PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεχαντήρι Ιερισσού-Ανακατασκευή



ginam
13-03-2010, 23:23
Αξίζει τον κόπο ?
http://www.akazoo.gr/photos/871e9201-07b1-4989-afcd-ac61cbb5054c/ http://www.akazoo.gr/photos/3d30f410-a662-43a6-9a97-bca96b22a8af/http://www.akazoo.gr/photos/7cf3a86a-becd-4f41-b44c-08f1984b584b/

περισσότερες φωτογραφίες έχω ανεβάσει στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.akazoo.gr/albums/5c0940c6-0581-4f73-b192-68fb3c0d1812/

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

καλησπέρα

stefos
14-03-2010, 10:30
Αν αξιζει τον κοπο εξαρταται απο πολλα πραματα. Για τι χρηση το θελεις πως ακριβως θελεις να το φτοιαξεις ποσο θα κοστισει η αποκτηση του και η επισκευη του(για αυτο θα πρεπει να σου απαντησει καραβομαραγκος που θα δει το καικι) και κυριως πασο πολυ σου αρεσει το συγκεκριμενο καικι(ενας γνωστος μου αγορασε ενα βαρκαλα του 50 σε κακη κατασταση και προσπαθει να τον επισκευασει ξεροντας οτι θα του κοστισει κοντα οσο ενα ς καινουργιος αλλα του αρεσε πολυ το συγκεκριμενο καικι)

ginam
14-03-2010, 13:17
Καλημέρα stefos και σε ευχαριστώ για την απάντηση
Το ενδιαφέρον αφορά φίλο ο οποίος μου ζήτησε την γνώμη του και με τον οποίον πήγαμε εχθες και του έριξα μια ματιά
Η χρήση θα είναι ιδιωτική (υπάρχει ένας προβληματισμός για το χαρακτηρισμό του σκάφους ως επαγγελματικό και θαθελα την γνώμη σας ΚΑΙ επάνω σε αυτό ) και οι χώροι ενδιαίτησης θα είναι οι κλασικοί.
Η δική μου ερώτηση αφορά περισσότερο
α. την τεχνοτροπία των ναυπηγείων Ιερισσού κι αν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί της
β την κατάσταση των βασικών τμημάτων του σκάφους όπως η καρίνα ,το ποδόσταμο κλπ
Εάν κάτι από τα δυο –μέσα πάντα από την ματιά των έμπειρων πάνω σε ζητήματα ναυπηγικής ξύλινων σκαφών- υστερεί , δεν νομίζω ότι αξίζει η περίπτωση της ανακατασκευής του παραπάνω τρεχαντηριού
Πάντως η κατάσταση των νομέων όπως και τα μαδέρια ,τουλάχιστον από την πλευρά που βλέπουν το εσωτερικό του σκάφους φαίνεται ιδιαίτερα καλή, εάν λάβει κανείς υπόψη του ότι το καΐκι φτιάχτηκε το 85 δούλεψε σε όλο το Αιγαίο και αφέθηκε στην μοίρα του τα τελευταία 5 χρόνια στα οποία βρίσκεται ακίνητο εκεί που εικονίζεται.
( το καΐκι είναι όλο -στραβά και μαδέρια -από πεύκο απ ότι μου είπαν )
υγ

Τους ιδιαίτερους χαιρετισμούς μου στους Hellenarc και dkampouroglou που έτυχε να ανταλλάξουμε και στο παρελθόν δυο κουβέντες μέσα από τις σελίδες του Ναυτιλία

ginam
15-03-2010, 18:20
μετά από σημερινό έλεγχο ένας καραβομαραγκός απεφάνθη ότι η καρίνα δεν κρέμασε (δεν βρήκε άλλα σημάδια στα στραβά και στα μαδέρια είπε) αλλά "έτσι πρέπει να κατασκευάστηκε από την μάνα του"
Το ίδιο ισχυρίστηκε και ο ιδιοκτήτης του.
(εγώ λέω ότι το "τόξο" της καρίνας ξεκινά και τελειώνει στους τάκους ….. )
καμιά γνώμη ?


81835

stefos
15-03-2010, 19:40
Στη φωτογραφια ετσι φαινεται. Κρεμαει αναμεσα στους τακους. Το θεμα ειναι ποσο μεγαλο ειναι και ποσο επικινδυνο για την αντοχη του σκαφους. Εχω δει αρκετα καικια να εχουν αναλογα κρεμασματα αν και πιο συνηθισμενο ειναι το αντιθετο κρεμασμα δηλαδη να κρεμανε οι ακρες και να ταξιδευουν αλλα δεν ξερω ποσο προβλημα ειναι.

ginam
15-03-2010, 23:26
stefo

αυτές τις ημέρες θα πεταχτούμε στον κατασκευαστή να τον ρωτήσουμε αυτοπροσώπως. Απ ότι κουβέντιασα με κάνα δυο άλλους φίλους, η περίπτωση να φτιάχτηκε έτσι εξ αρχής είναι αρκετά πιθανή. Ένας παλιός καραβομαραγκός στο καρνάγιο της Ποτίδαιας με είπε ότι και ο ίδιος δίνει μια χάρη στην καρίνα για να ενισχύσει την πλώρη, μιας και απ ότι είπε όσο γερνά το ξύλο τείνει να πάρει την αντίθετη κλίση , να κρεμάσει δηλαδή η πλώρη και η πρύμνη.
Η αλήθεια είναι ότι άκρη δεν μπορεί να βγάλεις με δαύτους ....
Όπως και να έχει πάντως το θέμα της ακαμψίας σε ένα σκάφος είναι πολύ σημαντικό , πόσο μάλλον την ώρα που με τις υπερκατασκευές που θα γίνουν θα προστεθεί ένα ακόμη βάρος στο αμφιλεγόμενο σημείο

Hellenarc
31-03-2010, 21:44
Καλώς ήρθες! σε ευχαριστώ για τα χαιρετίσματα και ανταποδίδω σε σένα και στην Θεσσαλονίκη!
Με αυτό το τρεχαντήρι θες να πας πιο περά από τον κόλπο της Θεσσαλονίκης?
Όσο αφόρα την καρένα! Αν είναι τόσο στεγανό και είχε γεμίσει νερά ή έχει την μηχανή μέσα τότε δεν είναι καλό που έχει κρεμάσει. Αν είναι έτσι από κατασκευή πράγμα θετικό τότε θα ήταν καλό αν δεν ήταν τόσο υπερβολικά ρηχό. Η άποψη μου είναι να μην ασχοληθείς περισσότερο με αυτό το σκάφος για διαφόρους τεχνικούς λόγους.
Ένα αδελφό σκάφος εδώ στην Χαλκίδα με ένα καθούρι αναποδογύρισε μισοβούλιαξε, κράτησε αέρα η πλώρη και κρατήθηκε στην επιφάνεια ευτυχώς ο ιδιοκτήτης δεν πνίγηκε.

Hellenarc
31-03-2010, 22:05
Αν είναι ποτέ δυνατόν τόσα μέτρα σκαφος και είναι μονόσκαρμο, άσε που το ντουρέλο ή πιστρόφι είναι σε φάρδος όσο και η καρένα. Και βέβαια είναι και πολύ οικονομικό στην επισκευή! έχει μόνο δέκα αράδες μαδέρια για πέτσωμα.
Πρέπει να αλλάξεις και το ποδόσταμο που το έχουν σπάσει κοντά στον ασσό.
Μην ξοδέψεις ούτε βενζίνη που είναι πανάκριβη για επιθεωρήσεις και κλπ.

ginam
31-03-2010, 22:12
Hellenarc σε ευχαριστώ για τις ευχές

το καΐκι δεν είναι για μένα αλλά για αγαπημένο φίλο ο οποίος ζήτησε και την γνώμη μου.
Πριν από μια εβδομάδα περίπου του έριξε μια ματιά και ο μπάρμπα Δάλλας(κατασκευαστής του) ο οποίος και του είπε ότι το καΐκι του το εγγυάται αυτός (μέτα από ένα συμμάζεμα που θα του κάνει στο ναυπηγείο) . Όπως καταλαβαίνεις η θέση μου (αρνητική κατ αρχήν) είναι λίγο δύσκολη πλέον , παρ όλα αυτά θα του μεταφέρω την άποψη σου.
Γιατί το θεωρείς υπερβολικά ρηχό ?
υγ
η μηχανή δεν είναι μέσα και η υγρασία είναι από πολύ λίγα νερά που έχει κρατήσει λόγο των τελευταίων βροχών

Hellenarc
31-03-2010, 22:20
Έχω πολύ αργό ασύρματο Ιντερνέτ και αργεί να κατεβάσει τις Φώτο που έχεις στο akazoo. Όσο όμως τις βλέπω τόσο με πιάνουν τα διαόλια μου.
Να υπάρχουν άσχετοι ερασιτέχνες το καταλαβαίνω και είναι τιμή τους να προσπαθούν! Οι άσχετοι και άτεχνοι επαγγελματίες είναι για κρέμασμα και από δαύτους υπάρχουν πολλοί. Δόξα να έχει ο Αλλάχ που προστατεύει τους άπιστους

Hellenarc
31-03-2010, 22:35
Δεν λέω για την υγρασία! Αν είχε γεμίσει νερά και παραμορφώθηκε το σκάφος από το βάρος του νερού η από την μηχανή τότε Γα……τα. Πολύ πιθανό όμως με τόσο φαρδιά μαδέρια και με τον τόσο ιδιόμορφο τρόπο ταιριάσματος του συνόλου των μαδεριών. Στην πρώτη τάξη του δημοτικού μας έλεγαν ότι οι πολλές κληματόβεργες μαζί δεν λυγάνε και δεν σπάζουν εύκολα.

Το βάθος! Ούτε ταχύπλοο να ήταν. Πώς να κρατηθεί σε λίγο δυνατό κύμα.
Καλό βράδυ και χάρηκα που τα ξαναείπαμε.

ginam
31-03-2010, 22:38
Hellenarc

εάν θέλεις κατεβάζω τις φωτο και στο φόρουμ (νόμιζα οτι θα ήταν πιο εύχρηστο το akazoo )
θα ήταν θαρρώ ενδιαφέρον να τσεκάρεις όλα εκείνα τα ευαίσθητα σημεία της κατασκευής που ανακαλύπτεις προς γνώση και συμμόρφωση.
όπως πχ για το φάρδος του ντουρέλου
(αλήθεια πόσο θα πρεπε να ήταν και γιατί παίζει τόσο ρόλο στην δομή του σκάφους?)

ginam
31-03-2010, 22:54
καλό βράδυ Hellenarc και σε ευχαριστώ .
ελπίζω να τα ξαναπούμε

gkokki
13-04-2010, 07:10
το συγκεκριμένο τρεχαντήρι πόσο υπολογίζεται στο περίπου να καίει το μίλι και με τί ταχύτητα ταξιδίου?

stelios2402
05-02-2011, 01:35
ρε παιδια υπαρχει ακομα αυτο το τρεχαντηρακι? και αν υπαρχει ποσα μετρα ειναι? επισης θα ηθελα να μαθω που βρησκετε.... ενδιαφερομε για αγορα του καικιου. ευχαριστω.