Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 34 από 34

Θέμα: Ύδρα (2) [Hydra]

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζετε τι είναι αυτό στην κορυφή του πρωραίου ιστου; Σας ευχαριστώ.
    Αυτό που έχω δει από πίνακες και φωτογραφίες εκείνης της εποχής ήταν οτι έβαζαν στον πρωραίο ιστό μια σημαία με το όνομα του σκάφους και στον πρυμναίο την σημαία της εταιρίας. Έτσι το βλέπουμε και σε αυτόν εδώ τον πίνακα του ΎΔΡΑ. Στη φωτογραφία φαίνεται πιο μεγάλη η σημαία από ότι θα χρειαζόταν για το όνομα του και δεν ξέρω αν είναι έτσι ή έχει κάποια αλλοίωση εκεί η φωτογραφία.

    280198482_396843815651807_3113107934226885335_n.jpg

  2. Thumbs up

    Ενδιαφέρον! Επειδή δεν το έχω δει (ή δεν το έχω προσέξει) σε φωτογραφίες, νόμιζα ότι οι σημαίες με το όνομα κλπ ήταν καλλιτεχνική πρωτοβουλία του ζωγράφου.

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον! Επειδή δεν το έχω δει (ή δεν το έχω προσέξει) σε φωτογραφίες, νόμιζα ότι οι σημαίες με το όνομα κλπ ήταν καλλιτεχνική πρωτοβουλία του ζωγράφου.
    Το έχω δει το σημαιάκι με το όνομα σε φωτογραφίες μέχρι τη δεκαετία του '50. Δεν ξέρω αν το ανέβαζαν σε συγκεκριμένους χρόνους ή λόγους, πάντως δεν υπήρχε πάντα. Εδώ στη φώτο του ΎΔΡΑ φαίνεται μεγάλη σημαία και ίσως μπορεί να είναι η "παρτέντζα" η μπλε σημαία με το άσπρο τετράγωνο στη μέση που σήμανε την αναχώρηση. Την έχω δει και αυτή σε αρκετές φωτο της εποχής.

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτογραφία από το λιμάνι της Τήνου, κάπου αρχές του προηγούμενου αιώνα στις ημέρες του εορτασμού, βλέπουμε και ένα άσπρο σκαρί που νομίζω οτι είναι το ΎΔΡΑ του θέματος. Στον πρυμναίο ιστό φαίνεται να κυμματίζει πιο ψηλά μια σημαία που μου θυμίζει αυτή της Ύδρας, τόπου καταγωγής και τον πλοιοκτητών. Δεν ξέρω αν ο υπόλοιπος σημαιοστολισμός είναι απλά εορταστικός ή αν η κάθε σημαία έχει κάποιο νόημα.

    unkn at tinos 2 (2).jpg

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας