφωνικά, με κάποιους προέδρους Ομίλων, οι οποίοι έχουν ενημερωθεί για τις απόψεις που έχω εκφράσει στο συγκεκριμμένο φόρουμ.

Κατ αρχάς όλοι παραδέχονται (φυσικά άντε να το αποδείξεις...) ότι κρατάνε μίζα από τα τριήμερα, φυσικά αυτά τα χρήματα δεν εμφανίζονται στα βιβλία του Ομίλου, αλλά υποτίθεται (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) ότι τα χρήματα αυτά πάνε για το καλό των ομίλων, σε έξοδα για την ανάπτυξη των υπολοίπων δραστηριοτήτων των ομίλων τους. Βέβαια κανένας δεν είναι σε θέση να ελέγξει αν καταλήγουν και στις τσέπες ορισμένων!...

Αντώνη, πολύ ήπια θα σου απαντήσω πως δεν πρέπει να βάζεις στο τσουβάλι όλους.
Ειδικά για τον όμιλο που ανήκω σε πληροφορώ ότι για ΟΛΑ τα χρήματα (έσοδα - έξοδα των τριημέρων) υπάρχουν αποδείξεις.
Εσύ γι' αυτούς που κατηγορείς έχεις αποδείξεις; Αν έχεις βγάλτες στη δημοσιότητα. Θα είμαι μαζί σου.
Να μη ρίχνουμε τη λάσπη και όποιον πάρει ο χάρος...

mangos
25-10-2007, 10:54
Δεν έχω αποδείξεις. Θα μπορούσα να έχω αποδείξεις μόνο αν εφοδιαστώ με κρυφή κάμερα τύπου Ευαγγελάτου ή Τριανταφυλλόπουλου.
Χρόνια τώρα λέω ότι αντιπαθώ τους γιατρούς γιατί θεωρώ ότι οι περισσότεροι είναι έμποροι και εκβιαστές... Από χθεσινή έρευνα του Ευαγγελάτου προκύπτει ότι στους 24 γιατρούς που πλησιάσανε, οι 19 ήταν στο κόλπο, οι 2 το συζητούσανε και οι άλλοι τρεις αρνήθηκαν αλλά... ακόμα και αυτοί που αρνήθηκαν ξέρουν τι συμβαίνει τριγύρω αλλά δεν μιλάνε!!!
(ελλείψει αποδείξεων προφανώς...)
Όλοι λένε ότι υπάρχουν και έντιμοι γιατροί. Δεν αμφιβάλλω. Αλλά η πλειοψηφία τους απέχει πολύ από την εντιμότητα και την ηθική.

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί κάποιοι όμιλοι να προσφέρουν έργο (έστω και αν κάποιοι εκμεταλλεύονται προς ίδιο όφελος τους ομίλους αυτούς), ούτε αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και ιδεολόγοι. Τις τελευταίες ημέρες όμως ταξίδευα με έναν πρώην φινίστα, και μου έλεγε την ιστορία του και πως σταμάτησε την αγωνιστική ιστιοπλοΐα, το πως σιχάθηκε τον χώρο και πως όσοι έχουν πρόσβαση στα κόλπα προωθήθηκαν σε βάρος του, πως τον εξανάγκασαν να τα παρατήσει ενώ είχε διακρίσεις (με προσωπικές του δαπάνες) σε Πανευρωπαϊκά και Πακγόσμια και προμηθεύανε με σκάφη άλλους, και θεωρώ ότι και ο χώρος των ναυτικών ομίλων δεν διαφέρει σε τίποτα από την υπόλοιπη κοινωνία μας που παράγει ανθρώπους μειωμένης εντιμότητας και ηθικής. Οι εξαιρέσεις απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Με βάση αυτά που συμβαίνουν στην υπόλοιπη κοινωνία, πιθανολογώ ότι αποτελούν εξαίρεση οι έντιμοι άνθρωποι.

Τα στοιχεία μου είναι γνωστά, είμαι επώνυμος στον επαγγελματικό μου χώρο, αλλά και όποιος βαριέται να κάνει έρευνα, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα και να του δώσω άμεσα τα πλήρη μου στοιχεία. Όποιος νομίζει ότι θίγεται με όσα γράφω, ας μου υποβάλλει μήνυση. Σε προσωπική μου ιστοσελίδα, γράφω επίσης επώνυμα για τα αίσχη της ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ, για τα αίσχη εμπόρων σκαφών που κοροϊδεύουν όσους πείθονται και αγοράζουν επαγγελματικά σκάφη σαν επένδυση, γράφω για το ξέπλυμα μαύρου χρήματος και για άλλες βρωμιές, αλλά... για κάποιον παράξενο λόγο κανένας δεν μου έχει κάνει ποτέ μήνυση.

Το nautilia.gr δεν έχει ευθύνη για τις προσωπικές μου απόψεις, αφού τα στοιχεία μου είναι γνωστά, όποιος θίγεται ας απευθυνθεί σε εμένα, έτσι κι αλλιώς φροντίζω να ανεβάζω και σε προσωπικές μου σελίδες (σε blog και στο pathfinder) όσα γράφω εδώ, για να μην θεωρηθεί ποτέ ότι το nautilia.gr μου δίνει βήμα για να εκφράσω απόψεις που θα μου ήταν αδύνατο να τις εκφράσω αλλιώς.

Γνωστός επιχειρηματίας του χώρου, απειλούσε με μηνύσεις, αλλά όταν του είπα ότι εγώ είμαι ο amangos (Αντώνης Μάγγος) ενός ξένου φόρουμ συζητήσεων στο οποίο είχα εκφράσει την άποψη ότι δεν γνωρίζω αν είναι έμπορος ναρκωτικών ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας αλλά γνωρίζω ότι κάνει τεράστιο ξέπλυμα μαύρου χρήματος αμφίβολης προέλευσης, ποτέ δεν υπέβαλλε τις μηνύσεις... Παράξενο!!!

Δεν είμαι της ΣΔΟΕ, δεν είμαι διώκτης του εγκλήματος, δεν είμαι ο Ρομπέν των δασών, αυτό που λέω είναι ότι οι ναυτικοί όμιλοι εφ όσον παίρνουν προμήθεια (σαν ναυλομεσίτες) για την πραγματοποίηση των τριημέρων, παρανομούν, εφ όσον χρησιμοποιούν σκάφη αναψυχής ή στριμώχνουν περισσότερους από όσους επιτρέπεται και πάλι παρανομούν, εφ όσον χρησιμοποιούν σκίππερς που δεν έχουν κατάλληλα πιστοποιητικά για να είναι σκίππερς και δεν κόβουν τιμολόγια για τις υπηρεσίες τους αυτές παρανομούν και πάλι (θέτοντας μάλιστα σε κίνδυνο την ασφάλεια των νέων που συμμετέχουν σε αυτά τα τριήμερα), και από όσα έχω μάθει και έχω δει, όλο αυτό το παιχνίδι παίζεται με την ανοχή-αδιαφορία-ευλογίες του Υπουργείου Νέας γενιάς.

Κάποιοι τσεπώνουν χρήματα με αυτήν την ιστορία για προσωπικό τους όφελος. Κάποιοι άλλοι πιθανόν να βάζουν τα χρήματα αυτά στο ταμείο του ομίλου, για να τα ξοδέψουν για τους σκοπούς του ομίλου. Και στις δυο περιπτώσεις, τα χρήματα αυτά έπρεπε να ξοδεύονται για την ενοικίαση κατάλληλων σκαφών και κατάλληλου σκίππερ που θα μάθει στους νέους τις βασικές αρχές ιστιοπλοΐας, μετεωρολογίας, προσανατολισμού κλπ.
Ας μου πει κάποιος από οποιονδήποτε όμιλο τα ονόματα των σκίππερς που χρησιμοποιήθηκαν, τα πτυχία τους και το τιμολόγιο που έκοψε ο σκίππερ για τις υπηρεσίες που προσέφερε καθώς και την άδεια ασκήσεως αυτού του επαγγέλματος (που προϋποθέτει ότι ο σκίππερ αυτός έχει ελεγχθεί για το ποινικό του μητρώο κλπ).

mangos
26-10-2007, 08:11
έκανα μια απλή αναζήτηση στο google, και με λέξεις αναζήτησης τα ιστιοπλοϊκά τριήμερα πρώτο βγαίνει το forum του nautilia.gr και δεύτερο το προσωπικό μου blog!!!

Άραγε κανένας αρμόδιος, κανένας υπεύθυνος, κανένας που να σχετίζεται με τους πολιτικούς και με όσους μας κυβερνάνε κλπ δεν έπεσε πάνω στο forum του nautilia.gr και στο προσωπικό μου blog???

Τόσο αδιάφορα τους φάνηκαν όσα γράφω???

http://img.pathfinder.gr/clubs/images/45/127745/13.jpg

vas
26-10-2007, 22:41
Όχι αδιαφορα. Τετρημενα, γνωστα, συνηθισμενα....
Πιστευεις πραγματικα ότι συμβαινουν ακομα πραγματα ακουσια σε αυτή τη χωρα??
Εδώ γινονται ιατρικα θαυματα και αποφυλακιζονται βαρια αρρωστοι ανθρωποι (με σκληρυνση πχ...) και 20 χρονια μετα είναι ακομα μια χαρα (δε λεμε ονοματα). Εδώ εχουμε διαστημικη εισφοροδιαφυγη και περιμενουμε να λυσουμε το ασφαλιστικο με ορια ηλικιας....
Αντωνη σχεδον τιποτα δε γινεται νομιμα σε αυτή τη χωρα και αυτά που αναφερεις είναι πταισματα μπροστα στα υπολοιπα, αλλα συμφωνω μαζι σου ότι αυτό και μονο δεν τα δικαιολογει/νομιμοποιει.
Όλα γινονται στη ρεμουλα και στη μιζα σε αυτή τη χωρα και ολοι το καταγγελουν μεχρι να βρεθουν οι ιδιοι αντιμετωποι με το μελι, οποτε βγαινει το επιχειρημα "τοσοι φαγανε, εγω να μη βολευτω??". Το συστημα δεν λειτουργει μονο του, εμεις το υποθαλπουμε...
Οσο για το θεμα, θελοντας να βλεπω τα πραματα θετικα, κραταω ότι τουλαχιστον το κρατος επιδοτει τον συγκεκριμενο τομεα και ότι τελικα καποιοι νεοι ερχονται (εστω και ετσι) σε επαφη με τη θαλασσα και οι περισσοτεροι φευγουν με καλες αναμνησεις.(ξερω 2-3) Οποτε αν και με αμφιβολο τροπο ο στοχος κατά καποιο τροπο επιτυγχανεται.
Πραγματικα ας ηταν τετοια τα προβληματα μας!

mangos
27-10-2007, 09:03
Είναι γεγονός ότι όταν τριγύρω σου γίνεται της "επι χρήμασιν εκδιδομένης γυναικός", η συνείδηση αμβλύνεται, και ο καθένας δίνει άφεση αμαρτιών για τα "πταίσματα" του παίρνοντας άλλοθι από το γενικό χάλι... Αντίθετα, είμαστε αυστηροί με όσα κάνουν οι άλλοι, οι κακοί!!!

Ήμουνα συνεπιβάτης στο αυτοκίνητο κάποιου φίλου μου, στην Αττική οδό, και ενώ οδηγούσε, μιλούσε με τις ώρες στο τηλέφωνο.
Ρε φίλε, κλείστο το ρημάδι, μην σκοτωθούμε... του είπα!
Μην ανησυχείς, μου απάντησε, έχω συνηθίσει να οδηγάω και να μιλάω στο τηλέφωνο, το ελέγχω...

Κάποια άλλη φορά, οδηγούσα εγώ, και πήγαινα 20-30 χιλιόμετρα πιο γρήγορα από το όριο ταχύτητας, μου την φύλαγε ο φίλος μου που ήταν συνεπιβάτης στο αυτοκίνητο μου, και μου είπε:
Κόψε ταχύτητα, η ταχύτητα σκοτώνει, δεν χρειάζεται να τρέχεις!!!
Μην ανησυχείς, του είπα, το ελέγχω...

Κάπως έτσι λειτουργούν όλα, ο καθένας προσέχει τα λάθη των άλλων...

--------------------

Από την άλλη, όταν βλέπουμε κατι στραβό, τι πρέπει να κάνουμε?
Να μην μιλάμε, και να μην αντιδράμε?
Τελικά με τις παρατηρήσεις μου ο φίλος έκλεισε το ρημάδι το κινητό του, και με τις δικές του παρατηρήσεις, εγώ έκοψα ταχύτητα...
Εκείνη την φορά τουλάχιστον!

mariner
29-10-2007, 08:12
Eπειδή ο θεσμός "Ιστιοπλοϊκά Τριήμερα" στο θέμα αυτό καννιβαλίζεται, κυρίως από επαγγελματίες της "ιστιοπλοϊας", και επειδή σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να υποκαταστήσω τον ψυχίατρο - ψυχολόγο θα μου επιτρέψετε να μην ασχοληθώ άλλο με το θέμα.
Ευχαριστώ.
:(

mangos
29-10-2007, 08:39
Πιθανόν να χρειάζομαι ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Ευχαριστώ για την διάγνωση. Θα προσπαθήσω να αξιοποιήσω την πληροφορία.

Τουλάχιστον θα μου απαντήσεις αυτό:
Ποιός διδάσκει "τις βασικές αρχές Ιστιοπλοΐας, Ναυτιλίας, Προσανατολισμού και Μετεωρολογίας, καθώς επίσης Ναυαγοσωστικής και Διάσωσης" κατά την διάρκεια των τριημέρων, τι γνώσεις έχει, και τι απόδειξη εκδίδει γι αυτές του τις υπηρεσίες?

gmav
29-10-2007, 10:54
Τουλάχιστον θα μου απαντήσεις αυτό:
Ποιός διδάσκει "τις βασικές αρχές Ιστιοπλοΐας, Ναυτιλίας, Προσανατολισμού και Μετεωρολογίας, καθώς επίσης Ναυαγοσωστικής και Διάσωσης" κατά την διάρκεια των τριημέρων, τι γνώσεις έχει, και τι απόδειξη εκδίδει γι αυτές του τις υπηρεσίες?

καλημέρα....

αυτή σου η απορία, μου δημιουργησε την εξής απορια (καλό ε???? :p)

τα τριήμερα, θεωρούνται ημέρες εκπαίδευσης πανω στην ιστιοπλοία??
ή θεώρούνται απλα ένας τρόπος για να γνωρίσουν οι νεοι το θέμα "ιστιοπλοία" (πως ειναι το σκάφος, πως ταξιδεύει, τα μερη που μπορεις να δεις, τις παρέες που κανεις κτλ κτλ)?


κατα καιρούς έχω κάνει το εξής:
έχω παρει γνωστούς (και γνωστούς των γνωστών) που δε γνωρίζαν τίποτα απο ιστιοπλοία. νοικιάσαμε σκάφος (ειμασταν εκτός σεζόν οποτε εβγαινε σχετικά φτηνα) και τους έκανα βόλτα γνωριμίας με την ιστιοπλοια το σαββατοκύριακο..

απο τα 20 άτομα συνολικά που τους κάναμε "βόλτα" οι 7 έχουν παρει δίπλωμα ιστιοπλοίας και τα καλοκαιρια κάνουν τις διακοπές τους με ιστιοφόρο..
το σκ που αφιέρωσα μαζί τους, δε κάναμε σχεδόν τίποτα απο θεματα ναυτιλίας, μετερεολογίας κτλ κτλ που αναφέρεις...
απλά περάσαν ένα διαφορετικό (όμορφο) σαββατοκύριακο. σε αυτους που τους άρεσε.... συνεχίσαν... πηγαν σε σχολή.. μαθαν... και τώρα νοικιάζουν.


γιατι το έκανα???
μα για να γνωρίσουν και άλλοι ανθρωποι αυτό που αρέσει τόσο πολυ σε μενα....
έβγαλα λεφτά??? όχι βεβαια.. απεναντίας.. πληρωσα κανονικά και το μερίδιό μου στο κόστος του σκάφους..


γιατι να μη θεωρήσουμε το 3ήμερο νεας γενιας κάτι αντίστοιχο???
δηλαδη ενα τρόπο για να γνωρίσει νεος κόσμος το θεμα "'ιστιοπλοια"???

σαφώς και ειναι ενοχλητικό (το παράνομο το αφήνω προς το παρον) όταν ναυλώνονται ιδιωτικά σκάφη, ή όταν αμοιβονται άτομα που δε πρεπει... αλλα και απο την άλλη.... τι τρόπος υπαρχει ώστε να μάθουν περισσότεροι για την ιστιοπλοία????

mangos
29-10-2007, 20:02
Θα ξαναπώ για πολλοστή φορά ότι θεωρώ πολύ θετική πρωτοβουλία την διοργάνωση τέτοιων εκδρομών, θεωρώ όλη την ιστορία θετική και στο σωστό δρόμο.

Εαν ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, τότε κακώς διαμαρτύρομαι.

Αλλά, αυτή η πρωτοβουλία (κατά την γνώμη μου) πραγματοποιείται με τέτοιον τρόπο που είτε εγκυμονεί κινδύνους (με χρήση μη κατάλληλων σκαφών) και ορισμένοι (όχι όλοι, ορισμένοι επαναλαμβάνω!!!-πιθανόν όμως και όλοι, δεν μπορώ εγώ να το γνωρίζω αυτό, ποιός του ελέγχει άραγε?) εκμεταλλεύονται την κατάσταση για παράνομα έσοδα, αφορολόγητα, μαύρα.

Εαν έχω δίκιο, τα μαύρα χρήματα που εισπράτουν ορισμένοι έξυπνοι, καθώς και η χρήση μη κατάλληλων σκαφών (όπου και όταν συμβαίνει) γίνεται με την ανοχή της Γραμματείας Νέας γενιάς, και θεωρώ ότι πρέπει να βρουν τρόπους ελέγχου και τιμωρίας όσων κερδοσκοπούν παράνομα.

Άλλο να βγω με κάποιους γνωστούς και φίλους με κάποιο σκάφος, και άλλο κάποιοι νέοι και νέες να μπαίνουν στο σκάφος με τον καθένα που παριστάνει τον σκίππερ. Όταν μου πρότειναν πέρισυ να συμμετάσχω στο πρόγραμμα, ποιός έλεγξε αν είμαι ικανός για κατι τέτοιο, ποιός έλεγξε το ποιόν μου κλπ.
Πόσο μάλλον όταν θα μπουν στο σκάφος μου νέοι και νέες με τις ευλογίες της Γραμματείας Νέας Γενιάς.

Πιθανόν να είμαι παράλογος, τι να πω...

mangos
01-11-2007, 09:13
Ειδικά για τον όμιλο που ανήκω σε πληροφορώ ότι για ΟΛΑ τα χρήματα (έσοδα - έξοδα των τριημέρων) υπάρχουν αποδείξεις.
Εσύ γι' αυτούς που κατηγορείς έχεις αποδείξεις; Αν έχεις βγάλτες στη δημοσιότητα. Θα είμαι μαζί σου.
Να μη ρίχνουμε τη λάσπη και όποιον πάρει ο χάρος...



Τουλάχιστον θα μου απαντήσεις αυτό:
Ποιός διδάσκει "τις βασικές αρχές Ιστιοπλοΐας, Ναυτιλίας, Προσανατολισμού και Μετεωρολογίας, καθώς επίσης Ναυαγοσωστικής και Διάσωσης" κατά την διάρκεια των τριημέρων, τι γνώσεις έχει, και τι απόδειξη εκδίδει γι αυτές του τις υπηρεσίες?

Κάποια απάντηση?