Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 43

Θέμα: Φρεγάτες τύπου FREMM

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή Φρεγάτες τύπου FREMM

    υπηρετω στο πολεμικο ναυτικο τη θητεια μου.ακουω πολλους αξιωματικους να μιλανε για αυτες τις νεες φρεγατες που ακομα και αν δεν εχουν παραγγελθει εχουν κανει τοσο ντορο.λενε οτι τα οπλικα συστηματα ειναι εντελως νεα.και θα χρειαστουν πολλα σχολεια.πιστευετε ειναι χρησιμες???

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Καλά κάνεις και υπηρετείς εκεί φίλε μου, ότι ακούγεται εκεί είναι να μένει εκεί, κυρίως επειδή είναι πλοία νέας τεχνολογίας και δεν χρειάζεται να γράφουμε δημοσία τίποτα σχετικό με αυτά. Τα εν οίκω μη εν δήμω, ευχαριστώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    αγαπητε διαχειριστα δεν βγαζω τα μυστικα της κυβερνησης προς τα εξω.ψαχνοντας στη βικιπαιδεια μπορεις να βρεις στοιχεια απειρα κιολας για τους οπλισμους των μεκο των στανταρντ καθως και των ΦΡΕΜ.μαλιστα οι μεκο ειναι ακριβως οι ιδιες με μικρες διαφορες που δεν χρειζουν αναφορας με τις αντιστοιχες Τουρκικες ΜΕΚΟ.δυστυχως η ευτυχως στο ψαχτηρι του γκουγκλ,μπορεις να βρεις ακομα και πλανα των πλοιων αυτο.δυστυχως τα ''ΑΠΟΡΡΗΤΑ'' στοιχεια εχουν γινει διατρητα μεχρι εκει που δεν περνει.σε λιγο θα βγαλουν στοιχεια και απο τα κεντρα επιχειρησεων....

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα ήταν προτιμότερο, να βρεις μια πηγή από το διαδίκτυο που να αναφέρει στοιχεία γι’ αυτού του τύπου τα πλοία και να την ποστάρεις στο θέμα που θες να δημιουργήσεις τοποθετώντας την άποψη σου και τις απορίες σου πάνω σε πληροφορίες που υπάρχουν , από το να αναφέρεις το τι άκουσες από συζητήσεις κατά την διάρκεια της θητείας σου από στόματα Αξιωματικών εν ενεργεία!!!Αυτό κατά τον ΣΠΚ είναι ποινικό αδίκημα, άκου – βλέπε – μην μιλάς, είναι το πιο χρήσιμο όπλο στα σώματα ασφαλείας και στον στρατό ,παρόλα αυτά το θέμα σου για εμένα είναι πολύ ενδιαφέρον και με τα της αδείας διαχείρισης του ναυτιλία.gr (στην προκειμένη τον Leo) θα ήθελα να συνεχιστεί η συζήτηση του θέματος FREMM !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα ήταν προτιμότερο, να βρεις μια πηγή από το διαδίκτυο που να αναφέρει στοιχεία γι’ αυτού του τύπου τα πλοία και να την ποστάρεις στο θέμα που θες να δημιουργήσεις τοποθετώντας την άποψη σου και τις απορίες σου πάνω σε πληροφορίες που υπάρχουν , από το να αναφέρεις το τι άκουσες από συζητήσεις κατά την διάρκεια της θητείας σου από στόματα Αξιωματικών εν ενεργεία!!!Αυτό κατά τον ΣΠΚ είναι ποινικό αδίκημα, άκου – βλέπε – μην μιλάς, είναι το πιο χρήσιμο όπλο στα σώματα ασφαλείας και στον στρατό ,παρόλα αυτά το θέμα σου για εμένα είναι πολύ ενδιαφέρον και με τα της αδείας διαχείρισης του ναυτιλία.gr (στην προκειμένη τον Leo) θα ήθελα να συνεχιστεί η συζήτηση του θέματος FREMM !!!

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Fremm η Horizon?Ακουγονται και οι 2 κατηγοριες...και λεει τις 'νοικιαζουμε" πως δλδ? Αλλαζουν ονοματα κτλ η κρατανε το γαλλικο?

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Mακάρι να ήταν Horizon! Aλλά κ οι FREMM έχουν μεγάλες δυνατότητες.Προσωπικά θα προτιμούσα την ιταλική έκδοση. Ο δανεισμός πολεμικού υλικού δεν είναι κάτι καινούργιο.Κάποια στιγμή σου μεταβιβάζουν την κυριότητα (εδώ λένε σε 5 χρόνια) με το συμφωνηθέν τίμημα.Εννοείται ότι αλλάζουν σημαία,όνομα,αριθμό.
    Μαζί με τα 4 αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας Breguet Atlantique 2 (επίσης δανεικά) πιστεύω ότι υπό τις παρούσς συνθήκες είναι μιά κίνηση προς την σωστή κατεύθυνση διότι δεν μπορεί να θέλουμε να ανακήρύξουμε ΑΟΖ κ να μην έχουμε τα μέσα να την επιτηρούμε κ αν χρειαστεί να την υπερασπίσουμε.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Τελικά φαίνεται να είναι Γαλλικές FREMM. Ελπίζω πάντως, να ναυπηγηθούνε σύμφωνα με τις Ελληνικές απαιτήσεις, όπου υπάρχουν διαφορές σε σχέση με τις Γαλλικές.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Εγω γιατι καταλαβα πως θα παρουμε τις ηδη υπαρχουσες?

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Aκριβώς όπως είναι με την γαλλική διαμόρφωση ενώ οι δικές μας θα διέφεραν λίγο.Το πιό σπουδαίο είναι ότι θα είχαν το υποστρατηγικό βλήμα Scalp.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας