Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 91

Θέμα: Ι/Φ Ευγένιος Ευγενίδης

  1. #81

    Προεπιλογή

    Ας ελπίσουμε ότι σε αυτότο διαγωνισμό θα βγει ανάδοχος και κάποια στιγμή να βεθούν τα λεφτά για πανιά και το βαπόρι να ξαναρμενίσει. Για να πάρουμε μια ιδέα το χάνουμε δείτε αυτό το απόσπασμα από την ταινία Lord Jim (http://www.youtube.com/watch?v=BHX4L3bnlvY) (δείτε και τα 10 λεπτά). Φαντάζεστε αυτότο σκρί να ταξιδεύει με τν ελληνική σημαία στην πρύμη ή στη μετζάνα;

  2. #82
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Πολύ θα ήθελα να ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές με τον δικό μας Ευγένιο Ευγενίδη....

  3. Προεπιλογή


  4. #84

    Προεπιλογή

    Ας ελπίσουμε ότι στο σημερινό διαγωνισμό θα βγει Ανάδοχος (άυριο 25-2-2009 ανοίγουν οι προσφορές) ώστε να ξαναδούμε το βαπόρι όπως στη φωτογραφία του Κώστα. Δυστυχώς θα λείπουν οι φλόκοι στο μπομπρέσομ και το στράλια στην πλώρη που διακρίνονται μια και ο διαγωνισμός δεν έχει μέσα τα πανιά αλλά τουλάχιστον είναι μια αρχή από να το βλέπουμε χωρίς άλμπορα παρατημένο στο ναύσταθμο.

  5. Question

    Προ ημερών είχα βάλει στην ενότητα "Πολεμικό Ναυτικό" μια φωτογραφία του 1928-1931 με διάφορα πολεμικά πλοία στο Φαληρικό Όρμο. Δεν είχα καταφέρει να αναγνωρίσω ένα ιστιοφόρο στη μέση του κάδρου. Νομίζω ότι μοιάζει πολύ με το Sunbeam II. Μπορεί να ρίξει κάποιος μια ματιά? Η εικόνα είναι στο http://www.flickr.com/photos/g7ahn/4834078197/ και αναφερόμαστε προφανώς στο #5. Το πλοίο είναι σκούρο στη φωτογραφία αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται απλώς στη σκιά.

  6. #86

    Προεπιλογή

    Δεν πρέπει α είναι το Sunbeam II, νομίζω ότι η πλώρη του είναι πιο κάθετη από αυτή του ιστιοφόρου της φωτογραφίας και νομίζω ότι είναι σκούρο. Αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει αν είχε έλθει στην Ελλάδα πριν ονομαστεί Ευγένιος Ευγενίδης και ΄χει κάποιο γνωστό στην Αγγλία τα ημερολόγια του Sunbeam II μέχρι το 1934 υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του Εθνικού Ναυτικού Μουσείου της Βρετανίας (National Maritime Museum):
    Runciman, Walter: Sunbeam, 1922-1934. A private log. 8 vols in the library of the NMM.

    Αν και είμαι απαισιόδοξος αφού το πλοίο ακόμα σκουριάζει στο ναύσταθμο, χωρίς αρματωσιά. Θα ήθελα να γράφει κai στο μέλλον κάποιος το ημερολόγιο του πλοίου από ταξίδια στα οποία να μαθαίνουν νέοι τη θάλασσα σε αυτό.
    training3.jpg

  7. #87
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει α είναι το Sunbeam II, νομίζω ότι η πλώρη του είναι πιο κάθετη από αυτή του ιστιοφόρου της φωτογραφίας και νομίζω ότι είναι σκούρο. Αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει αν είχε έλθει στην Ελλάδα πριν ονομαστεί Ευγένιος Ευγενίδης και ΄χει κάποιο γνωστό στην Αγγλία τα ημερολόγια του Sunbeam II μέχρι το 1934 υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του Εθνικού Ναυτικού Μουσείου της Βρετανίας (National Maritime Museum):
    Runciman, Walter: Sunbeam, 1922-1934. A private log. 8 vols in the library of the NMM.

    Αν και είμαι απαισιόδοξος αφού το πλοίο ακόμα σκουριάζει στο ναύσταθμο, χωρίς αρματωσιά. Θα ήθελα να γράφει κai στο μέλλον κάποιος το ημερολόγιο του πλοίου από ταξίδια στα οποία να μαθαίνουν νέοι τη θάλασσα σε αυτό.
    training3.jpg
    Παναγιωτη ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!

  8. #88

    Προεπιλογή

    Το ιστιοφόρο βρίσκεται πράγματι στο Πάρκο Ναυτικής Παράδοσης στο Φάληρο, ανάμεσα στο Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ και το Κ/Π ΘΑΛΗΣ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ (φωτό εδώ, κλικ για μεγέθυνση). Το είδα σήμερα το πρωί από κοντά, και έστω και για λίγο μεταφέρθηκα στα παιδικά μου χρόνια όταν το έβλεπα δεμένο στο Πασαλιμάνι, μπροστά σχεδόν από την καφετέρια Μαρίνα Ζέας.

    Πρέπει να μεταφέρθηκε στο Φάληρο πάντως μέσα στο καλοκαίρι που μας πέρασε, αφού τον περασμένο τουλάχιστον Μάιο σίγουρα δεν βρισκόταν εκεί.

  9. #89

    Προεπιλογή

    Toυλαχιστον σωθηκε το ιστορικο σκαφος που το θαυμαζα και εγω ως παιδι την δεκαετια του 70 στην ζεα μαζι με το εξισου ιστορικο κρεολη του Νιαρχου

  10. #90

    Προεπιλογή

    Το Ευγενιος Ευγενιδης στο Τροκαντερο 28-10-2015

    PA280111.jpg

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας