Σελίδα 12 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 790

Θέμα: Αίολος Κεντέρης [Aeolos Kenteris, Red Sea 1]

  1. #111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερετε αν η εταιρια που το ειχε [αγοραση] ειχε κιαλα πλοια....ποσ λενε την εταιρια....που ειναι τα γραφια....
    Τελικά βρήκα κάτι που ίσως να απαντά στο ερώτημά σου...
    Λογικά από ότι κατάλαβα από το ενημερωτικό, τα πλοία ανήκουν έκαστο σε μονοβάπορες εταιρείες, των οποίων η μητρική τους έχει έδρα το... Παναμά. Προφανώς μην περιμένειες να βρεις κάποιον παναμέζο πίσω από την εταιρεία...
    Δεν ξέρω αν αυτό βοηθά και τι κέρδισες από αυτή τη γνώση αλλά εσύ τη ζήτησες...
    Και ενημερωτικά, οι μετοχές της εν λόγω εταιρείας έχουν παραχωρηθεί ως ενέχυρο στην ΝΕΛ μέχρι οι Παναμέζοι να εξοφλήσουν πλήρως το χρέος τους προς την ΝΕΛ...

  2. #112
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Τρέχα γύρευε. Και ποιος λέει ότι ιδιοκτήτης της εταιρείας δεν είναι η ίδια η ΝΕΛ, η οποία πούλησε το πλοίο στην ουσία στον εαυτό της, αποκομίζοντας έσοδα, αλλά διατηρώντας και το πλοίο, το οποίο στη συνέχεια ναυλωσε (μέσω της εταιρείας στον παναμά) στην Ερυθρά Θάλασσα. Δεν γνωρίζω κάτι, απλά υποθέσεις κάνω.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  3. #113
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω πως αν ψάξει κανείς τη παναμέζικη εταιρεία θα βρεί μια άμμεση σύνδεση με τη ΝΕΛ ίσως να είναι και κάποια θυγατρική στην οποία έδωσε το πλοίο,το ότι υπάρχει κάποια μορφή πώλησης είναι σίγουρο απλά δεν πιστεύω πως είναι πώληση σε τρίτους

  4. #114

    Προεπιλογή

    Χωρίς να έχω στοιχεία για αυτό πέρα από ότι αναφέρεται στο ενημερωτικό της εταιρείας, είναι μια αρκετά λογική υπόθεση. ¨Οχι πως κατ αναγκη είναι ορθή αλλά πλέον δεν θα ήταν έκπληξη για μένα αν ακουγα κάτι τετοιο...
    Για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς όμως, επισήμως έχει αποπληρωθεί το 75% περίπου της συμφωνηθήσας τιμής. Το υπόλοιπο 25% πρέπει να αποπληρωθεί μέχρι το τελος Μαίου, που αν όντως γίνει τότε θα πρέπει να κλείσουν όλα τα στόματα... Μέχρι τότε όμως στην ουσία η πώληση είναι μη πώληση γιατί με το να έχεις ενέχυρο τις μετοχές μια χρεωκοπημένης εταιρείας ουσιαστικά δεν εξασφαλίζεις τίποτε άλλο από το να πάρεις το πλοίο σου πίσω...
    Ίσως έχοντας εισπράξει πρώτα 60 εκ ευρώ, ίσως και όχι γιατί αν η παναμέζοι πλήρωσαν απλά από κάποιο δάνειο τότε στην ουσία μιλάμε για ένα κρυφό τρόπο να δανειστείς

  5. Προεπιλογή

    παιδιά ένα μονίζω πως είναι το συμπέρασμα όσο ήταν o GEORGE ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ στο τιμόνι της ΝΕΛ κάπως πήγε να πάρει τα πάνω της η εταιρία τώρα την βλέπω να μένει στάσιμη και σιγά σιγά την πέρνει η κάτω φόρα

  6. #116

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερετε αν η εταιρια που το ειχε [αγοραση] ειχε κιαλα πλοια....ποσ λενε την εταιρια....που ειναι τα γραφια....
    Και για να μη λες οτι δεν σε προσεχω...
    Οι εταιρείες που ζήτησες ήταν οι PICTOR SHIPPING S.A. και WAVES SHIPPING S.A.

  7. #117
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς όμως, επισήμως έχει αποπληρωθεί το 75% περίπου της συμφωνηθήσας τιμής. Το υπόλοιπο 25% πρέπει να αποπληρωθεί μέχρι το τελος Μαίου, που αν όντως γίνει τότε θα πρέπει να κλείσουν όλα τα στόματα...

    Και αν η offshore εταιρεία έχει πάρει κάποιο δάνειο??? Πιθανόν η όλη ιστορία να έγινε προειμένου η ΝΕΛ να καταφέρει να δανειστεί (διότι με βάση τους ισολογισμούς των τελευταίων ετών παρουσιάζει λειτουργικές ζημίες). Και τί θα γίνει στην περίπτωση που δεν αποπληρωθεί το πλοίο??? Η ΝΕΛ θα κρατήσει βάση της συμφωνίας τις μετοχές και άρα και το πλοίο, οπότε ποιος θα ξεπληρώσει το τυχόν δάνειο που πήρε η παναμέζικη εταιρεία (διότι μάλλον δάνειο έγινε μιας και δεν μπορώ να φανταστώ ότι κατάφερε να εξοφλήσει το 75% του πλοίου σε ένα χρόνο μόνο από την εκμετάλλευσή του).



    Μέχρι τότε όμως στην ουσία η πώληση είναι μη πώληση γιατί με το να έχεις ενέχυρο τις μετοχές μια χρεωκοπημένης εταιρείας ουσιαστικά δεν εξασφαλίζεις τίποτε άλλο από το να πάρεις το πλοίο σου πίσω...

    Εδώ είναι ένα άλλο ζητούμενο. Αν η παναμέζικη εταιρεία χρεωκοπήσει, ποιος θα αναλάβει τα χρέη της??? Η ΝΕΛ που θα έχει πάρει τις μετοχές της (εφόσον αυτές έχει ως ενέχυρο)?. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια περίπτωση αλλά ας την αναφέρω. Αν στην συμφωνία υπάρχει όρος ότι η ΝΕΛ σε περίπτωση χρεωκοπίας πάρει τις μετοχές, αλλά δεν αναλάβει τις υποχρεώσεις τις, τότε έχουμε το εξής:
    1. Η ΝΕΛ έχει εισπράξει ένα μεγάλο ποσό της αξίας του πλοίου
    2. Με δάνειο που πήρε "τρίτος"
    3. Ο οποίος πτωχεύει
    4. Η ΝΕΛ παίρνει στην κυριότητά της το πλοίο
    5. Οι δανειστές τρέχουν να πάρουν τα χρήματά τους από την παναμέζικη εταιρεία, οι μέτοχοι των οποίων μπορεί να είναι ορισμένες θυρίδες σε κάποιες τράπεζες ανά τον κόσμο.


    Ίσως έχοντας εισπράξει πρώτα 60 εκ ευρώ, ίσως και όχι γιατί αν η παναμέζοι πλήρωσαν απλά από κάποιο δάνειο τότε στην ουσία μιλάμε για ένα κρυφό τρόπο να δανειστείς[/quote]

    Πιθανόν εδώ να είναι το κόλπο.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  8. #118

    Προεπιλογή

    Αυτό σκέφτηκα και εγώ οτι στην ουσία πρόκειται για κάποιο δάνειο...

    Σε περίπτωση που δεν εκπληρώσει τους όρους της σύμβασης, τότε οι μετοχές προφανώς πάνε στην ΝΕΛ... Όμως δεν υπάρχει περίπτωση (νομικά δεν γίνεται) να πάρεις τις μετοχές της εταιρείας χωρίς τα χρέη της (προφανώς τα πεπραγμένα στο ποδόσφαιρο δημιουργούν κάποια παρεξήγηση...).
    Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν η ΝΕΛ αναλαμβάνει την εταιρεία με τα χρέη της.
    Οι επιλογές που έχει είναι δύο στην ουσία.
    α) Με κάποιο τρόπο εκπληρώνεις τις υποχρεώσεις και πληρώνει το δάνειο της εταιρείας οπότε τα πλοία σου ανήκουν και
    β) Η εταιρεία χρεωκοπεί, τα πλοία πάνε σε πληστηριασμό και ο πλειοδότης παίρνει τα πλοία... Το μεγάλο κόλπο θα ήταν ο πλειοδότης να είναι η ΝΕΛ και να τα πάρει σε τιμή μικρότερη των 60 εκ που μεταξύ μας στην παρούσα χρονική στιγμή δεν μου φαίνεται απίθανο, αφού με αυτή τη διαδικασία παίρνει πίσω τα πλοία της και της μένουν κάποια χρήματα στη τσέπη...

    Και κάτι τελικό για να δούμε τι μικρός που είναι ο κόσμος...
    Η αύξηση γίνεται με συντονιστή την Eurocorp ΑΧΕΠΕΥ... Η οποία είναι μέλος του ομίλοου της CALYON η οποία ηταν η τράπεζα που με τα πολλά ήρθε σε συμβιβασμό για την αναπροσαρμογή των όρων του δανείου που οδήγησε σε ένα λογιστικό κέρδος κάποιων εκατομμυρίων ευρω...

    Πάντως σε γενικές γραμμές, κοντός ψαλμός αλιλουια... Δύο μήνες είναι αυτοί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 08-03-2008 στις 01:36

  9. #119
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    531

    Question

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστο καλυτερα, θα πετανε χαρταετο με αφισα του Κεντερη:mrgreen:
    ΚΑΛΟ!!!! ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΠΟΥ ΗΡΘΑ ΕΧΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ WWW.NEL.GR ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ...ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΡΑΓΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ:x
    [COLOR=red][I][B]SUPERFAST V[/B][/I][/COLOR]

  10. #120

    Προεπιλογή

    Δεν είναι και πολύ ασυνήθιστο να ενημερώνεταιτο site καθυστερημένα...
    Σε πολλές εταιρείες πρώτα δημοσιεύεται το δελτίο τυπου στις εφημερίδες και εν προκειμένω στο ΧΑΑ και μετα από κανα δυο μερες στο εταιρικό site.Αλλωστε νομίζω ότι σήμερα ήταν η ημέρα κατάθεσης του ενημερωτικού δελτίου.

    Ελπίζουμε να μας μεταφέρεις τις απαντήσεις και εδω...

Σελίδα 12 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας