Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 24

Θέμα: Tαξίδι με το Πρέβελης για Μήλο-Θήρα-Ηράκλειο!

  1. #1

    Προεπιλογή Tαξίδι με το Πρέβελης για Μήλο-Θήρα-Ηράκλειο!

    Στις 8 Ιανουαρίου πραγματοποίησα ένα ταξίδι για το Ηράκλειο με ένα λίγο ασυνήθιστο δρομολόγιο για τους πολλούς αλλά αρκετά ενδιαφέρον για την καραβολατρική μου τρέλα...!!!
    Έτσι λοιπόν λίγο πριν τα μεσάνυχτα της Παρασκευής το Πρέβελης με περίμενε στο λιμάνι του Πειραιά για ένα όμορφο ταξίδι μέσω Μήλου και Σαντορίνης!!
    Περιττό να αναφέρω ότι απο Πειραιά ήμουν ο μοναδικός επιβάτης του πλοίου για Ηράκλειο σύμφωνα με τον αρχιθαλαμηπόλο...


    Συνημμένο Αρχείο 85866

    Το πλοίο πιστό στην αναχώρηση του σήκωσε άγκυρες ένα λεπτό μετά τα μεσάνυχτα και ενώ ήδη βρισκόμουν στην καμπίνα μου για έναν τετράωρο ύπνο περίπου μιας και στις 04.30 θα είχε εγερτήριο για την επικείμενη άφιξη μας στην Μήλο....και πράγματι λίγα λεπτά μετά τις 05.00 ο Αδάμαντας ήταν μπροστά μας...

    Συνημμένο Αρχείο 85867

    ...και παράλληλα ο καταπέλτης άγγιζε τον ντόκο του λιμανιού...

    Συνημμένο Αρχείο 85868

    ...με τη θέα απο το πρύμιο κατάστρωμα να είναι όμορφη εκείνη την ώρα...

    Συνημμένο Αρχείο 85869

    ...ώσπου λίγο μετά τις 05.30 είχαμε ήδη χαράξει ρώτα για το λιμάνι του Αθηνιού...με τη νύχτα ακόμα να κρατεί καλά...

    Συνημμένο Αρχείο 85870

    Στην Σαντορίνη θα φτάναμε μετά απο περίπου 4 ώρες και έτσι ήταν μία καλή ευκαιρία για ένα καφεδάκι για να ανοίξει καλύτερα το μάτι μιας και μπροστά μου είχα να απαθανατίσω και την ανατολή που θα είχαμε εν πλώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vinman : 21-04-2010 στις 00:20

  2. #2

    Προεπιλογή

    ...η οποία ανατολή και μόνο με αποζημίωσε με το παραπάνω για την απόφαση μου να ταξιδέψω στο Ηράκλειο με αυτό το δρομολόγιο....
    Οι εικόνες ανάμεσα σε Φολέγανδρο και Σίκινο την ώρα που ξημέρωνε ήταν κάτι παραπάνω απο μαγικές....μία εκπληκτική εμπειρία...!!!


    Συνημμένο Αρχείο 85871

    Συνημμένο Αρχείο 85872

    Συνημμένο Αρχείο 85873

    Συνημμένο Αρχείο 85874

    Συνημμένο Αρχείο 85875

  3. #3

    Προεπιλογή

    ...περιττό να προσθέσω πως καθ'όλη τη διάρκεια της φωτογράφησης έτρεχα σαν τρελός πάνω-κάτω,δεξία κι αριστερά για να μπορέσω να βγάλω όσον το δυνατόν καλύτερες εικόνες απο το ξημέρωμα...

    Συνημμένο Αρχείο 85876

    Συνημμένο Αρχείο 85877

    Συνημμένο Αρχείο 85878

    Συνημμένο Αρχείο 85879

    ...σιγά σιγά πήρα τον δρόμο για το σαλόνι για έναν ακόμα καφέ και εκεί βρήκα και την ευκαιρία να τραβήξω και τον ήλιο που άρχισε δειλά να ξεπροβάλει μπροστά απο τα πλώρια παράθυρα...

    Συνημμένο Αρχείο 85880

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Xωρίς λόγια!!!!!!!Τέλειες!!!!
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  5. #5

    Προεπιλογή

    ...και έτσι λίγο αργότερα η όμορφη εικόνα της Οίας ήταν ήδη μπροστά μας....

    Συνημμένο Αρχείο 85881

    Συνημμένο Αρχείο 85882

    Συνημμένο Αρχείο 85883

    ...ενώ πίσω μας φαινόταν η Θηρασία...

    Συνημμένο Αρχείο 85884

    ..και λίγο πιο μετά ο επιβλητικός Σκάρος με το Ημεροβίγλι...

    Συνημμένο Αρχείο 85885

  6. #6

    Προεπιλογή

    ....ενώ λίγα λεπτά αργότερα παράλληλα με το ηφαίστειο στα δεξιά μας....

    Συνημμένο Αρχείο 85886

    ...βλέπαμε και τα Φηρά στα αριστερά....

    Συνημμένο Αρχείο 85887

    ...και τα όμορφα εκδρομικά πλοία του ηφαιστείου και πάλι στα δεξιά μας...συνεχείς αλλαγές εικόνων και συναισθημάτων....

    Συνημμένο Αρχείο 85888

    ...ώσπου λίγο αργότερα το λιμάνι του Αθηνιού απλωνόταν μπροστά μας..!!

    Συνημμένο Αρχείο 85889

    Συνημμένο Αρχείο 85890

  7. #7

    Προεπιλογή

    ..η θέα απο το λιμάνι απίστευτη...

    Συνημμένο Αρχείο 85891

    Συνημμένο Αρχείο 85892

    ...και λίγο αργότερα και αφού στο πλοίο μπήκαν πάνω απο 15 νταλίκες και καμμιά 15αριά αυτοκίνητα ξεκινήσαμε για το επόμενο λιμάνι του ταξιδιού...

    Συνημμένο Αρχείο 85893

    ...αφήνοντας πίσω μας τα μοναδικά τοπία που προσφέρει η Σαντορίνη που ειδικά τον χειμώνα είναι κάτι παραπάνω απο πανέμορφη...

    Συνημμένο Αρχείο 85894

    Συνημμένο Αρχείο 85895

    ....και ενώ έβλεπα αυτές τις εικόνες έννοιωθα πως πρέπει να κάνω ένα διάλειμμα για ύπνο....και έτσι κατηφόρησα προς την καμπίνα μου για να κοιμηθώ περίπου ένα δύωρο...

  8. #8

    Προεπιλογή

    ...και ανανεωμένος να βγώ στο κατάστρωμα για το τελευταίο σκέλος του ταξιδιού...και να συναντήσω φρέσκος πλέον στα αριστερά μου τη νήσο Δία (ή Ντία για τους Ηρακλειώτες) και τις κορυφογραμμές του νομού αριστερά απο αυτό το μικρό νησάκι...

    Συνημμένο Αρχείο 85896

    Συνημμένο Αρχείο 85897

    ..ενώ απο τα δεξιά βλέπαμε με έκπληξη τις χιονισμένες κορυφές...φυσικό μιας και ήταν Γενάρης..μέσα στην καρδιά του χειμώνα....

    Συνημμένο Αρχείο 85898

    Συνημμένο Αρχείο 85899

  9. #9

    Προεπιλογή

    ....η εμφάνιση μπροστά μας του αεροδρομίου Ν.Καζαντζάκης σήμαινε και το τέλος σιγά σιγά του ταξιδιού....

    Συνημμένο Αρχείο 85900

    ..ένα τέλος που ήρθε πιο κοντά μετά την είσοδο του πλοίου στο λιμάνι και το άνοιγμα της μπουκαπόρτας προς τον ντόκο...

    Συνημμένο Αρχείο 85901

    Συνημμένο Αρχείο 85902

    ...αφού μετά την αποβίβαση μου παρέλαβα και το αυτοκίνητο που είχα νοικιάσει,επόμενος προορισμός μου ήταν ο κόκκινος φάρος όπου με περίμενε ο καλός μας φίλος Αρτέμης (παντά πιστός στα ραντεβού μας στο Ηράκλειο)....

    Συνημμένο Αρχείο 85903

    ..για να τραβήξουμε παρέα την αναχώρηση του πλοίου για την Σητεία...!!

    Συνημμένο Αρχείο 85904

    ¶λλο ένα ταξίδι είχε μόλις τελειώσει με ένα χαμόγελο μέχρι εκεί που δεν παίρνει απο ικανοποίηση....ένα ταξίδι που με έκανε να νοιώσω και να κατανοήσω γιατί είμαι ένας τρελός και αμετανόητος καραβολάτρης...!!!
    Αφιερωμένο σε όλους τους καλούς φίλους μου!!

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπα και στο καφεδάκι μας στο παλιό λιμάνι, σε ζήλεψα πραγματικά... Μας χάρισες καταπληκτικές εικόνες και νομίζω ότι άξιζε το τρέξιμο που έριξες ! Εύχομαι να επανέλθεις δριμύτερος, με νέα ταξίδια και νέες εμπειρίες Μάνο. Να είσαι καλά ! Συγχαρητήρια γι' αυτό που μας χάρισες... Θανάσης...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας