Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 119 από 119

Θέμα: Aquarius [Adriana, Adriana III]

  1. #111
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε σε φωτο του Selim San από την Aliaga στο Aquarius (ex. Adriana) άρχισε το κόψιμο.

    ADRIANA 11 25-08-2019.jpg

  2. #112
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Πάει και αυτό.

  3. #113
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Οι προσευχές μου για επαναδραστηριοποίηση στο Αιγαίο δεν έπιασαν! Καλή ξεκούραση!

  4. #114

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι οι administrators πρέπει να μεταφέρουν το θέμα πλέον στα Ιστορικά κρουαζιερόπλοια.

  5. #115
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε σε φωτο από τον Selim San από την Aliaga στο Aquarius (ex. Adriana) το Ελληνικής κατασκευής κρουαζιερόπλοιο, η διάλυση προχωρά και έχει κοπή και η γέφυρα. Καλή ξεκούραση.

    ADRIANA 13 03-09-2019.jpg ADRIANA 14 03-09-2019.jpg

  6. #116
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Με γοργούς ρυθμούς προχωρά το κόψιμο του Ελληνικού κρουαζιερόπλοιου Aquarius (ex. Adriana) όπως βλέπουμε σε φωτο από τον Selim San από την Aliaga, ενώ τα καθίσματα έχουν βγει στο μόλο.

    ADRIANA 15 07-09-2019.jpg ADRIANA 16 07-09-2019.jpg

  7. #117
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στις προηγούμενες σελίδες έχουμε διαβάσει διάφορες εκδοχές για το αν το πλοίο ναυπηγήθηκε με μικρότερο μήκος απ'οτι προβλέπαν τα σχέδια.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακουσει οτι τα σχεδια ηταν για καπως μεγαλυτερο σκαφος, αλλα το ναυπηγειο δεν ειχε τον απαιτουμενο χωρο για να το κατασκευασει. Επισης, εχω ακουσει οτι μεσα, δεν ηταν ανετο. Ολα ηταν στριμωγμενα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στην Πάτμο είναι .Το είχα ακούσει και εγώ ότι τα σχέδια ήταν για μεγαλύτερο ,και μάλιστα κάναμε και πλάκα με φίλο .ότι μάλλον τελείωναν οι λαμαρίνες και γι αυτό έκλεινε κάπως απότομα η πρύμη .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παραπάνω γραφιστική απεικόνιση του ΑΚΟΥΑΡΙΟΥΣ που ανέβασε ο φίλος Nicholas Peppas στο προηγούμενο μήνυμα η οποία δείχνει το πλοίο όπως επρόκειτο να ναυπηγηθεί, πιστεύω φίλε Ellinis ότι διαψεύδει τις φήμες περί κουτσουρέματος της πρύμνης κατά την διάρκεια κατασκευής του.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SVORONOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοιο πραγματι ηταν σχεδιασμενο για μεγαλυτερο μηκος, ομως αυτο δεν εγινε συμφωνα με τα αρχικα ναυπηγικα σχεδια τα οποια και τροποποιηθηκαν γιατι υπηρχε κινδυνος καθιζησης της ναυπηγικης κλινης κατι που δεν ειχε γινει αντιληπτο αρχικα. Το αποτελεσμα ηταν οτι το πλοιο παρολη την ιπποδυναμη των μηχανων του, δεν μπορουσε να υπερβει τους 16.5 Koμβους λογω εντονων κραδασμων (αποτελεσμα του μειωμενου μηκους της πρυμνης), ωστε να μπορει να πιασει τους 19,5 κομβους για τους οποιους και ειχε σχεδιαστει και εξοπλιστει (με την καταλληλη ιπποδυναμη των μηχανων του).
    Δεν ξέρω αν τα σχέδια με τα οποία ξεκίνησε η κατασκευή δεν ήταν και τα αρχικά. Πάντως η τρόπιδα του σκάφους τοποθετήθηκε τον Ιούλιο του 1970 και λίγο μετά δημοσιεύτηκε το παρακάτω άρθρο στα Ναυτικά Χρονικά που αναφέρει οτι το μήκος του πλοίου θα ήταν 104 μέτρα και το πλάτος 14. Όπως καταγράφεται και στο miramarshipindex το πλοίο ολοκληρώθηκε με μήκος 103,7 μέτρα και πλάτος 14. Τουλάχιστον με βάση αυτά δεν φαίνεται να άλλαξε κάτι, τουλάχιστον με βάση τα σχέδια με τα οποία ξεκίνησε η ναυπήγηση. Πιθανώς να υπήρχε και προγενέστερο σχέδιο που άλλαξε λόγω περιορισμών του ναυπηγείου...

    AQ.jpg

  8. #118

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο ,καθως σε συζητηση με το πλοιοκτητη , μου ειχε αναφαιρει οτι το προβλημα του πλοιου ηταν αλλου,που διωρθωθηκε αργοτερα...εκτος αυτου το κορυφαιο γραφειο Ερμογενη - Νεγκα δεν ηταν κανα μπακαλιστικο....

  9. #119
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο ,καθως σε συζητηση με το πλοιοκτητη , μου ειχε αναφαιρει οτι το προβλημα του πλοιου ηταν αλλου,που διωρθωθηκε αργοτερα...εκτος αυτου το κορυφαιο γραφειο Ερμογενη - Νεγκα δεν ηταν κανα μπακαλιστικο....
    Δλδ που αλλού ήταν το πρόβλημα;;

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας