Σελίδα 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 173

Θέμα: Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    4}φαγητο/δωματιο κοστιζουν 160 λιρες αγγλιας
    Το μήνα ή τη βδομάδα;;
    Μου φαίνεται αρκετά δελεαστικό οτι γλυτώνεις 1 χρόνο και έχεις ισχυρότερο χαρτί.(εκτός απο τα χρήματα)
    Όσον αναφορά το τελευταίο,,,μια εταιρεία για παράδειγμα παίρνει ευκολότερα έναν με χαρτί απο ξένη ακαδημία αφού όπως λένε είναι πολυ ανώτερα απο τις ελληνικές ακαδημίες;;
    Για εμένα που θέλω να κάνω καριέρα στη θάλασσα και ειδικα στα δεξαμενόπλοια θα με βοηθήσει περισσότερο;;

    Τhanks

  2. #102
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Athens/Southampton
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή ακαδημιες στο εξωτερικο

    ειναι 160 λιρες την εβδομαδα.Οσο αφορα την αγορα εργασιας δεν ξερω να σου απαντησω συγκεκριμενα.Η σχολη ειναι η καλυτερη στον κοσμο αλλα δεν νομιζω οτι το διπλωμα που παιρνει καποιος απο τις ΑΕΝ ειναι κατι λιγοτερο απο το αγγλικο διπλωμα.Βεβαια δεν ξερω και το σκεπτικο των εταιριων...

  3. Προεπιλογή

    Tελικά είναι πολλά τα λεφτά(800 ευρώ το μήνα)..
    Και ολόκληρο το ποσό,πόσο είναι;
    Ξεχωριστά απο αυτά δεν είναι;;

  4. #104
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Athens/Southampton
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή ακαδημιες στο εξωτερικο

    τα φραγκα ειναι 7200 λιρες ολο το προγραμμα.Σε αυτα ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται τα λεφτα για δωματιο/φαγητο που σου ειπα πριν.Σε αυτα προσθεσε αλλες 6000{ευρω αυτη την φορα} για τα μαθηματα που πρεπει να παρακολουθησεις εδω και εφοσον περασεις τις εξετασεις των μαθηματων αυτων να σε δεχτουν εκει..

  5. #105
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikitasko Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια εταιρεία για παράδειγμα παίρνει ευκολότερα έναν με χαρτί απο ξένη ακαδημία αφού όπως λένε είναι πολυ ανώτερα απο τις ελληνικές ακαδημίες;;
    Για εμένα που θέλω να κάνω καριέρα στη θάλασσα και ειδικα στα δεξαμενόπλοια θα με βοηθήσει περισσότερο;;
    Δεν νομίζω να κάνει ιδιαίτερη διαφορά στο πως θα σε δεχτεί η εταιρία. Από την στιγμή που πληρείς τις προυποθέσεις της STCW κλπ, θεωρείσαι κατ' αρχήν οκ. Τώρα το αν μια σχολή είναι η καλύτερη ή όχι αφενός μεν είναι σχετικό, αφετέρου θα πρέπει να το γνωρίζει, να το κατανοεί και να το αποδέχεται και αυτός που θα σε προσλάβει. Έχω ακούσει π.χ. ανθρώπους να ισχυρίζωνται ότι η καλύτερη σχολή είναι η τάδε και πως αυτή βγάζει Πλοι'αρχους κλπ ένω όλες οι άλλες είναι κατώτερες κλπ και όλες οι εταιρίες σε πέρνουν αμέσως μόλις τους πεις ότι είσαι από αυτήν την σχολή κοκ. Περριτό να αναφέρω ότι ήταν η σχολή που είχε τελειώσει ο ίδιος ή ο γιός του...
    Εκείνο που μετράει δεν είναι τόσο το από ποιά σχολή είναι κανείς, αλλά η επίδοση που είχε σε αυτήν και πολύ περισσότερο τα πραγματικά προσόντα του και η διαγωγή του και η εντύπωση που αφήνει από την επαφή με την εταιρεία και την ναυτολόγησή του στο πλοίο. Μπορεί κάποιος να έχει τελειώσει την καλύτερη σχολή και να είναι άσχετος και άλλος την χειρότερη και να είναι ένας από τους καλύτερους επαγγελματίες. Η κάθε σχολή θα σου δώσει ερεθίσματα και κάποιες βασικές γνώσεις, έναν μπούσουλα. Από εκεί και πέρα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός πόσο προσεχτικός θα είναι και πόσο θα ασχοληθεί με την μελέτη και την εμπέδωση κάθε γνωστικού αντικειμένου. Σαν ναυτικός δεν νομίζω πως πάιζει μεγάλο ρόλο το ποιά σχολή έχεις τελέιώσει, ειδικά σήμερα με την έλλειψη που υπάρχει σε ανθρώπινο δυναμικό και δη ικανό. Εκείνο που θα μετρήσει έιναι το να μπορέις να κάνεις σωστά την δουλεία σου. Και αυτήν μπορέις να την κάνεις αρκετά καλά αν κάτσεις και μελέτησεις είτε στην Ελλάδα είτε στην αλλοδαπή και αν στο πλοίο δεν περνάς ως "τουρίστας". Αν όντως βέβαια μια σχολή έχει καλούς καθηγητές, καλόν εξοπλισμό, καλά βιβλία και καλό σύστημα εν γένει σίγουρα βοηθά έμμεσα στο να βρεις δουλειά διότι μπορεί να σου δημιουργήσει περισότερες ευκαιρίες για ευκολότερη και εμβριθή μάθηση των απαραίτητων γνωστικών αντικειμένων, και αν σου περισεύουν τα χρήματα τότε γιατί όχι. Θα πρέπει όμως να εξετάσει κανείς αν θα μπορούσε να έχει το ίδιο αποτέλεσμα χώρις να δαπανήσει τα χρήματα του καταβάλωντας απλά λίγο παραπάνω κόπο. Ο κόπος βέβαια είναι πάντοτε απαραίτητος διότι και στο καλύτερο διδακτικό σύστημα να φοιτά κάποιος, εμβόλισμός γνώσεων και ικανότήτων στον ανθρώπινο εγκέφαλο δεν είναι ακόμα εφικτός αν ο ίδιος ο εγκέφαλός δεν επιθυμεί να κάνει και αυτός κάτι... Επίσης, ένα χρήσιμο ατού κατα την φοίτηση στην αλλοδαπή είναι και η απόδειξη πολύς καλής γνώσης της γλώσσας (και ειδικά της αγγλικής), κάτι που μετρα ακόμα στην ναυτιλία. ...Βέβαια έχω συναντήσει άνθρωπο με πτυχίο και μεταπτυχικό στην αγγλία και να κόβεται στα αγγλικά στο ελληνικό πανεπιστήμιο (όπου τον βάλαν να παρακολουθήσει για να πάρει αναγνώριση)! Όποτε είπαμε, όλα είναι σχετικά....
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  6. Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ,,,περίπου τα ίδια μου είπε και ο θείος μου σήμερα..
    Μου είπε επίσης οτι ...άλλο πράμα ο ναυτικός,,,,ο Έλληνας..

  7. #107
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Athens/Southampton
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή ακαδημιες στο εξωτερικο

    Ρε συ Michael γιατι με αμφισβητεις λεγοντας ειναι ''σχετικο οτι καποια σχολη ειναι η καλυτερη στον κοσμο κτλ κτλ''.Ε, οχι ρε φιλε δεν ειναι σχετικο{χωρις παρεξηγηση και με πολλη αγαπη}.Οταν η σχολη εχει την πιο πλουσια βιβλιοθηκη του κοσμου σε οτι αφορα γενικα και ειδικα την ναυτιλια,οταν οι καθηγητες εχουν εμπειρια στο βασιλικο ναυτικο της αγγλιας η' ηταν καπετανιοι σε queen mary κτλ,οταν τα μαθηματα γινονται με προηγμενα μεσα και εργαστηρια και οταν οι χωροι οπoυ γινονται τα STCW ειναι σαν εργαστηρια της ΝΑΣΑ,ε οχι, με συγχωρεις αλλα δεν ειναι τιποτα σχετικο.Αν τωρα καποιος δεν εχει τα λεφτα να παει εκει δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα λεγοντας οτι θελει.Και πουθενα-αν προσεξες- ΔΕΝ ειπα οτι το ελληνικο διπλωμα υστερει εναντι του ελληνικου απλα τονισα μονο τις συνθηκες σπουδων.Ουτε κανω διαφημιση στην σχολη λεγοντας ''τρεχτε ολοι αγγλια''.Ουτε κανεις θειος μου την συνεστησε.Οσο για την ατακα του nikitasco ''αλλο πραγμα ο ελληνας ναυτικος'' το ιδιο μου ειπε και ο διευθυντης της σχολης στην αγγλια.
    Φιλικα παντα....

  8. #108
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ Michael γιατι με αμφισβητεις λεγοντας ειναι ''σχετικο οτι καποια σχολη ειναι η καλυτερη στον κοσμο κτλ κτλ''.Ε, οχι ρε φιλε δεν ειναι σχετικο{χωρις παρεξηγηση και με πολλη αγαπη}.Οταν η σχολη εχει την πιο πλουσια βιβλιοθηκη του κοσμου σε οτι αφορα γενικα και ειδικα την ναυτιλια,οταν οι καθηγητες εχουν εμπειρια στο βασιλικο ναυτικο της αγγλιας η' ηταν καπετανιοι σε queen mary κτλ,οταν τα μαθηματα γινονται με προηγμενα μεσα και εργαστηρια και οταν οι χωροι οπoυ γινονται τα STCW ειναι σαν εργαστηρια της ΝΑΣΑ,ε οχι, με συγχωρεις αλλα δεν ειναι τιποτα σχετικο.Αν τωρα καποιος δεν εχει τα λεφτα να παει εκει δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα λεγοντας οτι θελει.Και πουθενα-αν προσεξες- ΔΕΝ ειπα οτι το ελληνικο διπλωμα υστερει εναντι του ελληνικου απλα τονισα μονο τις συνθηκες σπουδων.Ουτε κανω διαφημιση στην σχολη λεγοντας ''τρεχτε ολοι αγγλια''.Ουτε κανεις θειος μου την συνεστησε.
    Δεν αμφισβητείται ούτε επιβεβαιώνεται τίποτα από ό,τι έχει προαναφερθει. Η αναφορά είναι γενική και δεν γίνεται λόγος για συγκεκριμένες σχολές. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα ισοπέδωσης (με ή ανευ χρημμάτων). Αν κάποια σχολή πληρεί ορισμένα πρότυπα τότε θα πρέπει κανείς να κάνει μια ανάλυση κοστούς οφέλους (όχι μόνο χρηματικού) και ανάλογα με τα κριτήρια που έχει ο ίδιος να καταλήξει σε μια απόφαση.
    Για την συγκέκριμένη σχολή, ούτε και εμένα μου την συνέστησε ο θείος μου... , πάντως την έχω (σοβαρά) υπόψη μου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για την ατακα του nikitasco ''αλλο πραγμα ο ελληνας ναυτικος'' το ιδιο μου ειπε και ο διευθυντης της σχολης στην αγγλια.
    Ναι, δεν ξέρω τί είπε και πως το είπε και ποιός το είπε, αλλά προσωπικά πιστεύω πως αν και είναι ωραίο και βαυκαλιστικό να ακούει ο δείνα εθνικότητας ναυτικός ότι "είναι άλλο πράγμα", δεν αρκεί σίγουρα μόνο αυτό, και πάντως ο μέσος όρος είναι σαν τα αμοιβαία κεφάλαια, οι προηγούμενες αποδόσεις δεν εγγυώνται τις μελλοντικές...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικα παντα
    ...Από τότε που βγήκε η φιλία χάθηκαν οι ευκαιρίες για διαδυκτιακες παρεξηγήσεις και καβγάδες...:neutral:

    (με λίγο χιούμορ ...ενίοτε, [αλλά χωρίς μίση ποτέ] )
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  9. #109
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    morgan 8a sumfwnisw mazi sou. to city einai ontws to kalhtero tou kosmou, kai an den kanw la8ws ekei einai prutanis o Grammenos(ellhnas).to gardiff pou an den kanw la8ws exei edra thn oualia, einai kai auto e3isou kalo, alla periorizete perisotero se spoudes ka8ara oikonomikes(den apokleiei omws tis nautiliakes).

  10. #110

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να αναφέρω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Το city έχει μόνο το όνομα έχει πιά και την δυνατότητα γνωριμιών καθώς ακόμα και παιδιά εφοπλιστών εκεί πάνε. Βέβαια είναι αναμενόμενο να πας σε ένα μεταπτυχιακό κ για τις γνωριμίες αλλά κ όχί μόνο για αυτές για αυτό κ προσωπικά έχω διαγράψει αυτή την επιλογή.
    Για το Cardiff πιστεύω ότι είναι μία καλή επιλογή όπως και το Erasmus το οποιό έχει αναφερθεί παραπάνω με τον καθηγητή Χαραλαμπίδη.
    Προσωπικά ούτε αυτά με ενδιαφέρουν αν και έχουν καλό επίπεδο βαριέμαι να κάνω ίδια μαθήματα καθώς σπουδάζω στο ναυτιλίας στη Χίο.

    Πιστεύω αν κάποις θέλει να πάρει και γνώσεις στο μεταπτυχιακό πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό από αυτά που έχει ήδη κάνει όπως επίσης κάτι διαφορετικό από αυτά που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι.

    Επειδή είναι ήδη πολλά, postarw και τα ξαναλέμε.

Σελίδα 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας