Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 30

Θέμα: Blue Star 2 : Σύρος - Κως - Σύρος. Ενα αμιγώς καραβολατρικό ταξίδι.

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη
    Μηνύματα
    281

    Προεπιλογή

    Ο χρόνος περνάει και ετοιμάζομαι να αναχωρήσω. Το Blue Star 2 φεύγει στις 20.00 και, όπως ξέρετε, δεν έχει καθυστέρηση.
    Κάνω μια τελευταία βόλτα στους πεζόδρομους της πόλης κι έχω την αίσθηση ότι αυτή η εικόνα θα μου λείψει.




    Σας κάνει εντύπωση η φράση "θα μου λείψει"; Δε θα 'πρεπε. Ακόμη κι αυτό που έχεις ζήσει για λίγες ώρες, γίνεται "δικό σου", όταν αξίζει και όταν σε σέβεται. Και η πόλη της Κω σέβεται τον άνθρωπο. Κάτοικο ή περιηγητή, δεν έχει σημασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αιγαιοπλόος : 10-06-2010 στις 12:33
    [SIZE=3][COLOR=Blue]Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.[/COLOR][/SIZE]

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Φίλε αιγαιοπλόε, περίμενα μέρες τη συνέχεια, και άξιζε η αναμονή!! Υπέροχες εικόνες, μοναδική και γλαφυρή περιγραφή, μας ταξίζεψες... Σ'ευχαριστούμε που μοιράστηκες την τρέλα σου μαζί μας!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη
    Μηνύματα
    281

    Προεπιλογή



    Τα 176 μέτρα του Βάπορα, δεν του φαίνονται στη μανούβρα. Στρίβει για πλάκα και "πέφτει" εκεί που πρέπει, λες και είναι το Blue Star Ithaki.

    Είμαι ήδη στο λιμάνι. Κόσμος, νταλίκες ξεκοτσάριστες, αυτοκίνητα, δίκυκλα.



    Ο, τι και να του βάλεις μέσα, το χωράει. Απίστευτα ευρύχωρο και άνετο πλοίο. Και στα τεράστια γκαράζ του αλλά και στους χώρους των επιβατών.



    Φορτώνω και βγαίνω κατάστρωμα. Το ταξίδι συνεχίζεται.

    (και η αφήγηση συνεχίζεται)....
    [SIZE=3][COLOR=Blue]Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.[/COLOR][/SIZE]

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Βέροια(φοίτηση)
    Μηνύματα
    573

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ όμορφες εικόνες και ωραία αφήγηση!!! Ο δε συνδυασμός ταξιδιού με καράβι και μηχανής είναι από τα καλύτερα πιστεύω! Εύχομαι πολλά ακόμα τέτοια ταξίδια παρέα με το Transalp!
    [FONT="Comic Sans MS"][I]Τρικάταρτο η αγάπη σου και ο καιρός αρμύρα
    μια Κυριακή σ΄αντίκρισα και μού΄κλεψες το φως μου
    ό,τι με πνίγει ν΄ αγαπώ είν΄ η δική μου μοίρα
    καλά ταξίδια,μάτια μου,στις θάλασσες του κόσμου...[/I]
    [/FONT]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=7TrLsoLPy54"][SIZE="1"]Δημήτρης Μητροπάνος - Τα Πλοία Των Ερώτων[/SIZE][/URL]

  5. #25
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Φίλε μου με πήγες πίσω καμμιά 25αριά χρόνια - όταν υπηρετούσα στη Κω, και έμεινα περίπου 21 μήνες (Δόκιμος γαρ). Τότε που το δρομολόγιο Πειραιά - Πάτμο - Λέρο - Κάλυμνο - Κω και μετά Ρόδο, το έκαναν το ΙΑΛΥΣΣΟΣ και το ΚΑΜΕΙΡΟΣ.
    Να είσαι καλά και πάντα τέτοια.
    [URL]http://www.youtube.com/watch?v=UWRlfUrecDE[/URL]

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη
    Μηνύματα
    281

    Προεπιλογή



    Το Blue Star 2 αναχωρεί στην ώρα του από την Κω για Λέρο - Πάτμο - Σύρο - Πειραιά.
    Στο προτελευταίο λιμάνι κατεβαίνω. Τα άλλα δυο θα τα δω από το κατάστρωμα.
    Νύχτα μεν αλλά οι καραβολάτρες δε ... μασάνε.


    Στα πλοία που πιάνουν σε πολλά λιμάνια υπάρχουν δύο ειδών επιβάτες. Αυτοί που θεωρούν όλα τα ενδιάμεσα λιμάνια "μπελά" και δε κοιτάζουν ούτε από το παράθυρο απέξω κατά την άφιξή τους (άσε που άμα έχει και ήλιο, κατεβάζουν και το σκιάδιο). Κι από την άλλη είναι αυτοί που θεωρούν αδιανόητο να σταματάει το πλοίο σε ένα νησί και να μη βγαίνουν στο κατάστρωμα να "δουν".

    Η μανούβρα στο λιμάνι ενός νησιού δεν είναι απλά μια "Στάση", όπως π.χ. η "Στάση Καλλιφρονά στην Πατησίων". Είναι μια μικρή παρέμβαση στη ζωή ενός νησιού. Το ανθρώπινο μελίσσι γύρω από τον καταπέλτη δηλώνει ότι η άφιξη του πλοίου έχει και κοινωνική σημασία για το νησί, όχι μόνο μεταφορική.

    Λοιπόν. Δε χρειάζεται να πω σε ποιά κατηγορία ανήκω. Ημουν ήδη στο κατάστρωμα, προτού ακουστεί το "May I have your attention please".



    Η Λέρος, αν και μια σταλιά νησί, έχει το ασφαλέστερο λιμάνι στα Δωδεκάνησα και ένα από τα μεγαλύτερα φυσικά λιμάνια στη Μεσόγειο. Μιλάω για το Λακκί, έναν μεγάλο κόλπο - λιμάνι με την όψη τεράστιας λίμνης, η οποία αφήνει ένα άνοιγμα μόλις 400 μέτρων στην πλευρά της θάλασσας. Η ελληνική πολιτεία βέβαια προίκισε το σπουδαίο αυτό λιμάνι με τον ντόκο που βλέπετε αλλά αυτό είναι μια άλλη (ελληνική) ιστορία).
    [SIZE=3][COLOR=Blue]Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.[/COLOR][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη
    Μηνύματα
    281

    Προεπιλογή

    Επόμενο νησί, η Πάτμος. Λένε πως είναι το νησί της Αποκάλυψης. Και δεν έχουν κι άδικο, αν κρίνω από αυτό που μας ... αποκαλύφθηκε λίγο μετά την πρόσδεση του πλοίου.


    Κόσμος μπόλικος περιμένει να επιβιβαστεί.


    Μόνο που η κυλιόμενη σκάλα είναι έρημη.

    Ξαναβγαίνω στο κατάστρωμα και παρατηρώ τρία περίεργα πράγματα. Το ένα είναι ότι σταματάνε οι μηχανές του πλοίου. Σαν να έφτασε το πλοίο στον τελικό του προορισμό. Το δεύτερο είναι ότι το πλοίο δίνει και τρίτο κάβο (ενώ όλοι περιμέναμε αναχώρηση εντός λίγων λεπτών). Και το τρίτο είναι ότι τα φορτηγά που περίμεναν για επιβίβαση, άρχισαν να φεύγουν ένα ένα.

    Θαύμα;

    Ελληνικό. Δε θέλει και πολύ προσπάθεια να μαντέψει κανείς. Είχε γίνει τηλεφώνημα για βόμβα. Οπερ σημαίνει ότι, σύμφωνα με τους κανονισμούς, το πλοίο πρέπει να εκκενωθεί πλήρως από τους επιβάτες, να ελεγθεί, να γίνει ξανά η επιβίβαση και νε αποπλεύσει. Η εκκένωση και η επιβίβαση ήταν παιχνιδάκι μπροστά στο γολγοθά του "ελέγχου". Διότι ο έλεγχος τους καραβιού για τη βόμβα πρέπει να γίνει από ειδικά εκπαιδευμένο σκύλο. Και το νησί της Αποκάλυψης δε μπορούσε να μας "αποκαλύψει" ειδικά εκπαιδευμένο σκύλο.

    Πανικός δε υπήρξε. Το πλήρωμα είχε τον επαγγελματισμό που οφείλει να έχει, ενημέρωσε τους επιβάτες και σιγά σιγά το πλοίο άδειασε τους επιβάτες στον ντόκο της Πάτμου.

    Εν αναμονή λοιπόν του σκύλου. Οχι όποιου κι όποιου, όμως. Σκύλου ειδικού στην ανίχνευση τυχόν βόμβας. Και τέτοιον είπαμε ότι η Πάτμος δε έχει. Το πιο κοντινό νησί που διαθέτει τέτοιο σκύλο ποιό είναι; Για μαντέψτε. Η Σάμος.
    Εχει και η Κως, μας είπαν αλλά η Σάμος (το Πυθαγόριο συγκεκριμένα) είναι πιο κοντά.
    Σάμος λοιπόν και περιμένουμε. Η κατοικία του πολυπόθητου σκύλου είναι στην πρωτεύουσα της Σάμου, το Βαθύ. Ο κύριος σκύλος θα μεταβεί οδικώς από το Βαθύ στο Πυθαγόριο και από εκεί θα τον παραλάβει σκάφος του λιμενικού σώματος για να τον φέρει στην Πάτμο.
    Κάτι σε Πρόεδρο Δημοκρατίας μου φέρνει η όλη κατάσταση

    Οι ώρες περνούν κι εμείς περιμένουμε τον τετράποδο ... σωτήρα μας. Κάθε που έμπαινε βάρκα ή καϊκι στο λιμάνι, όλος ο κόσμος κοιτούσε μπας και είναι ο ... Λυτρωτής. Νύχτα, ψιλοκρύο, ησυχία (παρά τα 600 άτομα που περιμέναμε στο λιμάνι). Σαν ταινία του Αγγελόπουλου ήμασταν. Αγγελόπουλος στη κυριολεξία, όμως. 4 ώρες χρειάστηκαν για να έρθει ο σκύλος και άλλη μια για να μας ... γαβγίσει το ΟΚ. Το να παραπονεθώ εγώ για ταλαιπωρία θα ήταν ύβρις μπροστά στη θέα γονιών με μωρά, γέρων και ατόμων με ειδικές ανάγκες. Στο κάτω κάτω, το κλειστό ουζερί μου έδωσε μια πρόχειρη λύση, ενώνοντας τέσσερις καρέκλες για λίγη ξεκούραση.


    09:15 είμαι στη Σύρο. Τέλος; Το ερώτημα σηκώνει κουβέντα...

    Πώς τον λένε αυτόν που μόλις επιστρέψει από ένα ταξίδι σκέφτεται το επόμενο; Θαλασσο-μανή; Δρομο-μανή; Έχω κι από τα δύο. Φάρμακο δεν υπάρχει κι ελπίζω να μη βρεθεί ποτέ. Μόνο ... "ομοιοπαθητική" θεραπεία. Στη θάλασσα απαντάμε με θαλασσινό ταξίδι και στο δρόμο με οδικό.

    Ωρα καλή σε όλους.

    Υ.Γ.: Ευχαριστώ τον Υπαρχο του BLUE STAR 2 για την ξενάγηση στην εντυπωσιακή γέφυρα του πλοίου. Καλά ταξίδια και πάντα γερός και δυνατός, εύχομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αιγαιοπλόος : 11-06-2010 στις 13:05
    [SIZE=3][COLOR=Blue]Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.[/COLOR][/SIZE]

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αιγαιοπλόος Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........................
    09:15 είμαι στη Σύρο. Τέλος; Το ερώτημα σηκώνει κουβέντα...

    Πώς τον λένε αυτόν που μόλις επιστρέψει από ένα ταξίδι σκέφτεται το επόμενο; Θαλασσο-μανή; Δρομο-μανή; Έχω κι από τα δύο. Φάρμακο δεν υπάρχει κι ελπίζω να μη βρεθεί ποτέ. Μόνο ... "ομοιοπαθητική" θεραπεία. Στη θάλασσα απαντάμε με θαλασσινό ταξίδι και στο δρόμο με οδικό.

    Ωρα καλή σε όλους.
    ..............
    Κράτησα από το τελευταίο ποστ τα παραπάνω λόγια σου...

    Επειδή τα περισσότερα τα είχαμε μιλήσει και κατ ιδίαν, δεν σχολίασα ενδιάμεσα και περιμένα με αγωνία διαβάζοντας τις γραφές σου αγαπητέ μου Κώστα, το τέλος της αφηγησης σου. Θέλω τώρα να σου ευχηθώ σύντομα να κάνεις το επόμενο, γιατί οι περιγρφές σου είναι μοναδικές. Παίρνουν μαζί τους τον αναγνώστη και τον ταξιδεύουν, ζει την κάθε στιγμή που έζησες μαζί σου.

    Είσαι καταπληκτικός στην πένα και εύχομαι να διαβάσουμε πολλές πολλές εμπειρίες σου από ταξίδια και στο μέλλον. Απλά, αλλά από καρδιάς, ένα ευχαριστώ και από εμένα, για αυτά που μας χάρισες. Καλά ταξίδια αιγαιοπλόε.....

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παντα μου άρεσαν οι ανθρωποι που στα ταξίδια τους όσο σύντομα και να είναι αυτά προσπαθούν να δουν και να κάνουν το κάτι παραπάνω.
    Είσαι ένας απο αυτούς.
    Μόνο που εσύ το συνδύασες και με μια εκπληκτική αφήγηση.
    Σε ευχαριστούμε πολύ.

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Φοβερή η αφήγηση και η περιγραφή σου φίλε...respect έστω και λίγο καθυστερημένα που ανακάλυψα το συγκεκριμένο thread. Έτσι είναι πάντα φίλε μου: τα καλύτερα ταξίδια γίνονται χωρίς αφορμή.
    Χαίρομαι επίσης που σου άρεσε η Κως. Έχω συγγενικούς δεσμούς με το νησί και προσωπικά θεωρώ την πόλη της Κω μια από τις ιδανικότερες πόλεις για να ζει κάποιος, για τους λόγους που έδειξες και προανέφερες. Είναι πιστεύω ο ορισμός της eco- friendly πόλης, μοναδική στην Ελλάδα. Να προσθέσω επίσης πως στην Κω λειτούργησε ένας από τους πρώτους και πλέον πρότυπους ΧΥΤΑ στην Ελλάδα. Είναι κρίμα που δεν την τιμούν ιδαίτερα οι Έλληνες επισκέπτες σε σχέση με άλλα νησιά. Ευτυχώς τη λατρεύουν οι βορειοευρωπαίοι, ίσως επειδή βλέπουν σημεία αναφοράς με δικές τους πόλεις, όπως είναι οι πεζόδρομοι και οι ποδηλατόδρομοι.
    Πάντως, όσες φορές και αν κάνω αυτή τη διαδρομή (Πειραιάς-Σύρος-Κως), θεωρώ πως δύο από τις ωραιότερες εικόνες που δεν χορταίνω κάθε φορά να βλέπω είναι οι εξής:
    1) Η εικόνα του ήλιου που βυθίζεται κάπου στο Μυρτώο Πέλαγος, συνήθως λίγο πριν το πλοίο περάσει το στενό Κέας-Κύθνου
    2) Η νυχτερινή εικόνα της Ερμούπολης όταν πλησιάζει το πλοίο, και αντίστοιχα τα φώτα της Ερμούπολης όταν σιγά σιγά χάνονται, καθώς το πλοίο απομακρύνεται από τη Σύρο

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας