PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΥΛΙΝΑ MOTORSAIL



gkokki
06-04-2010, 09:40
ένας πολύ καλός τρόπος για να αναβιώσουν τα ξύλινα σκάφη είναι η κατάληλη διαμώρφοσή τους με καμπίνες για ενοικίαση .
για ποιό λόγο δεν το κάνουμε αυτό στην Ελλάδα σε αντίθεση με την Τουρκία?
οι ικανότητες ενός motorsail ξύλινου σε ιστιοφορία ποιές είναι σε σχέση με τα πλαστικά ?

Hellenarc
06-04-2010, 20:47
Όταν υπάρχει ρευστό τα πάντα γίνονται στην Ελλάδα και σίγουρα πολύ καλύτερα από την Τουρκιά αρκεί να διαλέξεις τους κατάλληλους τεχνίτες και να ξέρεις τι είναι αυτό του θέλεις να φτιάξεις.
Δεν νομίζω όμως πως αυτός μπορεί να είναι ο ιδανικός τρόπος για να αναβιώσουν τα παραδοσιακά

gkokki
07-04-2010, 07:39
είμαι πολύ κοντά στο να το κάνω αυτο .
να αγοράσω ενα παλιό σκαρί και να το ανακατασκευάσω . το buget μου για όλα ειναι γύρω στα 200.000 . δεν έχω ιδέα η ανακατασκευή περίπου πόσο θα κοστίσει.
μπορεί να βοηθήσει κανεισ?

Hellenarc
07-04-2010, 21:27
Προς θεού όχι τούρκικο και όχι ιμιτασιόν με περίσσια και φτηνή Gλαμουρια .
Ένα πραγματικό σκάφος με προσοχή στην λεπτομέρεια και αρματωμένο με κριτήριο την ναυτική τέχνη θα είναι περιζήτητο.
Πάρε σβάρνα τα λιμάνια και τα καρνάγια και το σκάφος που θα σε εντυπωσιάσει ρότα ποιος το έφτιαξε και πόσο κόστισε? Ρώτα αν ταξιδεύει με μποφόρια και το πόσο που ξοδεύει κάθε σεζόν για καύσιμα και για την βασική συντήρηση.

gkokki
08-04-2010, 07:24
προβληματίζομαι πολύ γιατί ο κάθε ένασ μπορεί να μου πεί αυτό που θέλω να ακούσω .
έχουν ικανότητες ιστιοφορίας αυτά . περίπου πόσο καίνε το μίλι ?
μιλάμε για ένα σκάφος γύρο στα 18-20 μέτρα

Hellenarc
08-04-2010, 20:39
προβληματίζομαι πολύ γιατί ο κάθε ένασ μπορεί να μου πεί αυτό που θέλω να ακούσω .
έχουν ικανότητες ιστιοφορίας αυτά . περίπου πόσο καίνε το μίλι ?
μιλάμε για ένα σκάφος γύρο στα 18-20 μέτρα

Και ιδικά όταν διαδίδεις το ύψος του budget. Αν και αυτό είναι πολύ σωστό που κάνεις.
Το πόσο αυτό για ένα 18 - 20 μ είναι πάντως αν όχι οριακό, μικρό, εκτός και γίνει κάποιο θαύματα και βρεις ένα αξιόλογο σκάφος που να μην θέλει πολλές εργασίες επισκευής και να αγοραστεί φτηνά. Κάτι για το οποίο έχω μεγάλες αμφιβολίες
Να αυτά τα σκάφη κρατούν πανιά και ταξιδεύουν πολύ καλά, για να μην σου πω ότι επιβάλλεται να έχουν πανιά

Hellenarc
08-04-2010, 20:41
ανάλογα με την ιπποδύναμη πάει και η κατανάλωση

gkokki
10-04-2010, 09:48
περίπου για ένα σκάφος γύρο στα 15 μέτρα με μια μηχανή για να μπορεί να πιάνει 10 κόμβους τι κατανάλωση θα έχει?

Hellenarc
13-04-2010, 11:30
Φιλέ Οι παλιάς τεχνολογίας μηχανές diesel Έχουν κατανάλωση 164 gr/h/hp και οι μοντέρνας με αντιρρυπαντική τεχνολογία κοντά στα 130 gr/h/hp
Η ιπποδύναμη ενός σκάφους εξαρτάτε από την αντίσταση που δημιουργεί η μάζα του σε συνάρτηση του υδροδυναμικού σχήματος της γάστρας η οποία μετριέται σε kn όταν αυτό κινείται μέσα στο νερό.
Δες δυο παραδείγματα από ένα καραβόσκαρο κακοφτιαγμένο 14 μετρά και ένα τσερνίκι με σχεδόν τέλειες γραμμές Οι υπολογισμοί είναι από ναυπηγικό πρόγραμμα και μετά από σκανάρισμα του ενός και από τον σχεδιασμού του δεύτερου.
Η ταχύτητα όσο μεγάλη και αν είναι η ιπποδύναμη δεν θα ξεπεράσει ποτέ σε ταχύτητα το μήκος της ισάλου του εκτός και έχει γάστρα ταχυπλόου και αν μπορέσει να πλανάρει κατεβαίνοντας ένα μεγάλο κύμα και μόνο με πανιά και δυνατό αέρα.
Όλα λοιπόν αυτά που σε απασχολούν είναι θέμα μελέτης του κάθε σκάφους ξεχωριστά για να πετύχεις την ελάχιστη κατανάλωση με την αναγκαία ιπποδύναμη.

84659
Απο καραβόσκαρο
84660
Από το αρχικό σχέδιο του τσερνικιού
84661
Από το τσερνίκι μετά από διορθώσεις στην υδροδυναμική της γάστρας

gkokki
13-04-2010, 20:10
δηλαδή με έναν πρόχειρο υπολογισμό με μια 150 ίππουσ μηχανή έχεις μια κατανάλωση της τάξης του 1,95 ανα μίλι .
είναι μεγάλη 150 ίππουσ μηχανή για να πηγαίνεις με 10 κόμβους σε ένα τρεχαντήρι 15 μέτρων?

Hellenarc
13-04-2010, 20:48
Είναι δύσκολο να πάει 10 μίλια αν όμως πάει θα έχει μια κατανάλωση από 2,7 λίτρα το μίλι και πάνω! Επιμένω όμως ότι αυτά είναι μόνο θεωρητικά.
Οι 150 ίπποι είναι υπερβολικά πολλοί για 15μετρα σκάφος (Σπατάλη ενέργειας και χρήματος)