Σελίδα 5 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 295

Θέμα: Απεργίες Ναυτικών (Seamen Strikes)

  1. #41
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Νέα 24ωρη απεργία αποφάσισαν πριν από λίγο...Έως τις 6 το πρωί της 28ης Νοεμβρίου...

    Οι καρεκλοκένταυροι αποφάσισαν ετσιθελικά ότι οι νησιώτες ( επιλεγμένα νησιά έτσι???) θα πρέπει να υποστούν για άλλες 2 μέρες ακόμη (και ποιος ξέρει για πόσο μετά από αυτή...) την έλλειψη πλοίου.

    Και έρχομαι να ρωτήσω σαν μόνιμος κάτοικος νησιού...Με ποιο δικαίωμα πάτε σε 5ημερη απεργία συνδικαλιστές??
    Και μην μου πείτε ότι στους καταπέλτες των πλοίων βρίσκονται ναυτικοί!!!!!
    Μάζί σας και γω σε 24ωρη απεργία για τα διακαιώματα σας μιας κ προέρχομαι απο ναυτική οικογένεια ΑΛΛΑ ποιος σου δίνει το δικαίωμα να με αποκλείεις τόσες μέρες???????

    Αλλά ξέχασα...Αυτοί δεν μένουν σε νησί...Ξυπνάνε τα πρωινά στα σπιτάκια τους στην Αθήνα που δεν διατρέχουν κανένα κινδυνο μιας και όλα τα έχουν δίπλα τους και λένε πάμε σε απεργία!!Γράφοντας μας κανονικά τους νησιώτες και αδιαφορώντας για τυχόν σοβαρά προβλήματα!!!

    Και δεν κατάλαβα ρε παίδες??Γιατί να χει πλοίο από Λαύριο??Γιατί να χει πλοίο από Πάτρα κ Κυλλήνη για Ιόνιο (δεν μιλώ για Ιταλία) η ακόμη από Ραφήνα για Μαρμάρι και να μην έχει από Ραφήνα για Κυκλάδες η από Πειραιά??Αρα ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κάνετε απεργία εκεί που θα πονέσει τους εφοπλιστές η απεργία!!!

  2. #42
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Οι νησιώτες τιμωρούνται με τις απεργίες, εν κατακλείδι. Νομίζω ότι επιβάλλεται τουλάχιστον ενα πλοίο ανά γραμμή να κυκλοφορεί για τις βασικές ανάγκες. Τα νησιά δεν είναι στεριά που πάμε από τον παραπέρα δρόμο.... επιτέλους!

  3. #43
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    γιατί προβληματίζεστε για την εξαγγελια νεας 48ωρης
    στην Ελλάδα δεν δουλεύει τίποτα γιατί να δουλέψουν τα βαπόρια
    σήμερα αν κινείτε κάτι στην χώρα μας κινείτε λόγω κεκτημένης ταχύτητας περασμένων ετών
    είμαστε στην περίοδο που ο καθένας κάνει ότι γουστάρει

    να παρακαλαμε να μην βρεθει καμια Λευκαδα μπροστα μας
    κομματι δυσκολο αλλα ελπιζουμε να μην βρεθει
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  4. #44
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Σίγουρα έχουν τα δίκια τους οι νησιώτες αλλά μη ρίχνετε έτσι στην πυρά τους ναυτικούς μας που δουλεύουν σε τριτοκοσμικές συνθήκες με τους όρους που μας επέβαλλαν το μνημόνιο και οι εκφραστές του.

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Έχει δίκιο ο φίλος roussosf ότι τίποτα δε δουλεύει σωστά σ' αυτόν τον τόπο. Έχει καταντήσει πια κουραστικό να κάνει ο καθένας απεργία όποτε του γουστάρει και να ταλαιπωρεί με το έτσι θέλω χιλιάδες κόσμου. Ποιούς εκδικούνται δηλαδή με αυτήν την απεργία οι ναυτικοί? Αυτοί που πληρώνουν "τη νύφη" για μια κόμα φορά είναι οι παραγωγοί των νησιών μας, οι μεταφορικές, οι κάτοικοι των νησιών και ο κόσμος που πρέπει να ταξιδέψει. Ας σκεφτούμε επιτέλους τους συνανθρώπους μας και όχι μόνο την βόλεψή μας.
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  6. #46
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gpap2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα έχουν τα δίκια τους οι νησιώτες αλλά μη ρίχνετε έτσι στην πυρά τους ναυτικούς μας που δουλεύουν σε τριτοκοσμικές συνθήκες με τους όρους που μας επέβαλλαν το μνημόνιο και οι εκφραστές του.
    Στην πυρά δεν πάνε οι ναυτικοί μας φίλε μου gpap2006, πάνε οι γνωστοί άγνωστοι που κρύβονται πίσω από τα λεγόμενα "συνδικάτα" και τον κακώς εννοούμενο συνδικαλισμό που ταλανίζει την χώρα μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 25-11-2010 στις 21:08

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εμένα μου αρέσει που στο φόρουμ που "αγαπά" τους ναυτικούς κανεις δεν πέρνει το μέρος τους! Φθάσαμε να μας κοροηδεύει ο "κύριος" Βεντούρης στο ότι είμαστε οι ποιό ακρηβοπληρωμένοι της Ευρώπης και ότι τα επιδόματα πχ αίχμασης ειναι απαράδεκτα! Αίσχος και ντροπή κύριοι! Όσα έπερναν οι ναυτικοί πριν 5 και 10 χρόνια πρίν πέρνουν και σήμερα! Κάνουν άυξηση τα σωματία και οι εταιρίες κόβουν υπερωρίες και το αποτέλεσμα το ίδιο! Το κλέψιμο στα γκαραζιάτικα? Το κλέψιμο στις υπερωρίες? Οι ατελείωτες ώρες στην θάλασσα σε απαράδεκτες συνθήκες εργασίας? Η ανεργία?
    Αλλα δεν βγαίνει κανείς να τα πει παρα μόνο να λέμε για τα δικαιώματα μετακίνησης! Όταν μας κόβουν οι αγρότες τι εθνικές δεν μιλάμε! Οταν σταματάνε οι φορτηγατζιδες να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους γιατι δεν έβγαλαν 1000% την αξία της πρώτης άδειας τους υποστηρίζουμε! Το 2% των ναυτικών μας ενοχλεί!

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη Απόστολε, αλλά είσαι λάθος.Δέχομαι ότι τα αιτήματα σας είναι δίκαια. Με την απεργία, όμως, ποιος πλήττεται πιο πολυ; Οι νησιώτες δεν ταλαιπωούνται περισσότερο; Κάνεις δεν είναι με τους αγρότες ή τους οδηγούς φορτηγών ή όποιους κλείνουν δρόμους σε ξηρά και θάλασσα. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ταλαιπωρεί τους συμπολίτες του. Θα ήμουν μαζί σας 100% (και πολλοί άλλοι φαντάζομαι), αν είχατε νοιαστεί έστω και ελάχιστα για τους νησιώτες και είχατε επιτρέψει να γίνει έστω 1 δρομολόγιο ανά προορισμό. Αν, για παράδειγμα, καταστραφεί η σοδειά των παραγωγών της Κρήτης λόγω της απεργίας, θα τους αποζημιώσετε?
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  9. #49
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πειραιας και Σην αρχοντισσα των κυκλαδων την ΝΑΞΟ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή apergia

    Συμπασχουμε στα αιτηματα των ναυτικων μας. Εχουν δικιο για τις συνθηκες ,
    εργασιες για τις περικοπες μισθων που εμφανιστηκαν και στον ιδιωτικο τομεα , το αυριο στην εργασια. Κι σ εμενα εγινε συζητηση απο τον εργοδοτη για περικοπες ... κι αρχιζω ν αντιδρω ..

    Αλλα κι εμεις κι οι ναυτικοι αγροτες φορτηγατζηδες κλπ. δεν πρεπει ν αντιδρουμε σαν τους 300 της βουλης που κλεψανε και τα πληρωνουμε ολοι εμεις... Γι αυτο δεν φταιει και η καθε γρια νεα νεος γερος να περιμενει ενα φαρμακο στους Λειψους στην Ικαρια και σ ολα τα νησια μας..
    Γι αυτο καλο θα ηταν ο καθενας μας που εχει τα χιλια δικια να τ απαιτει.. και οχι σε βαρος ανθρωπων που δεν φταινε .. που εχουν τα ιδια προβληματα με τους ναυτικους ,αγροτες,κλπ με διαφορετικες παραλαγες....
    Ενα καραβι μ ευπαθη προιοντα φαρμακα και ειδη πρωτης αναγκης επρεπε να εφευγε...
    Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και ζητω συγνωμη αν σας κουρασα ....

  10. #50

    Προεπιλογή

    Στην Ελλάδα των χίλιων οικονομικών και όχι μόνο προβλημάτων υπάρχουν πάντα κάποιοι που για να διεκδικήσουν τα δίκαια αιτήματα τους πατάνε πάνω σε όλους τους υπόλοιπους...
    ....είτε λέγονται αγρότες,είτε μεταφορείς,είτε ναυτικοί τα προβλήματα που δημιουργούνται είναι πάντα τα ίδια....και πάντα την πληρώνουμε όλοι...
    Ας σταματήσουν επιτέλους κάποιοι να παίζουν με όλο τον υπόλοιπο κόσμο (αλήθεια εμείς που δεν μπορούμε να απεργήσουμε δεν έχουμε οικονομικά θέματα ή ζούμε σε άλλη χώρα) και ας διεκδικήσουν ότι ζητούν με άλλους τρόπους...όχι πάντα σε βάρος του κοινωνικού συνόλου...
    Πηγαίντε κλείστε τη βουλή....κάντε κατάληψη στα υπουργεία....προχωρήστε σε απαγωγές πολιτικών ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο,αλλά σταματήστε πάντα να χρησιμοποιείτε την διεκδίκηση των αιτημάτων σας με την απαξίωση του απλού κόσμου....
    ...και για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις...δεν είμαι αντίθετος με τα αιτήματα της ναυτικής οικογένειας....είμαι αντίθετος με τον τρόπο που για ακόμη μία φορά τα διεκδικούν...

Σελίδα 5 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας