Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είστε ικανοποιημένοι από το επίπεδο εκπαιδευσης στο Κ.Ε.Σ.Ε.Ν.

Ψήφισαν
89. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    9 10,11%
  • Οχι

    80 89,89%
Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 75

Θέμα: Περί ΚΕΣΕΝ ο λόγος

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Thumbs down

    KAΘΕ ΠΕΡΣΥ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....τυχεροί όσοι ξεμπερδέυουν, άτυχοι όσοι έχουν μέλλον μπροστά τους και όπως είπε και κάποιος περιεκτικότατα ¨άντε καλή αποφοίτηση και μόλις βγείς την πόρτα πάτα και ένα reset μην ξεχάσεις και αυτά πού ξέρεις¨
    The world is not enough

  2. #12
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Εχω ακουσει πολλα αρνητικα σχολια απο ναυτικους και υπευθυνους εκπαιδευσης για το επιπεδο του ΚΕΣΕΝ.

    Γιατι συμβαινει αυτο ξερουμε/υποθετουμε?

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Πολύ συνεπτυγμένα, επίπεδο καθηγητών ........χωρίς σχόλια και οι εξεραίσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, επίπεδο σπουδαστών μια απο τα ίδια, επίπεδο υλικής υποδομής κάτι καλύτερο απο στάβλος. Διδακτέα ύλη του 1970, και βγάλε. Νοοτροπία όλων μπές ακου τα γράψε και άντε στο καλό, εδώ δεν ερχόσαστε να μάθετε κάτι καινούργιο, τα ξέρετε απο τη σχολή και τα βαπόρια...και άλλα της ιδίας φιλοσοφίας.
    Το γιατί αυτό το χάλι έχει πολλά αίτια αλλά το κυυριότερο κατα τη γνώμη μου πάντα είναι μία έντεχνη επί τούτου επιτήδευση απο δύο πόλους. Ο ένας είναι αυτοί που από κόμπλεξ εναντίον μας πάντα κάνουν οτι μπορούν να μας υποβαθμίζουν και να ασκούν όση εξουσία μπορούν και ο άλλος είναι αυτοί που το χρειάζονται για την δουλειά τους αλλά θέλουν το επίπεδο να είναι υποβαθμισμένο και απο την άλλη να βγάζεις εσύ μόνος σου τα μάτια σου να ξεστραβωθείς αλλά να χρειάζεσαι πάντα και άλλο. Έτσι σε έχουν στο χέρι πάντα μέσα στο σύστημα που έχουν χτίσει και συντηρούν ώστε να γίνεται η δουλειά με όσο το δυνατό λιγότερο κόστος. Ο νοών νοείτω
    The world is not enough

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακουσει πολλα αρνητικα σχολια απο ναυτικους και υπευθυνους εκπαιδευσης για το επιπεδο του ΚΕΣΕΝ.

    Γιατι συμβαινει αυτο ξερουμε/υποθετουμε?
    υποθετω οτι φταιει το γεγονος οτι το κεσεν εχει ξεφυγει απο τον πρωταρχικο του στοχο κατα κυριο λογο και κατα δευτερον οτι οποιαδηποτε φιλοτιμη προσπαθεια καποιων στραγγαλιζεται απο το ισχυον συστημα. ας γινω πιο σαφης...ποια ειναι η αποστολη του κεσεν??? ξερει κανενας? αν ειναι να προμηθευει τα στελεχη της ελληνικης ναυτιλιας χαρτια για να τσουλαει το συστημα τοτε καλως... δεν θα επρεπε να υπαρχει κανενα παραπονο απο την μερια μας. αν ομως θελουμε κατι παραπανω μια και ουτως η αλλως η παρουσια ειναι υποχρεωτικη, δεν θα επρεπε να καθοριστει ακριβως ο χαρακτηρας του κεσεν και αναλογως να οργανωθει η διδασκαλια? σε αυτο το σημειο θα πρεπει να τονισω οτι υπαρχουν ακριβεστατα ορισμενες κατευθυντηριες γραμμες απο τον ΙΜΟ οι οποιες δεν τηρουνται απο το δικο μας κεσεν. Οσο για το δευτερο μερος, απο προσωπικη εμπειρια εχω δει ατομικες προσπαθειες στελεχων του κεσεν οι οποιοι επρεπε να δινουν μαχες με την γραφειοκρατια που επικρατει στο ελληνικο κρατος και δει σε αναχρονιστικα σωματα οπως η αστυνομια ή το λιμενικο για να εφαρμοστουν τα αυτονοητα. οποιοσδηποτε ηταν στην θεση τους νομιζετε οτι θα προσπαθουσε επ'άοριστον οταν δεν βλεπει αποτελεσματα?

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    nai - giati ola doulevoun etsi.
    kai oi kaloi , xanontai mesa stis kopries opws sxedon pantou
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #16
    engineer1980 Guest

    Προεπιλογή kesen

    Το θεμα ειναι οτι πλεον το μεγαλυτερο ποσοστο των σπουδαστων του ΚΕΣΕΝ ειναι με χαμηλο επιπεδο θεωρητικων γνωσεων. Ειναι αδυνατο να αλλαξεις ή να μαθεις σε καποιον ο οποιος ειναι 40 ετων να διαβαζει, και αναγκαστικα και οι καθηγητες ριχνουν το επιπεδο. Καποιοι σπουδαστες που εχουν θεληση να μαθουν δεν εχουν την δυνατοτητα λογω της γενικης πολιτικης που υπαρχει. "Αντε να τους περασουμε να μπαρκαρουνε" απο την πλευρα των καθηγητων και απο την πλευρα των σπουδαστων "Οτι κανουμε εδω ειναι αχρηστα" .Η μονη λυση που μπορει να βελτιωσει την κατασταση ειναι η καλυτερη επιλογη σπουδαστων για τις ακαδημιες εμπορικου ναυτικου.Καλυτερα λιγοτερα ατομα με καλο επιπεδο γνωσεων παρα στρατιες ανιδεων και επικινδυνων αξιωματικων εμπορικου ναυτικου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη engineer1980 : 14-02-2007 στις 02:14

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Aυτο θα ηταν ιδανικη αρχη για να ξεδιαλυνει το πραγμα, αλλα ας μην ξεχναμε τη γνωστη καραμελα περι ελλειψεως ικανου αριθμου αξιωματικων και εδω και διεθνως. Λειπουνε κεφαλια απο τα καϊκια απο τη μια, απο την άλλη χρονο με το χρονο ολο και λιγοτεροι πανε στη θαλασσα. Οποτε τι επιπεδο μπορει να απαιτηθει με αυτες τις προοπτικες?
    The world is not enough

  8. #18

    Προεπιλογή Κ.Ε.Σ.Ε.Ν.

    Ενα θέμα που θα έπρεπε να αναφερθεί πιστεύω πως είναι το χάλι που επικρατεί στα Κ.Ε.Σ.Ε.Ν. και ειλικρινά δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Θεωρώ μεγάλη προσβολή τις τριτοκοσμικές συνθήκες που επικρατούν εκεί, τόσο για την κατάσταση τού χόρου, όσο και για την νοοτροπία που επικρατεί.
    Για παράδειγμα δεν ειναι δυνατόν να χρειάζομαι μία απλή βεβαίωση και να μου λένε "έλα να την πάρεις μετά από 3 ώρες!" και αυτό επειδή ο διοικήτης πιθανών να έχει δώσει την εντολή να του πηγαίνουν όλα τις βεβαιώσεις στο τέλος της ημέρας να τις υπογράφει, για να μην τον ζαλίζουν τον κύριο!
    Είναι κατάντια πολλοί καθηγητές να φέρονται σε μεγάλους και επαγγελματίες ανθρώπους σαν να είναι πιτσιρικάδες! Είναι κατάντια να καιγομαι να ταξιδεψω για να ζήσω την οικογένεια μου, και να κρέμομαι στην κρίση του κάθε κομπλεξικού και πολλές φορές άσχετου με την θάλασσα καθηγητή που βγάζει τα επιστημονικά του αποθυμένα σε ανθρώπους που είναι εκεί για καθαρά τυπικούς λόγους.
    Είναι κατάντια να κάνω ένα σεμινάριο που η ύλη του καλίπτεται σε 3 ώρες, 5 μέρες και να με καθυστερεί από τις δουλιές μου!
    Είναι κατάντια το πρωινό ντουμάνι από τα τσιγάρα των "θεριακλήδων ναυτικών". Αν και είμαι καπνιστής, πιστεύω πως δεν φταίει ο συνάδελφος που δεν καπνίζει να αναπνέει τον καπνό από το ελάττωμα των άλλων.
    Είναι κατάντια το επάγγελμα που στηρίζει την μισή οικονομία του κράτους, να έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ κέντρο εκπαίδευσης και αυτό να έχει μείνει στην δεκαετία του 70, χωρίς να έχει μία βασική υποδομή! Π.χ. να σκάει ο τζιτζικας και να εχοθμε λιώσει από την ζέστη, και ο κάθε παπούς που διδάσκει να κλείνει και την πόρτα γιατι, τον πειράζει το ρεύμα!!!
    Είναι ξευτίλα οι καλύτεροι αξιωματικοί στον κόσμο (στοιχεια eurostat) να "εκπαιδεύονται" σε συνθήκες Ουγκάντας και ντρέπομαι για κάποιους από τους - και καλά - καθηγητές που έχουν χάσει την ναυτοσύνη τους και μας το παιζουν έξυπνοι διδάσκοντας μας τον εξάντα στην εποχή των δορυφόρων! Λες και δεν αποφοιτίσαμε απο τις Α.Ε.Ν.! Λες και δεν ταξιδέψαμε ποτέ!
    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εμένα τα μάτια μού ακόμα τσούζουνε απο τον καπνό. Είναι εντελώς απαράδεκτο και απο τους συναδέλφους αλλα και απο τους "απαράδεκτους" διοικούντες να ανέχονται αυτήν την κατάσταση! Σε ποιόν να κάνω μύνηση για παράβαση του νόμου περί "απαγορευσης του καπνίσματος σε κλειστους δημόσιους χώρους" στον συμαθητή μου ή στον λιμενικό που καπνίζει στα γραφεία και το ντουμάνι βγαίνει λες και και έκανε πρόσω το Μυρτιδιώτισσα?

  10. #20
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    θα ήθελα να προσθεσω ως μαθητης στην ΑΕΝ Ασπροπυργου οτι δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι καθηγητες της ΑΕΝ πανε αργοτερα στο ΚΕΣΕΝ και με την ιδια συμπεριφορα και τροπο διδασκαλιας συνεχιζουν να διδασκουν στο ΚΕΣΕΝ. Εγω που τους βιωσα και συνεχιζω να τους βιωνω για 3 χρονια εχω να προσθεσω οτι περα απο το χαμηλο επιπεδο γνωσεων τους, ακομα χειροτερη ειναι η κομπλεξικη συμπεριφορα που επιδεικνυουν προς τους μαθητες τους, όπως πολυ σωστα προσθεσαν προηγουμενως οι συναδελφοι. Οι εξαιρεσεις στον κανονα υπαρχουν φυσικα αλλα δυστυχως ειτε έχουν φύγει είτε είναι πλεον μια μειονοτητα αναμεσα στους καθηγητες της σχολης. Για να λεμε φυσικα και την αλλη όψη του νομισματος φταιει και μια τεραστια πλειοψηφια των μαθητων της ΑΕΝ που με τα "μεσα" και τις γνωριμιες τους φροντισαν να στειλουν αυτους τους λιγους και καλους καθηγητες στα σπιτια τους γιατι τους "αδικησαν". Εαν με αυτη την θεωρητικη καταρτιση απο την σχολη θα συνεχισουμε ως επαγγελματιες, ζητω που καηκαμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LNGmania : 09-12-2007 στις 21:28
    Τα λογια περιττευουν...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας