Σελίδα 259 από 280 ΠρώτηΠρώτη ... 159209249257258259260261269 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.581 έως 2.590 από 2794

Θέμα: Blue Star Chios [Νήσος Χίος - Nissos Chios]

  1. #2581
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το Νήσος Χίος σε δοκιμαστικό στον Αργοσαρωνικό αυτή την ώρα.
    Αργοσαρωνικός πιάνεται ως τις Σπέτσες.Μέχρι εκεί πήγε;;

  2. #2582
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όχι μέχρι την Αίγινα πήγε, εκεί δεν είναι ....Αργοσαρωνικός, λέγετε κάπως αλλιώς???????????????????????????????????????????? ???????????????????

  3. #2583
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μέχρι την Αίγινα πήγε, εκεί δεν είναι ....Αργοσαρωνικός, λέγετε κάπως αλλιώς
    Σαρωνικός που ανήκει στον Αργοσαρωνικό

  4. #2584
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαρωνικός που ανήκει στον Αργοσαρωνικό
    Γιά να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους δεν υπάρχει κανένας Αργοσαρωνικός κόλπος.
    Σαρωνικός κόλπος νοείται μέχρι την ευθεία Σούνιο-Τσελεβίνια.
    Το Αργοσαρωνικός μάλλον έχει προκύψει από τα δρομολόγια των πλοίων. Εννοούμε περιεκτικά Αίγινα-Μέθανα-Πόρο κ ό,τι είναι επί κ έναντι της Αργολίδας δλδ Ερμιόνη,Πόρτο Χέλι,Ύδρα,Σπέτσες.

  5. #2585
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Αργοσαρωνικός μάλλον έχει προκύψει από τα δρομολόγια των πλοίων. Εννοούμε περιεκτικά Αίγινα-Μέθανα-Πόρο κ ό,τι είναι επί κ έναντι της Αργολίδας δλδ Ερμιόνη,Πόρτο Χέλι,Ύδρα,Σπέτσες.
    Μήπως προέκυψε από σύντμηση του Αργολικού-Σαρωνικού; Παλιότερα τα πλοία κάνανε τη γραμμή Αργολικού-Σαρωνικού δένοντας στα νησιά του Σαρωνικού, στα λιμάνια της Τροιζηνίας και της Ερμιονίδας, φθάνοντας στο Ναύπλιο και ακόμη νοτιότερα.

  6. #2586

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ, θα μου επιτρέψεις (ελπίζω) να διαφωνήσω. Σαφέστατα και υπάρχει Αργοσαρωνικός κόλπος, και μπορούμε μάλιστα να δούμε και τα νησιά που περιλαμβάνει. Εκτός από αυτό, ακόμα και αν συμφωνούσα ότι "δεν υπάρχει" (χάριν της συζήτησης βέβαια και μόνο), είναι μία έκφραση η οποία χρησιμοποιείται ευρύτατα - σε καθημερινή βάση, και μία απλή αναζήτηση στο google μπορεί να σε πείσει γι αυτό.

    Από εκεί και πέρα, πιστεύω (προσωπική μου άποψη) πως καλό θα είναι να μην "ψειρίζουμε την μαιμού". Όλοι κατάλαβαν (είμαι απόλυτα βέβαιος και εσύ) τι ήθελε να πει ο Παντελής με την λέξη "Αργοσαρωνικός" (απόλυτα σωστό), και είναι πραγματικά κρίμα να βγαίνουμε εκτός θέματος με αστείες (κυριολεκτικά) παρατηρήσεις. Όλα τα πράγματα έχουν και κάποια όρια.

  7. #2587
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ, θα μου επιτρέψεις (ελπίζω) να διαφωνήσω. Σαφέστατα και υπάρχει Αργοσαρωνικός κόλπος, και μπορούμε μάλιστα να δούμε και τα νησιά που περιλαμβάνει. Εκτός από αυτό, ακόμα και αν συμφωνούσα ότι "δεν υπάρχει" (χάριν της συζήτησης βέβαια και μόνο), είναι μία έκφραση η οποία χρησιμοποιείται ευρύτατα - σε καθημερινή βάση, και μία απλή αναζήτηση στο google μπορεί να σε πείσει γι αυτό.

    Από εκεί και πέρα, πιστεύω (προσωπική μου άποψη) πως καλό θα είναι να μην "ψειρίζουμε την μαιμού". Όλοι κατάλαβαν (είμαι απόλυτα βέβαιος και εσύ) τι ήθελε να πει ο Παντελής με την λέξη "Αργοσαρωνικός" (απόλυτα σωστό), και είναι πραγματικά κρίμα να βγαίνουμε εκτός θέματος με αστείες (κυριολεκτικά) παρατηρήσεις. Όλα τα πράγματα έχουν και κάποια όρια.
    Φίλε EV κ βέβαια σου επιτρέπω να διαφωνήσεις.Δεν υπάρχει επίσημη ονομασία Αργοσαρωνικός κόλπος σε κανένα ναυτικό χάρτη ( αγγλικοί χάρτες μάλιστα γράφουν γιά τον Σαρωνικό Gulf of Athens ) κ η wikipedia που επικαλείσαι,το αναφέρει ως γεωγραφική περιοχή.Aν ήθελα να ψειρίσω την μαϊμού θα επενέβαινα σε κάθε ασήμαντο λάθος κ εκεί πραγματικά θα ήταν αστεία παρατήρηση.

  8. #2588
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως προέκυψε από σύντμηση του Αργολικού-Σαρωνικού; Παλιότερα τα πλοία κάνανε τη γραμμή Αργολικού-Σαρωνικού δένοντας στα νησιά του Σαρωνικού, στα λιμάνια της Τροιζηνίας και της Ερμιονίδας, φθάνοντας στο Ναύπλιο και ακόμη νοτιότερα.
    To ίδιο περίπου λέμε,πρόκειται γιά περιεκτική ονομασία.Γιά Ναύπλιο,Τυρό,Λεωνίδιο έχει ξεχαστεί αφού τα δρομολόγια έχουν σταματήσει εδώ κ χρόνια.

  9. #2589

    Προεπιλογή

    Ωστόσο φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ, το γεγονός πως η ονομασία "Αργοσαρωνικός κόλπος" δεν υπάρχει επίσημα σε κανένα ναυτικό χάρτη (δεν το γνωρίζω και δεν το αμφισβητώ), ουδόλως σε απέτρεψε από το να την χρησιμοποιήσεις και εσύ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργοσαρωνικός πιάνεται ως τις Σπέτσες. Μέχρι εκεί πήγε;;
    Τελικά υπάρχει ή δεν υπάρχει (???),

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους δεν υπάρχει κανένας Αργοσαρωνικός κόλπος.
    έστω και ως χιλιοχρησιμοποιούμενη στην καθημερινότητα μας ??? Είμαι βέβαιος πως μέχρι και εδώ στο φόρουμ αν κάνω μία πρόχειρη αναζήτηση θα την βρω σε εκατοντάδες ποστ (πολύ πρόχειρα, σε εξηνταέξι (66) διαφορετικά θέματα την βρίσκω). Η έκφραση του Παντελή ενόχλησε ???

  10. Προεπιλογή

    Ο Αργοσαρωνικος ειναι γεωγραφικη περιοχη αποτελουμενη απο τον Σαρωνικο και τον Αργολικο κολπο

Σελίδα 259 από 280 ΠρώτηΠρώτη ... 159209249257258259260261269 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας