Σελίδα 11 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 294

Θέμα: Απεργίες Ναυτικών (Seamen Strikes)

  1. #101
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι χρειάζονται σχόλια...

    http://parianostypos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4421&Ite mid=25

    Βουλευτής Κυκλάδων - ΠΑ.ΣΟ.Κ Ερμούπολη 27/11/2010
    Προς : Κ.ΕΠΙΧ.
    Υπουργείου Θαλασσίων Υποθέσεων,
    Νήσων και Αλιείας
    Κύριοι,
    Λόγω της συνεχιζόμενης απεργίας της Π.Ν.Ο. και με δεδομένο ότι αρκετοί συμπολίτες μας ,από Τήνο και Μύκονο, έχουν εγκλωβιστεί στην Σύρο, ζητώ την έγκριση για τροποποίηση του Δρομολογίου του Ε/Γ - Ο/Γ ¶ρτεμις, για αύριο Κυριακή 28/11/2010, και να προστεθούν τα λιμάνια της Τήνου και της Μυκόνου, έτσι ώστε το δρομολόγιο να γίνει ως εξής:
    Αναχώρηση από Σύρο στις 07:00 για Τήνο - Μύκονο - Πάρο - Νάξο - Δονούσα - Αιγιάλη - Κατάπολα - Κουφονήσι - Σχοινούσα - Ηρακλειά - Νάξο - Πάρο -Σύρο.
    Παρακαλώ για τις ενέργειες σας.
    Γιώργος ΠαπαμανώληςΒουλευτής Ν. Κυκλάδων

  2. #102

    Προεπιλογή

    Νέα 48ωρη παράταση της απεργίας, μέχρι την Πέμπτη το πρωί, αποφάσισε πριν λίγο η ΠΝΟ!

  3. #103
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ .............. ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ?????

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ???


    ΠΟΙΟΙ ...... ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ?????ΠΟΙΟΙ?????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 29-11-2010 στις 15:58

  4. #104
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Κι εγώ είμαι αγανακτισμένος όπως κι εσείς αλλά θα παρακαλέσω ψυχραιμία.... Ευχαριστώ

  5. #105
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Ντροπή, ντροπή και πάλι ντροπή σε όλους τους συνδικαλιστές-ναυτικούς που απεγούν και κρατάνε όμηρους των συμφερόντων τους, τους νησιώτες.
    ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosVitz : 29-11-2010 στις 16:06
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  6. #106
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Δεν κρατάνε οι ναυτικοί όμηρους εμάς τους νησιώτες!!!

    ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!


    Υ.Γ ΠΡΟΣ Leo...Συγνώμη που παραφέρθηκα!!!!

  7. #107
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Είδες τι κάνει το καπιταλιστικό κράτος και τα συστήματα της νέας τάξης πραγμάτων? Τα δίκαια αιτήματα των εργατών να μην έρχονται σε σύγκρουση με το κεφάλαιο αλλα με τους άλλους εργάτες...

  8. Προεπιλογή

    ε καλά τώρα μάλλον αρκετοί που μιλάτε και βρίζετε δεν έχετε καταλάβει η δεν έχετε σχέση με τον κλάδο
    εσείς που βρίζετε ξερετε μήπως τι συμβαίνει?
    ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3-4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ??
    η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από τραγική αν σταθούν με δεμένα χέρια και στους διαλόγους δεν αλλάζει τίποτα δυστιχώς, για να πάρουν τα μηνυματά τους πρέπει να κάνεις απεργίες σε αυτή την χώρα τι να κάνουμε ??
    αλλά ξέχασα για όλα φταίει ο κακκός ο συνδικαλισμός και πότε το σάπιο μας κεφάλι με την νοοτροπία του 60
    δεν άντεξα σε κάθε απεργία που κάνουν θα βγούν και θα οργιάζουν μερικοί.
    ΜΑΘΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ(με τον τρόπο τους)ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ
    αλλά θα πρέπει και από την άλλη να σκεφτούν και λίγο τους πολίτες των ακριτικών νησιών όπου το καράβι είναι το μόνο μέσο για το νησί

    τώρα μπορείτε ελεύθερα να με φάτε και να με κοσμίσετε

  9. #109
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες τι κάνει το καπιταλιστικό κράτος και τα συστήματα της νέας τάξης πραγμάτων? Τα δίκαια αιτήματα των εργατών να μην έρχονται σε σύγκρουση με το κεφάλαιο αλλα με τους άλλους εργάτες...
    Ποιον εργατών Απόστολε? Γιατί εγώ στην τηλεόραση στα επεισόδια που έγειναν στους καταπέλτες των πλοίων δεν είδα και πολλούς ναυτεργάτες, αλλά τους γνωστούς/αγνωστούς του Ηρακλείου, αυτούς που πάντα έβλεπα και στην σχολή μου κάθε φορά που ερχόταν υπουργός.
    Και φυσικά θα συγκρουστούμε με όποιον μας εμποδίζει να ζούμε την ομαλή ζωή που δικαιούμαστε, γιατί δεν είμαστε κανενός πιόνι εμείς οι νησιώτες, να περιμένουμε πότε θα έρθουν οι μεταφορικές από τον Πειραιά επειδή μερικοί έχουν μάθει να κρατάνε σημαίες επειδή έτσι προστάζει το κόμμα.! ΕΛΕΟΣ βαρεθήκαμε! Τέτοιες πολιτικές και ιδεολογίες στην χώρα απ όπου ξεκινήσαν!
    Φυσικά όλοι μας έχουμε απεργήσει, έχουμε επαναστατήσει, αλλά για 1-2 ημέρες, χωρίς να προκαλέσουμε το παραμικρό σε κανέναν συνάνθρωπό μας... Νοσοκομεία, φαρμακεία, ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, όποιος και να απεργεί έχει προσωπικό ασφαλείας, αλλά στην απεργεία των ναυτεργατών έχει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της νησιωτικής Ελλάδας. Απλά τους ευχαριστούμε!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  10. #110

    Προεπιλογή

    Για να δούμε τα λιγάκι μερικά πράγματα.

    Αν έχω ενημερωθέι σωστά αιτία της απεργείας είναι ότι οι επιχειρηματικές ενώσεις εταιρειών της ακτοπλοΐας αρνούνται να υπογράψουν Συλογικές Συμβάσεις Εργασίας με τους ναυτικούς και ζητούν να υπογραφεί ΣΣΕ με μηδενικές αυξήσεις επικαλούμενοι την οικονομική κρίση.

    Όμως στην ποντοπόρο ναυτιλία παρά τις καυμαινόμενες τιμές των νάυλων υπογράφτηκε ΣΣΕ με άυξηση αστεία μεν (1,7%) αλλά πάντως αύξηση. Στην κρουαζιέρα παρά τα πλήγματα στην αγοραστική δύναμη των υποψήφιων πελατών από ΗΠΑ και Ευρώπη πάλι υπογράφηκε Σ.Σ.Ε. στα πλοία που εκτελούν τις γραμμές Πάτρα Ιταλία το ίδιο. Να σημειώσουμε ότι σεα υτούτς τους τομείς οι έλληνες ναυτικοί αντιμετωπίζουν τον ανατγωνισμό των φτηνών πληρωμάτων από τρίτες χώρες. Δηλαδή μόνο η ακτοπλοΐα έχει πρόβλημα με την οικονομική κρίση; Τη στιγμή μάλιστα που πολλές γραμμές επιδοτούνται από το κράτος. Το θέτω σαν απορία χωρίς να έχω καταλήξει σε απάντηση. Αλήθεια αν υπογραφεί σύμβαση με μηδενικές αυξήσεις οι τιμές των εισητηρίων θα μείνουν οι ίδιες ή θα αυξηθούν;

    Μια παρένθεση με μια προσωπική εμπειρία ακόμα έχω βρεθεί σε νησί του Αιγαίου και παραγγέλνω χωριάτικη σε μια ταβέρνα για να πάρω την απάντηση ότι δεν μπορεί να μου τη φτιάξει γιατί είχε πέντε μέρες απαγορευτικό και δεν έχει πιάσει βαπόρι να φέρει ντομάτες. Δεν θυμάμαι τότε να είχα δει σε κανένα κανάλι να καταφέρονται δημοσιογράφοι εναντίων του ...καιρού (για να μην πω του Θεού).

    ΘΑ συμφωνήσω με τον proussos που στην προηγούμενη σελίδα διαπιστώνει ότι χρειάζεται αλλάγή νοοτροπίας. ¶ποψή μλυ είναι ότι είναι ξεπερασμένη η νοοτροπία "για να πετύχει μια κινητοποίηση πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα". Τι θα άλλαζε άραγε αν η ΠΝΟ όριζε ότι κάθε μέρα θα ταξιδέυει ένα καράβι ανα προορισμό (διαφορετικής εταιρείας κάθε μέρα);
    Σίγουρα οι νησιώτες βιώνουν καλύτερα από όλους τις δύσκολες συνθήκες της ακτοπλοΐας, και πρέπει να τους έχουν συμμάχους και όχι αντιπάλους οι ναυτικοί. Αυτό πρέπει να το καταλλάβει η ηγεσία της ΠΝΟ.


    Σίγουρα πρέπει αν βρεθέι μια λύση.
    Την κατεύθυνση τι δίνει καλύτερα από εμέμνα ο ΓΓ του IMO στο μηνυμά του στις 21-2010 (οι επισημάνσεις δικές μου):
    «Με την ευκαιρία του μηνύματος αυτής της Παγκόσμιας Ναυτικής Ημέρας, θα ήθελα να επικοινωνήσω με μερικά μέρη της ναυτιλιακής κοινότητας -ιδιαίτερα εκείνους που δραστηριοποιούνται περιφερειακά αυτής. Αυτά που θέλω να τους πω είναι τα εξής:
    -Στα μέλη της ναυτιλιακής κοινότητας: Διατηρήστε τα υψηλά σας πρότυπα, διατηρήστε τις καλύτερες πρακτικές, ενστερνιστείτε την κοινωνική ευθύνη των εταιρειών, παρέχοντας καθαρό, ασφαλή και άνετο εργασιακό χώρο, αναγνωρίστε και ανταμείψτε εκείνους από την εργασία των οποίων εξαρτώνται τα κέρδη σας.
    -Στους πολιτικούς: Εργασθείτε για την κύρωση, τη θέση σε ισχύ και εφαρμογή όλων των διεθνών μέτρων που αφορούν στην ασφάλεια, την προστασία και τις συνθήκες εργασίας και διαβίωσης των ναυτικών, δείξτε ότι είστε σε επαφή με όσους εργάζονται στην αιχμή του κλάδου...."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 29-11-2010 στις 17:36

Σελίδα 11 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας