Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Αποφοιτηση απο ΑΕΝ, τι χρειαζομαι για να μπαρκαρω?

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά,

    να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να βοήθήσει. Είδα τη σχετική ανακοίνωση του ΥΕΝ η οποία αφορά την απόκτηση πτυχίου Γ πλοιάρχου και έχω κάποιες απορίες...

    κατ`αρχάς τι είναι η ειδικότητα κατστρώματος?

    οι 75 ο.χ. σε τι είδη πλοίων μεταφράζονται?

    το ειδικό τμήμα εκπαίδευσης Κυβερνητών Δημόσιας σχολής Ε.Ν.?

    για το τελευταίο σημαίνει πως πρέπει να φοιτήσεις σε αυτήν για κάποιο διάστημα και αν ναι πόσο διάστημα και σε τι θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  2. #2

    Smile Reply

    Geia xara file!!
    I eidikothta katastromatos einai kapetanios ktl...
    tora gia tin sxetiki anakoinosi tou YEN den gnorizo peretero!!

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Σ`ευχαριστώ το μαζευέω σιγα-σιγα το παζλ...
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4
    harry_24 Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ`ευχαριστώ το μαζευέω σιγα-σιγα το παζλ...
    Το ο.χ σημαίνει Κόροι ολικής χωρητικότητας. Κόρος είναι μονάδα μέτρησης όγκου των πλόιων. Στην προκύρηξη λέει 75 ο.χ θέτοντας το μικρότερο όριο όσον αφορά τον όγκο του πλοίου που μπορεί να υπηρετήσει ένας Δόκιμος Πλοίαρχος/εκπαιδευόμενος καταστρώματος και να του αναγνωριστεί η θαλάσσια υπηρεσία του απο την ακαδημία όπου φοιτεί, ή αν είναι πρακτικός (δεν έχει φοιτήσει σε σχολή) να αναγνωριστεί απο την αρμόδια υπηρεσία του ΥΕΝ και να πάρει το δίπλωμα του πλοιάρχου Γ' (ανθυποπλοιάρχου) μετά απο την ανάλογη προϋπηρεσία. Ελπίζω να σε κάλυψα..

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Το οχ γνωρίζω τι είναι απλά δεν ξέρω να το αναγώ σε πλοίο. Ξέρεις περίπου για τι είδους πλοίο μιλάμε? Μπορεί να είναι και ιστιοφόρο?
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #6

    Προεπιλογή

    Χρειάζεται νομίζω θαλάσσια υπηρεσία που να αποδεικνύεται με ναυτικό φυλλάδιο. Προφανώς πρέπει να είσαι ναυτολογημένος δεμ ξέρω αν μποιρέις να ναυτολογηθέις σε ιστιοφόρα (ίσως σε yaght)

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Αποφοιτηση απο ΑΕΝ, τι χρειαζομαι για να μπαρκαρω?

    Εχω προβληματιστει διοτι τελειωνω φετος απο την σχολη μου και το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι μεσα ιουνη με τελη θα παω go.Μετα απο κει τι γινεται???? οκ θα κανω στα μητρωα αιτηση για να παρω το διπλωμα,μετα τι γινεται με tanker safety,sso,arpa klp διπλωματα...πρεπει να δηλωσω απο τωρα στο κεσεν, πρεπει να εχω πρωτα διπλωμα στα χέρια μου???δλδ ημαρτον μα πουθενα να μην ξερουν ακριβως τι πρεπει να κανουμε?????ουτε στις σχολες ουτε στο yen, ουτε πουθενα ...ετσι χυμα παμε δυστυχως.....
    μπορει να πει καποιος λεπτομερως τι θα πρεπει να κανω αφ οτου παρω το πτυχιο απο την ΑΕΝ ετσι ωστε να αποκτήσω ολα τα πιστοπιητικά και οτι αλλο χρειαζεται απο χαρτουρα για να ειμαι ετοιμος να μπαρκαρω σε γκαζαδικα.....
    σορρυ για το πολυ μπλα μπλα.....

  8. #8

    Προεπιλογή

    Εχεις ξαναμπαρκάρει σε γκαζάδικο;;
    Στα εκπαιδευτικά;;

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    ναι εχω υπηρεσια 14 μηνες σε γκαζαδικα....

  10. Προεπιλογή

    H εταιρεία δεν μπορεί να σε καθοδηγήσει για το τι χρειάζεται.;;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας