Σελίδα 2 από 79 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 790

Θέμα: Αίολος Κεντέρης [Aeolos Kenteris, Red Sea 1]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    1700 επιβάτες είχε το Σάββατο το Αίολος Κεντέρης΄.
    Ακούστηκε ότι το πλοίο θα μείνει και το χειμώνα ξέρει κανείς αν αληθεύει ?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Εγώ αμφιβάλω αν θα βγάλει το Σεπτέμβριο…
    Αλήθεια, γιατί στο δρομολόγιο της αναχώρησης εμφανίζεται πως κάνει Πειραιά – Σαντορίνη σε 4:40 (08:30 αναχώρηση – 13:10 άφιξη) και στην επιστροφή 5:30 (αναχώρηση 17:30 αναχώρηση - 23:00 άφιξη)?
    Έχει ανηφόρα στην επιστροφή?

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    υπαρχουν αρκετοι λογοι για ενα βαπορι να επιλεγει να κανει μεγαλυτερη διαρκεια , μια διαδρομη που μπορει να βγαλει και σε μικροτερο χρονο.
    κυριως οικονομικοι..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #14

    Προεπιλογή

    Αυτό θα ίσχυε αν το πλοίο πραγματικά εκτελούσε το δρομολόγιο της αναχώρησης στο χρόνο που αναφέρει. Στην πραγματικότητα όμως φτάνει στη Σαντορίνη στις !4:15 – 14:30. δηλαδή περίπου στις 6 ώρες αντί για 4:40. Ο πραγματικός λόγος λοιπόν που η διάρκεια του ταξιδιού εμφανίζεται με αυτό τον τρόπο, είναι ώστε στα χαρτιά τουλάχιστον να μην ξεπερνάει το 10ωρο ώστε να χρειάζεται το καράβι δεύτερο πλήρωμα….

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ 6?
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ 4.40?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #16

    Προεπιλογή

    Λες να μπορούσε να το κάνει και να μη το διαφήμιζε? Όλες οι διαφημίσεις αναφέρουν 5:35, μόνο στα πλάνα το άνοιξε 4:40 για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Το πλοίο μέχρι την Πάρο που είναι φορτωμένο πηγαίνει με 30 μίλια, για να έκανε 4:40 για τη Σαντορίνη θα έπρεπε να πιάνει 41….

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    κοιτα....

    μπορει ενα πλοιο να εχει την δυνατοτητα να πιανει μια μεγαλη ταχυτητα , η οποια ομως να μην ειναι συμφερουσα λογω μεγαλυτερης καταναλωσης καυσιμων . με αυτη την λογικη (δεν ξερω φυσικα απο ποσταλια) ναι θα μπορουσε να το κανει και να μην το διαφημιζει. ...θυμαμαι χαρακτηριστικα παλιοτερα τα πλοια των μινωικων που κατεβαιναν Κρητη και ενω οταν εκαναν βραδυνο , οι ωρες ηταν 12(!!) , οταν ειχαμε εκλογες ...και εκαναν πρωινα οι ωρες επεφταν στις 7! Συμφερε ομως γιατι εφευγε γεματο και τα λεφτα εβγαιναν απο διαφορες πλευρες!

    εξου και ο διαχωρισμος στα "ειδη ταχυτητας" π.χ. eco speed , service speed κτλ.

    επαναλαμβανω πως δεν ξερω απο ταχυτητες σε αυτα τα πλοια αλλα ειμαι καθετος στο οτι τα βαπορια μπορουν να πιασουν μεγαλυτερες ταχυτητες απο αυτες που διαφημιζονται παντα με το αναλογο κοστος (οι διαφορες ειναι τεραστιες σε καταναλωση καυσιμου).

    υ.γ. σε καμμια περιπτωση δεν αγνοω αυτο που λες...αλλωστε το παπατζιλικι και το "να την κανουμε στο τζαμπα" ζει και βασιλευει
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα με το συγκεκριμένο σκάφος. Τα 41 μίλια από όσο γνωρίζω, τα έχει. Βέβαια να υπενθυμίσω, για όποιον δεν το ξέρει, ότι ο Κεντέρης σε αυτή την ταχύτητα καίει 14 τόνους την ώρα. Από την άλλη πάλι το 41 με το 30 είναι τεράστια διαφορά. Και σε γενικές γραμμές, πάρτε ένα κανονικό ποστάλι να κάνετε οικονομία και στην τσέπη σας

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    αν και τοσο, τοτε μιλαμε για πολλα λεφτα...εχει υποψην του κανεις ποσο παει ο τονος το rmg 380 ifo στον Πειραια....
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #20

    Προεπιλογή Κρίμα....

    Το πλοίο αναχώρησε από το λιμάνι του Πειραιά την Πέμπτη. Πληροφορίες αναφέρουν την πώληση του στο εξωτερικό. Είμαι περίεργος να μάθω που θα δρομολογηθεί. Γιατί με την κατανάλωση που έχει, θα πρέπει να δρομολογηθεί σε γραμμή χρυσορυχείο για να μπορεί να βγάζει τα έξοδα του.

Σελίδα 2 από 79 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας