Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 68

Θέμα: Ρόδος [Rodos]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Ρόδος [Rodos]

    Η σύνδεση Κρυονερίου-Αντίριου έχει μεγάλη ιστορία. Απ' όσο έχω καταφέρει να μάθω οι συρμοί -μετά το β' παγκόσμιο- πέρναγαν το στενό με πρωην αποβατικά που είχαν μετασκευαστεί με ράγες. Οι επιβάτες το πέρναγαν με τα "Καλυδών" και μετά ξαναεπιβιβάζονταν στους συρμούς.

    Υπάρχουν όμως και κάποιοι φίλοι στο φόρουμ που μπορούν να μας κατατοπίσουν περισσότερο...

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή kalydon

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση Κρυονερίου-Αντίριου έχει μεγάλη ιστορία. Απ' όσο έχω καταφέρει να μάθω οι συρμοί -μετά το β' παγκόσμιο- πέρναγαν το στενό με πρωην αποβατικά που είχαν μετασκευαστεί με ράγες. Οι επιβάτες το πέρναγαν με τα "Καλυδών" και μετά ξαναεπιβιβάζονταν στους συρμούς.

    Υπάρχουν όμως και κάποιοι φίλοι στο φόρουμ που μπορούν να μας κατατοπίσουν περισσότερο...
    Είμαι εδώ και κάμποσο καιρό σε διαδικασία αναζήτησης στοιχείων για το Καλυδών όπως είχα και παλιότερα υποσχεθεί. Πολύ δύσκολα φίλοι μου τα πράγματα! Σας υπενθυμίζω την ύπαρξη της παλιας παντόφλας ΡΟΔΟΣ που είχε ράγες για τα βαγόνια και μάλιστα για "μετρική" σιδηροδρομική γραμμή όπως λέγεται η γραμμή πλάτους ενός μέτρου. Θα επανέλθω.

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από avenger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας υπενθυμίζω την ύπαρξη της παλιας παντόφλας ΡΟΔΟΣ που είχε ράγες για τα βαγόνια και μάλιστα για "μετρική" σιδηροδρομική γραμμή όπως λέγεται η γραμμή πλάτους ενός μέτρου. Θα επανέλθω.
    O avenger μας είχε πει για τη παντόφλα ΡΟΔΟΣ, της οποίας φωτο εντόπισα στα παλιατζίδικα στο Θησείο.
    Νομίζω οτι ταιριάζει καλύτερα να την ανεβάσω σε αυτό το θέμα.

    Image1.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Σιδηροδρομική παντόφλα Ρόδος

    Φαίνεται ότι η παντόφλα Ρόδος, πιο γνωστή για τη (σιδηροδρομικής φύσης) σύνδεση μεταξύ Πατρών και Κρυονερίου έκανε και άλλα δρομολόγια.

    Η παρακάτω φωτογραφία που τη δείχνει με λεωφορεία δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Ελευθερία της 3ης Απριλίου 1966:

    1966 04 03 Ελευθερία σελ 5.JPG

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtogias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται ότι η παντόφλα Ρόδος, πιο γνωστή για τη (σιδηροδρομικής φύσης) σύνδεση μεταξύ Πατρών και Κρυονερίου έκανε και άλλα δρομολόγια.

    Η παρακάτω φωτογραφία που τη δείχνει με λεωφορεία δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Ελευθερία της 3ης Απριλίου 1966:

    1966 04 03 Ελευθερία σελ 5.JPG
    Απο http://www.nautilia.gr/forum/showthr...highlight=1963
    ___________

    ΠΟΡΘΜΕΙΑ ΤΟΥ 1963

    Ο Παπυρος Λαρους αναφερει πολλα πορθμεια του 1963 που εξυπηρετουσαν τις γραμμες Ευβοικου, Κορινθιακου, Ζακυνθου, Ηγουμενιτσας-Κερκυρας, Θασου-ΚΕραμωτης, και Σαρωνικου.

    ..............

    ΡΟΔΟΣ
    (660 τοννοι)
    Πορθμειο απο Ριο στο Αντιρριο.

    .............

    [/QUOTE]
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 09-03-2013 στις 23:16

  6. #6

    Προεπιλογή Ρόδος (παλαιό πορθμείο) [Rodos, early Greek ferry-boat]

    Το Ροδος ηταν ενα απο τα πρωτα πορθμεια που κοσμισαν τις Ελληνικες θαλασσεσς στις δεκαετιες του 1950 και 1960. Το θυμηθηκα γιατι αγορασα στις αρχες Μαιου δυο καρτ ποσταλ για το φε αυτο, που μπορω να παρουσιασω τωρα....

    Εμενα μου φαινεται σαν κανενα παληο Αμερικανικο η Βρεττανικο μεταγωγικο... Δεν θαταν και παραδοξο αν μαθαιναμε οτι ειχε σημετασχει στην αποβαση της Νορμανδιας...

    Εδω οι δυο ωραιες καρτ ποσταλ απο το λιμανι των Πατρων. 1955; 1960; Ποιος ξερει; Πιθανως ο a.molos η ο Trakman


    Rodos.jpg

    Rodos 2.jpg

    Rodos3.jpg

  7. #7

    Προεπιλογή

    Πολυ σπανια και αποκαλυπτικη φωτο απο ενα πρωην LSD του β'Π.Πολεμου.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικο Κοντινο και αποκαλυπτικο πλανο του Ροδος, Πανεμορφη καρτποσταλ! Ευχαριστουμε Nicholas.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Σιδηροδρομικό Πορθμείο

    Το Ρόδος στα πρώτα του χρόνια δούλεψε ως σιδηροδρομικό πορθμείο μεταφέρωντας βαγόνια (και επιβάτες) από την Πάτρα και τους ΣΠΑΠ στο Κρυονέρι και τους ΣΒΔΕ.

    Ιδού και δύο φωτογραφίες, η πρώτη σε άφιξη στην Πάτρα μεταφέροντας φορτηγά σιδηροδρομικά βαγόνια και η δεύτερη με λεπτομέρεια που δείχνει τις σιδηροδρομικές γραμμές στο δάπεδο.

    Και οι δύο φωτογραφίες από το 1963 δια χειρός David Dixon:

    Συνημμένο Αρχείο 91232

    Συνημμένο Αρχείο 91233
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtogias : 05-10-2010 στις 09:02

  10. 26-05-2010, 20:02


  11. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtogias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ρόδος στα πρώτα του χρόνια δούλεψε ως σιδηροδρομικό πορθμείο μεταφέρωντας βαγόνια (και επιβάτες) από την Πάτρα και τους ΣΠΑΠ στο Κρυονέρι και τους ΣΒΔΕ.

    Ιδού και δύο φωτογραφίες, η πρώτη σε άφιξη στην Πάτρα μεταφέροντας φορτηγά σιδηροδρομικά βαγόνια και η δεύτερη με λεπτομέρεια που δείχνει τις σιδηροδρομικές γραμμές στο δάπεδο.

    Και οι δύο φωτογραφίες από το 1963 δια χειρός David Dixon:

    Συνημμένο Αρχείο 91232

    Συνημμένο Αρχείο 91233

    Απιθανο πραγματικα Γιωργο. Ξερω οτι εισαι ειδικος για σιδηροδρομους!!!

    Μ' αυτη την ευκαιρια, κοιταξε επισης το κειμενο εδω (απο τις 22 Νοεμβριου 1958 ) και πες μου αν ξερεις αν το Ναυπακτος μετεφερε σιδηροδρομικα βαγονια επισης.

    Κοιταξτε λοιπον φιλοι μου τι κανουμε στην nautilia.gr. Παιρνουμε ενα σχεδον ασημαντο πλοιο του 1950 και το κανουμε πρωταγωνιστη!

    19581122 Rodos.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 26-05-2010 στις 22:54

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας