Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ, 1920–2010

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ, 1920–2010

    O κ.Κωνσταντίνος Φιλίππου μου ζήτησε να παραθέσω τα παρακάτω, σχετικά με το τελευταίο dvd που ετοίμασε, με τίτλο : "ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ 1920 – 2010"

    από τον ίδιο, η παρακάτω περιγραφή του περιεχόμενου:
    Η ενασχόλησή μου με την συγγραφή του βιβλίου μου «ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΝΟΣ ΑΙΩΝΑ 1900 – 2000», που δημοσιεύθηκε το 2007, (ίδε www.nafpigika.gr και για τους τρεις τόμους) με οδήγησε στην ανακάλυψη ότι πολύ έντυπο υλικό του αρχείου μου άρχιζε να φθείρεται λόγω χρόνου. Αυτό μου έκανε προφανές ότι παρόμοιο υλικό που ήταν στα χέρια άλλων συναδέλφων ναυπηγών και φορέων, εάν δεν είχε ήδη καταστραφεί, θα είχε την ίδια τύχη.

    Έτσι μία περίοδος ναυπηγικής δραστηριότητας του περασμένου αιώνα στη χώρα μας, ιδιαίτερα έντονης για μία εικοσαετία περίπου μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, με τα μέτρα της εποχής βεβαίως, θα ήταν καταδικασμένη στη λήθη.
    Η ραγδαία ανάπτυξη της ναυπηγικής επιστήμης και των υπολογιστικών μεθόδων, του μεγέθους και του τύπου των πλοίων, των μεθόδων κατασκευής κλπ μέσα στα τελευταία πενήντα και πλέον χρόνια δημιουργεί ένα «ναυπηγικό χάσμα» που οι νεότεροι επιστήμονες αγνοούν σήμερα τελείως.
    Εξ άλλου είναι παραδεκτόν από όλους ότι η ιστορία είναι αυτή που δημιουργεί τον πολιτισμό ενός λαού.
    Με τις ανωτέρω σκέψεις απεφάσισα να καταγράψω ηλεκτρονικά αφΆ ενός μεν ότι υλικό υπήρχε ακόμα στα αρχεία του γραφείου μου αρχίζοντας από εκείνα του πατέρα μου Αλεξάνδρου Φιλίππου και συνεχίζοντας με αρχεία που ορισμένοι συνάδελφοι και μουσειακοί φορείς εξέφρασαν την επιθυμία να μου εμπιστευθούν.
    Η εργασία μου δεν επιζητεί τίτλους πληρότητας. Είναι προϊόν ερασιτεχνικής προσωπικής προσφοράς μου και ελπίζω να εύρει μιμητές στο μέλλον.

    Το περιεχόμενο της ψηφιακής καταγραφής συνοψίζεται σε 568 φακέλους με 2762 αρχεία, ολικού μεγέθους 5,5 GB και περιέχει τα συγκεντρωτικά κεφάλαια «ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ (Ι) & (ΙΙ) και τα θεματικά «ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ» και «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ».
    Τα αρχεία που περιλαμβάνονται καλύπτουν την περίοδο 1920 – 2010 κα είναι των:
    Αλεξ. Φιλίππου
    Κων. Φιλίππου
    Δημ. Καπαϊτζή
    Δημ Ανδριτσόπουλου
    Ορ. Βαλασάκη
    Αντ. Αντωνίου
    Χρ. Σαρηγιαννίδη
    Φώτη Βολίκα
    Ανδρέα Ερμογένη
    Ιων. Λίβα
    Δημ. Αναστασιάδη

    Επίσης κάποια αρχεία από το Ναυτικό Μουσείο της Ελλάδος και το Βιομηχανικό Μουσείο Ερμουπόλεως των οποίων ανέλαβα την ψηφιοποίηση.
    Το υλικό περιλαμβάνει ναυπηγικά σχέδια πλοίων που κάποτε σημάδεψαν με την παρουσία τους την Ελληνική ναυτιλία και την ναυπηγική δραστηριότητα, προδιαγραφές κατασκευής, εκθέσεις και πραγματογνωμοσύνες κάποιων ναυτικών συμβάντων, φωτογραφίες και λοιπά. Αναφορά γίνεται σε παλαιά αρχεία του Πολεμικού μας Ναυτικού και σε έγγραφα συγκεκριμένων γεγονότων της Επιθεωρήσεως Εμπορικών Πλοίων του τότε Υ.Ε.Ν..

    Λόγω τμηματικής συγκεντρώσεως του ως άνω υλικού, το κάθε ένα από τα ανωτέρω κεφάλαια έχει ήδη κατατεθεί χωριστά σε Ναυτικά Μουσεία, Ναυτιλιακούς και Ναυπηγικούς Φορείς και Βιβλιοθήκες, ενώ το μεγαλύτερο μέρος από το πρωτότυπα υλικό που χρησιμοποιήθηκε έχει κατατεθεί κυρίως στο Ναυτικό Μουσείο της Ελλάδος, στο Βιομηχανικό Μουσείο Ερμουπόλεως και στο Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Τεχνολογίας.

    Αντίγραφα των δίσκων με τις ως άνω καταγραφές διατίθενται κατΆευθείαν από τον γράφοντα, μέσω της ηλεκτρονικής διευθύνσεως const@philippou.com και alex@philippou.com, από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Τεχνολογίας και το Ναυτικό Μουσείο της Ελλάδος.

    Μάϊος 2010

    Κωνσταντίνος Α. Φιλίππου
    Διπλ. Ναυπηγός & Μηχανολόγος Μηχανικός

    και το εξώφυλλο του dvd, με φωτογραφία του Κυκλάδες της Ατμοπλοϊας Ι. Τόγια.

    cover1.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Το προμηθεύτηκα από τ πωλητήριο του Ναυτικού Μουσείου. Όντως είναι ένας θησαυρός.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Just to be on the right side the author's credentials are:
    CONSTANTINE A. PHILIPPOU B.Sc.
    Naval Architect & Mechanical Engineer

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας