Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 22

Θέμα: Ταξιδεύοντας... Ιταλία (Travelling to... Ialy)

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή Ταξιδεύοντας... Ιταλία (Travelling to... Ialy)

    Τόσα χρόνια που έμενα στην Πάτρα και παρακολουθούσα καράβια να έρχονται και να φεύγουν, πάντα με έπιανε μια μελαγχολία που δεν αποφάσιζα να κάνω κι εγώ το βήμα για να διαπλεύσω την Αδριατική. Τη μια έλλειψη χρημάτων, την άλλη έλλειψη χρόνου... και τα βαπόρια να έρχονται και να φεύγουν, σε μια αέναη κίνηση μέσα στο χρόνο. Η επιθυμία μου μέρα με τη μέρα μεγάλωνε και ο αγαπημένος μου Μώλος της Αγίου Νικολάου, το καλύτερό μου μέρος στην Πάτρα από το οποίο συνήθως «γεύομαι» την αρμύρα, σα να συνωμοτούσε με τη βορειοδυτική του κατεύθυνση, δείχνοντάς μου συνεχώς το στόχο...
    Όλα αυτά μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι, οπότε μαζί με την Αλκυόνη αποφασίσαμε να γνωρίσουμε τη γείτονα Ιταλία από κοντά. Μέχρι να κανονιστούν οι λεπτομέρειες του ταξιδιού η χαρά μεγάλωνε και το μυαλό «ξεχείλιζε» από ανυπομονησία και προσμονή.
    Έτσι έφτασε ένα ζεστό απόγευμα του περασμένου Αυγούστου, όταν επιτέλους επιβιβαστήκαμε σε ένα ολοκαίνουργιο βαπόρι που ήρθε να υπηρετήσει τη γραμμή για Μπάρι, το Superfast II. Η επιβίβαση γινόταν με γρήγορους ρυθμούς και οι νταλίκες να παίρνουν με τη σειρά τη θέση τους στα γκαράζ του πλοίου. Το ανώτατο κατάστρωμα μας προσέφερε απλόχερα υπέροχη θέα στο λιμάνι, οπότε και φωτογραφίσαμε το Ολυμπία Παλάς που βρισκόταν ακόμα στο λιμάνι και τη Βασίλισσα που εκείνη την ώρα αναχωρούσε.

    Trakakis_P8012923.jpg
    Trakakis_P8012924.jpg
    Trakakis_P8012943.jpg

    ...

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Το ταξίδι μας ήταν απολαυστικό. Ο καιρός υπέροχος, με τον αέρα να γεμίζει τα πνευμόνια με θαλασσινή αύρα και την ομορφιά της θάλασσας να γαληνεύει το νου και να τον παρασέρνει σε άλλα ταξίδια, ταξίδια του στοχασμού και του ονείρου. Οι στίχοι του τραγουδιού που σιγοτραγουδάνε τα χείλη να προσπαθούν να ακουστούν μέσα από ένα άλλο τραγούδι, αυτό του ανέμου... «...Θάλασσά μου ανήσυχη, μια στιγμή δεν άφησες, την καρδιά μου ήσυχη...».

    Trakakis_P8012952.jpg
    Trakakis_P8012959.jpg
    Trakakis_P8012962.jpg
    Trakakis_P8012999.jpg

    ...

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Ένα πολύ σημαντικό γεγονός του ταξιδιού μας ήταν η γνωριμία μας με τον Πλοίαρχο του Superfast II, Cpt. Ηλία Βερβενιώτη. Ό, τι και να γράψω θα είναι λίγο, θα τον αδικήσω! ΓιΆ αυτό θα αρκεστώ στη μεγάλη ικανοποίηση που νιώθει κανείς όταν γνωρίζει εξαιρετικούς ανθρώπους. Θα πω μόνο ότι είναι άνθρωπος «ζεστός», φιλόξενος, μας έκανε να αισθανόμαστε πολύ άνετα μαζί του, και το καράβι να το νιώθουμε σα σπίτι μας. Στη γέφυρα δεν τράβηξα φωτογραφίες προσπαθώντας να είμαι διακριτικός και να μην ενοχλώ τους αξιωματικούς, υπέκυψα μόνο στον πειρασμό να βγάλω την πλώρη και την απίστευτη θέα από τη βαρδιόλα στην Ηγουμενίτσα, φωτογραφίες που του αφιερώνω για τη μοναδική φιλοξενία που μας προσέφερε! Ο ¶γιος Νικόλας πάντα στην πλώρη του!!

    Trakakis_P8023011.jpg
    Trakakis_P8023008.jpg

    ...

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Το πρωί της επόμενης μέρας φτάσαμε στο Μπάρι, μεγάλο λιμάνι της Ιταλίας με πληθυσμό περίπου 300000 κατοίκων. Από εκεί αναχωρήσαμε για την Πομπηία, την ξακουστή για την τραγικότητά της Ρωμαϊκή πόλη που το 79 μ.Χ. θάφτηκε στις στάχτες του Βεζούβιου. Το θέαμα που αντικρίσαμε μας συγκλόνισε. Η Πομπηία είναι πραγματικά τεράστια. Και δεν μπορείς να πιστέψεις ότι όλη αυτή η πόλη έχει παραμείνει άθικτη στο χρόνο. Δρόμοι, βίλες, φούρνοι, καταστήματα, οίκοι ανοχής, μέχρι και ανθρώπινα εκμαγεία έχουν διατηρηθεί, τα οποία ταξιδεύουν αφενός πίσω στο χρόνο, και αφετέρου σε κάνουν να νιώσεις προς στιγμή τη φρίκη των τελευταίων τους στιγμών...

    Trakakis_P8023024.jpg
    Trakakis_P8023037.jpg
    Trakakis_P8023054.jpg

    Χωρίς λόγια!!
    Trakakis_P8023059.jpg

    ...

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Επόμενο σταθμός ήταν η Αιώνια Πόλη, η Ρώμη. Δε θα σας μιλήσω για τη Ρώμη, όλοι θα έχετε ακούσει τόσα και τόσα. ¶λλωστε αιώνες τώρα γράφτηκαν τόσα και τόσα γιΆ αυτήν... Θα μοιραστώ μαζί σας μόνο κάποιες από τις εντυπώσεις μου. Από όσα είχα δει στη τηλεόραση και απΆ όσα είχα διαβάσει γιΆ αυτή, περίμενα να δω σίγουρα μια όμορφη πόλη, με μερικά μνημεία παγκοσμίου φήμης, όπως το Κολοσσαίο. Τελικά αυτό που «γεύτηκα» ξεπέρασε τη φαντασία μου!!! Η Ρώμη είναι εκθαμβωτική!!!! Όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου, βλέπεις αρχαία και σύγχρονα (στα πρότυπα των αρχαίων) κτίρια, απίστευτου κάλλους. Μνημεία, αγάλματα, γλυπτά, σιντριβάνια, πλατείες, εκκλησίες... Είναι ένα πραγματικό μουσείο. Τίβερης, Βατικανό, Πάνθεο, Κολοσσαίο... Θα μπορούσα να γράψω σελίδες ολόκληρες, γιΆ αυτό θα αρκεστώ μόνο σε μερικές φωτογραφίες, καθώς στην εποχή του ίντερνετ είναι πολύ εύκολο να αναζητήσετε πληροφορίες για όλα αυτά.

    Φοντάνα ντι Τρέβι, το εξαίσιο συντριβάνι που μόλις το βλέπεις μένεις με το στόμα ανοικτό! Ενδεικτικό το πλήθος κόσμου που το επισκέπτεται! Όταν βρεθείτε εκεί μην ξεχάσετε να ρίξετε ένα νόμισμα και να κάνετε μια ευχή!
    Trakakis_P8023068.jpg
    Trakakis_P8023089.jpg
    Trakakis_P8023099.jpg


    Πλατεία Καπιτωλίου
    Trakakis_P8033123.jpg

    ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trakman : 12-05-2010 στις 01:43

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    ¶γιος Πέτρος, Βατικανό
    Trakakis_P8033156.jpg

    Pieta, το αριστούργημα του Μιχαήλ Αγγέλου, που το δημιούργησε μόλις στα 25 του, φυλάσσεται σε γυάλινη προθήκη μέσα στο ναό μετά την επίθεση που δέχτηκε το 1972.
    Trakakis_P8033167.jpg

    ¶γιος Ανδρέας, εδώ φυλασσόταν η Κάρα του Αγίου μέχρι το 1964 οπότε και επεστράφη στον τόπο της μαρτυρίας του, την Πάτρα.
    Trakakis_P8033175.jpg

    Kολοσσαίο
    Trakakis_P8033177.jpg

    ...

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Η Ρώμη από ψηλά
    Trakakis_P8033297.jpg

    ...

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Πάνθεον, ο καλύτερα διατηρημένος αρχαίος ναός της Ρώμης
    Trakakis_P8033338.jpg

    Πιάτσα Ναβόνα
    Trakakis_P8033356.jpg

    ...

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    ...

    Επόμενος σταθμός η πανέμορφη μεσαιωνική πόλη της Σιένα, η γραφικότητα της οποίας σας ταξιδεύει πολλούς αιώνες πίσω...

    Nτουόμο, ο καθεδρικός ναός της πόλης
    Trakakis_P8043384.jpg

    Παλάτσο Πούμπλικο, το δημαρχείο στην Πιάτσα ντελ Κάμπο
    Trakakis_P8043416.jpg

    Πανοραμική άποψη της πόλης
    Trakakis_P8043418.jpg

    ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας