Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 68

Θέμα: Ρόδος [Rodos]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Σαφέστατα και είναι το ΡΟΔΟΣ Άρη. Ουδεμία αμφιβολία.

  2. #42

    Προεπιλογή ΣΟΦΡΑΣ 15 Ιανουαριου 1967

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ Αγρίνιο, Καλησπέρα σας !
    Καταρχάς ΓΑΚ εννοούμε Γενικά Αρχεία του Κρατους ή κάτι άλλο? Και που υπάρχουν στο Μεσολόγγι ?
    Όσο για το ΡΟΔΟΣ ή κάποιο παρόμοιο του σιδηροδρομικό πορθμείο (Ναυπακτος, Σοφράς ή κάποιο άλλο) το θυμάμαι σαν όνειρο, μικρό παιδί να περπατώ προς την μπουκαπόρτα, πιασμένος απο το χέρι της μάνας μου και τα πόδια μου να μπαίνουν ανάμεσα στις ράγες ερευνώντας τι άραγε θα μπορούσε να κυλήσει εκεί και πότε άραγε, καθώς ποτέ δεν είχα δεί βαγόνι στο "φεριμπότ" του Ριου-Αντιρίου ( η γραμμή των Σ.Β.Δ.Ε καταργήθηκε το 1967, εγώ ταξίδευα Αθήνα -Αγρίνιο απο το 1968 και μετά με το ΚΤΕΛ).
    Αλήθεια, φωτό του ΣΟΦΡΑΣ δεν έχει τύχει να δώ πουθενά !
    Επι τελους βρηκαμε μια αναφορα στι πορθμειο ΣΟΦΡΑΣ στην εφημεριδα Αιτωλοακαρνανικος Τυπος της 15ης Ιανουαριου 1967.

    19670115 Aitolakarn Typos Sophras.jpg

  3. #43

    Προεπιλογή

    Ο κυριος Βαγγελης Κοντογιαννης μολις ανεβασε στο Facebook μια αγνωστη φωτογραφια του ΡΟΔΟΣ απο Κρυονερι προς Πατρα που μας δειχνει πολλα σημεια που δεν τα ξεραμε. Ειμαι βεβαιος οτι ο espresso venezia θα την χαρει οσο και εγω.

    Ροδος.jpg

  4. #44

    Προεπιλογή

    Όμορφη φωτό κ. Πέππα, με το ΡΟΔΟΣ στην πρώτη του μορφή στην γραμμή του Ρίου.

  5. #45
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ/ΙΟΣ
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Εδώ ένα ντοκουμέντο με το ΡΟΔΟΣ με μερικές φωτογραφίες του:

    http://sidirodromikanea.blogspot.gr/...-post_186.html

  6. #46

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε ευχαριστούμε για το link που παρέθεσες αλλά....... οι φωτογραφίες και τα στοιχεία που υπάρχουν στο ....."ντοκουμέντο" (όπως το απεκάλεσες), υπάρχουν εδώ και πάρα πολύ καιρό και στο παρόν θέμα του πλοίου, και σε παρεμφερή άλλα ιστορικά θέματα του φόρουμ, και μάλιστα σε πολλαπλάσιους αριθμούς (και φωτογραφιών και στοιχείων).

    Όλα αυτά τα blogs σαν και αυτό που μας παρέπεμψες, τα στοιχεία που παραθέτουν τα έχουν "δανειστεί" (για να μην το πω διαφορετικά...) είτε από το nautilia, είτε από ένα - δύο άλλα φόρουμ περί των ναυτιλιακών, είτε από άλλα blogs που πιό πριν τα είχαν επίσης πάρει πάλι από εμάς (τσάμπα μάγκες δηλαδή).

    Είναι σαν να λέμε..... "έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου" !!!!!

  7. #47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από seajets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ένα ντοκουμέντο με το ΡΟΔΟΣ με μερικές φωτογραφίες του:

    http://sidirodromikanea.blogspot.gr/...-post_186.html
    Και να προσθεσουμε στο παρα πανω οτι στην πρωτη φωτογραφια δεν ειναι το ΡΟΔΟΣ (μοιαζει με τις αλλες φωτογραφιες αλλα οσο και να το λεμε στα Σιδηροδρομικα Νεα τοσο δεν παιρνουμε και απαντηση.

  8. #48
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκπληκτική η φωτό του φίλου BEN BRUCE (μόλις σήμερα την είδα), και βέβαια -κατά 99,9%- πρόκειται για το ιστορικότατο και θρυλικό ΡΟΔΟΣ.
    Μια δική μου φωτογραφία από το ίδιο ναυάγιο, τραβηγμένη τον Ιούνιο του 2010, λίγο πιο δυτικά από το ναυάγιο του RASA SAYANG.
    P6270021.jpg

    Κοιτάζοντας στο GoogleEarth βλέπω οτι η εικόνα που έχει από την περιοχή (από το Νοέμβριο του 2014) δείχνει οτι το κομμάτι του ναυαγίου που ήταν κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας παραμένει στη θέση του. Το πλωραίο μέρος που εξείχε προφανώς κόπηκε και απομακρύνθηκε...
    Image1.jpg

  9. #49

    Προεπιλογή Αθάνατε Έλληνα !!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάζοντας στο GoogleEarth βλέπω οτι η εικόνα που έχει από την περιοχή (από το Νοέμβριο του 2014) δείχνει οτι το κομμάτι του ναυαγίου που ήταν κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας παραμένει στη θέση του. Το πλωραίο μέρος που εξείχε προφανώς κόπηκε και απομακρύνθηκε...
    Πάγια, απ' αιώνων ελληνική τακτική, τα σκουπίδια κάτω απ' το χαλί και καθαρίσαμε !!!!! Εξ άλλου, κάτι που δεν φαίνεται .....δεν ενοχλεί βρε αδρεφέ !!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 21-08-2016 στις 17:53

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάγια, απ' αιώνων ελληνική τακτική, τα σκουπίδια κάτω απ' το χαλί και καθαρίσαμε !!!!! Εξ άλλου, κάτι που δεν φαίνεται .....δεν ενοχλεί βρε αδρεφέ !!!!!
    Ιδεαν δεν ειχα οτι υπαρχει ακομη ενα κομματι του πορθμειου. Παντως, οπως και με το Ιασεμιδης, δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι δεν κρατησαμε ενα απο τα παλια πορθμεια ετσι σαν μουσειακι, να θυμομαστε μια περιοδο της ακτοπλοιας μας. Οι Τουρκοι και οι Ιταλοι το εκαναν...

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας