Σελίδα 5 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 173

Θέμα: Εκπαίδευση - Σπουδές στο εξωτερικό

  1. #41
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παιδιά, μην σας πιάνει τρέλλα με τα μεταπτυχιακά (προσωπική άποψη). Τελειώστε πρώτα την σχολή, φροντίστε να μάθετε καλά αυτά που έχουν να σας δώσουν οι ΑΕΝ (ασχέτως του αν τελικά το δίνουν οι ίδιες το παίρνετε μόνοι σας με προσωπική μελέτη) και αφού πάρετε και του Β' και κάνετε και λίγο υπηρεσία ψάξτε το μετά και για μεταπτυχικά. Συνήθως ζητάνε να έχει κάποιος ακόμα και του Α' να για να έχει πιθανότητα να γίνει δεκτός, κάτι ανάλογο ισχύει και για το μάλμο. Ύστερα εξετάστε όχι μόνο το κόστος αλλά και το τι τελικά σας προσφέρει το κάθε πρόγραμμα. Υπάρχουν προγράμματα που απευθύνονται περισσότερο σε οικονομολόγους και όχι σε πλοιάρχους και το αντίθετο. Αν κάποιος δεν έχει βασικές γνώσεις χρηματοοικονομικών και ποσοτικής ανάλυσης (τα οποία δυστυχώς δεν διδάσκονται στις ΑΕΝ μας) πιθανόν θα δυσκολευτεί να παρακολουθήσει τα πρώτα. Υπάρχουν σχετικά πολύ φθηνότερα προγράμματα από το μάλμο και το σίτυ που είναι πολύ πιο κατάλληλα για πλοιάρχους με κάποια σχετική θαλάσσια εμπειρία. Τονίζω την εμπειρία διότι εκτιμώ πως αυτό θα είναι στο οποίο θα υπάρχει έλειψη τα επόμενα χρόνια. Θα ζητάν πλοιάρχους Α με υπηρεσία και τεχνικές γνώσεις και εμπειρία για το οπερατιον ή για άλλα τμήματα και δεν θα υπάρχουν (αν ήδη δεν συμβαίνει αυτό!). Μαζέψτε τώρα εμπιερία και υπηρεσία και ίσως στο τέλος και περισσότερα χρήματα να έχετε και πιο ευκολά να βρείτε εργασία στην στεριά και με καλύτερες αποδοχές. Για σκεφτήτε το και από αυτό το πρίσμα...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Michael καλημερα,
    Η δικη μου αποψη συμφωνει στην δικη σου νομιζω μονο στο πρωτο κομματι..δηλ.Δεν χρειαζεται τρελλα με τα μεταπτυχιακα ειτε για ελλαδα ειτε για εξωτερικο. Υπαρχουν απειρα προγραμματα και εντος και εκτος συνορων (δημοσια-ιδιωτικα) για bachelor για diplomas & Masters και ολα πρεπει να τα παρει ο καθενας μας με μια σειρα, χωρις αγχος αλλα με πολυ συνεση και ψαξιμο. Επισης τα μαθηματα -τα οικονομικου χαρακτηρα- θα φανουν σιγουρα ΒΟΥΝΟ!ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ!


    Στο δευτερο σκελος
    1,Προσωπικα, εχω την θεση που εχω -operator σε products εδω και 5 χρονια; και operator σε Major Ελληνικη Εταιρεια στο σποτ οχι της πλακας για πολυ τρεξιμο μιλαμε και βαρδυες (οποιος καταλαβε καταλαβε) - και πηρα "μεταγγραφη" για το εξωτερικο, χωρις μαστερ, αλλα μονο με την ΑΔΣΕν και το Πα.Πει. Υπηρεσια 2 χρονια ως Ανθ/ρχος .
    Αρα η υπηρεσια δεν ειναι απαραιτητη οπως ισως ακουγεται

    2,ΕΙΝΑΙ απαραιτητη ως προσωπικη κατακτηση καθως δημιουργει ΣΙΓΟΥΡΑ περισσοτερο εμπιστοσυνη στον εαυτο μας λογω των επιπλεον γνωσεων (αρα σιγουρα θα εισαι καλυτερος απο εναν "ασχετο"). Ειναι ομως ολα θεμα δουλειας , προσπαθειας και επιμονης . Τιποτα δεν μπορει να ΜΗΝ το μαθεις και την εμπειρια που σου λειπει "την καλυπτεις" αν εχεις το θαρρος να παραδεχθεις πως δεν ξερεις και να ρωτας. Βασικη προυποθεση ειναι οι σωστοι συνεργατες.Εγω ισως ημουν τυχερος. ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ & ΡΩΤΑΤΕ!!!!!!! Μην εχετε κομπλεξ.!!!!!!!!!!!! (οπως πολλοι του "χωρου" - μην χεσω).

    3,Η ταση ειναι για πολλους απειρους στα γραφεια και 1-2 ΚΑΠΕΤΑΝΑΡΕΣ...που εχουν οτι λειπει στα παιδια των σχολων - Αυτο ειναι και λογικο αφου ετσι και αλλιως σε μερικα χρονια δεν θα υπαρχουν ναυτικοι...ελληνες εννοω αρα και ΤΟΠ στελεχη απο πλευρας πειρας.

    4,Οταν εχεις γλυκαθει απο το αρχηγιλικι και τα λεφτα, δυσκολα τα παρατας για να βγεις εξω με 3,5-4,5 χιλιαρικα. Γιαυτο λεω -προσωπικη αποψη- πρεπει να βγαινεις νωρις στο γραφειο. Αλλωστε εδω παιζει αυτο που εχω ξαναπει και εχει βγει απο την δικη μου και καποιων αλλο εμπειρια: Αν ο αλλος ΔΕΝ θελει να σε παρει -και εχεις ταξιδεψει σε βαπορια- θα σου πει οτι δεν εχεις εμπειρια απο γραφειο . Οταν εχεις εμπειρια απο γραφειο - θα σου πει οτι δεν εχεις ταξιδεψει αρκετα.Δηλαδη του κ@λου τα 9μερα!

    Γιαυτο , παιδες, δουλεια , επιμονη και υπομονη...συνεχεις κρουσεις και κατανοηση του γεγονοτος οτι μερικα πραγματακια δεν γινονται αυτοματα! Πρωτα απο ολα ομως ηρεμηστε και ΨΑΧΤΕ τι θελετε να κανετε - προσδιοριστε τους (εφικτους/χειροπιαστους) στοχους σας και καθοριστε τις κινησεις/στρατηγικη σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgan : 27-10-2006 στις 10:51
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #43

    Προεπιλογή

    Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω με Μοργκαν...

    Καλημερα
    [LEFT]"Κανε περα θαλασσα [/LEFT]
    [LEFT]τα δακρυα να ριξω, [/LEFT]
    [LEFT]γιατι η γης δεν τα χωρει [/LEFT]
    [LEFT]και θα την πλημμυρισω"[/LEFT]

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν καλημέρα! (..μια καλημέρα είναι αυτή, πες την και ας πέσει χάμω.. ),
    Κατά.. μέση και κατά.. τέλος, οι απόψεις μας ταυτίζονται.
    Επίσης, καλόν είναι τα νέα παιδιά που τώρα μπαίνουν ή βγαίνουν από τήν σχολή να έχουν κατα νου πως, παρόλες τις εξαιρέσεις, απλά και μόνο ένα ακριβό μάστερ δεν συνεπάγεται αυτόματα πολλά λεφτά από την πρώτη μέρα και την πρώτη δουλειά. Συνεπώς, αν δεν υπάρχει η οικονομική άνεση στην οικογένεια λίγα χρόνια μπάρκο θα βοθήσουν και οικονομικά και από άποψη εμπειρίας. Βέβαια η εμπειρία δεν είναι κάτι που έρχεται απλά με τον χρόνο, αλλά απαιτείται και δυναμικά ενεργητική συμπεριφορά από το ίδιο το άτομο. Δυστυχώς υπάρχουν επαγγελματίες με πολλά χρόνια που νομίζουν ότι είναι έμπειροι και υποτιμούν τους νεώτερους, αλλά στην πραγματικότητα αυτό που βαφτίζουν εμπειρία είναι η συσωρευμένη άγνοιά τους. ¶ρα όποιος έχει μυαλό (και ενδιαφέρον) και το χρησιμοποιεί μπορεί συντομότερα να αποκτήσει περισσότερη γνώση από κάποιον "'εμπειρο" και φυσικά αυτό αργα ή γρήγορα θα αναγνωριστεί και θα ανταμειφθεί. Υπομονή, επιμονή, ψάξιμο και καλή καρδιά και ήθος. Ο δρόμος πως την επαγγελματική επιτυχία δεν περνα πάνω από τους συναδέλφους! Αυτα βέβαια είναι γενικότερες "σοφίες", αλλά ας ακούγονται διότι πολλά έχουν δει τα μάτια μας (όλων μας φαντάζομαι), δυστυχώς, κοντά στα μάστερ και τα προσόντα ας υπάρχει και ήθος, κάτι που δυστυχώς δεν το διδάσκουν πάντοτε και όλοι...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    σορρυ ρε Μιχαλη ξεχαστηκα!!!!!!

    Καλησπερα, πιανει??
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #46
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    ,δεν πήγαινε σε σένα, εσύ είπες καλημέρα! ...Εγώ δεν είπα, συνέπως σε εμένα πήγαινε, ήταν ένα είδος αυτοσαρκασμού.

    Παρεμπιπτόντως, καλησπέρα!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #47
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    αμα ειχα μυαλο να δω τα μηνυματα τα πιο πανω.....αχχχχχ
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #48
    engineer1980 Guest

    Προεπιλογή Peri Master....

    To kalytero master einai to diplwma tou Ploiarxou A' kai Mixanikou A' ,pisteuw oti auta ta diplwmata metrane poly perissotero apo opoiodipote allo master.Dioti me to master pairneis mia eksidikeusi kai tipota allo i opoia stin praksi den se voithaei kapou.Enw to diplwma sou dinei toses empeiries kai gnwseis pou kanena master den mporei na sou dwsei.

  9. #49
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    συναδελφε δεν τα λες καλα...(προσωπικη αποψη φυσικα και η δικη σου σεβαστη).
    οπως και να εχει δεν θα συζητησουμε σε εκταση αυτο το σχολιο σε αυτο το τοπικ που ειναι αφιερωμενο αποκλειστικα στις ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και τις επιλογες πανω σε αυτο το θεμα.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #50

    Προεπιλογή Αγγλία

    Συγνώμη το Cardiff είναι αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ. Τα μεταπτυχιακά του δεν γίνονται δεκτά?

Σελίδα 5 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας