Σελίδα 16 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 173

Θέμα: Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό

  1. #151

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Marabu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα συμφορουμίτες!
    Είμαι καινούριος στο φόρουμ, παρότι παρακολουθώ τα ναυτιλιακά θέματα εδώ και πολύ καιρό. Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στα οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ και ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά το οποίο να δίνει έμφαση στα οικονομικά και όχι πχ τόσο στο ναυτικό δίκαιο κτλ. Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό στο ΠαΠει αλλά το ζήτημά μου είναι ότι διαρκεί 2 χρόνια, είναι ακριβότερο από κάποια αντίστοιχα στην Αγγλία ενώ δεν ξέρω αν και κατά πόσο σε μια χώρα που καταργείται το Υπουργείο Ναυτιλίας και αλλάζουν οι αρμοδιότητες για την ποντοπόρο κάθε εξάμηνο, αξίζει να κάνει κάποιος μεταπτυχιακά, όχι λόγω ποιότητας αλλά λόγω μη απορρόφησης από την αγορά εργασίας, ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα. Για την Αγγλία έχω διαβάσει καλά λόγια σε αυτές τις σελίδες για Cardiff, Solent και Plymouth πέραν του Cass το οποίο είναι απλησίαστο. Μπορείκάποιος να με διαφωτίσει για το κόστος ζωής σε συντηρητικά πλαίσια για τις βρεταννικές πόλεις; Υπάρχει απορρόφηση από την εκεί αγορά εργασίας μετά την κρίση; Ποιό από αυτά τα μεταπτυχιακά έχει καλύτερο όνομα; Γιατί η όλη συζήτηση σε αυτή τη σελίδα έγινε σε άλλα πλαίσια και με άλλα δεδομένα.Ξέρω και Σουηδικά και ίσως θα ήταν μια δυνατότητα να πάω εκεί αλλά σε αντίθεση με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια στη Σουηδία το WMU ζητά δίδακτρα αλλά και επαγγελματική εμπειρία που δε διαθέτω. Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο μεταπτυχιακό εκεί;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας. Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα ήμουν πολύ ευγνώμων γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και πρέπει να λάβω κάποιες αποφάσεις....

    Αγαπητέ,μήπως θα ήταν πιο σώφρον να δαπανήσεις κάποιο χρονικό διάστημα εργαζόμενος με το παρόν πτυχίο σε κάποια ναυτιλιακή εταιρεία,όπου ιδίοις όμασι θα διαπιστώσεις σε πιο γνωστικό πεδίο θα πρέπει το μεταπτυχιακό σου να είναι εστιασμένο?Επίσης εργαζόμενος σε μιά ναυτιλιακή εταιρεία θα διαπιστώσεις πια θα είναι η μελλοντική αξία του χρόνου και του χρήματος που θα ξοδέψεις σήμερα για το μεταπτυχιακό σου.

  2. #152

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leodint63 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ,μήπως θα ήταν πιο σώφρον να δαπανήσεις κάποιο χρονικό διάστημα εργαζόμενος με το παρόν πτυχίο σε κάποια ναυτιλιακή εταιρεία,όπου ιδίοις όμασι θα διαπιστώσεις σε πιο γνωστικό πεδίο θα πρέπει το μεταπτυχιακό σου να είναι εστιασμένο?Επίσης εργαζόμενος σε μιά ναυτιλιακή εταιρεία θα διαπιστώσεις πια θα είναι η μελλοντική αξία του χρόνου και του χρήματος που θα ξοδέψεις σήμερα για το μεταπτυχιακό σου.
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν είχα ποτέ άμεση επαφή με τη ναυτιλία παρά μόνο από τον Τύπο ενώ ένα μεταπτυχιακό θα με βοηθήσει σίγουρα να μπω πιο καλά στο κλίμα. Το πιο σημαντικό όμως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις αν και έχω αναβολή για τουλάχιστον 4 χρόνια ακόμα. Ποιός θα με δεχτεί, έστω και αμισθί, αν δεν τις έχω συμπληρώσει;

  3. #153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Marabu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν είχα ποτέ άμεση επαφή με τη ναυτιλία παρά μόνο από τον Τύπο ενώ ένα μεταπτυχιακό θα με βοηθήσει σίγουρα να μπω πιο καλά στο κλίμα. Το πιο σημαντικό όμως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις αν και έχω αναβολή για τουλάχιστον 4 χρόνια ακόμα. Ποιός θα με δεχτεί, έστω και αμισθί, αν δεν τις έχω συμπληρώσει;
    Συμφωνώ ότι ένα μεταπτυχιακό θα σε βάλει στο κλίμα αλλά σκέψου ότι ο τομέας όπου θα εξειδικευθείς ίσως είναι κορεσμένος εδώ και χρόνια,η το άλλο χειρότερο να μην ενδιαφέρθεί κανένας εργοδότης για τόση εξειδίκευση.Θα συνιστούσα πολύ καλό ψάξιμο πριν αποφασίσεις γιατί το μεταπτυχιακό είναι κόπος,χρόνος και χρήμα.Μια επαφή τουλάχιστον με ανθρώπους του χώρου η με εξειδικευμένα γραφεία εργασίας θα σε βοηθήσουν να δεις τι μεταπτυχιακό χρειάζεσαι.

  4. #154
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Marabu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα συμφορουμίτες!
    Είμαι καινούριος στο φόρουμ, παρότι παρακολουθώ τα ναυτιλιακά θέματα εδώ και πολύ καιρό. Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στα οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ και ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά το οποίο να δίνει έμφαση στα οικονομικά και όχι πχ τόσο στο ναυτικό δίκαιο κτλ. Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό στο ΠαΠει αλλά το ζήτημά μου είναι ότι διαρκεί 2 χρόνια, είναι ακριβότερο από κάποια αντίστοιχα στην Αγγλία ενώ δεν ξέρω αν και κατά πόσο σε μια χώρα που καταργείται το Υπουργείο Ναυτιλίας και αλλάζουν οι αρμοδιότητες για την ποντοπόρο κάθε εξάμηνο, αξίζει να κάνει κάποιος μεταπτυχιακά, όχι λόγω ποιότητας αλλά λόγω μη απορρόφησης από την αγορά εργασίας, ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα. Για την Αγγλία έχω διαβάσει καλά λόγια σε αυτές τις σελίδες για Cardiff, Solent και Plymouth πέραν του Cass το οποίο είναι απλησίαστο. Μπορείκάποιος να με διαφωτίσει για το κόστος ζωής σε συντηρητικά πλαίσια για τις βρεταννικές πόλεις; Υπάρχει απορρόφηση από την εκεί αγορά εργασίας μετά την κρίση; Ποιό από αυτά τα μεταπτυχιακά έχει καλύτερο όνομα; Γιατί η όλη συζήτηση σε αυτή τη σελίδα έγινε σε άλλα πλαίσια και με άλλα δεδομένα.Ξέρω και Σουηδικά και ίσως θα ήταν μια δυνατότητα να πάω εκεί αλλά σε αντίθεση με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια στη Σουηδία το WMU ζητά δίδακτρα αλλά και επαγγελματική εμπειρία που δε διαθέτω. Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο μεταπτυχιακό εκεί;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας. Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα ήμουν πολύ ευγνώμων γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και πρέπει να λάβω κάποιες αποφάσεις....
    Υπάρχει και αυτό:
    http://www.maritimeeconomics.com/mc_learning.htm
    Γενικά δεν νομίζω να υπάρχουν άλλα αρκετα γνωστά. Για οικονομικά ΄νομίζω πως το cass είναι το πιο σχετικό αλλά είναι λίγο εντατικό και δύσκολο. Αν έχεις καλούς βαθμούς από ασοοε ίσως να μπορείς να πάρεις και καμμιά υποτροφία και να μειωθεί σχετικά το κόστος, αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω περισότερες πληροφορίες.
    Στο WMU από όσο θυμάμαι έχει δυο ξεχωριστούς τρόπους για να μπεις. Το έχεις ελέγξεί;
    Στην ελλάδα υπάρχει και στο πανεπιστήμιο Αιγαίου, αλλά και στην ασοε. Υπάρχει και το ΑLBA.

    Για κόστος διαβίωσης στο Λονδινο υπολόγισε για μια ακαδημαική χρονιά 10 με 15 χιλιάρικα ανάλογα και με το τι ζωή θα κάνεις. Στις άλλες πόλεις είναι πιο φθηνά. Στο λονδίνο υπολόγιζε μόνο για εστία 140 με 220 λίρες την βδομάδα. Για φαι 4-5 λίρες ανα γεύμα. Αν μένεις μακριά από πανεπιστήμιο υπολόγισε και κόστη μετακίνησης που είναι σημαντικά στο Λονδίνο. Επίσης μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και το κόστος για αγορά βιβλίων κλπ που συνήθως δεν τα παρέχουν τα πανεπιστήμια.
    Αν στείλεις εμαιλ στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν θα σου στείλουν ενδεικτική λίστα με έξοδα διαβίωσης κλπ. μερικά έχουν και σχετικά στοιχεία μέσα στα σαιτ τους.

    Η αγορά εργασίας είναι λίγο πεσμένη στα χρηματοοικονομικά γενικά. Τώρα όμως οι αγορές σιγα σιγα ανακάπτουν. Καμμιά φορά λόγω αναδιαθρώσεων λόγω της κ΄ρισης είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά σαν πρωτάρης μιας και είσαι συγκριτικά πιο φθηνός. Γενικά υπάρχουν πολλές δουλειές και σε διαφορετικούς κλάδους σχετιζόμενουσ με τα ναυτιλιακά και δη τα χρηματοικονομικά ή το commodity trading. Στην ελλάδα υπάρχουν αρκετες ναυτιλιακές κυρίως και τα τμήματα των τραπεζών οπου ασχολούνται με τον ναυτιλιακό τομέα. Δουλειές υπ΄ρχουν και άλλες χώρες της βόρειας ευρώπης.
    Το αν θα καταργήσουν ή όχι το ΥΕΝ είναι μάλλον αδιάφορο για την εξέλιξη της ναυτιλίας στην ελλάδα κια την αγορά εργασίας. Καλό βέβαια θα ήταν να ήταν λίγο πιο σοβαροί με αυτά τα θέματα... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Η ελληνική ναυτιλια δεν δημιουργήθηκε επειδή υπήρχε το ΥΕΝ.

    Ποιό ακριβώς τμήμα της ασοοέ έχεις τελειώσει; πάιζει και αυτό ένα ρόλο..

    Πάντως ίσως είναι μια καλή ιδέα να ξεμπερδεύεις πρωτα με το στρατιωτικό και παράλληλα να ετοιμάζεσε είτε για μεταπτυχικό είτε π΄ρωτα για μια δουλίτσα για ναδεις από μέσα λίγο τα πργματα και να απομυθοποιήσεις καταστάσεις και να δεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να κάνεις και αν αυτό είναι όπως ακριβώς το φαντάζεσαι στη καθημερινή πραξη.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #155

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το καθαρό οικονομικό έχω τελειώσει με χρηματοοικονομικά σαν κατεύθυνση. Το Αιγαίου το αποκλείω, ενώ το Αlba έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά απευθύνεται σε υπαλλήλους που έχουν ήδη 3χρόνια εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα. Εγώ έχω δουλέψει λιγότερα χρόνια και σε άλλους τομείς. Για τα έξοδα διαβίωσης στο Λονδίνο τα ξέρω σε γενικές γραμμές αλλά σε ευχαριστώ που τα έκανες λίγο πιο συγκεκριμένα απλά δεν ξέρω αν είναι μεγάλη διαφορά με τις άλλες πόλεις αν και πρέπει να είναι γύρω στο 30%. Επειδή υπάρχει πληθώρα εξειδικεύσεων καλό θα ήταν να μπω στη δουλειά και να δω τι μου αρέσει ή τι θα μου άρεσε να κάνω...

  6. #156

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Marabu,

    πριν ακριβως ενα χρονο η μουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα.. απο οτι ειδα το κυριο προβλημα σου ειναι το κοστος και εφ οσον αναφερθηκε το κοστος στο λονδινο και πολυ σωστα μαλιστα, να σε ενημερωσω οτι στο Cardiff για το οποιο εδειξες ενδιαφερον θα σου κοστισει γυρω στα 16.000 λιρες (περι τα 19000 ευρω) + τα εισητηρια πανε ελα ελλαδα, για ενα χρονο με ολα τα κοστη μεσα, διδακτρα, διαμονη, φαι, ποτο κλπ κλπ καθως και τα βιβλια τα οποια παρεχονται απο το παν/μιο. Τα ιδια να υπολογιζεις περιπου και στο Plymouth με επιφυλαξη μονο το κοστος των συγγραματων τα οποια δεν γνωριζω εαν παρεχονται.

  7. #157

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και απο εμένα στο forum...έριξα μια ματιά αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά στο bath στην αγγλία..έχει μήπως κάποιος κάποια επιπρόσθετη πληροφορία να διαθέσει??έχω τελειώσει το τμήμα ναυτιλίας στην Χίο και πιστεύω οτι μια ειίκευση στο management θα ήταν ιδανική.

  8. #158

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα...πρόκειται να φύγω για σπουδές στην Ιταλία τον επόμενο χρόνο πάνω στον κλάδο της Ναυπηγικής και θα ήθελα ὀποιος γνωρίζει να μου πει ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστημιο στην Ιταλία για τέτοιες σπουδές...ευχαριστώ προκαταβολικά...!!!

  9. #159

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα σε ολους σας.Ειμαι καινουριος στο forum.Απο μικρος ηθελα να μπω στις ΑΕΝ και να γινω ναυτικος τωρα λογο της δουλειας του πατερα μου θα πρεπει να μετακομισουμε στην αμερικη.Πανω σε αυτο ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εισαχθω στην USMMA (US Merchand Marine Academy)Θα υπαρχει καποιο προβλημα που δεν ειμαι αμερικανος πολιτης?Συγνωμη εαν εχει ξαναειπωθει κατι τετοιο.

  10. Προεπιλογή

    http://www.usmma.edu/

    Εδώ φίλε θα βρείς οτι θέλεις!
    Καλώς ήρθες!

Σελίδα 16 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας