Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 91

Θέμα: Ι/Φ Ευγένιος Ευγενίδης

  1. #41

    Προεπιλογή Φωτο ΕΕ

    @Leo: Οι φωτογραφίες είναι από την ημέρα που έφτασε το καράβι στον ναύσταθμο (Σεπτέμβριος 2002)
    [I][B]Σανίδι, Μπιντές, Λαμαρίνα. Τρεις δεν μπορούν ν' αλλάξουν δουλειά όσα χρόνια κι αν περάσουν: Ο ηθοποιός, η πουτάνα κι ο ναυτικός. [/B][/I]
    [I][B][COLOR=blue]Ν.Καββαδίας[/COLOR][/B][/I]

  2. #42
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Smile

    Σ' Ευχαριστώ πολύ

  3. #43

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ GiorgosS

    Δεν ξέρω αν όσα έγραψα είναι γνωστά, σίγουρα όμως δεν τα αντέγραψα ούτε από το ΄Εθνος ούτε από πουθενά. Πρόκειται για προσωπικά βιώματα.
    Η πληροφόρησή μου σταματάει την άνοιξη του 2004. Είναι βέβαιον ότι από τότε ως σήμερα πρέπει νάχουν γίνει πολλά (ή λίγα), που σίγουρα δεν τα ξέρω.
    [I][B]Σανίδι, Μπιντές, Λαμαρίνα. Τρεις δεν μπορούν ν' αλλάξουν δουλειά όσα χρόνια κι αν περάσουν: Ο ηθοποιός, η πουτάνα κι ο ναυτικός. [/B][/I]
    [I][B][COLOR=blue]Ν.Καββαδίας[/COLOR][/B][/I]

  4. #44
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στον φίλο Velista


    Κατ’ αρχάς θα ήθελα όπως είναι το όνομα μου γνωστό να γνωρίζω και το δικό σου και την πραγματική ιδιότητα σου στο σκάφος.
    Πως είναι δυνατόν να έχεις Φώτο από τον Ναύσταθμο όταν απαγορεύεται η φωτογράφηση.
    Υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία δεν τα γνωρίζεις καθόλου καλά ή για κάποιο λόγο τα παραποιείς.
    μπορεί βέβαια πολλά να στα έχουν μεταφέρει λάθος ή σε άφησαν να ξέρεις τα μισά.
    Για τα παρακάτω θα αναφερθώ ατού το έθεσες αναλυτικά και με μαρτυρίες αν θες
    Πότε και από ποίον έγινε η μετασκευή και κατασκευάστηκε μιά γέφυρα πρύμα από όπου γινόταν και το κουμάντο του.
    Έχεις κανένα στοιχείο για το φιρμάνι του ΥΠΟ? Σκέψεις έκαναν τα αφεντικά του μουσείου.
    Έπρεπε δηλαδή να πεταχτούν τόσα εκατομμύρια για να πάει το σκάφος μέχρι τις φλέβες με Furling Topsails. (roller riffing στις αντένες ).
    Σχετικά με τους βανδαλισμούς Οι Φώτο που έχω παραθέσει http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=10633&page=5 είναι λίγο πριν το πλοίο μεταφερθεί στον Ναύσταθμο. Το πλοίο είχε Αλβανό φύλακα το χρονικό διάστημα που ήταν στα χέρια του μουσείου και ο οποίος είχε καταγωγή οπό ότι υποστήριζε από τον Κουντουριώτη…
    Τώρα ποιος έκανε όλες αυτές τις καταστροφές και πολλές άλλες ας το ψάξουν οι ειδικοί
    Τους εφοπλιστές μπορείς να μας τους αναφέρεις?. Και αυτά που λέχτηκαν μεταξύ των εφοπλιστών και του ναύαρχου τα άκουσες εσύ ο ίδιος.
    Τα σχέδια ιστιοφορίας και γενικής διάταξης είσαι σίγουρος πως έπρεπε κάποιοι να πάνε στην Αγγλία
    Δεν έχεις καταλάβει καθόλου καλά το τι λέω για την μηχανή.
    Τα blazerδεν κυκλοφορούσαν?
    Δεν έπεφταν τα εξαρτήματα που έκοβαν με το οξυγόνο από τα κατάρτια πριν ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός
    Ο τρόπος που κατεβαίνουν τα Αλπουρέτα(στις Φώτο) είναι ανορθόδοξος και δείχνουν την ασχετοσύνη των ιδικών. Άσε το κόστος των γερανών.
    Για την μετά επισκευή χρήση του ΕΕ ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις να μάθεις (VIP)
    200 € ? Το κόστος των μασκαράδων σε πληροφορώ ότι τιμή κατάλογου είναι για τους μεγαλύτερους, των μανταριών του πικιού 92 €. και γιατί να αγοραστούν από τον έμπορα και όχι από τον κατασκευαστή και γιατί να μην κατασκευαστούν στην Ελλάδα.
    Αυτά Τα λίγα αν θες περισσότερα έχω αρκετά ακόμα.
    Με σεβασμό για την αγάπη που δείχνεις για το ΕΕ
    Hellenarc

    Hellenarc
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 18-03-2008 στις 00:36
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Hellenarc,

    Δεν υποτιμώ τις προτάσεις Βλαβιανού, ούτε κάνω τον έξυπνο.
    Απλά αναρωτιέμαι πως μπορεί να προωθήσει κανείς ένα τόσο μεγαλεπίβολο πλάνο, όταν - όπως όλοι μας βλέπουμε διαρκώς - δεν μπορούν οι έχοντες και κατέχοντες το σκάφος να κινητοποιήσουν τις δυνάμεις που απαιτούνται ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε ακόμη και τέτοιου είδους αισιόδοξες προτάσεις.
    Δεν είμαι μοιρολάτρης. Αντίθετα, διαισθάνομαι ότι έχουμε μπλέξει άσχημα και περισσότερο άσχημα έχει μπλέξει ο Ευγένιος Ευγενίδης.
    Τουλάχιστον αφού δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο, ας του αφαιρέσουν το όνομα γιατί ξεφτιλίζουν και ένα μεγάλο εθνικό ευεργέτη.
    Φίλε GiorgioS

    Πραγματικά τα πράγματα είναι δύσκολα, όχι όμως ακατόρθωτα
    Αν οι έχοντες και κατέχοντες είχαν λίγο σεβασμό και εκτίμηση για το αντικείμενο το οποίο πληρώνονται.
    Ας γίνει ένας διαγωνισμός για να βρεθούν οι καλύτερες προτάσεις και ας επανδρωθεί η καλύτερη πρόταση με στελέχη ικανά. με εμπειρία και με αυστηρά κριτήρια. Τότε θα γίνουν πολλά πράγματα.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #46

    Προεπιλογή ΄Ανευ τίτλου

    Αγαπητοί, καλημέρα

    Είμαι μέλος σε διάφορα forums. Στων περισσοτέρων τις συζητήσεις δεν συμμετέχω, κυρίως γιατί δεν μ’ αρέσει το «ύφος» αρκετών όσων γράφουν εκεί.
    ΄Οταν μπήκα στο παρόν (κατά λάθος, ψάχνοντας κι εγώ δεν θυμάμαι, τι) διάβασα αρκετά, για διάφορα θέματα, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο ενδιαφέροντα, αποφάσισα όμως να γίνω μέλος γιατί διέκρινα ότι το επίπεδο συζητήσεων είναι ψηλό, η γνώση για το αντικείμενο σε πολλές περιπτώσεις βαθιά και η αγάπη γι’ αυτό δεδομένη.
    Φυσικά, το θέμα «Ε.Ευγενίδης» ήταν από τα πρώτα που μου τράβηξε τη προσοχή και έχοντας κάποιες εμπειρίες/γνώσεις, σκέφτηκα πως δεν θάταν άσχημα να προσφέρω κι εγώ από αυτά τα λίγα που είχα, απευθυνόμενος σε ανθρώπους που πραγματικά πονάνε για τη κατάσταση του καραβιού και για το αβέβαιο (ή μήπως είναι βέβαιο) μέλλον του.

    Γράφοντας το πρώτο μου σχόλιο για το καράβι, σημείωσα ότι ίσως φανώ λίγο δογματικός, ίσως αφήσω κι ορισμένες απορίες, αλλά όσα λέω, δεν μου τάπε κάποιος, ούτε τα διάβασα κάπου, ούτε-το χειρότερο-τάβγαλα απ’ το μυαλό μου. Αυτό, με άλλα λόγια, σήμαινε πως με λίγη καλή πίστη θα μπορούσε να τα δεχτεί κάποιος αναγνώστης και σαν αληθινά, από τη στιγμή μάλιστα που δεν γραφόταν κάτι τραβηγμένο/προσβλητικό/χυδαίο. Σημαίνει επίσης, ότι «μέχρι εκεί» μπορούσα να επεκταθώ, μέχρι εκεί επεκτάθηκα. Αποδεικνύεται ότι λίγη σημασία έχει αυτό.
    Δεν γνωρίζω κανέναν από τα μέλη του φόρουμ, αλλά από τη στιγμή που –όπως είπα πιό πάνω- η συζήτηση κρατιέται ψηλά, πιστεύω ότι δεν έχει και τόση σημασία.
    Διακρίνω με κάποια στενοχώρια στη τελευταία κατάθεση του Hellenarcόμως μία επιθετικότητα, την οποία δεν μπορώ να καταλάβω.
    Θα μπορούσα να απαντήσω ότι:
    -Και το φιρμάνι του ΥΠΠΟ έχω
    -Και για τις συζητήσεις με τους εφοπλιστές έχω άποψη
    -΄Οτι κανείς δεν μίλησε για Furling (αν και υπήρξαν τέτοιες προτάσεις, που όμως απορρίφθηκαν)
    - ΄Οτι την ύπαρξη και καταγωγή του Αλβανού φύλακα την αγνοώ
    - ΄Οτι το κόστος των μακαράδων μπορεί πράγματι να είναι 95 κι όχι 200 €, αν αυτό σώζει τη κατάσταση
    Οι απαντήσεις μου λίγη αξία έχουν.
    Σας ευχαριστώ που με ανεχθήκατε.
    Συνεχίστε τη καλή δουλειά που κάνετε.
    Θα σας διαβάζω να με ταξιδεύετε.
    Φιλικά
    [I][B]Σανίδι, Μπιντές, Λαμαρίνα. Τρεις δεν μπορούν ν' αλλάξουν δουλειά όσα χρόνια κι αν περάσουν: Ο ηθοποιός, η πουτάνα κι ο ναυτικός. [/B][/I]
    [I][B][COLOR=blue]Ν.Καββαδίας[/COLOR][/B][/I]

  7. #47

    Προεπιλογή

    Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές δεν χρειάζεται να "λογομαχούμε" μεταξύ μας. Και ο φίλος Velista που προφανώς έχει σχέση με το ΠΝ, και ο φίλος Hellenarc που είχε καταθέσει πρόταση για την αποκατάσταση του ΕΕ, σίγουρα αγαπούν το πλοίο και θέλουν να το δουν να ταξιδεύει ξανά στις θάλασσες και να φέρνει νέους ανθρώπους κοντά στη ναυτική παράδοση και γενικότερα στη θάλασσα.
    Λάθη σίγουρα έγιναν πολλά από πολλούς και περίσσια αδιαφορία από περισσότερους φορείς για να φτάσει το βαπόρι σε αυτή την κατάσταση.
    Αν οι άνθρωποι με μεράκι αναλώνονται σε αντιπαραθέσεις δεν βοηθά στο στόχο που ανέφερα παραπάνω.
    Θα ήθελα όλοι όσοι θέλουν να ξαναδούν τον ΕΕ με τα πανιά του ανοιχτά να ταξιδεύει στο αιγαίο με πλήρωμα νέους ανθρώπους να μας βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους να βρούμε τι θα μπορούσε και τι μπορεί να γίνει για να το πετύχουμε. Αυτός στο κάτω κάτω είναι ο στόχος μιας δημόσιας συζήτησης να γίνεται σύνθεση απόψεων.
    Που ξέρετε μπορεί να διαβάσει κάποιος αρμόδιος το φόρουμ και να αξιοποιήσει κάποια ιδέα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 06-03-2008 στις 00:05

  8. #48

    Προεπιλογή

    Μια και δεν υπάρχει κάτι νεότερο ας μου επιτραπέι να κάνω κάποιες προτάσεις.

    Όπως έχω πει και αλλού προσωπικά προτιμώ τα πλοία να παραμένουν πλοία και να συνεχίζουν να επιτελούν τον προορισμό τους. Έτσι και για τον Ευγένιο Ευγενίδη πρώτη προτεραιότητα θα έβαζα αυτό πράγμα που δεν συμβάινει σήμερα σύμφωνα με τα οριζόμενα στους νόμους του Έλληνικού Κράτους όως είδαμε σε άλλο θέμα:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από οπτήρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...) ας αναφέρουμε ακροθιγώς περί σκαφών, πλοίων και ναυπηγημάτων σύμφωνα με το Εθνικό Ναυτικό Δίκαιο και συγκεκριμένα τους κώδικες ιδιωτικού και δημοσίου ναυτικού δικαίου.

    Ο ΚΙΝΔ ορίζει το πλοίο ως εξής (άρθρο 1) : "Πλοίον είναι παν σκάφος χωρητικότητος καθαράς τουλάχιστον δέκα κόρων, προωρισμένον όπως κινήται αυτοδυνάμως εν θαλάσσει"(...)

    Ο ΚΔΝΔ ορίζει το πλοίο ως εξής (άρθρο 3) : "Πλοίον είναι παν σκάφος, προορισμένον όπως μετακινείται επί του ύδατος προς μεταφοράν προσώπων ή πραγμάτων, ρυμούλκησιν, επιθαλάσσιον αρωγή, αλιείαν, αναψυχήν, επιστημονικάς ερεύνας ή άλλον σκοπόν".
    Σήμερα ο ΕΕ (αν είναι σωστά όσα αναφέρθηκαν που δεν έχω λόγω να τα αμφισβητήσω) θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με τον αγγλικό όρο hulk που μεταφράζεται ελεύθερα σαν "κουφάρι".

    Οπότε σίθγουρα θα πρέπει να αποκτήσει τα πακνιά του και τη μηχανή του και να ταξιδεύει. Και όπως είπα παραπάνω να φέρνει τους νέους ανθρώπους κοντά στη ναυτική μας παράδοση. Ιδέες και τρόποι πολλοί. Μια ιδέα είναι η πρόταση Βλαβιανού. Μια άλλη είναι να γίνονται ταξίδια με μαθητές της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, Φοιτητές ΑΕΝ και μαθητές λυκέιων στο πλήρωμα. Και όταν ξεχειμωνιάζει να μπορέι να λειτουργέι σαν χώρος άνάδειξης της ναυτικής παράδοσης. Φανταστείτε (το έχω γράψει κι αλλού αυτό) να μπορέι κάποιος να πάρει ένα παιδί και να το πάει στο Φάληρο και στην τριήρη να του δειξει την ναυτική ιστορία της αρχασίας Ελλάδας, στο Κηρύνεια (αν ελιμενιστέι κι αυτό εκέι) πως μετέφεραν τα αγαθά στην αρχαία Ελλάδα, Αβερωφ να του δείξει για τους ναυτικούς αγώνες των Ελλήνων, να του δειξει την Ευαγγελίστρια και να καταλάβει πως μεταφέρονταν τα αγαθά στα νησιά και να δει τις ομοιότητες και τις διαφορές με το Κηρύνεια, στον Θαλή τον Μιλήσιο να του δείξει πως έβαζαν τηλεφωνικά καλώδια, στο Βέλος να του μιλήσει για τη Δημοκρτατία, στο Λίμπερτυ πως έγινε η Ελληνική Εμπορική ναυτιλία πρώτη στον κόσμο και στον ΕΕ για την παράδοση της ναυτιλίας με ιστία. Μη μου πειτε πως δεν θα ενδιαφερόταν το παιδία υτό να πάει παρακάτω στο Δέλτα Φαλήρου στο ναυταθλητικό κέντρο (αλήθεια αξιοποιήται αυτό; ) να αχοληθεί με κάποιο άθλημα της θάλασσας;

    Και σίγουρα θα ήθελα να κυματίζει η σημαία της Ελλάδας σε αγώνες μεγάλων ιστιοφόρων (tall ships).

    Αν κατάλαβα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εξέυρεση χρημάτων. Μια ιδέα γατί να μην πάει κάποιος στο Discovery, το nAtional Geographic ή΄άλλο κανάλι και να προτείνει ένα ντοκυμανταιρ για ανακατασκευή παλιού ιστιοφόρου (και τα δύο κανάλια που ανέφεραν έχουν ενδιαφέρον για τέτοια θέματα http://www.discoverychannel.co.uk/sh...ts/index.shtml
    ) ώστε να υπάρχουν έσοδα από δικαιώματα. Και σίγουρα θα μπορούσε να γίνει άκληση στον εθελοντισμό στους Ολυμπιακούς Αγώνς είδαμε τι μπορούν να προσφέρουν εθελοντές.
    Όπως και να βοηθήσουν σε θέματα μελετών ΑΕΙ κασι ΑΤΕΙ ναυπηγηκής ή άλλων συναφών ειδηκοτήτων.

    Δείτε και βίντεο από ντοκυμανταίρ του National Gegraphic http://in.truveo.com/Tall-Ships/id/3744785412 όπου πιτσιρικάδες στην αυστραλία εκπαιδέυονται σε ένα ιστιοφόρο εμέις γιατί δεν μπορούμε άραγε να προσφέρουμε στους νέους της Ελλάδας κάτι τέτοιο; Να το πω κι αλλιώς είναι πιο μάγκες οι Αυστραλοί;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-03-2008 στις 18:47

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη , το ενδιαφέρον γεννιέται μόνο από το τι κονόμα φαίνεται να υπάρχει. Όσο βλέπουν αυτοί που θα έπρεπε να ασχοληθούν, ότι δεν υπάρχει προσωπικό κέρδος, δεν ασχολείται κανείς, εκτός από μερικούς ρομαντικούς , που δυστυχώς δεν έχουν την δύναμη να κάνουν κάτι .Αν κάποιος μυριζόταν κονόμα θα έκανε και απεργία πείνας στο Σύνταγμα... θα έβγαινε γυμνός στους δρόμους για να πείσει πόσο αναγκαία είναι η ύπαρξη αυτού του σκάφους .

  10. #50
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Ας συγκεντρώσουμε δυνάμεις και να κάνουμε και απεργία πεινάς
    Πρέπει να οργανωθεί μια ομάδα υποστήριξης μίας οποίας ηδύποτε πρότασης.
    Υπάρχουν τα μέσα, και τα κανάλια όταν έχουν αντικείμενο θα ενεργοποιηθούν και με τη σειρά οι διάφοροι καρεκλοκένταυροι που θα δουν μέσα από αυτό την δικιά τους προσωπική προβολή.
    Εγώ προσωπικά προτείνω μια συνάντηση ενδιαφερόμενων και οπό εκεί και πέρα τα πράγματα θα μπουν σε μια σειρά.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας