Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 68

Θέμα: Ρόδος [Rodos]

  1. #51
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Καρτ ποστάλ της Πάτρας με το ΡΟΔΟΣ στο λιμάνι μαζί με μια ακόμη παντόφλα. Στο κεντρο βλέπουμε και το ρυμουλκό ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΤΣΑΣ.

    rodos - λουκας ματσας.jpg

  2. #52
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To ΡΟΔΟΣ στο γραφικο λιμανάκι της Ναυπάκτου, σε φωτογραφία του 1981 από τον Konrad Helbing.

    rodos at nafpaktos 1981 - konrad helbing.jpg

  3. #53

    Προεπιλογή

    Ωραιοτάτη φωτό και σπάνια βέβαια όσον τουλάχιστον αφορά το "παντόφλα δεμένη στη Ναύπακτο". Έχω δει μόνο άλλη μία φωτό (καρτ ποστάλ) με άλλο φέρρυ, το ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ, δεμένο στο ίδιο ακριβώς σημείο και μάλιστα υπάρχει εκεί μία μικρή κάθετη προβλήτα που δεν φαίνεται στην φωτό με το ΡΟΔΟΣ.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Και αλλη μια μικρη φωτογραφια που δειχνει το Ροδος (η το Ναυπακτος) απο διαφορετικη γωνια.

    Rodos or Naupaktos.jpg

    Και μια μεταγενεστερη, πιο μεγαλη

    s-l1600-1.jpg

    Καθετη προβλητα...

    s-l1600.jpg

    the-venetian-castle-of.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 22-12-2017 στις 19:55

  5. #55

    Προεπιλογή

    Και στην πρώτη καρτ ποστάλ (μακρινή) και στην δεύτερη (κοντινή) απεικονίζεται το ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ και όχι το ΡΟΔΟΣ.

  6. #56

    Προεπιλογή

    Κάτι που δεν είχαμε προσέξει, ή τουλάχιστον δεν το είχαμε σχολιάσει, είναι το ότι το ΡΟΔΟΣ είχε κάτι σαν διπλό καταπέλτη, ίσως θα ήταν καλύτερα να το ονομάσουμε ράμπα (???) που δεν έχω δει σε άλλα παλιά αποβατικά. Διακρίνεται καθαρά στην παρακάτω εικόνα (απόσπασμα) αλλά και σε άλλες φωτό που έχουν παρατεθεί στο παρόν θέμα.

    02.jpg

    Υποθέτω ότι χρησίμευε στην ευκολότερη αποβίβαση - επιβίβαση βαγονιών, μιας και ήταν το μοναδικό που έφερε ράγες στο γκαράζ του.

  7. #57
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Espresso Venezia;601750]Κάτι που δεν είχαμε προσέξει, ή τουλάχιστον δεν το είχαμε σχολιάσει, είναι το ότι το ΡΟΔΟΣ είχε κάτι σαν διπλό καταπέλτη, ίσως θα ήταν καλύτερα να το ονομάσουμε ράμπα (???) που δεν έχω δει σε άλλα παλιά αποβατικά. Διακρίνεται καθαρά στην παρακάτω εικόνα (απόσπασμα) αλλά και σε άλλες φωτό που έχουν παρατεθεί στο παρόν θέμα.

    02.jpg

    Υποθέτω ότι χρησίμευε στην ευκολότερη αποβίβαση - επιβίβαση βαγονιών, μιας και ήταν το μοναδικό που έφερε ράγες στο γκαράζ του.[/QUΟTE]
    Ράμπα είναι νενικότερη ονομασία.Είναι ο καταπέλτης,η ράμπα που πάει στα πατάρια ή συνδέει τα διάφορα γκαράζ του πλοίου,το κεκλιμένο στον ντόκο.

    Σίγουρα εξυπηρετούσε την φορτοεκφόρτωση ακριβέστερα των βαγονιών.Νομίζω κάπου έχουμε/είχαμε φωτό όπου φαίνεται το πως κομπλάριζε το καραβάκι προκειμένου να φορτοεκφορτώσει βαγόνια.

  8. #58
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια ακόμη φωτογραφία του ΡΟΔΟΣ που νομίζω πως δεν την έχουμε ξανανεβάσει

    rodos fb.jpg

  9. #59

    Προεπιλογή

    Μία μικρή μεν σε ανάλυση αλλά ιδιαίτερα όμορφη και σημαντική φωτογραφία του πλοίου από το Αντίρριο (αν δεν κάνω λάθος). Πρέπει να είναι από τα πρώτα του χρόνια στην γραμμή του Ρίου αν κρίνουμε ότι είναι σχεδόν "άκτιστο" ακόμα το πλοίο, δηλαδή στην δεκαετία του '50, ίσως και στις αρχές της. Έγχρωμη (σπάνιο για εκείνα τα χρόνια) και όχι επιχρωματισμένη, και εφόσον βρισκόμαστε πράγματι στο Αντίρριο, να παρατηρήσουμε ότι δεν υπήρχε καν μία υποτυπώδης προβλήτα, μόνο μία μεγάλη αμμουδιά.

    Πηγή

  10. #60
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Είναι επίσης ενδιαφέρον οτι για πρώτη φορά -νομίζω- το βλέπουμε βαμμένο με μαύρο χρώμα.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας