PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμήρια σκαφών.....;



mangos
12-09-2008, 07:58
Τι έγινε τελικά, τι αποφασίστηκε με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, νόμο από εχθές, γενικά με τα τεκμήρια, και ειδικότερα με τα τεκμήρια των σκαφών?

mariner
18-09-2008, 08:31
Τι έγινε τελικά, τι αποφασίστηκε με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, νόμο από εχθές, γενικά με τα τεκμήρια, και ειδικότερα με τα τεκμήρια των σκαφών?

Νομίζω πως εσύ λόγω επαγγέλματος είσαι αρμόδιος να απαντήσεις...

mangos
19-09-2008, 19:49
Θεωρητικά ναι, αλλά... έχω χάσει τεύχη!!!
Δεν έχω καταλάβει τι αποφασίσανε τελικά...

mangos
21-09-2008, 10:31
Ο τρόπος που λαμβάνονται αποφάσεις σε αυτήν την χώρα καθώς και ο τρόπος που διαρρέουν οι προθέσεις για την επιβολή αυτών των μέτρων για να ψυχολογήσουν τις αντιδράσεις κλπ, είναι τραγωδία!!!

Τελικά, λένε τώρα πως τα τεκμήρια θα ισχύσουν στο πλαίσιο των δαπανών που έχει ο φορολογούμενος για την χρήση του αυτοκινήτου του ή του σκάφους του. Αυτό είναι πράγματι πολύ λογικό, αλλά... πως θα υπολογίσουν τις δαπάνες αυτές? Άλλος έχει ένα ταχύπλοο 9 μέτρων και το χρησιμοποιεί 6 μήνες με κόστη σε πετρέλαια, συντηρήσεις, λιμανιάτικα κλπ, και άλλος μπορεί να έχει ένα ιστιοπλοϊκό 9 μέτρων, να το χρησιμοποιεί 15 ημέρες με μηδενικό κόστος πετρελαίου και να το δένει σε κάποιο λιμανάκι δωρεάν...

emmanoss
06-04-2010, 08:05
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται με τα καινούργια (;) μέτρα για τα τεκμήρια των ιστιοπλοικών;;;:oops:

leodint63
06-04-2010, 09:45
http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=1411


χρόνια πολλά,ακόμα το νομοσχέδιο είναι στη βουλή προς τροποποίηση,τυχόν διόρθωση,τελική ψήφιση

mangos
07-04-2010, 06:51
Αν και τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα, διότι μέχρι να ψηφιστεί ο νόμος μπορούν να αλλάξουν πολλά, φαίνεται πως σε σχέση με τα τεκμήρια που ίσχυαν μέχρι τώρα, τα τεκμήρια των σκαφών θα εκλογικευτούν σε επίπεδο ετήσιων δαπανών.

Ένα ιστιοπλοϊκό σκάφος 11-12 μέτρα, θα έχει τεκμήριο γύρω στις 10 χιλιάδες ευρώ.

Βέβαια, θα προστίθεται το τεκμήριο του ιδιόκτητου σπιτιού, του ενοικίου, των διδάκτρων, των αυτοκινήτων, της πισίνας, της Ουκρανίδας παραδουλεύτρας, το τεκμήριο πόσες ταινίες της Τζούλιας αγόρασες, και η σούμα τους θα είναι το τελικό τεκμήριο που θα σε βαρύνει.

chrondi
08-04-2010, 20:33
Λασκάρησε λίγο Αντώνη, βγάλε από το λογαριασμό την Ουκρανή και όσο για τη Τζούλια ... χαλάλι της!
ΥΓ: Διαπίστωσα ότι πληρώνω αισίως φόρο 1.500 € το μήνα (αλλά όχι στο Ελληνικό Δημόσιο και χωρίς τεκμήρια ...)

mangos
09-04-2010, 07:46
Εγώ αυτό που ξέρω, είναι ότι πριν 2 χρόνια, λόγω της οικονομικής κρίσης, στην Αγγλία μείωσαν τον ΦΠΑ στο 15%, και μοίρασαν χρήματα σε άνεργους, συνταξιούχους και χαμηλόμισθους.

Ξέρω επίσης πως στην Ελλάδα, το μόνο πράγμα που μας κράτησε μακριά από την κρίση, ήταν η παραοικονομία.

Με τους χειρισμούς των κυβερνήσεων, ο στόχος είναι η παρακοινομία, κι ενώ είναι σωστό σαν λογική, τελικά το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η ύφεση. Οι δημόσιες δαπάνες δεν μειώνονται, γιατί θα έπρεπε να δημιουργήσουν στρατιές ανέργων.

Είναι φαύλος κύκλος, είμαι πολύ απαισιόδοξος.

takattack
11-04-2010, 23:55
η αγγλια ειναι χρονια μπροστα και στην οικονομια και στο αυτοκινητο και στην ναυτιλια.
συμφωνω οτι αυτο που ζημειωνει το κρατος ειναι ο δημοσιος τομεας, αλλα δεν το βλεπω να αλλαζει. χαρακτηριστικο παραδειγμα μια μελετη για ενα ασυρματο ρουτερ σε μια δημοσια υπηρεσια στοιχησε 25.000 ευρω. ηταν ενα dlink απλο, μερικα μετρα τηλεφωνικο καλωδιο, μερικα μετρα utp καλωδιο και μια πριζα. αντε και κανα 2 φισακια(πολυμπριζο δεν ειχε γιατι εψαχναν εκεινη την στιγμη). δωθηκε τελικα τοποθετηθηκε αλλα δεν λειτουργει εδω και μερικους μηνες.

τελος παντων τα τακμηρια των σκαφων στην σελιδα 6:
http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ProtasiEpitropon/A-FORODIAF-PRA.pdf
-50% για ιστιοπλοικα

psarogiannos
12-04-2010, 19:44
Για να μην τρέχουμε στο pdf.


H ετήσια αντικειμενική δαπάνη με βάση σκάφη αναψυχής ιδιωτικής χρήσης, κυριότητας ή κατοχής του φορολογουμένου, της συζύγου του ή των προσώπων που τους βαρύνουν εκτιμάται με βάση το κόστος τελών ελλιμενισμού, ασφαλίστρων, καυσίμων, συντήρησης και πρακτόρευσης και ορίζεται, ανάλογα με τα μέτρα ολικού μήκους του σκάφους, ως εξής:

αα) για μηχανοκίνητα σκάφη ανοικτού τύπου, ταχύπλοα και μη, ολικού μήκους μέχρι πέντε (5) μέτρα, στο
ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, ενώ για τα πάνω από πέντε (5) μέτρα ορίζεται στο ποσό των τεσσάρων χι-
λιάδων (4.000) ευρώ,

ββ) για ιστιοφόρα ή μηχανοκίνητα ή μικτά σκάφη με χώρο ενδιαίτησης, ολικού μήκους μέχρι και 7 μέτρα, οκτώ χιλιάδες (8.000) ευρώ, πάνω από 7 και μέχρι 10 μέτρα προστίθενται δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ ανά επιπλέ-
ον μέτρο μήκους, πάνω από 10 και μέχρι 12 μέτρα πρστίθενται πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ ανά επιπλέον μέ-
τρο μήκους, πάνω από 12 και μέχρι 15 μέτρα δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ ανά επιπλέον μέτρο μήκους, πάνω α-
πό 15 και μέχρι 18 μέτρα δέκα πέντε χιλιάδες ευρώ (15.000) ανά επιπλέον μέτρο μήκους, πάνω από 18 και
μέχρι 22 μέτρα είκοσι χιλιάδες ευρώ (20.000) ανά επί πλέον μέτρο μήκους και πάνω από 22 μέτρα προστίθε-
νται τριάντα πέντε χιλιάδες ευρώ(35.000) ανά επί πλέον μέτρο μήκους.

Τα ποσά της ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης αυτής της υποπερίπτωσης μειώνονται κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) προκειμένου για ιστιοφόρα σκάφη. Κατά το ίδιο ποσοστό μειώνονται και για πλοία αναψυχής που έχουν κατασκευασθεί ή κατασκευάζονται στην Ελλάδα εξ ολοκλήρου από ξύλο, τύπων “τρεχαντήρι”, “βαρκαλάς”, “πέραμα”, “τσερνίκι” και “λίμπερτυ”, που προέρχονται από την ελληνική ναυτική παράδοση.
Η τεκμαρτή δαπάνη από κάθε σκάφος μειώνεται ανάλογα με την παλαιότητά του κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) αν έχει περάσει χρονικό διάστημα πάνω από πέντε (5) έτη και μέχρι δέκα (10) από το έτος που νηολογήθηκε για πρώτη φορά και είκοσι τοις εκατό (20%) αν έχει περάσει χρονικό διάστημα πάνω από δέκα (10) έτη. Για σκάφη με μόνιμο πλήρωμα ναυτολογημένο για ολόκληρο ή μέρος του έτους, στην παραπάνω δαπάνη προστίθεται και η αμοιβή του πληρώματος. Τα σκάφη επαγγελματικής χρήσης δεν λαμβάνονται υπόψη για την αντικειμενική δαπάνη. Οι διατάξεις της περίπτωσης γ' εκτός αυτών που αναφέρονται στην ακινησία και την παλαιότητα των αυτοκινήτων, εφαρμόζονται ανάλογα και στην περίπτωση αυτή.
ζ) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη για αεροσκάφη, ελικόπτερα και μπλα μπλα μπλα.

Ποιο άρθρο, και που, αναφέρει την έκπτωση 50% για τα ιστιοπλοϊκά?
Διότι όπως είναι συντεταγμένο αυτό το κείμενο, για εμένα είναι στην Κινέζικη γλώσσα.
Τι και ποια είναι τελικά αυτή η υποπερίπτωση?

takattack
12-04-2010, 21:53
Τα ποσά της ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης αυτής της υποπερίπτωσης μειώνονται κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) προκειμένου για ιστιοφόρα σκάφη.

psarogiannos
12-04-2010, 22:21
Προς θεού δεν θέλω να φανώ αντιδραστικός, αλλά...
Για να έχουμε υποπερίπτωση, θα πρέπει να σημειώνουμε την περίπτωση.
Μέσα από αυτό το κείμενο, ποια είναι η περίπτωση, και ποια εν συνεχεία η υποπερίπτωση.
Εγώ βλέπω δυο άρθρα το αα) και το ββ) τα οποία είναι σαφέστατα.
Αυτή δε η υποπερίπτωση σε τι και που, αναφέρεται. Αυτό δεν καταλαβαίνω.

takattack
12-04-2010, 22:23
η υποπεριπτωση ειναι η ββ

psarogiannos
12-04-2010, 22:35
Και γιατί τότε δεν σβήνονταν η λέξη "ιστιοφόρα" στην αρχή του κειμένου, ώστε να ξεχωρίζουν οι κατηγορίες.
Τα βάζουν όλα μαζί δηλαδή και μετά αφού μας λιποθυμήσουν, τσακ πάρτε το χάπι να συνέλθετε?
Ας γράφανε.
Μηχανοκίνητα τόσο επί τόσο ίσον τόσο.
Ιστιοφόρα τόσο επί τόσο ίσον τόσο.
Τράτες, “τρεχαντήρια”, “βαρκαλάδες”, “πέραμα”, “τσερνίκια” και “λίμπερτυ” τόσο επί τόσο ίσον τόσο.
Τόσο δύσκολο είναι?

takattack
12-04-2010, 22:41
παει κατηγορια σκαφος, υποκατηγορια μηχανοκινητο, ιστιοφορο. μετα επρεπε να γραψουν τα ιδια δυο φορες. ειμαστε σε περιοδο λιτοτιτας. το χαρτι και το μελανι στοιχιζουν :p

psarogiannos
12-04-2010, 22:53
Α ναι αυτό μου διέφυγε τελείως. :D
Άρα εγώ με ένα ιστιοπλοϊκό 9,75μ 25ετίας, θα υπολογίσω 2,75 πάνω απο τα 7 μετρα επί 2000 το επιπλέον μέτρο, μείον το 50% μείον το 20% του έτους κατασκευής άρα έχουμε:

Κάποιος με master στα μαθηματικά?
Και όταν έχουμε .75cm πάνω από τα 9 μέτρα πώς το λαμβάνουν υπ'όψιν?
Ας πούμε μέτρο.
8000+6000=14000-50%=7000-20%=5600 καλά τα λέω?

Τσάμπα πράγμα.:rolleyes:

takattack
12-04-2010, 23:09
ναι σωστος.
σπιτι εχεις? αυτοκινητο? πισινα? οικιακη βοηθο?

το θεμα τωρα σε ολα αυτα ειναι, αν καθε χρονο αυξανουν και τα τεκμηρια κατα 1000 ευρω. ενα πραμα δλδ σαν τα τελη κυκλοφοριας... ολα ειναι πιθανα σε ενα κρατος που δεν εισαι ποτε σιγουρος τι θα χρωστας αυριο

mangos
12-04-2010, 23:10
Με βάση άλλους νόμους, ένα σκάφος 9,50 θα θεωρείται 9 μέτρα, ενώ από 9,51 μέχρι 10,50 θα θεωρείται 10 μέτρα.

psarogiannos
12-04-2010, 23:28
Ευχαριστώ τον Κο mangos για την διευκρίνηση.
Όσο δε για το τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, είναι ιστορία που την ζήσαμε με τα αυτοκίνητα και γνωρίζουμε τα τι και πως από πρώτο χέρι.
Για τα υπόλοιπα των τεκμηρίων διαβίωσης, φυσικά και χωρίς πισίνες και υπηρετικό προσωπικό, θα είναι τα πράγματα δύσκολα. Και ξέρεις γιατί?
Γιατί αυτό μας αξίζει δυστυχώς.

Και με την ανοχή του-των moderators θα κλείσω λέγοντας.
Να πληρώσω γιατί όχι.
Αλλά... πρώτα,

Φέρτε Πίσω Τα Κλεμμένα :twisted:

takattack
12-04-2010, 23:39
εχουμε μια καλη βομηχανια το τουρισμο και τη θαλασσα. βλεπω πως σιγα σιγα πανε να τα αρμεξουν και αυτα. επισης βλεπω πως ο μαγγας και τσαμπουκας ελληνας δεν αποδεικνθεται καθολου πιο εξυπνος απο τον γειτονα τουρκο, ο οποιος στολιζει τις παραλιες του με μαρινες και ξενοδοχεια. εδω απο τον οκτωβρη και μετα δεν ακουμε τπτ αλλο απο το πως θα κανει γα***τους ιδιοκτητες σκαφων.....

τελος παντων... και μια ερωτηση για οποιον ξερει. μπορει καποιος σε αυτη την χωρα να εχει ενα σκαφος και τπτ αλλο στον κοσμο? ουτε δουλεια, ουτε σπιτι, τπτ... να ζει εκει μεσα σε καποιο /α λιμανια... λεμε τωρα :D

mangos
13-04-2010, 07:30
όχι, σε αυτήν εδώ την χώρα που έχει 9-10 μήνες ηλιοφάνειας, δεν μπορείς να μένεις σε μικρό ή μεγαλύτερο σκάφος αντί να μένεις σε κάποιο σπίτι.

Υπάρχουν σκάφη να αγοράσεις με 3-5-10 χιλιάδες ευρώ, που θα μπορούσαν άνετα να φιλοξενήσουν πάμφθηνα κάποιον φτωχό που θα το επέλεγε σαν κατοικία, αλλά... στην Ελλάδα θα θεωρηθεί Ωνάσης!

Με 15-20 χιλιάρικα, θα μπορούσες να αποκτήσεις ένα σκάφος που θα φιλοξενούσε ακόμα και πολύτεκνη οικογένεια, με μηνιαίο κόστος χαμηλότερο ακόμα και από τα πάγια των λογαριασμών των ΔΕΚΟ σε οποιοδήποτε σπίτι.

mangos
13-04-2010, 07:43
Η γειτονική (και ανταγωνιστική) Τουρκία, δεν έχει κανέναν φόρο πολυτελείας, κανένα τεκμήριο σε σκάφη αναψυχής, οργανωμένες μαρίνες, φτηνές υπηρεσίες, και είναι προφανές πως έχουν πολύ περισσότερο μυαλό από εμάς. Δυστυχώς.

Έχουν αναπτύξει μια τεράστια τουριστική βιομηχανία πουλώντας μια παραλία και τις δικές μας αρχαιότητες, ενώ εμείς με τόση πολυνησία και ένα ολόκληρο Αιγαίο στα χέρια μας, πολεμάμε τον θαλάσσιο τουρισμό.

Τον δικό μας ήλιο και τους ανέμους μας, μορφές ενέργειας πολύ πιο δυνατές (και ανεξάντλητες) από το πετρέλαιο, είμαστε εντελώς ανίκανοι να τα εκμεταλλευτούμε. Και όπου γίνεται κάποια εκμετάλλευση, αλλοδαπές εταιρείες και κεφάλαια είναι από πίσω.
Εμείς εισάγουμε πετρέλαιο, αντί να εξάγουμε ενέργεια που έχουμε δωρεάν, ηλιακή και αιολική. Η δε ασταμάτητη κίνηση της θάλασσας, θα μπορούσε να ηλεκτροδοτήσει όλον τον πλανήτη, οικολογικά, αλλά αυτά θα γίνουν μονάχα όταν στην χώρα αυτή δεν θα απομείνει ούτε ένας από τους σύγχρονους Έλληνες, τους βρωμοέλληνες του Σαββόπουλου.

Ποιά κλεμένα να φέρουν και ποιοί?

Εάν έπρεπε να πάνε στην φυλακή όσοι Έλληνες κλέψανε, τότε η χώρα θα έπρεπε να καταλήξει όλοι στην φυλακή, και να εισάγουμε αλλοδαπούς δεσμοφύλακες, γιατί οι έντιμοι Έλληνες δεν θα φτάνουν ούτε γι αυτό.

psarogiannos
13-04-2010, 13:57
Εγώ είμαι μισθωτός με μια εργασία που καθ' όλη την διάρκεια της δεν σηκώνω κεφάλι. Τις φορολογικές μου υποχρεώσεις τις καταβάλω μέχρι δεκάρα, και προθεσμιακά πριν την ώρα τους.
Οι αγορές μου περιλαμβάνουν το ΦΠΑ, και σε κάποιες περιπτώσεις τον επιπλέον φόρο που τους αναλογεί, άσχετα αν ο πωλητής η ο πάροχος τα αποδίδει.
Τα ταμεία που είμαι ασφαλισμένος είναι επίσης πληρωμένα χωρίς να έχω κάνει καμία χρήση των ανταποδοτικών αυτών εισφορών.
Πληρώνω κάθε παροχή υπηρεσιών, ΔΕΚΟ, τέλη, ακόμα κάθε χαρτόσημο, σπατόσημο, κερατόσημο.
Γιατί θα πρέπει να πληρώνω κάθε αρπαχτή των (νέος μοντέρνος όρος "κακοδιαχειριστών") (sic) αυτού του κράτους με τις αλχημείες που μας σερβίρουν κάθε λίγο και λιγάκι?
Βλέπε λ.χ. περιβαλλοντολογικά τέλη αυτοκινήτων, την στιγμή που στα νησιά μας οι ανεμογεννήτριες είναι ακινητοποιημένες για να καίνε πετρέλαιο οι μονάδες παραγωγής τάσης, μιας και κάτι θα πέφτει κάτω από το τραπέζι.
Γιατί συνεχίζω να χρωστάω σε αυτό, το λίγο πριν την χρεωκοπία κράτος, μερικές χιλιάδες ευρό χωρίς να έχω ευθύνη?
Κάνω για δεσμοφύλακας, η και εγώ μέσα?

mangos
13-04-2010, 19:04
κι εσύ μέσα!

:p

Σύμφωνα με τα πιο πάνω, και για διευκόλυνση όλων, έφτιαξα τον πιο κάτω πίνακα, ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος.

http://3.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/S8RPb7w1dFI/AAAAAAAAAdQ/aMSddKXtN5A/s1600/tekmhria.JPG

psarogiannos
13-04-2010, 20:25
Έτσι ε? Και εγώ μέσα!! Τέλειος ο πίνακας (δεν έχει την "αα" που περιλαμβάνει τα λίγα μέτρα) αρκεί να μείνει έτσι το νομοθέτημα. Ερώτηση: Τα tender που έχουμε τα δηλώνουμε η δεν χρειάζεται? Γιατί αν τα δηλώσουμε πάμε άλλα 3 χιλιάρικα με βάση το αα).

mangos
13-04-2010, 20:34
Το τέντερ δεν δηλώνεται, για όνομα του Θεού, αλλά... εάν το έχει λεμβολογήσει κάποιος για να το χρησιμοποιεί και ανεξάρτητα, τότε... την πάτησε!!!

mangos
13-04-2010, 20:37
Έτσι ε? Και εγώ μέσα!!

όλοι μέσα, εγώ, εσύ, όλοι μας, αλλά τελικά... οι μόνοι που πήγανε ήδη μέσα, είναι κάποιοι που αντιδράνε σε αυτούς που μας κυβερνάνε, έστω και με λάθος τρόπο.

Δεν είμαι θαυμαστής τρομοκρατικών ενεργειών, αλλά... αυτοί τουλάχιστον επέλεξαν έναν τρόπο αντίδρασης, έστω και εάν διαφωνούμε με τον τρόπο. Εμείς που διαφωνούμε με τον τρόπο τους, πως αντιδράσαμε τα 30-40 τελευταία χρόνια?

takattack
13-04-2010, 21:57
ΣΩΣΤΟΣ ο πινακας..... μην δινεις ιδεες για τα tenders. μπορει να τα προσθεσει στο μηκος του σκαφους ή να τα φορολογησει με τον ποντο....
:p:p:p

psarogiannos
14-04-2010, 14:59
όλοι μέσα, εγώ, εσύ, όλοι μας, αλλά τελικά... οι μόνοι που πήγανε ήδη μέσα, είναι κάποιοι που αντιδράνε σε αυτούς που μας κυβερνάνε, έστω και με λάθος τρόπο.

Δεν είμαι θαυμαστής τρομοκρατικών ενεργειών, αλλά... αυτοί τουλάχιστον επέλεξαν έναν τρόπο αντίδρασης, έστω και εάν διαφωνούμε με τον τρόπο. Εμείς που διαφωνούμε με τον τρόπο τους, πως αντιδράσαμε τα 30-40 τελευταία χρόνια?

Αν μιλάς για τα τελευταία γεγονότα θα σου απαντήσω Αγγλιστί.
It's a show time!
Για τα προγενέστερα It's old show time!
Για την δε αντίδραση μας τώρα.
Το σύστημα άμυνας είναι απλό και εύκολο στην εφαρμογή, αρκεί να κατανοηθεί:
Περιορισμός των εσόδων τους (από όπου, και όσο μπορεί, ο καθένας μας) μέχρι να καταρρεύσουν.
Αυτοί έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι ο λαός, διότι η πλεονεξία τους πλέον είναι ανεξέλεγκτη.




ΣΩΣΤΟΣ ο πινακας..... μην δινεις ιδεες για τα tenders. μπορει να τα προσθεσει στο μηκος του σκαφους ή να τα φορολογησει με τον ποντο....
:p:p:p

Θα πάρω μια φαλτσέτα και θα το κάνω χαρτοπόλεμο.
:)

mangos
16-04-2010, 21:40
Φορομπλόκο σε λιμάνια και μαρίνες!

Του Νεκτάριου Β. Νώτη
Εκτός από την καθιέρωση αυστηρότερων τεκμηρίων για τα σκάφη, το υπουργείο οικονομικών σφίγγει ακόμα περισσότερο τον κλοιό γύρω από τους ιδιοκτήτες των πλωτών μεταφορικών μέσων.
Το νέο νομοσχέδιο φέρνει μεγαλύτερη φορολογική επιβάρυνση, μέσω της επιβολής ειδικού φόρου, αλλά και σαρωτικούς ελέγχους. Ο στόχος, πέραν από τον προφανή της αύξησης των εσόδων, είναι να εντοπιστούν οι επιτήδειοι, που δηλώνουν ότι έχουν στην κατοχή τους επαγγελματικό σκάφος, αλλά στην ουσία έχουν σκάφος αναψυχής. Κι αυτό, γιατί ο ειδικός φόρος επιβάλλεται μόνο στα σκάφη αναψυχής. Αναλυτικότερα... εδώ! (http://www.capital.gr/news.asp?id=946477)

Απάντηση:

Δυστυχώς όλα σε αυτήν την χώρα γίνονται “the Greek way” όπως λένε και οι ξένοι. Πράγματι η αρμόδια Υπηρεσία της Διεύθυνσης Θαλάσσιου Τουρισμού έχει επιδοθεί σε εξονυχιστικούς ελέγχους, αλλά… διυλίζουν τον κώνωπα, πιθανόν για να καταπιούν πιο εύκολα την κάμηλο.

Έχουν επιδοθεί σε ένα σαφάρι γραφειοκρατικών ελέγχων, κυνηγώντας ανεμόμυλους, τα κόμμα και τις τελείες, και έχουν παραλύσει όλη την λειτουργία του θαλάσσιου τουρισμού. Οι επαγγελματίες του κλάδου πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες, σκάφη που νοικιάζονται πραγματικά και φέρνουν συνάλλαγμα στην Ελλάδα πρέπει να απολογηθούν πως και γιατί νοικιάστηκαν, γιατί μεσολάβησε μεσίτης, ποιος ήταν και ποιος δεν ήταν πάνω στο σκάφος που κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι νοικιάστηκε, γιατί το ναυλοσύμφωνο είναι μπλέ και όχι πράσινο, γιατί αυτό, γιατί εκείνο, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι που περνάνε στ αλήθεια το καλοκαίρι τους πλένοντας τουαλέτες και σκάφη, ετοιμάζοντας τα στο λιοπύρι για να παραλάβουν οι πελάτες και να ξαμοληθούν στα νησιά, άνθρωποι που συντηρούν μόνοι τους τα σκάφη τους, που τρέχουν σαν τον Βέγγο για να βρουν ναύλους, για να καλύψουν τα έξοδα, για να πληρώσουν την δόση στην Τράπεζα, κλπ, συνωστίζονται στην Υπηρεσία και ταλαιπωρούνται σαν τα ζώα.

Πως θα βρουν τα μαϊμού επαγγελματικά σκάφη με τέτοιες μεθοδεύσεις?
Όποιος θέλει να βρει τα μαϊμού επαγγελματικά σκάφη, δεν έχει παρά να πάει μια βόλτα στα πλησιέστερα (και όχι μόνο) νησιά, στην Μύκονο, στην Σαντορίνη, κλπ, και να δει στην σειρά τις πολυτελείς δήθεν επαγγελματικές θαλαμηγούς με τους ιδιοκτήτες τους σαν επιβάτες, να καμαρώνονται στην πρύμνη, με τις τηλεοράσεις τους και τις κοιλάρες τους. Όποιος έχει στοιχειώδη εμπειρία από την πραγματικότητα, ξεχωρίζει από μακριά ποιος είναι τουρίστας ή πελάτης, και ποιος είναι ο ιδιοκτήτης που παριστάνει τον επιβάτη.

Εάν θέλουν λεφτά, αντί να βάζουν εξοντωτικά τέλη, τεκμήρια και φόρους στα ιδιωτικά σκάφη, και να τους σπρώχνουν στο να γίνουν κι αυτοί μαϊμού επαγγελματίες, ας ελέγξουν όλα αυτά τα σκάφη με τις ξένες σημαίες που τα έχουν και τα χρησιμοποιούν Ελληναράδες που ουδέποτε ελέγχθηκαν για πόθεν έσχες, δεν έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ των σκαφών τους, και παρόλο που τα χρησιμοποιούν, δεν φαίνονται σαν ιδιοκτήτες για να υποστούν το τεκμήριο.

Είναι απλό: Όποιος δεν είναι ιδιοκτήτης, δεν δηλώνει το τεκμήριο της χρήσης και δεν έχει δηλώσει την δαπάνη αγοράς, να μην μπορεί να πάρει απόπλου στην θαλαμηγό με την ξένη ή Ελληνική σημαία. Έτσι, θα σταματήσουν (αναγκαστικά) οι πονηροί που παριστάνουν τους επιβάτες ενώ είναι οι ιδιοκτήτες, ή που νοικιάζουν παράνομα τα ιδιωτικά σκάφη τους, συνήθως υπό ξένη σημαία. Οι ξένες εταιρείες, με δήθεν εκπροσώπους Έλληνες ή ξένους, να πληρώσουν αντίστοιχο φόρο με τις οφσορ εταιρείες που κατέχουν ακίνητα. Μόνο έτσι θα σφίξουν ο κώ…
Κλιμάκιο ελέγχου για την πληρωμή ή μη του ΦΠΑ, στα σκάφη με ξένη σημαία (βρώμισε ο τόπος από κοινοτικά σκάφη Ελληναράδων), καθώς για το ποιος επιβαίνει και με τι ιδιότητα, σε ιδιωτικά. Οι έλεγχοι όχι μόνο στην Αθήνα ή στην Θεσ/νίκη, αλλά και στα νησιά, χλιδάτα και μη.

Μέσα από το Υπουργείο, κοιτώντας χαρτιά, και με άσχετους που προσπαθούν να καταλάβουν θέματα που δεν γνωρίζουν, προκοπή δεν γίνεται. Το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η ταλαιπωρία και η τιμωρία ανθρώπων που έχουν τυπικά προβλήματα άνευ ουσίας, που είτε υπάρχουν πραγματικά, είτε εφευρίσκονται από ευφάνταστους δημοσίους υπαλλήλους.

Ως προς τις εισφορές (ετήσιες ή έκτακτες) των σκαφών με κριτήριο το μήκος τους, είναι σαν να πληρώνει το ίδιο ένα Λάντα 12 μέτρων, με ένα Πόρσε του ίδιου μήκους. Στο πρώτο θα είναι εξοντωτικό, στο δεύτερο θα είναι χάδι. Το τσουβάλιασμα με βάση το μήκος των σκαφών (όπως των κυβικών των αυτοκινήτων), είναι παράλογο. Όποιος έχει ένα τρεχαντήρι 15 μέτρων ή ένα παλιό μηχανοκίνητο μικρής αξίας, θα πληρώσει τα ίδια με όποιον έχει 15μετρη θαλαμηγό αξίας πολλών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, που πιθανόν να ξεπερνάει και το εκατομμύριο. Αυτά είναι εξοντωτικά, και παραδοχή της πλήρους αποτυχίας και ανικανότητας. Είναι εύκολο να μιλάνε ορισμένοι με μένος (και ζήλια?) γι αυτούς που έχουν κάποιο σκάφος, διότι σε αυτήν την ναυτική χώρα που οι μισοί κάτοικοι δεν ξέρουν ούτε να επιπλεύσουν στην θάλασσα, έπρεπε να βοηθάμε το γιώτινγκ (ιδιωτικό και επαγγελματικό), και όχι να το εξοντώσουμε. Προς το παρόν, πάμε για εξόντωση. Δυστυχώς. Όταν θα ξυπνήσουν οι αρμόδιοι, θα είναι πολύ αργά.

Α.Μ.

spyros45
09-05-2010, 12:55
Φιλοι γεια σας.Εγω θα συνεχισω να κανω ερωτησεις, και να δω ποιος θα εχει το φιλοτιμο να μου απαντησει, δεν γινεται καποιος θα με βαρεθει.Λοιπον στο θεμα μας.Τα σκαφη τα ξυλινα εχουν καποια εκπτωση μεγαλη στα τεκμηρια.Εαν ειναι χαραχτηρισμενα παραδοσιακα, η εκπτωση ειναι ιδια, η μεγαλυτερη? Μην ξεχναμε και τις αλλες ερωτησεις, ετσι? 1)Ηλεκτρολυση και υγρασια, 2)προπελα, 3)τεκμηρια...Ευχαριστω.

Παναγιώτης
09-05-2010, 17:53
Όπως μπορείς να δεις σε προηγούμενη σελίδα:


Τα ποσά της ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης αυτής της υποπερίπτωσης μειώνονται κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) προκειμένου για ιστιοφόρα σκάφη. Κατά το ίδιο ποσοστό μειώνονται και για πλοία αναψυχής που έχουν κατασκευασθεί ή κατασκευάζονται στην Ελλάδα εξ ολοκλήρου από ξύλο, τύπων “τρεχαντήρι”, “βαρκαλάς”, “πέραμα”, “τσερνίκι” και “λίμπερτυ”, που προέρχονται από την ελληνική ναυτική παράδοση.

Το τεκμήριο όταν πρόκειται για παραδοσιακό ξύλινο σκάφος είναι το μισό σε σχέση με αυτό ενός σύγχρονου ιδίου μήκους.

mangos
10-05-2010, 08:23
Ο πιο πάνω πίνακας που είχα φτιάξει, έχει λάθη στις εκπτώσεις λόγω παλαιότητας. Τελικά ισχύει 15% στην πενταετία, και 30% στην δεκαετία.