Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 42

Θέμα: Απαραίτητα (και μή) Έγγραφα

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή Ελληνική πραγματικότητα

    Κατ' αρχήν, mango, σε αυχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Τα περί ελληνικής πραγματικότητας τα αφήνω ασχολίαστα, σημειώνοντας ότι η κατάσταση είναι ίδια και σε άλλους τομείς όπου η παρέμβαση οποιασδήποτε Αρχής είναι απαραίτητη. Απλά σε τέτοιο στρεβλό Σύστημα, όλοι προσπαθούμε να απεμπλακούμε από τις κακές διαδικασίες και δυστυχώς φροντίζουμε την ασφάλειά μας μόνοι μας. Το δυστυχώς αναφέρεται όχι απαραίτητα στην ελλιπή φροντίδα για την αξιοπλοία των σκαφών μας, αλλά στο γεγονός ότι αυτή εγκαταλείπεται στο φιλότιμο και τις γνώσεις του κάθε ιδιώτη, χωρίς πλαίσιο και διαδικασίες ενημέρωσης, επιμόρφωσης κ.λ.π., οπότε κάποιοι πληρώνουν τη νύφη (είναι απορίας άξιο πως δεν είναι περισσότεροι)
    Μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία που περιέγραψες θα κάνω ένα post προς ενημέρωση όποιου άλλου μπορεί να ενδιαφέρεται.
    Ακόμα θυμάμαι, γελώντας φίλο ιστιοπλόο, γνωστό πειραχτήρι και "ζουζούνι" της ελληνικής πραγματικότητας, ο οποίος επέμενε να ανεβάσει τον λιμενικό στο κατάρτι για να ελεγθεί η αξιοπλοία του σκάφους του, τρομοκρατώντας το δύστυχο γραφειοκράτη.

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκάφος σου έχει νηολόγιο λόγω ότι είναι παλαιότερο του νόμου που επιτρέπει την λεμβολόγηση όλων των σκαφών κατω των 10 μέτρων. Όμως παρ όλα αυτά, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο λιμεναρχείο για να εφοδιαστείς άδεια εκτέλεσης πλόων (σαν τα λεμβολογημένα), η οποία λειτουργεί σαν πιστοποιητικό αξιοπλοΐας.

    Δεν χρειάζεται πλέον να επιθεωρείται το σκάφος σου από την ΔΕΕΠ ή από τον Ελληνικό Νηογνώμωνα ή τους Λλόυντς, όπως παλαιότερα.
    εχει περάσει Νογνώμονα, οπότε φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι αυτή που θα κάνει ο jerryp.

    Αυτή η άδεια όμως βγαίνει ατομικά; είναι άδεια εκτέλεσης πλώων του σκάφους "τάδε" μόνο από τον Κυβερνήτη "τάδε" ? ή ισχύει για το σκάφος με οποιονδήποτε κυβερνήτη με πτυχίο; Ρωτώ επειδή βλέπω φωτογραφίες...

    Φοβερός ο τύπος με το άλμπουρο jerryp!!!

    Mango, ευχαριστούμε για τα φώτα σου!!!
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Talking

    η άδεια εκτέλεσης πλόων είναι "του σκάφους" και επικολάται η φωτογραφία του ιδιοκτήτη. Αυτό δεν αποκλείει την χρήση του σκάφους από τρίτο πρόσωπο, φίλο του ιδιοκτήτη με κατάλληλο δίπλωμα, αρκεί να μην αποδειχθεί ότι ο "φίλος" έχει νοικιάσει το σκάφος.

    Εγώ έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με ταχύπλοο φίλου μου, τώρα τελευταία οδηγώ και το αυτοκίνητο του... Σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος, θα μπλέξουμε και οι δύο, εγώ για το ατύχημα που προκάλεσα, κι αυτός για το ατύχημα που προκάλεσε το αυτοκίνητο του ή το σκάφος του... Δεν ισχύει τίποτα διαφορετικό από ότι ισχύει στα αυτοκίνητα, κανένας δεν σου απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις το αυτοκινητο κάποιου φίλου σου.

    Κάποτε εξέφρασα την απορία μου, πως γίνεται να επιβιώνουν όλοι αυτοί οι άσχετοι που νοικιάζουν αυτά τα κακοσυντηρημένα σκάφη... Κι όμως επιβιώνουν!!! Η θάλασσα δεν συγχωρεί όσους ξέρουμε πέντε πράγματα και δεν τα κάνουμε σωστά, τους άσχετους τους συγχωρεί για κάποιον λόγο, ή απλώς τους φυλάει ο Θεός...

    Ποιός ξέρει!

    Αλλά για την ουσία του πράγματος, όταν περνάει το σκάφος από Νηογνώμονα, ποιος ουσιαστικός έλεγχος γίνεται? Απλώς το κόστος αλλάζει, συνήθως περνάνε μια βιαστική βόλτα, κάνουν ότι ελέγχουν, και χρεώνουν παχυλές αμοιβές... Αν κάνανε σοβαρούς ελέγχους, τα μισά σκάφη θα "κοβόντουσαν". Για να μην αρχίσουμε να μιλάμε για μπαχτσίσια και για λαδώματα... Βράσε όρυζα!

    Καλά ξηγήθηκες στον ταλαίπωρο τον λιμενικό, προτείνω να τον ανεβάσουμε και στο άλμπουρο του Μιραμπέλα που είναι 300 πόδια ψηλό!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #14

    Προεπιλογή

    να χαιρετήσω και εγώ με την σειρά μου την παρέα και ξεκινάω την συμμετοχή μου στο forum κατευθείαν με δύο ερωτήσεις - απορίες.

    Ερώτηση 1:
    Είναι απαραίτητο δίπλωμα ιστιοπλόου για τον ιδιοκτήτη ιστιοπλοϊκού σκάφους; Αν δεν έχει δίπλωμα είναι παράνομος;

    Ερώτηση 2:
    Η ασφάλεια καλύπτει ατυχήματα που συμβαίνουν κατά την διάρκεια αγώνων ανοικτής θαλάσσης; Το θέμα με την ασφάλιση του σκάφους είναι πολύ σημαντικό και από την εμπειρία μου οι εξαιρέσεις (ψιλά γράμματα) στις καλύψεις είναι τόσες πολλές που τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiros K : 30-01-2007 στις 11:39

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή απαντήσεις ...

    Γιά την 1η ερώτησή σου σε παραπέμπω σε προηγούμενα posts ( http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=76&page=3 ), συνοψίζοντας στο ότι εγώ θεωρώ ότι δεν απαιτείται κανένα δίπλωμα για ιδιωτικό ιστιοπλοϊκό σκάφος κατω από 15 μ., (δεν θυμάμαι δε, εάν ποτέ μου έχει ζητηθεί). Ίσως ο φίλος mangos μπορεί να μας πεί πιο υπεύθυνα, καθώς έχει μεγαλύτερη εμπειρία και πληρέστερη εικόνα. Ακόμα και για τα επαγγελματικά ισιοπλοικά σκάφη, έχω την εντύπωση ότι η ζήτηση διπλωμάτων προκύπτει έμεσα από την μη ισχύ του ασφαλιστηρίου εάν δεν υπάρχουν.

    Για την 2η ερώτηση, συμφωνώ για τις εξαιρέσεις, αποκλίσεις ή κακές πρακτικές των εταιριών. Για τους αγώνες ανοιχτής θάλασσας υπάρχει επασφάλιστρο με το οποίο μπορούν να καλυφθούν οι σχετικές ζημιές (racing risk), συνήθως σε ποσοστό της αξίας τους (ίσως 75%). Θέλει προσεκτική καταγραφή και εκτίμηση της αξίας εξαρτίας και πανιών, τα οποία είναι και οι συχνότερες ζημιές, για να υπάρχει ουσιαστική επαρκής κάλυψη χωρίς παρατράγουδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jerry_p : 30-01-2007 στις 14:59

  6. #16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και να σου πω οτι και εγώ αυτά γνωρίζω περί διπλώματος ιστιοπλοΐας και γι’ αυτό αγόρασα ιστιοπλοϊκό σκάφος πριν 4 χρόνια. Το επιχείρημα που άκουσα και μου φαίνεται λογικό είναι ότι το λιμενικό δεν μπορεί να αναγνωρίσει – ελέγξει – απαιτήσει δίπλωμα που εκδίδει ιδιωτικός φορέας. Ζητάει φυσικά ασφάλεια και σε αυτή την περίπτωση αν δεν επιβαίνει ο ιδιοκτήτης στο σκάφος η ασφάλεια δεν καλύπτει κανέναν. Όποτε η διαδικασία αγοράζω – σαλπάρω σε εμένα λειτούργησε ιδανικά. Η ερώτηση όμως έγινε γιατί έπεσα θύμα εκβιασμού κάποια φορά από εξυπνακηδες που ήθελαν να μετακινήσω το σκάφος από εκεί που είχα δέσει.

    Για το θέμα της ασφάλισης χρειάζεται να απευθυνθώ σε εξειδικευμένη εταιρία του χώρου ή μπορεί να με καλύψει και μια από τις γνωστές που ασφαλίζουν τα πάντα.

    Η υποχρεωτική ασφάλεια καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος τις βλάβες σε τρίτους ή στα ψιλά γράμματα αναφέρει οτι δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση;

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ασφαλιστική κάλυψη σκαφών αναψυχής

    Μπορούν να σε καλύψουν όλες όσες έχουν αυτό το ασφαλιστικό προϊόν. Καμία εταιρεία δεν καλύπτει όλα τα προϊόντα, δεν φαντάζεσαι πόσα πολλά μπορεί να είναι ...
    Τα "ψιλά γράμματα" πάντα είναι ένα θέμα. Προτείνω, αν και ούτε εγώ έχω το χρόνο να το κάνω, έρευνα αγοράς και ανάγνωση των συμβολαίων σε drafts, πρίν την επιλογή. Εάν δεν σου παρέχονται εύκολα drafts συμβολαίου, διέγραψε τις συγκεκριμένες εταιρείες ή ασφαλιστές από τη λίστα σου. Δεν θα βρείς την τέλεια σύμβαση, αλλά τουλάχιστον δεν θα πέσεις στην χειρότερη και θα έχεις καλύτερη αντίληψη του τι παίρνεις.
    Δυστυχώς δεν έχω καλύτερη πληροφόρηση και προτάσεις, σε αναμονή και άλλων απαντήσεων ...

  8. #18

    Προεπιλογή

    σε ετήσια ασφάλεια που είχα κάνει στο παρελθόν, με πολύ φίλο ασφαλιστή, με ρωτήσανε την περίοδο κίνησης του σκάφους και απάντησα Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος. Τον Οκτώβρη και ενώ ήμουν δεμένος στο λιμάνι με πολύ αέρα έσπασε ένα σκοινί και προξένησα μικρή ευτυχώς ζημιά στο διπλανό σκάφος. Τότε διάβασα το ασφαλιστήριο που εξαιρούσε την ανέλκυση - καθέλκυση ζημίες μέσα στο λιμάνι σε αγώνες και ένα σωρό άλλα. Παρόλα αυτά έκανα αίτηση για αποζημίωση του γείτονα και πήρα την εξής απάντηση γραπτώς : Δεν μπορούμε να σε καλύψουμε γιατί η περίοδος κίνησης του σκάφους ήταν μέχρι τον Σεπτέμβρη. Και φυσικά εγώ δεν είχα κάνει τρίμηνη αλλά ετήσια ασφάλεια. Απίθανο.
    Δηλαδή αν με σταμάταγε το λιμενικό το Οκτώβρη θα ήμουν νόμιμος παρόλο που δεν με κάλυπτε η ασφάλεια. την επόμενη χρονιά συμμορφώθηκα και δήλωσα περίοδο κίνησης όλο το έτος.
    Ρωτάω λοιπόν για την ασφάλεια μια και ανάλογες εμπειρίες από τους υπόλοιπους μπορούν ίσως να προλάβουν τέτοιες καταστάσεις

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή άδεια εκτέλεσης πλόων

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ισχύει το παλιό σου ΠΓΕ, το καταθέτεις σε οποιοδήποτε λιμεναρχείο (πχ Ζέα, Φλοίσβο, Γλυφάδα κλπ) με μια φωτοτυπία του εγγράφου εθνικότητος και του πιστοποιητικού καταμέτρησης, 2 φωτογραφίες δικές σου τύπου ταυτότητας, και μια φωτογραφία του σκάφους, πληρώνεις περί τα 30-40 ευρώ, και έχεις την άδεια εκτέλεσης πλόων σου. Αν λήξει το ΠΓΕ, τότε θα σου ζητάνε βεβαίωση ιδιώτη ναυπηγού περί της αξιοπλοΐας του σκάφους, και ανάλογα τον ναυπηγό παίζει η τιμή...

    Κάντο άμεσα πριν λήξει το ΠΓΕ που έχεις. Σε κάποια λιμεναρχεία βγαίνει αυθημερόν, σε αλλα έχει 2-3 μέρες αναμονής.

    -------------------------

    Το σκάφος σου δεν θα πάψει να είναι νηολόγιο. Μόνο όσα νηολογούνται τώρα, εγγράφονται στο νηολόγιο μικρών σκαφών (λεμβολόγια)

    Όμως υπόκεισαι στους ίδιους ακριβώς κανόνες, όχι τεκμήριο για το σκάφος, όχι ΔΕΚΠΑ, όχι απόπλου-κατάπλου κλπ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέχασα να σου πω το καλύτερο!!!
    Εφ όσον το σκάφος έχεις 2 μηχανές (όχι απαραίτητα ίδιες), ή είναι ιστιοφόρο με βοηθητική μηχανή (άρα πάλι 2 τρόποι πρόωσης), με πολύ λιγότερα σωστικά, παίρνεις απεριόριστους πλόες.

    Δεν τα έχω πρόχειρα τα σωστικά, πρέπει να τα ζητήσεις από το λιμεναρχείο, αλλά εν πολλοίς καλύπτονται από μια υπεύθυνη δήώση ότι τα σωστικά αυτά υπάρχουν στο σκάφος, και με ευθύνη δική σου είναι σε καλή κατάσταση και σε ισχύ όσα λήγουν (πχ ο πυροσβεστήρας, τα βεγγαλικά και το καπνογόνο). Εφ όσον έχεις vhf πρέπει να έχεις άδεια, αλλά και με ένα τρανζιστοράκι κάνεις την δουλειά σου!!!

    Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να σου λένε: ιδιωτικό είναι το σκάφος, τράβα πνίξου!!!
    Με δική σου ευθύνη το σκάφος είναι αξιόπλοο, κανένας ουσιαστικός ή τυπικός έλεγχος...
    Επαληθεύω, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, αφού διεκπεραίωσα την αντίστοιχη διαδικασία, τις πληροφορίες που είχε δώσει σε προηγούμενα posts ο φίλος mangos.
    Πράγματι τα απαιτούμενα έγγραφα για έκδοση άδειας εκτέλεσης πλόων για σκάφη μέχρι και 10,00 μ. είναι το πρωτότυπο Πιστοποιητικό Γενικής Επιθεώρησης σε ισχύ (αλλιώς την βεβαίωση ναυπηγού που έχει αναφερθεί, φαντάζομαι), φωτοτυπία επικυρωμένη (επικυρώνεται και στο Λιμεναρχείο) του εγγράφου εθνικότητας και πιστοποιητικού καταμέτρησης, δύο φωτογραφίες του κάθε ιδιοκτήτη (εάν είναι πάνω από ένας), φωτογραφία σκάφους, άδεια VHF εάν έχεις. Η διαδικασία γίνεται όντως σε μία περίπου ώρα (τουλάχιστον στη Ζέα) και κοστίζει 30-40 eurο, η άδεια δε για ιστιοπλοικό είναι "άνευ τοπικών περιορισμών".
    mango και πάλι ευχαριστώ για την έγκυρη πληροφόρηση.

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Smile

    Παρακαλώ

    Η δουλειά μου είναι η διεκπεραίωση τέτοιων διαδικασιών, αλλά εγώ ασχολούμαι κυρίως με τα μεγαλύτερα των 10 μέτρων, διότι έχει απλοποιηθεί η διαδικασία στα μικρότερα, και θεωρώ περιττή την διαμεσολάβηση μου.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας