Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 715161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 173

Θέμα: Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό

  1. #161

    Προεπιλογή

    Δυστυχως εχω ειδη ψαξει μα δεν βρηκα κατι για το θεμα μου.Παντως ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blue Star Delos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως εχω ειδη ψαξει μα δεν βρηκα κατι για το θεμα μου.Παντως ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
    Στείλε μήνυμα φίλε!!

  3. #163

    Προεπιλογή

    Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει emeil θα προσπαθησω τηλεφωνικος και βλεπουμε. Παντως αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας απαντησει.

  4. #164

    Προεπιλογή Μηχανικος

    Καλησπερα σας ,,παρακολουθοντας ολη την συζητηση ειδα οτι οι σπουδες στο εξωτερικο αφορα μονο τους πλοιαρχους,,για τους μηχανικους δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο??Δλδ τελειωνε αεν σαν μηχανικος κ μετα δεν μπορω να κανω επιπλεον πραγματα στο εξωτερικο πανω στο αντικιμενο μου??? Σας ευχαριστω εκ των προτερων

  5. #165
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από milanezos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας ,,παρακολουθοντας ολη την συζητηση ειδα οτι οι σπουδες στο εξωτερικο αφορα μονο τους πλοιαρχους,,για τους μηχανικους δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο??Δλδ τελειωνε αεν σαν μηχανικος κ μετα δεν μπορω να κανω επιπλεον πραγματα στο εξωτερικο πανω στο αντικιμενο μου??? Σας ευχαριστω εκ των προτερων
    Ό,τιδήποτε έχει σχέσει με μηχανολόγους και ναυπηγους νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να ασχοληθεί ένας μηχανικός είτε σε επίπεδο πτυχιου είτε μεταπτυχιακού. Πέραν αυτού υπάρχουν διάφορα σεμινάρια για επιθεωρητές από νηογνώμωνες κλπ με τα οποία επίσης μπορέι να ασχοληθεί κάποιος. Αρκεί να ξεκαθαρίσει με τι θέλει να ασχοληθεί στο μέλλον και να κάνει τις κατάλληλες επιλογές. Θα έλεγα μάλιστα πως πολλες φορές τα πράγματα ίσως να είναι λιγότερο εξειδικευμένα από ότι στην περίπτωση των πλοιάρχων και ίσως και πιο εύκολα. Επίσης πολλές από τις σπουδές που απευθήνονται σε πλοιάρχους απευθύνωνται και σε μηχανικούς εξίσου όπως και σε επαγγελματίες άλλων κλάδων. Εξαρτάται τι του αρέσει του καθενός και τι σκοπεύει να κάνει στο μέλλον και φυσικά πόσα χρήματα είναι διατιθεμένος να δώσει.

  6. #166

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους!!
    Παρακολουθω το φορουμ εδω και πολυ καιρο,χωρις ωστοσο να γραφω!

    Ειμαι 21 χρονων,εχω σπουδασει ναυτιλιακα σε δημοσιο ιεκ,εχω κανει πρακτικη 6 μηνες σε ναυτιλιακη εταιρεια και σε 10 μερες απολυομαι απο τον στρατο.
    Σκεφτομαι τι μπορω να κανω τωρα,να ψαξω για δουλεια ή να ψαξω για πανεπιστημιο στο εξωτερικο για καποιο παραπανω πτυχιο?Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι και τοσο σιγουρος κατα ποσο ενα χαρτι απο δημοσιο ιεκ μπορει να μου εξασφαλισει μια δουλεια...
    Θα ηθελα πραγματικα την βοηθεια σας!

  7. #167
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι επόλυτος γνώστης θα πρότεινα εξωτερικό για γνώσεις ουσίας. Φυσικά ομοίως και για δουλειά γιατι εδώ στις ναυτιλιακές προτειμανε τους γιούς των εκεί στελεχών και τις μοδάτες κοπελιές που τα πετάνε έξω για το ανάλογο οφθαλμόλουτρο μηπως και ανέβει λίγο ο BDI μαζί με την λύμπιντο

  8. #168
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kara1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ
    Σκεφτομαι τι μπορω να κανω τωρα,να ψαξω για δουλεια ή να ψαξω για πανεπιστημιο στο εξωτερικο για καποιο παραπανω πτυχιο?Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι και τοσο σιγουρος κατα ποσο ενα χαρτι απο δημοσιο ιεκ μπορει να μου εξασφαλισει μια δουλεια...
    Ψάξε και για τα δύο παράλληλα και οποιο βρεις πρωτο θα σε βοηθήσει και για το άλλο. Για την εξασφάλιση της δουλειάς, χωρίς γνωριμίες και εγω αμφιβάλλω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στην χειρότερη δεν θα βρεις δουλειά γρήγορα ή μπορέι να πέρνεις πολύ λίγα χρήματα, αποκτάς όμως εμπειρία και προυπηρεσία και γνωριμίες σιγά-σιγά οποτε είσαι ένα κλικ παραπάνω. Κια όπως έχουμε πει κια σε άλλο τόπικ σχετικό με την εργασία σε γραφείο, το παν είναι τρουπώσεις, απαξ και τρουπώσεις τα υπόλοιπα θα τα βρεις, όρεξη να 'χεις!

  9. #169

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους.εχοντας διαβασει ολες τις αποψεις του forum θα ηθελα να με βοηθησε τε να συνοψισω μερικα πραγματα.ειμαι στο δευτερο ετος στο τμημα ναυτιλιακων στο πα.πει. και τελειωνοντας θα ηθελα να ασχοληθω με chartering and broking.
    Εχοντας μιλησει με καποια ατομα εχω αρχικα καταληξει οτι το city οπως αναφερεται και εσεις εχει μονο φημη και τιποτα ενδιαφερον.
    Εκτος απο τα πανεπιστημια που εχετε αναφερει πιστευω πως και το newcastle university ειναι ενα παρα πολυ καλο.
    Επιπλεον εχω ενα φιλο ο οποιος σπουδαζει στο πανεπιστημιο του southampton και μου εχει πει πως το solent δεν ειναι καλο.
    Εγω θα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα για τον κλαδο των ναυλωσεων και των μεσιτων μηπως γνωριζετε καποιο καλο μεταπτυχιακο,ποια ειναι η αποψη σας και το επιπεδο του wmu(γιατι πρωτα φορα εδω το ακουσα) και αν πιστευετε οτι αξιζει να παρω το πιστοποιητικο ναυλομεσιτων το οποιο δινεται απο το hellenic shipbrokers association.
    Ευχαριστω πολυ!!!

  10. #170

    Προεπιλογή Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό (όλα εδώ)

    ηλιας
    γεια σας παιδια!!
    ειμαι νεος στο φορουμ και βλεπω οτι εχετε κανει πολυ καλη δουλεια.
    ηθελα να ρωτησω κατι.
    ειμαι στο δευτερο ετος στο οικονομικο της νομικης.
    θελω αφου τελειωσω να κανω ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα αλλα θελω να αρχισω να το ψαχνω απο τωρα.
    εσεις τι προτεινετε?? να κανω ενα μεταπτυχιακο εδω η να στο εξωτερικο που πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα και απο θεμα δουλειας και απο θεμα εκπαιδευσης?
    και που γινονται αυτα τα μεταπτυχιακα τοσο εδω οσο και στο εξωτερικο?
    ευχαριστω εκ των προτερων!!

Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 715161718 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας