Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 46

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικονομικοί

  1. #1

    Προεπιλογή Έλληνες Ναυτικοί - Οικονομικοί

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ(ΤΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ?) ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΚΙΜΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ?ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΥΜΕΝΕΤΕ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΔΟΚΙΜΟΣ
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΝΑΥΤΙΚ.Ν
    ΤΜΗΜΑ
    : Δ΄
    ΤΗΛΕΦ.ΝΟ
    : 210-4521032, 210-4521082, 210-4191439,210-4191435
    E -mail :
    [email protected]

    ΘΕΜΑ
    : ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΔΟΚΙΜΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΑΞΙ.ΜΑΤΙΚΟΥ
    ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
    :

    Να είναι απογεγραμμένος ναυτικός.

    Να έχει συμπληρώσει το 20 έτος της ηλικίας του και να μην υπερβαίνει το εξηκοστό
    πέμπτο
    (65) έτος.

    Να είναι στρατολογικά εντάξει.

    Να μην τελεί υπό στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων.

    Να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα ή φυλάκιση ανωτέρω του εξαμήνου καθ΄
    υποτροπήν ή μείζονα του εξαμήνου επί λαθρεμπορία ναρκωτικών ή επί παραβάσει
    του νόμου περί προστασίας του Εθνικού νομίσματος ή αδικήματος αναφερομένων εις
    την επί του πλοίου υπηρεσία και να μην έχει στερηθεί οριστικά του δικαιώματος της
    ασκήσεως ναυτικού επαγγέλματος
    .

    Να είναι σωματικά και πνευματικά υγιής.

    Να έχει Απολυτήριο ή Αποδεικτικό εξαταξίου Γυμνασίου ή Λυκείου.

    Να έχει αναγνωρισμένο πτυχίο Αγγλικής γλώσσας FIRST CERTIFICATE ή
    Γαλλικής γλώσσας
    CERTIFICAT.

    Να έχει επιτυχή Δοκιμασία στις εξετάσεις που γίνονται το μήνα Δεκέμβριο κάθε
    έτους
    .

    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
    :

    Αίτηση (δίνεται στον ενδιαφερόμενο για συμπλήρωση από την Υπηρεσία μας).

    Ναυτικό Φυλλάδιο σε ισχύ (εντός της τελευταίας τετραετίας τουλάχιστον 8μηνη
    θαλάσσια υπηρεσία
    ).

    Κατατίθενται φωτοτυπίες
    (επικυρωμένες). (Σελίδα με τα στοιχεία επανυπογραφή αν
    υπάρχει
    τελευταίες ναυτολογήσεις δύο ετών)

    (*) Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης Τύπου Α΄(Από αρμόδιο στρατολογικό
    γραφείο
    ). Εφόσον ο ενδιαφερόμενος επιθυμεί την αυτεπάγγελτη αναζήτησή του,

    θα πρέπει να το δηλώνει εγγράφως με σχετική εξουσιοδότηση επί του εντύπου
    της αίτησης
    .

    (*) Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης.

    Ακτινογραφία θώρακος με φωτογραφία και Ιατρική γνωμάτευση από Δημόσιο
    Νοσοκομείο
    (διάρκειας ισχύος, ένα μήνα από την ημερομηνία έκδοσης της).

    Τέσσερις (4) πρόσφατες φωτογραφίες (όχι από αυτόματο μηχάνημα).

    Κατεχόμενο δίπλωμα (πρωτότυπο) ή τίτλος σπουδών από αναγνωρισμένη σχολή.

    Πιστοποιητικό Σωστικών Πυροσβεστικών Μέσων (Σ.Π.Μ.).

    ΣΗΜΕΙ.ΣΗ
    :

    Υποψήφιοι ναυτικοί που λαμβάνουν μέρος στις εξετάσεις δι΄ απόκτηση
    αποδεικτικών ναυτικής ικανότητας και αποτυγχάνουν σε γραπτή εξέταση έχουν το
    δικαίωμα ενστάσεως κατά των αποτελεσμάτων
    , εντός τριών ημερών από της
    ανακοινώσεως των
    .

    Εφόσον η Υγειονομική Επιτροπή κρίνει τον ενδιαφερόμενο ακατάλληλο έχει το
    δικαίωμα ενστάσεως στην Ανωτάτη Υγειονομική Επιτροπή
    .

    ΔΑΠΑΝΕΣ
    :

    Αξία διατιμημένου εντύπου 55 ΕΥΡ..

    Απόδειξη καταβολής παραβόλου χαρτοσήμου 15 ΕΥΡ..

    ΧΡΟΝΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ Η΄ΔΙΕΚΠΕΡΑΙ.ΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ
    Δέκα ημέρες
    .

    ΥΠΟΣΗΜΕΙ.ΣΗ
    :

    Τα έχοντα αστερίσκο δικαιολογητικά αναζητούνται υπηρεσιακά.

    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #3

    Exclamation

    ευχαριστω πολυ!!!!!αν και τα ξερω αυτα πανω κατω οταν πηρα τηλ στην δεκν το μονο που μου ειπανε ειναι οτι δεν χρειαζετε να εχεισ τελειωσει καμια σχολη και οτι περνουνε καθε 2 χρονια!!!μηπωσ μου ειπε βλακειεσ επειδη ακουσε οτι ειμαι κοπελα?
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elpida Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και τα ξερω αυτα πανω κατω οταν πηρα τηλ στην δεκν το μονο που μου ειπανε ειναι οτι δεν χρειαζετε να εχεισ τελειωσει καμια σχολη και οτι περνουνε καθε 2 χρονια!!!μηπωσ μου ειπε βλακειεσ επειδη ακουσε οτι ειμαι κοπελα?
    Όχι, δεν νομίζω να έπαιξε κανένα ρόλο το ότι είσαι κοπέλα. Απλά, εξ όσων γνωρίζω, όταν έχεις δίπλωμα από ΑΣΟΕΕ ή άλλη οικονομική σχολή χρειάζονται λιγότερα χρόνια θαλάσσια υπηρεσία για να αναιβείς τους βαθμούς. Πάντως αν θες να είσαι 100% σίγουρη, πέρνα μια επίσκεψη απο το υπουργείο και ζήτα να σου δώσουν γραπτά αυτά που σου λεν από το τηλέφωνο (αυτό βασικά ισχύει σε όλες τις συναλλάγες με το δημόσιο... )
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #5

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω πολυ!!!!!εμενα βασικα μου ειπανε οτι δεν χρειαζετε να εχεισ τελειωσει καν σχολη.μονο λυκειο!!!!θα παω μια βολτα απο κοντα για να μαθω και σιγουρα γιατι σε αυτην την χωρα που ζουμε δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε με τα αρμοδια υπουργεια και αν μαθαινουμε καποια βασικα και στοιχειωδη πραγματα για καποιο επαγγελμα!!αυτο το να τουσ παρακαλασ για να τουσ παρεισ μια κουβενατ μεσα απο το στομα τουσ ειανι αδιανοητο!!!θα ηθελα να μου πεισ αν γνωριζεισ την αγορα εργασιασ αυτου του επαγγελματοσ και κατα ποσο ειανι ευκολο να βρεισ καραβι να μπαρκαρεισ!!στο λεω αυτο γιατι τισ γυναικεσ τισ υποβιβαζουνε πολυ γενικα σε πολλα ανδροκρατουμενα επαγγελματα!!αλλα τελοσ παντων η καθε μια μπορει να αποδειξει τι αξιζει μεσα απο την δουλεια τησ.και κατι τελευταιο:σαν οικονομικοσ αξιωματικοσ εισαι μονο λογιστησ η υπαρχει και αλλη ειδικοτητα?
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elpida Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ!
    Παρακαλώ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elpida Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να μου πεισ αν γνωριζεισ την αγορα εργασιασ αυτου του επαγγελματοσ και κατα ποσο ειανι ευκολο να βρεισ καραβι να μπαρκαρεισ!!στο λεω αυτο γιατι τισ γυναικεσ τισ υποβιβαζουνε πολυ γενικα σε πολλα ανδροκρατουμενα επαγγελματα!!αλλα τελοσ παντων η καθε μια μπορει να αποδειξει τι αξιζει μεσα απο την δουλεια τησ.και κατι τελευταιο:σαν οικονομικοσ αξιωματικοσ εισαι μονο λογιστησ η υπαρχει και αλλη ειδικοτητα?
    Δυστυχώς δεν έχω πολύ σχέση με την συγκεριμένη αγορά. Μόνο έμμεσα και απλά κάποτε το είχα ψάξει λίγο χάριν ενός φίλου μου που είχε τελειώσει το ΠΑΠΕΙ και ενδιαφερόταν να τον βοηθήσω σχετικά διότι δεν είχε προηγούμενη σχέση με την ναυτιλία.
    Πάντως τότε που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως πρόκειται περί κλίκας κτλ. Αλλά αυτά είναι μερικές φορές και λίγο υπερβολές. Πολλές φορές έχω ακούσει τα ίδια για αλλού και τελικά απεδείχθησαν εκ των πραγμάτων... αρλούμπες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και εκέινο που χρειάζεται αν μας αρέσει κάτι είναι υπομονή και επιμονή. Τώρα για οικονομικός δεν νομίζω να είναι και τόσο πρόβλημα το φύλλο. ¶λλωστε μιλάμε για ποστάλια και κρουαζερόπλοια, όχι για ποντοπόρα φορτηγά.
    Εξόσων γνωρίζω οικονομικός=λογιστής. Βασικά παλαιότερα ως λογιστής το ήξερα μόνο. Βέβαια όταν λέμε λογιστής εννούμε και έλεγχο εισιτηρίων και κάποια άλλα καθήκοντα (πχ νομίζω υπέυθυνος στην παραλαβή εφοδίων κλπ)
    Όπως θα κατέβεις για το υπουργείο αν εχεις όρεξη πέρνα και μια βόλτα από τα καράβια που είναι στο λιμάνι και ρώτα τα πληρώματα αν είναι εκεί ο λογιστής και μπορέις να τον ρωτήσεις δυο τρια πράγματα. Συνήθως είναι στον καταπέλτη οπότε τα πράγματα θα είναι απλά και σύντομα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #7

    Προεπιλογή

    αν και αργα σε ευχαριστω πολυ!αρχιζω την πρακτικη μου σε μια ναυτιλιακη στο τμημα πληρωματων οποτε θα μαθω οτι πληροφοριεσ χρειαζομαι σχετικα με το αντικειμενο!!!!θα ειμαι μεσα στα πραγματα και θα ειμαι σε συνεχη επαφη με τα πληρωματα οποτε θα ειναι ολα πιο ευκολα!γιατι καλυτερα να τα μαθαινεισ απο τη πηγη τησ εργασια παρα απο το υπουργειο θεωρητικα και μονο!
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  8. #8

    Προεπιλογή

    NAI ETSI MOY EIPANE MERIKOYS POY EXO ROTISEI.APLA DINO EXETASEIS TON DEKEBRIO KAI DEN MOY DINOUNE TIN YLH APO POYUENA.TO YPOYRGEIO ME STELNEI STO SVMATEIO KAI TO SOMATEIO DEN KANOYNE POIA MATHIMATA OPOS PALIA KAI DEN MOY DINOYNE SIMEIOSEIS.
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Για τί είδους εξετάσεις μιλάμε; Ποίος τις κάνει;
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  10. #10

    Red face

    sygnomi pou den imoyna poio xekathari.oi exetaseis einai gia ton xaraktirismo tou dokimou oikonomikou e.n. apla den moy dinoune simeioseis apo to somateio ton oikonomikvn.palaia kanane mathimata tora den ta kanoune katholou dioti den exei proseleusi kosmou.
    i an gnorizei kaneis pou allou mporo na bro simeioseis as mou pei.paliotera dinane ena bibliaraki kai ta perieixe ola tora den dinoune tipota.
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας