Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα το απογευμα κατα τις 6 μου υπενθιμισαν τηλεφωνικως απο την εταιρια, οτι το πλοιο θα εχει καθυστερηση (αντι για 6.25, αναχωρηση στις 8.50). θεωρω οτι η εταιρια προσεχει τους πελατες της, μετα απο αυτη την κινηση που εγινε σ' εμενα ( αλλα και σε ολους τους υπολοιπους επιβατες).
...μόνο που το 08.50 έγινε 11.20...
Τρίτη ξημερώματα στις 05.15 φτάνω στο λιμάνι του Ηρακλείου,παρκάρω το αυτοκίνητο σε ειδικά διαμορφωμένο parking για παραμονές μέχρι 36 ώρες (κόστος 3 ευρώ),και περιμένω το Πρέβελης για την ''μίνι κρουαζιέρα''όπως την είχα ονομάσει προς Σητεία,Κάσο,Κάρπαθο,Ρόδο,Κάρπαθο,Κάσο,Σητεία,Ηράκλ ειο!!!
Το πλοίο μπήκε στο λιμάνι ερχόμενο απο Πειραιά,Μήλο,Σαντορίνη στις 05.30 και έδεσε στις 05.40.Αμέσως άρχισε η αποβίβαση επιβατών και οχημάτων που δεν ήταν και λίγοι....
Λίγοι δεν ήμασταν βέβαια και αυτοί που περιμέναμε να επιβιβαστούμε στο πλοίο....
Η ώρα αναχώρησης ήταν 05.50,όμως λογω μεγάλου όγκου οχημάτων φύγαμε στις 06.45.
Ο καιρός υπέροχος μόνο για μένα και την γυναίκα μου....Ο υπόλοιπος κόσμος ξερνούσε στα καταστρώματα και στις τουαλέτες μιας και το πλοίο είχε να αντιμετωπίσει ένα γεμάτο 8άρι μέχρι και την Κάσο και απο Κάσο μέχρι Κάρπαθο πολλές φορές και 9....
Χαρακτηριστική εικόνα ήταν στο εστιατοριο που υπήρχαν μόνο εγώ,η γυναίκα μου και ο σερβιτόρος σε ένα πλοίο που άγγιζε πρωτόκολο....
Απο Κάρπαθο μέχρι και Ρόδο ο καιρός ήταν καλός και έτσι είδαμε κι άλλον κόσμο να κυκλοφορεί εντός του πλοίου αλλά και στα καταστρώματα!!!
Απο την Ρόδο έδινε αναχώρηση 19.30,μα εμείς δέσαμε στις 20.45 και αναχωρήσαμε για την επιστροφή στις 21.40!!
Έτσι μοιραία η άφιξη μας στο Ηράκλειο ήταν σήμερα στις 10.45 και όχι στις 08.30 που ήταν αρχικά προγραμματισμένο.
Το πλοίο μου άρεσε αρκετά.Είχε πολύ φιλικό πλήρωμα,ανθρώπινο και χωρίς να είναι ''δήθεν''....
Οι εσωτερικοί χώροι είναι όλοι περιποιημένοι και οι άνθρωποι του πλοίου έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να το κρατούν καθαρό σε ένα ομολογουμένως αρκετά δύσκολο δρομολογιο....
Φωτογραφίες απο το ταξίδι υπάρχουν πολλές και απο εβδομάδα που θα επιστρέψω στην βάση μου θα αρχίσουν να ανεβαίνουν!!
Πάντως ήταν ένα 30ώρο περιπετειώδες και άκρως καραβολατρικό.Απολαυστικό απο την αρχή εως και το τέλος!!!!