Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Εμπειρίες από τα Νερά του Βοσπόρου και της Θάλασσας του Μαρμαρά

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή Εμπειρίες από τα Νερά του Βοσπόρου και της Θάλασσας του Μαρμαρά

    Εχοντας επισκευθει 3 φορες τη "Βασιλευουσα" και εχοντας σκοπο να το ξανακανω, εχω συλλεξει αρκετες εμπειριες και περιπετειες απο την ευρυτερη περιοχη να σας μεταφερω....!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Βοσπορος.....!!!
    DSC00762.jpg
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Μια απο τις σημαντικοτερες εμπειριες που ειχα ηταν, να επισκευθω τις υπερσυγχρονες εγκαταστασεις των ναυπηγειων της BESIKTAS GROUP...!!!
    Η BESIKTAS GROUP ειναι η μεγαλυτερη ναυτιλιακη εταιρεια της Τουρκιας και αναπτυσσεται τρεις βασικους τομεις.

    Ο πρωτος ειναι ειναι η ιδιοκτησια πλοιων και η διαχειρηση αυτων, καθως επισης και η διαχειρηση πλοιων αλλων εταιρειων, οπως π.χ. της BP.

    Ο δευτερος ειναι τα ναυπηγεια, BESIKTAS SHIPYARD, που περιλαμβανουν εγκαταστασεις και για κατασκευες αλλα και για επισκευες-συντηρησεις πλοιων.

    Ο τριτος ειναι η ανακαινιση και επανεναρξη λειτουργιας ενος φημισμενου ξενοδοχειου, του RERA PALACE, το οποιο προκειται να επαναλειτουργησει τον προσεχη Ιουνιο.

    Περι ναυπηγειων ομως και παλι ο λογος, τα οποια ειχα την τυχη να επισκευθω δυο φορες.
    Η πρωτη φορα ηταν τον Σεπτεμβριο του 2008, οταν ακομα αρκετα μεγαλο μερος απο τις εγκαταστασεις βρισκονταν υπο κατασκευη, και η δευτερη ηταν την Πρωτομαγια που μας περασε, οποτε και τα ναυπηγεια ειχαν σχεδον πληρως ολοκληρωθει...
    Παρ' ολα αυτα λειτουργουσαν και στις δυο μου επισκεψεις....!!!

    BESIKTAS SHIPYARD 1/5/2010, αποψη απο θαλασσης (δεν φαινονται ολα σ' αυτη τη φωτο)...
    DSC03788.jpg
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Τα συγκεκριμενα ναυπηγεια, βρισκονται στη ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη της Τουζλα(στη Θαλασσα του Μαρμαρα), που αποτελει ηγετικο κεντρο τετοιων δραστηριοτητων ολης της Ευρωπης...!!!

    Η μεταβαση στην ευρυτερη περιοχη(απο την Ασιατικη πλευρα της Κωνσταντινουπολης), γινεται οδικως και στη συνεχεια με αμφιπλωρα ferries(οπως πηγαμε την πρωτη φορα), η με το σκαφος που πλεον διαθετει η εταιρεια και σε μεταφερει ακριβως μεσα στο χωρο των ναυπηγειων.

    haritaB.jpg

    πηγη: www.besiktasshipyard.com


    Τα υπεροχα, κλασικα ferries...
    DSC03716.jpg

    ...και το οχημα της εταιρειας...!!!
    DSC03807.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanaut : 20-05-2010 στις 20:41
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Σαλπαρουμε λοιπον... Πρωτομαγια του 2010, πρωι-πρωι...!!!
    DSC03710.jpg

    DSC03711.jpg

    DSC03714.jpg

    ...και στο διαβα μας, πολλα τα ενδιαφεροντα...
    DSC03719.jpg

    DSC03721.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanaut : 20-05-2010 στις 21:28
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    ...ακομη πιο πολλα....

    DSC03724.jpg

    DSC03725.jpg

    DSC03726.jpg

    DSC03730.jpg
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Η πρυματσα μας...!!!
    DSC03733.jpg

    Αντε και ζυγωνουμε...
    DSC03734.jpg

    ...και επιτελους στον προορισμο μας....
    ...οουπςςς... πολλα σας εγραψα, ας σας αφησω και λιγο με την αγωνια, φτανει για σημερα.....
    DSC03735.jpg

    Για αυτο το πορτοκαλι βαπορι, αλλα και για ολα τα ενδιαφεροντα που συναντησα και εζησα, ανανεωνουμε το ραντεβου μας για πολυ συντομα...
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Και μετα απο δεκα περιπου μερες συνεχιζουμε...!!!
    Ειχαμε μεινει στο πορτοκαλι βαπορακι...

    Τουτο το βαπορι λοιπον ειναι ενα απο τεσσερα (αν δεν κανω λαθος), μιας σειρας LPG, τα οποια τα παρηγγειλε η Ιταλικη εταιρεια G & N, η οποια ασχολειται παραδοσιακα με την ενεργεια και δεν ειχε σχεση με την ναυτιλια.
    Η εταιρεια αυτη, ειναι που κατασκευαζει τις ειδικες δεξαμενες των πλοιων και τις φερνει στα ναυτπηγεια για να εγκατασταθουν σ΄αυτα. Πιο συγκεκριμενα, αυτο που κανει ειναι να παραγγελνει αυτη τα πλοια που ναυπηγουνται, να εγκαθιστα σε αυτα το προϊον της(δεξαμενες) και στη συνεχεια να τα πουλα σε ναυτιλιακες.
    Αυτη τη φορα ομως, δεν σταθηκε τυχερη μη βρισκοντας αγοραστες κι ετσι αναγκαζεται πλεον να δραστηριοποιηθει και στο χωρο της ναυτιλιας, ιδρυοντας την G & N SHIPPING.


    Το συγεκριμενο νομιζω πως ειναι το δευτερο της σειρας και ειχε πεσει στο νερο μολις λιγες μερες πριν την επισκεψη μου με τη μεθοδο των φουσκωμενων μπαλονιων.
    Σε αυτη τη μεθοδο, το πλοιο δεν βρισκεται πανω σε καποια ειδικη εξεδρα καθελκυσης, ουτε σε ντοκο με κλιση. Η μεθοδος αυτη χρησιμοποιει τεραστια μπαλονια σε σχημα λουκανικου πανω στα οποια καθεται το καραβι και με την ασκηση δυναμης το πλοιο κινειται πανω σε αυτα. Οταν μετακινηθει λιγο το μπαλονι που ελευθερωνεται τοποθετειται στην αλλη πλευρα και με αυτη τη διαδικασια το πλοιο πλησιαζει στην ακρη του ντοκου.
    Εκει υπαρχει μια πλωτη προβλητα ενωμενη με τον ντοκο απο τη μια πλευρα και ελευθερη απο την αλλη.
    Το πλοιο φτανοντας πανω της με το βαρος του, αναγκαζει την ελευθερη πλευρα της να βυθιστει με απο τελεσμα να δημιουργειται μια κλιση. Ετσι σιγα σιγα το πλοιο οδηγειται στο νερο.

    DSC03736.jpg

    DSC03737.jpg

    Αυτο ειναι το πρωτο της της σειρας το οποιο εχει καθελκυστει πριν καποιους μηνες και ειναι σχεδον ετοιμο.
    Χαρακτηριστικο ειναι οτι σ΄αυτο εχουν εγκατασταθει οι δεξεμενες που λεγαμε σε αντιθεση με το αλλο που δεν εχει ακομη.

    DSC03745.jpg
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Εδω βλεπουμε τον δεξαμενισμο του NORTHERN BELL, στη μονιμη δεξαμενη διαστασεων 235m x 38m, ικανη να φιλοξενισει μεχρι και πλοιο τυπου panamax.

    DSC03740.jpg

    DSC03744.jpg

    DSC03785.jpg

    Να τονισω οτι το ναυπηγειο προτιμαται και απο μεγαλες Ελληνικες εταιρειες οι οποιες εχουν μεινει πληρως ικανοποιημενες απο τις υψηλης ποιοτητας υπηρεσιες και την απολυτη συνεπεια απεναντι τους.
    Τρεις μερες μετα την επισκεψη μου θα εφτανε Ελληνικο πλοιο, πολυ μεγαλης εταιρειας...!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Εδω βλεπουμε ενα απο τα επομενα πλοια της σειρας που βρισκεται σε πρωϊμη φαση της Κατασκευης.

    Μπροστα του ενα δεξαμενοπλοιο με χαμηλο βυθισμα, ειδικη παραγγελια για να ταξιδευει μονο σε ποταμια.

    DSC03751.jpg

    DSC03753.jpg

    Και το accomodation αυτου(του LPG)...

    DSC03752.jpg

    Ενω αυτα πρεπει να ειναι τμηματα του τελευταιου πλοιου της σειρας.

    DSC03749.jpg
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ολα γραφονται με καθε επιφυλαξη για πιθανο μου λαθος...
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας