Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 173

Θέμα: Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό

  1. #121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από polivios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια εγω απλα θελω να μερικεσ απο τις καλυτερες σχολες για να δω πιο προγραμμα μου ταιριαζει καλυτερα και να δω αν υπαρχει και κατι που δεν ηξερα θελετε να με βοηθησετε? (το ΜΕL αξιζει ξερει κανεις)? Ρωταω γιατι υπαρχουν πολλες σχολες και καποιες ισως δεν αξιζουν γιαυτο θα ηθελα να ακουσω τι πιστευει ο καθενας οτι αξιζει. Παρακαλω απαντηστε μου.
    Φίλε οποιαδηποτε σχολή είναι στο εξωτερικό αξίζει..ολες καλές είναι το θέμα είναι το ακριβές αντικείμενο που θέλεις να κάνεις.

  2. #122
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Είναι δύσκολο να πάρεις απάντηση διότι ο όρος "ναυτιλιακά" είναι πολύ γενικός. Στο σίτυ είναι περισσότερο χρηματοοικονομικά. Είναι πιό κατάλληλο για προερχόμενους από οικονομικό κλάδο. Μέχρι προτινος είχε την καλύτερη ίσως φήμη στον τομέα του. Βασικά δεν νομίζω πως αρχικά υπήρχε κάτι αντίστοιχο.Τελευταία ακούγεται ότι έχει πέσει λίγο, λίγο όμως, η φήμη του. Στο Μάλμο είναι καλό περισσότερο για όσους θέλουν να ασχοληθούν περισσότερο με τον ΙΜΟ και την πολιτικη της ναυτιλίας, για πλοιάρχους που θέλουν να μεταπηδήσουν στο ακαδημαικό χώρο κλπ. Εδώ και αρκετό καιρό επειδή δέχεται πολλούς ασιάτες κάποιοι το θεωρούν ότι ΄χει υποβαθμιστεί. Βέβαια τελεί υπό την αιγίδα του ΙΜΟ. Αν θέλεις marine operation υπάρχει Jοhn Moore, το σίτυ και πάλι αλλά σε αλλο προγραμμα (κατα την γνώμη υπερβολικά δυσανάλογη η τιμή σε σχέση με το προιον ) και άλλα. Για το MEL δεν έχω ακούσει τίποτα. Πάντως φαίνεται να είναι περίπου όπως του σίτυ με ολίγην και από Μάλμο. Πάντως θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν εννοείς ναυτιλιακά οικονομικά, νομικά, οπερασιον κλπ. Αν δηλάδή προέρχεσαι από οικονομικό πτυχίο ή είσαι ναυτικός κλπ. αυτό θα βοηθήσει πιστεύω να πάρεις πιο ακριβείς απαντήσεις. Βασικά οι περισότερες σχολές είναι στην Αγγλία. Μια αναζήτηση μέσω του βρεταννικού συμβουλίου μπορεί ίσως να σε βοηθήσει αν δεν θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #123

    Προεπιλογή

    Εχω πει οτι τελιωνω παπει σε λιγο και οτι ενδιαφερομε περισσοτερο να ασχολιθω με chartering η με S & P (sale and purchase).

  4. #124
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από polivios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω πει οτι τελιωνω παπει σε λιγο και οτι ενδιαφερομε περισσοτερο να ασχολιθω με chartering η με S & P (sale and purchase).
    Συγγνώμη αλλά δεν το πρόσεξα. Ίσως σε άλλο θέμα. Σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι αυτό που χρειάζεται περισσότερο είναι κάποιο σεμινάριο από σχετικό φορέα.
    Θα πρότεινα να στραφείς περισσότερο σε μεταπτυχικά με shipping (ή maritime) law και όχι τόσο σε οικονομικά. Πάντως όλα τα προαναφερθέντα έχουν μαθήματα σχετικά (shipping law, chartering practice etc) συνήθως στις τελευταίες περιόδους και ενίοτε ως μαθήματα επιλογής. Τώρα για το κατά πόσο είναι τα καλύτερα είναι σχετικό. Προσωπικά νομίζω έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι αρκετα γενικά και εισαγωγικά. Σίγουρα πάντως παίρνεις τις βάσεις. Ορισμένα από αυτά προσφέρουν απαλλαγη από τις εξετάσεις στα αντίστοιχα μαθήματα για τις εξετάσεις πισοποίησης των σχετικών επαγγελματικών φορέων. Αν ρωτήσεις στο κάθε π΄ρογραμμα σου λένε αν και συνήθως το αναφέρουν στα φυλάδια τους και στις ιστοσελίδες.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #125

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω michael εχω βρει καποια σεμιναρια και επαγγελματικους φορεις εχουν εκπαιεδευση και δινουν καποια επαγγελματικη πιστοποιηηση, κατα ποσο ομως μπορουν αυτα να αντικαταστησουν ενα μεταπτυχιακο και τι ισχυη εχουν στην αγορα εργασιας γνωριζεις?

  6. #126
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από polivios Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα ποσο ομως μπορουν αυτα να αντικαταστησουν ενα μεταπτυχιακο και τι ισχυη εχουν στην αγορα εργασιας γνωριζεις?
    Κοίταξε νομίζω ότι έχουν σαφώς μεγαλύτερη ισχύ από ένα μεταπτυχιακό σε άσχετο έν τέλει αντικείμενο. Διότι αυτά γίνωνται από ανθρώπους που είναι ήδη σε αυτόν τον χώρο και διδάσκουν αυτά που θέλει η αγορά. Βέβαια νομίζω πως καλό είναι να μην τα κάνεις στην Ελλάδα. Δεν εξασφαλίζουν θέση σε δημόσιο φορέα όπως ένα μεταπτυχιακό, αλλά είναι πολύ πιο εστιασμένα σε αυτά που πραγματι θα χρειαστείς. Καλόν θα ήταν πάντως να ψάξεις για δουλειά και σε κανένα ναυλομεσιτικό γραφείο να δεις λίγο τα πράγματα από μέσα, ίσως και να απομυθοποιήσεις ορισμένα, να κάνεις και τις μικρογνωριμίες σου να ακούσεις και απόψεις από ανθρώπους του χώρου, να πάρεις και λίγο πρακτική εμπειρία και ύστερα όλος ο χρονος είναι μπροστά σου. έστω και για λίγο. Από την στιγμή δε που δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός έχεις όλην την άνεση να δεις πρωτα αν σου αρέσει στην πράξη και μετά να πάρεις και την θεωρητική γνώση και πιστοποίηση. Στην αγορά μετράει το να φέρνεις αποτέλεσμα. Όχι το να έχεις χαρτιά. Τα χαρτία βεβαιώνουν ότι απλά παρακολούθησες κάποια μαθήματα και πέτυχές σε κάποιες εξετάσεις. Χρειάζωνται και αυτά, αλλά κανείς δεν θα σου πεί, "α έχεις τα χαρτια, ορίστε το γραφείο σου ξεκίνα και θα πέρνεις τόσα". Στην αρχή θα ξεκινήσεις ως εκπαιδευόμενος και αναλογα με το αν "σκάμπάζεις" θα προωθηθείς. Καλύτερα λίγο εκπαιδευόμενος τώρα που είναι αρχή παρά με δέκα πτυχία, διότι τότε μάλλον θα σου κακοφανεί. Ελπίζω να σε διαφωτίσουν και άλλοι ΄πιο σχετικοί στον τομέα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #127

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο και προσπαθω να βρω δουλεια αλλα μεχρι στιγμης εχω καταφερει να δουλεψω μονο operation και λογιστηριο. Δεν τα παραταω ομως..

  8. #128

    Προεπιλογή ψαξτε το καλα

    καλησπερα και απο μενα.
    διαβαζω το τοπικ σας και οι αποψεις ειναι ευστοχες. η μονη μου ενσταση ειναι σχετικα με το ΣΙΤΥ. ειναι ενα πανεπιστημιο με πολυ υψηλο πρεστιζ αλλα δυστυχως αλλα περιμενα και αλλα βρηκα. ειχα ηδη πτυχιο ναυτιλιακων στον πειραια και δυστυχως ενς περιμενα απο ενα πανεπιστημιο τετοιου βεληνεκους να ανταποκρινεται στις προσδοκιες εκανα ενα χρονο πραγματα που σχετιζονται περισσοτερο με οικονομικα παρα με ναυτιλια. και το 30% που αντιστοιχουσε στη ναυτιλια δυστυχως ηταν πολυ γενικα και καμια εξειδικευμενη γνωση. πολλα τα διδακτρα για ενα μαστερ που νιωθω οτι δε με βοηθησε και πολυ. φυσικα εχει το ονομα...οσοι θελετε να ασχοληθειτε πραγματικα με την ναυτιλια ψαξτε το καλυτερα.

    και αν θελετε να επικεντρωθειτε στο κομματι των μπιζνες επιλεξτε maritime mba uni. of greenwich. απο οσο ξερω και αυτο επικεντρωνεται στο μπιζνες αλλα τουλαχιστον οι γνωσεις πανω στο μπιζνες ειναι πολυ καλες. και αυτο ασχολειται κατα 30% με τη ναυτιλια.

    καλη τυχη σας ευχομαι

  9. #129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από hatzibileus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να αναφέρω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Το city έχει μόνο το όνομα έχει πιά και την δυνατότητα γνωριμιών καθώς ακόμα και παιδιά εφοπλιστών εκεί πάνε. Βέβαια είναι αναμενόμενο να πας σε ένα μεταπτυχιακό κ για τις γνωριμίες αλλά κ όχί μόνο για αυτές για αυτό κ προσωπικά έχω διαγράψει αυτή την επιλογή.


    Για το Cardiff πιστεύω ότι είναι μία καλή επιλογή όπως και το Erasmus το οποιό έχει αναφερθεί παραπάνω με τον καθηγητή Χαραλαμπίδη.
    Προσωπικά ούτε αυτά με ενδιαφέρουν αν και έχουν καλό επίπεδο βαριέμαι να κάνω ίδια μαθήματα καθώς σπουδάζω στο ναυτιλίας στη Χίο.

    Πιστεύω αν κάποις θέλει να πάρει και γνώσεις στο μεταπτυχιακό πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό από αυτά που έχει ήδη κάνει όπως επίσης κάτι διαφορετικό από αυτά που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι.


    Επειδή είναι ήδη πολλά, postarw και τα ξαναλέμε.
    σελ.11
    Δεν ξέρω πότε πήγες αλλά όπως βλέπεις έχει αναφερθεί βέβαια δεν είναι και το μεγαλύτερο λάθος του κόσμου καθώς όπου και να πας θέλει από την πλευρά σου να έχεις ενδιαφέρον. Το city σίγουρα προσφέρει μία θέση εργασίας με ανοιχτές τις αγγάλες των ελληνικών ναυτιλιακών.
    Καλή συνέχεια στην σταδιοδρομία σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hatzibileus : 26-01-2009 στις 19:31

  10. #130
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ayto pou egw tha ithel ana rwthsw einai se posa eth pisteyei enas synadelfos pou kanei spoudes eksw , tha aposvesei to kostos tou, doulevontas sto grafeio naytiliakhs etaireias ston peiraia.

    safws ayto eksartatai k apo thn eidikothta . alla as kanoume mia genikh kouventa se ayto, na akousoume gnwmes giati polla peristatika exw dei teleytaia pou oi theseis pou prosferontai den odhgoun se aposvesh oute se 10 xronia
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας