Σελίδα 4 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 889

Θέμα: Fast Ferries Andros [Eptanisos, King Hung, Shinko Maru]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Eptannisos apo poro gia kyllini
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ωραίος!!! Αντε γιατι λίγες φώτο βλεπουμε απο εκει

  3. #33

    Προεπιλογή

    ΤΟ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Κυλλήνη 18/5/08 10:30
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #34
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Γιαλαντζή Επτάνησος

    Είναι δυνατόν αυτή η γκουμούτσα να φέρει το όνομα «Επτάνησος»; Συμφωνώ με τα χίλια με τον κάπτα-Νιόνιο. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν το κουτί αυτό είχε άλλο όνομα. Το «Επτάνησος» όμως ήταν όνομα καπαρωμένο για αλλού.

    Με αφορμή τις φωτογραφίες του φίλου Απόστολου, βλέποντας ακόμα καλλίτερο το πλοίο στην φάση του δεξαμενισμού του και παρατηρώντας την πρώρα του μου ήρθε ένα κύμα δυσφορίας. Ευτυχώς για το βαπόρι, τα ύφαλα είναι αρκετά ενδιαφέροντα (έχει και τα καλά του). Αλλά η πρώρα; Πώς ήταν η πλώρη του κανονικού Επτάνησος; Λεπίδα έτσι;. Ε, αυτή είναι το ακριβώς αντίθετο. Τέτοια μούρη μόνο σε παντόφλα βλέπει κανείς. Κλασική γιαπωνέζικη ναυπηγική κακογουστιά. Ελπίζω να μην είναι κακοτάξειδο όπως τα περισσότερα συμπατριωτάκια του (βλέπε Μιλένες, Νταλιάνες, Μαρίνες, κοκ). Για του λόγου το αληθές...

    http://apostolossphotos.fotopic.net/c862159.html

    Δεν συζητώ για τα μη κουβερτωμένα καταστρώματα... Δεν συζητώ για το σχήμα του... Με κάτι τέτοια πλοία (υπάρχουν πολύ χειρότερα από αυτό, μην τρελλαθούμε) μου φεύγει κάθε επιθυμία για ταξείδι... Καθόλου κιμπάρικο σκαρί.

    Τουλάχιστον έχει γκάζια; Από εσωτερικούς χώρους πώς τα πάει;

  5. #35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νάξος Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Κλασική γιαπωνέζικη ναυπηγική κακογουστιά...
    :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Καλόοοοοοο !!! Φίλτατε Νάξος ''συντάσσομαι'' !!!

    Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Ωραία μας τα λες Ντίνο, ως καραβολάτρης, αλλά περί ορέξεως... le gout des autres... :mrgreen:

    Για να συνεχίσω με κλισέ εκφράσεις, τώρα, άνοιξες το κουτί της Πανδώρας, αφού υπάρχουν φίλοι των Ιαπωνικών σκαριών, οπότε έριξες λάδι στη φωτιά... :mrgreen:
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #37
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Γιαλαντζή Επτάνησος

    Προς Θεού φιλαράκι μου,

    δεν έχω σκοπό ούτε να προσβάλω κανένα ούτε να ρίξω και λάδι στην φωτιά. Αυτό που λέω προσπαθώ τουλάχιστον να τα στηρίξω με κάποια λογικά επιχείρηματα. Πέραν τούτου, είναι καθαρά προσωπικές απόψεις, έτσι;!;

    Τόσο ο Απόστολος με τις υπέροχες φωτογραφίες του, αλλά και ο Μαστροκώστας και οι άλλοι που ανέβασαν καλό υλικό δείχνουν ένα βαπόρι χωρίς πλώρη... Η θέα της πλώρας από την γέφυρα σε μπερδεύει και νομίζεις ότι κυττάς την πρύμνη κάπου φορτηγού πλοίου. Όσο για το όνομα «Επτάνησος», είναι πολύ βαρύ... βαρύ κι ασήκωτο. Έτσι κάπτα Νιόνιο;

    Στα συν του για μένα είναι η ενδιαφέρουσα γάστρα του. Να υποθέσω ότι λείπουν τα bow thrusters; Με πόσα μίλια πάει ρε παιδιά; Βαστά καλά στον καιρό;

    Τώρα, για τα ιαπωνικά βαπόρια, μεγάλο θέμα και υπάρχει και σχετικός χώρος... τί να πεις κανείς;; Τρισάθλια τα περισσότερα (ε, δεν έχω μπει και σε όλα!) από αυτά. Έχω μπόλικες ιστορίες να γράψω για βαπόρια με «γκομενίστικα»* ονόματα τύπου Μιλένα και Νταλιάνα, Μαρίνα, Ροδάνθη, Ελλάς Εξπρές, Σούπερ Ναΐας, κλπ... Τα χειρότερα πλοία στο μπότζι κι ας είναι γαϊδούρια... Τα χειρότερα στις μανούβρες και όχι γιατί -και καλά- τα λιμάνια που δένουν είναι πάντα μικρά ή ζόρικα. Εδώ στον Πειραιά το δέσιμο ενός «Νταλιάνα» ήταν ταινία του Αγγελόπουλου...Ή το μολάρισμα του Σούπερ Ναΐας στην Τζελέπη κόντρα κεφάλι βραδύτερο κι από τον οδοιπόρο!

    Πα-πα-πα-πα-πα!

    Είχανε όμως -όλα αυτά που ανέφερα και έψεξα- μιαν αρχοντιά που τα σημερινά πλοία, ευρωπαϊκά και γιαπωνέζικα, δεν την έχουν πια. Τα γνωστά θύματα είμαστε εμείς που θέλουμε να «νιώσουμε» ταξείδι μιας άλλης εποχής. Τα σημερινά σκαριά δεν είναι κιμπάρικα γιατί απλούστατα δεν είναι κιμπάρηδες πια οι εφοπλιστές τους.

    Για το φίλο Espresso Venezia: ε, μα τί...;!;

    *να με συγχωρέσουν οι γυναίκες, δεν είμαι καθόλου φαλλοκράτης. Μας έχει ζαλίσει όμως ο Αγούδημος με τις γυναίκες του. Κόρες, Σύζυγος, Ανηψιές, Θείες γίνανε βαπόρια...! Δε λέω, δικαίωμά του είναι του αθρώπου... Μην τρελλαθούμε. Αλλά το παρακάνει!

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Το ονομα του Επτανησος ειναι τρομερα βαρυ το ιδιο ειναι και ο χαμος του.Το νεο βαπορι εξυπηρετει το νησι αλλα δεν σε κανει ουτε στο 1% συμμετοχο στο ταξιδι,σε αντιθεση με το παλιο.Τωρα οσον αφορα την ταχυτητα του ειναι γυρω στο 18,2-18,5 αλλα δυστυχως ειναι κακοταξιδο (οχι επειδη ειναι Ιαπωνικο,αλλα γιατι αντικειμενικα ειναι).Η γαστρα του εχει μια μορφη σαν τριμαραν (αν μπορει να ειπωθει αυτος ο ορος) πραγμα που του εξασφαλιζει ταχυτητα με χαμηλη απαιτηση ισχυος,αλλα και το κανει κουνιστρα.Αν σκεφτεις οτι το νεο και μεγαλυτερο Επτανησος εχει 7800 ιππους εχοντας παραπλησια,εως και καλυτερη υπηρεσιακη ταχυτητα, οταν το παλιο και μικροτερο ειχε 12380 ιππους τοτε καταλαβαινεις τη διαφορα απαιτησεων σε ισχυ...Τωρα οσον αφορα τα αλλα γιαπωνεζικα βαπορια θα διαφωνησω λιγο.Δεν ειμαι λατρης τους σε καμια περιπτωση αλλα ειναι πολλα που τα παραδεχομαι για το ταξιδεμα και την ταχυτητα τους οπως Λατω,Κεφαλ(λ)λονια.Επισης δε νομιζω το Νταλιανα να ειναι τοσο κουνιστρα ουτε επισης και το Ροδανθη.Σιγουρα ομως δε γυρνανε με τιποτα στη μανουβρα.Συμπερασμα;Φτιαξτε νεοτευκτο το παλιο Επτανησος οπως ηταν.

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλοι, για να επανέλθουμε στην τάξη θα σας πώ ότι όλα τα πλεούμενα οι καραβολάτρες τα αγαπούν. Ας μην είμαστε εριστικοί ούτε με ονόματα τύπου " Γιαλαντζή Επτάνησος ", ούτε με προελεύσεις πλοίων. Μπορούμε να αγαπούμε ότι μας αρέσει έμας περισσότερο χωρίς να φέρνουμε σε δύσκολη θέση άλλα μέλη που πιθανόν αγαπούν αυτό το Επτάνησος και τα ιαπωνέζικα σκαριά. Δεν θέλω να πάω παρακάτω ή να αναλύσω επιπλέον το θέμα, αλλά θα πρέπει να σεβαστείτε ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν και αυτό το πλοίο. Ασχοληθείτε με ότι αρέσει σε εσας και μην χαλάτε το όμορφο κλίμα αυτού του φόρουμ με "καρφιά" που μπορεί να ανοίξουν ασκούς..... Ευχαριστώ για την κατανόηση!

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Leo, εκτιμώ ότι για να προσβάλω κάποιον θα πρέπει να υποτιμήσω τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά του. Ασφαλώς και τα σχόλια για το συγκεκριμένο πλοίο είναι πικάντικα, με αρκετή δόση χιούμορ πιστεύω, ωστόσο απουσιάζει κάποια επιθετική αναφορά σε οποιονδήποτε φίλο του φόρουμ. Όπως αναφέρω αυτά που πιστεύω ότι είναι μειονεκτήματα του συγκεκριμένου πλοίου, έτσι αναφέρω και θετικά στοιχεία, τουλάχιστον με μία διαδικασία στοιχειώδους τεκμηρίωσης.

    Σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι αν κάποιος βλήθηκε από τα σχόλιά μου αυτός είναι ο ιδιοκτήτης του βαποριού. Δεν είμαστε λίγοι αυτοί που πιστεύουμε ακόμα ότι το «Επτάνησος» είναι βαρύ όνομα...

    Κι ύστερα γιατί να θεωρώ κάποιος να με προσβάλει αν λόγου χάρη δεν του αρέσει καθόλου η πρύμνη του Πάρος, τα φουγάρα του Νάξος και τα sponsons του Ιονίς; Αν κάποιος π.χ. μου αποκαλούσε το «Λήμνος» κουβαδάκι θα έπρεπε να του κρατάω μούτρα; Λέμε τώρα...

    Κι ένα τελευταίο για τους λάτρεις των γιαπωνέζικων σκαριών και όχι μόνο: το γεγονός ότι λ.χ. προσωπικά δεν μου αρέσουν διάφορα σκαριά δεν σημαίνει ότι χαλάω το κλίμα ή ότι θέλω να χαλάσω επουδενί λόγω το κλίμα. Για του λόγου το αληθές θα ανεβάσω σύντομα κι άλλες φωτογραφίες πλοίων που δε συμπάθησα, ευρωπαϊκών και μή, ελληνικών και μή, καθώς και ιστορίες σχετικές με αυτά. Ακριβώς επειδή γνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που τα αγαπούν κι αυτά θα ήταν κρίμα να κρατήσω αυτό το υλικό για μένα και μόνο.

Σελίδα 4 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας