Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είστε ικανοποιημένοι από το επίπεδο εκπαιδευσης στο Κ.Ε.Σ.Ε.Ν.

Ψήφισαν
89. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    9 10,11%
  • Οχι

    80 89,89%
Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 75

Θέμα: Περί ΚΕΣΕΝ ο λόγος

  1. #21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από engineer1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οτι πλεον το μεγαλυτερο ποσοστο των σπουδαστων του ΚΕΣΕΝ ειναι με χαμηλο επιπεδο θεωρητικων γνωσεων. Ειναι αδυνατο να αλλαξεις ή να μαθεις σε καποιον ο οποιος ειναι 40 ετων να διαβαζει, και αναγκαστικα και οι καθηγητες ριχνουν το επιπεδο. Καποιοι σπουδαστες που εχουν θεληση να μαθουν δεν εχουν την δυνατοτητα λογω της γενικης πολιτικης που υπαρχει. "Αντε να τους περασουμε να μπαρκαρουνε" απο την πλευρα των καθηγητων και απο την πλευρα των σπουδαστων "Οτι κανουμε εδω ειναι αχρηστα" .Η μονη λυση που μπορει να βελτιωσει την κατασταση ειναι η καλυτερη επιλογη σπουδαστων για τις ακαδημιες εμπορικου ναυτικου.Καλυτερα λιγοτερα ατομα με καλο επιπεδο γνωσεων παρα στρατιες ανιδεων και επικινδυνων αξιωματικων εμπορικου ναυτικου.
    ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ,
    1. ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ
    2. ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ, ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ

  2. #22

    Προεπιλογή TANKER SAFETY

    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ
    ΤΜΗΜΑ: Δ΄
    FAX: 210-4280471
    ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 210-4521032, 210-4521082, 210-4191439, 210-4191435
    E -mail : [email protected]
    ΘΕΜΑ: ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ TANKER SAFETY (BASIC)
    ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΞΑΜΕΝΟΠΛΟΙΩΝ ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ -ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΙ -
    ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Α΄ , Β΄ ΚΑΙ Γ΄ ΤΑΞΗΣ Ε.Ν. – ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ -
    ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΠΛΗΡΩΜΑ.
    ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
    • Επιτυχής αποφοίτηση από αντίστοιχο Τμήμα Ειδικής εκπαίδευσης του ΚΕΣΕΝ
    σύμφωνα με τους Κανονισμούς V/1-1 ή
    • Θαλάσσια Υπηρεσία τουλάχιστον 3 μηνών σε Δεξαμενόπλοια.
    • Απαραίτητη προϋπόθεση τα προχωρημένα σωστικά για όλες τις ειδικότητες.
    • Διάρκεια ισχύος του Πιστοποιητικού για όλες τις ειδικότητες είναι πέντε (05)
    έτη, εκτός των κατωτέρων πληρωμάτων που είναι απεριορίστου ισχύος.
    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:
    • Αίτηση (δίνεται στον ενδιαφερόμενο για συμπλήρωση από την Υπηρεσία
    μας).
    • Φωτοτυπία Διπλώματος σε ισχύ.
    • Φωτοτυπία στοιχείων από το Ναυτικό Φυλλάδιο και της τελευταίας απόλυσης.
    • Μηχανογραφικό έντυπο θαλάσσιας υπηρεσίας και φωτοτυπίες Υπηρεσιών σε Δ/Ξ
    εκ του Ναυτικού Φυλλαδίου.
    • Φωτοτυπία πιστοποιητικού Σωστικών Πυροσβεστικών μέσων (Σ.Π.Μ.)
    • Δύο (2) πρόσφατες φωτογραφίες.
    • Φωτοτυπία πιστοποιητικού Κ.Ε.Σ.Ε.Ν. (Βασικό & 23,24 για Πετρελαιοφόρα
    Χημικά Υγραεριοφόρα).
    ΧΡΟΝΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ Ή ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΗΣ
    ΥΠΟΘΕΣΗΣ:
    • Δέκα (10) ημέρες.

    ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 3ος ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TANKER SAFETY, ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ, ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΛΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ Ή ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΜΕ ΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΘΑ ΣΕ ΝΑΥΤΟΛΟΓΉΣΟΥΝ ΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΟ?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokalo69 : 13-12-2007 στις 14:26

  3. #23
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Θα διαφωνησω αν μιλαμε για σωστες / σοβαρες εταιρειες, οι οποιες προσπαθουν διαρκως για τη σωστη επιμορφωση των ναυτικων τους και δαπανουν τεραστια ποσα.

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kokalo69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ, ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ
    οποιος δουλευει στο γραφειο δεν αποτελει αυτοματα και την ελιτ των ναυτικων και ουτε σημαινει αυτοματα οτι αυτος ειναι ο καλος και οι "μεσα" ειναι μειωμενων δυνατοτητων
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #25

    Προεπιλογή

    Κοιτάξτε, και γω ναυτικός είμαι, η καλύτερα θέλω να θεωρούμε μια και έχω αρκετό καιρό να ταξιδέψω, έχω τελειώσει την σχολή και έχω δει τι περνάει από εκεί μέσα. Είχα κόλλημα με το ναυτικό επάγγελμα από 15 χρονών όταν άκουγα για πρώτη φορά σε κάποιες νυχτερινές εκπομπές της ερα 2 τότε με ναυτικούς που διηγούνταν ιστορίες από τα ταξιδια τους. Με το που τελείωσα το λύκειο ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι διαφορετικό και έκανα κατευθείαν τα χαρτιά μου στην σχολή για πλοίαρχος τότε, και παρόλο που είχα πάρα πολύ καλό βαθμό δεν έγινα δεκτός για 2 χρονιές συνεχόμενες ενώ κάποιοι των ναυτικών λυκείων με βαθμό πολλές φορές βάσης του 10 και 11 περνούσαν κατευθείαν.
    Μη μου λέτε λοιπόν για το επίπεδο των ναυτικών που μένουν στα καράβια, γιατί είναι λίγοι αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά γιατί πραγματικά τους αρέσει ή γιατί είναι καλοί σε αυτό που κάνουν. Δεν μου αρέσει να κρίνω συναδέλφους ναυτικούς ή εκπαιδευόμενους γενικότερα. Αλλά ξέρω τι γίνεται από ιδία πείρα, αυτοί που ήθελαν να μάθουν με το που έπαιρναν πτυχίο έφευγαν κατευθείαν για το εξωτερικό για κάποιο μάστερ, ή άλλοι έδιναν κατατάξεις για κάποιο δημοφιλές ΑΕΙ.
    Λίγοι συνεχίζουν το ναυτικό επάγγελμα είτε είναι πλοίαρχο είτε μηχανικοί, και ακόμα λιγότεροι έχουν την διάθεση να ψαχτούν και να μάθουν περισσότερα πάνω στην δουλειά τους. Πατώντας πάνω σε αυτό οι εφοπλιστές σε συνεννόηση με την πολιτεία έχει αφήσει τις σχολές και τους σπουδαστές στην τύχη τους με το σκεπτικό όσοι περισσότεροι βγούνε τόσο καλύτερα χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν το επίπεδο των γνώσεων που θα πάρουν με το σκεπτικό όποιος θέλει θα μάθει στο καράβι, να βγάλουμε όσο το δυνατόν περισσότερους για να μην ανέβουν οι μισθοί στα ύψη και για να μπορούν οι εφοπλιστές παρόλο που συνεχώς χτίζουν καινούργια να λένε πως δεν υπάρχουν θέσεις.

  6. #26
    harry_24 Guest

    Προεπιλογή

    Για όσους ενδιαφέρονται το κεσεν παλεύει να εκσυγχρονιστεί ετσι μπορείτε να πληροφορήστε (μελλοντικά) για διάφορα θέματα σχετικά με τα σχολεία και άλλα ώστόσο δεν λειτουργεί πλήρως μέχρι σήμερα.

    www.kesen.gr

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από harry_24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους ενδιαφέρονται το κεσεν παλεύει να εκσυγχρονιστεί ετσι μπορείτε να πληροφορήστε (μελλοντικά) για διάφορα θέματα σχετικά με τα σχολεία και άλλα ώστόσο δεν λειτουργεί πλήρως μέχρι σήμερα.

    www.kesen.gr
    Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το επίσημο σάιτ του ΚΕΣΕΝ και όχι κάποιου ιδιώτη που προσπαθεί να οικοιοποιηθεί την επωνυμία του ΚΕΣΕΝ για άλλους λόγους;
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #28
    harry_24 Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το επίσημο σάιτ του ΚΕΣΕΝ και όχι κάποιου ιδιώτη που προσπαθεί να οικοιοποιηθεί την επωνυμία του ΚΕΣΕΝ για άλλους λόγους;


    Δεν γνωρίζω πάντως η όλη παρουσίαση θυμίζει ΚΕΣΕΝ τώρα εαν είναι πρωτοβουλία κάποιου ιδιώτη δεν ξέρω αλλά λογικά θα έπρεπε να το αναφέρει κάπου αλλιώς είναι παραπλάνηση. Παρεπιπτόντως προσπάθησα να μπώ τώρα στο site και δεν λειτουργεί ένώ πριν καιρό λειτουργούσε.

  9. #29

    Προεπιλογή xeftila paidia....

    einai apistefto ki omws alithino....ews kai tragiko...


    Τον υποχρέωσε να ουρήσει σε ποτήρι

    Στο όνομα του αδιάβλητου της εξεταστικής διαδικασίας, καθηγητής του Εμπορικού Ναυτικού υποχρέωσε εξεταζόμενο να ουρήσει σε ποτήρι.

    Το περιστατικό συνέβη στα Κέντρα Επιμόρφωσης Στελεχών Εμπορικού Ναυτικού (ΚΕΣΕΝ) του Ρέντη, κατά τη διάρκεια εξέτασης πλοιάρχων Α΄ Τάξης, ηλικίας 30 έως 50 ετών, για το μάθημα της Ευστάθειας Πλοίων.

    Ο εξεταζόμενος ζήτησε άδεια να πάει στην τουαλέτα, ωστόσο ο καθηγητής, επικαλούμενος το αδιάβλητο της εξεταστικής διαδικασίας, αρνήθηκε να του τη δώσει.

    Το συμβάν σημειώθηκε παρουσία δεκάδων πλοιάρχων, αλλά και μίας γυναίκας πλοιάρχου - επιμελήτριας.

    Ο αρχηγός του Λιμενικού Θόδωρος Ρετζεμπέρης, ο οποίος ενημερώθηκε από τον ΣΚΑΪ, έδωσε εντολή να διακοπεί άμεσα η σύμβαση του καθηγητή, ενώ παράλληλα ζήτησε συνάντηση με όλους τους διοικητές των σχολών Εμπορικού Ναυτικού.

    "http://www.skai.gr/master_story.php?id=84617"
    [FONT=Comic Sans MS][COLOR=DeepSkyBlue]always look at the bright side of life ...[/COLOR][/FONT]

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    KAI DYSTYXWS TSEKARISMENO - ALH8INO
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας