Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: Σουηδία - Μάιος 2010

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Να είσαι καλά φίλε appia σε ευχαριστούμε σε ευχαριστούμε πολύ για το υπέροχο ταξίδι που μας έκανες.

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Finnpartner. Έφτασε στις 7:00 και αναχωρεί πάλι για το Travemuende.

    Συνημμένο Αρχείο 91194

    Το Neckar Highway στο λιμάνι του Malmoe

    Συνημμένο Αρχείο 91195

    10:54 φτάσαμε στο Malmoe, και 11:02 βγαίναμε ήδη από το πλοίο! Όπως βλέπεται, τα φορτηγά και τα Ι.Χ. βγαίνουν ταυτόγχρονα από το άνω και το κύριο γκαράζ. Τελευταία βγαίνουν τα ασυνόδευτα από το κάτω γκαράζ. Όλο το πλοίο είχε αδειάσει μέσα σε μισή ώρα!!!

    Συνημμένο Αρχείο 91196

    Σχετικά με τη σύγκριση τώρα μεταξύ των Ισπανικών και των Ιταλικών πλοίων, έχω να πω τα εξής:
    Τα Ιταλικά έχουν μεγαλύτερες καμπίνες και περισσότερους και πιο πολυτελείς κοινόχρηστους χώρους. Επίσης, ταξιδεύοντας με Ι.Χ., έχουν το πλεονέκτημα, ότι διαθέτουν ένα έξτρα γκαράζ για αυτά και δεν μπλέκεσαι έτσι με τα φορτηγά.
    Στα Ισπανικά έχουν, κατά τη γνώμη μου, χρησιμοποιήσει καλύτερα υλικά στις καμπίνες. Το εστιατόριο καθαυτό είναι μεγαλύτερο και έχουν περισσότερους εξωτερικούς χώρους. Μειονέκτημα αποτελεί το γεγονός, ότι μοιράζεσαι το κύριο γκαράζ με τα φορτηγά.
    Σε γενικές γραμμές πάντως και οι δύο κλάσεις μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και σίγουρα αποτελούν ένα τεράστιο βήμα μπροστά σε σχέση με τα πρώην Πολωνικά πλοία της γραμμής.

    Και εδώ τελειώνει η αφήγηση. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνατε για να το διαβάσετε! Ελπίζω να σας άρεσε και με λίγη τύχη και καλό καιρό θα υπάρξει και δεύτερο μέρος
    φιλε μου, για ακομα μια φορα σε ευχαριστω για την δημοσιευση 2ου μερους του ταξιδιου σου, διοτι μου θυμιζεις πολλα και ομορφα δρομολογια στα μερη αυτα.. Κατι αλλο, στο Goteborg καταφερες να φτασεις?

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου, σας ευχαριστώ ειλικρινά από τα βάθη της καρδιάς μου!!!
    Με ευχαριστεί ιδιαίτερα που σας άρεσε τόσο πολύ το ρεπορτάζ.

    Μόλις πριν από λίγο συνειδητοποίησα, ότι το Goetaland είναι το αδερφάκι του δικού μας Seatrade. Απίστευτο!

    Φίλε Ξιδιανάκη, όχι δυστυχώς. Οι φίλοι μου μένουν στην Ανατολική ακτή, κόντα στο Kalmar.

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αυτό που έχω να σημειώσω είναι ότι το παλαιότερο οδιπορικό με το πρόσφατο δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους και ας ήταν στην ίδια περιοχή. Με άλλα λόγια αυτό που κάνει ένα ταξίδι όμορφο είναι σαφώς και η περιγραφή και αυτήν ζηλεύω εγώ. Το να παίρνεις μαζι σου τον αναγνώστη είναι τέχνη και γιαυτό σ ευχαριστώ εγώ, που με πήρες μαζί σου. Με αγωνία περιμένουμε τα επόμενα, να 'σαι καλά φίλε .

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Φίλε Μάρκο δε θα προσθέσω κάτι παραπάνω, με κάλυψε ο Leo!! Να'σαι πάντα καλά να πραγματοποιείς τόσο όμορφα ταξίδια!!

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια - Χώρα Σάμου
    Μηνύματα
    2.455

    Προεπιλογή

    Μάρκο θα συμφωνήσω με όλους όσους μίλησαν πριν από εμένα!! Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις φωτογραφίες από ένα μέρος που δεν βλέπουμε συχνά! Κάποια στιγμή στο μέλλον εύχομαι να κάνω και εγώ αυτό το ταξίδι!
    Να είσαι πάντα καλά και πάντα τέτοια!

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Να στε πάντα καλά!!!

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαμία & Αργοστόλι
    Μηνύματα
    556

    Προεπιλογή

    Φιλε Appia φοβερες οι φωτογραφιες σου!!!Ζηλευω...Θελω κ εγω!!!!
    Ερωτηση?
    το Μr Shoppy One το πετυχες πουθενα?η δεν πηγες απο τα μερη του?

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου ... Δυστυχώς, δεν έφτασα τόσο βόρεια ... Το λιμάνι όπου βρίσκεται παροπλισμένο, είναι ακριβώς πάνω στα σύνορα Σουηδίας - Νορβηγίας. Έπεφτε λίγο μακριά.

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Έφτασε ο καιρός να παρουσιάσω μερικές φωτογραφίες από το ταξίδι του γυρισμού
    Είχα υπολογίσει να περάσω από Varberg (Σουηδία) στη Grenaa (Δανία), αλλά δεν ταιριάζανε οι ώρες. Τελικά γυρίσαμε οδικώς μέσω Δανίας. Αυτό είχε το προτέρημα, ότι επισκεφτήκαμε το Flensburg και κοιμηθήκαμε στο Κίελο και μου δώθηκε έτσι η ευκαιρία να τραβήξω και εκεί μερικές φωτογραφίες

    1. Το καλωδιακό Pleijel στο Κάλμαρ της Σουηδίας. Δυστυχώς, είχα τον ήλιο κόντρα ...

    Pleijel.JPG

    2. Το Cemil Bayuelgen, το πιστεύω 14ο ρο-ρο της UND από τα ναυπηγεία του Flensburg!!!

    Cemil Bayόlgen.jpg

    3. Η θέα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου στο Κίελο. Σε πρώτο πλάνο το εκδρομικό Sven Johannsen.

    Sven Johannsen.JPG

    4. Παροπλισμένα φορτηγά στο Κίελο.

    Layd-up Freighters.jpg

    5. Το Laboe, ένα από τα τρία μεγάλα πλοία του οργανισμού αστικών συγκοινωνιών του Κιέλου

    Laboe.jpg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας