Σελίδα 52 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 520 από 790

Θέμα: Αίολος Κεντέρης [Aeolos Kenteris, Red Sea 1]

  1. #511
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HIGHSPEED 4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια να ρωτησω κατι (που ισως φανει βλακεια) αλλα επειδη το εχω ακουσει θα ηθελα να το διασαφηνισω...Ειχα ακουσει οτι το AIOLOS KENTERIS ειχε σαν μεγιστη στο 100% πανω απο 45 κομβους ισχυει??για την ακριβεια ειχε ακουστει οτι επιανε μεχρι 48-49 κομβους(που μου φαινεται υπερβολικο)
    Επισης οι gas turbines που ειχε στην αρχη τι διαφορα ειχαν απο τις μετεπειτα μηχανες του??
    προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ απο πουθενά ταχύτητες 49 κόμβων,αυτό που έχει ακουστεί ευρέως είναι οι 45 κόμβοι στα δοκιμαστικά με τις ιδανικές συνθήκες
    οι 2 gas turbines υπάρχουν ακόμα η διαφορά τους με τις 2 Mtu είναι ότι δεν αποτελούν εμβολοφόρες ΜΕΚ αλλα αεριοστρόβιλους σύστημα που ξεκίνησε απο τα πολεμικά πλοία και επακτάθηκε σε εμπόρικά κυρίως δεξαμενόπλοια LNG
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  2. #512
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Οι οποίες ακόμη υπάρχουν στο πλοίο! Οι Pielstic αλλάξανε κ όχι τις γκαζοτουρμπίνες

  3. #513

    Προεπιλογή

    AEOLOS KENTERIS επιχειριση παροναξια καλοκαιρι 2006


    IMG_0988.JPG

  4. #514
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    τελικά κανείς δεν ξέρει ποιο θα είναι το μέλλον του πλοίου,η νέα διοίκηση δεν έχει κάνει καμιά αναφορά,δυστυχώς η εικόνα του στο πέραμα είναι θλιβερή,μια δεκαετία πρίν έγινε η παραγγελία του,όπως έδειξε η ζωή δυστυχώς ήταν σα να πήρε κάποιος μία βαλίτσα με τα εκατομύρια δολλάρια που στοίχησε η ναυπήγηση του και να πέταξε στο κύμα

    ίσως να έπρεπε να εξεταστεί καλύτερα το ενδεχόμενο μετασκευής του ώστε να αναλάβει τη γραμμή της θεσσαλονίκης,αν τελικά είναι και αυτό τεχνικο-οικονομικά ασύμφορο δεν ξέρω πραγματικά ποιο θα είναι το μέλλον,μάλλον δεν θα υπάρχει μέλλον για αυτό το ταχύπλοο
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  5. #515
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΛΕΣΒΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά κανείς δεν ξέρει ποιο θα είναι το μέλλον του πλοίου,η νέα διοίκηση δεν έχει κάνει καμιά αναφορά,δυστυχώς η εικόνα του στο πέραμα είναι θλιβερή,μια δεκαετία πρίν έγινε η παραγγελία του,όπως έδειξε η ζωή δυστυχώς ήταν σα να πήρε κάποιος μία βαλίτσα με τα εκατομύρια δολλάρια που στοίχησε η ναυπήγηση του και να πέταξε στο κύμα

    ίσως να έπρεπε να εξεταστεί καλύτερα το ενδεχόμενο μετασκευής του ώστε να αναλάβει τη γραμμή της θεσσαλονίκης,αν τελικά είναι και αυτό τεχνικο-οικονομικά ασύμφορο δεν ξέρω πραγματικά ποιο θα είναι το μέλλον,μάλλον δεν θα υπάρχει μέλλον για αυτό το ταχύπλοο
    Εμένα πάλι το αυτί μου αλλα ακούει ας κάνουμε υπομονή και βλέπουμε φίλε μου.

  6. #516
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΛΕΣΒΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Γιά τον φίλο stefanosp!!!
    Scan00011.jpg

  7. #517
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gnikles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά τον φίλο stefanosp!!!
    Scan00011.jpg
    Αυπνίες έχεις ρε Γιώργο?Ωραία φωτογραφία ΜΠΡ¶ΒΟ ΣΟΥ

  8. #518
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ φίλε gnikles,και εγώ κάτι άκουσα για το δύσμοιρο ταχύπλοο μας,για να δούμε.....
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  9. #519
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    με αυτο το πλοιο τι γινεται υπαρχει κατι νεοτερο?

  10. #520
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Οι πληροφοριες μου λενε πως το πλοιο ισως να αντικαταστησει το ΘΕΟΦΙΛΟΣ για οσο καιρο αυτο θα ειναι εκτος δρομολογιων...!!!

    Ακουσα μαλιστα πως στο πλοιο πηγε πληρωμα για να το σουλουπωσει....

    Ολα με καθε επιφυλαξη!!!!

    Πολυ συντομα θα μαθουμε..!!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

Σελίδα 52 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας