Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 364

Θέμα: Μακεδών [Macedon, Μακεδώνας, Κύθνος, Χρυσή Άμμος, Ήπειρος ΙΙ, Ferry Nankai No1]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Μακεδών [Macedon, Μακεδώνας, Κύθνος, Χρυσή Άμμος, Ήπειρος ΙΙ, Ferry Nankai No1]

    Ένα από τα πλοία που έχουν μεγάλη συνεχή παρουσία στη σύγχρονη ακτοπλοϊα είναι το ΜΑΚΕΔΩΝ.

    Πρωτοήρθε το 1976 από τη Ιαπωνία σε ηλίκια 4 ετών και αρχικά ταξίδεψε από Ηγουμένιτσα-Μπάρι ως ΗΠΕΙΡΟΣ ΙΙ για τον Πολέμη.
    Το 1977 κατέβηκε στη Ραφήνα για πλόες προς Ανδρο-Τηνο-Μύκονο ως ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ, από το 1980 ως ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ και από το 1982 ξανά ως ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ.

    Το 1984, μετά το ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ αποσύρεται και δένει.
    Θα μετανομαστεί ΑΝΑΞ το 1986 για τη Peace Line για άγνωστη σε εμένα απασχόληση.
    Το 1987 περνάει στο Γούτο ως ΚΥΘΝΟΣ και ταξιδεύει αρχικά από Ραφήνα προς Λήμνο.
    Το 1992 αγοράζεται από το Νομικό και ως ΜΑΚΕΔΩΝ πηγαίνει στις Σποράδες.
    Το 1994 αλλάζει η πλώρη του στη σημερινή του μορφή.
    Το 1999 περνάει στη τότε Minoan Flying Dolphins.
    To 2002 το αγοράζει και πάλι ο Γούτος και κατεβαίνει στη γραμμή Λαύριο-Κέα οπού παραμένει.

    Δεν νομίζω οτι κέρδισε ποτέ κάποιον για την ομορφιά του αλλά σίγουρα αποδείχτηκε εφτάψυχο.
    Εδώ σε μια φωτογραφία πρωτού αλλάξει πλώρη, προσεγγίζει - αν δεν κάνω λάθος - τη Σκόπελο.

    maked1.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι κάποια χρονιά πρέπει να ταξίδεψε ως Κύνθος μετα σινιάλα της Goutos Lines και στην ¶νδρο. είχα ταξιδέψει θυμάμαι μάλιστα ότι έκανε δίομιση ώρες.

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάποια χρονιά πρέπει να ταξίδεψε ως Κύνθος μετα σινιάλα της Goutos Lines και στην ¶νδρο. είχα ταξιδέψει θυμάμαι μάλιστα ότι έκανε δίομιση ώρες.
    Πολύ σωστά νομίζεις φίλε Νίκο. Εμεινε μερικά χρόνια στη γραμμή με καπετάνιο τον Γιαννούλη Χαζάπη και όπως λες έκανε την Ανδρο σε 2,5 ώρες, κάτι που εμάς τα (τότε) παιδιά μας "σκότωνε" αφού δεν είχε και ηλεκτρονικά παιχνίδια για να παίζουμε.
    Είχα ανέβει και στην γέφυρα και αυτό που δεν πρόκειται να ξεχάσω είναι ότι αντί για αυτόματο πιλότο είχαν δέσει το τιμόνι για να κρατάει πορεία!

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Όντως η παραπάνω φωτογραφία είναι από την Σκόπελο.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντί για αυτόματο πιλότο είχαν δέσει το τιμόνι για να κρατάει πορεία!
    Α ρε αθανατη ελληνικη πατεντα..:mrgreen: Εχω δει κατι αντιστοιχο με χειριστηρια να δενονται στην κατασταση full, φοβοταν μηπως τους πεσουν οι στροφες:mrgreen:

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ανέβει και στην γέφυρα και αυτό που δεν πρόκειται να ξεχάσω είναι ότι αντί για αυτόματο πιλότο είχαν δέσει το τιμόνι για να κρατάει πορεία!
    Δεν το πιστεύω αυτό ακριβώς πήγα να αναφέρω και εγώ στην προηγούμενη δημοσίευση μου.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Το πιο ωραιο σημειο για να αραξεις σε καλοκαιρινο (και μη) ταξιδι ειναι στο ντεκ πισω απο τη γεφυρα, στα τραπεζοκαθισματα που εχει σε καθε μπαντα! Κανονικα απαγορευται η ανοδος στο ντεκ αυτο, αλλα δεν τρεχει και τιποτα αν σε δουνε... Φοβερη θεα προς τα πρυμα και κυριως ησυχια (απο την πολυ βαβουρα του κοσμου). Το εκανα σε ταξιδι μου το περασμενο καλοκαιρι και ηταν τελεια, ολο το ντεκ prive.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Μπήπως στην πρόταση του για το ζήτημα της ονομασίας της FYROM ο Νίμιτς μας ζητήσει να αλλάξουμε και όνομα στο πλοίο :twisted:

    'Ασχετο αλλά είμαι εξοργησμένος

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΜΑΚΕΔΩΝ ως ΚΥΘΝΟΣ, του Γούτου και τότε, γύρω στο 1987.
    Μόλις το είχε αποκτήσει και μετανομάσει ενώ παραμέναν ακόμη τα σινιάλα του προηγούμενου πλοιοκτήτη που αν δεν κάνω λάθος ήταν η εταιρεία Peace Lines.

    ky1.jpg

    Και μια δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται η μορφή που είχε τότε η πλώρη του.

    ky2.jpg

    Πάντως ο Γούτος κάπου τα μπέρδεψε με τα ονόματα των καραβιών του. Το ΚΥΘΝΟΣ αντί για Κύθνο το έβαλε τότε να κάνει Ραφήνα-Λήμνο ενώ το ΜΥΡΙΝΑ ΕΞΠΡΕΣ αντί να πάει Λήμνο έκανε πάντα τη γραμμή Κέα-Κύθνο

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Πρόσεξε, ο Γούτος το αγόρασε μέσα του 1987 και οι φωτογραφίες σου πρέπει νάναι τότε τραβηγμένες καλοκαίρι περίπου. Εγώ πήγα στο Λαύριο αρχάς Σεπτεμβρίου όπου το βρήκα να κάνει δρομολόγια από εκεί. Το ΜΥΡΙΝΑ ΕΞΠΡΕΣ ξεκίνησε αργότερα όταν ετοιμάστηκε το 1991.

Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας