Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 42

Θέμα: Απαραίτητα (και μή) Έγγραφα

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Είναι ζαβολιά, εάν συνεχίσω να σε βοηθάω, δεν θα είναι πραγματικοί οι χρόνοι της ταλαιπωρίας σου. Θα μειωθούν δραματικά, εάν δεν αρχίσεις να τριγυρίζεις σαν μπαλάκι, από Υπηρεσία σε Υπηρεσία.

    Τι να σε κάνω... δεν είμαι σαδιστής!

    Ή μήπως είμαι?

    Λοιπόν, άντε να βοηθήσω:

    Φωτοαντίγραφο του απολεσθέντος πιστοποιητικού έχουν: 100% τα ίδια τα νηολόγια, όταν έκαναν την νηολόγηση το 1989. Φωτοτυπία, έχει κατά 99,9% ο Ελληνικός Νηογνώμονας, στον φάκελο του, που εξέδιδε τόσα χρόνια ΠΓΕ σαν επαγγελματικό που ήταν το σκάφος αυτό.

    Μια φωτοτυπία, βοηθάει πολύ στην επανέκδοση. Γιατί έχουν αρχείο στην ΔΕΕΠ, τι κόλπο είναι αυτό να σε στέλνουν στην Γλυφάδα ή όπου αλλού δεν το καταλαβαίνω, αλλά επειδή είναι χύμα το κύμα το αρχείο τους, δεν θέλουν να ψάξουν!!!

    Τον παλιό ιδιοκτήτη αποκλείεται να τον εντοπίσεις?
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #32

    Προεπιλογή

    ευχαριστω

    τον παλιο ιδιοκτητη δεν ειναι δυνατον να τον εντοπισω.. δεν ξερω ονομα τιποτα...

    απο αυτον που το αγορασα δεν τα ειχε.. το πήρε οπως ηταν μεσο τραπεζας.

    οποτε πρεπει να παω κατω πειραια στο νηολογιο... αντε να δουμε τι θα δουμε..

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Στο νηολόγιο, υπάρχουν καταγεγραμμένα τα στοιχεία όλων των παλιών ιδιοκτητών, από νηολόγησης μέχρι σήμερα. Η μερίδα του πλοίου, είναι δημόσιο βιβλίο, κι εσύ έχεις έννομο συμφέρον να ζητήσεις μέχρι και αναλυτικό πιστοποιητικό κυριότητος, για να έχεις όλη την ιστορία του σκάφους από την ημέρα της αρχικής νηολόγησης.

    Στην μερίδα του πλοίου θα βρεις και τα τηλέφωνα, τις διευθύνσεις κλπ. Πιθανόν με μια επικοινωνία με αυτούς που το είχαν το σκάφος παλιά, να βρεις τα απολεσθέντα έγγραφα.

    ¶ντε, να δούμε τι άλλο θα σου πω!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #34

    Προεπιλογή

    Εδω ξανα...

    Σημερα με εβγαλε ο δρομος μου προς πειραια μερια και ειπα.. δεν παω απο το Νηολογιο μια βολτα?

    Μεσα σε 15 λεπτα ειχα τελειωσει.
    Ηταν δυο εξυπηρετικές ομορφες κοπελες του λιμενικου .
    Δεν μπορουσαν να μου δωσουν αντιγραφο μου είπαν.. αλλα μια απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού αρχικής καταμέτρησις .
    Έκανα την αίτηση και το πήρα ..
    δεν ξερω βέβαια εαν με το φωτοαντίγραφο κάνω δουλειά.. αλλα ελπίζω πως ναι.

    Ρωτησα και για τον ασυρματο μιας και ειχαν βγαλει τον φακελο απο το αρχειο.. αλλα η κοπελα μου ειπε οτι το μονο που υπηρχε μεσα στον φακελο ηταν μια προσορινη αδεια που ειχε εκδοθει για 3 μηνες κατα το 1989 μερια.. που δεν ισχυει βεβαια τωρα...

    Υποθετω οτι αφοθ εβγαλε ο προηγουμενος το χαρτι της προσορινης αδειας για το VHF δεν ενδιαφέρθηκε ξανα να προσκομίσει τα κατάλληλα έγγραφα .

    Βεβαια εμενα αυτο που με καει ειναι να βγαλω την αδεια εκτελεσης πλοων... το θεμα του ασυρματου το λυνω και αργοτερα.. το πολυ πολυ να αγορασω εναν καινουργιο και να κανω τις διαδικασιες απο την αρχη...

    (Μου ειπε καποιος γνωστος μου οτι για τοσο μικρα σκαφη δεν ειναι αναγκαίο το VHF αλλα πρεπει να πλεω ως 20 μιλια απο την ακτη.. )

    Σε ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια... για κατι το οποιο χρειάστηκαν 10 λεπτα τηλεφώνου και 15 λεπτα στο νηολογιο.. παιδευόμουν 2 χρονια να βγαλω ακρη με ''επαγγελματίες του χώρου '' που τους το ειχα αναθέσει..
    Προφανώς δεν είχαν όρεξη να ασχοληθούν

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Κι εγώ επαγγελματίας του χώρου είμαι, οπότε... μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι. Ας μην σούλεγα που να απευθυνθείς, νάβλεπα πόσο θα παιδευόσουν...

    Αλλά... με την φωτοτυπία που πήρες, πιθανόν να κολλήσεις. Ενώ τώρα που έχεις την φωτοτυπία, οι άλλοι της ΔΕΕΠ, πρέπει να σου εκδώσουν πρωτότυπο, με βάση την φωτοτυπία που πήρες, και που οφείλουν να έχουν στο αρχείο τους.

    Η οριστική άδεια ασυρμάτου, δεν έχει καμία δουλειά με τα νηολόγια, αλλά με την ΔΕΕΠ. Εκεί να απευθυνθείς.

    Ναι, στα αναψυχής σκάφη, δεν είναι υποχρεωτικό το vhf, αλλά... εάν έχεις, οφείλεις να έχεις άδεια!!!
    Εάν σε ελέγξουν κάπου, και ενώ έχει vhf το σκάφος σου, ενώ δεν έχεις άδεια, το πρόστιμο μπορεί να φτάσει και στα 2000 ευρώ. Είναι μεγάλο το πρόστιμο, δεν αξίζει το ρίσκο.

    Καλοί και κακοί επαγγελματίες, υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Μην το ψάχνεις. Καλά κάνεις και τους ξεφωνίζεις, αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #36

    Προεπιλογή

    Φίλε μου για αυτο έβαλα και σε εισαγωγικά το επαγγελματίες.. ποτε δεν βάζω όλους στο ιδιο τσουβάλι

    ¶λλωστε και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και ο κλάδος μου έχει καλούς και κακούς επαγγελματίες.. όπως σε όλα τα επαγγέλματα

    απλός στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον έπεσα και στις 2 φορές σε άτομα που δεν είχαν και πολύ όρεξη για το θέμα μου .

    Και παλι ευχαριστώ για την βοήθεια..

    Οσο αφορα το θεμα του VHF εαν προχωρήσω στην λυση να μην εχω μεσα.. εννοείται οτι θα το ξηλώσω απο το σκαφος .

    Θα ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία για τις νέες εξελίξεις

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ πονεμένη ιστορία, και δεν είναι εύκολο για εμένα να μιλήσω, στο συγκεκριμένο θέμα.

    Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν, ειδικά όταν υπάρχει θέμα πλειστηριασμού, μπορούν πολύ εύκολα τα πράγματα να μπλέξουν.

    Έχω μια περίπτωση για παράδειγμα, που την παλεύουμε από τον περασμένο Δεκέμβρη!!! Έχουν γίνει αλλαγές στην πωλήτρια εταιρεία που δεν έχουν ποτέ δηλωθεί στις αρμόδιες Υπηρεσίες, και ταυτοχρόνως έχει γίνει αλλαγή μηχανής του σκάφους (χωρίς να έχει βγει σχετική άδεια μετασκευής) και υπάρχει και μια υποθήκη από την πρώην σύζυγο αυτού που εξοφλήθηκε μεν για το σκάφος και δεν τον αρνείται, αλλά είναι στα μαχαίρια με την πρώην γυναίκα του, και δεν υπογράφει αυτή τίποτα(!!!), ενώ ταυτοχρόνως έληγε η επαγγελματική του άδεια, και κανένας δεν νομιμοποιούταν να υπογράψει τα της ανανέωσης...

    Ο δε αγοραστής, έχει ήδη πληρώσει το σκάφος στον τύπο που του το πούλησε και εξόφλησε και τον τύπο με την υποθήκη σιγά σιγά, χωρίς να ρωτήσει κανέναν πως θα εξασφαλιστεί, και το κρατούσε για χρόνια στο όνομα του πωλητή, μέχρι να τα εξοφλήσει όλα, και τώρα που το ξόφλησε, δεν γινόταν να βγάλουμε άκρη από την σαλάτα που έχει δημιουργηθεί... Βρήκαμε άκρη τελικά μετά από πολύ παίδεμα, αλλά έχουμε κολλήσει στην υπογραφή της πρώην συζύγου!

    Ο πελάτης μου, όσα και να με πλήρωνε, είναι αδύνατον να μου πληρώσει τις ώρες που έχω φάει... Ακόμα βέβαια, δεν έχω πάρει δεκάρα!
    Φυσικά, όλα αυτά τα προβλήματα, δεν τα καταλαβαίνει, διότι εάν τα καταλάβαινε, δεν θα είχε αφήσει να δημιουργηθούν εξ αρχής.

    Φαντάσου λοιπόν τι θα λέει αυτός για εμένα! Πως τον ταλαιπωρώ 6 μήνες!!!

    Μερικές φορές, δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #38

    Προεπιλογή

    Πω πω μπλέξιμο !!

    τίποτα χειρότερο απο μια πληγωμένη γυναίκα - πρώην σύζυγο .

    Πιστεύω πως εάν ο Πελάτης σου ειχε μια ενημερωση για τα προβλήματα και τα βήματα που γίνονται δεν θα πρέπει να είχε τέτοια εντύπωση .

    Εμένα απλός έπρεπε να τους παίρνω τηλ για να τους κάνω να κάνουν κάτι... ειδάλλως καμία ενημέρωση .

    Απλός δεν το πήραν πολύ ζεστά το θέμα...
    Στο οικονομικο τομεα εαν και ειχα ρωτησει εαν θελουν τιποτα χρηματα, η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελαν για να το ξεκινησουν.. οποτε η μοναδική απώλεια για εμένα ήταν η καθυστέρηση δυο χρόνων.

    Αύριο εάν βρω ελεύθερο χρόνο θα πάω στην ΔΕΕΠ να δω τι ψάρια θα πιάσω εκεί....

  9. #39

    Προεπιλογή

    Εδω ξανα

    Κατεβηκα πειραια να αγορασω ανταλακτικα για την μηχανουλα του σκαφους μου και θεωρησα σωστο να περασω και απο το υπουργειο στα αρμοδια τμηματα σχετικα με τα χαρτια που θελω..

    Πρωτα εκανα ενα τηλεφωνο στο τμημα που βγαζει τα πιστοποιητικα και τους αναφερα ολη την ιστορια
    Ο τυπος στην αλλη ακρη της γραμμης πρεπει να βαριοταν οπως τον ακουγα και με τα πολλα μου ειπε οτι θα επρεπε να παω μονο με το χαρτι της εθνικοτητας να βγαλω την αδεια εκτελεσης πλοων στο λημεναρχειο... αλλα εαν δεν μου την εβγαζαν... τοτε να πήγαινα να εκανα αίτηση να δουμε τι θα καναμε ...... (καταλαβα λεω απο μεσα μου... αρχισαμε τα δυσκολα)

    πηγα λοιπον στο υπουργειο και εκανα μια σταση στον 1 οροφο για το χαρτι του ασυρματου...
    παλι επεσα σε υπάλληλο που βαριοταν... μηλαγε λες εσκαβε απο το προηγουμενο βραδυ (εκατσε και μια διακοπη ρευματος στο κτηριο και δεν ειχαν υπολογιστες) οποτε μου εδωσε ενα εντυπο να το συμπληρωσω... να παω σε ΔΟΥ να πληρωσω γυρο στα 37 ευρο για ενα παραβολο που μου εγραψε και να συμπληρωσω και ενα φυλαδιο με τα τεχνικα χαρακτηριστηκα του vhf γιατι εχουν αλλαξει τα πραγματα απο το 1989 μου είπε
    Ααααα κατι μου αναφεραι οτι πρεπει να τα κανο μεσο εταιριας GR να διαλεξω μια (δεν ρωτησα τι ακριβως εννοούσε τον λυπηθηκα τοσο βαριεστημένο που τον εβλεπα)

    εεε μετα απο αυτο ειπα να μην κανω περισσοτερο τα νευρα μου τσαταλια και να παω στον 3 οροφο για το χαρτι του πιστοποιητικου... αλλωστε θα με έδιωχναν πιστευω με αφορμη οτι δεν ειχαν υπολογιστες )


    Αυτααααα προς το παρόν

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εάν κάνουνε ποτέ πραγματικό έλεγχο πόθεν έσχες στους δημόσιους υπάλληλους, αυτοί που "βαριόντουσαν" εκεί μέσα, έχουν να κλάψουν με μαύρο δάκρυ. Μπορεί όντως να ήταν κουρασμένοι, όχι από την πολύ δουλειά φυσικά, αλλά από το ξενύχτι, από την αγωνία τους εάν θα φτάσει το μαχαίρι και στο δικό τους κόκκαλο. Αμφιβάλλω, αλλά λέμε τώρα...

    Τι vhf έχει το σκάφος σου?
    Παλιό? Εξακολουθεί να δουλεύει?
    Εάν ναι, τότε... τίποτα δεν άλλαξε, απλώς... πήρες μια γεύση του ΥΕΝ.

    Ακόμα κι αν βγει η άδεια εκτέλεσης πλόων με την φωτοτυπία που έχεις, εάν ας πούμε μια μέρα θελήσεις να αλλάξεις μηχανή, σε ποιό πιστοποιητικό καταμέτρησης θα καταγραφεί η αλλαγή μηχανής? Για να αλλάξεις μηχανή σε ένα σκάφος, πρέπει πρώτα να ενημερωθεί η καταμέτρηση, μετά το Έγγραφο Εθνικότητος, και τελευταία η άδεια εκτέλεσης πλόων.

    Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί ο λόγος που θα χρειαστείς το πρωτότυπο, είτε το ίδιο, είτε αυτό που θα εκδοθεί λόγω απώλειας του πρωτοτύπου. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι. Σκέψου ότι παλιά, όλα τα πιστοποιητικά καταμέτρησης εκδιδόντουσαν από αυτούς, και... με επίσημο κόστος (σημερινό) περί τα 120 ευρώ, κι ενώ οι διάφοροι Νηογνώμονες χρεώνουν 500 και 600 ευρώ, όλοι επιλέγουν την ακριβή λύση, για να μην μπλέξουν με αυτούς τους "ύπνους"...

    Βέβαια, όλως τυχαίως, οι διάφοροι απόστρατοι των υπηρεσιών αυτών, καταλήγουν συνήθως να εργάζονται παρόλο που είναι συνταξιούχοι, στους Νηογνώμονες!!! Όσο είναι σε υπηρεσία, διώχνουν τον κόσμο, και όταν συνταξιοδοτούνται πρόωρα, βρίσκουν έτοιμη δουλειά! ¶σε που οι πρώην υφιστάμενοι τους, είναι αυτοί που τους ελέγχουν στα νέα τους πόστα, και είναι οι επόμενοι που θα βολευτούν...

    ¶στα. Είπα περισσότερα από όσα πρέπει.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας